niedziela, 12 lipca 2015

Receptura na mocne, regenerujące serum do twarzy z Colostrum. Przepis.

Przepis krem serum colostrum blog diy
Serum colostrum ujędrniające do twarzy diy na chomiki, lwie zmarszczki zamiast botoxu. Blog o tym, jak zrobić kosmetyki domowe. Maseczka do twarzy domowa. Serum przeciwzmarszczkowe do twarzy na zmarszczki i kurze łapki, lwie zmarszczki. Skuteczny krem do twarzy. Jak zrobić krem do twarzy. Bez emulgatorow na włóknach pomarańczy. Przepis jak zrobić kosmetyk naturalny w domu.Kosmetyki domowej roboty. Przepis jak zrobić krem. Krem Colostrum, siara w kosmetyce. Witamina B3, niacynamid, d-panthenol witamina B5, olej z ogórecznika lekarskiego. Witamina E Octan tokoferylu. Ekstrakt z czerwonej koniczyny. Fitohormony wkosmetykach. Kosmetyki na menopauzę z hormonami, mleczko pszczele. Ervish ER vish. Homemade cosmetics facecream serum diy Blog.

Serum mocno odżywcze do twarzy na noc

Colostrum dla skóry zniszczonej. PrzepisDomowe Serum do twarzy na zmarszczki przeciwzmarszczkowe serum domowej roboty. Krem nawilżający jak zrobić? Przepis na serum do twarzy. Blog serum nawilżające napinające w domu. Jak zrobić samemu serum ujędrniające na kurze łapki lwią zmarszczkę anti-age facecream blog DIY ,.How made homemady diy facecream . Colostrum siara w kosmetyce. Krem na lwią zmarszczkę serum nawilżające do twarzy Kwas alfa liponowy glutation koenzym Q10 alantoina olej z malin witamina E octan tokoferylu. Kosmetyki naturalne domowej roboty. Czy można łączyć glutation koenzym.  glucosamine.  Krem do twarzy do skóry suchej zniszczonej. Serum na trądzik i przebarwienia wypryski. Sposób na serum spryciarze. Z czym łączyć witaminę glutation alfa liponowy. Anti-wrinkle. Serum z kwasem liponowym na przebarwienia odmładzające antyoksydacyjne. Wolne rodniki twwarz skóra..Blog kosmetyczny. Blog o kosmetykach DIY. Najlepsze serum przeciwzmarszczkowe do twarzy. Kosmetyki domowe przepisy, blog Ervish.

Colostrum to .. siara. Siara powstaje w pierwszych godzinach po porodzie i jest jednym z najbardziej wartościowych surowców w przyrodzie. Colostrum zawiera ponad 250 bioaktywnych substancji, których jest 40-krotnie więcej niż w mleku. Substancje te są pochodzenia naturalnego i cały kompleks witamin oraz innych substancji jest zbudowany w taki sposób, aby wzajemnie się uzupełniać. Prosta dedukcja: natura nie dąży do wyniszczenia samej siebie, więc tworzy substancje i ich kompilacje w taki sposób aby działały synergistycznie ze sobą w obrębie jednego z jej produktów.

To dlatego uważa się, że witaminy przyjmowane w postaci naturalnej są lepsze, bo efektywniej się wchłaniają. To prawda. Ale czasem jest to błędnie rozumowane. Witamina C to witamina C i pod względem chemicznym ta, która została wytworzona syntetycznie nie różni się od tej naturalnej (porównujemy oczywiście te same izomery). Kwas askorbinowy to C6H8O6 i tak musi pozostać, gdybyśmy otrzymali inną cząsteczkę to nie byłaby to już witamina C.

To substancje, które są "obok" witaminy C w owocu czy roślinie wpływają na wchłanianie jej samej. Flawonoidy, witamina E i inne substancje ochraniają ją, wzmacniają i polepszają jej wchłanianie. A kto dobierze te kompleksy lepiej niż sama natura w toku ewolucji? Uczeni mieli na to kilkaset (powiedzmy) lat, a natura całe epoki.

Siara zawiera m. in.
- przeciwciała,
- hormony,
- czynniki wzrostu IGF (ciepłostabilne białko, które stymuluje syntezę białek, DNA, RNA i tłuszczów)
- eukocyty,
- kwas pantotenowy (witamina B5),
- substancje bakteriostatyczne, w tym immunoglobuliny, laktoperoksydazy, lakteiny, laktoferynę, lizozym - proteiny, które powstrzymują wirusy przed reprodukcją,
- enzymy o właściwościach utleniających bakterie,
- kwas foliowy,
- pochodne aminokwasów,
- witaminy i związki mineralne.

W kosmetykach nie używamy świeżej siary. Składniki te w świeżej siarze występują w znacznie większych ilościach niż w półproduktach przetworzonych, które stosuje się w kosmetyce, analogicznie jak w przypadku choćby ekstraktów róślinnych suchych czy płynnych.


Działanie colostrum na skórę


 1. Silnie regeneruje i odżywia skórę na poziomie komórkowym, również w okresie menopauzy czy po poparzeniach słonecznych. Stosuje się siarę do skóry zwiotczałej po porodzie na piersiach i brzuchu. Stanowi skadnik kosmetyków, które stosuje się w leczeniu poparzeń (nie tylko słonecznych) oraz blizn.
 2. Wzmacnia naczynia krwionośne
 3. Nawilża skórę
 4. Wspomaga leczenie niepożądanych objawów skórnych, które są wywoane gronkowcem
 5. Zapobiega tworzeniu zaskórników, bo zmniejsza łojotok,
 6. Działa antyseptycznie i antywirusowo i przeciwrodnikowo

Z czym nie łączymy colostrum w kosmetykach Składników aktywnych w colostrum jest bardzo dużo, dużo jest też takich, które mogą w sposób niepożądany reagować z witaminą C, nie dodajemy więc colostrum do serum z witaminą C.

Colostrum nie powinno się również łączyć z:
- kwasem salicylowym i pochodnymi salicylowymi,
- kwasami owocowymi (ewentualnie niewielkie ilości tylko do regulacji pH),
- alkoholem,
- siarką
- cynkiemSerum mocno odżywcze na noc Colostrum  [12 ml]

SkładnikWaga [g] Zawartość
procentowa [%]
Niezmydlalna frakcja sojowa0,6 5 %
Octan tokoferylu (witamina E)0,18 1,5   %
Olej z ogórecznika lekarskiego0,6 5 %
Włókna pomarańczy0,18 1,5 %
Colostrum0,36 3  %
Witamina B30,65 %
Witamina B50,65 %
Mleczko pszczele (w glicerynie)0,242 %
Ekstrakt z koniczyny czerwonej0,121 %
Konserwant: Sorbinian potasu 
lub phenoksyethanol (opcjonalnie)
0,060,005   %
Woda8,4671   %

Można dodać szczyptę gumy ksantanowej, żeby odrobinkę zagęścić.

1. Do wygotowanego i odkażonego spirytusem kubeczka odważamy 0,6 grama oleju z ogórecznika lekarskiego. Wybieramy wersję nierafinowaną.


Serum do twarzy diy. Blog o tym, jak zrobić kosmetyki domowe blog diy. Maseczka do twarzy przepisy. Serum do twarzy colostrum na zmarszczki i kurze łapki, lwie zmarszczki. Skuteczny krem do twarzy. Jak zrobić krem do twarzy. Bez emulgatorow na włóknach pomarańczy. Przepis jak zrobić kosmetyk naturalny w domu.Kosmetyki domowej roboty. Ervish ER vish. Homemade cosmetics facecream serum diy Blog.
Serum ujędrniające colostrum opinie blog


2. Dodajemy 0,6 grama niezmydlalnej frakcji oleju sojowego.


Krem colostrum opinie blog diy
Krem mocno regenerujący do twarzy diy. Niezmydlalna frakcja oleju sojowego w kremie. Blog o tym, jak zrobić kosmetyki domowe. Maseczka do twarzy domowa. Domowej roboty kosmetyki vlog. Serum do twarzy na zmarszczki i kurze łapki, lwie zmarszczki.Ervish ER vish. Homemade cosmetics facecream serum diy Blog.3. Następnie 0,18 grama witaminy E.

Opócz działania antyoksydacyjnego na skórze będzie konserwowała frakcję olejową, dzięki czemu serum będzie chronione przed psuciem (tylko frakcji olejowej, witamina E nie konserwuje fazy wodnej).

Octan witaminy E to ester tokoferolu - pochodna, która jest bardziej stabilna i odporna na działanie światła i temperatury niż czysta witamina E. Octan hydrolizuje powoli. Skóra wchłania ok. 5% czystej witaminy E z octanu tokoferylu.
Witamina E jest składnikiem występującym w prawie każdym kosmetyku. Często występuje w kosmetykach w połączeniu z olejami mineralnymi (Mineral Oil, Paraffidum liquidum i innymi), które mogą znacznie zmniejszyć wchłanianie witaminy E przez skórę.  W niszowych przypadkach może powodować wyprysk powietrznopochodny.

Kosmetyki domowej roboty. Przepis jak zrobić krem. Colostrum, siara w kosmetyce. Witamina B3, niacynamid, d-panthenol witamina B5, olej z ogórecznika lekarskiego. Witamina E Octan tokoferylu. Ekstrakt z czerwonej koniczyny. Fitohormony wkosmetykach. Kosmetyki na menopauzę z hormonami, mleczko pszczele. Ervish ER vish. Homemade cosmetics facecream serum diy Blog. Serum do twarzy na zmarszczki i kurze łapki, lwie zmarszczki. Skuteczny krem do twarzy. Jak zrobić krem do twarzy. Bez emulgatorow na włóknach pomarańczy. Przepis jak zrobić kosmetyk naturalny w domu.

Serum do twarzy przeciwzmarszczkowe diy4. Dodajemy 0,18 gram włókien pomarańczy (Citrus Aurantium Sinensis Orange Fiber )

Włókna pomarańczy zawieszają się w fazie olejowej, ale nie rozpuszczają, dlatego nie są uznawane za typowy emulgator. Zastępują go, ponieważ poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego umożliwiają połączenie frakcji wodnej i olejowej.
Są najlepszym wyborem dla osób, które na tradycyjne emulgatory reagują podrażnieniem czy wysypem krost. Jeśli receptura kosmetyku jest dobrze skomponowana włókna pomarańczy spokojnie utrzymają formę emulsji przynajmniej  miesiąc lub dłużej. Z doświadczenia wiem, że warto odczekać kilka minut po wymieszaniu włókiem pomarańczy w fazie olejowej, wtedy łatwiej się łączy w emulsję.
Najlepiej jest dodać włókna pomarańczy do fazy olejowej.Serum do twarzy diy. Blog o tym, jak zrobić kosmetyki domowe. Maseczka do twarzy domowa. Serum do twarzy na zmarszczki i kurze łapki, lwie zmarszczki. Skuteczny krem do twarzy. Jak zrobić krem do twarzy. Bez emulgatorow na włóknach pomarańczy. Przepis jak zrobić kosmetyk naturalny w domu.Kosmetyki domowej roboty. Przepis jak zrobić krem. Colostrum, siara w kosmetyce. Witamina B3, niacynamid, d-panthenol witamina B5, olej z ogórecznika lekarskiego. Witamina E Octan tokoferylu. Ekstrakt z czerwonej koniczyny. Fitohormony wkosmetykach. Kosmetyki na menopauzę z hormonami, mleczko pszczele. Ervish ER vish. Homemade cosmetics facecream serum diy Blog.
Serum krem colostrum do twarzy


Serum do twarzy diy. Blog o tym, jak zrobić kosmetyki domowe. Maseczka do twarzy domowa. Serum do twarzy na zmarszczki i kurze łapki, lwie zmarszczki. Skuteczny krem do twarzy. Jak zrobić krem do twarzy. Homemade cosmetics facecream serum diy Blog.
Krem przeciwzmarszczkowy diy blogA tak wygląda to po zmieszaniu

Kosmetyki z kolostrum blog diy

Przepis jak zrobić kosmetyk naturalny w domu.Kosmetyki domowej roboty. Przepis jak zrobić krem. Colostrum, siara w kosmetyce. Witamina B3, niacynamid, d-panthenol witamina B5, olej z ogórecznika lekarskiego. Witamina E Octan tokoferylu.Serum do twarzy diy. Blog o tym, jak zrobić kosmetyki domowe. Maseczka do twarzy domowa. Serum do twarzy na zmarszczki i kurze łapki, lwie zmarszczki. Skuteczny krem do twarzy. Jak zrobić krem do twarzy.Kosmetyki na menopauzę z hormonami, mleczko pszczele. Ervish ER vish. Homemade cosmetics facecream serum diy Blog.

5.  Dodajemy wodę destylowaną (lub sól fizjologiczną albo wodę do iniekcji) - 8,46 grama.


Serum do twarzy diy. Blog o tym, jak zrobić kosmetyki domowe. Maseczka do twarzy domowa. Serum do twarzy na zmarszczki i kurze łapki, lwie zmarszczki. Skuteczny krem do twarzy. Fitohormony wkosmetykach. Kosmetyki na menopauzę z hormonami, mleczko pszczele. Ervish ER vish. Homemade cosmetics facecream serum diy Blog.Jak zrobić krem do twarzy. Bez emulgatorow na włóknach pomarańczy. Przepis jak zrobić kosmetyk naturalny w domu.Kosmetyki domowej roboty. Przepis jak zrobić krem. Colostrum, siara w kosmetyce. Witamina B3, niacynamid, d-panthenol witamina B5, olej z ogórecznika lekarskiego. Witamina E Octan tokoferylu. Ekstrakt z czerwonej koniczyny.Serum z siarą colostrum blog


Serum do twarzy diy. Blog o tym, jak zrobić kosmetyki domowe. Maseczka do twarzy domowa. Serum do twarzy na zmarszczki i kurze łapki, lwie zmarszczki. kosmetyk naturalny w domu.Kosmetyki domowej roboty. Przepis jak zrobić krem. Colostrum, siara w kosmetyce. Witamina B3, niacynamid, d-panthenol witamina B5, olej z ogórecznika lekarskiego. Witamina E Octan tokoferylu. Ekstrakt z czerwonej koniczyny.

Jak zrobić krem do twarzy diy


Dotarliśmy do momentu, w którym trzeba wykazać się odrobiną cierpliwości
Emulsja po wymieszaniu wody z wcześniejszą fazą olejową początkowo może  wyglądać jakby się zwarzyła.
Czyli tak.

Serum domowej roboty colostrum

Serum do twarzy diy. Blog o tym, jak zrobić kosmetyki domowe. Maseczka do twarzy domowa. Serum do twarzy na zmarszczki i kurze łapki, lwie zmarszczki. Skuteczny krem do twarzy. Fitohormony wkosmetykach. Kosmetyki na menopauzę z hormonami, mleczko pszczele. Ervish ER vish. Homemade cosmetics facecream serum diy Blog.Jak zrobić krem do twarzy. Bez emulgatorow na włóknach pomarańczy. Przepis jak zrobić kosmetyk naturalny w domu.Kosmetyki domowej roboty. Przepis jak zrobić krem. Colostrum, siara w kosmetyce. Witamina B3, niacynamid, d-panthenol witamina B5, olej z ogórecznika lekarskiego. Witamina E Octan tokoferylu. Ekstrakt z czerwonej koniczyny.
Ale nie panikujmy - wymiesza się. Trzeba mieszać do momentu aż osiągniemy jednorodną mieszaninę . Za pomocą spieniacza do mleka lub strzykawki (na zasadzie zassij - wypuść) pójdzie szybciej. Ponieważ mi wyczerpały się baterie w spieniaczu do mleka robiłam to ręcznie i zeszło mi ze 15-20 minut  (!) mieszania. Lepiej to zrobić spieniaczem.

Nie śpieszmy się z dodawaniem pozostałych składników, późniejsze wymieszanie może okazać się trudniejsze, jeśli ekstrakt "oblepi" większe cząstki.

Po wymieszaniu wygląda to bardzo ładnie.

Dobry krem na trądzik diy blog


6. Dodajemy 0,6 grama witaminy B3 - niacynamidu (Niacinamide).

Działanie witaminy B3 na skórę, o tymi jaki ma pływ na kolagen, zmarszczki, przebarwienia i glikację białek szeroko opisałam w poście:


Niacynamid w kosmetyce

Witamina B3 w kosmetykach domowych

Witamina na trądzik i przebarwienia

Niacynamid witamina b3 blog

Działanie witaminy B3 (niacynamidu) na zmarszczkiSerum do twarzy diy. Witamina B3, niacynamid, d-panthenol witamina B5, olej z ogórecznika lekarskiego. Witamina E Octan tokoferylu. Ekstrakt z czerwonej koniczyny.
Serum do skóry zniszczonej diy


Serum do skóry suchej ze zmarszczkami blog


Serum do twarzy diy. Blog o tym, jak zrobić kosmetyki domowe. Maseczka do twarzy domowa. Serum do twarzy na zmarszczki i kurze łapki, lwie zmarszczki. Skuteczny krem do twarzy. Fitohormony w kosmetykach. Kosmetyki na menopauzę z hormonami, mleczko pszczele. Ervish ER vish. Homemade cosmetics facecream serum diy Blog.Jak zrobić krem do twarzy. Colostrum, siara w kosmetyce. Witamina B3, niacynamid, d-panthenol witamina B5, olej z ogórecznika lekarskiego. Witamina E Octan tokoferylu. Ekstrakt z czerwonej koniczyny.

7. Dodajemy 0,6 grama d-pantenolu 75% (witaminy B5)

Podobnie jak niacynamid często jest składnikiem dermokosmetyków. Obie substancje działają synergistycznie. D-pantenol charakteryzuje się małymi cząsteczkami, dlatego łatwo przenika przez skórę. Wpływa na szybszą regenerację naskórką i poprawi jego nawilżenie. Jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych po opalaniu ponieważ przyspiesza proces wytwarzania brązowego barwnika w skórze jednocześnie zmniejszając zaczerwienienie.
Przyspiesza wytwarzanie melaniny. Zrobiłam test. Dwa tygodnie nakładałam d-pantenol w stężeniu 75% na skórę ręki - i zaczęły mi wychodzić przebarwienia.

Serum do twarzy diy. Blog o tym, jak zrobić kosmetyki domowe. Maseczka do twarzy domowa. Serum do twarzy na zmarszczki i kurze łapki. Kosmetyki domowej roboty. Przepis jak zrobić krem. Colostrum, siara w kosmetyce. Witamina B3, niacynamid, d-panthenol witamina B5, olej z ogórecznika lekarskiego. Witamina E Octan tokoferylu. Ekstrakt z czerwonej koniczyny.
Krem mocno odżywczy nawilżający. Przepis.


8. Mleczko pszczele 0,24 gram

Mleczko pszczele zawiera ok. 65% wody, 12% cukrów, 12% białka, 6% lipidów, 5% kwasów organicznych, witaminy, hormony i sole mineralne. Zawiera 18-25 aminokwasów, z których około 10% jest dobrze przyswajalnych. Posiada właściwości bakteriobójcze nawet, jeśli jest rozcieńczone w proporcji 1:1000.
Niektórzy mogą być uczuleni na mleczko pszczele.

Serum do twarzy przepis


9. Colostrum 0,36 gram - główny składnik naszego serum.


krem do twarzy - wykonanie


Krem do twarzy diy - przepis


10. Ekstrakt z koniczyny czerwonej 0,12 gram.

Teraz nasze serum zmieni kolor z ładnej, pastelowo - kremowej pomarańczy na zielony shrekowy. 

Izoflawonoidy zwiększają ilość i grubość kolagenu zawartego w skórze. Koniczyna zawiera też fitoestrogeny, działają znacznie łagodniej w porównaniu do naturalnego estrogenu i zalecane są do stosowania w kosmetykach przeznaczonych dla kobiet po menopauzie. Ekstrakt wpływa na poprawę mikrokrążenia i poprawę elastyczności skóry.

Ekstrakt z czerwonej koniczyny zawiera śladowe ilości kwasu salicylowego, który nie powinien być łączony z colostrum. Ekstrakt występuje w stężeniu 1% a sam kwas salicylowy znajduje się tutaj w śladowej ilości, więc wpływ będzie znikomy.

Firma Environ sprzedaje żel colostrum, w którego składzie znajduje się kwas salicylowy (dodany celowo).

 Serum do twarzy, przepis, blog


Po wymieszaniu:

Jak zrobić serum do twarzy w domu


Sprawdzamy pH. Nie szalejmy z dodawaniem kwasów, powinniśmy ich unikać w tej recepturze lub maksymalnie ograniczyć. Lubię trochę niższe pH preparatów, dlatego delikatnie obniżyłam pH serum dwoma kroplami kwasu mlekowego.  Można, a nawet lepiej jest w ogóle kwasów nie dodawać i pozostawić pH formulacji.

Ph~5,5 do 6

Przepis na krem do twarzy diy


Opcjonalnie można dodać:
5 promili sorbinianu potasu - chyba najbezpieczniejszego znanego konserwantu, ale będzie działał przy pH 5,5. W pH 6 stopniowo traci skuteczność, działa coraz słabiej.
lub
phenoksyetanolu (występuje w sklepach pod nazwami np. FEOG) - można zastosować w każdym pH w tym serum.
Mamy w recepturze składniki typowo odzwierzęce, dlatego lepiej dodać konserwant.

Przepis na krem do twarzy diy blog

Dobry krem dla skóry sychej blogKrem do twarzy Colostrum


Serum colostrum domowej roboty
Serum mocno odżywcze dla skory zniszczonej DIY

Serum przechowujemy tylko w lodówce, przez okres do ok. 3 tygodni, z dala od światła.
Jako, że serum zawier niewiele frakcji olejowej, cery suche mogą na wierzch (po nałożeniu serum)  nałożyć kilka kropel oleju roślinnego.

Trzeba uważać i poczekać chwilę, aż serum się wchłonie, ponieważ świeżo po nałożeniu może barwić białe poduszki i na początku delikatnie się kleić, ale to uczucie po kilku minutach przechodzi. Pomimo tych wszystkich zastrzeżeń, serum jest warte zachodu, jego działanie jest świetne a moc odżywcza w moim odczuciu naprawę wysoka..
Drogeryjne kosmetyki z colostrum wahają się  najczęściej  w cenie 100- 300 zł za 15 lub 30 ml, w składzie zawierają glównie colostrum i kilka składników pomocniczych.
Colostrum i resztę składników można kupić w polskich sklepach z półproduktami kosmetycznymi.


Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody
ervish.blogspot.com
Blog przepis serum z koenzymem Q10 przeciwzmarszczkowe na lwie zmarszczki na lwią zmarszczkę kurze łapki. Serum do twarzy zmęczonej, bez blasku, z przebarwieniami. Jak zrobić krem do twarzy w domu. Jak zrobić serum do twarzy. Receptura. Koenzym Q10 witamina E. Facecream blog recipe DIY. Jak zrobić krem do twarzy przepis instrukcje receptury krok po kroku. Blog DIY jak zrobić serum przeciwzmarszczkowe do twarzy na rozszerzone pory zmarszczki domowej roboty w domu. Przepis na krem do twarzy. Jak zrobić serum receptura przepis kosmetyki DIY. Skuteczne serum na zmarszczki, efekty serum działanie

Tonik rozjaśniający plamy blog diyPrzepis krem do rąk wosk pszczeliKosmetyki domowej roboty diy
Tonik z niacynamidem. Na plamy..[VIDEO przepis] Piling mocznikiem. Tonik eksfoliacyjny [VIDEO tutorial]Przepis DIYSerum przeciw zmarszczkom z fitohormonami . Przepis 

Glukonolakton w kosmetyce opinie przepis forum efekty działanie blog DIY. Kosmetyki naturalne maseczka w domu. Peeling domowy. tonik z glukonolaktonem do twarzy krem z glukonolaktonem kwas PHA jak zrobić tonik do twarzy kosmetyki domowe domowej roboty sposób na tonik do zrobienia w domu homemade cosmetics tonic serum recipe effects of gluconolactone

Źródła:
[1]Pakkanen R.Aalto J.Growth factors and antimicrobial factors of bovine colostrum.
Int Dairy J. 1997;7:285-97 J Clin Biochem Nutr. 2009 wrzesień; 45 (2): 150-4. Epub 2009 sierpień 28.Zarban, Taheri F, Chahkandi T, Sharifzadeh G, Khorashadizadeh M .; Dział Biochemii, Wydział Lekarski, Birjand Uniwersytet Medyczny, Birjand 9717853577, Iran. [3]http://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/vitamin-E

40 komentarzy:

 1. Ciesze się na kolejny przepis, trochę skomplikowany, dużo składników. I chyba go sobie odpuszczę, bo jeszcze za młoda jestem na takie mikstury na twarz..;)) Chyba...
  Zrobiłam sobie wreszcie serum z witaminą C, tą najprostszą wersję czyli witamina i woda. Używam dopiero od tygodnia i mam wrażenie jasnej cery. Zrobiłam na próbę, wersję z najniższym stężeniem żeby zobaczyć jak reaguje skóra. Wszystko jest dobrze, więc kolejna wersja to będzie 15% witaminy C. Kolejne wersje będę starać się już tuningować i już czeka na mnie glukonolakton.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serum z witaminą C to jedno z tych, których efekty widać najszybciej. Tak, ja też widziałam jaśniejszą, promienną cerę już po tygodniu. Dodam, że (przynajmniej u mnie) po kilku tygodniach stosowania warto zrobić miesiąc-półtora przerwy, żeby dać skórze możliwość nasycenia witaminą C od nowa, efekty są bardziej spektakularne. A w przerwach stosuję serum odżywcze.

   Usuń
 2. Dlaczego wcześniej nie trafiłam na Twojego bloga??? Znalazłam kolejną pokrewną duszę.

  Możesz dodać opcję "obserwuj" aby być na bieżąco z Twoimi wpisami? Nie mogę go znaleźć na stronie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Dodam w chwili wolnego czasu, na razie jestem w trakcie sklecania nowej receptury, przez wakacje jakoś nie mogę dokończyć.

   Usuń
 3. Mam pytanie odnośnie domowego "toniku" antyoksydacyjnego- czy jeśli kupię ekstrakt z aceroli, to muszę go jakoś rozcieńczyć przed użyciem na twarz? Jak to zrobić? Czy wystarczy woda destylowana? I co z zakonserwowaniem takiego płynu? I jeszcze jedno- czy taki "tonik" ma na tyle witaminy C,żeby móc odczuć jej działanie?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja miałam tylko acerolę w formie proszku, więc trzeba było go rozrobić z wodą destylowaną. Mówisz o rozcieńczeniu, to znaczy masz formę płynną? Ekstrakty czasem konserwowane są różnymi konserwantami, ale chyba najbardziej naturalne dodatki to sorbinian potasu i.. glukonolakton. Ja, jeśli już używam konserwantów to właśnie tych. Może nie zabezpieczają kosmetyku tak dobrze jak w sklepowych kosmetykach, ale zawsze. I są o wiele bezpieczniejsze.

   Usuń
  2. Witaj,
   dzisiaj odkryłam Twojego bloga i jestem na etapie poznawania.
   Bardzo podoba mi się Twoje przemyślane podejście do tematu kosmetyków samorobionych. Swoją rzetelnością wzbudzasz wielkie zaufanie, dlatego bardzo interesuje mnie Twoja opinia na temat konserwantu: Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate.
   Jeśli mogłabyś też podzielić się opinią i wiedzą na temat kwasu hialuronowego.
   Przeczytałam ostatnio, że ULMW może być przyczyną starzenia się skóry: "...efektem dostania się do skóry niskocząsteczkowego HA może spowodować pojawienie się informacji w receptorach o stanie zapalnym, a w konsekwencji degradację macierzy i przyspieszone starzenie się skóry.
   HA o masie mniejszej lub równiej 20 kDa nie powinien być stosowany. Bezpieczny jest HA o masie cząsteczkowej 50 kDa..."
   Czy zatem lepiej robić żel samemu z kwasu hialuronowego, proszku wielkocząsteczkowego?
   Chciałabym również poznać Twoją opinię na temat podkładów.
   Co sądzisz o mineralnych w których jest Titanium Dioxide, Zinc Oxide, Iron Oxide? Jaki najlepiej stosować? Ciężko jest przecież uniknąć pigmentów mineralnych w podkładach.
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Ciekawe pytanie, sama sie dowiem. Czy mozesz podać zródło tym "rewelacji" o ULMW HA?

   Usuń
  4. Informacje znalazłam tu

   http://kosmetologia.com.pl/wydarzenia/30-informacje/uroda-i-nauka/2582-prawdy-i-mity-o-kwasie-hialuronowym.html

   ...i na forum

   http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=18929&page=8

   Usuń
 4. Cudowny blog. Odkrylam go dzis ale na pewno bede sledzic. Fantastyczny!

  OdpowiedzUsuń
 5. czy moglabys dodac gdzie kupujesz dane produkty .polowe z nich znalazlam na zrob sobie krem ale niektorych brakuje.dziekuje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Almando podaj e-mail, prześlę Ci propozycje, gdzie możesz kupić połprodukty.

   Usuń
 6. A czy można zamienić olej z ogórecznika na olej z pachnotki? i można zrezygnować z ekstraktu z koniczyny, albo go na coś zamienić? pozdrawiam, to mój ulubiony blog :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo cenię stałe Czytelniczki, dziękuję. Tak, możesz zamienić olej z ogórecznika na olej z pachnotki. Ekstrakt z koniczyny sprawia, że kosmetyk wygląda nieciekawie, ale to dobry ekstrakt, zawiera fitoestrogeny. Możesz go zamienić na ekstrakt z soi, który też je zawiera, ale nada lepszy, kremowy kolor. Jeśli i tego składnika nie masz, to możesz w ogóle pominąć ekstrakt w tym serum, już samo colostrum zawiera bombę składników odżywczych. Możesz wtedy zwiększyć ilość colostrum do 4%.

  OdpowiedzUsuń
 8. Do Er vish: Napisałaś że serum należy przechowywać do 3 tyg, ale czy z konserwantem czy bez? Pozdrawiam i jestem coraz bardziej zafascynowana tym blogiem, także będę Twoją stałą czytelniczką :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzień dobry. Czytuję regularnie Twojego bloga. Czytałam o kwasach hydroksylowych, witaminie c itd. Jakiś czas temu zaczęłam stosować colostrum i dziś przeczytałam u Ciebie, że nie można go łączyć z kwasem salicylowym. A czy można najpierw przetrzeć twarz tonikiem z kwasem salicylowym a po 20 min nałozyć serum z Colostrum? Proszę odpowiedz... Bardzo proszę... Berenika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Bereniko. Tak, w taki sposób możesz łączyć te kosmetyki, choć co prawda z zasady zaleca się dłuższą przerwę między różnymi kosmetykami 30-40 minut. Mi samej czesto zdarza się użyć kosmetyk jeden po drugim podobnie jak Ty w krótszym czasie, ale tym przypadku warto może dobić do tych 30 minut, żeby Colostrum zadziałało jak trzeba.

   Usuń
  2. Cześć. Z całego serca dziękuję Ci za odpowiedź:-)Szkoda by było nie skorzystać z dobrodziejstw colostrum. Szukałam trochę w necie (po polsku) dlaczego nie można stosować colostrum z substancjami, które wymieniłaś ale znalazłam tylko tyle że osłabiają one aktywność biologiczną colostrum. Pozdrawiam Cię ciepło. Berenika

   Usuń
  3. Szukałam bo jestem dociekliwa ale słabo znam angielski więc szukałam tylko po polsku. Berenika

   Usuń
  4. Dokładnie tak jak napisałaś mają działanie oslabiające na colostrum, gryzą się. W polskim internecie naprawdę ciężko czasem znaleźć różne informacje. I różnica jest taka, że na polskich stronach często tłuczony jest ten sam temat, a wiadomości wyświechtane i cały czas te same choć na różnych stronach. Takie zwykłe kopiuj-wklej moim zdaniem. Ale powiem Ci, że w zagranicznym też trzeba niestety czasem trochę poszperać, żeby dojść to tego co się szuka, choć jest tych informacji znacznie więcej, szczególnie badań.
   A serum Colostrum bardzo lubię, podobnie jak serum bajkalinowe. Z takich odżywczych serumów to dwa do których wracam najczęściej.
   Pozdrawiam Cię również Bereniko :)

   Usuń
 10. witam,
  co zamiast mleczka pszczelego mozna dodac? czy po prostu pominac? juz sie nie moge doczekac, colostrum w drodze:)
  pozdrawiam,
  katharina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Katharino, mleczko pszczele występuje zazwyczaj w medium gliceryny, możesz więc dodać glicerynę 2%, ale nie będzie to w żaden sposób zamiennik dla mleczka pszczelego, jednak serum lepiej nawilży buzię. Jeśli nie lubisz gliceryny to możesz mleczko czy glicerynę po prostu pominąć.
   :) Lubię Colostrum,zawsze mam ten składnik u siebie,bo okresowo do niego zawsze wracam.
   Pozdrawiam

   Usuń
 11. Witam,

  im więcej czytam bloga tym jestem nim bardziej zachwycona.

  Mikstury i przepisy są rewelacyjne. Nie zawsze jednak wiem, które toniki / kremy warto ze sobą łączyć - np. na dzień i na noc.

  Czy trafnym rozwiązaniej jest używanie serum z vit C i winogronami na dzieć, zaś na noc toniku z niacynamidem, zaś na dzień serum odżywczego z colostrum, o którym mowa w poście??? Czy raczej proponujesz inne kombinacje??

  Dodam, że mam 32 lata a moja cera jest raczej normalna / minimalne oznaki starzenia, jak to w moim wiku bywa.

  OdpowiedzUsuń
 12. wkradły mi się literówki:

  zadam pytanie jeszcze raz:
  Czy trafnym rozwiązaniem jest używanie na dzień serum z Vit C i winogronami, zaś na noc toniku z niacynamidem oraz serum odżywczego??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj dziękuję, bardzo się cieszę :) Tak, czyli serum z witaminą C rano, a na wieczór tonik z niacynamidem połączony z Colostrum to dobry schemat. Serum Colostrum ma działanie przede wszystkim regenerujące i odżywcze dlatego bardziej jest polecany na noc, ma też własności antyoksydacyje (wit. B3 i koniczyna) więc można by było go stosować na dzień, ale zielonkawy kolor serum może nie każdemu odpowiadać w kosmetyku dziennym. A coś typowo antyoksydacyjnego, jak właśnie witaminę C z winogronami na dzień jest dobrym wyjściem.
   Ale czasem warto zrobić przerwę z witaminą C, np. miesiącu używania jej codziennie warto jest zacząć stosować ją rzadziej, np. co drugi lub trzeci dzień. Jeśli masz cerę normalną (a nie tradzikową, czy tłusta) to długoterminowe intensywne stosowanie serum z witaminą C ze względu na niskie pH może zacząć podrażniać i trzeba dać skórze odpocząć od ciągłego kwaśnego pH. Chyba, że cały czas Twoja skóra będzie dobrze ją tolerować to można ją stosować nieprzerwanie miesiącami, nie ma przeciwskazań. Jednak ja mam cerę tłustą, dość grubą w porównaniu z cerami suchymi, a jednak czasem widzę, że skóra jest nasycona witaminą C i ma dość kwaśnego pH (pojawiają się małe łuszczące skórki) i wtedy zaczynam stosować witaminę C właśnie co drugi lub trzeci dzień. Z tą różnicą, że ustalam zazwyczaj niższe pH serum (niżej niż 3), więc mnie szczypie.
   Jeśli jednak robisz kosmetyk na dzień z witaminą C to ustal pH powyżej 3 , właściwości złuszczające na dzień nie są potrzebne. Wydaje się, że różnica w pH o pół/niecałą jednostkę nie robi wielkiego znaczenia, a tak naprawdę rożnica w sile kwasu jest większa niż mogłoby się wydawać.
   Podsumowując, jak najbardziej takie rozwiązanie, jakie proponujesz jest w porządku.

   Usuń
 13. dziękuję Ci bardzo za tak szczegółową odpowiedź!!

  A czy w przerwach w stosowaniu Vit C powinnam stosować serum odżywcze, czy dla lepszych efektów lepiej wprowadzić coś innego / nowego? Co polecasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przerwach w stosowaniu witaminy C polecam serum odżywcze, nie zawsze musi być to colostrum, choć ono dobrze odżywia skorę, ale można zamienić też na inne o działaniu typowo odżywczym. Warto jednak stosować coś z pH wyższym niż witamina C, tak żeby miało pH 4,5-6.

   Usuń
 14. Genialna sprawa dla alergików i osób uczulonych na poszczególne produkty, bo mogą je po prostu wykluczyć

  OdpowiedzUsuń
 15. Witaj, mam do Ciebie Er vish następujące pytanie: czy mogę rano stosować bezalkoholowy tonik z kwasem salicylowym, a po nim użyć lekkiego kremu nawilżającego dla skóry trądzikowej, a noc zastosować serum odżywcze colostrum?

  OdpowiedzUsuń
 16. A mozna zrobic to serum tylko z fast wodnej?

  OdpowiedzUsuń
 17. Witaj Er vish,
  bardzo proszę o radę.Po raz kolejny emulsja mi się zwarzyła:( Dochodzę do etapu gdzie po dolaniu wody należy mieszać aż się połączą składniki no i ..porażka.Przed dolaniem wody wszystko pięknie było połączone, dolałam sól fizjologiczną w ampułce, mieszałam mieszadełkiem bardzo długo. Po 20 min mieszanina nadal była rozwarstwiona, potem przelałam do moździerza,ucierałam, chłodziłam, ogrzewałam, próbowałam ponownie. I nic. Proszę pomóż.Mam 50+ i hashimoto, moja skóra bardzo potrzebuje mocno odżywczego serum. Chętnie spróbuję jeszcze raz, może coś robię nie tak a może masz jakiś tajemny trik:) umożliwiający wkręcenie tej wody do emulsji.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Witaj Er vish,
  mam pytanie: 0,18g wit.E ile to kropel?

  OdpowiedzUsuń
 19. dodałam ten win E do oleju jako konserwant na 15ml oleju - 5kropel wit E, bo zobaczyłam, że 1kropla oleju to 0,03ml..czy to jest tak? teraz martwie się, że może za dużo go dodałam( chciałam zrobić 1% stężenie. Bardzo czekam na odpowiedź:) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 20. Cześć, czy można zrezygnować z niezmydlanej frakcji sojowej w tym przepisie?

  OdpowiedzUsuń
 21. Hej
  Czy komuś udało się wymieszać to cudo?

  Robiłam je wczoraj- nie wyszło przy łączeniu fazy olejowej z wodą. Dziś postanowiłam spróbować ponownie. Po dodaniu ok 3g wody, faza olejowa "przyjęła wodę", po stopniowym dodawaniu po 1 ml wody i mieszaniu, fazy zachowywały się jak na zdjeciach w poście- rozwarstwiły się, z tym że, mieszałam mieszadełkiem (ogladając jakiś film), próbowałam patentu ze strzykawką, potem mieszałam wszystko większą łyżką, starając się rozcierać "tłuszcz" na ściankach naczynia.. nie mogę tego połączyć, a nie trwało to 15-20 minut, na pewno nie ;) Nie mówiąc ile kosmetyku zostało w końcówce strzykawki, ile na ściankach, ile się w końcu wylało :P
  Czy ktoś może podpowiedzieć jak wymieszać fazy? Albo na co zamienić frakcję sojową:] Będę wdzięczna za odpowiedz.
  Kasia :*

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetna receptura - na pewno ją wypróbuję.

  OdpowiedzUsuń
 23. Z frakcją sojową też mi wychodziły "tłuste" grudki. Zamiast frakcji dodałam lecytynę sojową w płynie i zmodyfikowałam trochę przepis nie przekraczając maksymalnych stężeń podawanych przez producentów składników. Serum mieszam spieniaczem.
  Olej z pachnotki - 1,5 g - 15%
  Witamina E (octan tokoferylu) - 0,5g - 5%
  Lecytyna w płynie - 0,1 g - 1%
  Włókna pomarańczy -0,2g - 2%

  Colostrum - 0,5 g - 5%
  Witamina B3 - 0,5g - 5%
  Witamina B5 - 0,5 g - 5%
  Mleczko pszczele - 0,2g - 2%
  Konserwant - 0,05g - 0,5%
  Woda destyl/sól fizjologiczna - 5,95g - 59,5%
  Guma ksantanowa - szczypta dla zagęszczenia
  Można wyrzucić któryś składnik i zastąpić go wodą lub olejem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałam dodać, że każdą fazę mieszam osobno i na końcu dopiero łączę. Gumę ksantanową dodaję na końcu do fazy wodnej - szczypta to jest maks, lepiej dodać mniej niż za dużo. Dzisiaj serum mieszałam tylko szpatułką i też dałam radę. W fazie wodnej trzeba dobrze wymieszać proszki czyli colostrum i niacynamid (B3).

   Usuń