sobota, 2 maja 2015

Przepis na serum z witaminą C i kwasem fitowym domowej roboty.
Kwas fitowy w kosmetyce.

glukonolakton tonik blog diy peel
Serum z witaminą C wit C przepis receptura diy blog. Kwas fitowy w kosmetyce. zastosowanie kwasów w kosmetyce, kwasy aha,kwas mlekowy zastosowanie w kosmetyce.  jak zrobić serum wit c kwasem fitowym w domu. blog tonik na plamy i przebarwienia na twarzy skuteczne. Kwas fitowy krem domowej roboty serum diy blog. Diy blog krem tonik do twarzy z kwasem fitowym i kwasem l-askorbinowym. jak zrobić domowy kosmetyk . Przepis jak zrobić serum przeciwzmarszczkowe serum z vit c serum z wit c serum z witamina c i kwasem fitowym.  jak zrobić serum do twarzy domowej roboty krem skuteczny na zmarszczki. Przepis jak zrobić krem z kwasem l-askorbinowym (witaminą C) do twarzy. Receptura przepis jak zrobić serum z witaminą C wit C w domu diy. Serum with vitamin C diy recipe blog Kwas fitowy w kosmetyce, z czym łączyć kwas fitowy działanie efekty serum do twarzy suchej zniszczonej. Rozjaśniający krem domowej roboty na przebarwienia, bruzdy piegi kurze łapki lwie zmarszczki. wit. c


Serum z witaminą C i kwasem fitowym 

O kwasie fitowym w kosmetyce naukowo. Przepis na serum blokujące niszczące działanie wolnych rodników  cz. 1

Na początek pokrótce - działanie kwasu fitowego w kosmetyce

 • Jest niezwykle silnym antyoksydantem (przeciwutleniaczem), hamując tworzenie wolnych rodników hamuje proces starzenia skóry
 • Jest związkiem, który naturalnie wybiela i rozjaśnia przebarwienia, powoduje rozświetlenie skóry, idealnie nadaje się do serum z witaminą C
 • Powoduje wzrost elastyczności skóry, ma właściwości redukujące głębokość zmarszczek
 • Wiąże metale cięzkie, wapń w pH 5, żelazo i miedź w pH 2
 • Reguluje wydzielanie sebum. "Inteligentna" substancja, która zmniejsza łojotok wśród cer tłustych i zwiększa wytwarzanie sebum, naturalnej ochrony skóry suchej
 • polepsza stan rozszerzonych naczynek
 • Zwiększa nawilżenie skory
 • W stężeniu 0,025% do 0,4% powoduje zahamowanie wzrostu bakterii gram-ujemnych (może częściowo pełnić funkcję naturalnego konserwantu)
 • Naturalnie konserwuje kosmetyki. Niektóre literatury podają nawet, że można stosować kwas fitowy jako zamiennik konserwantu EDTA.
Jeśli wytrwasz w czytaniu moich wypocin, to kilka nagłówków niżej znajdziesz wykres porównujący działanie chelatujące EDTA i kwasu fitowego

Wpływ kwasu fitowego na nawilżenie skóry i nadprodukcję łoju


Zdrowa skóra charakteryzuje się tym, że zachowuje równowagę pomiędzy nawilżeniem skóry a prawidłową produkcją łoju. Skóra dorosłego człowieka wydziela około 2 gramy sebum dziennie. Skóra tłusta wytwarza go więcej. Jest zazwyczaj dobrze nawilżona za sprawą słusznej dawki łoju, jaką wytwarza, jednak łatwiej wówczas o zatkane i rozszerzone pory.

Skóra wytwarza sebum po to, aby chronić siebie i nie dopuścić do nadmiernego odparowania wody. Cera tłusta wytwarza go zbyt dużo i zazwyczaj skład łoju odbiega od składu łoju zdrowego. Dlatego pory są zatkane, bo sebum jest bardziej kleiste i trudniej jest oczyścić twarz podczas jej mycia.

Uśredniony skład sebum skóry zdrowej:

1. Tłuszcze - glicerydy 50%
2. Woski 20%
3. Skwalen  ok. 10%
4. Wolne kwasy tłuszczowe  10%
5. Cholesterol 3%

Skóra sucha charakteryzuje niedostateczną produkcją łoju, przez co nie jest chroniona przed ucieczką wodny z niej. Jeśli jest wysuszona tylko w obrębie naskórka taką skórę dość łatwo nawilżyć kosmetykami i wówczas powierzchniowe zmarszczki znikają. Jeśli doszło do głębokiego wysuszenia (aż do skóry właściwej) wówczas dochodzi do upośledzenia funkcji skóry. Przewlekły niedobór wody w skórze powoduje powstawanie zmarszczek, których nie da się usunąć stosowaniem kosmetyków nawilżających. Są to zmarszczki trwałe.


Kwas fitowy , jak zrobić serum z witaminą Cdomowym sposobem w domu domowej roboty blog tonik przepis DIY blog . Serum z kwasem fitowym. Kwas fitowy w kosmetyce. Działanie kwasu fitowego na skórę. Wybielające serum na przebarwienia z witaminą C domowej roboty skuteczne. Jak zrobić serum wit c i kwasem fitynowym na plamy na twarzy trądzik. Witamina C kwas askorbinowy w kosmetyce efekty blog receptura przepis kwas fitowy, fitynowy. Przepis, receptura na Serum z witaminą C (kwasem askorbinowym) do zrobienia w domu diy. Jakie seum na mocne przebarwienia na twarzy i trądzik. Przepis na serum z witaminą C wit. c i kwasem fitowym domowej roboty DIY homemade. Blog o kosmetykach robionych samemu w domu. Antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe serum na przebarwienia wit c , piegi, rozszerzone naczynka, trądzik. Jak zrobić krem i serum? Homemade serum with vitamin C and phytic Acid do it yourself. Effects of phytic acid blog ervish recipe
kwas fitynowy serum diy


Kwas fitowy w nawilżaniu skóry


Kwas fitowy do twarzy, krem diy blog. Przepis na serum z witaminą C i kwasem fitowym domowej roboty DIY blog homemade.Kwas fitowy fitynony, fityniANY w kosmetyce. Blog o kosmetykach robionych samemu w domu. Serum na mocne przebarwienia na twarzy. Antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe serum na przebarwienia, trądzik z wit. c  piegi, rozszerzone naczynka. Jak zrobić krem i serum?Kwas fitowy phytic acid, kwas tioktowy w kosmetyce.  Homemade serum with vitamin C and phytic Acid do it yourself. Effects of phytic acid blog ervish recipe
Kwas fitowy ma interesujące właściwości w kwestii zachowania równowagi skórnej.

Wykonano eksperyment. Przez okres 7 tygodni nakładano na skórę ramienia lotion o różnych stężeniach kwasu fitowego. Stosowano różne stężenia. Wilgotność skóry mierzono aquqmetrem w temp. 21° C i wilgotności powietrza 65%.Źródło [4]Wyniki badań sugerują, że znaczny wzrost poziomu nawilżenia skóry następuje przy stosowaniu 0,5% kwasu fitowego, choć już przy stężeniu 0,15% i 0,25% następuje wzrost nawilżenia o ok. 40% po okresie 6-7 tygodni. Stosowanie stężeń wyższych jak 0,5% daje minimalnie większą poprawę nawilżenia skóry w stosunku do stężenia 0,5%.
Podsumowując: Jeśli moim celem jest nawilżenie skóry stosuję stężenie 0,5%.

Kwas fitowy dla skóry tłustej, trądzikowej i suchej.Kwas fitowy jest dziwny.

Składniki kosmetyków mają to do siebie, że najczęściej działają w jedną stronę. Albo nawilżają skórę suchą, albo odłuszczają skórę tłustą/trądzikową. Podczas badania poniżej zauważono niespotykaną acz wspaniałą właściwość kwasu fitowego, Chciałoby się zapytać, czy kwas fitowy potrafi myśleć? ;)

I. Kwas fitowy zastosowany do skóry suchej potrafi nawilżyć ją do optymalnego poziomu już przy stężeniu 0,5% w czasie do 4-5 tygodni. Wyraźny skok nawilżenia skory jest zauważalny już w drugim i trzecim tygodniu stosowania.

Średnia zawartość sebum skóry suchej przed dokonaniem ekksperymentu wynosiła 30 μg/cm2 (mikrogramów na centymetr kwadratowy skóry).
Po 4 tygodniach wartość ta wzrosła do 99 μg/cm2.

II. Kwas fitowy stosowany do skóry tłustej potrafi obniżyć wydzielanie sebum do granicy normalnego poziomu przy stężeniu 0,5% również w okresie 4-5 tygodni.
Skuteczne domowe serum diy na przebarwienia i rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy oraz na rozjaśnienie piegów domowym sposobem.Kwas fitowy, fitynowy. Wit c serum do twarzy domowe blog.Przepis na domowe serum z witaminą C i kwasem fitowym domowej roboty DIY przepis homemade. Blog o kosmetykach diy robionych samemu w domu. Kwas fitowy w kremie do twarzy, działanie, efekty w kosmetyce. Serum na mocne przebarwienia na twarzy. Antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe serum na przebarwienia, piegi, rozszerzone naczynka. Jak zrobić krem i serum? Homemade serum with vitamin C and phytic Acid do it yourself. Effects of phytic acid blog ervish recipe

Średnia zawartość sebum skóry tłustej przed dokonanym eksperymentem wynosiła 210 μg/cm2
Po 4 tygodniach wartość ta zmalała do 130 μg/cm2.


Badanie trwało 7 tygodni. Polegało ono na aplikowaniu 0,5% kwasu fitowego lub 0% (czyli placebo). Pomiarów dokonywano co tydzień.

fitowy kwas fitynowy skóra

Jak widać  coś tam drgnęło nawet przy stosowaniu placebo. Czynnik placebo to stosowanie substancji neutralnej nie zawierającej składnika aktywnego. Pacjenci o tym nie wiedzą, myślą że stosują składnik czynny. W wielu badaniach placebo ma minimalny wpływ na poprawę stanu skóry, doświadczenia pokazują, że psychika potrafi (przynajmniej w niszowym stopniu, ale jednak) leczyć.

Wniosek: Myślmy pozytywnie :)

Działanie kwasu fitowego może być spowodowane absorpcją kwasu fitynowego w porach po jego
wniknięciu w warstwę rogową, a co za tym idzie, utrzymanie odpowiedniej ilość łoju.


Warto łączyć witaminę C i kwas fitowy w leczeniu przebarwieńUżycie tych dwóch składników pomaga zwalczyć uszkodzenia skóry spowodowane promieniowaniem słonecznym. Użycie w formulacji 10% kwasu askorbinowego i 2% kwasu fitowego wykazuje synergistyczne działanie w czterech różnych poziomach blokowania kaskady reakcji prowadzących do powstawania melaniny.


serum z wit C diy
Skuteczne serum do twarzy z witaminą C i kwasem fitowym - przepis. Jak zrobić serum przeciwzmarszczkowe na plamy do twarzy w domu. Vlog blog. Kosmetyki diy domowym sposobem. Domowuej roboty krem do twarzy blog. Kosmetyki diy blog. Wybielające plamy i przebarwienia serum z kwasem fitowym i z witaminą C wit c do zrobienia w domu na przebarwienia skory twarzy, rozszerzone naczynka, rozszerzone pory skóry. Kwas fitowy, fitynowy w kosmetyce. Przepis i receptura, receptariusz na serum z witaminą C (kwasem askorbinowym) i kwasem fitowym domowej roboty DIY homemade. Serum na mocne przebarwienia na twarzy. Blog o kosmetykach robionych samemu w domu. Antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe serum na przebarwienia, piegi, rozszerzone naczynka. Jak zrobić krem i serum? Homemade serum with vitamin C and phytic Acid do it yourself. Ascorbic acid facecream. Effects of phytic acid blog ervish recipePrzebadano grupę 30 ochotników, którzy testowali dwa razy dziennie powyższe stężenia kwasy askorbinowego i fitowego. Zaobserwowano spadek odbarwień skóry na poziomie 1,3 w skali 3 miesięcy.
Ale.
U pięciu uczestników zaobserwowano odbarwienia typu "halo". W dużym skrócie takie, które zostały rozjaśnione w jednym miejscu, a w innych nawet przyciemnione.
Ja się jednak nie zrażam. Stosuję stężenie 0,5% i jeśli już, to zauważyłam rozjaśnienie skóry a nie pogorszenie stanu przebarwień.

Kwas fitowy vs. EDTA


Serum z kwasem askorbinowym w domu. Serum z kwasem fitowym - działanie, efekty, jak zrobić serum domowy sposób?Receptura na rozszerzone naczynka,przebarwienia, plamy i nierówny koloryt. przepis receptura na krem z witaminą zc wit c  zmniejszający przebarwienia i rozszerzone pory skóry na twarzy. Kwas fitowy, fitynowy. Przepis na serum z witaminą C i kwasem fitowym domowej roboty DIY homemade. Blog o kosmetykach robionych samemu w domu. Antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe serum na przebarwienia, piegi, rozszerzone naczynka. Serum na mocne przebarwienia. Jak zrobić krem i serum? Homemade serum with vitamin C and phytic Acid do it yourself. Effects of phytic acid blog ervish recipe

EDTA (wersenian) występuje jako konserwant, chelator, stabilizator w kosmetykach, Zapobiega namnażaniu bakterii. Niestety może mieć działanie rakotwórcze, a stosowany w kosmetykach aerozolu może powodować nieżyt spojówek, duszności oraz kaszel. Jest dopuszczony do użytku w kosmetykach w minimalnym stężeniu. Kosmetyków jednak używamy dużo: żel do mycia twarzy, krem na noc, na dzień, a może jeszcze serum, balsam do ciała, żel pod prysznic, szampon. Wtedy niejednokrotnie EDTA kumuluje się w naszym organizmie i z pewnością przekracza owo minimalne dopuszczalne stężenie dzienne.

Jak pisałam wyżej dostrzeżono, że kwas fitowy może okazać się dobrym zamiennikiem dla wersenianów. Wykres poniżej pokazuje, że zdolność chelatowania jonów żelaza przez 50% kwas fitowy jest bardzo podobna jak zdolność EDTA. W obu przypadkach zdolność wiązania żelaza obniża się przy pH około 5 i 6.

kwas fitowy w kosmetyce krem
Źródło [4]Na dokładkę. Ciekawy eksperyment


Kostki z surowego ziemniaka zanurzone w wodzie z kranu w temp. pokojowej w ciągu nocy przybierają kolor brązowy. Jest to częściowo uwarunkowane przebiegiem reakcji oksydacyjnych, które przebiegają za pośrednictwem żelaza. Dodanie 50mM, a więc minimalnej ilości fitynianu o pH 7,4 powoduje spowolnienie odbarwienia ziemniaka o kilka dni. Ponadto dodanie fitynianu spowodowało utrzymanie jędrności i tekstury ziemniaka.

Kwas fitowy powodował zahamowanie powstawania brzydkich zapachów prawdopodobnie poprzez spowolnienie psucia w wyniku pozbawienia mikroorganizmów żelaza (żelazo jest niezbędne do wzrostu mikroorganizmów).Podobne wyniki uzyskano dla bananów, jabłek, awokado.  [1] 

Przepis na serum z witaminą C, kwasem fitowym 

I ekstraktem z winogron. Mocne działanie antyoksydacyjneSerum  z witaminą C (kwasem l-askorbinowym) i kwasem fitowym. Kosmetyki diy domowy sposów. Jak zrobić serum z wit C blog diy. Kosmetyki naturalne jak zrobić w domy diy. Przepis kwas fitowy na plamy i przebarwienia na twarzy  rozszerzone naczynka, zmniejszające przebarwienia i rozszerzone pory skóry na twarzy. Kwas fitowy, fitynowy w kosmetyce. Przepis na serum z witaminą C i kwasem fitowym domowej roboty DIY homemade. Blog o kosmetykach robionych samemu w domu. Serum na mocne przebarwienia na twarzy. Serum with vitamin C ascorbic acid homemade diy blog ervish. DIY homemade cosmetics recipe. Antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe serum na przebarwienia, piegi, rozszerzone naczynka. Jak zrobić krem i serum? Homemade serum with vitamin C and phytic Acid do it yourself. Effects of phytic acid blog ervish recipe

1. Na początku dodajemy składniki rozpuszczalne w tluszczach (u nas jest to tylko witamina E). Potem dodajemy do niej włókna pomarańczy, które obniżą napięcie powierzchniowe witaminy, dzięki czemu nie będzie taka "zwarta" i będzie chciała się połączyć z wodą. Mieszamy.

2. Po minucie możemy zacząć dodawać wszystkie pozostałe składniki. Powoli, po kropelce mieszając. Ważne jest, aby składniki miały podobną temperaturę.  Kolejność nie ma już znaczenia. Kroplę olejku miętowego dodajemy na końcu.

Ja dodałam kwas fitowy na samym początku, bo się zapomniałam :) ale to nie przeszkadza, witamina E i tak się połączyła z fazą wodną.

Ekstrakt z nasion winogron jest bardzo cennym ekstraktem, ale czasem pozostawia minigrudeczki, trzeba dobrze wymieszać. Zależy też u jakiego dostawcy się kupuje ekstrakt.


Serum o pojemności 10 ml

SkładnikWaga [g]Zawartość
procentowa [%]
Witamina E0,1 1 %
Woda7,171  %
Kwas askorbinowy (Wit. C)1,515 %
Kwas fitowy0,050,5 %
Ekstrakt z nasion winogron0,33 %
Allantoina0,050,5 %
Włókna pomarańczy0,151,5 %
Mleczan soduok. 0,45ok.4,5 %
Gliceryna0,3. 3 %
Olejek eteryczny miętowy1-2 kropleWłączenie ekstraktu z nasion winogron oraz olejku eterycznego z mięty nie jest przypadkiem. Ekstrakt i olejek eteryczny zawierają wysoką zawartość polifenoli, które osłaniają witaminę C, opóźniają jej rozkład i wzmacniają jej działanie.

Mleczan sodu jest substancją podnoszącą pH kosmetyku do poziomu nie wyższego niż pH 3 (wtedy kwas askorbinowy działa najefektywniej). Jest też substancją buforującą i nawilżającą.

Włókna pomarańczy są zdrową i najbardziej naturalną substancją zastępującą emulgatory. Serum jest typowo wodne, ale witamina E jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach i bez emulgatora (tu: włókna pomarańczy) nie połączyłaby się z resztą kosmetyku. Niestety pomimo, że włókna pomarańczy są dość stabilne, to tutaj mamy dość kwaśnie pH (pH 3) i włókna krócej będą trzymały zwartą 'emulsję' - serum szybciej się rozwarstwi. Mamy dwa wyjścia :
A. Zrezygnujemy z witaminy E i jednocześnie z włókien pomarańczy, bo skoro nie ma fazy olejowej to nie ma po co dodawać włókien
B. Przed każdym użyciem serum porządnie wstrząsnąć.

Allantoina ma działanie gojące i łagodzące, jest stabilna w szerokim zakresie pH.

Używamy tylko wody destylowanej, do iniekcji lub soli fizjologicznej. Wszystkie naczynia muszą być wygotowane i/lub odkażone spirytusem. Pamiętajmy o wysokiej higienie podczas wykonywania kosmetyków DIY, szczególnie tych, które nie zawierają konserwantów.


Serum nie jest kosmetykiem głęboko nawilżającym (poza mleczanem sodu, który ma delikatne działanie okluzyjne), nir to jest jego głównym celem. Nie mamy olejów, które zabezpieczałyby skórę przed ucieczką wody. Dlaczego ostrożnie dodaję oleje do kwasu askorbinowego - to miejsce na dłuższy wywód innym razem. Muszę jeszcze poszperać w literaturze i wyciągnąć jednoznaczne wnioski, jeszcze się łamię czy dodawać oleje roślinne czy nie :)Kwas fitowy serum z witaminą C kwasem askorbinowym , na rozszerzone pory, naczynka, przebarwienia na twarzy. Przepis na serum z witaminą C i kwasem fitowym domowej roboty DIY homemade. Blog o kosmetykach robionych samemu w domu. Antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe serum na przebarwienia, piegi, rozszerzone naczynka. Jak zrobić krem i serum? Homemade serum with vitamin C and phytic Acid do it yourself. Effects of phytic acid blog ervish recipe
serum z kwasem fitowym domowe


Na wierzch (po nałożeniu serum) po ok. 10-15 minutach warto nałożyć 3 kropelki wybranego oleju lub skwalenu, wtedy woda nie odparuje z naskórka, a rano buzia będzie nawilżona.

Niestety nie znalazłam żadnych danych, które mówią o stabilności kwasu fitowego. Czy takie badania zostały przeprowadzone? Nie wiem. Jeśli znajdę, wpis na pewno uzupełnię. Podpatrzyłam składy kosmetyków z kwasem fitowym, występuje on najczęściej w kosmetykach o pH 3-5.

W recepturach kwas fitowy łączę głównie z witaminą C (kwasem askorbinowym), glukonolaktanem, kwasem ferulowym, alfa-liponowym z kosmetykami o raczej niższym pH. A łączenie z ekstraktami? Czasami, ale rzadko. Ekstrakty mają dużo flawonoidów, minerałów, które w pewnej ilości są nam potrzebne . Raczej nie dodaję kwasu fitowego do serum anti-age, ponieważ nie wiem co dokładnie mój kwas fitowy będzie chelatował, poza tym serum przeciwzmarszczkowe ma wyższe pH od serum z witaminą C, więc mógłby chelatować wapń. A trochę wapnia jest skórze potrzebne.

Dlatego dobrze jest w jeden wieczór stosować serum z witaminą C i kwasem fitowym, a w drugi wieczór seru anti-age z większa ilością ekstraktów roślinnych i wyższym pH, aby dac skórze odpocząć od kwaśnego odczynu kosmetyku z wit. C. I żeby nie "wyjałowić" skóry, jeśli rozumiecie co mam na myśli.

Kwas fitowy może tworzyć kompleksy z białkami, więc nie łączę kwasu fitowego z kolagenem, elastyną, czy peptydami bo mogłoby się to mijać z celem. Chcę, aby kwas fitowy połączył się głównie z żelazem.

Serum należy przechowywać w lodówce max. 10-14 dni. Po pierwsze dlatego, że kwas askorbinowy jest niestabilny, po drugie dlatego, że serum jest bez konserwantów, a po trzecie dlatego, że uzylam chyba najbardziej naturalnego "emulgatora", jakim są włókna pomarańczy, jednak one nie zachowują zdolności obniżania napięcia powierzchniowego na tak długi okres jak syntetyczne emulgatory. Z doświadczenia wiem, że na dwa tygodnie włókna wystarczają, ale po tym czasie kosmetyk zacznie się delikatnie rozwarstwiać.

Polecam owinięcie buteleczki z serum folią aluminiową znacznie spowolni to rozkład witaminy c w serum.

Posty z przepisami na inne serum z witaminą C znajdziesz w dziale "Video przepisy" oraz w panelu bocznym.
Przepis, receptura na serum z witaminą c i kwasem fitowym do twarzy. Serum z witaminą c do twarzy przepis blog działanie opinie. Serum with vitamin C homemade diy. Skuteczne naturalne najlepsze serum domowej roboty. Domowy krem na przebarwienia, zmarszczki, pajączki, rozszerzone naczynka i rozszerzone pory. Jak zrobić najlepsze serum do twarzy.

Poniżej video przepisy na inne receptury serum z witaminą C Przepis na serum z witaminą C DIY 
Serum z witaminą C i winogronami
Przepis na serum z wit C blog DIY
Flavo C domowym sposobem


Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody
Efekty serum z wit C blog


Witamina C kwas askorbinowy w kosmetyce jak zrobić krem serum do twarzy z witaminą C domowej roboty domowe kosmetyki przepisy receptury krok po kroku. Dzialanie witaminy C na skorę, do twarzy efekty działania witaminy C na zmarszczki
Efekty działania witaminy C w kosmetyceZbiór wyników badań naukowych potwierdzających działanie kwasu askorbinowego na skórę


Tonik domowej roboty z mocznikiem złuszczający. Złuszczanie peeling domowy przepis
Tonik złuszczający domowej roboty

Peeling mocznikiem


Nawilża, złuszcza, leczy trądzik, zmniejsza pory i zaskórniki.

oleje roślinne pielęgnacja skóry

Oleje roślinne w kosmetyce olejowanie włosów efekty jaki olej dobrać do twarzy olej arganowy olej kokosowy w kosmetyce olej moringa olej z pachnotki olej malinowy właściwości

Czy olej może mniejszyć trądzik i pryszcze - paradoks.Po czym rozróżnić działanie poszczególnych olejów. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe NNKT w pielęgnacji skóry tłustej i suchej.


Flavo C Auriga Forte serum z witaminą

Flavo C Auriga. Serum z witaminą C do twarzy. Witamina C w kosmetyce kwas askorbinowy. Jak zrobić krem serum do twarzy z witaminą C domowej roboty domowe kosmetyki przepisy receptury krok po kroku. Działanie witaminy C na skorę, do twarzy efekty działania witaminy C na zmarszczki

Serum z witaminą C


Receptura na 15% serum antyoksydacyjne, ulepszone

Bibliografia
1. EA&, J. W., Brandt, P., Mahoney, J. R. & Lee, J. T. (1982) Science 215,691-693
2. Jariwalla, R.J., Sabin, R., Lawson, S., and Herman, Z.S. (1990). Lowering of serum cholesterol and
triglycerides and modulations by dietary phytate. J. Appl. Nutr., 42, 18-28.
3. Jariwalla R.J. (1999). Inositol hexaphosphate (IP6) as an anti-neoplastic and lipid lowering agent.
Anticancer Res., 19, 3699-3702.
4.Phytic acid Organic acid extracted from rice bran that has antioxidant properties
5. http://www.cosmeticsdesign-europe.com/Formulation-Science/Discovery-of-ascorbic-and-phytic-acid-benefits-to-reduce-sun-damage-in-early-stages 6. Kotaki, A., Sakurai, T., Kobayashi, M., and Yagi, K. (1968). Studies on myo-inositol: IV. Effect of myoinositol on the cholesterol metabolism of rats suffering from experimental fatty liver. J. Vitaminol., 14, 87-94.
7. Yasuhiko Kobayashi, et al. (2003). Proceedings of Scientific Meeting of the Japanese Society of Food Microbiology. 23, 48. (in Japanese)
8. Sakai Kotaro. (1992). Food&Development (Shokuhin to Kaihatsu), 27(8), 19-23. (in Japanese) [10] Sanwa Kagaku Kenkyusho Co., Ltd. (2007). JP-A-126134. (in Japanese)

33 komentarze:

 1. I kolejny przepis - super:) Na razie "zbieram" Twoje przepisy żeby wiedzieć co zamówić w sklepie z półproduktami.
  Chciałam zapytać o tonik Skinetic http://www.skinetic.pl/specjalistyczna-pielegnacja. Ma on w sobie kwas migdałowy, czyli aktualnie nie można go używać? Trzeba czekać na jesień?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Tonik ma dosyć prosty skład i jak na tak krótką listę dużo składników aktywnych (choć nie wiadomo w jakich stężeniach). Zresztą widzę, że ma dobre opinie na internecie. Możesz używać tego toniku bez obaw na wiosnę i lato, jego działanie złuszczające będzie pewnie subtelne, nieagresywne, ale powinnaś stosować na dzień kremu z filtrem (jak zawsze zresztą szczególnie gdy używamy jakiegokolwiek kosmetyku o działaniu złuszczającym, a takich jest dużo).

   Usuń
 2. O optymalnym poziomie nawilżenia nie wiedziałam :) Wielkie dzięki za ten post.
  Zastanawiam się jakie pH ma Twoje serum? Moje z wit C, kwasem fitowym i ferulowym ma pH 2-2,5, dodaje ponadto ekstrakt z owocu róży, nie wiem jednak czy w tak niskim pH ekstrakty zachowują swoje właściwości... Może tylko niektóre ekstrakty tolerują takie pH? Niestety nie spotkałam się w opisach ekstraktów zaleceń odnośnie pH.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje serum ma pH prawie 3, to wystarczająco (a nawet graniczna wartość), żeby witamina C działała efektywnie. pH w Twoim serum jest na dobrym poziomie biorąc pod uwagę wit. C, kwas ferulowy i fitowy. A jeśli chodzi o ekstrakty, to nie jest to jasny temat, ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje nt. stabilności większości ekstraktów. Ja sama zjadłam zęby na przeszukiwaniu literatury na ten temat.
   Trzeba byloby prowadzić osobne badania pod adresem każdego z ekstraktów i myślę, że nie zawsze takie badania mogły być przeprowadzone. Badacze lubią brać pod lupę konkretne zazwyczaj pojedyncze związki jak niacynamid, kwas askorbinowy czy fitowy. Z ekstraktami jest o tyle ciężej, że zawierają całe komplety przeróżnych związków, a w zależności od pochodzenia, producenta czy sposobu ekstrakcji ekstrakty te mogą zawierać właściwe sobie związki w różnych proporcjach.

   Z moich obserwacji wynika, że najwięcej ekstraktów jest zazwyczaj stabilnych w pH 4-7. Dodawanie ekstraktów do czystego kwasu askorbinowego to temat łamiący głowę. Ja jednak zazwyczaj dodaję jeden, do dwóch ekstraktów, o których wiem, że działają synergistycznie z wit. C. Serum mam zazwyczaj 1,5 do 2 tygodni maksymalnie, zawsze w lodówce, dlatego nie sądzę, aby ekstrakt mi specjalnie przereagował. Poza tym mleczan sodu jest substancją buforująca i podwyższa stabilność mieszanki.
   I taka moja konkluzja: ekstrakt z owocu róży sam w sobie zawiera naturalną witaminę C, a przecież natura i caly cykl ewolucji nie stwarza roślin, ktore same siebie wyniszczają czy zatruwają. Obecność flawonoidów i innych związków, które występują w ekstrakcie musi być korzystna dla witaminy C, skoro wit. C nadal znajduje się w owocu róży po jego dojrzeniu. Muszą być to związki wspomagające ją.

   Tak czy inaczej, nie warto przetrzymywać serum z witaminą C zawierających ekstrakty miesiącami w temperaturze pokojowej, bo wtedy cała masa związków z ekstraktów najpewniej przereaguje w tak niskim pH.

   Usuń
 3. Ciekawe spostrzeżenia jeśli chodzi o pH kosmetyków z witaminą C. Obecnie sama stosuję gotowe serum Liq cc Vitamin C Boost o równie niskim pH i jest ok. Producent zaznacza wpływ niskiego pH na poziom zjonizowania witaminy C, a co za tym idzie na jej wchłanianie. powodzenia, dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Nie znam tego serum, możesz podać sklad INCI?

   Usuń
  2. INCI: Propylene Glycol, Aqua, L-Ascorbic Acid, Sodium Hyaluronate, Tocopheryl Acetate, Magnesium Sulfate, Methylparaben, Propylparaben, Polysorbate 20

   Sorki, że tak późno ostatni kartonik wylądował w koszu. Pozdrawiam

   Usuń
  3. Nic się nie dzieje :) Dziękuję za skład :)

   Usuń
 4. Mogłabyś się jakoś odnieść do kwestii olejków eterycznych? Widzę je w Twoich i wielu, wielu innych przepisach a sama unikam jak ognia, głównie za sprawą Veroniki Gorgeois, mojego kosmetycznego guru :) Tutaj kawałek filmiku na ten temat: https://youtu.be/MEMZvEWwVDE?t=155 Wiem, że olejki eteryczne maja właściwości bakterio i grzyboójcze, ale jednocześnie substancje aromatyczne mocno podrażniają skórę - czy według Ciebie (mojego kolejnego kosmetycznego guru :) ) jest uzasadnienie ich stosowania w kosmetykach do twarzy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aj, szalona Usuri dziękuję, choć nie zasługuję na taki tytuł :) Więc tak. Szczerze mówiąc głównym olejkiem, jaki stosuję osobiście to olejek herbaciany z cynkiem w momencie, kiedy zaczyna mi wychodzić jakaś niespodzianka (dzięki temu połączeniu pryszcz zacznie znikać jeszcze zanim wyjdzie, sprawdzone). Czasami dodaję olejku herbacianego lub różanego do serum ale naprawdę niewielkie ilości, na 12-15 ml jeśli w ogóle, to dodaję zazwyczaj jedną kroplę.
   Ale podsumowując, to jeśli robię serum dla siebie samej to rzadko stosuję olejki eteryczne, bo też boję się podrażnienia i tego (choć jestem prawie pewna, że nie) czy producent mojego olejku nie oszukuje składu syntetycznymi składnikami, przy olejkach bywa, że ciężko to zweryfikować, jeśli nie jest to olejek oznakowany typowo jako "leczniczy" - a takie bywają dużo droższe. Mi nie przeszkadza to, że kosmetyk nie pachnie na twarzy. Do balsamów do ciała częściej dodaję odrobinę olejku. Albo wtedy, kiedy robię serum dla kogoś, komu krem musi pachnieć.
   Zasadność - jakaś jest, bo olejki zawierają oprócz skladników uczulających i podrażniających również substancje bardzo dobrze działające na skórę, ale szczerze - jeśli potrafisz obejść się w kremach bez pięknego zapachu, to raczej polecam z nich zrezygnować.

   Usuń
  2. Oj, ja jak najbardziej potrafię zrezygnować z zapachu i wręcz stresuje mnie, jeśli kosmetyk pachnie :)) Zresztą po maseczkach spirulinowych każde inne mazidło pachnie już rewelacyjnie.
   Ja też staram się jednak ocenić bilans strat i korzyści dla skóry jeśli chodzi o stosowanie danego składnika i póki co olejki eteryczne wychodziły na minus - ale też nie zgłębiłam jeszcze tematu doszczętnie, opierałam się raczej na opiniach cenionych przeze mnie autorytetów. Dziś pogrzebałam trochę w necie i temat jest bardziej złożony, niż myślałam. Nastawiałam się na wyniki jednoznacznie wskazujące na silnie drażniące właściwości mentolu - bez specjalnych dodatkowych korzyści dla skóry czy kosmetyku, a tymczasem mentol zwiększa przenikanie składników aktywnych w głąb skóry (co jest w sumie logiczne, bo przynależy do alkoholi), więc nawet ta demonizowana substancja może być korzystna. Pytanie tylko, na ile przy tym zostaje uszkodzona komórka. Trafiłam na badania wskazujące, że terpeny (m.in. mentol), olejki eteryczne i polimerowe wzmacniacze przenikania są przez FDA uznane za najbezpieczniejsze z tego typu substancji (czyli ułatwiających przenikanie). Ale to długa lektura a dziś już przysypiam. Niemniej temat niezmiernie ciekawy i jeśli dowiem się czegoś interesującego na temat olejków eterycznych ogółem to wrócę z nowymi doniesieniami :)
   P.S. A na tytuł zasługujesz jak najbardziej, mogę być jeszcze zielona w temacie kręcenia kosmetyków ale wartość merytoryczna Twoich wpisów mówi sama za siebie :)

   Usuń
 5. Dopiero co sie wczytuje w Twoj blog i jestem pod wrazeniem! Bardzo dzieki- zainspirowana chce wziac sie za zrobienie serum (jestem w latach() - powiedz mi prosze gdzie moge zakupic skladniki,zeby mnie nie zrobili w konia roznymi dodatkami….moj e-mail bogusiav@hotmail.comDZIEKI!

  OdpowiedzUsuń
 6. także proszę o informację gdzie można nabyć półprodukty, mój mail: alicja.binkowska86@gmail.com

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniały blog! Czy mogę także prosić o przesłanie informacji gdzie mogłabym nabyć półprodukty? Mój adres e-mail: martynajakubowska@gmail.com
  Zainspirowałaś mnie i chcę spróbować zrobić własny krem :)

  Z góry dziękuję.
  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam chciałabym sie dowiedzieć czy dobra będzie witamina C ze zrobsobiekrem.pl jest tam do wyboru trzy rodzaje

  Kwas askorbinowy INCI Ascorbic Acid
  Witamina C rozpuszczalna w olejach INCI Ascorbyl Palmitate
  SAP - Witamina C INCI Sodium Ascorbyl Phosphate

  OdpowiedzUsuń
 9. Są to zupełnie różne formy witaminy C, spośród tych, które napisałaś najbardziej efektywne działanie będzie miała najprostsza i najtańsza forma - kwas askorbinowy. Mimo jego nikczemnej stabilności używam tą formę najczęściej, po prostu robię serum co 10 dni i używam co drugi dzień, aby nie podrażnić skóry.
  Palmitynianu askorbylu unikam zasugerowana jednym z badań, o którym poczytasz niżej. Jedno badanie to niewiele tak naprawdę, ale mi wystarczy przesłanka o złym działaniu substancji, wolę dmuchać na zimne. Możesz spróbować SAP, ale jeśli jeszcze nigdy nie robiłaś żadnego serum z witaminą C, to myślę, że poznanie kwasu askorbinowego jest podstawą :)

  Zapraszam do poczytania dwoch wpisów poniżej, jest tam dużo informacji nt. witaminy C w kosmetyce, również porównanie różnych form witaminy C i po części odpowiedź na Twoje pytanie

  http://ervish.blogspot.com/2015/03/niezbedne-informacje-przy-produkcji.html
  http://ervish.blogspot.com/2015/04/witamina-c-efekty-dzialanie-w-kosmetyce.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy mogę także prosić o informację gdzie mogłabym nabyć wszystkie półprodukty?

  mail: ambiwalencjatka@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Chciałabym się dowiedzieć czy możns zamienić kwas fitowy na kwas kojowy lub inny? Na ZSK niestety nie ma tylko kwasu fitowego, a chciałabym kupić półprodukty w jednym sklepie, ponieważ nie chcę zamawiać jednego produktu osobno - przesyłka kosztuje więcej niż kwas :)

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym przpadku kwas kojowy będzie miał trochę inne działanie, myślę że lepszym wyjściem byłoby zastąpienie go kwasem alfa-liponowym, który w tym sklepie jest. Ale pamiętaj, że kwas liponowy jest dobrze rozpuszczalny w tłuszczach, dlatego lepiej go najpierw rozpuścić w fazie olejowej.

   Usuń
 12. Jestem pod ogromnym wrażeniem profesjonalnego podejścia do przedstawiania każdego tematu. Bardzo ciekawie, wyczerpująco. Czytałam bardzo wiele informacji na tematy urodowo - przeciwzmarszczkowe, ale przy Pani blogu to były jakieś "popierdułki". Nigdzie nie trafiłam na informacje o ciemnej stronie stosowania retinoidów czy kwasów, wszędzie te same powierzchowne teksty. Z zaciekawieniem czekam na wpis o Bajkalinie. Można kupić jej korzenie i zaparzać, czy takie stosowanie przyniesie pożądane skutki? Bardzo proszę o informacje gdzie można kupić sprawdzone półprodukty, w szczególności do tego serum z wit. C. mail: j.korzekwa@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie :) Zaparzanie bajkaliny na pewno przyniesie pozytywne skutki, w taki sposób sporządzany jest napar doustny. Ale wg iteratury bajkalina jest flawonem rozpuszczalnym w tłuszczach, dlatego prawdopodobnie jego olejowy ekstrakt będzie zawierał zdecydowanie więcej flawonów (np. macerat). Nie wiadomo ile flawonów jest w stanie przejść do roztworu wodnego.

   Usuń
 13. Witam. Wspaniały blog, trafiłam tu dwa dni temu i już przeczytałam wszystko. Bardzo rzetelne informacje. Bardzo proszę o opinie na temat tego serum: http://www.biochemiaurody.com/sklep/serumferulicCE.html Nigdy sama nie próbowałam robić, trochę mnie to przeraża, nawet niewielkie błędy mogą w efekcie przynieść więcej szkody niż pożytku. Choc z taką skarbnica wiedzy nawet mnie by to się powiodło. Pozdrawiam i proszę o opinię

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, dziękuję :) Połączenie C+E+kwasu ferulowego jest dobrym połączeniem, najmocniejszą stroną serum. Występuje w nim również glikol butylenowy, którego unikam jeśli mogę, ale jest on i tak lepszą wersją niż glikol propylenowy. Ogólnie przepis jest prosty, bez emulgatorów i sztucznych konserwantów, więc możesz próbować :) Nie przejmuj się ten przepis jest prosty, na jedną fazę, dasz sobie radę :)

   Usuń
 14. Czy ja również mogłabym prosić o namiar do sklepu ze sprawdzonymi półproduktami (mój mail:paulinaborsuk@interia.pl)?
  Oraz drugie pytanie: czy istnieje sklep w którym można nabyć wszystkie składniki niezbędne do przygotowania serum?

  OdpowiedzUsuń
 15. BARDZO SIĘ CIESZĘ,ŻE TRAFIŁAM NA TAK PROFESJONALNY BLOG:)
  CZY RÓWNIEŻ JA MOGŁABYM PROSIĆ O INFORMACJĘ, GDZIE MOGŁABYM NABYĆ PÓŁPRODUKTY?
  dominikamencel@wp.pl
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. nigdzie niema kwasu fitowego - też proszę o namiar skąd go zdobyć. snowkaffe@gmail.com
  pozdrawiam
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam ,suuuoer blog:)Włąsnie ukreciłam serum z bajkaliny.Mam kwas ferulynowy i chciałaby uzyc go w serum z witamina C.Ma ktos jakis pomysł?Dziekuje,pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam, bardzo podobają mi się Twoje przepisy i ta "część teoretyczna"...:)
  Problem niestety jest z niektórymi składnikami- tak jak powyżej nie wiem gdzie kupić kwas fitowy.
  Mam też wątpliwości do oferowanych w sklepach internetowych peptydów.
  Mogłabyś polecić jakiś sklep lub zaproponować zamienniki?
  Pozdrawiam i podziwiam za włożony wkład pracy w każdego posta.
  Mój adres anamaria@interia.pl
  Pozdrawiam
  Anna Maria

  OdpowiedzUsuń
 19. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 20. Serdecznie dziękuję, że dzielisz się swoją ogromną wiedzą.
  Jeśli chodzi o tą recepturę nie mam niestety kwasu fitowego, natomiast mam kwas azaleinowy, glukonolakton, kwas laktobinowy- czy któryś się nadaje? Włókien pomarańczy też niestety nie mam- mogę zagęścić gumą arabską? Oraz czy mleczan sodu mogę zastąpić czymkolwiek? Serdecznie Dziękuję

  OdpowiedzUsuń