sobota, 25 kwietnia 2015

Efekty stosowania kosmetyków z witaminą C

Efekty wit C blog

Efekty działania witaminy C na skórę


Kwas askorbinowy witamina C wit C w kosmetyce. Dzialanie kwasu askorbinowego na skórę. Witamina c stabilność pH.  Działanie i efekty witaminy C w kosmetyce. Kosmetyczne korzyści serum z witaminą C. Krem z witaminą C kwas askorbinowy. Jak zrobić serum do twarzy z witaminą C. Efekty kwasu askorbinowego na twarz.

Zbiór wyników badań naukowych potwierdzających działanie kwasu askorbinowego na skórę


Witamina C w kosmetyce jest jedną z najlepiej przebadanych i efektywnych substancji stosowanych w prewencji powstawania zmarszczek i starzenia skóry. Witamina C stosowana umiejętnie potrafi również naprawić szkody już wyrządzone, głownie za sprawą niszczącego działania promieniowania UV.

Główną przeszkodą w stosowaniu witaminy C na skórę jest mała stabilność w roztworach wodnych. Z tego powodu biotechnolodzy rozpoczęli próby wytworzenia pochodnych witaminy C rozpuszczalnych w olejach. Pochodne te są bardziej stabilne, bardziej odporne na utlenianie pod wpływem światła i tlenu oraz nie wymagają tak niskiego pH jak kwas askorbinowy.

Jaka jest stabilność witaminy C i jak szybko się rozkłada?

Stabilność witaminy C (kwasu askorbinowego) w formulacji olej w wodzie O/W :
Formulacja przechowywana w szklanej butelce przez 1 miesiąc w  temperaturze pokojowej - 68%, w temperaturze 40 st. - 61% .

Formuła przechowywana w aluminiowej tubie w temperaturze pokojowej po miesiącu czasu zawiera 95% pierwotnej dawki kwasu askorbinoweo, w temperaturze 40 st. - 93%. Po sześciu miesiącach była to ilość odpowiednio 95% i 85%. [4]

Jak widać owijanie szklanej buteleczki z serum z witaminą C folią aluminiową ma sens.

Utlenianie witaminy C w kosmetyku powoduje brązowienie formulacji. Niektórzy producenci kosmetyków celowo barwią swoje wyroby na kolor lekko pomarańczowy, aby ukryć niewygodny fakt i ewentualną zmianę koloru kosmetyku świadczącą o tym, że nie jest świeży.

Jak stosować kwas askorbinowy, aby działał efektywnie


Kwas askorbinowy wymaga niskiego pH, aby działał efektywnie. Uważa się, że w pH poniżej 3,2 witamina C w tej postaci ma szansę przebić warstwę naskórka i dotrzeć głębiej, nawet do skóry właściwej, dzięki czemu będzie pobudzać produkcję kolagenu. Kosmetyki, które zawierają w skladzie INCI Ascorbic Acid i mają pH powyżej tego poziomu nie będą potrafiły pobudzić skóry do tworzenia kolagenu. Będą działać, ale powierzchniowo.

witamina C w kosmetyce efekty działanie opinie. Skuteczność przebarwienia rozświetlenie. Zmarszczki młodość blog diy serum krem wyniki badań. Kwas askorbinowy. Olejowa witamina C SAP MAP. Palmitynian Askorbylu która witamina C lepsza.
Wchłanianie kwasu askorbinowego a pH kosmetyku.

Poniżej wykres przedstawiający wyniki badań, które pokazują jak wchłanianie kwasu askorbinowego przez skórę zależy od pH skomponowanego kosmetyku.
Kosmetyki naturalne Blog diy
Źródło [1]


Penetracja witaminy C a stężenie kwasu askorbinowego w kosmetyku

Wykonano badanie pomiaru przeznaskórkowej penetracji skóry przez kwas askorbinowy. Z badań wynika, że poziom absorbcji kwasu askorbinowego jest proporcjonalny do stężenia preparatu. Im wyższe stężenie witaminy C w kosmetyku tym więcej skóra "wsiąknie".
Ale do pewnego momentu. Granicą jest tutaj poziom 20% witaminy C. Jak widać na poniższym wykresie wyższe stężenie witaminy C mija się z celem. Przekraczanie granicy 20% powoduje już zmniejszenie penetracji skóry.

serum z wit c do twarzy. witamina C w kosmetyce efekty działanie opinie. Skuteczność przebarwienia rozświetlenie. Zmarszczki młodość blog diy serum krem wyniki badań. Kwas askorbinowy. Olejowa witamina C SAP MAP. Palmitynian Askorbylu która witamina C lepsza.
Dodatkowo stężenie powyżej 20% przestaje być bezpieczne, ponieważ taka koncentracja kwasu askorbinowego może powodować powstawanie wolnych rodników (działać prooksydacyjnie), a w związku z tym zmienić kierunek działania i przyspieszać starzenie skóry.
Tak czy inaczej, stosowanie stężeń wyższych niż 20% zwyczajnie nie ma sensu.


Żródło: [1]

Wpływ witaminy C na granicę skorno-naskórkową

witamina C w kosmetyce efekty. Zmarszczki młodość blog diy. Działanie opinie. Skuteczność przebarwienia rozświetlenie. Serum krem wyniki badań. Kwas askorbinowy. Olejowa witamina C SAP MAP. Palmitynian Askorbylu która witamina Clepsza.
Zbadano wpływ 3% roztworu kwasu askorbinowego na  gęstość występowania brodawek skórnych na granicy skórno-naskórkowej. W porównaniu z placebo odnotowano aż 60% wzrost gęstości występowania brodawek.
I to przy tak małym stężeniu kwasu. To co się musi dziać przy 15%.

 witamina C na skórę Efekty
Źródło: [4]

Nie chodzi tutaj o brodawki na powierzchni skóry, czyli narośle.
Granica skórno-naskórkowa zapewnia przyleganie naskórka do powierzchni skóry właściwej. Granica ta ma układ falisty w młodej skórze, w trakcie starzenia skóry "fale" (nazywane właśnie brodawkami) spłaszczają się, a skóra wiotczeje. Spowodowanie wzrostu gęstości tych brodawek powoduje wycofanie efektu opadania skóry.
Esy floresy poniżej to brodawki, o których mowa.

witamina C w kosmetyce efekty. Skuteczność przebarwienia, na trądzik, rozszerzone pory - witamina C serum. Działanie opinie. Zmarszczki młodość blog diy serum krem wyniki badań. Kwas askorbinowy. Olejowa witamina C SAP MAP. Palmitynian Askorbylu która witamina C lepsza.
efekty witamina C twarz


witamina C w kosmetyce efekty. Zmarszczki młodość blog diy. Działanie opinie. Skuteczność przebarwienia rozświetlenie. Serum krem wyniki badań. Kwas askorbinowy. Olejowa witamina C SAP MAP. Palmitynian Askorbylu która witamina Clepsza.

Właściwości przeciwzmarszczkowe witaminy C w kosmetyce

Kolejne badanie miało na celu udowodnienie, czy kwas askorbinowy ma zdolność zmniejszania zmarszczek. 23 pacjentki stosowały 3% kwas askorbinowy (znów niskie stężenie). Dane zebrano po 4, 8 i 12 tygodniach. Witaminę C stosowano na połowę twarzy. Wyniki badań mówią same za siebie.

witamina C w kosmetyce efekty. Zmarszczki młodość blog diy. Działanie opinie. Skuteczność przebarwienia rozświetlenie. Serum krem wyniki badań. Kwas askorbinowy. Olejowa witamina C SAP MAP. Palmitynian Askorbylu która witamina Clepsza.
dzialanie wit C w kosmetyce

Rodzaje witaminy C stosowane w kosmetyce.

Która najlepsza?


 1. Kwas askorbinowy - Ascorbic Acid - jest aktywną biologicznie formą witaminy C, rozpuszczalna w wodzie, stabilny w pH poniżej 3,2
 2. Palitynian askorbylu - Ascorbyl Palmitate - stabilny w neutralnym PH
 3. Tetraizopalmitynian askorbylu - Tetrahexyldecyl ascorbate - najbardziej stabilna forma witaminy C. I najdroższa.
 4. MAP, Ester fosforowy kwasu askorbinowego, Magnesium ascorbyl phosphate
 5. SAP, Ester sodowy kwasu askorbinowego - Sodium Ascorbyl Phospate
Dyskusja na temat tego, która forma witaminy C jest najskuteczniejsza trwa. Niektórzy uważają, że najlepszą formą jest tetraizopalmitynian askorbylu inni, pomimo wszystkich problemów ze stabilnością tej formy,że kwas askorbinowy, postać najprostsza. A co mówią badania naukowe?

Na skóry świń aplikowano w czasie 24 h różne postacie witaminy C w formie kwasu askorbinowego o stężeniu 15% (przy pH 3,2) , palmitynianu askorbylu w stężeniu 10% oraz MAP w stężeniu 12%.

witamina C efekty na twarz. Skuteczność przebarwienia, na trądzik, rozszerzone pory - witamina C serum. Działanie opinie. Zmarszczki młodość blog diy serum krem wyniki badań. Kwas askorbinowy. Olejowa witamina C SAP MAP. Palmitynian Askorbylu która witamina C lepsza.
Wynik badania jest miażdżący dla pochodnych witaminy C. Badania pokazują, że najlepszą przezskórną biodostępność wykazuje kwas L-askorbinowy. Widzimy wyraźny wzrost stężenia witaminy C w skórze po zastosowaniu kwasu askorbinowego i marginalne wartości dla pochodnych.
Poniżej wykres przedstawiający wyniki badań.

kosmetyczny blog diy
Źródło: [1]

W powyższym badaniu zastosowano komercyjne kosmetyki z odpowiednimi formami witaminy C. Niestety nie wzięto pod uwagę tetraizopalmitynianu askorbylu. 

Szkodliwa witamina C


Nie wszystkie formy witaminy C stosowane w kosmetyce i sprzedawane na szeroką skalę są bezpieczne.
Założeniem tworzenia pochodnej witaminy C rozpuszczalnej w oleju była próba zwiększenia przenikalności witaminy wgłąb skóry właściwej. Zaskoczeniem okazał się eksperyment przeprowadzony przez naukowców [3].

Podjęli się oni badania , które miało wykazać jak zachowuje się palmitynian askorbylu nałożony na ludzką skórę i wystawiony na działanie promieni słonecznych takich, jakie występują w słoneczny dzień. Badaczom zależało na sprawdzeniu czy palmitynian askorbylu jest w stanie przeniknąć przez barierę lipidową skóry .Zapewne spodziewali się również, że palmitynian askorbylu będzie spowalniał starzenie skóry poprzez zwalczanie wolnych rodników jak ma to miejsce w przypadku kwasu askorbinowego.  I co się okazało.

Palmitynian askorbylu rzeczywiście przenika wgląb skóry, jest w stanie pokonać warstwę lipidową i dotrzeć do głębokich warstw komórek. Ale przypadkiem odkryto również inną cechę palmitynianu, która dyskwalifikuje jego zalety. Otóż okazało się, że wystawiony na działanie promieni UVB wywołuje zniszczenie. Palmitynian przyspiesza peroksydację lipidów i staje się toksyczny dla skóry. Przyczynia się do tworzenia utlenionych metabolitów lipidów. Pomimo swoich antyoksydacyjnych wlaściwości palmitynian 6-askorbylu powoduje zniszczenia i powstawanie toksycznych substancji w skórze w lawinowym tempie, co w znaczny sposób przyczynia się do nasilenia chorób skóry, uszkodzeń fizjologicznych oraz przyspieszenia starzenia skóry.

Witamina C - efekty stosowania pod okiem naukowców.Efekt działania witaminy C na skórę z widocznymi nieprawidłowościami. Po 90 dniach regularnej aplikacji witaminy C nastąpiło widoczne rozjaśnienie cery, znaczne spłycenie głębokich bruzd na twarzy, wygładzenie zmarszczek oraz zmniejszenie porów skórnych.
A - przed rozpoczęciem kuracji
B - efekty po 3 miesiącach stosowania witaminy C na skórę

Skuteczność witamina C efekty na twarz blog diy. Skuteczność przebarwienia, na trądzik, rozszerzone pory - witamina C serum. Działanie opinie. Przepis receptura na serum z witaminą c blog diy. Zmarszczki młodość blog diy serum krem wyniki badań. Kwas askorbinowy. Olejowa witamina C SAP MAP. Palmitynian Askorbylu która witamina C lepsza.
Kosmetyki diy blogkwas askorbinowy działanie diy
witamina C w kosmetyce efekty. Skuteczność przebarwienia, na trądzik, rozszerzone pory - witamina C serum. Działanie opinie. Zmarszczki młodość blog diy serum krem wyniki badań. Kwas askorbinowy. Olejowa witamina C SAP MAP. Palmitynian Askorbylu która witamina C lepsza.
Żródło: [4]
Efekty witamina C kwas askorbinowy na trądzik i rozszerzone pory. Skuteczność przebarwienia, na trądzik, rozszerzone pory - witamina C serum. Działanie opinie. Zmarszczki młodość blog diy serum krem wyniki badań. Kwas askorbinowy. Olejowa witamina C SAP MAP. Palmitynian Askorbylu która witamina C lepsza. witamina C trądzik, efekty. Skuteczność przebarwienia, na trądzik, rozszerzone pory - witamina C serum. Działanie opinie.  która witamina C lepsza.
Poniżej efekty stosowania witaminy C na skórę pacjentki z cerą starzejącą się z licznymi przebarwieniami, zmarszczkami wokół oczu.
A,B - Przed rozpoczęciem stosowania witaminy C na skórę.
C,D - Efekty po rocznym stosowaniu witaminy C miejscowo.
Kwas askorbinowy - blog, witamina C efekty na twarz skórę. Skuteczność przebarwienia, na trądzik, rozszerzone pory - witamina C serum. Działanie opinie. Zmarszczki młodość blog diy serum krem wyniki badań. Kwas askorbinowy. Olejowa witamina C SAP MAP. Palmitynian Askorbylu która witamina C lepsza.
Przepis diy blog 
witamina C kwas askorbinowy w kosmetyce efekty serum diy blog. Skuteczność przebarwienia, na trądzik, rozszerzone pory - witamina C serum. Działanie opinie. Zmarszczki młodość blog diy serum krem wyniki badań. Kwas askorbinowy. Pochodne witaminy C, stabilnośsć w pH. Olejowa witamina C SAP MAP. Palmitynian Askorbylu która witamina C lepsza.
witamina C skuteczność
   (udost. Dr Sheldor R. Pinnell)


Posty z przepisami na serum z witaminą C znajdziesz w dziale "Video przepisy" oraz w panelu bocznym.
Poniżej  tutoriale na wykonanie domowym sposobem serum z witaminą C . Szczegóły i pełne omówienie przepisów w odpowiednich postach.
Przepis, receptura na serum z witaminą c i kwasem fitowym do twarzy. Skuteczne naturalne najlepsze serum domowej roboty. Domowy krem na przebarwienia, zmarszczki, pajączki, rozszerzone naczynka i rozszerzone pory. Jak zrobić najlepsze serum do twarzy.

Poniżej video przepisy na inne receptury serum z witaminą C


Przepis na serum z witaminą C DIY
Serum z witaminą C i winogronamiPrzepis na serum z wit C DIY 
Serum z witaminą C i kwasem fitowym
Przepis na serum z wit C blog DIY
Flavo C domowym sposobemKilka z pozostałych artykułów z serii "Witamina C w kosmetyce"Serum krem z wit C DIY blogSerum z witaminą C na twarzKosmetyki domowej roboty diy
Receptura na najprostsze 
serum z witaminą C 
[przepis] 
Działanie witaminy C 
na skóręPrzepis DIY
Serum z witaminą C i winogronami 
[przepis]Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody

18 komentarzy:

 1. też słyszałam wiele dobrego o witaminie c:)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja też. Choć głownie jest kojarzona z przeziębieniem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za ten wpis. Co radzisz, gdy serum z kwasem L-askorbinowym powoduje pieczenie oczu? Pieką mnie zarówno po drogeryjnych kosmetykach z wit C, jak i po domowo wykonanym serum. Oczywiście zachowuję bezpieczną odległość podczas aplikacji i nie dopuszczam, by kosmetyk dostał mi się do oczu. Pieczenie pojawia się po kilku minutach od aplikacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. To znaczy, że nie nakładasz serum na okolice oczu i odczuwasz pieczenie? U mnie ten problem nigdy się nie pojawił, choć serum nakładam czasem nawet na powieki. Jaką dokładnie recepturę zastosowałaś?

   Usuń
 4. Wit. C to takie serum młodości w różnej postaci.

  OdpowiedzUsuń
 5. przepraszam a nie moge stosowac olejowej wit c ze sklepu beautyever na dzien wymieszanej z kremem nivea? bo na stronie sklepu pisze ze chroni przed sloncem ta olejowa forma i jest mniej wolnych rodnikow a Ty piszesz po jednym z artykulow ze na dzien dziala prooksydacyjnie...to jak w koncu z tym jest???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Już wyjaśniam o co chodzi. Nie ma żadnych obostrzeń, jakoby palmitynian askorbylu czy tetraizopalmitynian askorbylu nie mógł być stosowany w ciągu dnia. Oba te związki są częstymi składnikami kremów, nawet tych z filtrami. Dopuszczone są do stosowania na dzień, a raczej na odwrót - nie jest zakazane ich używanie w kosmetykach dziennych. Obie substancje mają działanie antyoksydacyjne, wybielające, rozjaśniające, a nawet przeciwstarzenniowe.
   Ale w tym problem, że alarmujące wyniki dalo jedno z badań, które miało na celu pokazanie jakie korzyści antyoksydacyjne daje nam palmitynian askorbylu po ekspozycji na promieniowanie UV. I ku zaskoczeniu okazało się, substancja staje się toksyczna po wystawieniu na promieniowanie UVB i powoduje anormalną apoptozę komórek, cytuję "lawinową". Tutaj jest streszczenie badania. Czyli dopiero po wystawieniu skóry na słońce palmitynian askorbylu zaczyna działać szkodliwie. Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje i od czego to zależy. Podejrzewa się, że gdy palmitynian askorbylu się utlenia pod wpływem UVB, wtedy generuje wolne rodniki, które powodują uszkodzenia błon komorek, peroksydację lipidów a to powoduje kaskadę działań w komórce, które prowadzą ją na drogę śmierci. Badanie znajduje się w Amerykańskim Narodowym Centrum Informacji Biotechnologicznej.
   Działania takiego nie wykazuje podstawowa forma witaminy C - kwas askorbinowy i dowiedziono, że chroni komórki przed promieniowaniem. Podobnie jest z pochodną MAP (Magnesium ascorbyl phosphate), której nie udowodniono toksycznego działania.
   Ty tak naprawdę chcesz kupić nie dokładnie tą samą formę (palmitynian askorbylu) a TETRAIZOpalmitynian askorbylu, więc to nie jest ten sam związek. Ale mimo wszysto bliski kuzyn. Nie widziałam żadnego badania, które mówiłoby, że forma tetraizo- miałaby takie sam efekt, ale nie widziałam też w ogole badania podjętego na podobnej zasadzie i wykonanego analogicznie dla formy tetraizo-. Dlatego moim zdaniem istnieje takie prawdopodobieństwo i z ostrożności nie stosuję żadnej z tych form na dzień. Dopóki nie wyjaśni się na pewno jak wersja tetraizo- zachowuje się pod wpływem UV i czy nie powoduje przyspieszonej śmierci komórek. Nadmierna apoptoza nie jest zjawiskiem, które możemy od razu zaobserwować, to nie jest nic na kształt "martwicy skóry", ktore byoby widać gołym okiem. Jej efekty zauważymy dopiero po latach nawet nie zdając sobie pewnie sprawy, że zbyt duża utrata jędrności i przyspieszone starzenie to wynik właśnie tego. Dlatego dmucham na zimne. Obłudne z mojej strony byłoby polecanie jej Wam na dzień, kiedy sama jej nie stosuję. Ale na noc jak najbardziej.

   Usuń
 6. Dzień dobry! Chciałam spytać - o jakim stężeniu witaminy C mówimy w ostatnim punkcie artykułu?

  OdpowiedzUsuń
 7. Droga Ervish, czy witamina C lewoskretna w proszku z wyciągu z kiszonej kapusty, którą zjadam,moze byc użyta do przygotowania kosmetyków? Natalia

  OdpowiedzUsuń
 8. Akurat spożywanie witaminy c kojarzyło mi się zawsze jako witaminy na wzmocnienie, ale ciekawe jest ich miejscowe działanie. Myślę, że warte uwagi. Bardzo dobry wpis!

  OdpowiedzUsuń
 9. A o co chodzi z tą lewoskrętnością i prawoskrętnością? czy to ma znaczenie? L(-) ascorbic acid czy L(+) ascorbic acid - która nadaje się do kosmetyki, a która do spożycia? przeczytałam opisy dotyczące kwasu askorbinowego na wszystkich stronach z półproduktami,które znam, ale są one wzajemnie sprzeczne. Denerwujące to. Dzięki za pomoc! Karolina

  OdpowiedzUsuń
 10. Wniosek z aluminium jest błędny. W szklanej butelce znajduje się powietrze, które utlenia kwas askorbinowy. W przypadku zamknięcia kremu w aluminiowej tubie wypychamy z opakowania powietrze, dzięki czemu utlenianie zostaje zredukowane. Owinięcie butelki folią aluminiową jedynie ogranicza dostęp światła.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam,
  podobno witamina C jest bardzo niestabilna. Czy proponowane przez Ciebie serum z witaminą C zapeniają stabilność tej witaminy?
  Pozdrawiam,
  Magda

  OdpowiedzUsuń
 12. Zastanwiam sie nad zrobieniem w domu serum z witamina C ( skora z drobnymi przebarwieniami i bliznami, mieszana). Myslalam by dodac stablina olejowa forme witaminy C ( 2ml )+ olej marula (13ml) + olej tamanu (13ml )+ wit E (1ml . Myslisz ze bedzie miec odpowiednie Ph ? I nada sie do mojej buzi?

  OdpowiedzUsuń
 13. w jakim wieku można zacząć stosować witaminę c na twarz?

  OdpowiedzUsuń