sobota, 20 czerwca 2015

Kwas alfa-liponowy w kosmetyce

Serum z kwasem liponowym diy
kwas alfaliponowy w kosmetyce. Domowe Serum do twarzy z kwasem alfa liponowym . Domowe serum krem do twarzy z kwasem alfa-liponowym blog Diy przepis. Kwas liponowy działanie na twarz skórę. Efekty stosowania kwasu liponowego na skórę. Jak stosować kwas liponowy na twarz, jak zrobić serum z kwasem alfa liponowym, alfa-liponowym, liponowym.Dzialanie kwasu liponowego w kosmetyce na skórę. Thiotic acid homemade cosmetics. Kwasy na twarz. Peeling kwasami AHA. Jak zrobić serum krem diy do twarzy na zmarszczki. Jak pozbyć się rozszerzonych porów blog. Jak pozbyć się zmarszczek. Krem na zmarszczki. Krem na trądzik. Blog. Kosmetyki domowej roboty diy.

Kwas alfa-liponowy w kosmetykach DIY

Substancja znajdująca się w składach kosmeceutyków w domowym serum do twarzy
Antyoksydanty są jednymi z najważniejszych składników, które hamują proces starzenia skóry, dlatego dzisiejszy post będzie o kolejnym o bardzo silnym antyoksydancie, który często wcielam w receptury kremów i serumow. Również na dzień.
O kwasie alfa-liponowym.

Kwas alfa-liponowy w kosmetykach domowej roboty


Kwas liponowy dzięki swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym jest pożądany w kosmetykach, które mają za zadanie chronoć skórę przed promieniami UV.
Kosmetyki z filtrami UV (filtrami SPF) chronią skórę przed promeniowaniem ale w zupełnie inny sposób niż kwas alfa-liponowy. Kosmetyki z filtrami SPF mogą działać na dwa sposoby :

1. Promienie odbijają się od naszej skóry, nie docierają wgłąb niej,są rozpraszane albo
2. Promienie UV wnikają w wierzchnie warstwy naskórka, pochłaniają promienie UV, a potem uwalniają je w postaci ciepła

Filtry fizyczne rzadko wpływają alergennie i nie zmieniają swych własności pod wpływem promieniowania UV. Przykłaem takich filtrów są np. dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. Dlatego popularną maść czy pastę cynkową na pryszcze możemy zastosować np. na pieprze czy newralgiczne miejsca w trakcie opalania.

Filtry chemiczne nie są tak stabilne jak fizyczne, ich własności mogą ulec zmianie podczas ekspozycji na słońce. Nie zostawiają za to białego nalotu na skórze.
To tak pokrótce, bo nie o opalaniu będzie ten artykuł.

Kosmetyki nawet z wysokimi filtrami UV blokują promieniowanie UV, ale niestety - nie hamują całkowicie procesu powstawania wolnych rodników. Skóra posmarowana kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF opali się znacznie mniej, uszkodzi się znacznie mniej, ale nadal w skórze zostaną wytworzone wolne rodniki, które uszkadzają między innymi białka i DNA oraz całe komórki.(około 45-55% wolnych rodników nie zostanie powstrzymanych).

Zapobieganie atakom wolnych rodników na błonę komórkową, może zatrzymać lub nawet odwrócić uszkodzenia błony komórkowej i zapaleń subklinicznych, w tym mikroskopowych bliznowaceń, które tworzą zmarszczki. Ataki wolnych rodników powstrzymują/minimalizują przeciwutleniacze

Szacuje się, że tylko około 2-3% przeciwutleniaczy które dostarczamy z jedzeniem, dostaje się do skóry ze względu na zapotrzebowanie wewnętrznych struktur organizmu na antyoksydanty.


Antyoksydanty,jakiekolwik, czy będzie to kwas askorbinowy, kwas fitowy, niacynamid czy wlaśnie kwas alfa-liponowy - chronią nas w miarę swoich możliwości przede wszystkim wtedy, gdy zaaplikujemy je przed wystawieniem skóry na słońce. Dowiedziono, że np. witamina C zastosowana po ekspozycji słonecznej pomaga zwalczyć uszkodznia skóry, wzmaga produkcję kolagenu, ale wolne rodniki, które powstały w czasie wystawienia ciała na słońce już uszkodziły pewne struktury (dlatego mądrze jest stosować antyoksydanty pod filtr, również przed wystawieniem skóry na słońce). Chciałoby się powiedzieć, że już pozmiatane..

Nie do końca, bo te substancje mają też szereg innych działań (oprócz unieszkodliwiania wolnych rodników). Wzmagają produkcję kolagenu, niektóre ujędrniają skórę, rozjaśniają a nawet odmładzają - zależy od substancji. Ale jeśli możemy zapobiec zamiast tylko leczyć, to dlaczego mamy tego nie robić?kwas alfa-liponowy w serum do twarzy domowym. Blog kosmetyki domowej roboty diy. Efekty kwasu liponowego w kosmetyce na skórę. Thiotic acid homemade cosmetics. Jak zrobić serum do twarzy na zmarszczki.Domowe serum do twarzy z kwasem tioktowym. Jak pozbyć się rozszerzonych porów. Jak pozbyć się zmarszczek. Krem na zmarszczki. Krem na trądzik. Blog. Kosmetyki domowej roboty diy.
Kwas alfa-liponowy

Działanie kwasu alfa-liponowego na skórę


Antyoksydacja

Witamina E jest skutecznym przeciwutleniaczem tylko w kierunku ochrony błon komórkowych i innych struktur rozpuszczalnych w tłuszczach przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Witamina C działa dobrze nie-lipidowym środowisku. Kwas alfa-liponowy działa w obu tych obszarach.Posiada możliwość ochrony zarówno błon komórkowych jak i wnętrza komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Jest  silniejszym antyoksydantem niż kwas askorbinowy (witamina C).

Kwas toktowy ma zdolność unieszkodliwiania rodników hydroksylowych, tlenu singletowego, kwasu podchlorawego oraz nadtlenoazotynu. Okazał się jednak nieskuteczny w unieszkodliwianiu rodników nadtlenku wodoru.
Mechanizmy za pomocą których kwas alfa-liponowy wywiera działanie przeciwutleniające nie są w pełni zrozumiałe.

Kwas alfa-liponowy powoduje wzrost poziomu cysteiny, która jest wykorzystywana do syntezy innego mocnego antyoksydantu - glutationu.Kwas liponowy powoduje też wzrost poziomu glutationu o 30-70%

Wzmocnienie bariery skórnej

Wpływa na zwiększenie ilości ceramidów w naskórku. Ważne jest to dla posiadaczek cery suchej, ponieważ taka skóra łatwo trwaci ceramidy w skórze, co prowadzi do zwiększenia podrażnień. Skóra łojotokowa traktowana detergentami, kosmetykami odkażającymi również może mieć niedobór ceramidów w skórze, prowadzi to do zwiększonej podatności na zakażenia skórne.

Hamowanie przyspieszonego starzenia skóry

Czy trądzik to tylko problem kosmetyczny? Nie tylko. pozbycie się trądziku bez blizn to jeszcze nie sukces. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że stany zapalne mogą doprowadzić do uszkodzenia komórek skóry i komórek, które produkują kolagen i elastynę, dlatego trądzik (ten typowo zapalny, nie zaskórniki) może powodować szybsze starzenie skóry. Kwas alfa-liponowy, potęzny przeciwutlenacz posiada zdolności hamowania stanów zapalnych i ziązanego z tym przyspieszonego starzenia skory. Działanie przeciwzapalne kwasu tioktowego uważane jest za umiarkowane.

Koloryt cery

Wyrównuje koloryt skóry poprzez zdolność redukcji przebarwień i rozjaśnienie skóry. Kwas alfa-liponowy stosuje się  peelingach oferowanych przez zakłady kosmetyczne i medycyny estetycznej, ponieważ w wyższym stężeniu zluszcza skórę. Sprawdza się w kremach i serum na dzień ze względu na zdolność ratowania skóry przed atakiem wolnych rodników powodowanych promieniowaniem slonecznym. Stosowanie kwasu liponowego zmniejsza ilość zaczerwienień skóry, kiedy wystawiamy ją na słońce - chroni skorę przed fotouszkodzeniami. W wielu badaniach udowodnioo, że kwas liponowy może powodować nawet cofanie uszkodzeń skóry, które spowodowane były promieniowaniem UV.

Ogólne polepszenie wyglądu cery
 1. Poprawia sprężystość i teksturę skóry
 2. Zmniejsza widoczność rozszerzonych porów
 3. Pomaga pozbyć się nierównego kolorytu skóry rozjaśniając cerę. Polepsza koloryt skóry ponieważ działa odtruwająco i dotleniająco na skórę.
 4. Może pozytywnie wpływać na zmarszczki, ale te płytsze . Uważa się, że działanie to nie jest dostatecznie udowodnione, jednak test wpływy kwasu alfa-liponowego na ludzkie fibroblasty może być w jakimś stopniu potwierdzeniem tej tezy (wykres poniżej).

Kwas alfa liponowy a fibroblastyFibroblasty to najliczniejsze produkty tkanki łącznej właściwej, które odpowiadają za produkcję kolagenu i proteoglikanów. Ich namnażanie można rozumieć jako jeden z czynników, który powoduje spowolnienie starzenia skóry (a nawet odmłodzenie?)
W przeprowadzonym teście kwas alfa lipowowy nie pozostał obojętny wobec fibroplastów - stymulowa ich wzrost. Wzrost był wprostproporcjonalny do zastosowanego stężenia.
kwas alfa-liponowy w kosmetykach. Serum do twarzy odmładzające.Thiotic acid cosmetics homemade skin dermatology.  Efekty kwasu alfaliponowego w kosmetyce na skórę. Blog diy kosmetyki w domu. Jak zrobić serum do twarzy na zmarszczki.Domowe serum do twarzy z kwasem tioktowym. Jak pozbyć się rozszerzonych porów. Jak zrobić krem. Stabilność kwasu liponowego. Krem na zmarszczki. Krem na trądzik. Blog. Kosmetyki domowej roboty diy.

Badania nad kwasem alfa-liponowym w kosmetyce


Eksperyment 1
Kwas alfa-liponowy stosowano na czerniaka złośliwego. Wykazano, że kwas liponowy wykazuje zmniejszenie ilości melaniny w skórze. Efekty były zależne od dawki kwasu tioktowego

Eksperyment 2
Stosowano miejscowo 3% kwasu liponowego w bazie lecytyny. Obserwowano zmniejszenie rumienia wywołanego promieniowaniem UVB, zmniejszenie miało miejsce dwukrotnie szybciej niż skóra leczona lecytyną bez kwasu liponowego . Między innymi na tej podstawie uznano, że stosowanie kwasu liponowego może zmniejszać skutki fotostarzenia i nowotworzenia.

Eksperyment 3
Zastosowano 5% kwasu liponowego w glikolu propylenowym. Stwierdzono,że szybkość wchłaniania, jest stała po 30 minutach po podaniu. Maksymalne stężenie kwasu w skórze następowało po 2 godzinach.
Niestety zastosowano glikol propylenowy, który sam w sobie jest promotorem wchłaniania. Należy on do związków zmieniających strukturę stratum corneum, tym samym zwiększających jej przepuszczalność naruszając cement międzykomórkowy. Z pewnością miał wpływ na wynik tego badania.


I te informacje, które interesują nas najbardziej, czyli

Z czym możemy łączyć kwas alfa-liponowy w kosmetykach domowych

 1. Łączony z witaminą A, C i glutationem wzmacnia ich działanie. Ochrania witaminę C  i może regenerować ją przywracając ją do aktywnej postaci. Serum z witaminą C+E posłuży nam dłużej i będzie miało mocniejsze działanie, jeśli dodamy do niego kwasu tioktowego (alfa-liponowego).
  O tym mówi wiele publikacji, jednak jedna z badań (wykonane na skórach świń, niestety nie ludzkich) przeczy jakoby kwas alfa-liponowy wzmacnial działanie antyoksydacyjne witaminy C (wrzucę źródło do badania w wolnej chwili)
 2. Działa synergistycznie z selenem, sezaminą, koenzymem Q10, resweratrolem, inozytolem oraz witaminą B1. Korzystne jest połączenie z kwasami omega 3 oraz kwasem gamma- linolenowym.
 3. Jest często stosowany z kwasem azelainowym lub kwas kojowym
 4. Polepsza przyswajanie witaminy A
 5. Jest szczególnie korzystny w kompozycjach z tokotrienolami (m.in. witamina E) oraz rozpuszczalnymi w tłuszczach formami witaminy C. Mechanizm efektu nie jest dobrze poznany. Może być związany z właściwościami anty-utleniacymi czynnych związków albo ich interferencji z reakcjami chemicznymi.

 6. Wydaje się, że mimo zdolności do przenikania przez błony komórkowe LA nie może bezpośrednio odtwarzać witaminy E. Obserwowana wzmożona regeneracja witaminy E jest przede wszystkim skutkiem zwiększenia stężenia GSH i witaminy C, które bezpośrednio uczestniczą w redukcji witaminy E. Oznacza to, że stosowanie kwasu liponowego może powodować regenerację witaminy E, ale nie bezpośrednio. Może wpływać na jej regenerację np. za pośrednictwem witaminy C.
 7. Ma zdolność chelatowania meali ciężkich Zn2+, Mn2+, Pb2+, Cu2+, na poziomie słabym do umiarkowanego. Dlatego sprawdzi się w serum z witaminą C.

Kwas alfa-liponowy to witaminopodobny przeciwutleniacz. Należy do grupy kwasów tłuszczowych (karboksylowych, wiele jest kwasów tłuszczowych w naturalnych olejach roślinnych), nie kojarzmy go więc z grupą innych znanych w kosmetyce kwasów- owocowymi, AHA.

Stabilność kwasu alfa-liponowego w zastosowanym pHTest stabilności kwasu liponowego (krótkoterminowy) wykazuje, że kwas przchowywany w temperaturze pokojowej w zaciemnionym miejscu przez okres 1 dnia i 1 tygodnia pozostał stabilny w szerokim  zakresie pH 3-10.

W pH 4,  5 oraz 7 wyniki po 1 tygodniu prawie się nie różniły od wyników po 1 dniu. W pozostałych pH różnica była minimalna.kwas alfa-liponowy w domowe serum do twarzy diy blog. Efekty kwasu liponowego w kosmetyce na skórę.Jak zrobić serum do twarzy na zmarszczki.Domowe serum do twarzy z kwasem tioktowym. Jak pozbyć się rozszerzonych porów. Jak pozbyć się zmarszczek. Blog diy. Krem na zmarszczki. Krem na trądzik. Blog. Kosmetyki domowej roboty diy.


Czy kwas alfa-liponowy można podgrzewaćWykazano, że kwas alfa-liponowy łatwo ulega rozkladowi w temperaturze powyżej 60oC. Utrzymywanie kwasu w wyższych niż 60oC temperaturach przez okres 1 godziny powoduje, że w roztworze pozostaje tylko około 75% wartości początkowej kwasu.
Zachowanie kwasu alfa-liponowego w dłuższym okresie


Wynik przetrzymywania 2% kwasu alfa-liponowego w lekko podwyższonej temperaturze 40oC i 75% wilgotności w okresie do 12 tygodni. W pierwszych ok. 2,5 tygodniach kwas traci stabilność dość szybko w funkcji prawie liniowej. Póżniej rozpad jest odrobinę wolniejszy.
Kwas liponowy stosuje się w kosmetyce w stężeniach 1-4%.  Stężenie 7% uznaje się już za bardziej skoncentrowane. Nie podrażnia w niższych stężeniach, ale wrażliwe cery mogą zareagować podrażnieniem na kwas przy wyższych (5-7%) stężeniach. Ja stosuję najczęsciej 2-3% i odczuwam delikatne szczypanie, ale nie podrażnienie.

Jest rozpuszczalny w tłuszczach i w wodzie, jednak w tłuszczach rozpuszcza się lepiej, stąd ja dodaję go do fazy olejowej.

Kwas alfa-liponowy występuje w dwóch izomerach S i R.  Izomer R jest lepiej rozpuszczalny w wodzie i wykazuje lepszą biodostępność. Po podaniu  (uwaga) doustnym maksymalne stężenie w osoczu izomeru R okazało się o 40-50% lepsze niż w przypadku izomeru S.

Jeśli sklep lub bezpośrednio producent nie podaje wprost, że przedmiotem sprzedaży jest R-izomer kwasu liponowego (a raczej by się tym pochwalił) to jest wysokie prawdopodobieństwo, że kupujemy mieszankę R/S najczęściej w proporcjach 50:50.


Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody
ervish.blogspot.com
Kwasy na twarz. Serum z witaminą C-jak zrobić? Domowy krem z witaminą C . Kwas tioktowy liponowy ALA w kosmetyce działanie na skórę. Kosmetyki domowej roboty. Domowe kosmetyki DIY blog przepisy. Działanie, przepis, receptura na krem do twarzy. opinie serum z witaminą C.Homemade Vitamin C Vit C blog DIY serum. Krem z witaminą C do twarzy do it yourself, kwas ferulowy, glukonolakton, wolne rodniki. Serum na przebarwienia przepis. Vlog.

1. Alfa lipoic acid Oryza oil & fat chemical co., LTD.,ver. 2.0HS/SM ;Tested by Safepharm Laboratories Limited Date of issue of the test result report : August 1, 2005
Research result issue number :1600/007 2. www.wacker.com/cms/media/publications/downloads/6818_EN.pdf
3. Rdz Pharmacol 29 [3]. 315-31,1997
4.Biochem Pharmacol 52 [4].. 627-33, 1996)
5. skintypesolutions.com/cosmeceutical_critique_lipoic_acid
6. seekinghealth.com/
7. Biochem Pharmacol 52 [4].. 627-33, 1996 8. Journal of Investigative Dermatology (2003) 121, 862-868; doi: 10,1046 / j.1523-1747.2003.12498.x Rachel Haywood, Peter Wardman*, Roy Sanders and Claire Linge
9. Kagan V.E., Shvedova A., Serbinova E., Khan S., Swanson C., Powell R., Packer L.: Dihydrolipoic acid – a universal antioxidant both in the membrane and in the aqueous phase. Reduction of peroxyl, ascorbyl and chromanoxyl radicals. Biochem. Pharmacol., 1992; 44: 1637–1649

32 komentarze:

 1. Tego półproduktu jeszcze nie miałam, troszkę boję się podrażnienia - ale pewnie za jakiś czas się skuszę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, trochę szczypie, ale w stężeniu od 4%. Przy 1-2% nie powinien podrażniać

   Usuń
 2. Wspaniały blog, jestem pod wrażeniem ogromnej wiedzy. Czekam na receptury z tym składnikiem.
  P.S. Czy w tekście nie wkradł się błąd literowy i nie powinno być fibroblasty? (przez 2b)

  Asia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie.
   Serum z kwasem alfa-liponowym (i innymi, nowymi składnikami) będzie w tym lub następnym tygodniu. Już sprawdzam i poprawiam :)

   Usuń
  2. czy to serum się pojawiło i nie mogę znaleźć czy jednak zrezygnowałaś z tego pomysłu?? Ja również bardzo chętnie skorzystałabym z tego przepisu:)

   Usuń
 3. Tak samo jak Kasia P - boję się podrażnienia, ale... kto nie ryzykuje... :D
  Tyle że jeśli się już cerę doprowadziło do ładu - ciężko zaakceptować chociażby chwilowe pogorszenie.
  Tak czy siak - czekam na przepis na mazidło z kwasem alfa-liponowym!
  (w nawiasie napiszę - żeby nie było, że do czegoś nakłaniam - że szczytem marzeń byłaby mieszanka tegoż kwasu z olejową formą wit. C o skomplikowanej nazwie :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślisz o tetraizopalmitynianie askorbyu? Tak się składa, że mam w zamiarze zrobić recepturę na krem do twarzy właśnie z nim. I może na standardowym emulgatorze, żeby Wam się nie znudziły te wlóknami pomarańczy :)

   Usuń
 4. A ja jakis miesiac temu zrobilam krem z tym kwasem i koenzymem Q10. Dodalam obu dosc duzo, napewno po 5% bylo. Nie pamietam. Nie podraznil mnie nic, a nic, a wedlug kosmetyczki mam bardzo wrazliwa skore. Z tym, ze nie stosowalam go zbyt dlugo na twarz (okolo 3 dni), gdyz zamarzyl mi sie taki tresciwy, bogaty krem i przesadzilam z olejkami oraz gliceryna, wyszedl okropnie tlusty, a w tych dniach zauwazylam, ze gliceryna mojej cerze na twarzy nie sluzy, Moje dlonie i nogi skorzystaly. Zauwazylam, ze baaardzo szybko wygoily mi sie wszelkie skorki wokol panokci (a mialam ich akurat wyjatkowo duzo) i jedna rozdrapana ranka. Po niczym jeszcze tak szybkiego gojenia nie zauwazylam, nawet po olejku tamanu. Po dwuch dniach nie bylo sladu! Jutro mam nadzieje zabiore sie zrobienie ulepszonej wersji tego kremu, bez gliceryny. Juz nie moge sie doczekac, by wyprobowac go na twarz.
  Dzieki przeogromne dla Ervish, ze wszelkie inspiracje i zawsze trafione, ciekawe tematy. Best blog ever!
  A tak apropo, jesli mozesz to napisz czym sie zajmujesz, wlasciwie ciekawi mnie czy wykonujesz zawod zwiazany z "ta" tematyka.
  Zycze ci bys miala jak najwiecej czasu do pisania! :-). Pozdro. Evel.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybrałaś dobre połączenie obu składników. Tak to już jest, czasem musimy spróbować, przesadzić i sparzyć się, żeby poznać właściwe proporcje i granice. Wiem coś o tym, bo sama mam czasami skłonność do przesady :)

   Nie jestem kosmetyczką czy kosmetologiem,ale inżynierem z wykształcenia i tym zajmuję się zawodowo.
   Ale nie zawsze szłam w tym kierunku, miałam kilka dłuższych przygód z typowo kobiecymi zajęciami, resztę przemilczę, bo chcę pozostać anonimowa i nie rozpoznana przez współpracownikow.
   Dziękuję, przeda się, żal mi że nie mogę odpisywać na Wasze komentarze tak często jak bym chciała.
   Przy okazji - za późne odpowiedzi na komentarze przepraszam, mam nadzieję, że zrozumiecie.

   Usuń
 5. Co sadzisz o kwasie alfa liponowym z witamina c z sylibina w liposomach ze sklepu naturalissa?
  Z czym moge go polaczyc by zrobic serum?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Połączenie tych trzech składników jest trafione. Składniki takie jak koenzym Q10, glutation, kwas ferulowy - będą działać synergistycznie. Zastanowiłabym się może jeszcze nad dodaniem witaminy E i witaminy B5 w formie d-pantenolu, skwalenu lub olej konopnego. Możesz też dodać ekstrakt z zielonej herbaty (chelator już masz) i ektoinę (ale jej na razie nie widzę nigdzie w sprzedaży detalicznej). Nie musisz oczywiście wrzucać wszystkich składników na raz.

   Witamina C w tej mieszaninie występuje w postaci glukozydu askorbylu (mniej aktywna forma od kwasu askorbinowego czy tetraizoapalmitynianu askorbylu) ale za to jest w liposomach, więc przyswajalność może być dobra. W badaniach połączenie glukozydu askorbylu z niacynamidem nie dało pokazowych efektów, które można by było przypisać temu połączeniu.
   Dodając składniki, które wymieniłam wyżej można stworzyć naprawdę dobrze dzialające serum.

   Usuń
 6. A ja z przechowywaniem w lodowce? mam na mysli oliwke salicylowa wg twego przepisu. jesli mam oliwke to chyba nie ma sensu robic dodatkowego serum/kreu z kwasem alphaliponowym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko kwas alfa-liponowy dobrze jest stosowac przed filtrem, a oliwke salicylowa na noc. Jak to rozwiazac? Mozna czyms innym obnizyc ph oliwki niz kwasem alfa-liponowym?

   Usuń
 7. Cześć czy można prosić o serum z kwasem alfa-liponowym do cery tłustej z otwartymi zaskórnikami?
  Monia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Monia, już od jakiegoś czasu siedzi mi na głowie serum lub krem właśnie z kwasem liponowym i na pewno go zrobię. Gdzieś w tym lub przyszłym tygodniu zrobię przepis na tonik laktobionowy a potem planuję właśnie kosmetyk z alfa-liponowym.

   Usuń
  2. Tak Monia, już od jakiegoś czasu siedzi mi na głowie serum lub krem właśnie z kwasem liponowym i na pewno go zrobię. Gdzieś w tym lub przyszłym tygodniu zrobię przepis na tonik laktobionowy a potem planuję właśnie kosmetyk z alfa-liponowym.

   Usuń
  3. Dzięki. Czekam cierpliwie:)
   Monia

   Usuń
 8. Witaj Er vish. Zrobiłam serum olejowe z alfa liponowym. Podgrzałam skwalan, dodałam kwas-proszek, ale pozbijało mi się to w grudy lepiące, 100 godzin mieszałam, dodałam olej z czarnuszki, wit E, może troszkę się rozpuściło, ale nie wszystko. Podaj proszę jakiś przepis,gdzie mogę ten alfa dodać i ile np. w serum z retinolem i może w serum z wit. C - tą zwykłą w proszku.Może jeszcze koenzym Q10 - pozdrawiam Lidka

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio jakos "odkryłam" ten podobno cudowny składnik, kwas alfą liponowy. Ale nie chce mi sie to cholerstwo zabardzo rozpuścić. Zrobiłam serum olejowe z alfą, koenzymem q10 i olejowa witamina c. Ale gdy nakładam na twarz, to tak jakbym peeling nakładała.
  Czy warto zakupić glikol to rozpuszczania tego kwasu? Jak ten kwas używać? Teraz w okresie letnim, z większa ekspozycja na słońce, takie serum byłoby przydatne bardzo. Please!!!!! Help!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ile dawałaś kwasu liponowego? Kwas alfa-liponowy nie rozpuszcza się w olejach w wyższych stężeniach. Normalnie rozpuści się 1, może dwa procent a i to nie zawsze. Później już ciężko. Podgrzewanie nic nie daje, bo kwas liponowy polimeryzuje w wyższych temperaturach. Można polepszyć rozuszczalność dodając glikolu propylenowego jak piszesz, ale ja nie używam tej substancji i nie sprawdzałam ile się w nim rozpuści. Na spirytusie też może się trochę ropuścić czy na cyklodekstrynie lub na propanediolu - glikolu roślinnym. Ale potrzeba aż 20 razy więcej propanediolu niż kwasu liponowego, żeby się rozpuścił.
   Nie wystawiłam jeszcze przepisu na żaden krem z kwasem liponowym, bo nie ma cyklodekstryny w sklepach z półproduuktami (jest to też drogi składnik) i szukam czegoś, co pozwoliłoby mi ładnie rozpuścić 7% kwasu bez potrzeby używania glikoli czy etanolu.

   Usuń
 10. Ha! Męczyłam sie z rozpuszczeniem w oleju, aż w końcu doczytałam sie że producent tego produktu zaleca dodanie kwasu alfa liponowy do gotowego kremu. Kupiłam go z amerykańskiej firmy skin actives. I faktycznie ładnie sie rozpuszcza. Jakims szczególnymi efektami jeszcze pochwalić sie nie moge :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak, znam tą firmę, ale nigdy nic tam nie kupowałam. Przydatna informacja. Podejrzewam że większość polskich sklepów z połproduktami sprzedaje wersję mieszaną RS-. Ile kwasu liponowego dodałaś do kremu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam że dopiero odpisuje, ale dopiero zobaczyłam twój komentarz-zapytanie.
   Użyłam bodajże 0.3 gr na 30 ml kremu. W opisie produktu jest że wystarczy on (1.2gr) na 4oz kremu, czyli 118ml. Myśle że spokojnie mogłabym użyć większego stężenia,

   Usuń
  2. Nic się nie dzieje, mi też się to zdarza i to dość czesto :) Możesz użyć większego stężenia, ja używałam najwyższe chyba około 5% i popiekiwało, wywoływało też lekkie łuszczenie. Myślę, że od 3% może już lekko piec, przy wrażliwszych cerach być może już od 2%.

   Usuń
  3. Nic się nie dzieje, mi też się to zdarza i to dość czesto :) Możesz użyć większego stężenia, ja używałam najwyższe chyba około 5% i popiekiwało, wywoływało też lekkie łuszczenie. Myślę, że od 3% może już lekko piec, przy wrażliwszych cerach być może już od 2%.

   Usuń
 12. Jestem wierną czytelniczka już od ponad roku i wciąż odkrywam Twój blog na nowo.
  Nie wiem czemu wcześniej nie używałam tego produktu, pozwalając się preterminować kupionemu wczesniej opakowaniu. Następnym razem dodam do serum z witaminą C.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. oczywiście blog super, ale gdzie chociaż w zarysie przepis na serum z kwasem alfa liponowym

  OdpowiedzUsuń
 14. czytam ten blog nie po raz pierwszy , ale teraz kiedy chciałabym szybko zrobić serum , to nie widzę żadnego nawet najprostszego przepisu

  OdpowiedzUsuń
 15. Erish, bardzo doceniam Twoją wiedzę, może napisz jakąś książkę chętnie ją kupię zamiast spędzać pół dnia na poszukiwaniu receptur.

  OdpowiedzUsuń
 16. a czy można łączyć kwas alfa liponowy z witamina b3?

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam. Mam pytanie. Czy można połączyć witaminę c z kwasem alfa liponowym. Wiadomo, że trzeba rozpuścić w różnych podłożach. Witaminę C w wodzie a kwas alfa liponowy w oleju. I trzeba to później połączyć. I tu się zastanawiam czy tak można i czy witamina C będzie miała szanse zadziałać w oleju? Czy takie połączenie ma sens? Pytam bo lubie kwas alfa liponowy zostawiać na noc, następnie tylko witamina E pod oczy. A tak miałabym dwa antyoksydanty na raz. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń