niedziela, 20 września 2015

Mocznik w kosmetyce. Jak go stosować i z czym łączyć?


Serum krem z retinolem DIY blog
Mocznik działanie na skórę.Urea in cosmetics. Kosmetyki naturalne domowej roboty. Blog kosmetyczny. Przepis na domowy krem z mocznikiem diy  do stóp, do twarzy na trądzik. Karbamid. Peeling mocznikiem.Blog przepisy na naturalne DIY kosmetyki domowej roboty. Jak zrobić krem do rąk w domu.

Jak i po co robić krem z mocznikiem

Kompendium dotyczące zastosowania mocznika w kosmetyce. 

Działanie mocznika w kosmetyce i dermatologii


Mocznik działa przede wszystkim nawilżająco. Użyty w odpowiedniej recepturze może zatrzymać wilgoć w skórze nawet do kilkunastu godzin. Pomaga w walce z trądzikiem, ponieważ działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Będzie też dobrym uzupełnieniem terapii przeciwko zaskórnikom, ponieważ może złuszczać naskórek co powoduje odblokowanie zatkanych porów skórnych.  Jest szeroko stosowany w leczeniu chorób dermatologicznych przede wszystkim w łuszczycy, rybiej łusce, nieprawidłowym rogowaceniu naskórka, w zapaleniach skóry, AZS i przy skórze trądzikowej.

Mocznik wpływa na funkcje bariery ochronnej skóry, zwiększając poziom enzymów, które syntetyzują lipidy i ekspresje peptydów antybakteryjnych. Od dawna stosuje się go do leczenia miejscowego zainfekowanych ran ze względu na jego działanie antyseptyczne oraz złuszczające, co pomaga w gojeniu rany poprzez usunięcie martwej tkanki. Efektem jest wygładzona i miękka skóra.

Ponadto mocznik jest używany z innymi substancjami aktywnymi, jako środek zwiększający przenikanie - jest promotorem przejścia.

Naturalny Czynnik Nawilżający NMF , który jest wytwarzany przez naszą skórę zawiera 7% mocznika. Sam mocznik występuje w ludzkim naskórku w stężeniu 1%, w moczu znajduje się go 2%.
Skarpetki złuszczające efekt. Krem z mocznikiem do pięt przepis diy.

  Jak zrobić krem z mocznikiem
  Efekt stosowania kremu z 10% mocznikiem w połączeniu z 8% gliceryną. 
  Źródło [7]


Mocznik wykazuje działanie również na poziomie komórkowym. Pokazują to poniższe zdjęcia mikroskopowe przed i po zastosowaniu mocznika.  Nieprawidłowa budowa bariery skórnej bywa związana ze zbyt małym poziomem białka filagryny, co prowadzi do zaburzeń funkcji ochronnych skóry, a w dalszych etapach do atopowego zapalenia skóry lub innych chorób. Powoduje to ułatwienie kontaktu alergenów z komórkami układu immunologicznego co może być powodem alergii skórnych. 
Na zdjęciach: grubszy i bardziej intensywny kolor czerwony na prawym zdjęciu udowadnia wzrost poziomu filagryny, czyli białka, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry i paznokci. 


Po lewej: przed leczeniem .         Po prawej: po leczeniu mocznikiem

Mocznik w kosmetykach domowej roboty.
Co możemy z nim zrobić i jak go stosować

Mocznik może być stosowany jako niemechaniczny peeling twarzy, ciała czy stóp. Dla cery trądzikowej jest lepszym rodzajem peelingu niż mechaniczny (z granulkami), ponieważ taki może roznieść stany zapalne. Tutaj opublikowałam przepis na peeling mocznikowy.


Bardzo często w formie maści lub kremu stosowany jest do zmiękczania skóry pięt, łokci i kolan i pozbywania się  zgrubień i odciskow.  W takiej funkcji występuje zazwyczaj w stężeniu 25-40%.

Polecane są również kremy do twarzy i rąk z mocznikiem. Ręce myjemy częściej niż twarz, dlatego wypłukujemy z nich nasz naturalny mocznik w szybszym tempie. Warto stworzyć balsam do skóry bardzo suchej na bazie mocznika również taki, który hamuje wrastanie włosków po depilacji.

Mocznik stosowany jest też w pielęgnacji włosów, które w odpowiednim stężeniu ładnie nawilża i nabłyszcza. Może być pomocny przy łupieżu, wówczas stosuje się "peeling" skóry głowy - czyli stosowanie mieszanki mocznika rozpuszczonego w wodzie destylowanej, pomaga to oczyścić mieszki włosowe i skórę głowy z łoju i martwych komórek naskórka.

Karbamid (mocznik) nie jest toksyczny i jest dobrze tolerowany przez cery skłonne do podrażnień i alergii z pominięciem wysokich stężeń, które mogą powodować uczucie pieczenia.


Fakty: działanie mocznika w leczeniu chorób dermatologicznych
Wyniki badań nad kosmetycznym działaniem mocznika w pigułce


 1. 5% i 10% stężenie mocznika przynosi wyraźną poprawę w leczeniu hiperkeratozy i nadmiernego rogowacenia   już po dwóch tygodniach terapii. Przy dłuższym 6-miesięcznym stosowaniu 10% mocznika notuje się aż 90% poprawę skóry z objawami hiperkeratozy .

 2. Krem z mocznikiem, do którego dodano NaCl w porównaniu do kremu z samym mocznikiem jest tak samo efektywny. Dodanie chlorku sodu nie zwiększa funkcji barierowych skóry.

 3. Korzystne jest stosowanie kremu zawierającego 10% mocznika, 5% kwasu mlekowego i 4,3% betainy. Takie połączenie zwiększa penetrację mocznika w skórze na znacznym poziomie już w 3 dniu stosowaowania.

 4. Stosowanie 10% mocznika w dwóch formułach, jedna o pH 6 i druga o pH 3 przynosi poprawę kondycji skóry dotkniętej egzemą w obu formułach, ale przy pH 3 skarżono się na uczucie pieczenia. 

 5. Warto łączyć mocznik z d-pantenolem. Czterotygodniowe stosowanie formulacji zawierającej 10% mocznika z dexapantenolem (witaminą B5)  wykazuje zmniejszenie pieczenia, świądu i wzrost nawilżenia skóry bardzo suchej. 

 6. Wysokie 40% stężenie mocznika w leczeniu objawów bardzo suchej skóry (xerosis) wykazuje szybsze efekty w zwiększaniu grubości i zmniejszaniu szorstkości i  suchości skóry niż 12% mleczan amonu 

 7. Stężenie 10% mocznika okazuje się równie lub nawet bardziej skuteczne w kontrolowaniu objawów rybiej łuski niż 1% hydrokortyzon, maść z kwasem salicylowym 2% i maści okluzyjnych opartych na parafinie.
  Często stosuje się za to połączenie mocznika z kwasem salicylowym w preparacie.
 8. Mocznik jest dobrym promotorem przejścia. Dodanie go do formuły z hydrokortyzonem zwiększa jego przenikalność średnio o 50%.

Krem z mocznikiem przepis. Jak zrobić w domu kosmetyki receptury. Peeling mocznikiem. kosmetyki domowej roboty diy . Urea cosmetics tutorial recipe.
Krem z mocznikiem przepis
Mocznik

Mocznik a Sodium Laureth Sulfate


Mocznik warto łączyć z preparatami do mycia twarzy, ponieważ ma dobre działanie na kontaktowe zapalenie skóry. Używanie kremu z zawartością mocznika pomaga szybciej odbudować uszkodzoną barierę skórną przez surfaktanty jak Sodium Laureth Sulfate (bardzo popularny detergent stosowany w szamponach, żelach do ciała). Korzystna zmianę w redukcji podrażnień i suchości skory wywołanej przez SLS można dostrzec nawet już po pierwszej aplikacji.


Zawartość mocznika w warstwie rogowej skóry znacznie maleje po umyciu skóry zarówno po umyciu samą wodą, jak i po użyciu SLS w stężeniu 4%. Grupa kontrolna to grupa, która nie dokonywała mycia twarzy. Źródło [4]

Wykres powyżej przedstawia wynik pomiaru nawilżenia skóry mytej różnymi formułami.

Użycie samej wody do mycia twarzy powoduje zmniejszenie zawartości mocznika w skórze aż o 76 do 90%. Użycie dodatkowo specyfiku zawierającego 4% SLS powoduje jego zmniejszenie o 60 do 94%. Dziwi fakt, że nie ma znacznej różnicy pomiędzy stosowaniem detergentu podczas mycia twarzy a jego pomienięciem. Sam fakt jej mycia, nawet wodą powoduje znaczny spadek zawartości mocznika w warstwie rogowej.

Czy mocznik naprawdę nawilża?


Mocznik - panaceum na skórę suchą. Takie panuje przekonanie i po części tak jest. Ale nie do końca.
Mocznik nawilża skórę, ale przy odpowiedniej wilgotności powietrza. Jak pokazuje wykres poniżej, kiedy wilgotność powietrza spada poniżej 65% mocznik może działać zupełnie odwrotnie - wysuszająco na skórę. Zupełnie analogicznie jak gliceryna, choć mocznik ma silniejsze działanie nawilżające niż glicerol. Kolejną różnicą pomiędzy mocznikiem a glicerną jest to, że można a nawet zaleca się stosować karbamid  przy cerze trądzikowej , natomiast używanie gliceryny przy trądziku nie jest zalecane.

Wykres poniżej przedstawia nawilżenie skóry po aplikacji kremu bazowego (linia ciemnomalinowa) i kremu bazowego, do którego dodano 10% mocznika.Jak widać przy wilgotności powietrza wynoszącej około 65% (oś pozioma) linie przecinają się i wówczas krem z mocznikiem zaczyna zapewniać mniejszą wilgoć skórze niż krem bazowy, czyli wysuszać. Krem oparty był na formule olej w wodzie (o/w)


Nie wyrzucajmy od razu mocznika. I gliceryny. Polska jest uznawana za stosunkowo wilgotny kraj. Średnia roczna wilgotność powietrza wynosi ok. 80%, W ciepłe letnie dni wilgotność powietrza wynosi średnio ok. 75%, w zimie nawet 86%. W domach wilgotność może być niższa zależnie od tego, czy mieszkamy w domu, w bloku, na wsi, w mieście lub po prostu, od pogody.

Informacje dla wykonujących kosmetyki z mocznikiem w domu
Z czym łączyć mocznik w kremie DIY.


Mocznik można łączyć z emolientami:
oliwą z oliwek, woskiem pszczelim, masłem shea, lanoliną, olejem z krokoszka barwierskiego, olejem słonecznikowym, Caprylic/Capric Triglyceride, Isopropyl Myristate

Karbamid możemy również łączyć z poniższymi substancjami aktywnymi:
d-pantenolem, gliceryną, mleczanem sodu, kwasem salicylowym, betainą, kwasem hialuronowym.

Bywa on często  łączony z niacynamidem, inozytolem i ceramidami (wprowadzając ceramidy i witaminy do preparatu możemy znacznie polepszyć funkcje barierowe skóry).

Mocznik zaleca się łączyć w preparatach również z  kwasem bursztynowym, kwasem salicylowym, kwasem  mlekowym, ale w przypadku połączeń z kwasami musimy kontrolować pH preparatu, w zbyt kwaśnym środowisku rozkład mocznika przebiega szybciej i uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego. Z drugiej strony zaleca się łączenie mocznika z kwasem mlekowym, bursztynowym lub mleczanem sodu, ponieważ te dodatki do preparatu  stabilizują go i spowalniają  rozkład karbamidu. Ale o rozkładzie mocznika będzie kilka akapitów niżej.


Zaleca się wprowadzenie do kosmetyku fazy, która będzie pełniła rolę emolientu jak np. oleje roślinne, woski. Odnotowuje się wówczas wzrost gęstości cementu międzykomórkowego naskórka już po upływie pierwszego tygodnia kuracji.

W emulsjach typu olej w wodzie (o/w) mocznik działa szybciej, ale krócej, czas aktywnego działania kosmetycznego mocznika wynosi wtedy do kilkudziesięciu minut. W emulsjach typu woda w oleju (w/o) jego działanie się wydłuża, nawet do kilkunastu godzin. Najlepszy efekt penetracyjny mocznik wykazuje gdy występuje w emulsji wielokrotnej typu w/o/w.

Mocznik zaaplikowany na twarz w formie wodnej nawilży ją, ale jeśli nie nałożymy żadnego kremu lub oleju na skórę (ewentualnie innej fazy okluzyjnej jak kwas hialuronowy wielkocz.)  wówczas woda dostarczona przez mocznik do naszej skóry szybko odparuje. Dlatego zawsze musimy zapewnić skórze mniejszą lub większą warstwę okluzyjną. Tak jest zresztą nie tylko z mocznikiem, ale z każdą substancją nawilżającą.

Mocznik w kosmetyce. Krem z mocznikiem diy. Jak zrobić krem do rąk z mocznikiem. Mocznik w pielęgnacji. Kosmetyki z mocznikiem. Najlepszy krem z mocznikiem domowej roboty diy blog. Peeling mocznikiem. Mocznik krem do twarzy z mocznikiem. Mocznik w kreie. Mocz na trądzik. Mocznik trądzik łuszczyca odciski łokcie pięty kolana. Mocznik ulega hydrolizie do amoniaku. Mocznik kosmetyczny działanie efekty. Cena mocznik krem do twarzy. Mocznik na pryszcze trądzik. 

Stabilność mocznika w preparatach kosmetycznych
W jakim pH mocznik najwolnij ulega hydrolizie, jak ustabilizować mocznik?


Analiza  świeżych badań pokazuje, że mocznik jest najbardziej stabilny w zakresie pH 4-8 , więc jest to pozytywna wiadomość, zakres pH jest szeroki. Mimo wszystko nie oznacza to, że w takim pH mocznik będzie stuprocentowo stabilny. Stabilność mocznika zmniejsza się przez wzrost temperatury i to dla wszystkich wartości pH. Dlatego przy wykonywaniu domowych kremów podgrzewajmy mocznik krótko i tylko do takiej temperatury, jaką musimy uzyskać do połączenia fazy wodnej (w której jest rozpuszczony mocznik) z olejami.

Eksperymentalnie stwierdzono, że rozkład mocznika jest najwolniejszy, gdy zastosujemy bufor mleczanu pH 6,0.

Mocznik krem blog diy

O co chodzi z tą hydrolizą mocznika?Pewne substancje ulegają hydrolizie. Polega ona na tym, ze jeśli rozpuścimy w wodzie tą substancję to pomiędzy nią a wodą  zajdzie reakcja. W wyniku tej reakcji otrzymamy nowe związki chemiczne.

W przypadku mocznika możemy otrzymać sól amonową  lub amoniak o odczynie zasadowym. Amoniak kojarzymy z farbami do włosów. Wiemy, że farby do włosów mają zasadowe pH, ponieważ to umożliwia otwarcie łusek włosów i możliwość ich zafarbowania. Nasz krem też podczas rozkładu mocznika (a więc i podczas wydzielania amoniaku) będzie miał coraz bardziej zasadowe pH.

Wniosek: w kremie, w którym zastosujemy mocznik stopniowo zauważymy podwyżenie pH kremu na skutek rozpadu mocznika. Będziemy  też wyczuwały swoisty amoniakalny zapach.

Jak wspomnialam wyżej substancjami, które spowalniają ten rozkład są np. mleczan sodu i kwas mlekowy. Zauważcie, że w każdym drogeryjnym kremie, w którym występuje mocznik zawsze jest przynajmniej jedna z tych substancji (Sodium Lactate, Lactic Acid)

Wykres niżej przedstawia zmianę pH preparatu z mocznikiem, do którego nie dodano mleczanu ani kwasu mlekowego (nieustabilizowanego). Na wykresie widzimy, że średnio po trzech tygodniach pH receptur wzrosło o ok. 1,1 do 1,4 wzrósł, ponieważ mocznik uległ hydrolizie.
Wykres  pokazuje, rozkład mocznika nieustabilizowanego.Rozkład mocznika - hydroliza


Dodatek allantoiny może opóźnić rozkład mocznika na tyle, że czasem nawet nie trzeba będzie dodawać mleczanu sodu/kwasu mlekowego. Wtedy pH mieszanki powinno wynosić 5-7. Nie powinno być wyższe niż 7, bo wowczas to allantoina może ulegać szybszemu rozkładowi w obecności mocznika.

Kolejne pytanie. Z czym nie łączyć mocznika w kosmetykach domowej roboty?

Czy można łączyć mocznik z ekstraktami roślinnymi
Enzym, który przyspiesza rozkład mocznikaUnikajmy sporządzania kremów z mocznikiem na bazie oleju sojowego oraz z pestek arbuza i dyni. Jeśli komuś zaświtała myśl, by wykonywać maseczkę przeciwtrądzikową z mocznikiem i drożdżami - nie róbcie tego.  Dodanie L-cysteiny do maseczki do włosów, w której znajdują się ekstrakty roślinne również nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego?

Ureaza to enzym, który przyspiesza rozkład mocznika i znajduje się w niektórych roślinach i drożdżach. Wiele bakterii wydziela ureazę, dlatego bezwonny mocz po jakimś czasie zaczyna intensywnie pachnieć.

Wysoką aktywnością ureazy cechują się nasiona i kiełki soi oraz w nasionach i kiełkach arbuza. Dodatek L-cysteiny może podwyższać aktywność ureazy.
Możemy natomiast łączyć mocznik z ekstraktami ze skrzypu, lipy, kasztanowca oraz olejem lnianym czy slonecznikowym, z krokoszka barwierskiego, ponieważ te rośliny w badaniach nie wykazały obecności ureazy.

Ekstraktami, które obniżają aktywność ureazy (więc jak najbardziej możemy je włączyć w recepturę kosmetyczną z mocznikiem)  są ekstrakty z liści topoli i  nasion sałaty. Wykazano, że dodatek ekstraktu z liści topoli hamuje enzymatyczną hydrolizę mocznika nawet w 100%.

Optymalne warunki reakcji rozkładu mocznika pod wpływem ureazy to 40 °C i pH 7.


Stężenie mocznika w kosmetykach


 • W koncentracjach do 2% - przyspiesza podział komórek warstwy ziarnistej skóry, a tym samym jej regenerację.

 • W koncentracjach 5-10% - działa nawilżająco, zmiękcza naskórek i ułatwia wiązanie wody przez keratynę.

 • W stężeniach wyższych niż 10% mocznik dodatkowo reguluje nieprawidłowy proces rogowacenia skóry, zmiękcza ją oraz zwiększa jej przepuszczalność, stanowi nośnik dla innych substancji aktywnych znajdujących się w kosmetyku. Stężeń powyżej 10% mocznika nie powinny długoterminowo w kremach stosować osoby z prawidłową keratnizacją naskórka, ponieważ można zaburzyć barierę skórną, która jest ważna. Można natomiast raz na jakiś czas zrobić peeling mocznikowy. Działa przeciwbakteryjnie, co można wykorzystać przy cerze trądzikowej. Antybakteryjne właściwości mocznika pozwalają na zmniejszenie ilości konserwantów w kosmetyku.

 • Wysoka, bo 40% koncentracja mocznika w skutek rozpuszczania i denaturacji białek daje efekt proteolityczny (keratynolityczny). Tak wysokie stężenia (stosuje się nawet 50%) są stosowane głównie przez dermatologów w leczeniu chorób dermatologicznych. 

Chociaż mechanizm działania mocznika w skórze nie jest jeszcze znany, badania sugerują, że działanie keratolitycznie i nawilżające miejscowo stosowanego mocznika może następować wskutek rozerwania wiązań wodorowych w warstwie rogowej naskórka, poluzowanie keratyny naskórka i zwiększając wiązanie wody. Ale przy zbyt długim i permamentnym stosowaniu zbyt wysokich stężeń mocznika może dojść paradoksalnie do odwadniania skóry na skutek zaburzenia jej bariery ochronnej, dlatego w kremie do twarzy cery zdrowej mocznik moim zdaniem nie powinien przekraczać 4-7%.  Gwoli ścisłości: mocznik nie jest ekstrahowany z moczu, jest uzyskiwany metodami laboratoryjnymi, jest sterylny, czysty, bezzapachowy.


Podsumowanie. Jak wykonywać kremy z mocznikiem

 1. pH kremu powinno wynosić 4-8
 2. Krem przetrzymujemy w lodówce
 3. Do każdego kosmetyku, który zawiera mocznik dodajemy kwas mlekowy lub mleczan sodu
 4. Standardowe, niepodrażniające stężenie mocznika używane do skóry zdrowej wynosi do 10%
 5. Wyższe stężenia używamy do rozwiązania problemów skórnych jak trądzik, łuszczyca, odciski.
 6. Kosmetyk powinien zawierać fazę olejową, wtedy mocznik będzie nawilżał bardziej długotrwale. Jeśli sporządzamy tonik z mocznikiem na bazie wody, wtedy zaraz po jego użyciu używamy kremu do twarzy, który ograniczy odparowanie wody
 7. W trakcie wykonywania kremu na gorąco (czyli z podgrzewaniem fazy wodnej) nie dopuszczamy do przegrzania mieszanki. Podgrzewamy do 65-80 st. Celsjusza, nie zagotowujemy. 

Podstawowe receptury i przeliczenia


Mój mocznik ma ciężar nasypowy 0,65 g w 1 cm3 i tą wartość wzięłam do przeliczeń. Ciężar ten może się delikatnie różnić w zależności od stopnia rozdrobnienia mocznika (w poprzedniej partii mocznika, jaka kupiłam gęstość nasypowa wynosiła 0,74/cm3).
Moje granulki mają wielkość jak na zdjęciu poniżej.


Krem i tonik z mocznikiem blog
Krem z mocznikiem do stóp i twarzy. Urynoterapia uryna w kosmetyce.  Peeling mocznikiem. Urea in cosmetics blog  recipe homemade . Mocznik na pryszcze trądzik w kosmetyce.  Dzialanie moczu na skórę - mocz na trądzik.

Jak odważyć składniki? Najlepiej wagą. Wartości procentowe w recepturach podawane są wagowo a nie objętościowo. Jeśli jednak nie posiadacie wagi możecie skorzystać z podziałki na strzykawce, niezbędne przeliczenia są w tabelach poniżej. Praca ze strzykawką jest mniej dokładna niż z wagą.

Jeśli  z podziałki na strzykawce, wtedy bierzesz pod uwagę kolumnę "Miara w mililitrach". 
Jeśli korzystasz z wagi, wtedy korzystasz z kolumny "Miara w gramach".
Tonik do twarzy i ciała 50g
z 10%  zawartością mocznika
        Składnik        Miara w gramachMiara w mililitrach
[przybliż. ~0,5]
Zawartość
procentowa [%]
Mocznik57,5 ok. 10 % 
Woda4545 ok. 90% 


Blog z przepisami na naturalne kosmetyki domowe DIY . Jak zrobić krem z mocznikiem.

Peeling do twarzy i ciała 50g
z 20%  zawartością mocznika
        Składnik        Miara w gramachMiara w mililitrach
[przybliż. ~0,5]
Zawartość
procentowa [%]
Mocznik1015,5 ok. 20 % 
Woda4040 ok. 80% 

Tą recepturę można stosować np. na wrastające włoski po depilacji. Kliknij, aby przejść do wpisu poświęconego specjalnie peelingowi mocznikiemPrzepis na krem do twarz blog. Peeling kosmetyczny mocznikiem.Jak zrobić krem do rąk w domu.


Mieszanka na zgrubiałą skórę łokci, kolan 50g
z 30%  zawartością mocznika
        Składnik        Miara w gramachMiara w mililitrach
[przybliż. ~0,5]
Zawartość
procentowa [%]
Mocznik1523 ok. 30 % 
Woda3535 ok. 70%Reszta wpisów o moczniku patrz: Mapa Strony

W kolejnym wpisie instrukcja wykonania nawilżającego kremu z mocznikiem.

Kosmetyki diy krem z mocznikiem
Blog kosmetyczny. Przeis na domowej roboty krem z mocznikiem diy.


Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody

Bibliografia
1. Lodén M. Urea-containing moisturizers influence barrier properties of normal skin. Archives of dermatological research. 1996;288(2):103–107. [PMID: 8932589]
2. [Gloor M, Fluhr J, Lehmann L, Gehring W, Thieroff-Ekerdt R. Do urea/ammonium lactate combinations achieve better skin protection and hydration than either component alone? Skin Pharmacol. Appl. Skin Physiol. 2002 Feb;15(1):35–43. [PMID: 11803256]]
 [used against dry skin. International journal of cosmetic science. 2011;33(1):37–43. [PMID: 20572888]
3. Castello M, Milani M. Efficacy of topical hydrating and emollient lotion containing 10% urea ISDIN® plus dexpanthenol (Ureadin Rx 10) in the treatment of skin xerosis and pruritus in hemodialyzed patients: an open prospective pilot trial. G Ital Dermatol Venereol. 2011 Oct;146(5):321–326. [PMID: 21956268]]
4. j. CosmeSt.c i.,4 9, 155-163 (May/June1 998). Urea analysis of extracts from stratum corneum and the role of urea-supplementecdo smetics D. HJ•NTSCHELG, . SAUERMANN,H . STEINHART, U. HOPPE, andj . ENNEN, Paul GersonU nnaS kinR esearch CentreB, eiersdoArfG , UnnastraJ438e, 20245 Hamburg( D. H., G. S., U. H., J. E.), and Departmenotf FoodC hemistrayn d BiochemistrUyn, iversitoyf HamburgG, rindelalle1 17, 20146 Hamburg(H . S.), Germany.
5. he pH Value of Urea Solutions in Purified Water. Jejurkar Purvi, Nash Robert A.Issue: Jan/Feb 1998 - Hormone Replacement 
6. J Cosmet Sci. 2014 May-Jun;65(3):187-95. of urea in solution and pharmaceutical preparations. Panyachariwat N1, Steckel H1. 
7.Treatment of plantar hyperkeratosis with a combination 10% urea and 8% glycerin topical cream Dale Kern, M.S.1 ; Deanna Carter1 ; Nathan Fisk, B.A.1 ; Paul A Cox, Ph.D.2 Nu Skin Research Center, Provo, Utah1 ; Institute for Ethnomedicine, Provo, Utah2
8. Urea stabilized with a lactone in various pharmaceutical and cosmetic preparations nr publikacji US 4672078 A, wyn. Kirk Sakai, Timothy W. Quick 
9. Aktywność ureazy w roślinach [Urease activity in plants], M. Dąbrowska, K. Kleczkowski, I. Reifer Instytut Biochemii i biofizyki, Zakład Biochemii roślin, Warszawa. 
10. Influence of emulsions with and without urea on water-binding capacity of the stratum corneum; j. BETTINGER, M. GLOOR, W. GEHRING, and W. WOLF, Dermatological Department of the Clinical Centre of the City of Karlsruhe (J. B., M.G., W.G. ) and Federal Research Centre of Nutrition, Institute of Process Engineering (W. W. ), Karlsruhe, Germany. j. Soc. Cosmet. Chem., 46, 247-254 (September/October 1995)44 komentarze:

 1. Hej :) chciałam zapytać, czy zrobienie peelingu do twarzy z wodą różaną jest bezpieczne, czy lepiej zastosować wodę destylowaną? Swoją "różę" mam z KTC, wg składu sama woda i esencja z róży

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz dodać wodę różaną, ale należy pamiętać, że wszelkie ekstrakty, hydrolaty czy esencje zawierają nierzadko kilkadziesiąt a nawet czasem kilkaset substancji o przeróżnych proporcjach i działaniu, dlatego badania naukowe najczęściej prowadzi się na pojedynczych substancjach. W takiej esencji może się znajdować masa składnikow, które będą wspomagać działanie mocznika, ale i mogą się znaleźć takie, które go zdestabilizują. Nie znalazłam informacji chociażby o enzymie rozkładającym mocznik, więc spokojnie możesz użyć wody rożanej. Jeśli będziesz robić peeling w większej pojemności na przyszlość to ja osobiście robiłabym na wodzie destylowanej, ale jeśli zrobisz na wodzie różanej to sprawdź ewentualnie po dwóch tygodniach pH mieszanki - czy nie uległo zbyt szybkiemu podwyższeniu. Jeśli robisz peeling na jeden raz, to nie ma się czym martwić.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź :) mam tylko odsypkę mocznika i siłą rzeczy zrobię porcję na raz - zastanawiam się tylko, czy mogę gotowy peeling nakładać syntetycznym pędzlem do maseczek, czy bawełniany płatek kosmetyczny jest lepszy? Mam tego mocznika naprawdę malutko i trochę mi żal, że większość wchłonie się w wacik ;)

   Usuń
  3. Nie ma za co :) Nic się nie stanie, jeśli nałożysz pędzlem, możesz tak robić.

   Usuń
 2. Bardzo przydatne informacje. Ogólnie najbardziej lubię akapity traktujące o łączeniu substancji - ciężko tego typu informacje znaleźć w internecie (z angla jestem noga, także tego...). :)
  Masz może jakieś propozycje książkowe, w których dość szeroko byłby omówiony powyższy temat - łączenia półproduktów?

  Co do mocznika - wiadomo Ci coś o tym, czy łączyć z kwasem glicyryzynowym? Używam tych półproduktów do toniku PHA, a jeszcze tego typu połączenia nigdzie (nie licząc moich butelek ;)) nie widziałam - stąd niepewność.

  Czekam na następne wartościowe posty! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam bezpośredniej informacji, która potwierdzałaby synergistyczne działanie mocznika i kwasu glicyryzynowego. Ale takie połączenie występuje w kosmetykach azjatyckich i jest stosowane w peelingach do stóp kilku polskich salonów kosmetycznych, obok kwasóch AHA, więc prawdopodobnie można łączyć te substancje. I pH jest zgodne.
   Niestety nie mam w posiadaniu takiego almanachu, który określałby co z czym można łączyć, podejrzewam, że oprócz książek z prostymi recepturami aptecznymi, (ktore nam niewiele powiedzą) nie istnieje taka lektura. Niestety wszystkie informacje trzeba zbierać z wielu miejsc w jedną kupkę, dlatego pisanie postu z teorię zajmuje mi nawet kilka dni. Trzeba je jeszcze potwierdzić i podejść z dystansem do badań. Często wykonujący badanie robią to na zlecenie firm kosmetycznych, a taki wynik może nie być obiektywny, tego unikam. Stad czasami wynikają rozbieżności w kilku publikacjach na temat jednego składnika.

   Usuń
  2. Bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź - cenię sobie.
   Oj tak, np. na temat małocząsteczkowego kwasu hialuronowego (ostatnio z resztą o nim pisałaś - wiem, wiem. :)), czy też mikronizowanych tlenków. Szkoda, że u mnie kiepsko z angielskim, bo byłoby dużo prościej znaleźć wyczerpujące informacje na temat wielu substancji.

   W takim razie bez większych obaw będę łączyć mocznik z kwasem glicyryzynowym. :)

   Usuń
 3. Hej :) czy wiesz może jakie proporcje zastosować do sporządzenia peelingu do skóry głowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, spróbuj stężenie 7-10% mocznika, przed myciem włosów, takie stężenie jest stosowane w niektórych szamponach tyle, że szampony zmywamy szybko i są łączone z detergentami. Potrzymaj około 10-15 minut. Jeśli twoja skóra zniesie to dobrze i nie poczujesz podrażnienia cebulek (musisz sama wyczuć jak Twoja skóra reaguje na poszczególne stężenia mocznika) możesz delikatnie zwiększyć ilość mocznika max. do 15%, po 10 minutach zmyć. Uwaga, wyższe stężenia mocznika mogą wpływać na kolor włosów, szczególnie farbowanych, może delikatnie je pojaśnić, ale nie po jednorazowym czy kilkurazowym użyciu, przy częstszym stosowaniu. Mocznik nabłyszcza włosy.

   Usuń
  2. Ok, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

   Usuń
 4. Dopiero trafiłam na Twoją stronę i nie mogę się oderwać - mnóstwo ciekawych i baaardzo praktycznych informacji, wykonujesz ogromną robotę pisząc każdy post. Super! Mocznik w kosmetykach lubię, ale jest dość trudnym składnikiem - robię krem 15% I 5% kw.mlekowego i wychodzi dobrze, ale musiałam wykonać sporo prób. Widzę w Twojej recepturze mleczan sodu i zastanawiam się, czy jeśli daję 15% mocznika, to powinnam i mleczan zwiększyć np.do 5%?
  Bardzo mnie zainteresowało też wspomaganie wybielającego działania wit.C mleczanem sodu. Poradź proszę ile go dodać do serum z 15% wit.C, które ma działać na przebarwienia? Mogę wtedy dodać kw. ferulowy i wit.E jak w Twoim przepisie? A może coś innego, co działa na plamy posłoneczne? Będę Ci bardzo wdzięczna za pomoc.
  Pozdrawiam
  Ania W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ przegapiłam brak odpowiedzi dla Ciebie i Moniki poniżek, wybaczcie. Dziękuję. Robiłam testy z stabilizacją mocznika 20% mleczanem sodu 5% vs.kwasem mlekowym 5%. Wyniki były takie, że oba składniki stabilizuja mocznik dość dobrze, ale kwas lekowy lepiej. Tyle, że użyłam kwas mlekowy o orginalnym stężeniu 80% i mleczan sodu o orginalnym stężeniu 60%, więc trochę na korzyść kwasu mlekowego już na starcie. Ja sama najczęściej stabilizuję moczniki kwasem mlekowym + odrobiną mleczanu sodu.
   Tak, jeśi chciałabyś zamienić kwas mlekowy na mleczan sou to zdecydowanie powinnaś użyć podobnego stężenia mleczanu albo nawet wyższego. Jeli pH podskoczyłoby za bardzo to możesz użyć mieszanki kwas mlekowy + mleczan sodu.
   Do serum z witaminą C powinnaś dodać tyle mleczanu sodu, żeby pH nie przekroczyło 3,5 - czyli najlepiej dodać taką ilość doświadczalnie. U mnie wychodzi to około 3-4%, ale daję różne składniki. Tak, możesz połączyć kwas ferulowy + witamina C + mleczan sodu + witamina E, ale musisz rozpuścić w czymś witaminę E i kwas ferulowy bo te składniki nie są rozpuszczalne w wodzie. Do rozpuszczenia witaminy E przydałby się solubilizator. Czyli lista składników serum zwiększa się dodatkowo o substancje zwiększające rozpuszczalność tych substancji. Kwas ferulowy może się np. rozpuścić w etanolu. Serum z witaminą dobrze skomponowane i konsekwentnie używane dobrze działa na plamy posłoneczne, na plamy potrądzikowe czasem warto dołożyć kwasy, bo z takimi przebarwieniami + bliznami jest ciężej sobie poradzić.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Witam ! Dotarłam tu w akcie desperacji ratowania wlosow. Robiłam kolka razy ombre na włosach czyli na ich koncówki kilka razy nakładaliśmy mocny rozjaśniacz. Niestety ostatnim razem coś pomieszałem i prawie włosy spaliłam a była to chwila ! . Teraz je ratuje bo obcięcie gdzieś 15 cm wlosow to ostateczność! :((( co ja już nie próbowałam... Generalnie nic nie pomaga a trudność w pielęgnacji moich włosów polega jeszcze na tym ze połowa wlosow od skory do ucha jest praktycznie zdrowa a od połowy od ucha do łopatek ostro przesuszona wręcz susz. Przy kolejnej akcji regeneracyjnej zaczerpniętej z jakiego włosowego bloga, która nie przyniosła oczekiwanych rezultatów popatrzyłam na moja toaletkę i zobaczyłam krem do stop z rossmana z 10%mocznikiem. Nie mając nic do stracenia potraktowałam moje włosy tym kremem. No i Wow! Jaka ulga...susz opanowany!!! Jak mogę wspomóc końce moich wlosow mocznikiem
  ? Gdzie go szukać ? Jak stosować? Pomocy !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po takim czasie pewnie już Ci większość końcówek odrosła :) Możesz zrobić prostą maseczkę z mocznikiem - coś zamiast olejowania włosów . Czyli: mocznik 10% + gliceryna 10% + pantenol 5% + olej kokosowy 75%.
   Z procentami powyżej możesz trochę przyszarżować, dodać trochę wody, ale taka mieszanka bardzo dobrze działa na włosy. Tylko są dwa warunki, żeby zadziałała naprawdę dobrze: trzeba ją nałożyć na mokre włosy i owinąć folią/workiem. Często robię tą mieszankę, trzymam 30 minut do godziny jeśli mam na to czas i przy dłuższym stosowaniu włosy zdecydowanie mniej mi wypadają/łamią się. Jest też dobrze widoczny efekt błyszczących odżywionych włosów na następny dzień. Dlaczego olej kokosowy? Dlatego, że żeby utrzymać nawilżenie i błysk włosów po moczniku dobrze jest nalożyć olej, który nawilżenie zatrzyma na dłużej. Możesz zamienić olej kokosowy np. na oliwę z oliwek (oliwa bardziej dociąży wlosy niż olej kokosowy, a w tym momencie być może Twoje włosy potrzebują właśnie tego).

   Usuń
  2. Mam pytanie dotyczące tej mieszanki na włosy- jak ją nakładać? Zmieszać wszystkie składniki i w takiej formie nakładać na wilgotne włosy czy osobno wymieszać wodę z mocznikiem, d-pantenolem i gliceryną, całość nałożyć na włosy i wtedy nałożyć olej? Twoja intrukcja jest jasna, tylko na stronie sklepu, w którym kupiłam mocznik, jest napisane, że nie rozpuszcza się w tłuszczach i zastanawiam się to rozwiązać...

   Usuń
 6. hej, jak stosować tę mieszankę 30%? po prostu położyć na pięty i zmyć po jakiś 5 min?

  spotkałaś się może kiedyś z pękaniem skóry w wale podpaznokciowym? pęknięcia idą jakby w kierunku wzrostu paznokcia. dzieje się to mojemu tacie i lekarze zbytnio nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić, chcę mu ukręcić coś z mocznikiem właśnie, może pomoże ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, akurat na piętach skóra jest bardzo gruba, więc jeśli dodatkowo jest mocno zrogowaciała to można zostawić taką mieszankę i jej nie zmywać. Mocznik najlepiej działa, jeśli kosmetyk zawiera warstwę okluzyjną, czyli np. oleje, wtedy działa dłużej i bardziej nawiża. Sama nie miałam problemu z pękaniem w wale podpaznokciowym, ale wiem o co chodzi. Tutaj dobrze będzie spróbować połączenia mocznik 20-25% + pantenol 10% + kwas salicylowy 1-2% + lanolina. Dobrze sprawdzi się tutaj emulgator MGS+alkohol cetylowy, ale nie wiem czy jesteś poczatkującą kręcącą kosmetyki czy przeraża Cię taki przepis?
   Jeśli nie masz doświadczenia to można spróbować po prostu:
   zmieszać wodę 70%+ pantenol 10% + mocznik 20% i to nałożyć na spękaną skórę. A na wierzch (zanim jeszcze wyschnie) nałożyć lanolinę.

   Usuń
  2. Początkująca :) na razie kręcę proste kremy i peelingi do twarzy, mam właśnie kw salicylowy, mogę go też wrzucić do mieszaniny wody, pantenolu i mocznika? I po nałożeniu zostawić, na jak długo? Na noc?
   Oj szykuje się duże zamówienie na półprodukty, będę jeszcze robić mamie krem na dzień i serum p/zmarszczkowe

   Usuń
  3. no i tonik z salicyla z betainą z Twojego przepisu, taki na PEG'u spowodował wysyp podskórnych gul.

   będę buszować po weekendzie w Twoich przepisach żeby znaleźć takie z jak największą ilością wspólnych składników, żeby nie nakupować tego niewiadomo ile :P

   Usuń
 7. Mocznik na rozstępy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moznik na rozstępy sprawdzi się o tyle tylko, że przyspieszy usuwanie zewnętrznej warstwy naskórka. Może przynieść jakieś efekty ale głównie w początkowej fazie powstawania rozstępów wtedy, kiedy jeszcze są różowe. Jeśli są już białe, zabliźnione to niewiele pomoże oprócz wygladzenia zewnętrznej warstwy skóry. Ogólnie może być dobrą substancją wspomagającą dzialanie i penetrację innych składników, ktore mocniej działają na redukcję rozstępów, ale sam w sobie na pewno ich nie zlikwiduje.

   Usuń
 8. Witam.
  Kupiłam mocznik, sprzedawca podaje ciężar nasypowy: 1600/1900g/L. I nie wiem co dalej? :(
  Proszę o pomoc :)
  Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm.. :) dziwne te dwa ukośniki, jesteś pewna, że tam nie ma żadnej spacji? Może prześlesz zdjęcie etykiety?

   Usuń
  2. Niestety na opakowaniu nie ma tej informacji. Zapytałam mailowo sprzedawcę i taką odpowiedź otrzymałam.
   A czy wiedza o ciężarze nasypowym jest niezbędna niezależnie od tego, czy używamy wagi, czy odmierzamy w mililitrach?
   Magda

   Usuń
  3. Nie, nie jest niezbędna. Jeśli używasz wagi to nie potrzebujesz tej informacji, bo interesuje Cię wtedy tylko waga dlatego, że wszystkie stężenia z zasady podaje się wagowo (czyli w gramach). A jeśli coś odmierzamy w mililitrach (tzn. objętościowo) to żeby poprawnie wyliczyć stężenie powinniśmy z mililitrów przeliczyć na gramy. I właśnie po to potrzebujemy tą gęstość nasypową. Tutaj trochę o tym pisałam, rysunki powinny Ci to lepiej objaśnić (te z tymi kulkami w środku). Chodzi o to, że mocznik może mieć różny stopień rozdrobnienia i jednakowa objętość może mieć inną wagę, to znaczy 1 ml jednego mocznika może ważyć 0,6 grama, a 1 ml mocznika od innego dostawcy będzie ważył na przykład 0,8 grama. Zależy to głównie od stopnia rozdrobnienia proszku.

   Usuń
  4. Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Co do wagi, to je śli na początek może być elektroniczna waga kuchenna, to mam :-) Mam jeszcze jedno pytanie: Chciałam zrobić mocznik na wzrastające włoski. Stosuję po depilacji olej krokoszowy (podobno jest pomocny), pisałaś że mocznik można z nim łączyć - jak zrobić najprostszą mieszankę?
   Magda

   Usuń
 9. Mam krem z mocznikiem na piety ale z małą jego ilością, czy mogę poprostu dodać do niego więcej mocznika ? Tak żeby było np 30%?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ile procent mocznika jest w kremie, producent podaje? Tak, możesz dodać mocznika do kremu ale może się on zdestabilizować, tzn. łatwiej hydrolizować bo istnieje możliwość, że zaburzysz proporcje. Dlatego dodaj oprócz tego kilka kropel kwasu mlekowego ewentualnie mleczanu sodu jeśli posiadasz.
   Istanieje też możliwość, że krem może się rozwarstwić, bo emulgatory w kremie były przewidziane na stężenia składników, które orginalnie w kremie się znajdowały, ale szczerze mówiąc prawdopodobnie nic się nie rozwarstwi o ile nie dodasz wody. Sama często dosypywałam mocznika do balsamów do ciała, ale zawsze ze stabilizatorem - kwasem mlekowym i wszystko było w porządku. Jeśli użyjesz np. 20 gram mocznika to dodaj ok. 4 gramy kwasu mlekowego. Chyba, że zamierzasz szybko zużyć krem, to obejdzie się bez dodawania kwasu - mocznik aż tak szybko nie hydrolizuje, żeby zepsuł krem w dwa dni. Co to za krem?

   Usuń
 10. Genialny blog! Sza po ba za całą Twoją wiedzę i umiejętny sposób dzielenia się nią...

  Ervish, jak myślisz - czy jest sens dodać trochę mocznika do pianki do mycia twarzy (by skóra po użyciu detergentu nie była wysuszona)? Robię ją z płynu do higieny intymnej Facelle rozcieńczonego wodą demineralizowaną.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam pięknie pachnącą mieszankę- olej kokosowy z olejem z pestek malin, myslisz, że mogę wkręcić ją do kremu z mocznikiem? Geniaaaalny blog, moją listę zakupów spisuję z Twoich receptur:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Witaj, zagłębiam się w Twój blog od pewnego czasu! Dzięki za pomysł z peelingiem mocznikowym. Właśnie zbieram inspiracje do "pudrów" kąpielowych (jako prezenty świąteczne). Czy głupim pomysłem byłoby dodanie do takowego również mocznika w proszku? Kąpiel będzie dotyczyła całego ciała, nie tylko stóp. Podstawą pudru ma być mleko w proszku.

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam. mam mega problem z pękającą skórą pięt babci. chciałabym jej ukręcic coś na pięty ,ale naprawdę skutecznego, dermatolog powiedział , że najlepiej środek , który ma nawet 50% mocznika...nie wiem jak taką ilość mocznika wprowadzić do receptury i co ze stabilnością...pomóż proszę , chciałabym się uwinąć na Świeta:-) Sylwia

  OdpowiedzUsuń
 14. Gratulacje za tak fachowy blog! I mam pytanie - kupilem mocznik z mysla o pekajacych pietach, chcialem go zmieszac po prostu z czystym zelem z aloesu, jak wiadomo aloes ma juz sam w sobie duze wlasciwosci nawilzajace i transportujace w glab kazda dodana substancje wiec powinno byc ok. Chcialem zapytac czy taka kompozycja jest dobra i ewnetualna rade co do proporcji. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Gdzie kupic czysty mocznik?

  OdpowiedzUsuń
 16. Witaj. Jeśli robię krem z mocznikiem, chcę dodać panthenol, emolienty połączyć to wszystko woskiem. zakładając stężenie 10% mocznika, to jakie ph powinna mieć faza wodna? łączę mocznik z wodą, gliceryną, panthenolem, czekam na ustabilizowanie się ph i dodaję mleczan sodu. do jakiego ph?

  OdpowiedzUsuń
 17. Witaj,
  chciałabym dodać mocznik do kremu z masłem shea i centella asiatica na rozstępy. Czy dobrze będzie współpracował z tym ekstraktem? Jeśli tak, jakie stężenie mocznika proponowałabyś?

  Dziękuję i pozdrawiam

  Iwona

  OdpowiedzUsuń
 18. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 19. Hej :) tego toniku do twarzy to w stężeniu 10% nie musimy zmywać nie? :)
  z góry dziękuję za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 20. wow super rzeczowy i konretny artykuł, ja zastosowanie mocznika znalazłam w żelu do nóg, bardzo skuteczny maternea

  OdpowiedzUsuń
 21. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 22. Przepraszam,ale coś mi google świruje.Moj komentarz był taki,że uwielbiam mocznik w kremach do stóp i rąk :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Czy można dodać mocznik w granulkach do kąpieli w wannie?

  OdpowiedzUsuń