sobota, 29 sierpnia 2015

Retinol

Serum z kwasem liponowym diy
Retinoidy zmarszczki forum. Retinoidy bez recepty Retinol trądzik, retinol krem blog,retinol w kremach diy blog. Retin a zamiennik. Witamina A w kosmetyce , beta-karoten, retinoidy, retinol, retinal, palmitynian retinylu w kosmetyce, jak stosować retinoidy. Czysty retinol na twarz może szkodzić? Retinoidy na trądzik. Witamina A w leczeniu trądziku efekty. Serum z witaminą A diy domowy sposób.Stabilność retinolu. Stężenie witaminy A retinolu w kosmetyce. Domowe serum do twarzy z witaminą A. Jak stosować serum z wit. A, co można dodać do witaminy A. Serum ace. Witamina A retinol na zmarszczki, trądzik. Jak wyleczyć trądzik. Kosmetyki domowe, blog. Retin-A, izotec, roaccutane, artrederm, zorac,Epiduo, Acnelec, Differin,Aknenormin, Curacne, Izotek, Izotrex, Izoderm, Neotigason, Acitren

Retinoidy.

Jak zrobić krem z witaminą A, z czym łączyć i jak stosować retinoidy? 


Poprzedni adres astrony:ervish.blogspot.com/2015/08/retinol-retinoidy-witamina-serum-diy.html

Błędy bloggera zmuszają do ponownej publikacji posta, wówczas zmienia się jego adres. Nadal jest to ten sam post, ale znajduje się pod innym adresem.


Kosmetyki z retinolem są jednymi z najdoskonalszych środków przeciwzmarszczkowych i uelastyczniających skórę. Indukują produkcję kolagenu w skórze, wybielają plamki pigmentacyjne, rozjaśniają karnację, wygładzają cerę i usuwają ogniska zapalne.  Działają leczniczo w przypadku łuszczycy i wielu chorobowych zmian skórnych.Zmieniają aktywność genów, regulują proliferację komórek i apoptozę.  

Maści z odpowiednimi retinoidami przepisywane są na trądzik przez dermatologów na receptę i potrafią dać w tym aspekcie prawdziwy popis. Potrafią leczyć nawet najgorszą odmianę trądziku - torbielowaty. Witamina A powoduje też prawidłowy proces bliznowacenia tkanki, dzięki czemu możliwe jest pozbycie się trądziku bez pojawienia znaczących blizn.  Witamina A hamuje aktywność gruczołów łojowych oraz zmniejsza ich wielkość, wpływając na zahamowanie namnażania Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis i Pityrosporum ovale. Witamina A zmniejsza pory i eliminuje zaskórniki.  Udowodniono, że retinoidy mogą spłycać zmarszczki i prawdziwie cofać efekty fotostarzenia skóry. Przyjmuje się, ze aby uzyskać kliniczny efekt zmniejszenia zmarszczek retinoidy powinny być stosowane nawet 12 miesięcy - są więc opcją dla cierpliwych.

Retinol stosowany zewnętrznie indukuje produkcję prokolagenu oraz wzrost nowych komórek. Rezultatem jest grubsza, zdrowsza i lepiej wyglądająca skóra. Wynik 24-tygodniowego testu stosowania 0,4% Retinolu.


Źródło: [10]
Witamina A, beta-karoten, retinoidy, retinol, retinal, palmitynian retinylu w kosmetyce, jak stosować retinoidy. Retinoidy na trądzik. Retinoidy a ciąża. Przeciwskazania dla stosowania retinoidów. Serum z witaminą A diy domowy sposób.Stabilność retinolu. Stężenie witaminy A retinolu w kosmetyce. Domowe serum do twarzy z witaminą A. Jak stosować serum z wit. A, co można dodać do witaminy A. Serum ace. Serum A+c+e diy Witamina A retinol na zmarszczki, trądzik. Jak wyleczyć trądzik. Retinąidy na trądzik łuszczycę. Retin-A, izotec, roaccutane, artrederm, zorac,Epiduo, Acnelec, Differin,Aknenormin, Curacne, Izotek, Izotrex, Izoderm, Neotigason, Acitren

Kuracja retinoidami to już coś więcej niż pielęgnacja i prewencja starzenia skory. To ukłon w stronę leczenia starzenia.

Witamina A, podobnie jak witamina C, jest antyoksydantem tj. zwalcza wolne rodniki, które przyspieszają starzenie skory. Wykazuje dużą aktywność w wychwytywaniu tlenu singletowego (np. beta-karoten), co wpływa na obniżenie uszkodzeń DNA . Ale.
Istnieją dane wskazujące, że wysokie dawki witaminy A powodują jej działanie prooksydacyjne. Również wysokie dawki doustnie stosowanego beta-karotenu (karotenoid, prekursor witaminy A)  przez palaczy tytoniu daje efekt prooksydacyjny dobrze opisny w literaturze naukowej.
Retinol, retinoidy, tretinoina, tretionina, kwas retinowy, beta karoten, adebenzone w kosmetyce dzialanie na skórę. Z czym łączyć witaminę A kosmetyki domowej roboty. Krem z retinolem. Krem z witaminą A. Z czym łączyć witaminę A. Czy można łączyć witaminę A z witaminą C kwasem askorbinowym. Z czym łączyć witaminę A retinol.Estry witaminy A. Działanie retinoidów na skórę. Najlepszy krem na trądzik. Leczenie trądziku. Efekty terapii antytrądzikowej na trądzik. Retinol, tretinoina. Blog. Efekty działanie witaminy a w kosmetyce na skórę.
Poniżej jeden z bardziej spektakularnych efektów leczenia tretinoiną pacjentki z trądzikiem torbielowatym.
Źródło: [8]

Retinol, retinoidy, tretinoina, tretionina, kwas retinowy, beta karoten, adebenzone w kosmetyce dzialanie na skórę. Z czym łączyć witaminę A kosmetyki domowej roboty. Krem z retinolem. Krem z witaminą A. Z czym łączyć witaminę A. Czy można łączyć witaminę A z witaminą C kwasem askorbinowym. Z czym łączyć witaminę A . Retinol, krem z witamina a opinie forum efekty działanie, cena..Estry witaminy A. Działanie retinoidów na skórę. Najlepszy krem na trądzik. Leczenie trądziku. Efekty terapii antytrądzikowej na trądzik. Retinol, tretinoina. Blog. Efekty działanie witaminy a w kosmetyce na skórę.


Jak stosować retinoidy


I czego można się spodziewać w trakcie kuracji


W początkowym stadium stosowania może nastąpić pogorszenie stanu skóry. Zanieczyszczenia zalegające w naszej skórze zaczynają wychodzić na zewnątrz. Retinoidy mają silnie podrażniające działanie, dlatego skóra zaczyna się łuszczyć (pierwsze łuszczenie zazwyczaj następuję po ok. 3-4 dniach od pierwszej aplikacji), podobnie jak w czasie stosowania peelingów chemicznych. Szczegolnie na początku stosowania skóra może wyglądać gorzej, starzej, co jest skutkiem przesuszenia i nadmiernej ucieczki wody z naskórka, a objawy trądziku mogą, choć nie muszą, się zaostrzyć. Jest to objaw przejściowy i ustępujący, charakterystyczny dla retinoidów, więc należy się mentalnie nastawić na pogorszenie stanu cery i nie rezygnować ze stosowania retinoidów. Z drugiej strony, jeśli nie obserwuje się łuszczenia skóry nie oznacza to, że witamina A nie działa, ale to, że skóra dobrze toleruje ten skladnik. Tak więc łuszczenie się skory nie jest wyznacznikiem efektywności retinoidów.

Warto zaznaczyć, że retinoidy nie każdemu służą. Pomimo najmocniej do tej pory udowodnionego klinicznie działania przeciwtrądzikowego i przeciwzmarszczkowego u pewnęj grupy osób retinoidy, głównie retinol i formy na receptę, nie zdają egzaminu. Wg subiektywnych opinii niektórych osób stosowanie retinoidów zewnętrznie zbyt uwrażliwiło ich cerę.

Rozpoczynając kurację retinoidową osoby ze znacznymi objawami fotostarzenia skóry powinny zaczynać spokojnie: 1-3 razy w tygodniu, później zwiększać częstotliwość i stosować retinoidy co drugi wieczór lub nawet codziennie. Osobom z lepszym stanem wyjściowym cery (i osobom młodszym) zaleca się stosowac retinoidy w sposob ciagly 1-2 razy w tygodniu. Pacjenci rozpoczynający leczenie retinoidami zauwazaja poprawe już po 4-6 miesiacach codziennego uzywania (jeśli skóra jest w stanie przyjąć codzienne przyjmowanie retinoidow), inni po roku.

Ważne jest, aby kurację witaminą A stosować tylko wieczorem, na dzień należy wówczas stosować kosmetyki z antyoksydantami.  Należy bezwzględnie stosować wyższe filtry SPF, ponieważ skóra, szczególnie w początkowym okresie kuracji, staje się cieńsza (w trakcie leczenia skora staje się grubsza niż przed rozpoczęciem leczenia - wszak jest to jeden z celow stosoowania retinoidow), łuszczy się i jest pozbawiona części swojej warstwy ochronnej a co za tym idzie łatwiej ulega uszkodzeniom.

Potencjał retinoidów stosowanych zewnętrznie


Często retinoidy nie są wykorzystywane w pełni swoich mocy ze względu na to, że naruszają barierę skórną, co jest powodem znacznego podrażnienia. Gdyby polepszyć parametry bariery skórnej retinoidy mogłyby być szerzej wykorzystane.
Jest na to sposób.
Substancją, która zwiększa tolerancję skóry na działanie retinoidow okazuje się niacynamid, czyli witamina B3 - inna substancja o udowodnionym dzialaniu przeciwzmarszczkowym, o której pisałam w poprzednich artykułach. Niacynamid w swoim działaniu odbudowuje barierę skórną, co więcej działa synergistycznie z tretinoiną. Dodanie niacynamidu do 0,025% tretinoiny powoduje wzrost skuteczności przeciwzmarszczkoweji i tolerancji na specyfik.

Wykres poniżej: Dodatek  niacyny redukuje podrażnienia związane z naruszeniem bariery skórnej przez tretinoinę.
Połączenie witaminy A z niacynamidem
      Źródło [5]

Powyższy wykres pokazuje wynik testu na stosowanie 0,025% tretinoiny w połączeniu z niacynamidem lub bez jego udziału. Obserwuje się wyraźny spadek wysuszenia skóry i ilości podrażnień skóry traktowanej tretinoiną w połączeniu z niacynamidem w porównaniu do tretinoiny, do której nie dodano niacynamidu.


Źródło: [6]

Zdjęcie obok przedstawia z kolei obraz z biopsji skóry przed i po stosowaniu niacyny na skórę. Widać poprawę bariery skórnej i wzrost nawilżenia skóry po zastosowaniu niacyny (im więcej cieplych kolorów żółtego i czerwonego tym więcej wilgoci w skórze). Stężenie niacyny nieznane.
Retinol, retinoidy, tretinoina, tretionina, kwas retinowy, beta karoten, adebenzone w kosmetyce dzialanie na skórę. Z czym łączyć witaminę A kosmetyki domowej roboty. Krem z retinolem opinie forum efekty działanie, cena. Krem z witaminą A. Z czym łączyć witaminę A. Czy można łączyć witaminę A z witaminą C kwasem askorbinowym. Z czym łączyć witaminę A retinol.Estry witaminy A. Działanie retinoidów na skórę. Najlepszy krem na trądzik. Leczenie trądziku. Efekty terapii antytrądzikowej na trądzik. Retinol, tretinoina. Blog. Efekty działanie witaminy a w kosmetyce na skórę.

Retinoidy dostępne bez recepty:


1. Retinol - mniej skuteczna forma od tretinoiny, dość podana na utlenianie, ponieważ niewielka część retinolu zostaje przetworzona w skórze na biologicznie aktywną tretinoinę.

Retinol ma około 20-krotnie slabsze działanie niż tretinoina wydawana na receptę, stąd zakłada się, że 0,025% tretinoiny "odpowiada" 0,5% retinolu.

2. Palmitynian retinolu (Retinyl Palmitate) - uważa się za mniej skuteczny składnik (wraz z octanem retinylu). Palmitynian Retinolu 500.000 lub 1.000.000 IU może dawać widoczne rezultaty, ale w wyższych stężeniach może podrażniać. Często występuje w kremach, jednak w zbyt małym stężeniu, aby dawać znaczne   rezultaty.
Palmitynian i octan Retinylu do najsłabsze formy retinoidów, ale i powodujące mniej skutków ubocznych.
Szerzej o palmitynianie retinylu wkrótce.

3. Retinal, retinaldehyd retinal - bezpośredni prekursor kwasu retinowego, mniej skuteczny jak tretinoina, ale bardziej niż retinol i palmitynian retinolu. 

Formy witaminy A dostępne tylko na recepte (leki):

 1. Tretinoina (kwas retinowy, retinoic acid) - mocna i najlepiej zbadana forma witaminy stosowana przeciw zmarszczkom i na trądzik.
 2. Izotretinoina - mniej drazniący izomer tretinoiny, ale i mniej skuteczny.
 3. Tazarotene - stosunkowo nowy, syntetyczny retinoid.
 4. Adapalene - stosowanym glownie przeciwtradzikowo, również syntetyczny.

Pacjent przez rozpoczęćiem leczenia i po 12 tygodniach leczenia tazarotene
Źródło [12]


Tazaroten czy tretinoina.

Oba związki cechują się bardzo dobrą efektywnością leczenia. Ale który jest lepszy?
W 12 tygodniowych badaniach porownawczych efektywności tazarotenu i tretinoiny tazaroten wypada lepiej. W obu przypadkach poziom podrażnienia skóry był zbliżony. Tazaroten okazuje się skuteczniejszy w leczeniu zaskórników otwartych (65% poprawy tazaroten i 44% poprawy tretinoina). Działa też nieco lepiej na ilość zmian zapalnych i niezapalnych niż tretinoina, choć różnica ta nie była bardzo istotna statystycznie.

Adapalen vs tretynoina. 

Porównanie efektywności żelu z adaptalenem i żelu z tretinoiną pokazuje, że skuteczność obu związków jest porownywalna,ale tretinoina wygrywa w redukcji liczby zaskórników w czwartym tygodniu. Sugeruje to, że tretinoina cechuje się szybszym początkiem działania.W grupie adaptalenu zauważa się natomiast znacznie mniej podrażnień, suchości skóry i działań niepożądanych.

Warto tutaj wspomnieć o prekursorze witaminy A - beta-karotenie. Z jednej cząsteczki beta-karotenu powstają dwie cząsteczki retinolu. Aby β-karoten stał się biologicznie aktywny musi zostać przekształcony w retinol, dlatego β-karoten jest sześć razy mniej aktywny od witaminy A.
Retinoidy na trądzik blog witamina A, beta-karoten, retinoidy, retinol, retinal, palmitynian retinylu w kosmetyce, jak stosować retinoidy Retin-A, izotec, roaccutane, artrederm, zorac,Epiduo, Acnelec, Differin,Aknenormin, Curacne, Izotek, Izotrex, Izoderm, Neotigason, Acitren . Retinoidy a ciąża. Przeciwskazania dla stosowania retinoidów. Serum z witaminą A diy domowy sposób.Stabilność retinolu. Stężenie witaminy A retinolu w kosmetyce. Domowe serum do twarzy z witaminą A. Jak stosować serum z wit. A, co można dodać do witaminy A. Serum ace. Serum A+c+e diy Witamina A retinol na zmarszczki, trądzik. Jak wyleczyć trądzik. Retinąidy na trądzik łuszczycę.

Z czym łączyć witaminę A w kosmetykach.
Co można dodać do serum z retinolem, palmitynianem retinylu w domowym kosmetyku


Skladniki, które zwiększają penetrację retinolu: 
Skwalen, hialuronian sodu, kwas alfa-liponowy i oczywiście alkohol etylowy, glikol propylenowy, kwas glikolowy, cynk i wapń.
Do witaminy A można dodawać kwasy hydroksylowe w celu regulacji pH.

Z witaminą A współdziała witamina E, witamina B5 (d-pantenol), koenzym Q10. Retinoidy w połączeniu z niacynamidem (witaminą B3) tworzą korzystny duet, który zmniejsza podrażnienie wywoływane przez retinoidy i wzmacnia barierę skórną zmniejszając przesuszenie skóry. Retinol połączony z N-acetylo-glukozaminą pobudza skórę do wystwarzania własnego kwasu hialuronowego w skórze.

Współdziałanie witaminy A z  witaminą C to już temat do dyskusji, głównie względu na aspekty techniczne stworzenia formuły, która będzie stabilna i dobrze przyswajalna . Z witaminą A możemy łączyć pochodne witaminy C stabilne w okolicach obojętnego pH jak tetraizopalmitynian askorbylu. A czy można lączyć kwas askorbinowy z witaminą A?

Witamina C w formie kwasu askorbinowego ma szansę przebrnąć przez wierzchnie warstwy skóry w okolicach ph poniżej 3,2. Estryfikacja witainy A w naskórku człowieka przebiega najlepiej w ph 5,5-6, i takie pH zaleca się dla retinolu. Więc jakie byśmy nie dobrali pH nie uzyskamy maksymalnego wchłaniania obu substancji jednocześnie. Jeśli zachowamy pH odpowiednie dla retinolu wówczas witamina C może nam posłużyć jako regulator pH, konserwant a może nawet za promotor przejścia. Ale stracimy główne korzyści płynące z jej stosowania, ponieważ nie będzie miała szansy dotrzeć wgląb skory. I w drugą stronę: przyjmując pH w granicach odpowiednich dla kwasu askorbinowego nie wykorzystamy pełnego potencjału retinolu lub jego pochodnych.

Poniżej przypominam wykres, który przedstawiłam w poście "Efekty działania witaminy C" Pokazuje on jak wchłanianie kwasu askorbinowego przez skórę zależy od pH skomponowanego kosmetyku.
witamina C w kosmetyce efekty działanie opinie. Skuteczność przebarwienia rozświetlenie. Zmarszczki młodość blog diy serum krem wyniki badań. Witamina A+c krem opinie forum efekty. Kwas askorbinowy. Olejowa witamina C SAP MAP. Palmitynian Askorbylu która witamina C lepsza.
Efekty kwas askorbinowy twarz
Źródło [1]

Powyższy problem rozwiązać może mikrokapsułkowanie i liposomy. Tego jednak raczej nie wykonamy w domowym serum.
Oczywiście możemy stosować kwas askorbinowy i witaminę A stosując osobne kosmetyki, jeden po drugim w odstępie 30-45 minut.
Retinoidy na trądzik blog witamina A, beta-karoten, retinoidy, retinol, retinal, palmitynian retinylu w kosmetyce, jak stosować retinoidy Retin-A, izotec, roaccutane, artrederm, zorac,Epiduo, Acnelec, Differin,Aknenormin, Curacne, Izotek, Izotrex, Izoderm, Neotigason, Acitren . Retinoidy a ciąża. Przeciwskazania dla stosowania retinoidów. Serum z witaminą A diy domowy sposób.Stabilność retinolu. Stężenie witaminy A retinolu w kosmetyce. Domowe serum do twarzy z witaminą A. Jak stosować serum z wit. A, co można dodać do witaminy A. Serum ace. Serum A+c+e diy Witamina A retinol na zmarszczki, trądzik. Jak wyleczyć trądzik. Retinąidy na trądzik łuszczycę.

Z czym łączona jest witamina A w kosmetykach luksusowychPochodne witaminy A są  łączone w kosmetykach z Colostrum, Lecytyną, Ceramide 3, Palmitoyl Tripeptide-1, Karnozyną, Gliceryną, Allantoiną, Bisabolool, Woskiem pszczelim, Astaksantyną oraz najczęściej z pochodnymi witaminy C. 
Często występuje również z ekstraktami z Ginkgo Biloba, z zielonej herbaty, z wierzby białej.


Retinoidy a ciążaLeczenie retinoidami w czasie ciąży jest niedopuszczalne.
Przyjmuje się, że zażywając retinoidy doustnie należy poczekać z planowaniem ciąży do nawet dwóch lat. W przypadku retinoidów na receptę stosowanych zewnętrznie okres ten wynosi około pół roku.  Retinoidy (głównie te, ktore są doostępne na receptę) są wysoce teratogenne czyli szkodliwe dla płodu ludzkiego. Powoduje deformacje płodu: uszkodzenie mózgu, narządu słuchu, wzroku czy serca, powoduje poronienia.

 Wiele źródeł podaje,że nie ma jednoznacznych badań wskazujących, że zewnętrzne stosowanie tretinoiny może uszkadzać płód. Brak potwierdzenia to jednak za mało, aby ryzykować w tak istotnej sprawie, dlatego NIGDY nie stosujmy retinoidów planując ciążę. Niech nauczką dla nas będzie precedens sprzed kilkudziesięciu lat z lekiem dostępnym bez recepty dla kobiet w ciąży - Talidomidem. 


Pewne źródła podają, że retinoidy stosowane zewnętrznie przenikają do organizmu "w niewielkim stopniu". 
Określenie mało precyzyjne, w niewielkim, czyli jakim. Czy ten niewielki stopnień nie jest aby wystarczający, żeby spowodować mutacje płodu? Szperając po kilkudziesięciu artykułach naukowych nie mogłam się doszukać konkretóow na ten temat.  Poniżej badanie Norweskiego Komitetu Naukowego w kwestii przenikania retinoidów przez skórę do organizmu (w Norwegii są inne wytyczne dopuszczalnych stężeń retinoidów w kosmetykach)

Wzrost stężenia witaminy A w organizmie u 9-letniego dziecka [Źródło: 11]

Wzrost stężenia witaminy A w organizmie dorosłej kobiety [Źródło: 11]


tretinoina_wkosmetyce_dzialanie_retinoidy_wlosy_lysienieervish_blog_serum_z_wit_A_efekty_ervish_blog314211.jpg
Wzrost stężenia witaminy A w organizmie dorosłego mężczyzny [Źródło: 11]Zewnętrzne stosowanie balsamu do ciała ze stężeniem 0,05% retonolu/estrami retinolu + kremu do twarzy i rąk ze stężeniem 0,3% tych substancji powoduje wzrost zawartości witaminy A w organizmie zależnie od wieku pacjenta, we wszystkich grupach wiekowych. W przypadku osoby dorosłej wzrost wynosił w przybliżeniu 29% Ul. 
Wynik badania jest zaskakująco wysoki. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że balsam stosowano na całe ciało, które ma o wiele większą powierzchnię niż sama twarz, co miało wpływ na wynik badania. Z drugiej strony stężenie też było niskie (0,05%) zwracając uwagę na fakt, że dopuszczalne stężenie retinolu w kosmetyku wynosi 20 razy więcej tj. 1%.W tym momencie skończę, bo wyszedł z tego całkiem długi post, choć chciałam napisać jeszcze więcej. Czy przekonałam Was do stosowania retinoidów?
Tak naprawdę nie o to mi chodziło, tylko o przedstawienie bliższych informacji na ten temat. Retinoidy zachwalane są jako eliksir młodości, vademecunm na wszystko. Ale pamiętajjmy nie ma jednego środka, który pomaga na wszystko. Stosowanie retinoidów przez dwudziestolatki z dobrą cerą bez trądziku i widocznie zniszczonej skóry nie jest rozsądnym podejściem.
Retinoidy mają cudowne działanie w konkretnych przypadkach i to nie podlega dyskusji, ale skoro indukują proces odnowy naskórka, regulują apoptozę (pytanie w jak wielkim stopniu) to jaki jest ich faktyczny wpływ na limit Hayflicka i telomery?
Ale to temat na osobny wywód i o tym jeszcze napiszę.

Tematy powiązane, które mogą Cię zainteresować:

Przepis na serum telomerowe po kuracji retinoidami i kwasami
Przepis na macerat bajkalinowy ochraniający telomery
Jak Bajkalina wydłuża życie komórek
Starzenie komórki a telomery i ochrona DNA. Wyjaśnienie.


Przejdź do receptury na serum z witaminą A (Palmitynian Retinylu)


Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody


Przepis krem serum blog diy
Serum ujędrniające do twarzy diy na chomiki, lwie zmarszczki zamiast botoxu. Blog o tym, jak zrobić kosmetyki domowe. Maseczka do twarzy domowa. Serum przeciwzmarszczkowe do twarzy na zmarszczki i kurze łapki, lwie zmarszczki. Skuteczny krem do twarzy. Jak zrobić krem do twarzy. Bez emulgatorow na włóknach pomarańczy. Przepis jak zrobić kosmetyk naturalny w domu.Kosmetyki domowej roboty. Przepis jak zrobić krem. Colostrum, siara w kosmetyce. Witamina B3, niacynamid, d-panthenol witamina B5, olej z ogórecznika lekarskiego. Witamina E Octan tokoferylu. Ekstrakt z czerwonej koniczyny. Fitohormony wkosmetykach. Kosmetyki na menopauzę z hormonami, mleczko pszczele. Ervish ER vish. Homemade cosmetics facecream serum diy Blog.

Serum mocno odżywcze do twarzy na noc. Przepis


Colostrum dla skóry zniszczonej [VIDEO tutorial] 


Domowe Serum do twarzy na zmarszczki przeciwzmarszczkowe serum domowej roboty. Krem nawilżający jak zrobić? Przepis na serum do twarzy. Blog serum nawilżające napinające w domu. Jak zrobić samemu serum ujędrniające na kurze łapki lwią zmarszczkę anti-age facecream blog DIY ,.How made homemady diy facecream . Colostrum siara w kosmetyce. Krem na lwią zmarszczkę serum nawilżające do twarzy Kwas alfa liponowy glutation koenzym Q10 alantoina olej z malin witamina E octan tokoferylu. Kosmetyki naturalne domowej roboty. Czy można łączyć glutation koenzym.  glucosamine.  Krem do twarzy do skóry suchej zniszczonej. Serum na trądzik i przebarwienia wypryski. Sposób na serum spryciarze. Z czym łączyć witaminę glutation alfa liponowy. Anti-wrinkle. Serum z kwasem liponowym na przebarwienia odmładzające antyoksydacyjne. Wolne rodniki twwarz skóra..Blog kosmetyczny. Blog o kosmetykach DIY. Najlepsze serum przeciwzmarszczkowe do twarzy. Kosmetyki domowe przepisy, blog Ervish.
Serum domowe roboty DIY

Serum przeciwzmarszczkowe. Przepis 

Domowe serum z koenzymem Q10 +E [VIDEO tutorial] Jak zrobić krem i serum do twarzy samemu w domu diy. Przepis na domowe przeciwzmarszczkowe serum odmładzające i ujędrniające do twarzy z koenzymem q10+e. Instrukcje, receptura jak zrobić krem do twarzy krok po kroku. Blog DIY jak zrobić serum przeciwzmarszczkowe do twarzy na rozszerzone pory, zmarszczki,  domowej roboty w domu. Przepis na krem do twarzy. Jak zrobić serum receptura przepis kosmetyki DIY. Skuteczne serum na zmarszczki, efekty serum działanie


Bibliografia:
[1]Opatowsky A.R., Bilezikian J.P.: Serum Vitamin A Concentration and the Risk of Hip Fracture among Women 50 to 74 Years Old in the United tates: dA Prospective Analysis of the NHANES I Follow – up Study. American Journal of Medicine 2004, 117, 169–174.
[2]Thiboutot D, Gold MH, Jarrant MT, et al. Randomized controlled trial of the tolerability, safety, and efficacy of adapalene gel 0.1% and tretinoin microsphere gel 0.1% for the treatment of acne vulgaris. Cutis. 2001;68:10-19.
[3]Nyirady J, Grossman RM, Nighland M, et al. A comparative trial of two retinoids commonly used in the treatment of acne vulgaris. J Dermatolog Treat. 2001;12:149-157.
[4]Draelos et al karnacji 2066; 78: 275-281
[5]http://216.35.217.118/niacinamide-shown-to-increase-tolerance-and-effectiveness-of-topical-retinoid-therapy2.php [6]http://216.35.217.118/niacinamide-and-barrier-function2.php
[7]C. Antille, C. Tran, O.Sorg, P. Carraux, L. Didierjean, and J.-H. Saurat, “Vitamin A exerts a photoprotective action in skin by absorbing ultraviolTimes; ;Journal of Investigative Dermatology, vol. 121, no. 5, pp. 1163–1167, 2003
[8]http://www.ringpfeildermatology.com/images/internal/acne-before-and-after.jpg
[9]O. Sorg, S. Kuenzli, G. Kaya, and J. H. Saurat, “Proposed mechanisms of action for retinoid derivatives in the treatment of skin aging,” Journal of Cosmetic Dermatology, vol. 4, no. 4, pp. 237–244, 2005
[10]http://www.imageskincare.it/pdf/ImageWhitePaperRetinol-a.pdf
[11] Risk assessment of vitamin A (retinol and retinyl esters) in cosmetics opinion of the Panel on Food Additives, Flavourings, Processing Aids, Material in Contact with Food and Cosmetics of the Norwegian Scientific Committee for Food Safety ISBN: 978-82-8259- 059-4 , http://www.vkm.no/dav/afdc8a9688.pdf
[12]Topical Retinoids Clinical Practice: The treatment of acne; Pathogenesis of Acne Vulgaris
19 komentarzy:

 1. Może podasz jakiś przepis na krem czy serum z witaminą A? Bardzo proszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wpis widać, że włożyłaś w niego wiele pracy i posiadasz dużą wiedzę. Niewiele osób pisze o stosowaniu retinoidów wraz z innymi składnikami kosmetycznymi (oprócz kwestii filtrów). Chylę czoła ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście wstawienie wpisu zajmuje trochę czasu, bo staram się sprawdzać i potwierdzać każdą informację, jaką zamieszczam. Dziękuję, naprawdę miło że to doceniasz :)

   Usuń
 3. Popieram czytelniczkę wyżej. Bardzo lubię wchodzić na Twój blog, bo mało gdzie można znaleźć takie rzeczowe informacje. Potem sobie czytam i okazuje się, że wiele zachwalanych specyfików, również polecane DIY, nie mają po prostu szansy działać. Czekam z niecierpliwością na kolejny wpis.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Motorem do zalożenia bloga było to, że mialam dość kogla-mogla w internecie. Część fajnych informacji i pomysłów wymieszanych z haulami zakupowymi, a dalej kilka powierzchownych i gruncie rzeczy niesprawdzonych informacji na zasadzie kopiuj-wklej. Długo rodzę posty, bo chcę tego uniknąć, dlatego bardzo mnie cieszy to, że mam dla kogo to robić :)

   Usuń
 4. Kolejny bardzo fajny wpis :) W temacie retinoidów ciekawi mnie sprawa z oleju z róży piżmowej - według wikipedii może on zawierać do 0.357 ml/L tretinoiny. Czy taka ilość ma szanse zadziałać w ogóle, nawet zakładając częstsze, 2 razy dzienne stosowanie? To jednak na prawdę niewiele, ponad 2 mniej niż najniższe stężenie w kosmetykach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chcialam sie zapytac gdzie kupujesz skladniki do swoich mikstur?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możeszz :) Podaj mi maila prześlę Ci linki do miejsc, gdzie robię zakupy, lub jeśli nie chcesz go upubliczniczniać prześlij adres maila na mojego maila przez formularz kontaktowy po prawej stronie

   Usuń
 6. hej, ma pytanie do artykułu: jak używać serum z Twojego przepisu? czy należy się nim posmarować a potem zneutralizować/zmyć/cokolwiek? nie mam wiedzy na ten temat, nie chcę sobie zrobić krzywdy, poparzyć skórę itp. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, jeśli masz na myśli serum z witaminą C, to nie trzeba go neutralizować. Nawet nie powinno się. Jedynie przy stężeniu 15% wrażliwsze cery mogą czuć podrażnienie, dlatego można minimalnie podnieść pH serum do około 3. Wtedy na serum 10 ml wystarczy dodać szczyptę sody oczyszczonej, ilość odpowiadającą mniej więcej 4-5 ziarnom sezamu. Ale odporniejsze cery zniosą orginalne pH nawet bez podnoszenia go sodą oczyszczoną. Nie poparzysz sobie skóry.

   Usuń
 7. Hej:)niedawno odkryłam Twojega bloga i tak jak czytelniczki wyzej sadze ze jest jednym z najbardziej rzeczowych blogow dotyczacych pielegnacji skory.Mama pytanie odnosnie kuracji tretinoina.Wlasnie jestem w trakcie kuracji Atredermem.Stosuje go od okolo miesiaca na plecy,dekold i ramiona bo tam mam caly czas problem z tradzikiem a mam juz 35 lat.Stosowalam go juz jakies 10 lat temu i jako jedyny srodek mi pomogl.Mialam zamiar stosowac go jeszcze okolo miesiaca,ale w przyszlym roku planuje dziecko.Nie pomyslalam,ze moze przenikac w takim stopniu do krwi,zeby mogl wplywac na przyszla ciaze.Myslisz ze utrzymyje sie w organizmie aż do pół roku?Moze powinnam zakonczyc kuracje jak najszybciej?Co bys zrobiła na moim miejscu?W ulotce nie wspominaja o tym,ze trzeba zakonczyc kuracje jakis czas przed planowana ciaza,tylko tyle ze w czasie ciazy nie powinno sie uzywac.Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapomniałam dodać,ze jest to Atrederm o mocy 0,05%.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapomniałam dodac ze jest to Atrederm o mocy 0,05%.

  OdpowiedzUsuń
 10. Hej :) Naprawdę rzeczowy artykuł! Gratuluję :) Zastanawia mnie tylko jedna rzecz... Jaka forma witaminy A jest wg Ciebie najlepsza do produkcji własnych kosmetyków? Różne sklepy internetowe oferują różne formy: palmitynian retinolu, palmitynian retinylu, czysty retinol oraz retinol uwodorniony... Można się w tym wszystkim pogubić :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy atrederm można stosować na blizny potrądzikowe?

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam

  Czy można witaminę A (palmitynian retinolu) dodawać do kremu kupionego w zwykłej drogerii (np. Ava ECO garden,krem z ekstraktem z ogórka) czy muszę zrobić krem samodzielnie od podstaw aby móc go dodać w odpowiedniej fazie?

  OdpowiedzUsuń
 13. cudny artykuł, dziękuję! nawet na zajęciach z dermatologii nam tak dokładnie nie mówili o retinoidach. koniecznie zgłębię temat.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuję za wspaniały artykuł. Mam wątpliwości czy podczas kuracji tretinoiną konieczne jest stosowanie dodatkowego antyutleniacza w postaci wit. C? Skoro wit. A również jest antyoksydantem ...

  OdpowiedzUsuń