niedziela, 31 maja 2015

Tonik do twarzy na przebarwienia i trądzik z niacynamidem B3.

Domowej roboty tonik przepis diy
Domowy tonik wybielający do twarzy na trądzik skutecznie rozjaśnia przebarwienia na twarzy usuwa zmarszczki. jak zrobić domowy kosmetyk. jak zrobić tonik do twarzy domowym sposobem blog przepis diy.tonik do twarzy domowej roboty, jaki tonik do twarzy, dobry tonik do twarzy. tonik do twarzy wizaz, domowy tonik do twarzy z niacynamidem, naturalny tonik do twarzy. Receptura toniku do twarzy. Czy niacynamid można łączyć z witaminą C kwasem askorbinowym. Face tonic homemade diy niacinamide glucosamine. Czy witaminę B3 można łączyć z z serum z witaminą C. Z czym łączyć witaminę B3. Kosmetyki domowe przepisy, blog.Niacyna na skórę w kosmetyce.Tonik do twarzy opinie diy.Krem tonik z witaminą PP. Witamina PP w kosmetyce działanie na skorę.

Przepis na domowy tonik z niacynamidem na dzień

Z głównym składnikiem czynnym - witaminą B3 i N-acetylo glukozaminą

Receptura na bardzo prosty tonik bez żadnych substancji agresywnych i podrażniających jak alkohol, kwasy AHA, czy kwas salicylowy. Typowo wodny, bez żadnej frakcji tłuszczowej czy silikonowej, więc sprawdzi się również na upalne dni dla osób z cerą przetłuszczającą się. Tonik zawiera składniki o działaniu typowo aktywnym na działanie czynne: redukcję przebarwień i nierównego kolorytu cery, zwężenie porów skóry, ochronę przed wolnymi rodnikami indukowanymi np. przez promienie UV.

Zawartość wyższej dawki witaminy B3 w trakcie długoterminowego stosowania (8-12 tygodni) wpłynie na spłycenie mniejszych zmarszczek oraz poprawę elastyczności skóry zgodnie z badaniami, badania, które to potwierdzają opublikowałam w poście o witaminie B3


Składniki dobrałam nieprzypadkowo, ich użycie w formule jest uzasadnione.
Domowy tonik do twarzy na trądzik skutecznie rozjaśnia przebarwienia na twarzy usuwa zmarszczki. Tonik wybialający. Jak zrobić tonik do twarzy domowym sposobem blog przepis diy. Receptura toniku do twarzy. Czy niacynamid można łączyć z witaminą C kwasem askorbinowym.Niacyna witamina PP na skórę działanie w kosmetyce. Czy witaminę B3 można łączyć z z serum z witaminą C. Z czym łączyć witaminę B3. Face tonic homemade diy niacinamide glucosamine. Kosmetyki domowe przepisy, blog.


D-pantenol (prowitamina B5)


Jest składnikiem, który bardzo dobrze przenika wgłąb skóry (również i włosów), D pantenol ma działanie nawilżające skórę oraz wzmacniające ją. Skóra jest bardziej odporna na urazy. Jest głównym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do skóry poparzonej oraz kosmetyków po opalaniu. Stymuluje aktywność fibroblastów w tworzeniu tkanki łącznej, dlatego przyspiesza gojenie ran i uszkodzeń skóry. Dobrze wpływa na regenerację nabłonków.
Nie jest toksyczny ani mutagenny.

Kombinacja niacynamin B3 + pantenol B5

246 kobiet stosowało emulsję do twarzy w kombinacji niacynamid + pantenol. Test wykazał, że 10 tygodniowe stosowanie tego połączenia zmniejszyło wygląd przebarwień, polepszyło wygląd i koloryt skóry i miało pozytywny wpływ na jej strukturę.  Pozytywne działanie na skórę nie było przypisywane d-pantenolowi, ale połączeniu niacynamid+pantenol.

Preparaty z 0,5 , 1  lub 5%  zawartością samego pantenolu stosowane przez okres 15 do 30 dni nie poprawiają elastyczności skóry.
Nie ma się co rozczarowywać, ani oczekiwać, że jedna substancja będzie działała na każdy problem. Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Taka moja mała konkluzja.

Alantoina


Przyspiesza regenerację skóry i działa przeciwzapalnie. Znana jest z dobrych własności eliminowania podrażnień skóry. W kosmetyce używa się niewielkiego stężenia zazwyczaj 0,5% do 2%, (w wodzie rozpuszcza się do 0,5%).  Pomimo jej pozytywnego działania kojącego nie udowodniono, aby alantoina bezpośrednio miała działanie przeciwstarzeniowe czy przeciwzmarszczkowe.
Nie jest toksyczna ani mutagenna.

Gliceryna


Składnik bardzo dobrze nawilżający skórę, silny humektant,  dobrze przyciąga wodę. Może być stabilizatorem w kosmetyku.  Pełni rolę promotora przejścia, bo ułatwia przenikanie innych składników wgłąb skóry. W mniejszych stężeniach nie działa szkodliwie na skórę trądzikową, ale w wyższych stężeniach wg literatury może powodować ropienie mieszków włosowych i z tego względu czasem jest odradzana przy skórze łojotokowej.

Na mnie nawet wyższe stężenia gliceryny nie działają szkodliwie, choć mam skórę skłonną do łojotoku, dlatego chętnie włączam ją w receptury kosmetyków. Składnik prosty, tani, łatwo dostępny, a nawilża tak dobrze, że wiele wymyślnych kosmetyków  jej nie przebije. Niestety wyższe stężenie gliceryny w kosmetyku powoduje lepienie się kosmetyku na twarzy. Wysokie stężenie ma też działanie złuszczające, ale i może podrażnić skórę.

Łączenie gliceryny z niacynamidem

Przeprowadzono badania porównawcze kosmetyku na bazie gliceryna+niacynamid pod względem poprawy nawilżenia skóry. Wykazano, że w porównaniu do sześciu innych mieszanek (zawierających kombinację olejów i humektantów) ta wykazała najlepsze wyniki pod względem zdolności szybkiego nawilżenia i permamentnej poprawy wilgotności naskórka.[1]
Tonik do twarzy na trądzik przepis
Skuteczny tonik do twarzy na przebarwienia, przepis.Skutecznie rozjaśnia przebarwienia na twarzy usuwa zmarszczki. Jak zrobić tonik do twarzy domowym sposobem blog przepis diy. Receptura toniku do twarzy. Czy niacynamid można łączyć z witaminą C kwasem askorbinowym. Czy witaminę B3 można łączyć z z serum z witaminą C. Z czym łączyć witaminę B3. Niacin, niacyna, witamina PP, vitamin PP na skórę. Tonic face glucosamine niacin niacinamide homemade recipe. Kosmetyki domowe przepisy, blog.

Mleczan sodu (Sodium Lactate)


Substancja, która jest naturalnie, codziennie wytwarzana przez naszą skórę.
Mleczan sodu hamuje rozwój drobnoustrojów zarówno w buteleczce (ma lekkie działanie naturalnie konserwujące kosmetyk) jak i na skórze, dzięki czemu polecany jest dla skory trądzikowej jako preparat zapobiegający namnażaniu bakterii bez wysuszenia skóry. Wręcz odwrotnie.

Efekt nawilżenia ciekłą parafiną vs. mleczanem sodu.

Ciekła parafina Paraffidum Liquidum - unikamy!
Pomimo wad parafiny nie możemy jej odmówić zdolności do nawilżenia skóry, ale to tego typu nawilżenie, które zatacza błędne koło i prowadzi w konsekwencji do wysuszenia skory.
Wykazano, że pośrednie nawilżenie, jakie wykazuje parafina daje zupełnie inne efekty jak nawilżenie powodowane przez mleczan sodu. Parafina nawilża glównie przez okres, kiedy znajduje się na skórze i niedługi czas po jej zmyciu. Mleczan sodu nawilża długotrwale, a uwodnienie skóry trwa długo po tym jak zmyjemy go z niej.

Łączenie N-acetylo glukozaminy  z witaminą B3


Jednym z wyznaczników starzenia skóry jest ilość kwasu hialuronowego w skórze. Wraz z wiekiem jego ilość maleje, dlatego nastolatki mają pełne policzki jak poduszeczki, natomiast po 25. roku życia, a czasem nawet wcześniej owal twarzy zmienia się, rysy wyostrzają, a ogólny wygląd twarzy zmienia się.

N-acetylo glukozamina jest prekursorem kwasu hialuronowego, natomiast niacynamid jest niezbędnym kofaktorem syntezy hialuronianu. Dlatego poddano badaniom wpływ kombinacji obu związków na tworzenie kwasu hialuronowego w skórze, który odpowiada za nawilżenie, utrzymanie jędrności w skórze młodej.

Badanie 1:
Kobiety z umiarkowanymi lub głębokimi zmarszczkami stosowały krem do twarzy zawierający 2% N-acetylo glukozaminy i 4% niacyny  przez 4 do 8 tygodni zwracając szczególną uwagę na obszary wokół oczu.

Wyniki testów  poparły to, co podejrzewano.
Miejscowe stosowanie N-acetylo-glukozaminy i niacyny stymuluje syntezę hialuronianu.
Zabiegi te doprowadziły również do wzrostu ekspresji kolagenu (prokolagenu 1).

Badanie 2:

Stosowano recepturę 2% N-acetylo glukozaminy i 4% witaminy B3 (niacynamidu) pod katem redukcji przebarwień. Kobiety w wieku 40-60 lat stosowały dwa razy dziennie kosmetyk o formule jak wyżej przy jednoczesnym stosowaniu filtru SPF 15. Kontrolę zmian skóry przeprowadzano po 4,6 i 8 tygodniach stosowania produktu. Wykazano, że kombinacja N-acetylo glukozamina + niacynamid działa jeszcze skuteczniej na przebarwienia i hipermelanizację miejscową aniżeli stosowanie każdego składnika z osobna.


Domowy tonik do twarzy na trądzik. Skutecznie rozjaśnia przebarwienia na twarzy usuwa zmarszczki. jak zrobić tonik do twarzy domowym sposobem blog przepis diy. Receptura toniku do twarzy. Czy niacynamid można łączyć z witaminą C kwasem askorbinowym. Czy witaminę B3 można łączyć z z serum z witaminą C. Z czym łączyć witaminę B3. Kosmetyki domowe przepisy, blog. face tonic homemade niacin niacinamide glucosamine diy blog recipe.
Tonik z niacynamidem wit. B3


Witamina B3 działa synergistycznie z substancjami:


 1. Azeloglicyną
 2. Estrami kwasu cytrynowego
 3. D-pantenolem (witaminą B5)
 4. Witaminą B6,
 5. Kwasem linolowym
 6. Pochodną witaminy C - MAP (zalecane pH 6-7)
 7. Octanem tokoferylu (wit. E)
 8. N-acetylo glukozaminą
 9. Kinetyną
 10. Gliceryną
 11. Mleczanem sodu
 12. Inozytolem
Przy niedoborze witaminy B3 nadmiar witaminy B12 może działać hamująco na przyswajanie niacynamidu.

Nie wykazuje synergizmu z kwasem askorbinowym. Przy pH 3,8 niacynamid + kwas askorbinowy wykazują najwiękkszą i najszybszą zdolność do kompleksowania obu związków, takie połączenie może się nawet okazać szkodliwe dla skóry.

Witamina B3 (niacynamid) możemy łączyć z ekstraktami:

 1. Z szałwii
 2. Z morwy białej
 3. Z tarczycy bajkalskiej (bajkaliny)
 4. Z zielonej herbaty
 5. Z rozmarynu lekarskiego
 6. Z lukrecji
 7. Z jasnoty białej
 8. Z aloesu

Przepis na domowy tonik do twarzy z niacynamidem.

Na przebarwienia, poskromienie rozszerzonych porów i przeciwdziałanie jednemu z podstawowych efektów starzenia skóry - glikacji białek.Przy regularnym stosowaniu zmniejsza głębokość zmarszczek i hamuje stany zapalne w skórze.

Tonik do twarzy z witaminą B3
z N-acetyloglukozaminą,  30 g
        Składnik        Waga [g]
Zawartość
procentowa [%]
Witamina B3 (niacynamid)1,35 4,5 % 
N-acetylo glukozamina0,9 3%
Alantoina0,15 0,05%
Mleczan sodu 60%1,5 5%
D-pantenol 75%0,9 3%
Gliceryna0,9  3%
Woda destylowana23,4 78%
Kwas jabłkowy lub cytrynowy   0,3 do 0,9  1 do max. 3%  (do regulacji pH)


Wykonanie toniku jest bardzo proste, ponieważ zawiera tylko jedną fazę - wodną. Wystarczy wszystkie składniki wsypać do pojemniczka, zalać wodą destylowaną i gotowe. Nie trzeba podgrzewać, ani nic emulgować.

Nie polecam używania wody kranowej przegotowanej ani źródlanej/mineralnej, które zawierają sole magnezu, wapnia, żelaza. Stężenie alantoiny jest maksymalne, jeśli doda się jej więcej może się nie rozpuścić. Jeśli usypie się odrobinę za dużo i będzie widać nierozpuszczone kryształki wtedy trzeba delikatnie podgrzać mieszankę. Zamiast kwasu jabłkowego można użyć kwasu mlekowego. Tyle, aby uzyskać odpowiednie pH mieszanki, ja potrzebowałam około 0,9 g aby uzyskać pH 5. Najlepsze pH dla toniku to pH 5, jednak składniki wykażą stabilność w szerszym pH=4 do 6.

Jak zawsze przy wykonywaniu kosmetyków domowych ważne jest przygotowanie do ich sporządzenia. Wszystkie kubeczki, butelki (również pipetkę i bagietkę) należy wygotować lub odkazić spirytusem. Alkohol elytowy do odkażenia powinien mieć stężenie powyżej 70-75%. Po spryskaniu należy odczekać min. 30-45 sekund.

Tonik najlepiej używać na noc pod serum. Jeśli używamy jednocześnie serum z witaminą C należy odczekać co najmniej 30 minut od aplikacji toniku, później można nałożyć serum z witaminą C.
Używam na noc pod serum anti-age. Odpuszczam przy nakładaniu serum z witaminą C  z czystego lenistwa, nie chce mi się czekać.

Witamina B3 jest stabilną witaminą, zresztą cała formula kosmetyku składa się z tych bardziej stabilnych składników, jednak tonik i tak warto trzymać w lodówce.

Zgodnie z wynikami badań, które przedstawiłam w ostatnich postach pierwszych bardziej zauważalnych efektów stosowania toniku powinnyśmy się spodziewać po 3-4 tygodniach od aplikacji. Po 6, 8 i 12 tygodniach  można liczyć na dodatkowe, lepsze rezultaty.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgodyNiacynamid w kosmetyce
Witamina B3 w kosmetykach, działanie na skórę, efekty stosowania niacynamidu. Tonik przeciwzmarszczkowy domowej roboty DIY blog z niacynamidem z witaminą PP amidem kwasu nikotynowego, glukozaminą. Przepis jak zrobić serum w domu na zmarszczki przebarwienia piegi plamy rozszerzone pory. Face tonic homemade niacinamide glucosamine niacin recipe. Z czym można mieszać witaminę B3, z czym można łączyć niacynamid w kremach. Jak zrobić tonik na rozszerzone pory z niacynamidem

Witamina B3 w kosmetykach domowych


Witamina na trądzik i przebarwienia

Przepis jak zrobić krem do twarzy

Odżywczy krem do ciała i dłoni

Domowy krem do twarzy domowej roboty blog diy najlepszy krem matujący zmniejszający rozszerzone pory do skóry tłustej. jak zrobić krem do twarzy w domu.tonik do twarzy domowej roboty, jaki tonik do twarzy, dobry tonik do twarzy. tonik do twarzy wizaz, domowy tonik do twarzy z niacynamidem, naturalny tonik do twarzy.

Przepis i video tutorial jak zrobić naturalny krem  do skóry bardzo suchej. Na emulgatorze MGS i wosku pszczelim. DIY.


Domowy tonik do twarzy na trądzik skutecznie rozjaśnia przebarwienia na twarzy usuwa zmarszczki. jak zrobić tonik do twarzy domowym sposobem blog przepis diy. Receptura toniku do twarzy.tonik do twarzy domowej roboty, jaki tonik do twarzy, dobry tonik do twarzy. tonik do twarzy wizaz, domowy tonik do twarzy z niacynamidem, naturalny tonik do twarzy.. Czy niacynamid można łączyć z witaminą C kwasem askorbinowym. Czy witaminę B3 można łączyć z z serum z witaminą C. Z czym łączyć witaminę B3. Kosmetyki domowe przepisy, blog.

jak zrobić krem na trądzik

DIY Lekki domowy krem do twarzy dla skóry trądzikowej


Przepis jak wykonać  krem do twarzy dla skóry tłustej na dzień bez zapychaczy

Bibliografia:

1. Christman JC 1, Fix DK , LUCUS SC , Watson D , Desmier E , Wilkerson RJ , Fixler C .; J Drugs Dermatol. 2012 Jan;11(1):22-9. Two randomized, controlled, comparative studies of the stratum corneum integrity benefits of two cosmetic niacinamide/glycerin body moisturizers vs. conventional body moisturizers.
2. J. Soc. Cosmet. Chem. 26 337-353 (1975) ¸ 1975 Society of Cosmetic Chemists of Great Britain skin impedance Moistrurization

3.Jerajani HR, et. al. The effects of a daily facial lotion containing vitamins B3 and E and provitamin B5 on the facial skin of Indian women: a randomized, double-blind trial. Indian J Dermatol Venereol Leprol. (2010)

3.Matts PJ, Oblong JE, Bissett DL. A review of the range of effects of niacinamide in human skin. Intl Fed Soc Cosmet Chem Mag. 2002; 5 :285–289.

4. Jimbow K. Current update and trends in melanin pigmentation and melanin biology. Keio Journal of Medicine. 1995;44(1):9–18.
5. Weiss JS, Ellis CN, Headington JT, Voorheess JJ. Topical tretinoin in the treatment of aging skin. J Am Acad Dermatol. 1988; 19 :169–175
6. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19845667 7. Bissett DL, Oblong JE, Berge CA. Niacinamide: a B vitamin that improves aging facial skin appearance. J Dermatol Surg. 2004; 31 (7 Pt 2):860–865. discussion 865
8. Oblong JE, Bissett DL, Ritter JL, Kurtz KK, Schnicker MS. Effect of niacinamide on collagen synthesis and markers of keratinocyte differentiation. Presented at: The 60th Annual Meeting of the American Academy of Dermatology. 2002; New Orleans.
9. Bissett DL. Topical niacinamide and barrier enhancement. Cutis. 2002; 70S :8–12.
45 komentarzy:

 1. Super wpis :) Skąd wzięłaś, że witamina B3 działa synergistycznie z ekstraktem z zielonej herbaty? Wiem, że poleca się zrobienie toniku na bazie hydrolatu z B3, ale nie wiedziałam, że aż tak do siebie pasują. Ciekawe jakie efekty miałby taki tonik albo serum z B3 i bajkaliną, ktoś powinien to przebadać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, że napisałaś z czym stosujesz ten tonik.
  Ach..uwielbiam te Twoje przepisy...:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa ta glukozamina, ale nie posiadam :(. Czy moge ja zastapic chociaz kw. hialuronowym?
  Nie posiadam tez alantoiny i kwasu jablkowego ani mlekowego... czy je moge zastapic laktobionowym? W polsce bede za miesiac, wiec wtedy postaram sie o nowe skladniki :).
  Mam pewien dylemat; w zimie robilam kosmetyki ze skladnikami przeciw przebarwieniom, np: kw. kojowy dipalmitynian, arbutyna, gluconolacton. Nie liczylam na wiele, ale... efekty byly zaskakujace. Juz ze 2 miesiace temu zaprzestalam uzywania ich, gdyz nie wiem jak beda dzialac pod wplywem slonca. Teraz mimo regularnego uzywana filtrow, moje przebarwiena ciemnieja. Czy Ty Eve, lub ktoras z dziewczyn posiada jakas wiedze, na temat uzywania tych skladnikow w lecie? Szczegolnie arbutyna i kwas kojowy. Evel.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz użyć zamiast N-acetyloglukozaminy kwasu hialuronowego, ale raczej nie będzie to forma zamiennika, a po prostu dodatkowy składnik. To połączenie prawdopodobnie nie będzie miało zdolności wytwarzania własnego kwasu hialuronowego w skórze w takim stopniu jak B3+glukozamina (to moje podejrzenia, nie neguję takiego działania, po prostu nie dotarłam do takich badań). Wydawaloby się to może paradoksalne, ale to trochę jak z witaminą B5. Sama witamina B5 zastosowana na skórę słabo się wchłania, natomiast jej prekursor (prowitamina B5 czyli d-pantenol) wchłania się znakomicie. Zależy też kwasu o jakich cząsteczkach chcesz użyć.

   Możesz użyć kwasu laktobionowego lub po prostu kwasku cytrynowego spożywczego, który też jest używany w kosmetyce, ma działanie konserwujące, cytrynian sodu na przykład ma działanie kompleksujące metale ciężkie.

   Z kwasem kojowym nie mam dłuższego doświadczenia własnego, na przebarwienia stosowałam głównie różne połączenia z kwasem askorbinowym, może któraś z dziewczyn stosowała i się wypowie:)

   Usuń
 4. Faktycznie, ciekawa ta n-acetyloglukozamina. Czy można stworzyć serum do twarzy z tym składnikiem lub dodać do już gotowego serum z Twoich przepisów, w celu redukcji zmarszczek, np. odrobinę do serum przeciwzmarszczkowego z Q10?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serum przeciwzmarszczkowe Q10 z mojego przepisu ma dość prosty skład i nie ma jakichś składnikow, które gryzłyby się z n-acetyloglukozaminą (przynajmniej tyle wiadomo na ten moment), więc z powodzeniem można ją tam dodać. Ja dodaję i działa super :)

   Usuń
 5. Jako że zależy mi przede wszystkim na robieniu dobrze naczynkom oraz działaniu antytrądzikowym, wymyśliłam coś takiego:
  (nakładane na twarz uprzednio popsikaną hydrolatem z czystka)

  50% hydrolat z kwiatów lipy
  10% woda termalna
  20% kompleks na naczynka z naturalissa (liposomowego)
  3% gliceryna
  3% d-pantenol
  4,5% witamina B3
  3% n-acetyloglukozamina
  3% kwasu laktobionowego
  0,5% alantoina
  3% leucidal EKO

  Nie wiem jak z pH, więc prawdopodobnie będzie będę zmuszona dodać mleczanu sodu, który, zdaje się, jakimś cudem mnie podrażnia - przynajmniej w stężeniu 6%. Być może cuduję, ale dmucham i chucham.
  Myślisz, że nic się nie pogryzie? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę jeszcze nad dodatkiem 3% NMF, 0,5-0,7% aloesu stęzonego x200, ale nie wiem czy to nie za dużo dobroci na raz. :D

   Usuń
  2. Bardzo bogaty skład :) sam hydrolat z kwiatów lipy czy kompleks liposomowy zawierają w sobie dużo substancji czynnych i ciężko powiedzieć bez badań doświadczalnych nad recepturą co się z sobą może pogryźć. Jeśli receptura się sprawdzi i nic się dziwnego z mieszanką nie stanie (nie przereaguje) to tonik powinien działać dobrze i widocznie. Witamina B3 i kompleks na naczynka są wrażliwe na silne kwasy, ale właściwie kwas laktobionowy silny nie jest, więc niekoniecznie coś się musi stać. Mleczan sodu jest dobrym pomyslem - może zmniejsz stężenie?
   Podsumowując: jeśli tonik będziesz trzymać dwa-trzy tygodnie w lodówce, to receptura może się sprawdzić. Sprawdź tylko czy pH jest odpowiednie dla każdej substancji (o ile znamy jej stabilność w pH) i obserwuj czy coś się z tonikiem dzieje. Jednym ze sposobów jest np. sprawdzenie pH toniku powiedzmy po kilku dniach czy tygodniu - czy uległo zmianie.

   Usuń
  3. Rzeczywiście, chyba jednak za dużo :) lepiej podziel te składniki na dwa kosmetyki. Lepiej jest zrobić oddzielne receptury i stosować kosmetyki jeden po drugim, przynajmniej wiemy, że w buteleczce substancje ze sobą nie przereagują

   Usuń
  4. Rozumiem, że substancje wrażliwe na silne kwasy będą wrażliwe również na ten dodatek 1-3% kwasu, np. mlekowego? Co prawda - nie używam (zastępuję laktobionowym / glukonolaktonem, dla pewności, że naczynkom nie zaszkodzi), ale z ciekawości... :) No bo jednak często czymś pH trzeba obniżyć.

   Toniku/serum używam od 2 tygodni (z taką różnicą, że dodałam kompleksu z mazideł) i narazie dobrze mi służy, stosuję wieczorem na zmianę z tonikiem PHA, również z dodatkiem kompleksu na naczynka (pH tego toniku coś koło 4, czyli dolna granica akceptowalnego dla kompleksu). Robię małe porcje, by szybko zużyć.
   No nic, trzeba kombinować, by działać wielostronnie.
   Całe szczęście jeszcze jest azeloglicyna - tutaj mam większe pole do popisu! :)
   Na BU jest połączona z wit. C olejową - niezły pomysł.

   A - mleczanu nie musiałam dodawać. PH wyszło odpowiednie - coś pomiędzy 5 i 6. Swoją drogą - muszę zainwestować w ph-metr allegrowski jakiś (o ile się nadaje), bo na dłuższą metę papierki są nieopłacalne i w dodatku niedokładne. Nie cierpię się z nimi użerać.

   Uf, to chyba tyle. :)
   Mam głęboką nadzieję, że nic nie przereaguje i nie zrobi mi kuku :D

   Usuń
  5. Nasuwa mi się jeszcze pytanie - czy synergiczne działanie składników ma miejsce również wtedy, kiedy nakładamy jeden kosmetyk na drugi (tonik z pantenolem, a następnie - po około 15 minutach - serum z bit. B)?

   Doszłam do wniosku, że najlepiej jednak będzie rozdzielić na dwa produkty, ale chciałabym, żeby gliceryna, d-pantenol, wit. B3 współdziałały i tutaj pojawiają się wątpliwości.

   (wybacz za rozpisanie się w powyższym komentarzu, od teraz, w razie czego, postaram się streszczać - rozumiem, że nie każdy ma czas czytać elaboraty :D)

   Usuń
 6. Tonik zapowiada się bardzo interesująco. Chyba się skuszę i spróbuję sobie taki przygotować:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio wznowiłam sesję z witaminą B3 i glukozaminą. Zachęcam, po dwóch-trzech tygodniach codziennego, dwukrotnego używania widać już pierwsze efekty pozytywnego działania. Szczerze mówiąc myślałam, że będę dłużej czekać na widoczną poprawę :) Nie jest tak spektakularna jak po kwasach, ale też jej działanie jest zupełnie inne, bo nie odsłania młodszych komórek skóry jak złuszczacze, tylko regeneruje całą skórę.

   Usuń
 7. Świetny blog ;) i super przepis ale coś mi nie wyszło :( dodalam wszystkie składniki w odpowiednim stężeniu i na końcu dodalam wodę ale wyszedł mi jeden wielki glut i plywaly w nim rzeczy :( nie mam pojęcia co zrobiłam źle , czy składniki były nie swieze chociaż wątpię bo dopiero je kupilam , czy ich gęstość była zbyt różna od twoich. Jestem kompletnie zdemotywowana i zrobiłam zamiast tego bardziej prosty tonik z glutolaktonem :P


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) składniki raczej nie miałyby na tyle różnej gęstości, żeby spowodować brak możliwości rozmieszania. W recepturze, gdzie występują suche ekstrakty (są zazwyczaj kleiste) lub trochę klopotliwe składniki jak koenzym Q10 czy lecytyna zdarza się czasem, że składniki naprawdę długo trzeba mieszać zanim się połączą, dlatego wtedy robienie serum najlepiej rozpocząć od dodania wody i kolejno mieszać dodawane później składniki. Może byloby Ci łatwiej najpierw dodać wodę, a później kolejne składniki. Hmm tutaj nie mamy żadnych ekstraktow ani problematycznych substancji, wszystkie dobrze rozpuszczalne w wodzie.. jestem zdziwiona i zastanawiam się w czym może tkwić problem. Nie masz przypadkiem zdjęcia Twojego gluta?

   Usuń
 8. Niestety nie zrobiłam zdjęcia i pewna swej porażki wyrzucilam wszystko do zlewu :P ale wyglądało to jak przezroczysta zawiesina trochę jak kisiel, w której zawieszone byly zbrylone kawałki substancji. Właśnie myślałam o tym żeby najpierw dac wodę a później składniki i po kolei mieszać, ale jako kompletny laik potrzebowalam potwierdzenia swoich myśli :) ehh następnym razem spróbuje ale dzięki za odpowiedź i pomoc :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam pytanie; czy można wpleść w taki tonik biosiarkę? :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Hej, mam pilne pytanie, nie dałoby sie tego przekształcić w krem? Dodać fazę olejową (tzn. odjąć tak ok. 10g wody destylowanej i zamiast tego dać 10g oleju). Dorzucić do tego włókna pomarańczy, a potem po zmieszaniu obu faz, dodać jeszcze gumy ksantowej?

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, właśnie przygotowałam tonik i zastanawiam się, jak go przechowywać. Trzymasz swój w lodówce? Jak szybko powinnam go zużyć? PS> Gratuluję udanego bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 12. ile czasu można przechowywać w lodówce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W innym twoim wpisie przeczytałam, że gliceryna działa tylko przy wilgotności powietrza powyżej 80%, u mnie jest suche :( nie da się zamienić jej jakimś innym składnikiem? Np. ekstraktem z aloesu, winogron albo z owoców róży, a może kwasem haluronowoym, chociaż jego działanie nie jest jakieś super, z tego co u ciebie czytałam :)

   Usuń
 13. Czym mogłabym zastąpić kwas jabłkowy?
  Mam ogromną ochotę zrobić ten tonik ale nie mam tego składnika.
  Z kwasów jakie mam pod ręką to laktobionowy i glukonolakton.
  Nie mam też N-Acetyloglukozaminy ale ten składnik mogę w łatwy sposób zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwas jabłkowy występuje tutaj przede wszystkim w funkcji obniżenia pH, możesz dodać spożywczy kwasek cytrynowy, wystarczy wtedy do 2% kwasku, ale sprawdź dla pewności pH tak, żeby było odpowiednie dla toniku.

   Usuń
 14. Można zakonserwować FEOG dostępnym na zsk?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, przegapiłam komentarz. Tak, można zakonserwować FEOGiem. Pozdrawiam

   Usuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 17. Kochana, posiadam na stanie wit. B3 (niacynamid), hydrolat różany, kwas mlekowy, aloes zateżony 10 krotnie. Jakie proponujesz proporcje, aby wyszło dobrze i bezpiecznie? Bede wdzieczna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz połączyć te składniki. Moszesz zrobić taki przepis: hydrolat różany 85% + niacynamid 5% + aloes 10%. W takim połączeniu pH będzie najlepiej ustalić w granicach ok. 5. Hydrolat różany (wg informacji producenta) ma dość niskie pH w granicach 4-4,5. Sprawdź, jakie pH Ci wyjdzie po wykonaniu toniku, być może będziesz musiała podnieść delikatnie szczyptą sody oczyszczonej najlepiej do 5.
   Jest większe prawdopodobieństwo, że przebiegnie hydroliza niacynamidu do kwasu nikotynowego im niższe jest pH i im więcej kwasów w toniku, dlatego pH ok. 5 będzie tu najodpowiedniejsze. Ewentualnie ok. 4,5.
   Ta hydroliza nie jest tak szkodliwa jak np. hydroliza mocznika do amoniaku. Jest niepożadana głównie ze względów estetycznych. Kwas nikotynowy mimo źle kojarzącej się nazwy generalnie nie wyrządzi krzywdy skórze oprócz tego, że spowoduje zaczerwienienie twarzy (czasem na godzinę lub nawet do kilku godzin) i może popiekiwać, ale nie powoduje zniszczenia skóry. Kwas nikotynowy ma takie samą aktywność działania jak niacynamid, więc nadal będzie działał. Ale przy takiej recepturze nie musisz się stresować, raczej na pewno nic takiego się nie stanie.

   Usuń
 18. Czy mogę taką witamoinę B3 po prostu dosypać do hydrolatu oczarowgo lub do swojego toniku zakupionego w sklepie żeby go ulepszyć? Posiadam Ziaja Med kuracja antybakteryjna i Ziaja Liście Manuka.Jeśli tak to ile go tam dosypać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, możesz dodać niacynamidu do hydrolatu oczarowego tylko, że różne hydrolaty mają różne pH, zazwyczaj od 4-5, ale są i takie, które mają niższe czyli od 3-4. Niacynamid wykazuje dostateczną stabilność w niższym pH, ale lepszą będzie miał w wyższym. Jeśli Twój hydrolat ma pH 4,5-5 to ok, jeśli ma niższe pH niż 4,5 to dodaj odrobinkę mleczasnu sodu dla podwyższenia pH do tych 4,5.
   Do pierwszego toniku "kuracja antybakteryjna" możesz dodać niacynamidu, składniki się nie będą kłócić. Co do drugiego toniku, to zastanawiałabym się, składniki mogą się pogryźć, a koonkretnie kwasy z niacynamidem. Wysoko w składzie są kwasy: migdałowy i laktobionowy, jeśli tonik ma niskie pH 3,5-4 to nie dodawaj tam niacynamidu. Jeśli pH jest wyższe niż 4,5 to już mogłabyś się pokusić o dodanie tam witaminy B3. Z taką większą ilością kwasów, jakie są w toniku niacynamid może szybciej hydrolizować i może zacząć podrażniać. Zanim dodasz do niego witaminy B3, to sprawdź, jakie ma pH. Ale może łatwiej podarować sobie dodawanie tam niacynamidu.
   Do pierwszego toniku dodaj 3 lub 4% niacynamidu. Jeśli masz wagę, to na objętość 200ml toniku dodaj 6 gram niacynamidu (dla uzyskania 3%) lub 8 gram(dla uzyskania 4%).
   Jeśli nie masz wagi to możesz odmierzyć na podzialce strzykawki.
   Żeby otrzymać tonik z 3% niacynamidu dodaj 5 ml witaminy B3
   Żeby otrzymać tonik z 4% niacynamidu dodaj 6,8 ml witaminy B3

   (przyjęłam do wyliczen, że gęstość nasypowa Twojego niacynamidy wynosi 0,6g.ml - zazwyczaj wynosi coś koło tego)

   Usuń
 19. bardzo dziękuję za odpowiedz :) a czy jeśli po użyciu tego pierwszego toniku z niacynamidem posmaruje buzie kremem z kwasem migdałowym lub serum z kwasem migdałowym i witaminą C moze to spowodowac jakies podrażnienie?

  OdpowiedzUsuń
 20. Jak długo mogę ten tonik przechowywać w lodówce?

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie mam pasków do odczytywania pH i wsypalam kwasku cytrynowego w podobnej ilości jak podane w przepisie, czy może się stać coś złego skórze jeśli pH będzie się trochę różnic czy może to nie jest aż tak ważne?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej wsypać minimalną ilość kwasku, czyli to 1% niż zbyt dużą. Kwasek cytrynowy dość mocno obniża pH. Nic wielkiego się nie stanie, jeśli obniżysz pH lekko niżej niż 5, ale jeśli obniżyłabyć pH np. do wartości pomiędzy 2,5-3,5 do 4, to witamina B3 w formie niacynamidu szybciej ulegnie hydrolizie do kwasu nikotynowego (i niacynamid i kwas nikotynowy to nazwa witaminy B3 - tyle, że są to inne jej postacie). Kwas nikotynowy nie jest jakimś kompletnym złem pomimo źle kojarzącej się nazwy, on też wykazuje aktywność i też będzie działał na skórę rozjaśniająco, przeciwzmarszczowo i przeciwglikacyjnie. Z tą różnicą, że kwas nikotynowy może powodować podrażnienie skóry i chwilowe poszerzenie naczyń krwionośnych co może spowodować zaczerwienienie się skóry nie tyko przez podrażnienie ale i rozszerzenie naczyń i większy dopływ krwi. Może to trwać od jednej do kilku godzin. To poszerzenie naczyń jest niewskazane dla osób o cerze naczynkowej, cerze zdrowej niewielka ilość kwasu nikotynowego nie przysporzy trwałych problemów. Jeśli po tygodniu, dwóch czy trzech od wykonania toniku nie będziesz widziała zaczerwienienia twarzy po nałożeniu serum to niacynamid nie uległ zbyt szybkiej hydrolizie (nawet w odpowiednim pH 5 hydroliza przebiega tyle, że bardzo wolno) a pH ustaliłaś dobre. Ja pamiętam kiedyś obniżyłam pH za bardzo w podobnej ale trochę innej recepturze i wydaje mi się, że śladowa część niacynamidu mogła przehydrolizować, bo skora była lekko zaczerwieniona po użyciu toniku. Zauważyłam takie działanie dopiero po około dwóch tygodniach od wykonania toniku. Ale nie przeszkadzało mi to jakoś bardzo, nazwałabym to bardziej zaróżowieniem niż zaczerwienieniem. Podejrzewam, że ilość kwasu nikotynowego nie mogła być specjalnie wysoka. Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. A mam takie pytanie jeszcze z innej beczki, co sądzisz o mydle Aleppo? Mnie osobiście nie podrażnia ani nie wysusza i Nie odczuwam żadnego ściągniecia po użyciu ale myślisz że może w jakiś sposób uszkadzac naturalna barierę skóry? Ma wysoka zawartość oliwy z oliwek i poza tym olej laurowy w moim przypadku tylko 22% więc wydaje mi się że nie powinno.... Daj znać co uważasz :)

   Usuń
  3. Porównując Aleppo do innych mydeł, to wypada ono dobrze, głównie przez obecność oleju laurowego - ma dobre przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie. Oliwa z oliwek zapycha skórę bardzo wielu osób, ale ponieważ jest to produkt do mycia, z wodorotlenkiem sodu, to pod tym względem nie jest to specjalnie niepokojące, oliwa z oliwek nie pozostaje na długo na skórze.
   Natomiast w porównaniu do żeli myjących Aleppo wcale nie przoduje. Właśnie z tego powodu, o którym mówisz. Mimo wszystko to mydło i zaburza pH skóry. Jeśli mielibyśmy porównać czy odczyn zasadowy czy kwasowy jest mniej przyjazny dla skóry, to odpowiedziałabym zasadowy. Zaburza naturalną barierę skóry co prowadzi do zaburzenia równowagi skóry - patogeny wnikają łatwiej wgłąb skóry, cera przesusza się, potem może produkować zbyt dużo łoju i tak w kółko. Z tego samego względu wszelkie maseczki z sody oczyszczonej są fatalnym pomysłem. Cera wariuje, a jak bardzo to zależy od typu skóry i jej podatności. Mydło użyte raz na jakiś czas nie zaszkodzi, ale używane stale zbyt mocno zaburzy równowagę skóry. Pamiętam, jak kiedyś doktorka w laboratorium odpowiadała na uproszczone pytanie studenta: co jest gorsze i bardziej żrące dla człowieka kwas czy zasada? Bez zastanowienia i z przekonaniem odpowiedziała, że zasada.
   Lepiej jest używać delikatnych żeli myjących do twarzy, nawet żeli do higieny intymnej. Tak naprawdę są lepsze dla skóry (te bez SLS) niż osławione mydło Aleppo.

   Usuń
 22. Dziękuję za odpowiedź :) A znasz może jakieś dobre żele bez sls?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze, że dużo ich nie ma do wyboru, próbowałam dwóch czy trzech bez SLS aż zdecydowałam, że zrobię żel DIY taki, żeby jak najmniej naruszał barierę skórną, ale nadal oczyszczał. Wtedy uświadomiłam sobie, że wyszedł mi żel, który miał sklad bardzo podobny do żelu Facelle zielonego z aloesem :) Ten z aloesem nie ma glikolu propylenowego w składzie. A żeby zrobić samemu żel o pojemności 300 ml, trzeba trochę tych składników dodać i wcale nie wyszłoby to korzystniej cenowo. Ogólnie uważam, że kosmetyki do mycia DIY to jedyny typ kosmetyku, którego nie opłaca się robić w domu (cenowo) chyba, że ktoś używa luksusowych, droższych kosmetyków do mycia. Dla mnie wystarczy taki, który ma przyjazny i niedrażniący skład, bo i tak pozostaje na skórze zbyt krótko, żeby aktywnie ją pielęgnować. Od tej pory myję tylko nim twarz.

   Usuń
 23. Dzięki za podpowiedź! Bardzo sobie cenię twoje rady dlatego napewno postaram się zaopatrzyć w ten żel :) czailam się na delikatny żel do twarzy i oczu z tolpy green ale jego skład nie jest do końca idealny.

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo proszę o odpowiedz: co może zastąpić glicerynę, chodzi mi o substancję będącą promotorem, tak jak gliceryna, bo nie powinnam używać kosmetyku z gliceryną pod podkład mineralany (wyciąga wodę i podkład się waży). Cy betaina jest promotorem przejscia?

  OdpowiedzUsuń
 25. Mleczan sodu i kwas melkowy to składnii, które muszą być przechowywane w lodówce, czy jesli zaminię je na kwasek cytrynowy i sodę oczyszczoną (wodorotlenek sodu- mozna tak w ogole?), to będę mogła przechowywać to trochę dłużej poza lodówką (zakonserwuję FEOG w razie czego). I jeszcze jedno czy te składniki są wrażliwe na światło jak np. witamina c?

  OdpowiedzUsuń