niedziela, 4 października 2015

Kwas salicylowy. Domowy peeling kwasem salicylowym.


Kwas salicylowy trądzik peeling
Kwas salicylowy w kosmetyce blog vlog kwas salicylowy na trądzik. Peeling kwasem salicylowym. Domowy peeling kwasem salicylowym na twarz jak zrobić Kosmetyk domowej roboty na zaskórniki wągry pryszcze kwas salicylowy gdzie kupic forum efekty blog DIY kosmetyki naturalne DIY. Maść na trądzik wągry zaskórniki. Peeling kwasem salicylowym blog tradzik rozszerzone pory Kwas salicylowy apteka cena forum opinie. Kwas salicylowy wlaściwości dzialanie efekty. Tonik z kwasem salicylowym. Slicylic acid peel. Peeling salicylowy opinie na oleju bez alkoholu alkoholowy peeling salicylowy . Salicylic peel in cosmetics topical derm blog cosmetics diy. Tonic with salicylic acid. Salicylan sodu.

Kwas salicylowy w leczeniu trądziku

Działanie i zastosowanie kwasu salicylowego w kosmetyce. 

Wpis wyszedł dość długi, dlatego postanowiłam podzielić go na dwie części. W kolejnym przedstawię istotną kwestię - rozpuszczalność kwasu salicylowego.

Kwas salicylowy w kosmetyce.


Dermatologia zaleca kwas salicylowy jako skuteczny środek  do leczenia wyprysków, ponieważ  ma mocne właściwości przeciwbakteryjne. Nie bez powodu produkowany jest kosmetyczny spirytus salicylowy.  Spirytus salicylowy, to mieszanina alkoholu 68%, kwasu salicylowego 2% i wody. To właśnie z jego powodu wiele ludzi jest uprzedzonych do kwasu  - kojarzymy go ze spirytusem  o mocnym, żrącym działaniu. A to wina głównie alkoholu, kwas salicylowy nie ma działania tak wysuszającego i podrażniającego skórę jak on.

Kwas salicylowy jest jednym z betahydroksykwasów, czyli BHA. Jest idealny dla osób walczących z trądzikiem, rozszerzonymi i zatkanymi porami, ponieważ pochłania nadmiar tłuszczu z porów. Wewnątrz nich kwas salicylowy neutralizuje bakterie wywołujące trądzik, zwęża średnicę porów aby przywrócić ich naturalną strukturę przestrzenną.Oprócz chwilowego oczyszczania porów i ich odblokowania kwas salicylowy pomaga długoterminowo odblokować je i zmniejszyć ich średnicę. Jest zdolny do niszczenia wyściółki porów szczególnie, gdy rozpuszczalnikiem jest alkohol, aceton lub olej.

Oprócz leczenia łojotoku i trądziku np. grudkowo-krostkowego kwas salicylowy ma dobrze udokumentowane działanie zwiększające gęstość skóry,  produkcję kolagenu i funkcje ochronne skóry. Jest również antyoksydantem, wyłapuje glównie szkodliwe  rodniki hydroksylowe, które przyspieszają starzenie skóry. Wyrównuje jej koloryt usuwając przebarwienia, co raczej nie dziwi, bo takie działanie ma większość substancji złuszczających, a przede wszystkim kwasy. Kwas salicylowy łączy się z kwasami AHA i stosuje na spłycenie blizn potrądzikowych.

Kwas salicylowy stosowany jest do redukcji blizn przerostowych. poniżej zdjęcie pacjenta, który miał wykonywaną operację na otwartym sercu. Po sześciu miesiącach jedną bliznę podzielono na części, jedna pozostawała nieruszona, na drugą nakładano niskie stężenie 2% kwasu salicylowego z hydrożelem. Efekty poniżej.

Kwas salicylowy pomaga zmniejszyć blizny. Źródło [16]
Kwas salicylowy w kosmetyce blog vlog kwas salicylowy na trądzik. Kosmetyki diy domowej roboty na trądzik. Krem na trądzik skuteczny. Tonik na rozszerzone pory. Krem na blizny diy blog opinie forum. Peeling kwasem salicylowym.Kosmetyk domowej roboty na zaskórniki wągry pryszcze kwas salicylowy gdzie kupic forum efekty blog DIY kosmetyki naturalne DIY. Maść na trądzik wągry zaskórniki. Kwas salicylowy apteka cena forum opinie. Kwas salicylowy wlaściwości dzialanie efekty. Tonik z kwasem salicylowym. Slicylic acid peel. Peeling salicylowy. Salicylic peel in cosmetics topical derm blog cosmetics diy. Tonic with salicylic acid. Salicylan sodu.

Kwas salicylowy a kwasy AHA. Różnice


Od kwasów owocowych AHA odróżnia go to, że jest w stanie lepiej niż AHA penetrować wnętrze porów i rozbijać tłuszcz w nich zawarty. Skoro rozbija tłuszcz to udrażnia pory, a dzięki temu przestają one być rozpychane przez nadmiar sebum i zmniejszają się.  Przy okazji następuje oczyszczanie skóry i  jej delikatne złuszczanie (peeling), ale nie tak mocne jak w przypadku wyższych stężęń kwasów AHA.
Druga istotna różnica pomiędzy AHA i BHA jest taka, że betahydroksykwasy atakują stany zapalne i zaskórniki z konkretnym działaniem komedolitycznym, ponieważ wykazują naturę lipofilną ("tłuszczolubną"). A czym są zatkane pory? Właśnie mieszaniną między innymi tłuszczy, to dlatego kwas salicylowy ma skuteczniejesze działanie przeciwtrądzikowe niż kwasy AHA, bo łatwiej jest mu je spenetrować, wniknąć w nie.

Kwas salicylowy działa łagodniej niż kwasy AHA i rzadziej powoduje efekt podrażnienia i łuszczenia skóry. Jest spokrewniony z aspiryną, sprzyja gojeniu ran i mogą go stosować posiadaczki cery suchej. Notuje się wzrost nawilżenia skóry przy terapii kwasem salicylowym o ile nie jest to forma alkoholowa, ponieważ etanol sam w sobie ma mocno wysuszające działanie niweczy efekt nawilżenia skóry.

Badania wykazały, że skóra traktowana kwasem salicylowym kontroluje wydzielanie łoju i trądzik lepiej niż kwasy AHA. Zarówno kwasy AHA  jak i BHA (czyli. nasz kwas salicylowy) stosowane są do złuszczania martwych komórek skóry i czyszczenia porów, lecz tych z dwóch, tylko kwas salicylowy jest uznawane przez FDA jako substancja przeznaczona do  leczenia trądziku.
Kwasy AHA są za to stosowane w terapiach mających na celu zwiększenie gęstości skóry zniszczonej promieniowaniem słonecznym.
Peeling kwasem salicylowym.Kosmetyk domowej roboty na zaskórniki wągry pryszcze kwas salicylowy gdzie kupic forum efekty blog DIY kosmetyki naturalne DIY. Kwas salicylowy w kosmetyce blog vlog kwas salicylowy na trądzik. Kosmetyki diy domowej roboty na trądzik. Krem na trądzik skuteczny. Tonik na rozszerzone pory. Krem na blizny diy blog opinie forum. Maść na trądzik wągry zaskórniki. Kwas salicylowy apteka cena forum opinie. Kwas salicylowy wlaściwości dzialanie efekty. Tonik z kwasem salicylowym. Slicylic acid peel. Peeling salicylowy. Salicylic peel in cosmetics topical derm blog cosmetics diy. Tonic with salicylic acid. Salicylan sodu.
Ponieważ terapie kwasem salicylowym wydają się być jednym z najlepszych nieinwazyjnych zabiegów dla cery trądzikowej popularne są peelingi i toniki z kwasem salicylowym. Najprostsze ale i najmniej wygodne są toniki kwas salicylowy + etanol + woda. W takim połączeniu kwas się rozpuści, ale jest najmniej wygodny, bo w efekcie powstaje biała "zawiesina" w medium wody.


Przykładowa receptura na alkoholowy tonik z kwasem salicylowym (50 gram)Nie przepadamy za alkoholem w kosmetykach. A już na pewno za taką ilością. Najczęściej stosuje się alkohol w kosmetykach z kwasem salicylowym (również sklepowych) , ponieważ w tej substancji rozpuszcza się najłatwiej.SkładnikProcent [%]Ilość [gram]
Kwas salicylowy       2%1 g
Etanol 70%16%8 g
Woda82%41 gNie każdy posiada w domu etanol 70%, ale prawie każdy posiada spirytus salicylowy kosmetyczny, który zawiera już w sobie 2% kwasu salicylowego i 68% wody. Z takiego spirytusu również możemy zrobić tonik. Poniżej przeliczone proporcje:


SkładnikProcent [%]Ilość [gram]
Kwas salicylowy       1,6%0,8 g
Spirytus salicylowy18,4%9,2 g
Woda80%40 g


W obu przypadkach dostaniemy toniki o  takim samym składzie: 2% kwasu salicylowego w całej recepturze.Przepis zawiera minimalną zawartość alkoholu, jaka jest potrzebna do bezstresowego rozpuszczenia kwasu salicylowego w temperaturze pokojowej. Wykonywanie toniku na 30% stężeniu alkoholu nie jest potrzebne. Tonik na bazie alkoholu może wysuszać skórę. 
W osobnym poście przejdziesz do przepisu na tonik z kwasem salicylowym bez alkoholu


  tonik z kwasem salicylowym przepis         


Peeling kwasem salicylowym


W kosmetykach używanych na codzień takich, które pozostają na skórze stosuje się do 2% (czasem literatura zaleca do 3%) stężenie kwasu. Peeling ma mocniejsze działanie oraz stosowany jest rzadziej, dlatego stężenie jest wyższe i wynosi zazwyczaj 10-30%.

Peeling kwasem salicylowym najczęściej wykonuje się w roztworze etanolu lub w formie maści . Niestety nie powinny go stosować (lub stosować bardzo ostrożnie, niższe stężenia) osoby o ciemnym typie karnacji, szczególnie fototyp VI, V i IV ponieważ peeling ten może powodować powstawanie jasnych przebarwień.
Absolutnym przeciwwskazaniem do stosowania peelingu salicylowego jest uczulenie na salicylany (w tym aspirynę) i ciąża, bo kwas salicylowy w pewnym stężeniu przenika do krwiobiegu - (badania o tym niżej). Peelingi niewskazane są również w okresie doustnego stosowania retinoidów.Poprawa stanu skóry trądzikowej wynikająca z codwutygodniowych peelingów kwasem salicylowym 30% jest statystycznie istotna.
Department of Dermatology, Korea University College of Medicine, Seoul [9]Efekty stosowania  peelingu salicylowego

Kosmetyk domowej roboty na zaskórniki wągry pryszcze kwas salicylowy gdzie kupic forum efekty blog DIY kosmetyki naturalne DIY. Kwas salicylowy w kosmetyce blog vlog kwas salicylowy na trądzik na brodzie czole plecach opinie forum efekty działanie. Kosmetyki diy domowej roboty sprawdzone sposoby na trądzik. Krem na trądzik skuteczny. Tonik na rozszerzone pory. Krem na blizny diy blog opinie forum. Peeling kwasem salicylowym.. Jak rozpuścić kwas salicylowy. Spirytus salicylowy. Maść na trądzik wągry zaskórniki. Olejek salicylowy kwas salicylowy na twarz peeling salicylowy jak zrobic cena opinie forum Kwas salicylowy apteka cena forum opinie. Kwas salicylowy wlaściwości dzialanie efekty. Tonik z kwasem salicylowym. Slicylic acid peel. Peeling salicylowy. Salicylic peel in cosmetics topical derm blog cosmetics diy. Tonic with salicylic acid. Salicylan sodu.
 1. Poniżej wynik stosowania peelingu z 30% kwasem salicylowym na grupie 35 pacjentów. Peeling stosowano raz na dwa tygodnie.
  Twarz umyto, przetarto izopropanolem (dla odtłuszczenia skóry) a następnie nakładano peeling z 30% stężeniem kwasu salicylowego na czas 2 do 4 minut (w zależności od tolerancji skóry na specyfik). Sesja obejmowala w sumie 6 takich peelingów.

 2. Efekty peelingu przeciwtrądzikowego kwasem salicylowym Źródło [9]

 3. W kosmetologii stosuje się peeling Jessnera (dr Max Jessner, dermatolog ). Jest to połączenie 14% kwas salicylowego, 14% kwas mlekowego i 14% rezorcyny lub 8% kwasu cytrynowego na bazie etanolu. Pierwszego dnia po zabiegu dochodzi do uniesienia naskórka oraz ściemnienia skóry. W dniu następnym naskórek zaczyna się złuszczać. Złuszczanie kończy się po kilku dniach. Możliwe jest wykonanie peelingu delikatnego lub intensywnego, zależnie od liczby warstw nałożonych na skórę. Miejscowo zastosowany roztwór Jessnera wywołuje zmiany w naskórku podobne do obserwowanych po zastosowaniu retinoidów. Jest to peeling średnio-głęboki. Dane są czysto informacyjne, nie próbujcie stosować tego peelingu w oryginalnym, tak wysokim stężeniu w domu.

 4. Poniżej wygląd skóry w czwartym dniu po wykonaniu peelingu Jessnera zawierającego kwas salicylowy, mlekowy, rezorcynę, czerwone wino i likopen.

  Czwarty dzień złuszczania peelingiem Jessner Lyco Peel. Źródło [4]

  Można wykonać w domu peeling Jessnera w wersji light o mniejszym stężeniu: 8% kwasu salicylowego, 8% kwasu mlekowego, 7% rezorcyny.

  Peeling kwasem salicylowym  poprawia stan zmian zapalnych w skórze w podobnym  stopniu jak roztwór Jessnera. W przypadku redukcji zmian niezapalnych to kwas salicylowy 30% dawał lepsze (i znaczne) efekty.

 5. Peeling kwasem salicylowym 25% i azelainowym 15% przy pH 2,5 daje korzystny efekt leczenia glównie trądziku zapalnego. Efektem leczenia jest wygładzenie drobnych blizn, zwężenie ujść gruczołów łojowych oraz wyraźne zmniejszenie liczby przebarwie oraz zwiększenie gładkości i elastyczności.  Peeling jest stosowany w przypadkach cięższych odmian trądziku.

Kombinacje kwasu salicylowego z innymi substancjami

 1. Kwas salicylowy łączy się z kwasami AHA. Takie kombinacje mogą dawać porównywalne efekty do wysokich, nawet 50% stężeń kwasu TCA, ale przy zastosowaniu niższych stężeń. To powoduje, że mamy mniejsze ryzyko skutków ubocznych jak podrażnienie, powstawanie przebarwień czy blizn. Poniżej efekt kilku zabiegów peelingu łączącego kwas salicylowy + kwas pirogronowy

  Źródło [8]
 2. Kosmetyk domowej roboty domowy peeling salicylowy forum jak zrobic  na zaskórniki wągry pryszcze kwas salicylowy gdzie kupic forum efekty blog DIY kosmetyki naturalne DIY. Kwas salicylowy w kosmetyce blog vlog kwas salicylowy na trądzik. Kosmetyki diy domowej roboty na trądzik. Krem na trądzik skuteczny. Tonik na rozszerzone pory. Krem na blizny diy blog opinie forum. Peeling kwasem salicylowym.. Jak rozpuścić kwas salicylowy. Spirytus salicylowy. Maść na trądzik wągry zaskórniki. Kwas salicylowy apteka cena forum opinie. Kwas salicylowy wlaściwości dzialanie efekty. Tonik z kwasem salicylowym. Slicylic acid peel. Peeling salicylowy. Salicylic peel in cosmetics topical derm blog cosmetics diy. Tonic with salicylic acid. Salicylan sodu.

 3. Używa się połączenia kwasu salicylowego z mocznikiem. Oba składniki mają działanie złuszczające i hamujące nadmierne rogowacenie, a mocznik dodatkowo nawilża i zmiękcza skórę. Stosowane są w tej kombinacji najczęściej w formie maści. Taką mieszankę poleca się m.in. przy łuszczycy.

  Uwaga: aby stworzyć stabilną i efektywną recepturę na bazie kwasu salicylowego i mocznika należy go ustabilizować i dodać np. kwas mlekowy lub mleczan sodu.

 4. Oprócz tego łączy się kwas salicylowy z hydrochinonem, alantoiną, kwasem fitowym, glicyrynianem dwupotsowym (dipotassium glycyrrhizate, skladnik ekstraktu z korzenia lukrecji), gliceryną, siarką.

 5. W maściach łączy się często z wazeliną czy olejami mineralnymi, ale takie połączenie zmniejsza skuteczność działania kwasu salicylowego.

 6. Polepszenie wchłaniania kwasu salicylowego uzyskuje się przy dodatku kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe występują w olejach roślinnych.
  Kwas salicylowy jest szybko absorbowany nawet przez nienaruszoną skórę, zwłaszcza gdy jest stosowany w formach olejowych. Jeszcze lepszą penetrację kwasu salicylowego uzyskamy w roztworze wodno-alkoholowym niż w formie kremu. 

 7. Kwas salicylowy łączy się najczęściej z alkoholem, ponieważ w nim najlepiej się rozpuszcza. Dość dobrze rozpuszcza się w olejku rycynowym, dlatego łączy się te dwa składniki w preparatach farmaceutycznych. 

 8. Połączenie kwasu salicylowego z kwasem askorbinowym (witamina C) pomimo zgodności pH nie jest wskazane.

Ciekawe informacje o kwasie salicylowym


 1. Szczytową kumulację kwasu salicylowego obserwuje się w czasie 0,5 do 1 godziny od nałożenia preparatu na skórę, jeśli kwas występuje w niskim pH. Im wyższe pH (badano zakres pH 3-6) tym czas maksymalnej kumulacji kwasu salicylowego w skórze się wydłuża i jest bardziej "rozległy".

 2. Kwas salicylowy zwiększa przezskórną absorbcję niektórych substancji jak Witaminę A, ale nie wszystkich. Nie zwiększa penetracji np. hydrokortyzonu
 3. .
 4. W kosmetyce stosuje się nie tylko kwas salicylowy ale również sole i estry. Sole kwasu salicylowego mają postać stałą - kryształków. Solą jest np. salicylan sodu, który również jest stosowany w kosmetyce.  Estry kwasu salicylowego mają postać płynną.
  Przepis na salicylan sodu pokażę wkrótce.

 5. Dodatek emulgatora polysorbate-80 w niskim pH może zmniejszać wchłanianie kwasu salicylowego wgłąb skóry

 6. Zalecane stężenie salicylanu sodu w kosmetykach do skóry wynosi do 2%. ph roztworu wodnego nasyconego 2,4

 7. Kwas salicylowy nie jest zgodny z solami żelaza, pod ich wpływem barwi roztwór na czerowno.

 8. Tylko niezdysocjowana forma kwasu salicylowego jest w stanie wykazywać działanie hamujące rozwój bakterii gra-dodatnich i gram-ujemnych oraz grzybów i drożdży. Im niższe pH tym większa ilość niezdysocjownych cząsteczek. Dlatego zaleca się tworzenie kosmetyków o pH 2,5 do 3,5, choć w wyższym pH kosmetyk nadal działa.

 9. Fenol w medycynie ma działanie bakteriobójcze, jednak w dermatologii stosowany jest w stężeniu maksymalnie 1 promila ze względu na dużą toksyczność. Roztwór kwasu salicylowego 1:1000 ma takie samo działanie antyseptyczne jak roztwór fenolu 1:850, a jego toksyczność jest niewielka, jest bezpieczny (dla osób nie uczulonych na salicylany).

 10. Popularna maseczka aspirynowa, jako że spokrewniona jest z kwasem salicylowym również ma działanie hamujące trądzik, jednak w mniejszym zakresie.

 11. Część kwasu salicylowego stosowanego w kosmetykach przenika do organizmu i jest wydalana z moczem. Jego śladowe ilości mogą się znajdować w nim nawet po 6-7 dniach od zastosowania kwasu.

Kwas salicylowy trądzik
Kwas salicylowy
Kwas salicylowy tradzik pryszcze diy jak zrobic forum kosmetyk domowej roboty na zaskórniki wągry pryszcze kwas salicylowy gdzie kupic forum efekty blog DIY kosmetyki naturalne DIY. Slicylic acid peel. Peeling salicylowy Kwas salicylowy w kosmetyce blog vlog kwas salicylowy na trądzik. Kosmetyki diy domowej roboty na trądzik. Krem na trądzik skuteczny. Tonik na rozszerzone pory. Krem na blizny diy trądzik grudkowaty leczenie blog opinie forum.sposoby na trądzik trądzik różowaty blogspot Peeling kwasem salicylowym.. Jak rozpuścić kwas salicylowy. Spirytus salicylowy. Maść na trądzik wągry zaskórniki. Kwas salicylowy apteka cena forum opinie. Kwas salicylowy wlaściwości dzialanie efekty. Tonik z kwasem salicylowym. trądzik młodzieńczy Salicylic peel in cosmetics topical derm blog cosmetics diy. Tonic with salicylic acid. Salicylan sodu.

Salicylan sodu


Jako, że w internecie pełno jest różnych przepisów na łączenie kwasu salicylowego z sodą oczyszczoną przybliżę temat salicylanu sodu.
Salicylan sodu w przeciwieństwie do kwasu salicylowego jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie.  pH roztworu nasyconego 5-6 (znacznie wyższe jak w przypadku kwasu salicylowego, ponieważ jest to sól, a nie kwas).

Nie jest kompatybilny z roztworami wapnia oraz węglanami sodu, potasu,  wodą wapienną, oraz amonem i roztworami amoniaku. Wówczas roztwór ciemnieje.

W poprzednim wpisie wyjaśniłam, że mocznik może hydrolizować do amoniaku czy więc salicylan sodu powinien być łączony z mocznikiem? W takim połączeniu występuje w niektórych kosmetykach. Połączenie nie jest zupełnie "spalone" i możemy połączyć salicylan sodu z mocznikiem, ale musimy się wtedy porządnie przemyśleć recepturę.
Taka receptura wymaga ostrożności i dobrego połączenia składników, jeśli  roztwór zamierzamy przechowywać przez dłuższy okres. Problem nie istnieje, kiedy wykonujemy taką mieszankę na świeżo, do natychmiastowego użycia. Generalnie trzeba się zastanowić czy gra jest warta świeczki. Ja w recepturach rezygnuję z takiego połączenia.

Około 20% salicylanu sodu przenika przez warstwę rogową skóry po 0,5 godziny do 1 godziny od nałożenia go  na skórę.
W wysokich dawkach salicylan sodu hamuje wzrost fibroblastów.

Jak stosować kwas salicylowy


Standardowe stężenie kwasu salicylowego w kosmetykach wynosi 0,5% do 2-3%. Takie stężenia są bezpieczne i skuteczne w leczeniu trądziku. Osoby, które nie cierpią na choroby skórne  maja niskie prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień przy stosowaniu miejscowo 2% kwasu salicylowego wg zaleceń. Może upłynąć kilka tygodni lub dłużej, aby poczuć pełną moc działania kwasu salicylowego, ale przy skórze trądzikowej już po tygodniu można zauważyć pozytywne działanie kwasu. Przez pierwszych kilka dni, kiedy skóra przyzwyczaja się do substancji może nastąpić pogorszenie stanu cery.

Kwas salicylowy hamuje rozwój pleśni, grzebów oraz bakterii gram-dodatnich i gram-ujemnych, dlatego bywa stosowany również jako konserwant w kosmetykach . Dzięki temu zapobiega namnażaniu bakterii, których nie chcemy w kosmetyku z oczywsistch względów, dodatkowo destabilizują kosmetyk. Aby taką funkcje miał kosmetyk zaleca się, aby pH kosmetyku bylo zachowane w granicach 2-5.

Peeling kwasem salicylowym a retinoidy


W terapii leczenia fotouszkodzeń skóry stosuje się zewnętrznie retinoidy  na okres 2-6 tygodni  przed rozpoczęciem zluszczania kwasem salicylowym. Take rozwiązanie celowo stosuje się, aby początkowo pocienić warstwę rogową naskórka, zredukować melaninę oraz prowokować proces naprawy naskórka [5,6]
W przypadku ciemnych cer (fototyp IV, V i VI) należy odstawić zewnętrznie retinoidy na dwa tygodnie przed rozpoczęciem peelingów kwasem salicylowym. Dodatkowo osobom z wrażliwą skórą na 2-4 tygodni przed rozpoczęciem peelingów zaleca się stosowanie substancji depigmentujących (jak arbutyna, kwas kojowy lub inne) zapobiegawczo, żeby nie wystąpiły przebarwienia.

Czy kwas salicylowy może być niebezpieczny


Tak, szczególnie jeśli jesteś uczulona na salicylany.
Kwas salicylowy przenika przez skórę, około 10% zaaplikowanych salicylanów może przenikać do niej. W pewnym stopniu może przenikać również do krwiobiegu. Nie można stosować kwasu salicylowego nawet zewnętrznie dzieciom poniżej 3 roku życia, nie jest to kosmetyk również dla kobiet w ciąży.  Oficjalna literatura podaje, że stężenie nie jest niebezpieczne dla zdrowia i nie ma na organizm większego wpływu (o ile jest stosowane zewnętrznie i zgodnie z zaleceniami).  Zresztą bardzo dużo składników w kosmetykach przenika do organizmu, tylko większość konsumentek nie jest tego świadoma. Przed wykonaniem peelingu salicylowego nalega się na wykonanie testu uczuleniowego na niewielkiej partii skóry.

Ile właściwie  tego kwasu przenika do organizmu?
Zbadano to na świnkach morskich.  Kwas salicylowy, pH 3,0, miał stałą szybkości absorpcji (około 4%) .
Drugi test obejmował stosowanie plastrow zawierających 5 g maści kwasu salicylowego podawanych na czas 6 godzin. Około 5,5% i 11% dawki było wydalane w moczu po 24 i 48 godzinach[10]. Kwas salicylowy po aplikacji zewnętrznej wydalany jest z moczem nawet do 7 dni, dość długo.

Podczas stosowania kwasu salicylowego należy stosować ochronę SPF w trakcie dnia.
Należy wiedzieć, że dzieci i młodzież, którzy mają ospę lub grypę nie mogą stosować nawet miejscowo kwasu salicylowego, o ile nie zostało to przepisane przez lekarza, ponieważ istnieje ryzyko, że może rozwiąć się zespół Reye'a (poważny i groźny stan, który powoduje patologiczne zmiany w  narządach, istotna śmiertelność). Dotyczy to też stosowania aspiryny doustnie czy miejscowo.


W kolejnym wpisie video PRZEPIS na wykonanieMoże zainteresować Cię również:


Tonik rozjaśniający plamy blog diyPrzepis krem do rąk wosk pszczeliKosmetyki domowej roboty diy
Tonik z niacynamidem. Na plamy..[VIDEO przepis] Piling mocznikiem. Tonik eksfoliacyjny [VIDEO tutorial]Przepis DIYSerum przeciw zmarszczkom z fitohormonami . Przepis 


Bibliografia
[1]Hardman, J.G., L.E. Limbird, P.B., A.G. Gilman. Goodman and Gilman's The Pharmacological Basis of Therapeutics. 10th ed. New York, NY: McGraw-Hill, 2001., p. 700
[2]American Medical Association. AMA Drug Evaluations Annual 1991. Chicago, IL: American Medical Association, 1991., p. 1030
[3] http://openi.nlm.nih.gov/detailedresult.php?img=1501120_jobw04e6_fig1&req=4
[4]Stem Cells vs. Growth Factors vs. Peptides OCTOBER 3, 2013,dnahealthinstitute.wordpress.com, autor: DNAHEALTHINSTITUTE [5]Salicylic Acid Peels for the Treatment of Acne Vulgaris in Asian Patients HO-SUP LEE,MD,AND IL-HWA NKIM,MD Department of Dermatology, Korea University College of Medicine, Seoul, Korea
[6]Kligman AM, Grove GL, Hirose R, Leyden JJ (1986) Topical tretinoin for photoaged skin. J Am Acad Dermatol 15: 836-859.
[7]Mandy SH (1986) Tretinoin in the preoperative and postoperative management of dermabrasion. J Am Acad Dermatol 15: 878-879, 888-889.
[8]Chemical Peels Giuseppe Guerriero* and Laura Del Regno Department of Dermatology, Catholic University of Sacred Heart, Rome, Italy
[9]Salicylic Acid Peels for the Treatment of Acne Vulgaris in Asian Patients HO-SUP LEE,MD,AND IL-HWA NKIM,MD Department of Dermatology, Korea University College of Medicine, Seoul, Korea
[10]Cosmetic Ingredient Review; Final Report of the Cosmetic Ingredient Review Expert Panel; Safety Assessment of Salicylic Acid, Butyloctyl Salicylate, Calcium Salicylate, C12-15 Alkyl Salicylate, Capryloyl Salicylic Acid, Hexyldodecyl Salicylate, Isocetyl Salicylate, Isodecyl Salicylate, Magnesium Salicylate, MET-Salicylate, Ethylhexyl Salicylate, Potassium Salicylate, Methyl Salicylate, Myristyl Salicylate, Sodium Salicylate, TEA-Salicylate, and Tridecyl Salicylate; p.16, (2003)
[11] http://www.cir-safety.org/sites/default/files/115_buff2_rr.pdf
[12]Salicylic acid peels versus Jessner's solution for acne vulgaris: a comparative study. Dermatol Surg Dermatol Surg 2013 Feb 2; Byung Gi Bae, Chang Ook Park, Hyoseung Shin, Soo Hyun Lee, Yun Sun Lee, Sang Ju Lee, Kee Yang Chung, Kwang Hoon Lee, Ju Hee Lee
[13] http://www.chemone.com/default/other/chemical%20incompatibility%20list.pdf
[14]Salicylic Acid; Benzyl Alcohol, Benzoic Acid, Sodium Benzoate; Polyquaternium-7; Quaternium-22; CIR EXPERT PANEL MEETING, JUNE 28-29, 2010; Cosmetic Ingredient Review ; David C. Steinberg
[15]Dermatologia Estetyczna 6(47)/2006; Zastosowanie peelingu z kwasem salicylowym i azelainowym w leczeniu zmian potrądzikowych; 2006-12-12; dr n. med. Magdalena Prusińska-Bratoś, prof. dr hab. n. med. Grażyna Broniarczyk-Dyła
[16]Case Studies: Use of Salicylic Acid (Avosil) and Hydrogel (Avogel) in Limiting Scar Formation John R. Danielson, MD, PhD,a and Robert J. Walter, PhDb a St. Mary’s Hospital, Hobart, IN; and bJohn Stroger Hospital of Cook County, Department of Trauma, Chicago, IL

41 komentarzy:

 1. Fajny wpis:) Może zrobisz coś podobnego o kwasie azelainowym?
  Zabrakło info (a może jednak nie jest to prawdą) o zmniejszaniu grubości skóry właściwej przez ten kwas w przeciwieństwie do kwasów AHA, które ją pogrubiają, a jeśli chcemy działać przeciwzmarszczkowo powinno nam zależeć na jej pogrubieniu. Na moje pory i zaskórniki na działa świetnie, ale trochę się go boję i stosuję naprzemiennie z kwasem migdałowym, myślę o połączeniu go również z kwasem mlekowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Daisy tak to prawda, działanie kwasu salicylowego jest zgoła inne niż kwasu mlekowego, ma to wpływ również na różne działanie na grubość skóry. Co prawda napisałam o tym , że salicylan sodu w wysokich stężeniach hamuje proliferację fibroplastów, a kwasy AHA stosuje się w terapii mającej na celu zwiększenie gęstości skóry, ale nie napisałam wprost, że kwas salicylowy działając złuszczająco na skorę nie pogrubia jej, ma za to działanie zmniejszające grubość skóry w przewlekłym stosowaniu. Dzięki za spostrzeżenie :) Dobrze robisz, stosowanie BHA naprzemiennie z np. kwasem migdałowym jest dobrym podejściem, o ile nie przesadza się z ilością złuszczania. Wklepię post o kwasie azelainowym, ale pewnie dopiero za kilka tygodni.

   Usuń
 2. Witaj,

  powiedz mi proszę, jak właściwie stosować tonik z kwasem salicylowym (ten z przepisu powyżej)?
  W jaki sposób, przed czym lub po czym, co po nim?
  Trądziku nie posiadam, ale zaskórniki i dosyć rozszerzone pory i naczynka popękane.
  Chciałabym tym kwasem chwilę podziałać.

  Flavo działa super :)

  Pozdrawiam.
  Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) cieszę się, że Flavo służy. Tonik salicylowy na bazie alkoholu to to dość mocny wysuszacz i podrażniacz ze względu na alkohol, nie sam kwas salicylowy, więc musisz sobie zdawać z tego sprawę. Druga rzecz to wygląd, ta najprostsza forma na alkoholu bez stabilizatorów tworzy jakby "glutki", ale to nie oznacza, że nie działa, po prostu nie wygąda dobrze. Tonik można stosować pod serum, ale trzeba odczekać, tzn. nałożyć tonik, odczekać 30-60 minut i wtedy nałożyć serum lub krem. Właściwie nie ma przeciewskazań wprost, żeby nałożyć również serum z witaminą C, ale taka bomba może mocno podrażniać i z tego względu nie poleca się łączyć tych dwóch kosmetyków jeden po drugim.

   Usuń
 3. Napisz mi proszę, jakie stężenie kwasu salicylowego na spirytusie jest bezpieczne, bo stosuję go od jakiegoś czasu i na twarzy przy 20% mam ładne łuszczenie, ale dopiero zaczyna się po tygodniu od zabiegu, ale stosuję go też na blizny pozapalne na nogach i te 20% wcale mnie nie rusza.Jak myslisz, do ilu można % dobić, nie chcę sobie po prostu zrobić krzywdy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem po 5 peelingu kwasem salicylowym na spirytusie, dotychczas nie przekroczyłam progu 10%, bo za każdym razem obficie się łuszczę. Istnieje ograniczona ilość peelingów, które można wykonać w określonym czasie? Najchętniej robiłabym go sobie już ciągle, średnio co 2 tygodnie, choć wiem, że przy czymś takim przedobrzyłabym sprawę ;)

   Usuń
  2. Przez przypadek zamiast nowego komentarza dołączyłam się do zapytania anonima wyżej, przepraszam :)

   Usuń
 4. Wpis bardzo rzetelny, w związku z tym proszę o radę- tzn. niewiele już mi pomoże, ale jak bardzo mógł zaszkodzić zabieg kwasem salicylowym na plecach wykonany w salonie kosmetycznym w ciąży. Z tego co wiem, stężenie kwasu jest chyba duże. O ciąży dowiedziałam się dosłownie kilka dni wcześniej, już wtedy byłam na zabiegu chyba kwasami glikolowymi- bez większego efektu dla skóry, ale jeszcze o ciąży nie wiedziałam. Tym razem poszłam na zabieg zanim poczytałam czy w ogóle można, a i kosmetyczki zapytałam w trakcie dopiero :/ Doczytałam, że kwas salicylowy może powodować wady rozwojowe płodu. Super- przede mną 9 m-cy niepewności(teraz wychodzi, że jestem w 5tc), zakładając, że teraz jest ok, bo na wizycie u lekarza jeszcze nie byłam. Jak bardzo powinnam się martwić? Z góry dziękuję za odowiedź!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Jeden mocny zabieg kwasem salicylowym mógł lekko podwyższyć poziom kwasu salicylowego ale nie do takiego stopnia, żebyś miała się tak bardzo martwić. Ostatecznie przecież lekarze w dobrze uzasadnionych przypadkach dopuszczą do tego, żeby zastosować aspirynę (kwas acetyosalicylowy) incydentalnie u kobiet ciężarnych. Nie martw się, ten jeden zabieg z pewnością nie zaszkodził ani Tobie ani dziecku. Powodzenia, życzę zdrowego i silnego maluszka :)

   Usuń
 5. Faktycznie bardzo fajny wpis, ja z niego dowiedziałam się bardzo dużo. Chociaż jak o kwasy chodzi lekko się ich obawiam, żeby stosować na własną rękę. Za to mogę wam polecić peeling z dodatkiem soli bocheńskiej. Bardzo fajne efekty, no i też pomaga na problemy ze skórą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, nie stosowałam jeszcze peelingu z soli bocheńskiej, brzmi ciekawie, muszę wypróbować :)

   Usuń
 6. Witaj! Czy mogłabyś przeliczyć może tych gramów na ml? Mam kwas salicylowy, spirytus salicylowy, strzykawki, ale nie mam wagi i nie chciałabym nic pomylić. :( Chciałabym też tam dorzucić 3% kwasu azelainowego. Półprodukty mam z ZSK. Błagam, pomóż!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Pewnie chodzi Ci o olejek z kwasem salicylowym?.
   Podaję przeliczenia (uwzględniłam średnią gęstość substancji)

   rycynowy 0,8 ml (osiem małych podziałek)
   salicylowy 0,14 ml (półtorej małej podziałki)
   niezmydalna frakcja oeju sojowego 0,4 ml (cztery małe podziałki)
   olej z pachnotki 9ml (dziewięc dużych podziałek)
   kwas liponowy - 0,3 ml (trzy małe podziałki nie ugniatać tłoczkiem, swobodnie usypany do strzykawki)
   Witamina E - jedna do dwóch kropelek (zależy jakiej wielkości)

   Nie wiem jakie dokładnie ciężary nasypowe mają Twoje surowce, dlatego wzięłam najbardziej standardowe gęstości tych substancji. Wiąże się to z pewnymi zaokrągleniami w przeliczeniach i nie da się uniknąć małych niedokładności. Teraz wszystko w Twoich rękach i oczach, żeby w miarę dokładnie odmierzyć substancje na podziałkach :)

   Usuń
  2. Z kwasem azelainowym w tym przepisie może być problem. W wodzie chłodnej rozpuszcza się około 0,24% kwasu azelainowego, więcej rozpuści się w wodzie gorącej. My mamy tutaj olejową recepturę, w olejach kwas azelainowy bardziej się zawiesza niż rozpuszcza i często może się wytrącić po ochodzeniu. Wymaga podgrzania nawet do temperatury ponad 100 stopni. Możesz spróbować rozpuścić odrobinę kwasu azelainowego w olejku rycynowym, ale na pewno nie rozpuści się 3 %. Ewentualnie zastosuj go w innej recepturze. A propos dziś rano wystawiłam przepis na mleczko z azeloglicyną - jest o wiele łatwiejsza w formulacji.

   Usuń
 7. Chodziło mi o tonik z kwasem salicylowym :). Chcę zrobić 50ml, a Ty podałaś ilość na 50g i muszę wszystkie składniki odmierzać strzykawką, bo nie mam wagi :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już podaję:

   Kwas salicylowy - 0,5 ml
   Betaina - 30 ml
   Kwas hialuronowy2% - 4ml
   Woda destyowana - 25,2 ml

   Przyjęłam gęstość betainy 0,66g/cm3, dlatego wydaje się jej tak dużo, bo jest lekka.

   Usuń
 8. Cholera, nigdy się nie dogadamy ;D. Chodzi o tonik, o którym piszesz w tym poście - tylko kwas salicylowy, spirytus salicylowy i woda (którą chyba zastąpię sokiem z aloesu) ;D. Chcę go "udoskonalić" jeszcze kwasem azelainowym (3%). Jak mi powiesz, ile ml czego mam wlać na 50ml to chyba padnę z wdzięczności ;D!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy nie znalazlabys chwilki czasu zebu i to przeliczyc :(?

   Usuń
  2. Już podaję:) Nie wiem, który dokładnie przepis chcesz, ze spisytusem salicylowym czy ze spirytusem zwykłym 70%, więc podaję oba przepisy. Będzie pewna niedokładność w przeliczeniach, standardowa gęstość nasypowa kwasu salicylowego waha się najczęściej od 0,53 do 0,65 g/ml, do przeliczeń przyjęłam wartość 0,6 g/ml. Spirytus też ma różną gęstość w zależności od stężenia, więc jeśli coś Ci się nie rozpuści może to być wina tych uśrednień. Tonik tak jak pisałam ma nieciekawy wygląd, wygląda trochę jak galaretka w wodzie, ale nie wpływa to na działanie.Z czasem na ściankach może się krystalizować odrobina kwasu salicylowego szczególnie jeśli część alkoholu wyparuje. Czasem dodaje się emulgatory/solubilizatory, żeby ujednorodnić tonik, ale to są już dodatkowe składniki.

   Przepis na tonik z etanolem 70%:
   Etanol 70% - 9,5 ml
   Kwas salicylowy - 1,7 ml
   Woda - 41 ml

   Przepis na tonik z spirytusem salicyowym:
   Spirytus salicylowy - 10,6 ml
   Kwas salicylowy - 1,3 ml
   Woda - 40 ml

   Usuń
 9. Er vish
  Piękne podzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co :) Jeśli glutek nie będzie Ci odpowiadał to czasem używa się emulgatorów, solubilizatorow, żeby uzyskać gładszą konsystencję, ale to już wprowadzanie dodatkowych składników typowo dla uzyskania wyglądu i formuły a niekoniecznie dla podciągnięcia działania, więc musisz się zastanowić, czy chcesz. Daj znać czy wszystko poszło ok:)

   Usuń
 10. Hej mam pytanie,czy moge uzyc do tego najzwyklejszego spirytusu ze sklepu np.lubelskiego?chcialabym zrobic sobie peeling z kwasu salicylowego i spirytusu.Czy mogłabyś podać mi dokładny przepis na ten rozwór? byłabym mega wdzięczna.Podobnie jak pani wyżej mam tylko strzykawki a nie specjalne miarki itp więc najlepiej w formie ml strzykawkowych :P chcialabym zacząc od 5% roztworu,pozniej 10,20 i do 30 może a jestem kompletnie zielona w tym dawkowaniu specyfików i nie chce sobie zrobic krzywdy.

  OdpowiedzUsuń
 11. witam mam pytanie czy sprzedaje pani moze gdzieś te kosmetyki?byłabym chętna zakupić kilka a niestety nie należę do chemików hihih i cieżko u nas kupić preparaty do tych specyfików które pani tworzy pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. czy kwas salicylowy powoduje skracanie telomerów tak samo jak w przypadku kwasów AHA?

  OdpowiedzUsuń
 13. Piszesz, że można wykonać w domu peeling Jessnera w wersji light o mniejszym stężeniu: 8% kwasu salicylowego, 8% kwasu mlekowego, 7% rezorcyny.Mam pytanie w czym to rozpuścić? (chyba w etanolu). Ile min trzymać na twarzy i jak często można stosować.

  OdpowiedzUsuń
 14. Chciałam kupić oczyszczającą piankę do mycia twarzy z 2% kwasem salicylowym (AVON). Czy skoro spłukuje preparat to i tak muszę stosować filtry przeciwsłoneczne? Czy taka pianka nie podrażni mi oczów? Czy stężenie tego kwasu jak na piankę jest wysokie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, przepraszam, że tak późno odpowiadam. Stężenie kwasu salicylowego nie jest wysokie jak na preparat spłukiwany, jednak może trochę uwrażliwić skórę na promienie słoneczne. Ale na pewno nie w takim stopniu jak jak podobny preparat ale niezmywalny (jak krem na przykład). Warto zastosować jakiekolwiek filtry przeciwsłoneczne, i to nie tylko ze względu na zawartość kwasu salicylowego. SLS występujący w płynach do mycia też uwrażliwia skórę na promieniowanie słoneczne, mimo, że rzadko się o tym mówi. Dlatego warto używać jakikolwiek preparat, który będzie chronił skórę przed UV, nie muszą to być nie wiadomo jak wysokie filtry. Już same oleje roślinne blokują prominiowanie UV i mają SPF 2-6 zazwyczaj. Myślę, że olej z pestek malin będzie wystarczający po takiej słabej piance.

   Usuń
 15. Walczę z bliznami spowodowanymi trądzikiem już jakiś czas. Twoja recenzja na temat kwasów naprawdę zachęca do ich wypróbowania. Niestety mieszkam w bardzo ciepłym kraju, gdzie przez cały rok mam styczność z promieniami słonecznymi. Boję się skutku ubocznego kwasów, dlatego niestety nie mogę sobie na nie pozwolić :(

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam serdecznie,
  Dzisiaj miałam wykonany peeling 30% kwasem salicylowym. Na początku piekło,ale jest już wszystko ok:) dostałam receptę na Epiduo, kiedy mogę zacząć go stosowac? Chodzi o to,czy skóra po tym peelingu nie jest czasem podrażniona i powinnam dać jej odpocząć? Czy mogę wykupić już dziś receptę i wieczorem zastosować? Z góry piękne dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.Paulina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Zdecydowanie powinnaś odczekać, skóra po peelingu będzie podrażniona, odsłonięta i podatna nie tylko na podrażnienia ale i bardziej podatna działanie wolnych rodników. Osoba, która robiła Ci peeling może być innego zdania, ale wielu lekarzy stosuje praktykę odczekania aż do tygodnia po ostatnim zauważalnym łuszczeniu skóry (po peelingu chemicznym w wyższym stężeniu). Ja odczekałabym około miesiąca, bo za dużo agresywnych i podrażniających zabiegów może zniszczyć skórę. Pozdrawiam :)

   Usuń
 17. Cześć!
  Mam pytanie odnośnie PEELINGU z kwasem salicylowym i spirytusem salicylowym. Czy jest on możliwy? Czy zamiast spirytusu salicylowego MUSZE wykorzystać spirytus ratyfikowany 96%?
  Stosowałam tonik z kwasem i spirytusem salicylowym - nie czułam szczypania, bardzo delikatny jak dla mnie, dlatego chciałabym spróbować PEELINGU z kwasem salicylowym 25% i azelainowym, tylko JAKIE PROPORCJE? Ile gramów kwasów, ile spirytusu salicylowego??
  Proszę o radę!! Będę bardzo wdzięczna!!!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Witaj! Powiedz proszę, czy mogę zrobić tonik z kwasu salicylowego, spirytusu salicylowego i zastąpić wodę hydrolatem różanym?

  OdpowiedzUsuń
 19. Witaj:)
  Czy jeśli użyłam maski na twarz, kilka razy w ciąży, z wyciągiem z kory wierzby białej to mogłam zaszkodzić dziecku? Maska była zmywana po około 15 minutach:(

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam serdecznie mam problem z rozpuszczeniem kwasu salocylowego w spirytusem a mianowicie wytravaja mi się igiełki i nie rozpuszcza się do końca nie wiem cy mogę takie coś nakładać na twarz czy to działa . Jak mogę rozpuścić ten kwas aby był w formie płynnej ?
  Proszę o pomoc i z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 21. witaj, zrobiłam wersję ze spirytusem salicylowym i kwas nie rozpuścił się, jest teraz w formie farfocli na dnie i na powierzchni toniku. czy tak to powinno wyglądać? :(

  OdpowiedzUsuń
 22. Moim zdadniem lepiej jest podawać masę kwasu a nie jego stężenie dlatego, że roztwór wodno-alkoholowy odparowuje bardzo szybko i jego stężenie po minucie wynosi już 100%. Więc jest rożnica i to zasadnicza, czy używamy 5ml 10% => 0,5 g kwasu, czy 15 ml 10%=> 1,5g kwasu (co odpowiada 5 ml roztworu 30%).Stężenia są te same, lecz rożni je masa substancji która jest tu kluczowa.

  OdpowiedzUsuń
 23. Terapia kwasem salicylowym świetnie sprawdza się w przypadku leczenia trądziku, niwelowania przebarwień, normalizacji pracy gruczołów łojowych oraz spłycenia porów. Zabieg zalecany jest w serii (około 4 sesji) w odstępach 10-14 dniowych.

  OdpowiedzUsuń
 24. Peeling salicylowy to numer jeden w walce z moim trądzikiem. Udało mi się pokonać przebarwienia i krosty w ciągu 2 tygodni po wykonaniu 5 serii w Gdańsku na aniołkach. Super jest, polecam!

  OdpowiedzUsuń
 25. Ten przepis wyżej, na tonik z alkoholem jest do kitu. Już przy 10 g wody wytracaja sie igiełki kwasu. Tyle towaru zmarnowałam myśląc,że robię coś nie tak. A tu proporcje do kitu :(

  OdpowiedzUsuń