sobota, 31 października 2015

Jak poprawnie odmierzać składniki kosmetyczne bez wagi.

Kosmetyki domowe DIY. Przeliczenia
mililitry ile to gram, gęstość nasypowa, ciężar nasypowy kosmetyki diy polprodukty jak przeliczyc, ml ile to gram. Jak odmierzac kosmetyki surowce polprodukty kosmetyczne, gęstość objjętość.Forum jak odmierzać składniki kosmetyków półproduktów kosmetycznych. Kosmetyki naturalne diy domowej roboty jak zrobuć krem domowy, domowym sposobem. Jak zrobić krem do twarzy ciala w domu. Jak liczyć stężenia proporcje przepisy. Jednostki

Samodzielne przeliczanie receptur kosmetycznych

Jak odmierzać półprodukty.
Tym razem krótki wpis z innej beczki z elementarnymi zagadnieniami związanymi z odmierzaniem i przeliczaniem półproduktów przy wykonywaniu domowych kosmetyków. Nie przedstawiam nic odkrywczego, więc wpis jest głównie wyciągnięciem ręki do tych z Was, które w komentarzach i mailowo pytały mnie o kwestie odmierzania i przeliczania surowców  oraz tych, które nie posiadają wagi. Część z Was już dawno skończyła szkołę, a że pewnych przeliczników nie używamy na codzień, to nawet podstawowe rzeczy się zapomina i nie ma się czego wstydzić. Dlatego przypomnimy sobie też matematykę.
Wiem, że dla części z Was zrażonych matematyką wyda się to szalenie nudne. Ale naprawdę warto poświęcić pół godziny z kartką i przypomnieć sobie jak to wszystko się liczy.


Zasada odważania półproduktówRzecz podstawowa. Zalecane przez producenta (i dopuszczalne przez normy) stężenia półproduktów podawane są w procentach wagowych. To znaczy, że jeśli zalecane stężenie kosmetyku wynosi 10% w/w to oznacza, że że chodzi o stężenie 10 procent wagowych.
Bo jakie jeszcze może być stężenie? Na przykład objętościowe.

Przypomnienie:
Jeśli ktoś mówi o mililitrach, to znaczy, że mówi o objętości. Jeśli ktoś używa jednostki "gram" to znaczy, że mówi o masie. Niby oczywiste, a jednak wielu ludzi myli pojęcie mililitrów uważając je za jednostkę wagową. A to spora różnica.


Jak ustalać receptury z wagąTworzymy na przykład tonik z niacynamidem o stężeniu 5%.

W 100 gramach roztworu (roztworem nazywamy tutaj  niacynamid + woda) powinno się znaleźć 5 gram niacynamidu.
Oznacza to, że powinniśmy dodać 5 gram niacynamidu, a pozostałą część powinna stanowić woda. Czyli dodajemy 95 gram wody.


Teraz chcemy ukręcić ten sam tonik, ale nie chcemy tak dużej ilości,  bo nam wystarczy jedynie 15 gram toniku. Możemy policzyć to w poniższy sposób.

Liczymy ilość niacynamidu, jaką potrzebujemy użyć do końcowego roztworu. Czyli ile to jest 5 procent z piętnastu gram.Potrzebujemy więc 0,75 grama niacynamidu. Woda powinna stanowić pozostałą część dopelniającą do całości (15 gram), więc
Woda: 15-0,75=14,25 [g]

Podsumowując. 
Piętnaście gram toniku zawierającego 5% witaminy B3 zrobimy dodając 0,75 grama witaminy B3 i 14,25 grama wody.

Tu jest prosto. Pytanie czy tak samo postępujemy odmierzając skladniki w menzurce lub strzyawce?

Jak ustalać receptury kosmetyków nie posiadając wagiNie mamy wagi i chcemy użyć strzykawki do odmierzenia ilości wyżej wymienionego niacynamidu. Czy mamy dodać 5 mililitrów niacynamidu i 95 mililitrów wody?

Nie, niestety tutaj nie wystarczy postąpić tak prosto jak wyżej, ponieważ znaczenie ma gęstość substancji. Dlaczego.
Jak pisałam wyżej stężenia podajemy wagowo. Tutaj brużdzi nam fakt, że jeden mililitr (1ml) niacynamidu wcale nie waży jeden gram (1g).  To, ile waży jeden mililitr niacynamidu mówi nam gęstość substancji. Znajdziemy ją w tablicach chemicznych, w karcie charakterystyki lub na stronie producenta.

Dlaczego olej pływa po wodzie.
W jednym naczyniu wlejemy wodę i olej roślinny np. tak jak przy wykonywaniu kremu kiedy jeszcze nie dodamy emulgatora. Lub wykonujemy dwufazowe serum. Zastanawiałyście się dlaczego zawsze olej jest w górnej części a woda w dolnej?

Nie dlatego, że olej waży mniej a woda "jest cięższa". Gdyby tak było, to wystarczyłoby dolać na przykład podwójną dawkę oleju tak, żeby jego waga byla większa niż wody. Wtedy masa oleju teoretycznie powinna przeważyć i opaść na dno.

Tak się nie stanie, ponieważ nie zależy to od masy substancji, ale właśnie od gęstości. Woda ma większą gęstość niż olej, dlatego zawsze będzie na dole. Nawet jeśli woda będzie ważyć 1 kilogram, a olej 10 kilogramów (bo będzie go o wiele więcej) to woda zawsze będzie na dnie.


Celowo pokazuję przykład na niacynamidzie, ponieważ jest to produkt sypki, a nie płyn. Produkty sypkie mają jedną znaczną da nas różnicę od płynów. Jeśli nalejemy do menzurki 1 mililitr kwasu mlekowego to płyn wypełni nam całą objętość, dopasuje się do kształtu naczynia. Produkty sypkie jak niacynamid dopasują się do kształtu naczynia jedynie częściowo. Im bardziej proszek będzie rozdrobniony tym lepiej dopasuje się do ksztaltu naczynia . Im frakcja (granulki) będą większe - tym więcej powietrza znajdzie się pomiędzy granulkami.
To oznacza, że część naszego usypanej objętości będzie pusta, bo będzie to powietrze pomiędzy drobinkami. Dlatego gęstość nasypową nazywa się inaczej pozorną.


Żółte tło to właśnie pusta przestrzeń pomiędzy granulkami. Granulki mogą być mniejsze (zielone) lub większe i w różny sposób wypełnią naczynie. W przypadku zielonych granulek wypełniają one 74%  przestrzeni do kreski, a przypadku różowych 71 %. Oznacza to, że waga usypanego materiału mimo, że oba usypane są do tej samej kreski będzie się nieznacznie różniła. W różowej próbce jest więcej powietrza.Możemy sobie to wyobrazić w taki sposób. Co będzie jeśli porządnie sprasujemy nasze grudki tak, żeby stworzyły jednolitą całość aby dokładnie przyjęły kształt naczynia? Różowa próbka będzie zawierała mniej surowca.


To dlatego czasami jest nieściśłość w odmierzaniu na przykład mocznika. Mocznik bywa sprzedawany w granulkach,a czasem w formie drobniej rozdrobnionego proszku. W obu wersjach ciężar nasypowy będzie się delikatnie różnił.

W praktyce - przy odmierzaniu substancji w większości przypadków błędy wynikające z różnic ciężaru nasypowego będą mniejsze niż niedokładność odmierzania, bo polegamy tutaj głównie na wzroku.
Po lewej mocznik w formie proszku, po prawej mocznik w formie granulek


mililitry ile to gram, gęstość nasypowa, ciężar nasypowy kosmetyki diy polprodukty jak przeliczyc, ml ile to gram. Jak odmierzac kosmetyki surowce polprodukty kosmetyczne, gęstość objjętość.Forum jak odmierzać składniki kosmetyków półproduktów kosmetycznych. Kosmetyki naturalne diy domowej roboty jak zrobuć krem domowy, domowym sposobem. Jak zrobić krem do twarzy ciala w domu. Jak liczyć stężenia proporcje przepisy. Jednostki

         I jeszcze odpowiedź na jedno pytanie: kiedy usypujemy np, ekstrakt, to doklepywać, leciutko go ugnieść? Nie, ciężar nasypowy podawany jest w stanie swobodnie usypanym. Więc teoretycznie należy usypać ekstrakt i w takim swobodnym stanie, jak się nasypał dopełnić do podziałki na strzykawce, bez ingerencji.
Wracamy do przeliczeń.

Załóżmy, że producent podał, że ciężar nasypowy niacynamidu wynosi
C=0,58g/cm3  , czyli  0,58g/ml

Oznacza to, że kiedy usypiemy (na przykład na strzykawce czy menzurce) jeden mililitr niacynamidu to będzie on ważył 0,58 grama. To właśnie ta informacja, która jest dla nas istotna.

Powracamy do tworzenia przepisu. Chcemy zrobić tonik o pięcioprocentowym stężeniu niacynamidu. Robimy go większą ilość, bo 100 gram. Liczymy ile to 5% ze stu.
Czyli potrzebujemy 5 gram niacynamidu. Normalnie odmierzylibśmy wagą i nie byłoby problemu. Ale odmierzamy podziałką w naczyniu, dlatego korzystamy teraz z gęstości substancji. Bo musimy policzyć ile usypać mililitrów tak,aby ważyły dokładnie 5 gram.

Pokażę dwa sposoby, z proporcji i ze wzoru. Oba prowadzą do poprawnych wyliczeń, wybierz ten sposób, który dla Ciebie jest bardziej przystępny.


I. Sposób pierwszy na przeliczenie gramów na mililitry. Z proporcji


0,58 gram daje nam 1 mililitr.     to ta wartość od producenta 0,58g/cm3
5 gram ile da nam mililitrów?

Czyli:
Mnożymy na krzyż:Pięć gramów witaminy B3 pokaże nam 8,6 mililitrów na strzykawce.II. Sposób drugi. Ze wzoru.
mililitry ile to gram, gęstość nasypowa,gęstość właściwa ciężar nasypowy Jak liczyć stężenia proporcje przepisy. Jednostki. kosmetyki diy polprodukty jak przeliczyc, ml ile to gram. Jak odmierzac kosmetyki surowce polprodukty kosmetyczne, gęstość objjętość.Forum jak odmierzać składniki kosmetyków półproduktów kosmetycznych. Kosmetyki naturalne diy domowej roboty jak zrobuć krem domowy, domowym sposobem. Jak zrobić krem do twarzy ciala w domu.Kontynuujemy przykład wykonania toniku o zawartości 5% niacynamidu. Wcześniej policzyliśmy, że 5% ze stu gram to 5.

Liczymy:Potrzebujemy więc 8,6 mililitrów witaminy B3, tyle objętości zajmuje 5 gram.

I to już prawie wszystko. Wiemy, że potrzebujemy 8,6 grama niacynamidu. A ile potrzebujemy wody?
Tutaj się nie zapędź, bo wcale nie 100-8,6= 91,4. To błędne przeliczenie w przypadku przeliczenia objętościowego. Wody potrzebujemy nadal 95 gram.
Pominę kolejny wywód i przeliczenie dlaczego, żeby Was nie zniechęcić zbyt dużą ilością wzorków. Powiem tylko, że dlatego, że gęstość wody wynosi 1. Jest to spore ułatwienie, bo akurat w przypadku wody 1 gram to 1 mililitr.

Nasz przepis miał zawierać 5% niacynamidu i 95% wody.
Dlatego wody ma być 95% ze stu, a więc 95 ml. To jest tyle samo, ile w przypadku przeliczeń z wagą.

Podsumowując: 
Żeby stworzyć 100 gramów toniku o stężeniu 5% niacynamidu należy: 
- dodać 8,6 ml niacynamidu i 95 ml wody (wersja bez wagi)
- dodać 5 gram niacynamidu i 95 gram wody (wersja z wagą). 
Wydaje się, że dużo tu przeliczeń. Nic bardziej mylnego, większość to objaśnienia, żeby świadomie przeliczać proporcje.
Spróbujcie teraz same zrobić przepis na tonik z glukonolaktonem.

Chcemy zrobić 50 gram toniku z glukonolaktonem 6%.

Odczytujemy z karty charakterystyki , że gęstość dla glukonolaktanu wynosi 0,8g/cm3

Przeliczenia:


Krok 1


Potrzebujemy 3 gramy glukonolaktonu.


Krok 2


3 gramy glukonolaktonu zajmują objętość 3,75 ml.


Krok 3

W obu przypadkach ilość wody wynosi 94%.


Dla wody 47 gram jest równoważne z 47 mililitrami.


Posiadając wagę dodamy 3 gramy glukonolaktonu do 47 gram wody.
Nie posiadając wagi dodamy 3,75 ml glukonolaktonu i 47 ml wody.

To wszystko. Jak się okazuje cały wpis można streścić w trzech równaniach.12 komentarzy:

 1. Wpis jak najbardziej przydatny! :) Trzeba mieć tę cierpliwość aby rozpisać, wytłumaczyć dokładnie co z czym się je. Wczoraj napisałam komentarz w poprzednim poście właśnie o przeliczaniu i jeszcze wczoraj dostałam odpowiedź (co zobaczyłam dzisiaj) i bardzo Ci dziękuję, że chciało Ci się na niego odpowiedzieć szczegółowo nie każąc mi czekać na ten post. Po prostu dziękuję.. Nie wiem jak mogę okazać wdzięczność inaczej. Fajnie, że jesteś. :) Pozdrawiam, Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, cieszy mnie to, że pomogłam :) Niestety czasem brak mi czasu na szybkie odpowiadanie na komentarze, ale prędzej czy później staram się Wam odpisywać, mimo, że czasami z poślizgiem
   :)

   Usuń
 2. Oj Ervish! Tyle, czasu i energii poswiecilas, nie po raz pierwszy... a coz my mozemy dla Ciebie zrobic?
  Dla ulatwienia sobie, mozna pobrac aplikacje do obliczania procentow na telefon. Mozna tez skorzystac z kalkulatora online np. http://www.wholesalesuppliesplus.com/Calculators/Batch_Size_Calculator.aspx. Z tym, ze przydatny jest on tylko do obliczania gram, a nie ml. Dziwie sie, ze na takich stronach zamieszczaja (dopuszczaja) obok gram licznik mililitrow. Ze wzgledu na rozny ciezar nasypowy produktow, moze to byc wrecz mylace dla poczatkujacych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy mi to, że doceniacie :) kalkulator fajny. Procenty w mililitrach określają zawartość procentową objętościową a nie wagową (nie ma tam osobnej komórki na podanie gęstości, żeby kalkulator przeliczył procent wagowy) stąd trafnie zauważyłaś, bo rzeczywiście dla domowych laborantek kręcących kosmetyki może to wprowadzać w błąd, jeśli nie wiedzą, że stężenia produktów są stężeniami wagowymi

   Usuń
 3. Cześć, pytanie z innej beczki.. Kiedy możemy spodziewać się postu o bajkalinie? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, wiem że poślizgnęłam z tym postem bardzo długo, kilka miesięcy (?) :) lada dzień się pojawi, na pewno w przyszłym tygodniu. Byłby wcześniej, niestety coś żle kliknęłam i cały post przepadł.. eh Muszę go napisać jeszcze raz. Ale będzie niedługo i chyba podzielę go na dwie części, bo byłby zbyt długi

   Usuń
 4. Fajny wpis. Niby oczywistości ale dobrze sobie poprzypominać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie. Wiadomo, że zapomina się różne rzeczy ze szkoły, ale każdy tak przecież ma. Zresztą. Ja zawsze uważam, że nie ma człowieka, który zna się na wszystkim.
   Dobrze, że choć jedna osoba dotrwała do końca wpisu i go przeczytała :)

   Usuń
 5. A czy masz jakąś wiedzę na temat dermarollera i redukcji za jego pomocą cellulitu i rozstępów?? Jakie substancję najlepiej dać pod rolke?

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć!
  A jak w przypadku kilku produktów o różnych stężeniach użytych razem?
  Np:
  Chcę zrobić esencję na bazie hydrolatu z dodatkiem kolagenu morskiego (gęstość:1g/1ml; stężenie 8%) i witaminy B3 (w stężeniu 5%). Czy w takim wypadku powinnam użyć: 8 g kolagenu, 5 gram witaminy b3 i 87g wody??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podłączam się pod pytanie, co z wieloskładnikowymi kosmetykami?

   Usuń