poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Peeling karbamidem. Peeling, który prawdziwie nawilża [video]

Krem z mocznikiem blog
Peeling do twarzy nawilżający piling mocznikiem. Sposoby na domowy peeling do cery wrażliwej. Złuszczanie suchej skóry, peeling do cery tłustej. Delikatne zluszczanie twarzy. zastosowanie mocznika w leczeniu i kosmetyce. Peeling domowym sposobem do skóry wrażliwej, suche, atopowej. Mocznik w kosmetyce. Dzialanie mocznika w kosmetyce.

Peeling mocznikiem

Nawilża, złuszcza, leczy trądzik, zmniejsza pory i zaskórniki.

Pewnie część z Was słyszała o urynoterapii. A chodzi o.. stosowanie moczu na twarz w celu poprawy wyglądu skóry, jej nawilżenia, wygładzenia, wyleczenia trądziku. Wiele (odważnych) osób potwierdza jego lecznicze działanie. Metoda kontrowersyjna i sama nigdy bym się na nią nie zdecydowała. Ale nie muszę. Bo wiemy dlaczego mocz przynosi tak dobre efekty.

Minęło kilka lat odkąd rozpoczął się haul na terapię moczem. Przez te kilka lat karierę zrobił inny związek - mocznik.

Mocznik to substancja, która znajduje się we krwi oraz skórze. Jest składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego. NMF to naturalna substancja wytwarzana przez nasze ciało, ktora ma na celu zatrzymanie wody w naskórku oraz ochronę skóry. W NMF mocznik występuje w stężeniu 7%, a w samej (zdrowej) skórze 1%. Niestety jego poziom maleje wraz z wiekiem, dlatego dojrzalsze osoby bardzo często mają suchą skórę. Jeśli jego stężenie spadnie, skóra staje się sucha, szorstka, łuszcząca. Paradoksalnie mocznik ma bardzo dobre działanie antyseptyczne, czyli odkażające skórę równocześnie ją nawilżając. Substancja ta jest jedną z najlepiej nawilżających naturalnych substancji w kosmetyce. Co więcej udowodniono, że mocznik wytwarzany syntetycznie ma takie samo działanie jak ten, który wytwarza nasze ciało.

Mocznik w kosmetykach, krem z mocznikiem. złuszczanie mocznikiem, peeling mocznikiem cera atopowa i wrażliwa, domowy peeling do twarzy. działanie, efekty, skóra atopowa, humektant, nawilżacz, jak nawilżyć skórę suchą, piling zastosowanie mocznika w leczeniu i kosmetyce . Urea in cosmetics, effects, effects, atopic skin, humectant, humidifier, and moisturize the skin dry, peeling wcierka, blog, homemade, diy
Krem z mocznikiem blog
Mocznik w kosmetyce. Mocznik na wrastające wloski po depilacji na wrastające włosy sposoby. Peeling mocznikiem krem odżywczo nawilżający do skóry suchej. Sposób na zaskórniki iłuszczącą skórę. Tonik z mocznikiem. Mocznik w kosmetykach diy blog przepis forum opinie receptury gdzie kupić cena. Mocznik tokik krem. kosmetyki z mocznikiem urea homemade cosmetics tonic cream.Krem z mocznikiem do rąk, ciała twarzy. Złuszczanie mocznikiem. Piling mocznikiem.Tonik złuszczający z mocznikiem - jak zrobić, jakie dobrać proporcje? Blog jak zrobić krem przepis, receptur,a stabilność mocznika. Działanie własności właściwości efekty proporcje blog ervish

Mocznik (INCI: Urea) jest  bardzo częstym składnikiem kremów aptecznych do skóry atopowej, łuszczycy, w leczeniu kurzajek. Lekarze przepisują maści robione w aptece na bazie mocznika na wiele chorób skóry. Stosowany jest w pierwszych etapach powikłań skórnych cukrzycy. Mocznik jest wydalany wraz z moczem i potem, jak wiele innych substancji.

Gwoli ścisłości: mocznik to nazwa potoczna. Substancja ta pod względem chemicznym to po prostu diamid kwasu węglowego, czyli karbamid. Można go spotkać pod oznaczeniem E927b.  Ten dodawany do kremów nie jest otrzymywany w żadnym wypadku z moczu, jest otrzymywany na drodze syntetycznej.

Sprawa druga.  Nie wszystko, co w kremie zawiera nazwę Urea to jeden i ten sam, dobry mocznik. W kosmetyce stosuje się również pochodne mocznika, które już nie wykazują dobroczynnego działania, a niektóre z nich są wręcz szkodliwe. Najczęściej stosowane to:
Diazolidynyl Urea - konserwant, wywołuje kontaktowe zapalenie skóry
Imidazolidinyl Urea - konserwant, wywołuje alergie, wpływa na zmianę białek. Substancja już w momencie, gdy znajduje się w słoiczku z kremem uwalnia formaldechyd powodujące znaczne niekiedy podrażnienia skóry.

Mocznik w kosmetyce. Jak działa krem z mocznikiem. Wyjaśnienie.


Mocznik rozpulchnia zrogowaciałe warstwy skórne przez co umożliwia wodzie wniknąć wgłąb tkanek, a wtedy skóra staje się miękka, nawilżona, wygląda świeżo. Rozpulchniając komórki pomaga dotrzeć wszelkim innym substancjom aktywnym zastosowanym w kremach i uznawany jest za promotor przejścia przezskórnego. Jest naturalnym komponentem naszej skóry, dlatego nie wykazuje działania alergizującego.

Działanie zależy przede wszystkim od stężenia.
 1. Stężenie 3-10 %  - działa nawilżająco, regenerująco. Wiąże wodę w naskórku i zatrzymuje ją na swoim miejscu. 
 2. Stężenia powyżej 10% - mocznik zaczyna mieć działanie złuszczające, rozpulchniające. Zwiększa jej przepuszczalność dla substancji aktywnych zawartych w kremach. Działa przeciwzapalnie, odkażająco, lecząco na trądzik.
 3. Stężenie 15% - przyspiesza rozkład fibryny
 4. Stężenie 20% -  stosowany w leczeniu rogowacenia mieszkowego oraz hiperkeratozy
 5. Stężenia ponad 20% - 30% silniejsze działanie złuszczające.
Lekarze stosują nawet powyżej 50% stężenia mocznika w leczeniu dermatoz, łuszczycy, bardzo suchej skóry. 

Krem z mocznikiem
Mocznik krem mocznikowy, tonik peelingujący z mocznikiem. Mocznik dodawany do kremów. Mocznik na twarz, urea in cosmetics.Tonik z mocznikiem złuszczający peeling do skory wrażliwej i atopowej. Działanie właściwości efekty jak zrobić krem jak zrobić tonik balsam blog przepis działanie ervish
Mocznik w kosmetyce, krem z mocznikiem blog diy działanie, efekty, skóra atopowa, humektant, nawilżacz, jak nawilżyć skórę suchą, piling Urea in cosmetics, effects, effects, atopic skin, humectant, humidifier, and moisturize the skin dry, peeling enzymatyczny dla skóry wrażliwej, złuszczanie, eksfoliacja, trądzik pryszcze tonik
Keratyna może wiązać więcej wody w obecności mocznika niż bez niego stąd często wykorzystuje się go w pielęgnacji wlosów. Stosowane są też płukanki z roztworu mocznika, które działają nawilżająco i nabłyszczająco, dlatego mocznik cieszy się uznaniem wśród wielu włosomaniaczek.

Wyniki badań naukowych nad działaniem mocznika w kosmetyce


 1. Przez tydzień badana grupa stosowała krem zawierający 5% mocznika i 0,1% ceramidu III oraz mieszaninę lipidów. Już po tygodniu czasu odnotowano wzrost gęstości cementu międzykomórkowego oraz zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody TEWL.
 2. Badania pokazują, ze mocznik wykazuje mocniejsze działanie nawilżające niż gliceryna stosowana w atopowym zapaleniu skory.
Mocznik w kosmetykach DIY
Złuszczanie mocznikiem peeling do twarzy w domu domowej roboty diy Krem z urea, mocznik na twarz. Jak zrobić krem z mocznikiem. Stabilność mocznika. Receptura na krem z mocznikiem w domu. Przepis na krem z mocznikiem. Dzialanie mocznika, tonik z mocznikiem nawilżający. Blog receptura, dzialanie właściwości i efekty mocznika w kosmetyce
Mocznik w kosmetykach do twarzy, balsam z mocznikiem działanie, efekty, skóra atopowa, humektant, nawilżacz, jak nawilżyć skórę suchą, piling Urea in cosmetics, effects, effects, atopic skin, humectant, humidifier, and moisturize the skin dry, peeling enzymatyczny dla skóry wrażliwej, złuszczanie, eksfoliacja, trądzik pryszcze tonic

Stabilność mocznika w preparatach kosmetycznych. Co domowe laborantki kosmetyczne wiedzieć powinny

 1. Mocznik stabilny jest w preparatach kosmetycznych w pH 4-8. Najlepszą stabilność osiąga przy pH 6,2
 2. W emulsji typu O/W olej w wodzie (gdy cząsteczki oleju pływają w wodzie) aktywność mocznika wynosi kilkadziesiąt minut. W emulsji typu woda w oleju W/O (gdy cząsteczki wody rozproszone są w fazie olejowej, pod mikroskopem, gołym okiem tego nie widać) jego aktywność wynosi niespełna dwadzieścia godzin po aplikacji. Mówimy tutaj o aktywności mocznika po zastosowaniu go na twarz, nie oznacza to, że mocznik przestanie być użyteczny w kremie po kilkudziesięciu minutach.
 3. Mocznik w preparatach kosmetycznych łatwo ulega hydrolizie, rozpada się wówczas m.in. na amoniak. Aby temu zapobiec dodaje się do kosmetyków kwas mlekowy lub mleczan sodu, bo substancje te działają stabilizująco na niego.
  Dodanie alantoiny do roztworu mocznika wpływa pozytywnie na opóźnienie hydrolizy mocznika, wówczas pH kosmetyku nie powinno przekraczać 7.

Peeling mocznikiem jest lepszy niż konwencjonalne złuszczanie


Jestem zdecydowaną zwolenniczką wykonywania peelingu roztworem mocznika. Zaczynając od roztworów najprostszych kończąc na recepturach z kilkoma dodatkowymi składnikami wspierającymi działanie mocznika. Przy wykonywaniu peelingu mechanicznego za pomocą pilingów sklepowych z ziarenkami bardzo łatwo o uszkodzenie skory w wymiarze mikroskopowym. Wykonano zdjęcie pod mikroskopem skórze, która zbyt mocno lub zbyt często stosowała konwencjonalny peeling. Efektem było widoczne porysowanie i uszkodzenie bariery skórnej.

Nie wszystkie cery mogą stosować peelingi z granulkami. Złuszczania takiego nie mogą stosować osoby o cienkiej lub suchej skórze oraz osoby z czynnym trądzikiem. Dotyczy to tym bardziej peelingu korundem, którego nie polecam.

Korund znajduje się na poziomie 9 skali Mohsa. Skala Mohsa to dziesięciostopniowa skala twardości minerałów a , jak wiadomo, najtwardszym minerałem jest diament (poziom 10). Co prawda skala nie jest proporcjonalna, ale można sobie wyobrazić jak twardy to minerał. Z niego często produkuje się techniczny papier ścierny do polerowania powierzchni metalowych. Nasza skóra tego nie chce. Mocznik  jednocześnie złuszcza, nawilża i odkaża. Pilingu zwykłego i mocznikowego nie ma zatem nawet sensu porównywać.

Receptura na peeling mocznikiem.


Receptura specjalnie dla tych osób, któr nie posiadają wagi, zlewki czy innych przyrządów do odmierzania. Skorzystamy z podziałki na strzykawce.


Peeling Do twarzy i ciała
z 20%  zawartością mocznika
        Składnik        Miara [ml]Zawartość
procentowa [%]
Mocznik10 ok. 20 % 
Woda40 ok. 80% Peeling do zrogowaciałej skory pięt
z 40 %  zawartością mocznika.
        Składnik        Miara [ml]Zawartość
procentowa [%]
Mocznik20ok. 40 % 
Woda30ok. 60 % 


Dodajemy odmierzoną ilość mocznika do wody. Jeśli planujemy zrobić większą ilość kosmetyku i przechować kilka dni wtedy powinniśmy użyć wody destylowanej. Jeśli sporządzamy piling na jeden raz i będzie on użyty od razu wtedy możemy użyć zwykłej wody, najlepiej przegotowanej i ostudzonej. Mieszamy. Taką miksturą przecieramy twarz za pomocą wacika kosmetycznego. Warto nałożyć taką miksturkę również na usta - piling cukrowy czy kawowy się przy tym chowa. Jeśli jest to stężenie do 20% twarz zmywam po 5-15 minutach. 

Wykonanie peelingu na dłuższy okres czasu


Jest to najprostsza receptura.
Aby wspomóc działanie nawilżające możemy dodać 10-15 kropel gliceryny. Jeśli peeling miałby być przechowywany dłużej należy dodać  4-5% kwasu mlekowego lub 6-7% mleczanu sodu. Dodanie 0,5% alantoiny również może ustabilizować mieszankę.
Jeśli chcemy zakonserwować peeling można dodać 0,3-0,4% sorbinianu potasu.


  Mocznik w kosmetyce kremach
Jak zrobić tonik z mocznikiem. Działanie, efekty, własności mocznika w kosmetyce. krem z mocznikiem, peeling mocznikowy. Złuszczanie mocznikiem w domu diy peeling domowy


Kremy, które internautki określają jako bardzo dobrze nawilżające i wygładzające dzięki zawartości mocznika:
Eucerin Wygładzający krem do twarzy 5% Urea 50ml (ok. 36 zł)
Eucerin Dermocapillaire Intensywny tonik kojący z mocznikiem 100 ml (ok 55 zł)
Flexitol maść do stóp 56g (ok 22zł)
Dermika Ceramidia Krem do skóry suchej z mocznikiem 10%

Ceny wzięte z kosmosu. Tych kremów oczywiście nie kupuję. Możemy zrobić kremy zawierające składniki aktywne jak w kremach wyżej, wyrzucić konserwanty, polepszacze, substancje niepotrzebne. I otrzymamy świetny krem 10 razy taniej.

Sposób wykonania


20% peeling z mocznikiem. Pojemność : 30 ml

Domowy peeling do twarzy. Piling inny niż wszystkie. Skuteczny nawilżający peeling do twarzy do cery atopowej, wrażliwej. Złuszczający mocznik w kosmetyce. Piling enzymatyczny. Sposób na delikatny peeling domowej roboty.Przepis, blog, DIY.Delikatne złuszczanie twarzy do skóry trądzikowej. Peeling do skory trądzikowej-przepis. Jak zrobić domowy peeling do twarzy?
Uwaga do filmu: 7 ml mocznika waży 6 gram, więc receptura całościowo da nam równo 20% roztwór mocznika. 
Domowy peeling do twarzy. Krem z mocznikiem. Tonik z mocznikiem. Skuteczny. Domowy tonik złuszczający z mocznikiem, karbamidem, przepis DIY. Piling inny niż wszystkie. Skuteczny nawilżający peeling do twarzy do cery atopowej, wrażliwej. Złuszczający mocznik w kosmetyce. Piling enzymatyczny. Sposób na delikatny peeling domowej roboty.Przepis, blog, DIY.Delikatne złuszczanie twarzy do skóry trądzikowej. Peeling do skory trądzikowej-przepis. Jak zrobić domowy peeling do twarzy?
Mocznik tonik domowej roboty
               Mocznik w kosmetykach blog

Krem z mocznikiem, tonik z mocznikiem, działanie mocznika w kosmetyce, efekty. Domowy peeling do twarzy z mocznikiem nawilżający do skóry wrażliwej.y
Tonik, krem z mocznikiem działanie, efekty, skóra atopowa, humektant, nawilżacz, jak nawilżyć skórę suchą, piling ;Urea in cosmetics, effects, effects, atopic skin, humectant, humidifier and moisturize the skin dry, peeling enzymatyczny dla skóry wrażliwej, złuszczanie, eksfoliacja, trądzik pryszcze
Szczegółowe informacje o tym jak stosować mocznik w kosmetyce
W kolejnym wpisie przepis na wykonanie domowej roboty kremu z mocznikiemNie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody

glukonolakton tonik blog diy peel


Tonik z glukonolaktonem

Przepis na domowej roboty lekko złuszczający przeciwtrądzikowy tonik do twarzy


oleje roślinne pielęgnacja 

skóry


Receptura na najprostsze serum z witaminą C


Antyoksydacyjny, przeciwstarzeniowy, rozświetlający eliksir za grosze.


Lekki krem do 

twarzy pod makijaż trądzik

DIY Lekki krem doskonale nawilżający, dla skóry trądzikowej

Zero zapychaczy, konserwantów, substancji mutagennych i rakotwórczychBibliografia:
1. Loden M.: Urea containing moisturizers influence barier properties of normal skin. Arch. Dermatol. Res., 1996, 288, 103.
2. Mężyńska I.: Nawilżające i keratolityczne działanie mocznika. Cosmetology Today 2010, 4, 19–32.
3. Szepietowski J., Białynicki-Birula R.: Ocena skuteczności i tolerancji połą- czenia mocznika, ceramidu i fizjologicznych lipidów w pielęgnacji suchej skóry. Dermatol. Estet. 2002, 3(20), 18.
4. De Groot A. C., Bruynzeel D. P., Jagtman B. A., Weyland J. W.: Contact allergy to diazolidinyl urea (Germall II®). Contact Dermatitis 1988, 18 (4), 202–205

44 komentarze:

 1. Witaj, nie wiem czy cos pominęłam.
  Pytanie: jak sie stosuje ten peeling? Czy po prostu smaruje sie nim twarz czy nakłada, jak peeling chemiczny i zmywa po kilku minutach.
  Pozdrawiam, Dominika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć :) dokładnie tak, stosuje się go jak peeling enzymatyczny. Nakładasz na twarz i tyle, nie musisz trzeć, bo nie ma granulek, które mogłyby podrażnić suchą czy wrażliwą cerę. Po kilku minutach zmywasz, czas trzymania na twarzy zależy od stężenia. Buźka zostaje gładka.

   Usuń
 2. Polecam! Mam cerę trądzikową i do tego suchą, peeling zadziałał świetnie, nawilżył, bardzo ładnie złagodził stany zapalne, warty wypróbowania!
  Er vish, jak często można stosować peeling z mocznikiem?
  Czekam na dalsze Twoje wpisy! :)
  Pozdrawiam, Magda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, cieszę się, że wypróbowałaś przepis :) ja też używam peelingu mocznikowego bo uważam, że jest świetny. Peeling mocznikiem nie podrażnia skóry tak, jak peeling mechaniczny, więc można go używać częściej, choć zależy to od stężenia.
   Stężenie 20% lub ponad możesz używać raz na tydzień, peeling o stężeniu ok. 15% do dwóch razy w tygodniu, a wersję subtelną, tj. 10-12% możesz używać nawet co drugi dzień.

   Usuń
  2. a gdzie kupujesz mocznik i inne substraty do sporządzenia tego cuda?
   J.

   Usuń
 3. Rewelacja ! Buźka gładka a o piętach nie wspomnę, po spryskać Mocznikiem raz w tygodniu zapomniałam o tarce :) jeszcze powiem że plecy z trądzikiem mojej córki rewelacyjnie się goją więc polecam i dziękuję za przepis 😙

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ja też używam do stóp i wolę nawet tutaj mocznik niż kwas mlekowy. Zresztą do twarzy nie używam już w ogóle peelingów mechanicznych odkąd zaczęłam stosować mocznik. Nie ma za co A ga ma:)

   Usuń
 4. Dopiero raczkuję w temacie, więc dopytam znawczyni - mam poważne problemy z łuszczycą. W szpitalu polecili mi kosmetyki z mocznikiem, ale oczywiste jest, że produkty sklepowe nie mogą się równać z samoróbką. Już na dzień dobry ukręcę sobie peeling 40% i będę go stosować na chorą skórę, ale może polecasz coś jeszcze? Jeszcze jakąś maść na noc, coś na owłosioną skórę głowy? Walczyłam z łuszczycą 15 lat, byłam u kilkunastu lekarzy i nie wahałam się przed zastosowaniem nawet najdziwniejszej terapii, a i tak zawsze miałam jakieś zmiany chorobowe, może teraz uda mi się problem zaleczyć? Wciąż mam nadzieję.
  I na koniec chcę ci bardzo, bardzo podziękować za tak fachowego bloga. Będę tu częstym gościem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) W ciągu kilku najbliższych dni przygotowuję wpis właśnie o moczniku. Tak, mocznik jest polecany szczególnie przy łuszczycy i może przynieść wymierne efekty leczenia. Wiem, że polecane jest połączenie mocznik+d-pantenol+betaina i najlepiej aby formuła zawierała jakąś formę emolientu. Nie wiem, jakie terapie stosowałaś, ale w leczeniu owłosionej skóry głowy mocznik czasem łączy się z 1% bifonazolem, ale to już jest lek. Literatura podaje 73% poprawy w ciagu 2 tygodni leczenia. Używa się też polączenia z 0,1% ditranolem, również lek. Ja akurat nie znam problemu z autopsji, ponieważ nie cierpię na łuszczycę, więc przedstawiam Ci teorię, której sama na sobie nie miałam możliwości sprawdzić.
   Używa się też retinoidy (stosowanych doustnie) w leczeniu łuszczycy, ale tutaj jest część przeciwskazań, dlatego retinoidy powinien przepisać lekarz. Retinoidy stosowane zewnętrznie nie przynoszą już takich efektów jak przyjmowane doustnie w leczeniu łuszczycy, a dodatkowo podrażniają. Stosowałaś już na łuszczycę mocznik? W jakim stężeniu i formie?

   Usuń
 5. Witam :) Jak długo można taki gotowy peeling przechowywać? Trzeba go czymś zakonserwować żeby dłużej przetrwał?

  OdpowiedzUsuń
 6. Do tej pory na łuszczycę korzystałam z maści przepisanych przez lekarza (robione w aptece przez farmaceutę, więc nie wiem, jaki mały skład) - stosowałam też na głowę, ale dawały krótkotrwały efekt, nie sposób było ich dokładnie rozsmarować, a potem domyć, włosy wypadały mi garściami, no i cały dzień z życia wycięty na tych zabiegach. Lepiej radziły sobie ma ciele, ale i tu bardzo brudziły i nie chciały się wchłonąć. Choroba powróciła po 10 dniach od skończenia opakowania. Ponadto do ciała wykorzystałam też krem do pękającej skóry Oxedermil z 30% stężeniem mocznika - bardzo pomógł na malutkie zmiany (wielkości paznokcia), ale w żaden sposób nie radził sobie z większymi powierzchniami. Swego czasu próbowałam też urynoterapii, ale wytrzymałam tylko trzy tygodnie, a i tak wspomniany już krem do stóp poradził sobie lepiej.
  Zainteresowałaś mnie bardzo bifonazolem. Substancja ta jest obecna w maści przecigrzybicznej w 1% stężeniu (jedyna opcja dostania bifonazolu bez recepty), ale po rozcieńczeniu jej z mocznikiem nic mi z tego nie zostanie. Może więc lepiej wpierw zastosować twój peeling mocznikowy, a potem nasmarować się maścią?
  Póki co chętnie wykorzystam polecane przez ciebie połączenie łatwiej dostępnych substancji. Szkoda, że powinno być w formie emolientu, ale może bardzo lekki lotion da się jakoś rozsmarować także po głowie? Zaplanowałam takie coś:
  10% olej rycynowy
  3% Olivem 1000
  4% D-pantenol
  30% mocznik
  2% mleczan sodu (tyle wystarczy do stabilizacji mocznika?)
  9% betaina naturalna z e-naturalne (proszek do rozpuszczania w wodzie)
  42% srebro koloidalne (polecane na forum nt. łuszczycy) - zamiennik wody do rozcieńczenia mocznika i betainy, wyliczyłam, że tyle powinno wystarczyć
  Co sądzisz o tym jako fachowiec?
  Wybacz, że tak ci głowę zawracam, ale nie znam nikogo bardziej obeznanego w temacie. Skąd czerpiesz tę całą wiedzę? Studiujesz kosmetologię albo farmację? Czy po prostu wiesz, gdzie szukać tego wszystkiego w sieci?
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja kupiłam mocznik ze sklepu mazidla ale mój mocznik jest w postaci sypkiej.....I nie wiem za bardzo jak mam go używać chodzi mi o proporcje....wszędzie na blogach widzę mocznik w granulkach...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli posiadasz wagę to nie ma problemu, bo wielkość frakcji nie ma znaczenia, waga pozostaje stała, jedynie objętościowo będzie wydawało się mniej, ale to będzie nadal to samo. A jeśli nie masz wagi i używasz podzialki (czyli mierzysz objętościowo, a nie wagowo) to podaję przeliczenie. Producent Twojego mocznika podaje ciężar nasypowy: 0,6 grama/cm3 wynika z tego, że aby zrobić stężenie 20% mocznika powinnaś użyć 16,5 ml mocznika (wg podziałki np. na strzykawce) i 40 ml wody.

   Jak przeliczyć inne stężenia:
   x - ilość procent mocznika, jaką chcesz użyć (w wyższym przykładzie było to 20%)
   1,65x - ilość mililitrow mocznika, jaką powinnaś użyć (w wyższym przykładzie będzie to 1,65 * 20% czyli 1,65 * 20/100 *50(pięćdziesiąt, bo chcesz wykonać 50 ml roztworu), dalej:

   daje Ci to 16,5 mililitra. Ilość wody pozostaje bez jakichkolwiek zmian, jeśli uzywasz 20% mocznika, to wody używasz 80%, co daje ci 40 mililitrów wody. Tutaj się nie pomyl wody nie dodajemy 50-16,5, to błąd. Wody pozostaje nadal tyle samo, bez zmian.

   Uwaga, to jest przeliczenie dla mocznika o gęstości nasypowej 0,6g/cm3, dla innych gęstości mnożnik będzie inny.
   Pewnie zamotałam i nic nie zrozumiesz, ciężko tłumaczyć spoza monitora.

   Usuń
 8. jezeli uzywam na piety w wersji 40% to tez go trzeba zmyc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli używasz formy toniku na same pięty, gdzie mamy dużo grubszą skórę to możesz nie zmywać.

   Usuń
 9. Peeling jest rewelacyjny, jak go zakonserwować na kilkanaście dni, żeby mocznik się nie rozpadł i żeby nie zaszkodził?
  Ania W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) Jeśli planujesz przetrzymywać mocznik, to musisz dodać kwas mlekowy lub mleczan sodu. Kwas mlekowy spisuje się tu lepiej. Robiłam testy stabilności mocznika i wynika z nich, że kwas mlekowy sprawdza się lepiej. Ilość kwasu mlekowego powinna wynosić 1/5 do 1/3 mocznika. Nawet po 1,5 miesiąca przechowywania mocznika w taki sposób był on stabilny, hydroliza zaszła w minimalnym, niezauważalnym stopniu. Pamiętaj, że wtedy peeling będzie mocniejszy i może już podrażniać, bo sam kwas mlekowy ma działanie eksfoliacyjne, więc powinnaś zmniejszyć ilość mocznika. Jeśli więc robiłaś peeling 20% mocznikiem to teraz sprobuj np. 4% kwasu mlekowego i 16%mocznika, reszta 80% wody (jeśli nie masz mleczanu sodu).
   Kwas mlekowy obniży też lekko pH, jeśli masz wrażliwą cerę i boisz się podrażnienia możesz zrobić mleczan sodu i kwas mlekowy pół na pół, wówczas pH się tak nie obniży, co wpłynie jeszcze lepiej na zahamowanie hydrolizy mocznika:
   2% kwasu mlekowego, 2%mleczanu sodu i 16%mocznika, reszta 80% wody.

   Jeśli chodzi o zakonserwowanie takiego peelingu, to możesz dodać np. sorbinianu potasu, jest to jeden z najlagodniejszych i najbezpieczniejszych naturalnych konserwantów,i z tego względu nie działa tak mocno jak inne, syntetyczne konserwanty. Na miesiąc przetrzymywania peelingu się sprawdzi.

   Usuń
  2. Trochę nie rozumiem stosunku mocznika do kwasu mlekowego? Wyjaśnisz jeszcze raz? Ile dac kwasu mlekowego jeśli mocznika dam 30%?

   Usuń
  3. Super dzięki wielkie.Czy zamiast sorbinianu potasu mogę użyć ekokonserwant?

   Usuń
 10. Peeling jest rewelacyjny, jak go zakonserwować na kilkanaście dni, żeby mocznik się nie rozpadł i żeby nie zaszkodził?
  Ania W.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam,
  kupiłam mocznik(biały proszek), ale nie ma na nim ciężaru nasypowego jest tylko masa molowa: 60 g/mol,. Nie mam wagi - jak przeliczy go na ml. I jeszcze pytanie, jak zrobić 40% stężenie peelingu?
  Zuza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Zuza. Niestety masa molowa, o ktorej mówisz jest wartością stałą dla każdego mocznika, mówi nam ona tylko (albo aż) ile gramów waży ok. 602 tryliardów sztuk cząsteczek mocznika. Jest to wartość tablicowa i niezmienna. Niestety to nam nic nie powie, ta liczba przydałaby się nam gdybyśmy odmierzali skladniki wrzucając atomy mocznika do kubka, tak dokładni nie jesteśmy ;)
   Jeśli nie masz wagi to musiałabyś zapytać producenta o gęstość nasypową. Najczęściej gęstość nasypowa mocznika rozdrobnionego wynosi 0,6 , 0,7 lub 0,8g/cm3
   Jeśli nie masz kontaktu z producentem, to wykonaj peeling na uśrednionej najczęstszej wartości nasypowej, tak jak spośród tych trzech powyżej przyjmiesz, że 1 cm3 waży 0,7 grama.

   Podaję Ci przeliczenie, zakladając , że Twój mocznik ma gęstosć 0,7g/cm3
   Proporcja:
   0,7g - 1cm3
   1g - x

   Rozwiązujesz:
   0,7x=1
   x=1,4 [cm3]
   Jeśli interesuje Cie jak to się dalej liczy, to zrobiłam taki wpis tutaj

   Wynika z tego, że żeby zrobić 40% roztwór mocznika powinnaś dodać ok. 5,5 mililitrów mocznika na 6 mililitrów wody. Ale pamiętaj, że nie wiesz jaka jest Twoja gęstość nasypowa, a my przyjęłyśmy wartość średnią. Jeśli rzeczywista gęstość nasypowa jest inna niż przyjęłyśmy, to możesz uzyskać np. 45% stężenie, to już jest bardzo wysokie.
   Ze względu na to, że i tak chcesz zrobić wysokie stężenie mocznika, to proponuję zrobić 35% stężenie dla bezpieczeństwa. Czyli dodasz 4,5 mililitrów mocznika na 6 mililitrów wody.

   Usuń
 12. No właśnie... na początku przeczytałam mocznik i myślę oszalała, ale faktycznie to wszystko zależy od stężenia mocznika. W niewielkich ilościach nie będzie dla nas szkodliwy. Pozdrawiam gorąco!

  OdpowiedzUsuń
 13. Hejj :)
  Gdzie kupować składniki do wszystkich twoich cudów?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) podaj e-mail, jeśli nie chcesz publicznie w komentarzu, to napisz przez formularz kontaktowy po prawej stronie, podam Ci miejsca, gdzie możesz kupić surowce.

   Usuń
  2. tysia1@autograf.pl

   z góry dziękuję! :)

   Usuń
  3. Er vish proszę wyślij i mi te miejsca zakupu :) harmoszka77@gmail.com
   Czytam już od godziny Twojego bloga, porządna ilość wiedzy na temat mocznika. A pomyśleć, że szukałam tylko właśnie o stabilizacji mocznika mleczanem sodu lub kwasem mlekowym :D
   Bardzo techniczne podejście do tematu :)

   Usuń
 14. Buźka gładka jak nigdy, a przede wszystkim przepis nieskomplikowany ;) DZIĘKUJĘ ERVISH :*

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak dziala peeling? Bardziej na zasadzie enzymatycznego czy bardziej kwasowego?

  OdpowiedzUsuń
 16. Hej :)
  Też bym chciała wiedzieć gdzie najlepiej kupować składniki do wszystkich twoich cudów?
  Pozdrawiam cieplutko W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj W. Podaj proszę e-mail, lub napisz przez formularz kontaktowy, napiszę gdzie można zrobić zakupy. Pozdrawiam również :)

   Usuń
 17. Zrobiłam sobie peeling mocznikowy 20% z twojego przepisu - używam go do twarzy i skóry głowy, i póki co zauważyłam, że faktycznie wygładza skórę. Jednak czytając o moczniku na stronie Zrób sobie krem trafiłam na taki oto komentarz:

  Aleksandra N.
  5 kwietnia 2015

  Chętnie używam mocznika w kremach do rąk i stóp. Doskonale się sprawdza, sprawił że wyrzuciłam wszystkie pumeksy i tarki do pięt, bo już ich nie potrzebuję. Jeśli po niewygodnych butach mam bardzo suchą skórę pięt to stosuję krem z nawet 20% mocznika a do przesuszonych lub zniszczonych pracami domowymi rąk 3 do 5%. W koncentracji 10% i powyżej ma działanie bakteriostatyczne w stosunku do bakterii Gram-dodatnich (głównie gronkowce i paciorkowce Staphylococcus) – jeśli chcemy zrobić sobie dezodorant. Natomiast w kremach do twarzy raczej bym go nie użyła. A to z powodu, że działanie mocznika jawi się poprzez rozpad, zniszczenie substancji wiążących białka a przede wszystkim poprzez denaturację (zmianę struktury białka przez rozerwanie wiązań wodorowych) i rozpuszczanie protein, w szczególności keratyny. Nie jest tak, że mocznik do pewnej koncentracji robi jedno a w wyższej koncentracji drugie. Robi zawsze to samo: rozmiękcza i napompowuje wodą keratynocyty. Jeśli jest w niskim stężeniu rozmiękcza je w sam raz, lecz jeśli jest go więcej rozmiękcza zbytnio i w konsekwencji odrywają się one (efekt łagodnego złuszczania pożądany przy zbyt suchej, łuszczącej się skórze pięt, łokci czy przy niektórych chorobach skóry). Dlatego chociaż mocznik z jednej strony nawilża, to z drugiej, jak tylko zwiększy się jego koncentracja sprawia że nasze keratynocyty z powierzchni skóry twarzy zamiast prezentować się jako zwarte, gładkie, matowe i jednolite wyglądają jak napęczniałe wodą gąbeczki. Jeśli chcemy nawilżyć twarz są lepsze środki: wystarczy zwiększyć ilość gliceryny w kosmetyku czy użyć w nim mleczan sodu lub inne nawilżające związki soli. Podobnie z włosami. Z jednej strony jeśli ma się kłopoty ze skalpem to mocznik poprawia wygląd problematycznej skóry głowy, ale z drugiej niszczy, rozpuszcza keratynę włosów, otwiera łuski matowi i osłabia je. Jeśli ktoś musi, to może sprawić sobie lotion z mocznikiem i aplikować tak, aby produkt znalazł się na skórze ale prawie nie miał kontaktu z włosami. Pamiętajmy o ustabilizowaniu mocznika w naszych wyrobach (jeśli nie zużywamy ich bardzo szybko). Z upływem czasu mocznik ma skłonność do podwyższania pH a powyżej 6 uwalnia szkodliwy amoniak, co zresztą czuć. Najlepszy do stabilizacji jest glukonolakton lub triethyl citrate, ale może być też taniutki mleczan sodu z tym że w tym przypadku lepiej mieć pH pod kontrolą i w razie konieczności skorygować. Kwas mlekowy w ilości stabilizującej za bardzo obniżyłby pH. No i po 6 miesiącach stosowania kosmetyku z mocznikiem trzeba zrobić przerwę.


  Co o tym myślisz? Czy to prawda z tym rozpuszczaniem keratyny?

  OdpowiedzUsuń
 18. A czy ktoś w Was używał płynnej postaci mocznika 32,5%, bo właśnie do takiego mam dostęp... No i, czy taki mocznik przechowywany w butelce PET po wodzie mineralnej w temp. pokojowej, ulega rozkładowi lub po prostu czy się psuje leżąc... ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie miałam do czynienia z gotowym roztworem mocznika o jakości kosmetycznej w takim stężeniu, czy możesz podać pełny skład z opakowania? Z zasady szklane butelki są lepsze, niereaktywne, ale samo przechowywanie w butelce PET nie powinno mieć zauważalnego negatywnego wpływu na sam roztwór o ile nie będzie przechowywany na slońcu, czy w pobliżu ciepła, wtedy rzeczywiście mogą zacząć inicjować się niechciane reakcje. A stabilość samego mocznika (roztworu) zależy wiadomo od warunków przechowywania - powinien być przechowywany w chlodnym i zaciemnionym miejscu, i rzecz druga: zależy jaki roztwór to jest, co ma w składzie.

   Usuń
 19. Dzień dobry :),
  Twoja wiedza jest imponująca, uwielbiam tak mądrych ludzi. Bardzo się cieszę, że znalazłam Twojego bloga. Poproszę o namiary na źródła, w których zaopatrujesz się w składniki (sprawdzony karbamid). Adres e-mail prześlę w formularzu kontaktowym. Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych sukcesów, Agnieszka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) e-mail wysłany, sprawdź pocztę. Pozdrawiam

   Usuń
 20. Witam,

  Gdzie Pani kupuje mocznik?

  OdpowiedzUsuń
 21. Jestem fanką bloga, ale akurat z tymi cenami wziętymi z kosmosu zdecydowanie przesadzasz. Oni od tego muszą odprowadzic podatek, czesc kasy zgarnie apteka/sklep, w ktorym mozna kupic kosmetyk, muszą z tego opłacić ludzi opracowujacych receptury i zwyklych pracownikow firmy, czasami nawet reklamy. Przecież logiczne, ze musza na tym zarobic. Troche czepianie dla samego czepiania się. Przesadzone to sa ceny kremów chanel czy clinique, ktorych składy nie róznią się jakosciowo od tych znacznie tanszych.

  OdpowiedzUsuń
 22. Dzień dobry!:) również zastosowanie peelingu z mocznikiem na moją skórę z ŁZS, niestety suche skórki nie dają o sobie zapomnieć, a granulek w peelingach mechanicznych nie toleruję:? mogłabym prosić o namiary na sklep z produktami? podaje maila zukowskalena@gmail.com pozdrowienia!:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo ciekawy produkt, jeżeli szukasz tanich kosmetyków to znajdziesz je pod tym linkiem. Zachęcam do zajrzenia i zobaczenia oferty.

  OdpowiedzUsuń
 24. myślę, że produkt jak najbardziej wart uwagi.

  OdpowiedzUsuń