piątek, 28 sierpnia 2015

Jak zrobic Hydrating B5 Gel domowym sposobem.
Kontynuacja: Demaskujemy firmy kosmetyczne

Przepis SkinCeuticals serum blog diy
Hydrating b5 Gel skinceuticals opinie forum. Serum z kwasem hialuronowym przepis blog. Opinie efekty działanie forum. Tani domowy zamiennik drogiego serum.  serum nawilżające do twarzy z d-pantenolem i kwasem hialuronowym d-panthenolem. Kosmetyk domowy DIY blog przepis. Jak zrobić krem do twarzy przepis blog. Jak zrobić serum do twarzy przepis. Kwas hialuronowy w kosmetyce. Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy, kwas hialuronowy małocząsteczkowy. D-panthenol, pantotenian wapnia działanie na skórę. jak zrobić domowy kosmetykSerum z kwasem hialuronowym blog. Hydrating b5 Gel opinie, cena, gdzie kupić, sklep. Kosmetyki naturalne domowej roboty diy. Zrób sobie krem blog. Przepis. Blog o kosmetykach naturalnych. Opinie. Ervish blog. Ervish.blogspot.com

Jak zrobić krem do twarzy przepis. Serum z kwasem hialuronowym opinie. Żel z kwasem hialuronowym blog, opinie. Tani domowy zamiennik drogiego serum. . Jak zrobić serum do twarzy przepis.. Demaskujemy firmy kosmetyczne. Blog. Hydrating b5 Gel skinceuticals serum nawilżające do twarzy z d-pantenolem i kwasem hialuronowym d-panthenolem. Kwas hialuronowy w kosmetyce. Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy, kwas hialuronowy małocząsteczkowy. D-panthenol, pantotenian wapnia działanie na skórę.

Serum nawilżające Hydrating b5 Gel 

Jak zrobić domowy zamiennik serum SkinCeuticals. Przepis.
Pełen skład Hydrating B5 Gel(ingredients):
Water, Sodium Hyaluronate, Pantothenic Acid, Pheonoxyethanol
Cena producenta: 214,99 zł / 30 ml
W domu zrobisz za 6-7 zł


Działanie żelu Hydrating B5 Gel SkinCeuticals


Skład żelu rzeczywiście jest typowo nawilżający. Skład prosty (co nie oznacza, że zły - czasem przeciwnie) aczkolwiek cena tego specyfiku za objętość 30 ml ..komedia. Mamy 4 proste, tanie i znane od dziesięcioleci skladniki, z czego dwa to woda i konserwant. Zaletą natomiast jest to, że żel nie zawiera szkodliwych, rakotwórczych i alergizujących składników tj. cięższych konserwantów, parabenów, alergenów, syntetycznych zapachów, glikoli czy parafiny. Wydaje się, że taki był główny cel producenta - maksymalnie uproszczony, niealergizujący i niezapychający żel nawilżający.

Zadziwiające jest to, że zastosowano w kosmetyku nie d-pantenol a kwas pantotenowy, który jest nietrwały w wodnych roztworach, dlatego raczej nie używa się go w kosmetykach. Dużo stabilniejszą postacią witaminy B5 jest d-pantenol czyli prekursor witaminy B5, który bardzo łatwo przenika wgłąb skóry (głęboko, aż do skóry właściwej) i w niej zamienia się w postać kwasu pantotenowego.

W naszej domowej wersji serum Hydrating B5 Gel użyjemy  d-pantenolu.


Przepis i wykonanie domowej wersji serum Tani domowy zamiennik drogiego serum. Serum z kwasem hialuronowym diy blog, opinie. Serum hialuronowe do twarzy blog przepis. Kosmetyki naturalne domowej roboty diy. Własnej roboty serum do twarzy żelowe do skory bardzo suchej. Serum nawilżające do twarzy z d-pantenolem i kwasem hialuronowym d-panthenolem. Dzialanie witaminy B5 na skórę. Efekty kwasu hialuronowego w kosmetyce. Jak zrobić krem do twarzy przepis. Jak zrobić serum do twarzy przepis. Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy, kwas hialuronowy małocząsteczkowy. D-panthenol, pantotenian wapnia działanie na skórę. Czy kwas hialuronowy zmniejsza zmarszczki. Efekty kwas hialuronowy. Hydrating b5 Gel opinie, cena, gdzie kupić, sklep. Hydrating b5 Gel skinceuticals.Zrób sobie krem blog. Przepis. Blog o kosmetykach naturalnych diy. Opinie. Serum nawilżające DIY. Domowej roboty serum z kwasem hialuronowym diy blog. 

Serum Hydrating B5 Gel 
domowy zamiennik wersji podstawowej, 30 g
        Składnik        
Miara [g]
Zawartość procentowa [%]
Żel hialuronowy 3% 
12
40 %  
D-pantenol (witamina B5)
2
6,7 %  
Woda destylowana
16
53,3 % Serum ulepszone 
receptura z filmu, 30 g
        Składnik        
Miara [g]
Zawartość procentowa [%]
Żel hialuronowy 3% 
12
40 % 
D-pantenol (witamina B5)
2
6,7 %  
Woda destylowana
13,3
44,3 % 
Niacynamid (witamina B3)
1,5
5 % 
Kwas mlekowy 80%
0,75
2,5 % 
Mleczan sodu (do reg. pH)
 ok. 0,45
1,5 % 


Do receptury wprowadziłam witaminę B3, ponieważ ma ona udowodnione działanie aktywne zmniejszające przebarwienia, spłycające zmarszczki, hamujące glikację bialek. Ogólnie przeciwstarzeniowe. Kwas mlekowy poprawi penetrację wszystkich składników wgłąb skory, wspomoże efekt nawilżenia. Jego stężenie jest zbyt małe, aby żel miał działanie zluszczające.

Składniki są stabilne w szerokim zakresie pH, najlepiej jakby pH było zachowane w granicach 5-6,5.

W obu wersjach zastosowałam D-pantenol o stężeniu 75% czyli w takim, jakie najczęściej występuje w sprzedaży. Wynikowo stężenie czystej nierozcieńczonej witaminy B5 w obu przypadkach wyniesie więc 5%.

Żel hialuronowy o stężeniu 3% czystego kwasu hialuronowego daje nam wynikowo 1,2% czystego kwasu hialuronowego w całym żelu.

Kwas mlekowy o stężeniu 80% (najczęściej występujące w sprzedaży) daje nam wynikowo 1,8% czystego kwasu mlekowego.

Koszt serum w wersji orginalnej to około 6-7 zł.

D-pantenol


Przede wszystkim znany jest z tego, że stymuluje szybsze gojenie ran, dlatego jest głównym skladnikiem spray'ów po opalaniu i poparzeniach. Poza tym ma lekkie działanie przeciwzapalne. Może delikatnie zwiększyć współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF. Powoduje szybsze odbudowanie bariery skornej uszkodzonej przez SLS (Sodium Laureth Sulfate) - składnik, który występuje w zdecydowanej większości żeli do mycia ciala, twarzy, szamponach. SLS to środek,który był kiedyś powszechnie stosowany do odtłuszczania maszyn i pomieszczeń ze względu na wysoką wydajność i niski koszt (SLS sprzyja rozwojowi zaćmy u osób starszych).

Często można go znaleźć wśród składników kosmetyków do opalania,nie tylko dlatego, że wzmacnia barierę skórną i wspomaga jej odbudowanie (bezsprzecznie, to akurat widać gołym okiem i po prostu czuć)  ale dlatego, że przyspiesza proces brązowienia skóry. Stabilizuje funkcje ochronne skóry, jest jedną z najlepszych substancji przeciw podrażnieniom. Z tego względu warto nałożyć serum z d-panthenolem np. po użyciu kwasów AHA lub po opalaniu.

D-pantenol nie wykazuje dzialania przeciwzmarszczkowego. Nawilża skórę, wzmacnia ją tak, aby sama była zdolna do obrony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi , ale nie cofa efektów starzenia skory.

Pantenol występuje w dwóch formach D i L. Tak, podobnie jak kwas askorbinowy. I tutaj również tylko forma D (czyli D-panthenol) jest biologicznie aktywna, choć obie formy mają działanie nawilżające.

Nie jest toksyczny.


Witamina B5 kosmetyki domowe d-pantenol, d-pathenol. Spray z pantenolem forum jak stosować. Panthenol forte. Witamina B5 i witamina B3. Serum z d-pantenolem witaminą B5 i kwasem hialuronowym. Stężenie pH.Z czym można łączyć pantenol witaminę B5. Co mogę dodać do panthenolu. Kosmetyki naturalne domowej roboty diy blog ervish.
 

D-pantenol w recepturach kosmetycznych.
Czyli info dla kręcących kosmetyki w domu.Pantenol jest względnie stabilny w pH 3 do 8, ale najbardziej w ph w granicach 5-7. W słabo kwaśnych, wodnych roztworach D-pantenol jest znacznie bardziej stabilny niż sole kwasu pantotenowego. Jest uznawany za odporny na podgrzewanie i dość stabilny składnik formuł kosmetycznych. Jest rozpuszczalny w roztworach wodnych, w tłuszczach się nie rozpuszcza. Pantenol jest transparentnym płynem, natomiast jego sole mają postać proszku.

 - działa synergistycznie z tlenkiem cynku
 - działa synergistycznie z niacynamidem (witaminą B3)
- z witaminą E


Zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami polecane stężenia d-pantenolu w zależności od formuły kosmetyku:[5]Międzynarodowe standardy 
dla zalecanego stężenia d-pantenolu  w kosmetykach
        Rodzaj kosmetyku Zalecane stężenie [%]
Krem do twarzy na dzień/na noc
Kremy do opalania
Krem po opalaniu
Lotion do włosów
Szampon
Odżywka do wlosów
Kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci
 0,5 - 5,0
 1,0 - 5,0
 1,0 - 5,0
 1,0 - 2,0
 1,0 - 2,0
 1,0 - 2,0
 1,0 - 5,0Ciekawe fakty o d-pantenolu


 1. Włosy, na ktore nałożono odżywkę i potem spłukano wodą zatrzymują wilgoć w nich przez około 10 minut. Po zastosowaniu odżywki z dodatkiem 0,5% d-pantenolu odnotowano zatrzymanie wilgotności we włosach przez 180 minut.[4]

 2. Pantenol potrafi tak dobrze przenikać przez skórę czlowieka, że przenika nawet przez płytkę paznokcia. W badaniu in vitro stosowano formułę leczniczą z dodadtkiem 2% pantenolu oraz roztwór 2% pantenolu w wodzie. W takiej formie nanoszono na plytkę paznokcia i sprawdzano zawartość d-pantenolu w cyklach co 24 godziny.
  Wykazano znaczny liniowy wzrost zawartości d-pantenolu każdego dnia dawkowania, przy czym formuła, ktora dodatkowo tworzyła film ochronny na paznociu miała zwielokrotnione działanie niż roztwór wodny. Poprzez tworzenie dodatkowej warstwy ochronnej na paznokciu uzyskano większe nawilżenie i aktywność termodynamiczną pantenolu zwiększając jego dyfuzję.[6]

  Wniosek: Połączenie d-pantenolu z kwasem hialuronowym w Hydrating B5 Gel ma sens. Kwas również tworzy (co prawda o wiele delikatniejszą niż np. oleje) warstwę powierzchniową. Takie połączenie da nam lepsze nawilżenie niż stosowanie każdej z substancji osobno.


 3. Maść z pantenolem stosowana na usta chroni przed opryszczką indukowaną promieniami słonecznymi.

 4. Krem z 5% zawartością pantenolu przyspiesza gojenie powierzchniowych ran o 30%. Dexapantenol jest skuteczny w procesie gojenia ran, ponieważ aktywuje proliferację fibroplastów (efekt obserwowano zarówno w badaniach in vivo jak in vitro)

Domowe serum nawilżające diy blog
Serum nawilżające z kwasem hialuronowym DIY
Śerum żel z kwasem hialuronowym blog diy. Serum nawilżające blog diy własnej roboty samorobione. Kosmetyki naturalne blog. D-pantenol w kosmetyce. Krem z panthenolem wit. B5. Tani domowy zamiennik drogiego serum.  serum nawilżające do twarzy z d-pantenolem i kwasem hialuronowym d-panthenolem. Jak zrobić krem do twarzy przepis. Jak zrobić serum do twarzy przepis. Kwas hialuronowy w kosmetyce. Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy, kwas hialuronowy małocząsteczkowy. D-panthenol, pantotenian wapnia działanie na skórę. Hydrating b5 Gel skinceuticals. Serum do skóry bardzo suchej. Kosmetyki naturalne domowej roboty diy. Zrób sobie krem blog. Przepis. Blog o kosmetykach naturalnych. Opinie. Ervish blog. Ervish.blogspot.com

Działanie kwasu hialuronowego w Hydrating B5 Gel
Kilka słów koniecznych do wprowadzenia.Poziom kwasu hialuronowego zaczyna spadać w skórze już po 18 roku życia, ale zmarszczki lub inne uszkodzenia skóry spowodowane przez jego wyczerpywanie rozpoczynają się w okolicy 30 lub 40 lat. Od 25 do 50 roku życia ilość HA zmniejsza się o 50%.
Kwas hialuronowy, który jest stosowany w medycynie jest ekstrahowany z grzebieni kogucich lub przez bakterie w laboratorium. Częstszą metodą produkcji jest metoda biotechnologiczna.

Co robi kwas hialuronowy? Nawilża, to każdy wie, szczególnie, że tyle się w ostatnim czasie o nim mówi.Głównie poprzez działanie okluzyjne. Oprócz tego działa delikatnie antyoksydacyjnie (choć nie jest to jakiś typowy, mocny antyoksydant), wykazuje działanie lekko przeciwzapalne i gojące, stosowany jest w medycynie do wspomagania leczenia poparzonej i uszkodzonej skóry. Pobudza regenerację nabłonków i zwiększa elastyczność tkanek. HA poprawia stan włosów i bardzo ładnie je nabłyszcza przy czym nie obciąża ich.

Nieznacznie zwiększa penetrację kosmetycznych składników aktywnych w głąb skóry. Żele hydrofilowe tylko w niewielkim stopniu ułatwiają wchłanianie substancji rozpuszczalnych w wodzie i to tylko dzięki dodatkowi etanolu. Ich głównym zadaniem jest tworzenie filmu ochronnego, zapobiegającego parowaniu wody z powierzchni skóry. Ponadto hialuronian sodu zapewnia transport jonów i składników odżywczych w skórze, więc pośrednio wspomaga lepsze wykorzystanie aktywnych substancji zawartych w kremie.

Nieprawdą jest, że ma działanie odmładzające. Błędnie określany jest jako środek przeciw zmarszczkom, nie jest to produkt o aktywnym działaniu anti-age. On tylko nawilża. O tym, czy naprawdę tak świetnie nawilża - wykres poniżej.

Składników nawilżających w kosmetyce jest naprawdę wiele. Moim zdaniem jest dużo substancji, które (jeśli są w odpowiednich połączeniach) nawilżają nawet lepiej niż kwas hialuronowy. Ale HA ma jeden plus: jest składnikiem dobrze tolerowanym przez skórę, jest biozgodny i raczej nie odnotowuje się alergii na powierzchniowe stosowanie kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy jest też stabilny w szerokim zakresie pH, co ułatwia proces i technologię produkcji kosmetyków.

Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy stymuluje syntezę kolagenu III.

Kwas hialuronowy jest humektantem,  jednak nie posiada takiego ograniczenia jak gliceryna, która nawilża skórę w momencie, gdy wilgotność powietrza wynosi ponad 80%, a jeśli jest mniejsza to odporowadza wodę z naskórka. Kwas hialuronowy (czy też jego sół - hialuronian sodu) nawilża zarówno w wysokiej jak i niskiej wilgotności powietrza.


Czy kwas hialuronowy nawilża skórę
Tak dobrze jak obiecują producenci.Wzrost nawilżenia skóry po aplikacji kremu z kwasem hialuronowym jest krótkotrwały. Po kilku godzinach od aplikacji, nie notuje się już istotnego wzrostu nawilżenia skóry. Oznacza to, że kwas hialuronowy nawilża głównie wtedy, gdy znajduje się na skórze, nie daje długotrwalego wzrostu poziomu nawilżenia.

Kwas hialuronowy ma okres półtrwania: około 12 godzin w skórze, od 3 do 5 minut we krwi,  i 1 do 3 tygodni w chrząstce.


Poniżej: Zmiana poziomu nawilżenia skóry twarzy ochotników po stosowaniu kremu z kwasem hialuronowym. Badanie corneometrem.
Rozprawa doktorska. , Małgorzata Wilk – Jędrusik, "Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: interdermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna. 
Jak zrobić serum do twarzy przepis - kosmetyki naturalne diy blog. Serum z kwasem hialuronowym blog opinie.  Kwas hialuronowy w kosmetyce, kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy, kwas hialuronowy małocząsteczkowy. D-panthenol, pantotenian wapnia działanie na skórę. Czy kwas hialuronowy zmniejsza zmarszczki. Efekty kwas hialuronowy. Hydrating b5 Gel opinie, cena. Zamiennik drogiego luksusowego serum domowy. Hydrating b5 Gel skinceuticals. Tani domowy zamiennik drogiego serum.  serum nawilżające do twarzy z d-pantenolem i kwasem hialuronowym d-panthenolem. Jak zrobić krem do twarzy przepis. Kosmetyki naturalne domowej roboty diy. Zrób sobie krem blog. Przepis. Blog o kosmetykach naturalnych. Opinie. Ervish blog. Ervish.blogspot.com


Biorąc pod uwagę  szeroko zakrojone hasła marketingowe to nawilżenie serwowane przez czysty kwas hialuronowy  nie jest aż tak spektakularne, jak można by się spodziewać. Powyższy wykres pokazuje subtelną zmianę nawilżenia skóry, nie jest to jednak zmiana bardzo istotna satystycznie.

Mówimy cały czas o stosowaniu zewnętrznym - inaczej jest już z suplementacją doustną czy mezoterapią kwasem hialuronowym, która przynosi istotną i bardziej utrzymującą się poprawę nawilżenia skóry.

Najwyższy stopień nawilżenia skóry obserwuje się po 15 i 30 minutach od aplikacji kremu z kwasem hialuronowym. Nawilżenie to jest krótkotrwale i spada w ciągu kilku godzin od aplikacji (zależnie od pozostałych składników preparatu).

W badaniach obserwowano nawet spadek wilgotności naskórka traktowanego kremem z kwasem hialuronowym, co może mieć miejsce w przypadku osób, które mają naruszoną barierę skórną, a co za tym idzie zwiększoną przepuszczalność naskórka.

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kwasu hialuronowego w połączeniu z emolientami. Chwalone przez recenzentki "Szybkie serum" wykonywane na dłoni tj. kilka kropel oleju + kilka kropel kwasu hialuronowego wybełtane zaraz przed aplikacją jest naprawdę dobrą propozycją (spośród tych najprostszych).


Degradacja kwasu hialuronowegoKwas hialuronowy w skorze może ulec degradacji enzymatycznej lub nieenzymatycznej np. poprzez wolne rodniki w obecności środka takiego jak kwas askorbinowy, tiole, jony miedzi i żelaza. Zmiany w skórze starzejącej się można zaobserwować, gdy zaczyna ubywać kwasu hialuronowego w naskórku, podczas gdy w warstwie właściwej kwas hialuronowy nadal jest obecny.

Przedwczesne starzenie skóry jest w dużej mierze rezultatem powtarzającego się wystawienia skóry na działanie promieniowania UV( w przybliżeniu 80% przedwczesnego starzenia skóry przypisuje się promieniowaniu UV). Ekspozycja skóry na słońce powoduje łagodną postać autogojenia skóry co wiąże się z krótkotrwałym wzrostem poziomu kwasu hialuronowego. Jednak już po 5 minutach od początku ekspozycji na promienie UV poziom HA w skórze znacznie spada.

Enzymem odpowiadającym za degradacj kwasu hialuronowego jest hialuronidaza. Zwiększa ona przepuszczalności tkanek łącznych, dzięki czemu łatwiej przebiega dyfuzja podawanych leków, dlatego bywa stosowana w medycynie. Odpowiada ona za dyfuzję toksyn w organizmie, reakcje zapalne i alergiczne. Co ciekawe wytwarzana jest również w męskiej spermie, bo dzięki niej jest im łatwiej przeniknąć do komórki jajowej, ponieważ hialuronidaza zmniejsza lepkość ośrodka.

I co dziwne, tutaj dochodzimy do małego argumentu przemawiającego za używaniem konserwantów w kosmetyku, których (jeśli już) jestem raczej przeciwniczką.

Konserwanty mają za zadanie zapobieganie rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów w kosmetyku. W niezakonserwowanym kosmetyku o wiele łatwiej namnażają się bakterie, szczególnie gdy krem pobieramy ze słoiczka palcem lub pozostawimy krem  niezakręcony. Wówczas mogą w kremie namnożyć się między innymi bakterie gram-dodatnie Staphylococcus aureus czy grzyby Candida albicans. A te bakterie i grzyby wytwarzają hialuronidazę, która niszczy kwas hialuronowy.

Inhibitory hialuronidazy w kosmetyce (związki hamujące rozkład kwasu hialuronowego):

 • alginian sodu
 • terpenoidy i flawonoidy (Kwercetyna, apigenina, kemferol, sylibina, luteolina, hesperydyna, triterpeny, rutyna, mirycetyna,kwas glicyretynowy)
 • salicylany
 • antyoksydany (kwas taninowy, butylohydroksytoluen (BHT), kurkumina)
 • cis-nienasycone kwasy tłuszczowe (C14:1 do C24: 1)

Hialuronidazy wykazują największą aktywność w kwaśnym pH.


Co zrobić, żeby skóra sama wytwarzała kwas hialuronowy.
Czy jest coś lepszego niż sam kwas hialuronowy?Stosowanie hialuronianu sodu czy kwasu hialuronowego na skórę nie wpływa znacząco na podniesienie poziomu kwasu hialuronowego w niej (pomijam wejsję ultraniskocząsteczkową kwasu ULMW, o tym później). Aby wytworzyć własny kwas hialuronowy trzeba dostarczyć skórze substancje, które potrzebuje ona do jego wytworzenia, a nie już gotowy produkt, który i tak w większości przypadków nie ma szans na przekroczenie bariery skórnej.

Kwas hialuronowy jest polimerem liniowym, który składa się z dwóch cukrów: kwasu glukoronowego i N-acetylo-glukozaminy (o niej wspomniałam przy okazji receptury na leczniczy tonik z witaminą B3)

1. Badania  wykazały, że stosowanie kosmetyków nie z kwasem hialuronowym, ale z jego prekursorem: N-acetylo-glukozaminą (również w połącznieniu z witaminą B3) powoduje przyrost stężenia kwasu hialuronowego w skórze. Uważa się, że podobne działanie ma fosforan disodowy acetyloglukozaminy.

2. Z badań wynika, że wprowadzając do naskórka substancje takie jak chlorek wapnia i kwas retinowy (witamina A) oraz prekursor witaminy A tj. beta-karoten można pobudzić epidermalną produkcję kwasu hialuronowego. (Tammi i wsp)

3. Dodatkowo łączenie N-acetyloglukozaminy z retinoidami działa synergistycznie pod kątem tworzenia własnego kwasu hialuronowego w skórze.


Z czym można łączyć kwas hialuronowy w kosmetykach
Kombinacje polecaneZ poniższymi substancjami bez obaw możemy łączyć kwas hialuronowy w kosmetykach domowej roboty:

witaminą A, witaminą E,
kwasem ferulowym, koenzymem Q10,
krzemionką, cynkiem ,
akrylikiem hydrożelowym, dekstranem,
witaminą C (również forma: kwas askorbinowy - ale z zachowaniem wszystkich reguł, które dotyczą każdego serum z witaminą C),

Kwas hialuronowy bywa łączony też z sorbitolem lub manitolem - opóźniają one degenerację kwasu hialuronowego w skórze.


Stabilność kwasu hialuronowego w formule kosmetycznej.


HA stosowany jest w formułach kosmetyków w szerokim zakresie pH. Lepiej sprawdzi się w formule wodnej niż olejowej. Kremy z dużą zawartością wody okazują się trwalsze, ze względu na silne właściwości higroskopijne kwasu hialuronowego.

Formuła z kwasem hialuronowym zastosowana w kremie nawilżającym jest bardziej stabilna niż w maści. W miękkiej maści zawierającej kwas hialuronowy obserwowano zjawisko migracji cząsteczek, a w maści na bazie lanoliny flokulację, co świadczy o niestabilność tych produktów.


Żel, który robimy domowym sposobem:  Hydrating B5 SkinCeuticals

Jaka jest różnica pomiędzy kwasem hialuronowym a żelem hialuronowym? Istotna.


Czysty 100% kwas hialuronowy ma postać proszku - jest substancją stałą.
100% żel hialuronowy - to roztwór powyższego czystego kwasu hialuronowego (proszku) w wodzie. Stężenie tego proszku wynosi 1%.


Jak dajemy się omamić producentom kwasów hialuronowych i o tym jak celowo wprowadzane jesteśmy w błąd.Jeśli na butelce z pipetką pisze: "100% żel hialuronowy" to mówimy o jednoprocentowym stężeniu kwasu w wodzie. Trochę bardziej beszczelnym jest pisanie na butelce "100% kwasu hialuronowego" bo to już ewidentne wprowadzenie klienta w błąd.

Stuprocentowy kwas hialuronowy nigdy nie przybierze formy żelu. Już 10% stężenie kwasu w wodzie miałoby konsystencję bardzo gęstej galarety, która stworzyłaby porządną maskę na twarzy.


Rodzaje kwasu hialuronowego pod względem wielkości cząsteczek1. Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy HMW (1.0-1.8MDa) , tworzy on na powierzchni skóry warstwę, która zapobiega uciekaniu wody z wnętrza skóry. Ze względu na duże cząsteczki nie wnika on w głąb skóry.

2. Kwas hialuronowy małocząsteczkowy LMW (100,000-400,000Da) wnika do górnych warstw naskórka działając nawilżająco.

3. Kwas hialuronowy małocząsteczkowy, ultra niskia wielkośćcząsteczek ULMW (poniżej 10 kDa) wnika do głębszych warstw skóry, gdzie trwale wiąże wilgoć. Pozostaje nawet po zmyciu skóry. Wnika zarówno do warstw lipidowych komórek skóry jak i do przestrzeni międzykomórkowych skóry.


Paradoks kwasu hialuronowego niskocząsteczkowego.


Działanie kwasu hialuronowego niskocząsteczkowego jest kreowane prawie na działanie hialuronowych wypełniaczy. Ale czy to, że kwas niskocząsteczkowy dotrze głęboko wgłąb skóry oznacza, że odwrócimy proces starzenia, będziemy wyglądać młodziej?
Prawda jest taka, że wbrew pozorom niskocząsteczkowy kwas hialuronowy może szkodzić i przyspieszać starzenie skóry.

Efektem dostania się do skóry niskocząsteczkowego HA może być pojawienie się informacji w receptorach o stanie zapalnym, co prowadzi do degradacji macierzy i przyspieszenie starzenia się skóry. Powinnyśmy więc być ostrożne z używaniem kwasu ULMW. Na razie to hipoteza (która przecież nie wzięła się znikąd), z pewnością w ciągu najbliższych lat doczekamy się odpowiednich badań, które ją potwierdzą lub jej zaprzeczą.


Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody


ervish.blogspot.com


[1] H. Stellmann, A D-Panthenol ointment protects the lips against solar herpes Arztl. Praxis 1955, 7, 16.
[3] H. Weiser, G. Erlemann. Parfumerie und Kosmetik 1987, 68, 425-428.
[4] G. Erlemann, R. Merkle. Panthenol, Phytantriol, Vitamin E und Vitamin A in der Kosmetik. SOFW 1991, 117, 379-384.
[5] Nr. 179 dd. 93/09/23; Bundesanzeiger : Monographie Pantothenic Acid, systemic use; Nr. 24 dd. 93/02/05: Monographie Pantothenic Acid, systemic use; Nr. 24 dd. 93/02/05: Monographie Pantothenic Acid, topical use. [6] In vitro human nail penetration and kinetics of panthenol. X. Hui1, S. B. Hornby2, R. C. Wester1, S. Barbadillo1, Y. Appa2 andH. Maibach1 Article first published online: 21 JUL 2007 ; DOI: 10.1111/j.1467-2494.2007.00373.x
[7] Panthenol, Phytantriol, Vitamin E und Vitamin A in der Kosmetik. SOFW 1991, 117, 379-384.
[8]H. Weiser, G. Erlemann Parfumerie und Kosmetik 1987, 68, 425-428. ; 1994, 75, 260-267;
[9] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/
[10] Stern R, Maibach Hawaje. Kwas hialuronowy w skórze: aspekty starzenia się i jego farmakologiczna modulacja Clin Dermatol 2008; 26:.. 106-22. doi:. 10,1016 / j.clindermatol.2007.09.013
[11] Tammi R, Ripellino JA, Margolis RU, Maibach HI, Tammi M (1989). "Hyaluronate accumulation in human epidermis treated with retinoic acid in skin organ culture". J. Invest. Dermatol. 92 (3): 326–32.
[12]Rozprawa doktorska. , Małgorzata Wilk – Jędrusik, "Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: interdermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna. [13]Skin Pharmacol Physiol 2004;17:77–83 (DOI:10.1159/000076017)Synergistic Effect of N-Acetylglucosamine and Retinoids on Hyaluronan Production in Human Keratinocytes Sayo T. · Sakai S. · Inoue S. Basic Research Laboratory, Kanebo Ltd., Odawara, Japan


41 komentarzy:

 1. Cześć, Czy w wersji podstawowej można użyć kwasu hialuronowego 1% ? Właśnie kompletuję składniki do tegoż serum i z najnowszego wpisu - z wit. A :)
  Dziękuję i pozdrawiam!

  A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć oczywiście, że możesz. Możesz również zwiększyć ilość kwasu hialuronowego nawet do 93,3% (wówczas wody destylowanej nie dodajesz - woda destylowana już znajduje się w Twoim żelu, tym kupionym), Ale wybór należy do Ciebie, czy taka konsystencja nie jest dla Ciebie zbyt lepka, a zabawa zbyt droga :)

   Usuń
 2. wspanialy blog :D wpadlam przez przypadek i juz chyba go nie opuszcze.Mam szybkie pytanie ktory kwas hialuronowy polecasz pod wzgledem czasteczek ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, dziękuję serdecznie i przepraszam za tak późną odpowiedź umknął mi Twój komentarz. Ja osobiście proponuję wielkocząsteczkowy lub średniocząsteczkowy. Do nisko i ultra-niskocząsteczkowego podchodzę z większym dystansem ze względu na to, że nie wiem na 100% czy bezpiecznie zachowuje się, gdy dotrze wgłąb skóry.

   Usuń
 3. Jezeli uzyje kwasu hialuronowego 1% w roztworze z woda , to ile powinnam go dodac aby serum nie bylo z byt plynne ? dodac poprostu mniej wody dystylowanej :D jak myslisz ? Kompletnie sie na tym nie znam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeprosiny jak wyżej, nie wiem czy to Ty pisałaś :) Wynikowo kwasu hialuronowego w przepisie użyłam 1,2% i takiego stężenia nie uzyskamy żelem 1%, bo już wyjściowo jest niższe. Ale nie masz się co martwić, będzie po prostu trochę mniej gęste.
   Jeśli masz żel 1% to użyj sam żel hialuronowy bez wody, to znaczy (jeśli chodzi o pierwszą tabelkę z wersją podstawową) użyj:

   żel hialuronowy 1% - 28 gram
   d-pantenol - 2 gram
   (wody nie dodajesz, woda znajduje się w żelu hialuronowym, bo tam masz 1% czystego kwasu hialuronowego i 99% wody).
   Wynikowo dostaniesz w takim przepisie niecały 1% kwasu hialuronowego (dokladnie 0,93%) , to niewiele mniej niż ja założyłam.

   Jeśli robisz przepis z drugiej tabelki to robisz podobnie: dodajesz żel hialuronowy zamiast wody, czyli:

   żel hialuronowy 1% 25,3 gram
   a reszta bez zmian to jest:
   d-pantenol - 2 gram
   niacynamid - 1,5 gram
   kwas mlekowy 0,75 gram
   mleczan sodu około 0,45 gram (w zależności od pH)
   W tej wersji wynikowo dostaniesz 0,84% kwasu hialuronowego.

   Usuń
 4. Hej,

  w przepisie mamy żel hialuronowy 3%.
  Kupiłam czysty kwas hialuronowy, 1g.
  Jak go rozrobić, żeby uzyskać żel?
  Chce przygotować to serum i właśnie nad tym siedzę :-)
  Dziękuję za pomoc!
  :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :)
   Jeśli wykonujesz przepis z pierwszej tabelki (wersję podstawową) to powinnaś 0,36 grama czystego kwasu hialuronowego rozpuścić w 27,64 gramach wody. Wtedy dodajesz już tylko do tego d-pantenol (nie dodajesz już wody).

   Jeśli wykonujesz wersję ulepszoną (drugą tabelkę)
   0,36 grama czystego kwasu hialuronowego powinnaś rozpuścić w 24,94 gramach wody.
   Policzyłam tutaj wodę, dlatego dodajesz już tylko do swojego rozrobionego roztworu d-pantenol, niacynamid, kwas mlekowy i mleczan sodu (pomijasz dodanie 13,3 grama wody z tabelki).

   Usuń
 5. Kochani Bywalcy tego megabloga, może ktoś z Was przeliczył już tę recepturę na mililitry i byłby tak miły by się tym podzielić??? Siedzę liczę i gubię się. Chciałabym zrobić wersję wzbogaconą, ale zanim to powyliczam (szkoła jakieś 20 lat za mną - wiem, wiem, nie tłumaczy mnie to) to całkiem się zestarzeję. Nie wiem jak mogłabym się odwdzięczyć za te ml, ale będę pięknie dziękowała. Ervish a Tobię dziękuję za otworzenie oczu na to czym się myję, smaruję, w czym się pluskam. Świetny blog. Zaglądam tu od jakiegoś czasu wreszcie odważyłąm się spróbować i utknęłam, ale mam nadzieję, że na chwilę. ;) Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu nie wiem jak, ale Twoj komentarz znalazlam w spamie, przed chwilą go przywróciłam. Dziękuję bardzo za miłe słowa. Zrobiłaś to serum Aniu pewnie już dawno lub zrezygnowałaś, ale podaję przeliczenia:

   Dla pierwszej receptury:
   Żel hialuronowy 3% - 12 ml
   d-pantenol - 1,7 ml
   woda destylowana - 16 ml

   Dla drugiej receptury
   Żel hialuronowy 3% - 12ml
   d-pantenol - 1,7ml
   woda destylowana - 13,3 ml
   niacynamid - 2,5 ml(zakładając, ze jego gęstość nasypowa wynosi ok. 0,6g/ml)
   kwas mlekowy - 0,6 ml
   mleczan sodu - około 0,3 ml

   Usuń
 6. Witam, zabieram się za zrobienie wzbogaconej wersji serum, ale mam kwas mlekowy 88% o ile powinnam zmiejszyć dodanie tego kwasu? Proszę o pomoc i z góry dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Powinnaś dodać 2,2% kwasu mlekowego osiemdziesięcio-ośmio procentowego, czyli 0,68 gram.

   Usuń
 7. Witaj. Genialny blog! Trochę się zdolowałam informacja o ha ultranisko.. bo niedawno dodałam go do serum :-(
  Trudno, zużyję je bo ale więcej tego kwasu nie użyję. Zastanawiam się tylko skąd biorą się informacje o wspaniałym jego działaniu na stronach sklepów z surowcami kosmetycznymi. Mam nadzieję że ten jeden raz sobie nie zaszkodzę.
  Mam jeszcze pytanko. Spotkałam się z informacją że kwasu hialuronowego nie można łączyć z kwasem salicylowym. Czy wiesz coś na ten temat? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, przepraszam za późną odpowiedź. Nie dołuj się podkreślałam, że jest to podejrzenie ale nie potwierdzona jeszcze informacja. Istnieje taka możliwość i myślę, że lepiej o tym wiedzieć, ale nie wiadomo czy na pewno tak jest. Tak naprawdę nie tak łatwo to zbadać, bo w tym przypadku chodzi o procesy zachodzące w skórze, a nie pomiędzy subsancjami. A co każdy zrobi z tą informacją, czy ją weźmie pod uwagę czy nie będzie sobie zaprzątał tym głowy to zależy już od nas.

   Oczywiście, jeden raz sobie nie zaszkodzisz. Jeśli nawet jest to prawdą, to te procesy nie miałyby tak katastrofalnego skutku, żeby po jednym czy kilku razach wprowadzać zamęt w głębi skóry, choć permamentne używanie nie byłoby wtedy wskazane. Myślę, że (tylko dla lepszego wyobrażenia) ten ewentualny proces zapalny można by upraszczając porównać do skutków działania promieni UV, ktore również go powodują, oczywiście kwas hialuronowy nie opala nas :) W każdym razie jeśli mam wybór, to nie kupuję ULMW.

   Jeśli chodzi o łączenie kwasu hialuronowego z salicylowym to można te substancje łączyć, ale nie w pełnym pH. Prawdopodobnie pH takiej mieszanki powinno wynosić ok. 4-4,5 być może 3,5-4,5 i najlepiej, aby byla to miesznina O/W (olej w wodzie) a nie W/O. W zbyt kwaśnym pH kwas hialuronowy może w pewnych warunkach ulegać szybszej degradacji, choć to zasadowe pH jeszcze gorzej działa na niego. Ale wysoce zasadowe, powyżej 11, a takiego raczej nie używamy. Są serie kosmetków oparte na kwasie hialuronowym + salicylowym m.in.do gabinetowego użytku czy pod dermaroller i to o prostych, niewybujałych składach. W praktyce takie połączenie nie występuje często pewnie z faktu, że trzeba się namęczyć czasami ze stworzeniem formuly z kwasem salicylowym co pociąga za sobą wprowadzanie różnych substacji, rozpuszczalników i coraz mniej miejsca na wprowadzenie innych składników aktywnych lub inne problemy z tym związane.
   Pozdrawiam

   Usuń
 8. Hej, dzieki że jestes!
  Mam pytanie jak stosować ten żel. Czy powinno sie nakładać potem jeszcze jakiś krem? Mam 43 lata i skore bardzo sucha. Stosuje twoje sera, z Bajkalina, i z retinolem, jest fajnie po nałożeniu, ale po jakiejs niecałej godzinie skóra znowu wola o jakieś nawilżenie. Co mogłabys poradzić, jak zatrzymać nawilżenie. Tego serum jeszcze nie próbowałam, ale dzis je napewno zrobię. I tu jeszcze jedno pytanie, moge dodać to tego serum N-acetyl glucosamine, ktory to bardzo wspiera i podwaja działanie witaminy B3?
  Pozdrawiam
  Iza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Izo, dziękuję i jak wyżej wybacz, że późno odpisuję. Jak najbardziej dodatek N-acetyloglukozaminy się tutaj sprawdzi. Ten przepis przede wszystkim miał pokazać jak w łatwy sposob zainspirować się, żeby nie powiedzieć 'skopiować' recepturę wcale nie taniego kosmetyku. I czy warto czasem wydawać te pieniądze.
   Żel moim zdaniem poprawia barierę skórną, jest to głównie zaleta d-pantenolu i niacynamidu, który jest bardzo dobrym składnikiem anti-age. Niacynamid wg mnie w ogóle jest trochę niedoceniony ze względu na ciągle pojawiające się nowinki kosmetyczne, z których część naprawdę jest godna uwgi a część jest przereklamowana. Serum nawilża również głównie właśnie przez odbudowanie tej bariery skórnej. Ale to nawilżenie na pewno nie będzie wystarczające dla skóry suchej. Powiedziałabym, że jest średnie. Moim zdaniem dużo lepiej nawilżały na przykład nawet prosty kwas laktobionowy + woda. Choć w wyższym stężeniu się lepi, to nawilżenie jest naprawdę dobre i polecam spróbować prędzej właśnie tamten tonik, jeśli masz suchą skórę. A żeby się nie lepil można nałożyć na wierzch np. olej, wtedy momentalnie lepienie znika.
   Tak, dla cery suchej tak niskie stężenie oleju w serum będzie prawdopodobnie za małe. W serumach skupiam się przede wszystkim na odpowiednim połączeniu substancji aktywnych. W zimie na serum zawsze nakładam olej na wierzch, najczęściej z pachnotki, czasem zmieszany z niezmydlalną frakcją sojową i wtedy nawilżenie jest dobre. Serum stosuję bez nakładania oleju na wierzch w lecie, ale ja nie mam cery suchej. Podsumowując na wierzch możesz nałożyć krem lub olej roślinny, żeby dostatecznie Cię nawilżył, możesz połączyć olej roślinny z niezmydlalną frakcją sojową.
   Pozdrawiam

   Usuń
 9. Żel zrobiłam, całkiem fajny jest, a zwłaszcza moj mąż go lubi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, to może zrobię go swojemu :) I chyba świadomość, że nakłada kosmetyk wykonany ręką żony jest dodatkowo budująca.

   Usuń
 10. Kochana, w załączonym wideo widać, że użyłaś roztworu soli fizjologicznej, a nie wody oczyszczonej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, tak. W wielu wpisach i komentarzach również pisałam, że zamiennie często można używać do kosmetyków wody destylowanej, wody oczyszczonej, wody do inikcji lub wlaśnie płynu fizjologicznego. Zawiera on 0,9% NaCl taka ilość chlorku sodu nie będzie miała specjalnie wpływu na skład serum, a jednak taki roztwór jest czystszy niż woda destylowana. Jednocześnie z zaopatrzeniem się w wodę do iniekcji czy wodę oczyszczoną farmaceutyczną może być problem, wodę do iniekcji powinno sprzedawać się na receptę, natomiast woda oczyszczona głównie przeznaczona jest do receptury farmaceutycznej i też czasem niełatwo ją zdobyć. Dlatego używam zamiennie płynu fizjologicznego. Może powinnam to napisać w poście, ale tyle razy już o tym wspominałam, że nie chciałam sie powtarzać, czasem takie informacje, które uważam za przewałkowane dostateczną ilość razy pomijam w kolejnych wpisach. Ale chwała za spostrzegawczość :)

   Usuń
  2. Ojej, a myślałam, że zepsułaś sobie serum (i że odkryłam amerykę). Kiedyś spotkałam się z twierdzeniem, że nadaję się tylko czysta woda, bez dodatku, ale być może chodziło o konkretną recepturę. Wodę w ampułkach w mojej okolicy zazwyczaj kupuję bez problemu, choć zdarzyło się, że farmaceuta podał mi roztwór soli zamiast wody oczyszczonej. Dzięki za wytłumaczenie :)

   Usuń
 11. Witam. Chciałabym zapytać się czy można łączyć kwas hialuronowy z witaminą c. Chciałabym zrobić serum na twarz. Zamówiłam kwas hialuronowy 1%. Jeśli można to ile powinnam go dodać do serum i czy trzeba jeszcze dodać jakiś inny składnik?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Może zainteresuje Cię ten przepis na serum z wit C i kwasem hialuronowym http://ervish.blogspot.com/2015/10/serum-z-witamina-c-przepis-diy-15-do.html

   Tak, można łączyć kwas hialuronowy z kwasem askorbinowym, ale nawet mimo, że kwas hialuronowy jest ogólnie stabilny to niskie pH poniżej 3 już źle może na niego działać. Wtedy serum powinno mieć pH 3,5 do minimalnie 3. Zawsze warto dodać do serum z witaminą C jakiś związek chelatujący np. glukonolakton, kwas fitowy,kwas ferulowy. Ekstrakt z winogron będzie ochranial witaminę C przed rozkładem i wzmacniał jej działanie na skórze, dlatego warto dodać ekstrakt z jakimiś flawonoidami współpracującymi z witaminą C, ale wtedy chelator już musi być. Może to też być ekstrakt z zielonej herbaty, który bardzo dobrze współpracuje z witaminą C lub np. ekstrakt z acai lub róży (który sam w sobie zawiera wyższą jak na ekstrakty zawartość naturalnej witaminy c).
   Witamina E, kwas ferulowy, kwas liponowy też dobrze wspołpracują z witaminą E, ale niestety sporządzenie nie będzie już takie proste jak "wrzuć i wymieszaj" bo są to związki nierozpuszczalne (lub bardzo słabo rozpuszczalne) w wodzie.

   Usuń
  2. A jeśli o proporcje chodzi to możesz zrobić prościutkie serum z witaminą C na kwasie hialuronowym, np. 84% kwasu hialuronowego jednoprocentowego + 15% witaminy C i szczypta sody oczyszczonej lub mleczanu sodu do podwyższenia pH do 3-3,5.

   Powyżej literówka się wkradła. Mialo być "(...) też dobrze współpracują z witaminą C (nie witaminą E).

   Usuń
 12. Cześć, Jaki jest termin ważności i warunki przechowywania serum?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, serum bez przeszkód można przechowywać w temperaturze pokojowej. Termin ważności (jeśli nie dodasz konserwantu) teoretycznie wynosiłby do max. 2 tygodni, ale żel hialuronowy, który dodajemy sam w sobie ma konserwant (najczęściej phenoksyethanol, czasem z ethylhexylglycerin), dlatego data ważności będzie dłuższa. I teraz zależy, ile tego kwasu hialuronowego dodałaś . Jeśli użyłaś na przykład jednoprocentowego kwasu hialuronowego (czyli żeby dostać wynikowo taką samą ilość czystego kwasu dodałaś kwas hialuronowy rownież zamiast wody) to właściwie serum będzie zakonserwowane na kilka miesięcy. A jeśli zrobiłaś tak, jak w przepisie (że 40% kosmetyku stanowi kwas hialuronowy) to serum powinno się trzymać do około trzech tygodni - miesiąca (szacunkowo, bo nie wiadomo ile dokładnie konserwantu zawiera Twój żel). Być może nawet dłużej, ale pewności nie mamy.

   Usuń
 13. Dziękuję za wyczerpującą odp😀. Jako składnik dodałam żel hialuronowy 1%.

  OdpowiedzUsuń
 14. Cześć! Dzięki ogromne za ten przepis!! Od kiedy używam tego żelu moja skóra przestała się tak masakrycznie przetluszczac, jak to było podczas używania jakichkolwiek kremów... Chyba formuła kremowa nie jest dla mnie. Także super :D Używam wersji podstawowej ale mam pytanie czy można dodać do niego ekstrakt z aloesu w proszku z ZSK? Zalega mi w półce i tak myślę co by tu z nim począć :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, fajnie, że sie spisuje :) Tak, możesz tutaj dodać ekstrakt z aloesu i pH ustalić na poziomie 5-6, a jeśli uda Ci się zmieścić w pH 5 do 5,5, to może uzyskasz dodatkowo działanie przeciwzapalne, bo w takim pH aktywna i stabilna jest bradykinaza - enzym o bardzo dobrym działaniu przeciwzapalnym, choć nie mamy pewności, że po procesie przetwarzania soku aloesowego do proszku nie uległa degradacji. W każdym razie jak najbardziej można ją dodać.

   Usuń
 15. Hej! Wspaniały blog, najlepszy, na jaki trafiłam. Taki ogrom wiedzy...
  Przedwczoraj kupiłam składniki do domowego Flavo C i wagę :) Teraz zainteresowało mnie to serum :) Skład chyba się zmienił, teraz znalazłam taki : Aqua,Glycerin,Phenoxyethanol,Sodium Hyaluronate,
  Calcium Pantothenate,Sodium Benzoate,Sodium PCA,Disodium EDTA,Urea,Trehalose,polyquaternium - 51,D11130/1.

  Mam jeszcze pytanie. Do zrobienia tego serum będzie mi brakować niacynamidu, a jeżeli chodzi o żel hialuronowy, mam "potrójny kwas hialuronowy 1.5% ( 0.5% kwasu wielkocząsteczkowego o masie 0.85 - 1.15 MDa, 0.5% małocząsteczkowego kwasu hialuronowego o masie poniżej 500 kDa oraz 0.5 % ultraniskocząsteczkowego kwasu hialuronowego masie cząsteczkowej - poniżej 10 kDa.). Czy warto zrobić to serum bez niacynamidu i z tym żelem? Jeżeli tak, to jak będą się układać proporcje? Co sądzisz o tym żelu- czy można go też zaliczyć do teoretycznie "szkodliwych"?
  Pozdrawiam
  Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, dziękuję i przepraszam, że tyle musiałaś czekać na odpowiedź. Tak, widać skład się zmienił. Dodano do niego trochę mocznika, więc właściwości nawilżające serum się zwiększą, ale nie widzę w składzie żadnego typowego stabilizatora, który zapobiegałby zbyt szybkiej hydrolizie mocznika. Poza tym polyquanternium dodane po to, aby serum miało bardziej jedwabistą konsystencję i mniej się kleiło, ale polyquanternium'y lubią zaostrzać objawy trądziku i blokować penetrację innych składników kosmetyku wgłąb skóry. Lepiej ich nie używać tylko po, to żeby konsystencja była lepsza. To trochę oszukiwanie samej siebie.

   Jeślu używasz kwasu hialuronowego 1,5%, to jeśli chciałabyś zrobić dokladnie takie samo stężenie kwasu (jak w przepisie), to Twój kwas musiałby stanowić 80% całej receptury, czyli:

   żel hialuronowy 1,5% 80% - 24g
   pantenol 6,7% - 2g
   woda destylowana 4,3% - 1,3g
   niacynamid 5% - 1,5%
   kwas mlekowy 2,5% - 0,75g
   mleczan sodu - do regulacji pH (ok, 1,5%) - około 0,45g


   Niacynamid sporo daje temu żelowi - działanie przeciwzmarszczkowe (po kilkutygodniowym okresie używania), antyglikacyjne i normujące słabe do silnych objawów trądziku. Tutaj to opisałam niacynamid .Jeśli go nie dodasz, serum sporo straci na działaniu przeciwstarzeniowym, ale i tak wzmocni skórę. Trochę ją nawilży i wygładzi. Warto byłoby jednak jeszcze coś dodać- np. 4-5% mocznika, wtedy serum będzie przynajmniej lepiej nawilżać. Mleczan sodu będzie stabilizatorem dla mocznika.

   O szkodliwość którego żelu pytasz, tego orginalnego hydrating B5 ze zmienionym składem?
   Pozdrawam :)

   Usuń
 16. Dziękuję za odpowiedź :)
  niacynamid jednak już zamówiłam, przy okazji robienia zakupów do serum z kwasem salicylowym :) tydzień temu robiłam serum z wit. C i nie mogę uwierzyć, jak cera wygląda dobrze nawet po tak krótkim czasie stosowania. Co ciekawe, po zastosowaniu serum solo, nie wystąpiło przesuszenie mojej cery skłonnej do suchości i z AZS.

  A pytałam o żel ten, który mam- czyli z jakąś tam ilością ultraniskocząsteczek :) nawet, jeżeli jego szkodliwe działanie nie jest do końca udowodnione, to jednak wolę dmuchać na zimne.

  Chciałam zadać jeszcze dwa pytania, mam nadzieję, że nie wyczerpując dobroci i cierpliwości:
  - w jakim wieku optymalnie będze zacząć stosować serum bajkalinowe? (mam 23 lata)
  - czy mogę prosić o polecenie czegoś do pielęgnacji oczu?

  Pozdrawiam :)
  Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Magda, znów zaślimaczyłam z odpowiedzią, Ty też musisz się wykazać cierpliwością niestety :)
   Serum bajkalinowe może już stosować po 20-tce. Bajkalina najlepsze efekty w powstrzymywaniu skracania telomerów będzie przynosila dojrzalszym osobom po 40-tce a to dlatego, że u nich więcej jest tych krótkich telomerów. Ale nie ma przeszkód, żebyś już stosowała serum. Ja nawet żałuję, że nie wiedziałam o bajkalinie jak miałam 20 lat.

   Powiem szczerze ja nie robię specjalnego kremu pod oczy, ale używam kosmetyków, które używam do całej twarzy. Z kosmetykami pod oczy jest ogólnie tak, że one często nie różnią się bardzo od kosmetyków do całej twarzy tym, że zawierają jakieś przykładowo cudo-składniki. Takie same skladniki znajdujemy też w innych kosmetykach (nie pod oczy). Różnica jest taka, że mają często bardziej lekką formułę, więcej konserwantów (w większości takie są wymogi, żeby nie spowodować zakażenia oczu mocniej konserwuje się takie kosmetyki). Gdyby spojrzeć na składy kosmetyków do twarzy np. przeciwzmarszczkowych oraz kosmetyków pod oczy tej samej serii to zobaczysz jak często składy są bardzo podobne. Chyba, że ma się konkretne problemy - opuchnięte oczy, sińce pod oczami, to wtedy dodaje się np. ekstraktów, kofeiny. Ale jeśli są to zwykłe kosmetyki pielęgnacyjne pod oczy to sklady często są prawie takie same jak kosmetyku do twarzy z tej samej serii.
   Pod oczy możesz zastosować serum bajkalinowe, serum ace - tutaj możesz wyrzucić peptydy, jesteś młoda, czy serum colostrum-bardzo dobra rzecz, colostrum spłyciło mi zmarszczkę między brwiami w zasadzie tak, że prawie jej nie mam (nie była specjalnie głęboka, ale widoczna), nawet sobie nie zdawałam że tak mocne działanie ma colostrum. Odżywi i wzmocni też skórę wokół oczu. Pozdrawiam :)

   Usuń
 17. Witam Cie Ervish :) Takie pytanie mam: czy to normalne że żel metnieje z czasem? Zawsze po kilku dniach od zrobienia mi metnieje mimo że trzymam w lodówce itp. Może to ma związek z tym, że dodaje czystego kwasu w proszku przez co nie ma konserwantu?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Edytko :) Ja zawsze robię na żelu hialuronowym (nie w proszku) i nie przypominam sobie, żeby serum mętniało, normalnie nie powinno. Na proszku nie robiłam, być może dlatego(?). Ale z drugiej strony jeśli widać zmętnienie to może być wynikiem właśnie trzymania w lodówce. Serumy często w normalnej temperaturze nie są metne, ale jak są trzymane w lodówce to lekko mętnieją. Potrzymaj buteleczkę kilka godzin/dzień w temperturze pokojowej (nic się nie stanie z kosmetykiem) i zobacz czy nie wygląda bardziej klarownie.

   Usuń
 18. witam chciałam skorzystać z twojego przepisu uproszczonego tylko ze nie posiadam kwasu hialuronowego 3% a mam taki "Kwas hialuronowy średniocząsteczkowy 100% - proszek " jak mam wiec go użyć.

  OdpowiedzUsuń
 19. Czy gliceryna albo mocznik w suchym powietrzu ZAWSZE odprowadzają wode z naskórka, zamiast nawilżać? Jeśli na to nik z gliceryn a lub kwasem mlekowym nałoże warstwę kremu z emolientami lub olej, to mimo to woda ucieknie z mojego naskorka?

  OdpowiedzUsuń
 20. Cześć, zrobiłam wczoraj serum - wersję wzbogaconą. Robiłam zgodnie z przepisem, ale zauważyłam dziwną rzecz. Po dokładnym wymieszaniu i podczas nakładania na buzię czuję bardzo intensywny zapach... brzydki.... ciężko mi go nawet porównać do czegoś... Wszystkie produkty mają jeszcze odległe terminy przydatności, przechowywałam je dotychczas zgodnie z zaleceniami producentów i przy użyciu do innych serum czy toników nigdy nie miałam takiej sytuacji :) ten zapach przypomina mi... hmmm zapach magi.... ? :D
  Czy masz może pomysł co mogło spowodować ten zapach ? oczywiście stosuję to serum bo łagodzi mi buzię po atredermie, ale ten zapach czuję..... :D

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam! Mam pytanko, czy w rozszerzonym przepisie mleczan sodu jest niezbędny? Jeśli nie to czy po prostu mogę go nie dodać czy lepiej go czymś innym zastąpić? Z góry dziękuję za podpowiedź :) składam zamówienie, żeby zrobić serum dla mamy :) i jeszcze pytanko jaki termin ważności będzie miało to serum?

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja wolę jednak wejść po ten link i kupić podobny krem dla żony. Niestety samemu posiadam dość małe umiejętności alchemiczne :)

  OdpowiedzUsuń