poniedziałek, 21 września 2015

Przepis na krem do twarzy z mocznikiem

Kosmetyki diy krem z mocznikiem
Krem z mocznikiem domowej roboty diy blog. Mocznik w kosmetyce. naturalne kosmetyki domowej roboty diy przeppisy Dzialanie mocznika na skórę.  Najlepszy krem z mocznikiem. Przepis jak zrobić krem do twarzy z mocznikiem. Krem na wrastające włoski po depilacji. Krem na zapalenie mieszków włosowych trądzik, pryszcze. .

Krem z mocznikiem domowej roboty. Przepis 

Krem mocno nawilżający do skóry suchej.
Przepis na mocno nawilżający ale i tłustszy, ochronny krem do twarzy z mocznikiem w roli głównej. Taka formuła z połączeniu z mocznikiem nie jest zastosowana przypadkowo. Tym razem krem w wersji dla skóry suchej i bardzo suchej, łuszczącej się z suchymi skórkami. Krem ze względu na treściwą formę nie będzie odpowiedni na dzień pod makijaż dla skór świecących, łojotokowych, które same wytwarzają nadmiar łoju. Mocznik, kwas mlekowy działają przeciwzapalnie i mają działanie przeciwko trądzikowi i zaskórnikom, ale wersja dla skóry tłustej powinna zawierać mniej fazy olejowej (np. 10-15%) , można też zrezygnować z wosku pszczelego. Wtedy krem można wykorzystać dla skóry trądzikowej. Niektóre osoby mogą być uczulone na wosk pszczeli, wtedy należy wykonać krem pomijając wosk  (w jego miejsce dodać o 5% więcej oleju).
Krem w takiej wersji jest świetnym sposobem na masło do ciała.Jak zrobić krem do twarzy z woskiem pszczelim. Przepis blog diy kosmetyki z mocznikiem mocznik w kosmetyce. Krem z mocznikiem domowej roboty opinie recenzje diy blog.  Dzialanie mocznika na skórę. kremy zawierające mocznik mocznik w kremach do rąk, w kremach do twarzy, trądzik, mocznik w kosmetyce działanie. Domowe kosmetyki DIY z mocznikiem domowy sposób 

Krem 10% mocznika, 40 gram

Składnik
Ilość
[gram]
Procent
[%]
Olej 10 25 %
Wosk pszczeli 2 5 %
Sorbitan Olivate 2,8 7 %
Alkohol cetylowy 1,2 3 %
Witamina E 0,4 1 %
D-pantenol 2 5 %
Mleczan sodu 0,8 2 %
Kwas mlekowy 1,2 3 %
Betaina 0,8 2 %
Gliceryna 2 5 %

Mocznik

4
1,2 - 2

10 % - skóra zgrubiała
3-5% - skóra cienka i podrażniona

Woda destylowana

12,8
15,6 - 14,8

32 %  - skóra zgrubiała
 39 - 37% - skóra cienka i podrażniona


Krok 1
Olej + wosk pszczeli + emulgator Sorbitan Olivate + alkohol cetylowy

Dodajemy składniki do jednego kubeczka. Odstawiamy na bok.
To jest faza olejowa.


Krem z mocznikiem - faza olejowa


Krok 2
Dodajemy do drugiego, nowego kubeczka
Woda + d-pantenol + mleczan sodu + kwas mlekowy + betaina + gliceryna + mocznik

Uwaga: Stężenie mocznika 10% jest odpowiednie dla osób o pogrubiałej skórze wymagającej odświeżenia przez pobudzenie prawidłowego procesu keratynizacji naskórka. Stężenie to będzie zbyt mocne dla osób z delikatną i wrażliwą skórą. Osoby o cienkiej i wrażliwej cerze powinny zastosować mocznik w stężeniu 3-5%.

Mieszamy do rozpuszczenia wszystkich składników.
To jest faza wodna


Krem z mocznikiem - faza wodna przed rozmieszaniemKrok 3
Mamy teraz jeden kubek z fazą olejową i drugi kubek z fazą wodną.

Kubek z fazą olejową wkładamy do łaźni wodnej (garnka z ciepłą wodą) i powoli podgrzewamy tak, żeby rozpuściły się wszystkie składniki. Wosk topnieje w temperaturze ok. 65-70 st. Celsjusza, emulgatory w trochę niższej temperaturze. Nie przegrzewajmy mieszanki, ona nie ma się zagotować tylko rozpuścić.

Kubek z fazą wodną podgrzewamy do temperatury podobnej. Wystarczy włożyć go do garnka, w którym podgrzewaliśmy oleje na 3-4 minuty, wtedy powinien złapać tą samą temperaturę.


Faza wodna po rozmieszaniu + faza wodna. Przed włożeniem do łaźni wodnej
Przepis blog diy kosmetyki z mocznikiem mocznik w kosmetyce. kremy zawierające mocznik mocznik w kremach do rąk, w kremach do twarzy, trądzik, mocznik w kosmetyce działanie. Domowe kosmetyki DIY z mocznikiem domowy sposób, homemade face cream with urea, mocznik na rozstępy, mocznik zastosowanie w kosmetyce, Najlepszy krem nawilżający do twarzy blog kosmetyki domowej roboty diy blog.  Najlepszy krem z mocznikiem. Kosmetyki diy blog.  Przepis jak zrobić krem do twarzy z mocznikiem. Wosk pszczeli opinie recenzje forum gdzie kupic. .Jak zrobić krem do skory suchej i bardzo suchej na suche skorki blog diy. Skóra luszcząca krem.

Krem z mocznikiem po połączeniu obu faz. Jeszcze ciepły.

Krok 4
Wlewamy kubek z ciepłą wodą do kubka z ciepłymi olejami cały czas mieszając.

Tworzy nam się emulsja. Ten moment jest ważny i to, żeby mieszać aż do momentu, kiedy mieszanka ostygnie, inaczej mogą nam się zrobić grudki (szczególnie, że mieszanka zawiera wosk pszczeli). Zróbmy to mikserem, wtedy uzyskamy ładną konsystencję. Należy wtedy uważać, żeby nie napowietrzyć mieszanki.


Krok 5
Kiedy mieszanka będzie lekko ciepła (ale nie gorąca) tzn. będzie miała temperaturę ok. 40 stopni dodajemy 0,4 g witaminy E.

Tempertura 40 stopni jest lekko cieplejsza niż temperatura naszego ciała i w taki sposób możemy sprawdzić, czy już czas.
Moglibyśmy dodać witaminę E po pełnym przechłodzeniu, ale wtedy mogloby nam być ciężej ją rozmieszać, ponieważ receptura ma dość treściwą konsystencję.

Tak wygląda gotowy kremkremy zawierające mocznik mocznik w kremach do rąk, w kremach do twarzy, trądzik, mocznik w kosmetyce działanie.Jak zrobić krem do twarzy z woskiem pszczelim. Przepis blog diy kosmetyki z mocznikiem mocznik w kosmetyce. Krem z mocznikiem domowej roboty diy blog. Mocznik w kosmetyce. Dzialanie mocznika na skórę. Mocznik kosmetyczny gdzie kupić forum opinie. Blog mocznik w kosmetykach. Najlepszy krem z mocznikiem.Krem z kwasami owocowymi aha. Krem z woskiem przszczelim jak zrobić. Domowe kosmetyki DIY z mocznikiem domowy sposób, homemade face cream with urea, mocznik na rozstępy, mocznik zastosowanie w kosmetyce,  Skóra luszcząca krem.Krem jest treściwy i zaraz po nałożeniu zostawia lekko świecącą warstwę. Krem bez wosku pszczelego dłużej zostawiałby ją widoczną. Krem wchłania się po około 15-20 minutach, ale nadal pozostawia dobrą, ochronną warstwę, ale już bez takiego świecenia.
Uwagi do receptury kremu z mocznikiem

Oleje


Ja zastosowałam olej awokado 10% i makadamia 10%. Możesz dobrać inne oleje, ale takie, które są odporne na podgrzewanie. Dodałam olej nierafinowany awokado o mocnym zielonym kolorze, stąd kolor kremu, który osobiście dla mnie jest zbyt zielony.

Nie powinny być to oleje: sojowy (wyjątkowo, choć to dobry olej do skóry), z dyni czy arbuzowy, ponieważ te rośliny cechują się najwyższą zawartością ureazy. Możemy użyć za to słonecznikowego czy z krokoszka barwierskiego. Dlaczego nie łączymy tych olejów z mocznikiem wytłumaczyłam we wpisie poniżej

Oleje roślinne, które można podgrzewać

Oleje, z jakimi można / nie można łączyć mocznika
Jak zrobić krem do twarzy z woskiem pszczelim. Przepis blog diy kosmetyki z mocznikiem mocznik w kosmetyce. Krem z mocznikiem domowej roboty diy blog. Mocznik w kosmetyce. Dzialanie mocznika na skórę. Mocznik kosmetyczny gdzie kupić forum opinie. Blog mocznik w kosmetykach. Najlepszy krem z mocznikiem. Przepis jak zrobić krem do twarzy z mocznikiem. Jak zrobić krem do skory suchej i bardzo suchej na suche skorki. Skóra luszcząca krem.


W kwestii wyjaśnienia. Pewne rośliny zawierają enzym, który rozklada mocznik, jest nią np. soja. Czasami ureazę zawierają nasiona tych rośli, ale kiełki już nie, lub na odwrót. Dopóki nie zostaną przeprowadzone odpowiednie badania na olejach (a nie kiełkach czy nasionach) to nie wiadomo, czy olej również ją zawiera. Choć jeśli znajduje się ona w nasionach to logicznie istnieje takie prawdopodobieństwo. Dmuchając na zimne - nie dodawajmy tych olejów, choć podkreślam, że nie ma 100% pewności, że ten enzym tam jest.

Emulgator


Zastosowałam emulgator Sorbitan Olivate na bazie oliwy oliwek i sorbitolu. Zlecane przez producenta stężenie maksymalne emulgatora to 8% przy fazie olejowej do 30%.

Nasza faza olejowa jest maksymalną, jaką wg producenta zemulguje Sorbitan Olivate - mamy w sumie 30% olejów. Jeśli się boisz, że niedokładnie odważysz składniki, a emulsja się zwarzy możesz zmniejszyć ilość oleju roślinnego do 20% (w tej chwili w recepturze jest 25% + wosk 5%).  Dodałam alkoholu cetylowego, jako koemulgatora, który wspomoże działanie tego pierwszego i ustabilizuje konsystencję.

Krem wykonałam dla mężczyzny, który (jakie to typowe) nie ma głowy do trzymania kremu w lodówce i przetrzymuje go w łazience już 3 tydzień. Krem się trzyma, nic się nie zwarzyło.

Można dodać innego emulgatora, np. Olivem 1000 (zawiera on w sobie właśnie Sorbitan Olivate +  dodatkowo Cetearyl Olivate) , można też użyć MGS, na którym robiłam już poprzednio krem. Wówczas ilość emulgatora powinna być podobna +/- 1%.Składniki aktywne


Głównym składnikiem receptury jest mocznik, który ma bardzo dobre działanie nawilżające i nawilża nawet kilkanaście godzin, jeśli jest użyty w odpowiedniej, okluzyjnej recepturze. To był powód dlaczego dobrałam taką treściwą recepturę - odpowiednią dla osób o suchej skórze. Mocznik w maksymalnym 10% stężeniu odpowiednim dla skóry zdrowej bez chorób dermatologicznych i stężeniu, które nie będzie powodowalo zbytniego złuszczania.

Kwas mlekowy i mleczan sodu w proporcjach użytych w przepisie będzie wspomagał działanie nawilżające mocznika . Będą one dodatkowo stabilizowaly mocznik, żeby nie uległ zbyt szybkiej hydrolizie. Ważne jest, aby choć jeden z tych składników znalazł się w kremie.

Kwas mlekowy, gliceryna i mocznik uznawane są za promotory przejścia, ponieważ rozluźniają połączenia pomiędzy komórkami. Oznacza to, że oprócz tego, że same będą dobrze penetrować skórę, to wspomogą penetrację innych składników wgłąb skóry np. tych, które znajdują się w olejach lub wosku pszczelim.

Połączenie mocznik + betaina+gliceryna jest sprawdzonym połączeniem, które działa synergistycznie, w badaniach udowodniono, że poziom wilgoci w skórze utrzymuje się dużo dłużej w takim połączeniu składników.

D-pantenol ma działanie łagodzące i przyspieszające gojenie ran nawet o 30%

Wersja kremu dla osób z łuszczycą i innymi problemami skórnymi.Poniżej przedstawiam mocną wersję kremu z większą ilością mocznika na skórę z problemami dermatologicznymi jak łuszczyca. Nie polecam na twarz osobom o zdrowej skórze,ponieważ taka ilość mocznika może zbytnio złuszczać i wywołać podrażnienie.
Przepis jest odpowiedni na krem do stóp z mocznikiem. Receptura będzie odpowiednia da osób ze zgrubiałą skórą na piętach, czy łokciach.


Krem 30% mocznika, 40 gram

Składnik
Ilość
[gram]
Procent
[%]
Olej5,614 %
Wosk pszczeli1,64 %
Sorbitan Olivate2,46 %
Alkohol cetylowy0,82 %
Witamina E0,41 %
D-pantenol1,23 %
Kwas mlekowy1,64 %
Betaina0,82 %
Gliceryna25 %
Mocznik1230 %
Woda destylowana12,431 %
Krem do stóp z mocznikiem . Domowej roboty krem do stóp na zgrubiałą skórę pięt z mocznikiem. Mocznik na stopy. diy blog. Najlepszy krem nawilżający do skóry suchej blog diy. Kosmetyki naturalne diy blog. Mocznik w kosmetyce. Dzialanie mocznika na skórę. Mocznik kosmetyczny gdzie kupić forum opinie. Blog mocznik w kosmetykach. Najlepszy krem z mocznikiem. Przepis jak zrobić krem do twarzy z mocznikiem. Jak zrobić krem do skory suchej i bardzo suchej na suche skorki. Skóra luszcząca krem.
Proporcje składników są zmienione, ponieważ utrudnieniem jest to, że mocznik rozpuszcza się w wodzie w stosunku mniej więcej 1:1. Oznacza to, że mocznika nie może być więcej niż wody, bo się nie rozpuści.  W tej recepturze proporcja mocznika do calkowitej ilości czystej wody (włącznie z tą, która jest zawarta w kwasie mlekowym,  pantenolu iglicerynie) wynosi 1:1,06 co oznacza, że mocznik nam się rozpuści, ale dłużej będziemy musieli mieszać niż w recepturze u góry strony. Dość długo.
Poza tym postępujemy dokładnie tak jak w krokach, które opisałam.

pH kremu powinno się znależć w kranicach 5-6,5. Krem przechowujemy w lodówce do 3 tygodni (bez użycia konserwantu), z konserwantem możemy trzymać krem dłuzej.

Sposób przygotowania do wykonania kremu jak zawsze: wszystkie sprzęty muszą być zdezynfekowane tzn. spryskane spirytusem, szklane pojemniki mogą być wygotowane (5 minut we wrzącej wodzie). Jeśli używamy miksera, to łopatka też powinna być wygotowana. Im mniej bakterii wprowadzimy do kremu tym dłużej będzie się trzymał.Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody 
~ervish.blogspot.comTonik rozjaśniający plamy blog diyPrzepis krem do rąk wosk pszczeliKosmetyki domowej roboty diy
Tonik z niacynamidem. 
Na plamy..
[VIDEO przepis] 
Piling mocznikiem. 
Tonik eksfoliacyjny 
[VIDEO tutorial]Przepis DIY
Serum z witaminą A . 
Przepis
[VIDEO tutorial] 

32 komentarze:

 1. Mam do Ciebie pytanie - czy znasz może jakąś formulację toniku, którą możnaby stosować do ust w celu ich mocnego nawilżenia i zmiękczenia. Przetestowałam różnych balsamów, masełek i pomadek do ust i niestety nadal mam na codzień suche usta, pękające itp. Dodatkowo jak taka pomadka jest na bazie parafiny albo wosku to niemal momentalnie wyskakuje mi zimno :/ Pomyślałam, że może dałoby radę zrobić jakiś tonik do ust z glukonolaktonem, alantoniną albo mocznikiem? co sądzisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomadki na bazie parafiny nawilżają skórę, dobrze, ale przede wszystkim w momencie, gdy są na ustach i niedługo potem. W następnej kolejności następuje szybkie odparowanie wody, co może prowadzić w konsekwencji do wysuszenia skóry. Dziwne, że po wosku pszczelim wyskakuje Ci zimno. Tonik z definicji może nawilżyć Twoje usta, ale musiałabyś na wierzch nałożyć coś, co zatrzyma tą wodę (czyli np. olej, wosk, kwas hialuronowy wcale nie daje spektakularnego nawilżenia, moim zdaniem duzo mniejsze niż sam olej) w przeciwnym wypadku tonik nawilży usta, ale na krótko, bo woda odparuje.
   Mogłabyś spróbować np. tonik z mocznikiem, mleczanem sodu, alantoiną kwasem hialuronowym, d-pantenolem i niacynamidem (dwa ostatnie wzmocnią barierę, odbudują i wygoją usta). ph możesz ustalić na poziomie 5-6. Jesli usta są bardzo wysuszone, to dałabym d-pantenolu nawet 10 czy 12%. A jeśli nie dorzucisz nic olejowego do toniku to musisz na wierzch nałożyć coś, zabezpieczy Twoje usta. Skoro nie tolerujesz wosku pszczelego (zaproponowałabym Ci go, gdyby nie wplyw na Twoje zimno) to proponuję spróbować z olejem sojowym. Zawiera l-lizynę, która hamuje powstawanie zimna. Może być olej sojowy zmieszany z niezmydlalną frakcją oleju sojowego, która świetnie nawilża skórę.

   Usuń
 2. Czy oprócz wymienionych emulgatorów mogłabyś polecić inne, które mogłabym zastosować w tym przepisie? Co myślisz o monostearynianie glicerolu?

  OdpowiedzUsuń
 3. Albo o polysorbate 85?

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy mogłabym prosić o informację, gdzie kupuje Pani surowce kosmetyczne?

  OdpowiedzUsuń
 5. Dołączam się do pytań odnośnie emulgatorów, czy moze byc np. lecytyna sojowa, albo włókna pomarańczy? Może moje pytanie wydać Ci się głupie, bo jestem noga z emulgatorów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Karolino. Mocznik lubi czasem destabilizować formulacje i wykonywałam czasem kremy z mocznikiem na innych emulgatorach jak Sorbitan Olivate i się nie sprawdziły. W połączeniu z lanoliną sprawdza się o ile proporcje i sposób wykonania jest dobry, inaczej może po tygodniu rozwarstwiać się woda. Myślę, że włókna pomarańczy mogą się tu nie sprawdzić, choćby ze względu na to, że włókna są wrażliwe na zawartość soli, która tutaj jest graniczna dla włóknien. Szczerze mówiąc nie próbowałam łączyć mocznika, mleczanu i włókien, bo od początku założyłam że taka formuła się szybko rozwarstwi, ale w sumie próba nie strzelba. Kiedyś przy okazji może spróbuję zrobić próbki czy coś się uda wykombinować. Ale wtedy dodałabym gumę ksantanową, lecytyna sojowa może spowodować szybszą hydrolizę mocznika.

   Usuń
 6. ja uzylam emulgatora mgs i oliwy z oliwek. wyszlo swietnie. druga wersja genialna na stopy, blyskawiczne efekty!!! polecam wszystkim przed sezonem letnim!:)
  katharina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że się udał. Podobne kompozycje robię znajomym na bardzo suchą skórę rąk i też są zadowolone :)

   Usuń
  2. niestety po jakis 6 dniach kremik zaczal sie rozwarstwiac. myslisz, ze to wina mgs? krem dziala rewelacyjnie na stopy, wiec warto walczyc:)
   katharina

   Usuń
  3. MGS raczej dobrze współpracuje z mocznikiem, czasem lepiej niż inne emulgatory. Robiłam podobną recepturę choć nie identyczną dość często narzeczonemu, nie trzymał kremu w lodówce i miesiąc później krem nadal się trzymał mimo, że był trzymany w ciepłej łazience. Nie wiem jak dalej, bo krem do miesiąca się kończył. Nie pamiętam ile dodawałam mu gliceryny, ale pewnie niedużo mniej może 3-4% (krem był do twarzy). Czasem dodatek gliceryny polepsza własności aplikacyjne, bo krem nie obsycha przy gwincie, nawilżające też ale może pogarszać trzymanie kremu przez emulgator, tutaj jest 5%, wiec zastanawiam się czy to nie tutaj byłby problem. Ale różnica jest niewielka,raczej nie powinno być powodem rozwarstwiania. Inną sprawą jest to, że krem do którego dostały się bakterie powoduje szybsze rozwarstwianie, rozkład mocznika też mógłby zdestabilizować mieszankę na przykład wtedy, gdy mocznik byłby za wysoko lub zbyt długo podgrzany. Albo wtedy, gdy krem zostałby napowietrzony podczas mieszania, wtedy dużo szybciej krem się rozwarstwia. I czasem warto dodać tą odrobinkę gumy ksantanowej do kremu, wtedy konsystencja dłużej się trzyma. Mierzyłaś może pH rozwarstwionego kremu?

   Usuń
  4. no to mam odpowiedz. mam takie nietypowe mieszadelko, w sumie taki maly mikser i bardzo napowietrzyl wlasnie ten krem, zrobila sie z niego taka bardzo lekka pianka. nastepnym razem bede mieszac patyczkiem;) dzieki za odpowedz!
   katharina

   Usuń
 7. W którym dokładnie momencie sprawdzamy jakie ph ma krem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli to możliwe bardzo bym prosiła o zamieszczenie osobnego wpisu nt. ustalania PH.
   Szczerze mówiąc mam z tym problem - nie wiem w którym momencie to robić. Dotyczy to metody na gorąco i na zimno. Gdy krem już jest gotowy, to papierki się nie zabarwiają, tłusty krem zostaje na papierku i tyle :(.
   W fazie wodnej?. Ale potem dodaje się fazę C, gdy krem już jest gęsty.

   Bardzo, bardzo proszę o pomoc :)

   Usuń
  2. pH kremu może być mierzone już w momencie ukręcenia fazy wodnej (przed połączeniem z olejami) a jeśli w przepisie są składniki wodnorozpuszczalne dodawane na końcu (już po połączeniu faz) mierzymy pH na końcu.
   Najczęściej mierzy się pH na końcu wtedy, gdy właśnie na końcu dodajemy jeszcze jakieś skladniki rozpuszczalne w wodzie (np. kwas mlekowy, mleczan sodu, niacynamid czasem się dodaje na końcu czy właśnie mocznik). Ale jest jedna zasada: pH na gotowym produkcie mierzymy wtedy, gdy jest to emulsa olej-w-wodzie O/W, nie robi się tego w emulsjach woda-w-oleju. MGS powinien stworzyć właśnie tą pierwszą emulsję O/W, więc pH powinno być możliwe do zmierzenia nawet na końcu.
   Czasem na gotowym kremie O/W jeśli zawiera dużo fazy olejowej gorzej mierzy się pH. Ja robię wtedy tak, że z jednej strony nakladam krem na papierek, a po chwili odczytuję pH z drugiej strony (z tyłu), jest łatwiej. Jeśli i tak będziesz mieć z tym problem to możesz tutaj zmierzyć pH samej fazy wodnej. Tak się często robi.
   Zrobię kiedyś krótki wpis na ten temat, bo kilka Dziewczyn ma tutaj problem, choć głównie z odczytem koloru. Najpierw skończę wpisy o filtrach, ale będę to mieć na uwadze :)

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję, będę próbować. Czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy. Blog jest bardzo pomocny przy kręceniu własnych "mazideł" :)

   Usuń
 8. Witaj Ervish, czy można w tej recepturze zastąpić mleczan sodu sodą spożywczą?

  Pozdrawiam serdecznie Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj i przepraszam, że tak późno odpowiadam. Mleczan sodu obok kwasu mlekowego stabilizuje mocznik, ale sam kwas mlekowy da radę. Możesz użyć w takim razie sody oczyszczonej, ale tylko w funkcji podniesienia pH i na pewno nie będzie to ilość 2%. Najlepiej będzie zrobić tą recepturę bez mleczanu sodu i dopiero na samym końcu zbadać pH. Jeśli będzie za niskie wtedy dodać sodę. Dość prawdopodobne, że pH samo z siebie wyjdzie odpowiednie i nie trzeba będzie nawet używać sody (betaina też podnosi pH). Ewentualnie szczyptę lub dwie. Dlatego najlepiej dodać ją na końcu, po sprawdzeniu pH. Pozdrawiam również :)

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź, trochę nie mogłam się doczekać odpowiedzi i tak właśnie zrobiłam, rzeczywiście dawałam sodki po "ciupince"

   Usuń
 9. Witaj Ervish!!!
  Nigdzie nie moge dorwac Betainy :/ co zamist tego polecasz?? Czy mozna pominac ten skladnik i dodac innego skladnika wiecej ktory jest w skladzie podany??

  Z gory dziekuje za odpowiedz!!!
  Kocham Twoj blog!!! :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, dziękuję :) Betaina po pierwsze nawilża, a po drugie polepsza smarowność, krem nie jest tępy - taki zamiennik syntetycznych silikonów pod tym względem. Z naturalnych składników nie widzę nic, co by w taki sposób polepszało smarowność, jeśli już to ewentualnie można zamienić na glicerynę, ale ona już w tym przepisie jest. Więc po prostu opuść betainę, co najwyżej trochę mniej przyjemnie będzie się rozsmarowywać. A zamiast niej dodaj o 2% więcej wody.
   Pozdrawiam również.

   Usuń
  2. dziekuje za odpowiedz!!!!! Codzinnie sprawdzam czy jest odpowiedz tak sie nie moglam doczekac :)
   Jeszcze raz dzieki!

   Usuń
 10. Dzień dobry Ervish,
  zrobiłam ten kremik dla mamy (sucha skóra,wiotka, delikatna i wrażliwa), niestety kremik po kilku dniach stosowania na noc wywołał bardzo ostre uczulenie. Moje pytanie który ze składników może wywołać taki stan?
  pozdrawiam
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Na myśl przychodzi mi tylko wosk pszczeli, bo kwas mlekowy, mleczan sodu, betaina - to nie są składniki, które łatwo uczulają. Zdarza się jednak, że osoby bywają uczulone na wosk pszczeli. Oczywiście jest i taka możliwość, że jest uczulona na inny składnik, są osoby które mają alergię na substancje, po których nie powinniśmy się tego spodziewać i które niosą bardzo niskie ryzyko uczulenia. Jedna z Czytelniczek bloga była np. uczulona na gumę ksantanową, co jest bardzo rzadko spotykane. Bywają nawet osoby uczulone na własny pot, więc ciężko jednoznacznie ocenić, który surowiec miał takie działanie w przypadku Twojej Mamy. Ale pierwszym składnikiem, który mi tutaj przychodzi na myśl to właśnie wosk pszczeli.
   Wygląda to na uczulenie czy podrażnienie? Jeżeli Twoją mama miała bardzo wysuszoną skórę a przez to uszkodzoną barierę skórną to mogła szczypać ją twarz po nalożeniu kremu tak, jak wtedy gdy szczypie twarz po nałożeniu jakiejś maseczki nawilżającej - jest to często wynik zaburzonej bariery skórnej, która zbyt łatwo i "otwarcie" przepuszcza składniki z kosmetyków. Jeśli Twoją Mamę szczypała twarz po nałożeniu kremu, to być może ilość mocznika była dla niej zbyt wysoka. Choć 10% mocznika to nie jest jakiś skrajnie wysoki poziom, występuje w wielu kremach.
   Wydaje mi się wiec, że są tutaj dwie najbardziej prawdopodobne opcje takiej reakcji.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Dziękuję, że dałaś mi znać, uaktualniłam wpis o wersję dla cery cienkiej i podrażnionej dla tych Czytelniczek, które nie mają doświadczenia z mocznikiem.

   Usuń
  3. Wielkie dzięki za błyskawiczną odpowiedź, aby wykluczyć ryzyko podrażnienia, to tak: wosk oczywiście mogę pominąć, zamiast mleczanu użyłam sodkę, ale czym zastąpić kwas mlekowy ?

   Usuń
  4. Kwas mlekowy możesz zastąpić kwaskiem cytrynowym, ale kwasek szybciej obniży pH, więc będziesz musiała go dodać mniej. Musisz dać taką ilość (najlepiej na końcu przy ustalaniu pH), żeby osiągnąć odpowiednie pH. Może być to ilość 0,5-2% - będziesz musiała dodawać po trochu i sprawdzać.

   Usuń
 11. Witaj Er Vish, napisałaś,że Sorbitan Olivate można zastąpić MGS w takim samym stężeniu (7%)+/-1%, ale wyczytałam, że w kremach można go użyć w stężeniu do 4%. Mam tylko MGS, jeżeli możesz proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Gosia

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam. Od miesiaca przegladam Pani bloga i jestem bardzo zainteresowana. Chcialabym sama zrobic krem do twarzy z mocznikiem, tylko nie znam sprawdzonej strony ani dostawcy u ktorego moglabym zakupic wszystkie skladniki. Czy moglaby mi Pani cos polecic? Pozdrawiam Anna

  OdpowiedzUsuń
 13. Hej super blog, znalazlam kilka dni temu szukajac informacje na temat mocznika. Mam pytanie czy to tego kremiku probowalas dawac kwas hialuronowy? zastanawiam sie czy wplynalby on jakos na ph. generalnie napewno sprobuje cos ukrecic z mocznikiem. Pozdrawiam serdecznie. kinga

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam,
  Proszę podpowiedz jaką betainę należy zakupić
  Betaina kokamidopropylowa czy
  Naturalna betaina (ekstrakt z buraka cukrowego)czy jeszcze coś innego? Proszę napisz na priv skąd kupujesz składniki ania.z77@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. Właśnie przechodzę rewolucję skórną przy pomocy Twoich przepisów <3 Jestem nieprawdopodobnie wdzięczna za to że umieszczasz te wszystkie cudowne przepisy w sieci, w zeszłym miesiącu znowu wydałam fortunę na półprodukty (bo do tej pory miałam z nich w sumie wszystko i nic), żeby potworzyć trochę twoich przepisów ale nie żałuję ani grosza bo efekty są i to niemalże błyskawiczne <3 (Poza tym zamówiłam większe ilości więc starczą mi na długi czas:) żeby nie było że narzekam czy coś) Pewnie dostajesz takich wiadomości na tony ale chcę żebyś wiedziała jak wiele to dla mnie znaczy, jak bardzo poprawiło to mój komfort życia gdy wstając rano z łóżka nie patrzę już z nienawiścią na moje odbicie w lustrze. Może brzmi to nieco dramatycznie (bo tak już niestety mam haha) ale borykam się z trądzikiem od 20 roku życia i trądzik zmasakrował moją samoocenę. Wydawało mi się zawsze że nie dbam o rzeczy takie jak wygląd zewnętrzny (a ludzie, którzy mają trądzik mają go dlatego że nie myją twarzy...) ale okazało się że ma to ogromny wpływ na moje samopoczucie. Bywały dni kiedy wstydziłam się wyjść do ludzi, nawet w makijażu, bo wyglądałam jak plaster ryżu dmuchanego pokrytego podkładem. Po kilku latach odkryłam tę bardziej naturalną pielęgnację i próbowałam sama. I minimalistycznie i kręcąc jakieś tam kosmetyki. Rozwiązało to wiele moich problemów. Doszłam do tego na co mam alergię, co mnie przytyka a co działa całkiem nieźle. Ale idealnie nie było. Teraz, gdy zaczęłam stosować Twoje przepisy moja skóra zaliczyła kolejny ogromny kamień milowy. Obłęd, radość i mniej podkładu. Wiem że od jakiegoś czasu nie wrzucasz przepisów ale chciałam tylko powiedzieć że jestem Ci bardzo wdzięczna za te, które tu są, doceniam to co robisz, gratuluję talentu i determinacji w poszerzaniu wiedzy <3 Jesteś niesamowita i jeszcze raz wielkie dziękuję! :)
  Tak w ogóle to chciałam tylko zapytać czy można wywalić tą glicerynę lub zastąpić ją czymś innym ale z natury zwięźle mówić nie umiem :D Buziole :)

  OdpowiedzUsuń