niedziela, 20 grudnia 2015

Serum telomerowe na Bajkalinie      PRZEPIS

Kosmetyki domowe - serum z Bajkaliną.
Jaki użyć krem po kwasie mlekowym glikolowym. Serum do twarzy przeciwzmarszczkowe i kosmetyki po kwasach złuszczających. Krem do twarzy z bajkaliną baikaderm. Kosmetyki naturalne domowej roboty przepisy blog. Opinie efekty.

Serum bajkalinowe 

Serum przeciwstarzeniowe i po kwasach owocowych AHA.

Przepis na serum bajkalinowe jest ostatnią częścią cyklu o pielęgnacji skóry pod kątem zahamowania komórkowego starzenia skóry w oparciu o wydłużenie telomerów.

Serum jest odpowiedznie dla osób o cerze dojrzałej ze względu na działanie przeciwstarzeniowe, a w przypadku zniszczonej skóry o krótkich teomerach odmładzające zgodnie z wynikami badań, które pokazały, że bajkalina ma zdolność cofania cyklu komórek o 10 lat. Zasada działania tego związku jest inna niż innych kosmecetyków polecanych dla skóry dojrzałej, dlatego mogą go używać również osoby młode. Ze względu na dość mocne działanie przeciwzapalne Tarczycy bajkalskiej kosmetyk będzie odpowiedni też dla osób z młodą, nieidealną cerą z przebarwieniami.

Skład serum dobrany jest w taki sposób, aby wykorzystać nie tyko z właściwości samej bajkaliny (flawonu). Wszystkie skladniki  występują w takim doborze, żeby wspierać działanie hamujące śmierć komórek poprzez ochronę telomerów. Kosmetyk ma działanie znacznie chroniące DNA komórek i zapobiegające ich mutacjom.


Domowe serum bajkalinowe z przepisu


Kwintesencją kosmetyków wykonywanych w domu jest to, że świadomie wykonujemy serum do twarzy w taki sposob, żeby kosmetyk działał naprawdę. To znaczy długofalowo, a efekty były widoczne również po zmyciu kosmetyku. Niestety zdarza się w przypadkach kosmetyków sklepowych, że ich działanie odmladzające  opiera się na pozornym działaniu, ponieważ silikony w nich zawarte odbijają światło i tworzą na skórze niewidzialną powłokę, która ma stworzyć wrażenie natychmiastowej poprawy skóry. Jest to celowe działanie mające doprowadzić do tego, że klientka czuje się prawie "uzależniona" od specyfiku, ponieważ po zmyciu go z twarzy nie wygląda już tak dobrze. Więc go potrzebuje, bo wydaje się, że świetnie działa.

Domowe kosmetyki tworzymy w taki sposób, aby wyrzucić zbędne i nie przynoszące prawdziwych korzyści skladniki. Często przekłada się to na to, że serum domowe takie nie ma idealnej konsystencji jak drogeryjne kosmetyki, nie pachnie, czasem rozmarowuje się mniej przyjemnie jak te kosmetyki, które przygotowywane są masowo. Mamy świadomość też, że na efekty trzeba poczekać dłużej niż godzinę po nałożeniu kosmetyku. Ale jest to nasz świadomy wybór.

Poniższe serum zawiera tylko naturalne składniki i używamy tutaj tylko naturalnych emulgatorów, choć nie są tak wygodne i stabilne jak te syntetyczne. Dlatego serum wykonujemy w małych porcjach, bo konsystencja emulsji nie wytrzymałaby pół roku, serum by się prawdopodobnie rozwarstwiło (konsystencja szybciej przestanie być jednolita). Ale wytrzyma miesiąc a to nam wystarczy.

Wbrew pozorom przepis nie jest bardzo skomplikowany, ale też nie jest to prosta trójskładnikowa receptura. Mimo tego osoby początkujące również poradzą sobie z jego wykonaniem, należy tylko dokładnie przeczytać sposób wykonania.

Serum można używać i w dzień i na noc. Jak wynika z badań użycie ekstraktu z tarczycy bajkalskiej w stężeniu 50 microgram / ml na 24 godziny przed ekspozycją na słońce doprowadziło do ochrony przed skutkami działania  UVA takich jak zmniejszenie długości telomerów, uszkodzenie DNA. Wynika z tego, że spokojnie możemy stosować serum z bajkaliną na noc, ponieważ i tak będzie miała działanie chrroniące nasze telomery podczas dnia.Przepis na serum anti-age z Bajkaliną                      

SkładnikIlość [gram]Procent [%]
Macerat bajkalinowy lub olej lniany1,515%
Włókna pomarańczy0,151,5%
Inozytol (myo-inositol)0,22%
Ekstrakt z owocow winogron    0,22%
Vitasource0,55%
Lecytyna0,151,5%
Woda6,868%
Kwas mlekowyok. 0,5ok. 5%Do regul. pH

Jeśli serum ma być przechowywane dłużej niż tydzień w lodowce to należy dodać 0,3-0,5% sorbinianu potasu (środka konserwującego) lub 0,4 do 0,8% phenoksyetanolu (występuje czasem pod nazwą FEOG).                    


Sens połączenia właśnie tych substancji 
Ekstrakt z tarczycy bajkalskiej


Ekstrakt Vitasource to ekstrakt zawierający jeden flawon-bajkalinę, nie jest to ekstrakt z całej rośliny. Jest to jeden z główych skladników serum. Odkryto, że bajkalina ma zdolność wydłużania teomerów, a więc cofania życia komórki o 10 lat. Komórki traktowane bajkaliną, które znajdowały się w stanie uśpienia przed apoptozą (śmiercią komórki) po dawce bajkaliny ponownie zaczynały się dzielić. Były zdolne do dodatkowych 5 podziałów mitotycznych. Dzieje się to na drodze aktywacji telomerazy - enzymu, którego aktywacja prowadzi do nadbudowania chromosomów.

Większość z Was zna zapewne przypadki młodych nastolatek, ktore wyglądają na staruszki, a chodzi o chorobę o nazwie progeria Wernera. Zauważono, że większości komórek pacjentów z progerią Wernera zdolne są do maksymalnie 10-ciu podziałów i obserwuje się u nich szybszą utratę telomerów, a to związane jest z anormalnie szybkim starzeniem się tych osób.

Poniżej wyniki aktywności promotorów TERT (promotorów telomerazy) dla użytego przez nas ekstraktuOprócz działania cofającego degradację telomerów o 10 lat bajkalina poprawia jędrność i elastyczność skóry. Po 56 dniach stosowania poprawa jędrności skóry wyniosła 10,9-12,5 %. Zastosowano stężenie 1,5%, my użyliśmy stężenia 5%.

O mocy bajkaliny przeczytasz tutaj.

Część pewnie zastanwi się czy nie warto zamienić ekstraktu Vitasource na prosty napar z korzenia (napary z tarczycy bajkaskiej pije się jak każde inne zioło). Niestety rozpuszczaność flawonu-bajkaliny w wodzie jest marginalna. 
Rozpuszczalność bajkaliny w wodzie  zależy od pH - im wyższe tym więcej bajkaliny się rozpuści. Niestety w pH powyżej 5 degradacja flawonu przyspiesza.
W optymalnym pH , w którym bajkalina jest najlepiej stabilna jej rozpuszczalność nie przekracza 0,01%


Rozpuszczalność bajkaliny w wodzie  (flawon z Scutellaria baicalensis)

pH33,544,55
Rozpuszczalność
0,0016 %
0,0021 %
0,004 %
0,0084 %
0,035 %


Można zwiększyć rozpuszczalność bajkaliny używając rozpuszczalników organicznych jak PEG-4 . Możemy wtedy w nim rozpuścić 3% bajkaliny. Jednak zmieszanie  takiego roztworu z wodą (kiedy wykonujemy krem prędzej czy później dodamy wodę) może zachodzić ponowne wytrącenie bajkaliny.


.
Macerat na tarczycy bajkalskiej


Jak napisałam wyżej Vitasource zawiera tylko jeden flawon z Tarczycy bajkalskiej - bajkalinę, bo to właśnie on odpowiada za wydłużenie telomerów. Ale w tarczycy bajkalskiej znajduje się jeszcze dwadzieścia kilka innych flawonów o jeszcze lepszym działaniu kompleksującym metale ciężkie niż bajkalina, o działaniu rozjaśniającym, mocno przeciwzapalnym. Są mocnymi przeciwutleniaczami, dlatego przepis zawiera również macerat z Tarczycy, dzięki któremu serum będzię o wiele bogatsze. W maceracie wyciągniemy między innymi bajkaleinę, która nie aktywuje telomerazy, ale jest za to silniejszym chelatorem jonów żelaza niż bajkalina. Bajkaleina hamuje niszczące reakcje rodnikowe w naszej skórze, jest silniejszym przeciwutleniaczem.

Udowodniono, że Tarczyca bajkalska chroni komórki skóry przed promieniowaniem UV oraz związanym z nim skracaniem telomerów oraz apoptozą. W związku z hamowaniem skracania telomerów zapobiega uszkodzeniom DNA komórek i ich mutacjami, a to chroni je przed samobójczą śmiercią oraz niekontrolowanymi podziałami uszkodzonych komórek czyli nowotworem.

Macerat najprościej wykonać zalewając korzeń Tarczycy wybranym olejem i odstawić na 3-4 tygodnie w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej.


Sposób wykonania maceratu bajkalinowego


Domowej roboty krem odmładzający do twarzy z bajkaliną. Kosmetyki z telomerami. Serum po kwasach AHA owocowych, po kwasie mlekowym glikolowym. Kosmetyki do twarzy przeciwzmarszczkowe opinie efekty, anti-age homemade serum with scutellaria baicalensis, baicalin telomeres. Przepisy na naturalne domowe kosmetyki diy.

W maceracie do tego przepisu wykorzystałam olej lniany ze względu na wysoką zawartość kwasów omega 3. Kwasy te szybciej ulehają utlenianiu niż kwasy omega 6 czy 9, co jest utrudnieniem, ponieważ taki olej ma krótszą datę ważności. Można wykorzystać również inne oleje roślinne, ale wybrałam akurat ten, ponieważ po pierwsze kwasy omega 3 wywierają wpływ na zachowanie długości telomerów - wykazano, że osoby z wyższą zawartością kwasów omega 3 mają dłuższe telomery.

Olej lniany będzie odpowiedni dla osób z cerą tłustą, łojotokową - nie zapycha porów. Ale może być zbyt lekki, "suchy" dla osób z cerą mieszaną lub suchą, wtedy warto wykonać serum na maceracie na oleju z pachnotki, róży rdzawej, konopnym, rzpakowym, abisyńskim lub nawet na olejach typowo "tłustych" jeśli takie są dobrze tolerowane (np. olej z oliwek czy arganowy). Gorszymi olejami w tym przepisie będą olej słonecznikowy, winogronowy czy z krokoszka barwierskiego,ponieważ zawierają dość wysoką zawartość kwasów omega 6, które działałyby trochę w opozycji do pozostaych składników serum. Zbyt wysoka zawartość kwasów omega 6 działa prozapalnie, pozostałe substancje tutaj użyte (jak tarczyca bajkalska) mają mocno przeciwzapalne właściwości i szkoda je umniejszać.

Sposób na domowy krem na zmarszczki DIY. Serum antyksydacyjne własnej roboty. Naturalne kosmetyki jak zrobić w domu przepisy. Krem przeciwzmarszczkowy 20+ 30+40+ odżywczy odmładzający opinie forum. Serum po kwasach AHA owocowych. Jak zrobić kosmetyki w domu receptury.
               
Serum do twarzy z bajkaliną z przepisu                           

Ekstrakt z owoców winogron


Ekstrakt z owoców winogron zawiera obok wielu polifenoli jeden szczególnie tutaj pożądany - resweratrol. Resweratrol występuje w największej ilości w skórkach winogron i to głównie dzięki niemu picie wina jest zdrowe i przedłuża życie.

Resweratrol jest aktywatorem sirtuin - białek, które chronią komórki przed śmiercią apoptotyczną. Sirtuiny odgrywają istotną rolę w procesach starzenia i regulacji długości życia.  Resweratrol to jeden z najmocniejszych aktywatorów sirtuin.


Zastosowanie resweratrolu spowoduje mniejszą wrażliwość komórek na apoptozę, zapobiegnie śmierci tych, które nie uległy nieodwracalnym mutacjom, a zastosowanie obok bajkaliny doda komórkom dodatkowo 5 kolejnych podziałów. Korzyści są więc nieporównywalne w porównaniu do momentu, gdybyśmy teoretycznie nie używali kosmetyków. Zamiast tracić komórki to nie dość, że  chronimy je przed śmiercią to jeszcze dostajemy pięć kolejnych podziałów.

Taka jest teoria i przypuszczenia, ponieważ resweratrol aktywuje sirtuiny in vivo i in vitro, ale jego działanie na sirtuiny kiedy nakładany jest zewnetrznie na skórę nie zostalo jeszcze dostatecznie wykazane. Wiadomo jednak, że bardzo dobrze sprawdza się nakładany zewnętrznie jako mocny przeciwutleniacz chroniący przed uszkodzeniami przed UV.Inozytol


Inozytol poprawia wilgotność skóry o 19%. Używanie inozytolu przez 7 tygodni spowodowało poprawę wyglądu zmarszczek ich głębokości i szerokości o 12,4% - poprawa ta nie była związana z magicznym wypchnięciem zmarszczek ale była bezpośrednio związana z poprawą nawilżenia skóry i regulacją wydzielania sebum przez inozytol.
Myo-inozytol spowalnia wzmożony proces złuszczania skóry i podziałów komórek skóry i opóźnia proliferację komórek, dzięki czemu mają one więcej czasu na rozwój ich funkcji ochronnych. Według teorii Hayficka, spowalnianie proliferacji komórki przedłuża zachowanie młodzieńczego ośrodka komórki, a to pomaga opóźniać proces starzenia się skóry.

Wykres poniżej:
poprawa elastyczności skóry po 1,5 miesiąca stosowania 1% inozytolu. W piątym tygodniu stosowania preparatu przez osoby w wieku 40-50 lat elastyczność skóry była niewiele mniejsza niż u osób w wieku 20-30 lat zanim te zaczęły stosować inozytol. W obu grupach dostrzeżono poprawę elastyczności skóry, wśród dojrzalszych probantów poprawa była bardziej dostrzegalna.Zastosowanie inozytolu w serum jest kwestią wyboru, ponieważ jego zastosowanie może przynieść efekty po dłuższym okresie czasu. Jeśli mamy rany na twarzy, nie zagojone blizny lub jesteśmy bezpośrednio po zabiegach uszkadzających barierę skórną (jak kwasy, dermaroller itp.) lepiej z inozytolu zrezygnować, rany mogą goić się dłużej.

Schemat użycia inozytolu

Jeśli mamy przebarwienia na twarzy czy blizny, ktore chcemy spłycić stosujemy peelingi kwasami owocowymi. Wtedy wymuszamy przebudowę skóry, ale jednocześnie wg teorii Hayflicka na siłę skracamy życie komórek i zmniejszamy ich potencjal podziałowy. Wtedy stosujemy serum z bajkaliną wg przepisu dzięki czemu zminimalizujemy lub zahamujemy utratę tego potencjału. Ale wtedy stosujemy serum w wersji bez inozytolu. Dopiero w momencie, gdy skóra zregeneruje się po terapii kwasami do receptury włączamy inozytol, który powinien przedłużyć efekty stosowania kwasów i dodatkowo spowolnić proliferację komórek, a tym samym przedłużyć młodość skóry nie nadwyrężając telomerów.

Domowej roboty krem przeciwzmarszczkowy z Bajkaliną. Własnej roboty serum do twarz odmładzające diy blog. Jak zrobić krem odżywczy do twarzy? Krok po kroku. Przepis na krem teomerowy z tarczycą bajkaską na odmłodzenie skóry twarzy.


Serum bajkalinowe z przepisuSposób wykonania serum krok po kroku


Zaczynamy od wykonania fazy olejowej w pierwszym pojemniku.KROK 1
Faza olejowa
 • Wlewamy macerat olejowy na korzeniu Tarczycy bajkalskiej  1,5 grama.
  Jeśli nie dysponujemy korzeniem bajkaliny można dodać zwykły olej lniany, ale olej macerowany na korzeniu ma więcej składników czynnych, a przede wszystkim flawon bajkaleinę. 
  Na filmie z wykonaniem serum użyłam maceratu korzeń+spirytus+olej (bez lecytyny), bo akurat taki macerat miałam. Dlatego kolor oleju jest klarowny. Ale jeszcze lepszym maceratem bajkalinowym będzie taki, do którego dodano odrobinę lecytyny sojowej (czyli wersja z filmu).

 • Włókna pomarańczy 0,15 gram.Mieszamy.

  Wsypujemy włókna pomarańczy, mieszamy i odstawiamy kubek na bok. Włókna pomarańczy za 2-3 minuty obniżą napięcie powierzchniowe, a my w tym czasie zajmiemy się wykonaniem fazy wodnej w drugim kubku.

Tak wygląda faza olejowa serum

Serum na zmarszczki z bajkaliną diyKROK 2 

Faza wodna - osobny pojemnik
 • Woda destylowana 6,9 gram.
  Można użyć wody do iniekcji lub soli fizjologicznej (to woda oczyszczona z 0,9% NaCl - tak mała zawartość chlorku sodu nie wpłynie zauważalnie na pH mieszanki).

 • Inozytol 0,2 grama. Mieszamy.
  Jest mniej popularnym skladnikiem i jeśli go nie posiadamy można z niego zrezygnować, jest dodatkowym składnikiem serum. Wtedy dodajemy wody o 0,2 grama więcej, czyli 7g zamiast 6,8 g.

 • Ekstrakt z owoców winogron w proszku 0,2 grama. Dodajemy partiami i mieszamy.
  Ekstrakty mają tendencję do zlepiania, trochę ciężej je rozpuścić i aby nie zrobiły się grudki należy go dodawać stopniowo i mieszać.
  Można zamiast niego użyć resweratrolu lub ekstraktu z pestek winogron, ale wtedy serum będzie miało ciemniejszy kolor.

 • Vitasource - ekstrakt zawierający flawon bajkalinę 0,5 gram. Mieszamy.
  Jest to jeden z kluczowych składników serum, ponieważ w tym przepisie zależy nam na działaniu odmladzającym w oparciu o wydłużenie telomerów,a takie działanie ma bajkalina. Ale jeśli nie dysponujemy tym ekstraktem nie ma przeszkód do wykonania serum. Macerat na Tarczycy bajkalskiej również będzie zawierał w sobie bajkalinę tyle, że prawdopodobnie w dość znacznie mniejszym stężeniu. W jakim konkretnie - trudno powiedzieć. Ale już naprawdę niewielkie ilości bajkaliny mają działanie hamujące apoptozę komórek.

 • Lecytyna sojowa w proszku 0,15 g

  Dodajemy lecytynę i odczekujemy kilka minut, ponieważ lecytyna potrzebuje czasu, żeby "spęcznieć". Wtedy po kilku minutach łatwo się rozmiesza.

Mieszanka zaraz po dodaniu lecytyny sojowej (moment, kiedy lecytyna "pęcznieje")

Krem przeciwzmarszczkowy z bajkaliną diy
Domowej roboty krem przeciwzmarszczkowy z Bajkaliną. Własnej roboty serum do twarz odmładzające diy blog. Jak zrobić krem do twarzy przepisy krok po kroku. Z tarczycą bajkaską na odmłodzenie skóry twarzy.

Po wymieszaniu lecytyny

Krem odmładzający. Przepis.


KROK 3

Łączymy fazę olejową z fazą wodną.
Przelewamy zawartość kubka z wodą do kubka z olejami i mieszamy.

KROK 4

Gdy serum będzie wymieszane dodajemy kilka kropel kwasu mlekowego, tyle aby ustalić pH mieszanki na poziomie około 4,5 do 5. W takim pH flawon-bajkalina jest najbardziej stabilny, a na nim zależy nam najbardziej. Reszta składników również będzie dostatecznie stabilna w tym pH, choć nie w każdym przypadku jest to odczyn wzorcowy (idealny). Aby istalić pH na poziomie 4,5 do 5 będziemy potrzebowaćokoło 4-7 kropel kwasu mllekowego na objętość 10ml serum.

W tym przypadku nie polecam zamieniać kwasu mlekowego na kwasek cytrynowy. W tym przepisie wyjątkowo i celowo zrezygnowałam z dodania witaminy E do fazy tłuszczowej, ponieważ połączenie tarczyca bajkalska+witamina E+kwas cytrynowy wg testów dało efekt prooksydacyjny, tj. proces wytwarzania wolnych rodników przyspieszał po dodaniu takiej mieszanki. Olej i tak zawiera pewną ilość naturalnej witaminy E, dlatego w tym przepisie wyjątkowo unikajmy kwasku cytrynowego.

Jako ciekawostkę dodam, że połączenie głogu+witaminy E+kwasku cytrynowego nie wykazywało efeku prooksydacyjnego, substancje te działały synergistycznie (kwas cytrynowy jest często używanym antyoksydantem i  w przypadku głogu wzmacniał jego działanie)

Tak wygląda gotowe serum.
Jak zrobić domowe kosmetyki własnej roboty przepisy. Blog kosmetyczny DIY. Krem z telomerami dla cery zniszczonej i dojrzalej.

Krem na zmarszczki domowej roboty diy.

Serum należy przechowywać do tygodnia w lodówce. Jeśli użyjemy konserwantu można przechowywać go dłużej. Ja zdecydowałam się delikatnie zabezpieczyć serum przed grzybami i pleśnią używając 0,5% sorbinianu potasu.


Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgodyPiśmiennictwo

[1]Stability of Baicalin Aqueous Solution by Validated RP-HPLC QIU Feng, TANG Xing, HE Zhong-gui*, LI Hao-zhi School of Pharmacy, Shenyang Pharmaceutical University, Shenyang 110016, China
[2]New therapeutic aspects of flavones: The anticancer properties of Scutellaria and its main active constituents Wogonin, Baicalein and Baicalin, Min Li-Weber
[3]The Effects of Inositol Extracted from Rice on the Skin; Journal of the Society of Cosmetic Scientists of Korea 01/2001; 27(1).
 [4]Comparision of antioxidative and synegistic effects of Scullcap (Scutellaria baicalensis georgi) in sunflower oil-in-water emulsion during storage; Aneta Wojdyło, Jan Oszmiański, Anna Sokół-Łętowska Department of Fruit, Vegetable and Cereal Technology, Wrocław University of Environmental and Life Sciences, Poland
[5]Proba zastosowania naturalnych polifenoli do stabilizacji oleju slonecznikowego Jaroslawska A. , Sokol-Letowska A. , Oszmianski J.

62 komentarze:

 1. Kolejny świetny post! Proszę jeśli kiedykolwiek zdecydujesz sie zamknąć bloga, poinformuj nas wcześniej abyśmy mogły zachować te cuda.
  Od Twojego pierwszego wpisu o telomerach i sposobie ich przedłużania zastanawia mnie częstotliwość z jaką powinniśmy stosować bajkalinę, czy skoro komórki umierają codziennie to i równie często należy je wspomagać? przepraszam jeśli zadaję durne pytania, ale mój umysł za mały jest na takie mądrości.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem ,ale chciałabym się dowiedzieć , czego użyć ,żeby było bardziej trwalsze niż dwa tygodnie .

   Usuń
  2. Dziękuję, skądże pytania nie są "durne".
   Właściwie to nie wiadomo dokładnie wprost jak długo należy stosować bajkalinę na skórę, żeby dosztukować telomery. Wiemy, że w testach in vitro komórki poddane dzialaniu bajkaliny już po 24 godzinach wykazały uaktywnienie telomerazy, to sugeruje że już nawet jednokrotna dawka bajkaliny może dać 'kopa' naszym komórkom. Ale to były testy w laboratorium, a nie na żywym organiźmie, więc nie wiadomo do końca ile to będzie trwało, jeśli chodzi o naszą skórę.
   Komórki umierają codziennie, a sama komórka w stanie senescencji, czyli zwyczajnie egzystować bez podziałów może nawet kilka lat. Oznacza to, że jeśli zrobimy sobie serię aplikacji serum z bajkaliną, to teoretycznie wystarczyłoby wykonanie takiej sesji powiedzmy raz do roku lub dwóch (jeśli cera jest w miarę zdrowa - bez nadmiernego opalania czy palenia papierosów), bo tyle wystarczyłoby żeby uaktywnić te komórki, których nie uaktywniliśmy podczas poprzedniej sesji (bo wtedy jeszcze nie znajdowały się w stanie senescencji, więc bajkalina na nie nie podziałała).
   Prawdopodobnie już tygodniowe stosowanie bajkaliny przyniesie efekty na poziomie komórkowym, ale na pewno dobrze będzie stosować serum z bajkaliną miesiąc lub dwa i wtedy zrobić przerwę.
   Jeśli chcesz przechowywać dłużej możesz ewentualnie użyć benzoesanu sodu w połączeniu z glukonolaktonem lub sorbinianem potasu. W sklepach z półproduktami kosmetycznymi mieszanka może się nazywać eko-konserwant, konserwant naturalny lub podobnie, kieruj się składem takiego konserwantu.

   Usuń
  3. Mam pytanie, gdzie można poczytać na temat tych badań?

   Usuń
 2. Cudnie.... lecę kupić Vitasource, mam nadzieję, że jeżeli nie mam lecytyny w proszku mogę dać taką, jak Ty dodawałaś robiąc macerat z bajkaliną. Pozdrawiam serdecznie, życząc Tobie i narzeczonemu - może już mąż? wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Lidka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lidko możesz dodać lecytynę w płynie, czyli taką jaką ja dodałam do maceratu, ale ta płynna rozpuszcza się lepiej w tłuszczach, więc zamiast do fazy wodnej powinnaś ją dodać do fazy olejowej. Dziękuję, jeszcze narzeczony :) Wzajemnie Wesołych Świąt, trochę późne życzenia, ale byłam tymi świętami i pracą ostatnio zaabsorbowana i miałam mniej czasu na blog.

   Usuń
 3. Jeszcze do Anonimowy z 20 grudnia.... nie wiem, jak te minimalne ilości, które Er Vish proponuje, mogą doczekać 2 tygodni.... nie mówiąc, że dłużej. Ja takie serum załatwiam w tydzień góra. Twarz, szyja, trochę dekolt i pusta buteleczka. Mamusia Er Vish daje sobie na cale ciało, to pewnie nasza Pani Wyrocznia robi wiadrami.... :-). Pozdrawiam Lidka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja załatwiam serum w jakieś 10-12 dni, ale jestem niekonsekwentna w smarowaniu szyi niestety i muszę się wziąć za siebie. Tak, robię wiadrami ale serum z witaminą C z pozostałymi serumami na ciało bym z Mamcią zbankrutowała :)

   Usuń
 4. Poprosiłam Cię na poczcie,o adres gdzie kupujesz ekstrakt z OWOCÓW winogron a nie z pestek, jednym słówkiem napisz, bo ten z pestek wytrąca się i w serum i w kremie, dziękuję Lidka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwole odpowiedziec sobie za Ervish :) Tali ekstrakt z owocow winogron kupisz na e-naturalne.

   Usuń
  2. Witam nie wiem czemu nie mogę dodać komentarza na glównej stronie :( ja wolę jednak kupić ,, gotowy zestaw'' w sklepie z półproduktami , niż bawić się w takie coś , bo najpierw muszę zrobić macerat ,(3tygodnie czekania )a jak bez maceratu , to i tak muszę kupić ,jakiś olej , więc mi się nie opłaca , ważność takiego serum to dwa tygodnie, i baw się tu człowieku w odmierzanie co 2 tyg , a w sklepie mam wszystko ładnie odmierzone i ważność produktu 180 dni czyli pół roku ,jest różnica?

   Usuń
  3. Na pocztę loguję się dużo rzadziej z zasady raz na kilka dni, a czasami raz na tydzień, więc z góry wszystkie z Was przepraszam za obsuwy w odpowiedziach na e-maile. Lidko, e-mail wysłany :)

   Usuń
 5. A czy nie mogę po prostu używać go jako macierzy? Czy działanie będzie, aż tak mniejsze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. maceratu* nie umiem na komórach pisać

   Usuń
  2. Myślałam, że piszę z matematyczką :) Tak, oczywiście, że możesz, w takim maceracie będzie dużo mniej bajkaliny, ale będzie dużo innych flawonoidów.

   Usuń
  3. Hahah Za kilka lat tak.. to była auto korekta
   Dziękuję za odpowiedź.

   Usuń
  4. Czy zamiast ekstraktu z owoców winogron może być ekstrakt z wina czerwonego ?

   Usuń
  5. Tak, jak najbardziej może być ekstrakt z wina, sama stosuję te składniki zamiennie.

   Usuń
 6. Ja do Anonimowy z 29 grudnia. Jest różnica i to zasadnicza. Nie po to Er vish podaje nam na tacy receptury na 2 tygodnie bez ciężkich konserwantów, żeby kupować coś z terminem przydatności 5 lat.... a na co Ci taki termin przydatności potrzebny, jeżeli to się zużywa przez max 2 tygodnie???? To przecież o to chodzi, żeby nie zabić w serum czy kremie co jest ważne i samemu sobie komponować składniki. Ja mam 16 maceratów, torby ziół i pokrzywy suszonej, napary z róży, kocanki, o reszcie nie wspomnę, żeby Cię nie dobijać.... :-), a po 3 sera robię co tydzień i do pracy chodzę na 8 godzin i chleb piekę i majonez robię, bo w moim domu żywności przetworzonej się nie kupuje, ale dla chcącego jak mówią..... pozdrawiam Anonimowy z 29 grudnia, aby tylko nie być leniwcem.... :-) Lidka

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam, czytam i czytam, i im dalej w las tym wiecej drzew ! Mam prawie 50 lat, ale do tej pory prawie nie uzywałam kosmetyków, skóra chyba mieszana a juz teraz troche zwiotczała, troszke zmarszczek i nagle mnie wzięło na pielegnację i to jeszcze eko :) Ten blog jest rewelacyjny, najlepszy ze wszystkich do których dotarłam! Mnóstwo naukowej wiedzy i super przepisów na kremy, szczeg. sera. Jestem w stanie je zrobić, mnóstwo produktów już zamówiłam, ale jestem przerażona jak mam to wszystko stosować, co wybrać. Podoba mi się jednocześnie wiele produktów, bo wszystkie są super,ale jak długo stosować jedno a potem zmienic na drugie ? np, super jest serum z vit c i idealne z tarczyca bajkalska. Czy można zrobić 2 i stosować naprzemiennie, czy raczej nie ? Jaki krem pasuje do jednego i drugiego serum ? Nic nie wiem :( Boje się ze to za dużo pytań, moze powinnam napisać maila ? Cecylia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam i dziękuję :) Możesz stosować np. serum z witaminą C przez dwa tygodnie, a później przez kolejne dwa tygodnie stosować inne serum, jak to z bajkaliną. Ale osobiście preferuję sposób naprzemienny, to znaczy w jeden dzień serum z witaminą C, w kolejny serum z bajkaliną. I tak co drugi dzień. Czasem włączam nawet trzecie serum i tak stosuję każde co trzeci dzień.
   Ja nakładam na serum na wierzch olej roślinny lub mieszankę olejową zamiast kremu, czasem krem z mocznikiem lub macerat (najczęściej ten właśnie z tarczycy bajkalskiej). Ale tutaj trzeba się przyzwyczaić do świecącej olejem twrzy przed snem, a nie każdy to lubi :)
   Jeśli chodzi o serum z bajkaliną to możesz nałożyć ulubiony krem na wierzch, ale powinnać odczekać kilkanaście minut. W przypadku serum z witaminą C po jego nalożeniu powinnaś odczekać przynajmniej pół godziny z nałożeniem kremu, może być to jakiś uniwersalny krem, lepiej jednak zrezygnować z kremu np. z miedzią. Tutaj zalecane jest zrobienie przerwy pomiędzy nałożeniem serum a kremu dlatego, że witamina C może zostać zbuforoana przez składniki kremu a przez to zrobić się mniej efektywna i dostępna dla skóry, nie zadziała wtedy tak, jak powinna. Serum z witaminą C można stosować cały czas, choć czasem można zrobić przerwę. O ile skóra nie jest podrażniona, to nie ma przeciwskazań, żeby witaminę C stosować nawet codziennie. W momencie, gdy skora jest nasycona witaminą C można po jakimś czasie np. po dwóch miesiącach zacząć stosować ją co drugi dzień tak aby zrobić miejsce na stosowanie innego serum, np. z kwasem liponowym. Należy pamiętać o tym, że niskie pH serum z witaminą C ma działanie lekko złuszczające i jeśli decydujesz się na stosowanie rownolegle innych kosmetykow o działaniu złuszczającym jak kwasy, retinoidy to czasem warto na chwilę zrobić przerwę, żeby dać skórze odpocząć, jeśli jest zbyt uwrażliwiona.
   Serum z tarczycą bajkalską można stosować cały czas, nie ma tutaj takich składników, które wymagalyby przerwy. Jeśli bylaby to wersja z inozytolem to ewentualnie można robić przerwę ale w stosowaniu właśnie inozytolu na czas jakichś intensywniejszych np. retinoidowych czy kwasowych kuracji.
   Oba serum można stosować na dzień. Pytaj, nie krępuj się :) czasem odpowiadam w ten sam dzień a czasem po kilku dniach, ale to z braku czasu, a nie chęci. Zawsze staram się odpowiadać na każdy komentarz nawet jeśli zdarza mi się odpowiedzieć dość późno.

   Usuń
 8. Jak działa serum podczas kuracji kwasem salicylowym i arte dermem? Kwasy złuszczają sórę, czyli usuwają komórki (i o to chodzi!), ale w czym pomoże bajkalina? Nowe komórki i tak zostaną usunęte wraz z następnym peelingiem. Mogłabyś rozjaśnić sprawę, bo przechodzą kurację kwasami, niepokoją mnie te talomery i zrobiłabym takie serum, ale nie wie, czy jest sens w trakcie, może dopiero po?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, przepraszam za późną odpowiedź. Jest sens i w trakcie i po. To nie jest tak, że po wykonaniu peelingu nagle w ciągu sekund umierają komórki a telomery lawinowo skracają analogicznie do ilości usuniętego martwego naskórka. Komórka musi dostać sygnał, żeby się podzielić, wejść w stan uśpienia i apoptozy. Taki stan przed śmiercią komórki może trwać (tak się uważa) nawet do dwóch lat - nie wiadomo na ile przekłada się to faktycznie w ciele ludzkim a nie na szkle w laboratorium.
   Więc teoretycznie wystarczy zastosować sesję bajkalinową jednokrotnie w ciągu dwóch lat, aby dać jej sygnał do ponownych pięciu podzialów. Tak by było, jeśli skupimy się na jednej komórce. A w rzeczywistości mamy ich miliardy i każda komórka może być na różnym etapie uśpienia i apoptozy, dlatego w praktyce raz na dwa lata to byłoby za mało, bo moglibyśmy "przeoczyć" śmierć innych komórek.

   Usuń
 9. hej!
  czy masz może pomysł na zastąpienie ekstraktu z owoców winogron?bo jest on już niedostępny od października?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Możesz go zastąpić np. ekstraktem z czerwonego wita. Występuje taki w proszku lub w płynie. Ten w proszku barwi niesamowicie, nawiasem na piękny malinowy kolor, ale musialabyś zmniejszyć jego ilość na około 0,5%. Ten wodny (czyi trochę zozcieńczony w porównaniu do proszku) możesz dodać 2 lub 3%.
   Możesz zamienić ewentualnie też ekstrakt z owocow winogron na ekstrakt z pestek winogron ale on ma już trochę inny skład i ciężej się rozpuszcza w wodzie, lubi tworzyć maly osad po czasie.

   Usuń
 10. Witam. Mam pytanie bo niestety nie jestem w stanie robić co tydzień lub dwa serum. Czy wieczorem mogłabym stosować serum z witaminą C z Bielendy, a następnie aplikować sam macerat na twarz? Czy takie zestawienie kosmetyków ma sens? Dodam, że rano mieszam na dłoni kroplę żelu hialuronowego z koncentratem nawilżającym Fitomed oraz olejem z nasion malin i taką mieszankę aplikuję na twarz. Czy te kosmetyki nie wyuczałyby się wzajemnie i nie osłabiały nawzajem swojego działania?
  Aleksandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Sam macerat, a konkretnie zawartość flawonów z bajkaliny powinien dobrze współgrać z witaminą C i prawdopodobnie wesprze działanie serum. Ale dlatego, że flawony znajdują się w medium oleju to mogłyby przytłumić działanie witaminy C , ale głównie tej w formie kwasu L-askorbinowego (postać wodna).
   Ale jeśli jest to serum Bielenda Super Power Mezo Serum, które w skladzie ma formę witaminy C 3-O-Ethyl Ascorbic Acid (dość nowy ester można powiedzieć) to jest to forma lipofilna, więc współpracuje z tłuszczami. Jeśli byłaby to forma kwasu a nie estru pasowaloby odczekać najlepiej 40 do nawet 60 minut, żeby było bezpiecznie (choć przyznam, że sama odczekuję często jedynie 20-25 minut jeśli nie mam czasu). le tutaj est to inna forma cząsteczka już jest w pewien sposób związana, pH też nie jest drastycznie obniżone . Większość ludzi, kosmetyczek i nie wiadomo kto powie, że zawsze trzeba odczekać, ale moim zdaniem jest to czasem już takie mówienie wyświechtanych definicji, nie zawsze trzeba aż tyle czekać. W tym konkretnym przypadku myślę, że 15 minut przerwy jest dostatecznym czasem, żeby wzajemnie kosmetyki nie zakłóciły swojej pracy. W tym konkretnym przypadku przypuszczać można, że kosmetyki nie powinny zakłócać swojej pracy ale nawet się wspomagać. Forma witaminy C 3-O-ethyl ascorbic acid ma słabsze zdolności chelatowania jonów żelaza niż kwas askorbinowy (w testach porównawczych 99% wyłapywania jonów żelaza przez kwas askorbinowy i 20% przez 3-O-ethyl ascorbic acid ) więc bajkalina powinna zwiększyć wyłapywanie tych jonów, żeby chronić skórę przed wytworzeniem wolnych rodników. Efekt wybielający estru też jest mniejszy niż kwasu askorbinowego, a flawony mogą ten efekt wspomóc, bo bajkalina też ma własności rozjaśniające.
   Nawet ciekawy skład tego serum, surowce standardowe, bardzo proste, ale nie widziałam jeszcze takiego połączenia składników. Konsystencja jest w porządku, czy lepi się?
   Jeśli na wieczór nakładasz serum + macerat, to na dzien jak najbardziej możesz nakładać olej z malin + koncentrat. Nie ma w nim nic co przeszkadzałoby użycie go z rana, kiedy serum stosujesz na wieczór.

   Usuń
  2. Dziękuje ślicznie za pomoc! Przepraszam, że dopiero teraz, ale wcześniej przeczytałam tylko tak na szybko odpowiedź bo się gdzieś śpieszyłam, a potem zapomniałam żeby odpowiedzieć.
   Super Power Mezo Serum z wit. C nie jest lepi się jakoś szczególnie (bardziej się lepi wersja zielona z kwasem migdałowym), co prawda czuć delikatną warstwę na skórze, ale nie jest to niekomfortowe.
   Połączenie serum i maceratu sprawdza się rewelacyjnie!
   Pozdrawiam, Aleksandra

   Usuń
 11. Witaj
  Chciałabym się zapytać, czy zamiast inozytolu możnaby do tego serum dodać reservatrol (ekstrakt z glikolem propylenowym) oraz glicerynowy ekstrakt ze smoczej krwi ?
  Pozdrawiam serdecznie i dziekuję za wiedzę, jaką się z nami dzielisz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Merigold, przepraszam za późną odpowiedź. Jak napisałam dwa komentarze niżej inozytol jest tu dodatkową substancją, można go opuścić. Resveratrol jak najbardziej można tutaj dodać o ile glikol propylenowy Ci osobiście nie przeszkadza. Smoczą krew też raczej możnaby dodać do tego serum, ale czy producent Twojej smoczej krwi podał w jakim pH jest stabilna? Rozkład flawonu-bajkaliny niestety przyspiesza po przekroczeniu pH 5 w górę.
   Pozdrawiam również i dziękuję :)

   Usuń
 12. Czy moge stosować to serum w ciąży? Bo czytałam ze ekstrakt z soi lepiej nie używać, a w serum jest lecytyna, czy moze bezpieczniej smarować sie samym maceratem? Albo zaczekać po ciąży?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Rzeczywiście są pewne kontrowersje dotyczące spożywania soi w ciąży, głównie poprzez wysoką zawartość fitoestrogenów, z tego właśnie znana jest soja. Tutaj lecytyny sojowej jest niewiele,ale możesz ją opuścić. Zamiast niej dodaj odrobinkę (ale malutką) gumy ksantanowej, krem dzięki temu nawetbędzie stabilniejszy fizycznie.

   Jeśli o tarczycę bajkalską chodzi, to macerat będzie zwierał cały kompleks związków flawonoidowych, Vitasource zawiera jeden, ale w wyższym stężeniu. Tarczyca jest znana z wysokiej zawartości flawonoidów, a nie fitohotmonów jak soja i nie słyszałam, żeby nie można jej było stosować w ciąży w postaci kremu. Poza tym nie odnotowano negatywnych skutków działania tarczycy bajkalskiej doustnie, również na kobietach w ciąży, ale trzeba zauważyć że najpewniej jest to spowodowane tym, że takich eksperymentów na kobietach w ciąży się po prostu nie wykonuje, jest to wbrew etyce. Ja osobiście doustnych tabletek w ciąży nigdy bym nie zażyła, jest to dość mocne zioło. Tarczyca bajkalska jest innym ziołem niż na przykład rumianek, mocniejszym w działaniu. Producenci tabletek do spożywania doustnego piszą czasem nawet na opakowaniu, że tabletki nie powinny być stosowane przez osoby poniżej 18. roku życia.

   Ale to wszystko dotyczy doustnego przyjmowania tarczycy bajkalskiej. Szczerze mówiąc nie wydaje mi się, żeby zewnętrznie stosowany macerat na korzeniu tarczycy nie mógł być stosowany przez kobiety w ciąży i nie dotarłam do żadnych takich doniesień. Ale to z mojej perpektywy, zapytaj na wszelki wypadek lekarza.

   Usuń
 13. Witam, rewelacyjny blog!!! chciałabym się zapytać czy mogę zastąpić inozytol jakimś ekstraktem, w którym on będzie obecny? nigdzie nie znalazłam inozytolu do kupienia. Pozdrawiam, Ewelina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewelino,dziękuję :) Inozytol jest rzadziej używaną substancją niż np. niacynamid, dlatego niełatwo go dostać. Występuje w śladowych ilościach w wielu ekstraktach, ale szczerze mówiąc nie znam takiego, który odznaczał by się specjalnie wysoką jego zawartością i który możnaby zastosować tutaj jako jego "zamiennik". Ale w tym serum możesz inozytol opuścić, jak napisałam inozytol spowalnia proliferację komórek i nie każdemu to odpowiada, większość kosmetyków skupia się na zwiększeniu podziałów, bo wtedy wizualnie twarz szybciej wygląda lepiej, następuje zazwyczaj wzmożona produkcja kolagenu. To już od nas zależy czy chcemy spowolnić szybie obroty komórek czy nie. Inozytol jest tutaj dodatkowym składnikiem i możesz go spokojnie opuścić. Główną rolę pełni Vitasource i macerat bajkalinowy i to one są tutaj głównymi składnikami czynnymi.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. witam, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i za to, że chce się Pani z nami dzielić tymi wszystkimi wiadomościami!!!:) Pozdrawiam, Ewelina

   Usuń
  3. Nie ma za co :) Pozdrawiam również

   Usuń
 14. A ja mam pytanie, czy doustne przyjmowanie tarczycy bajkalskiej przyniesie takie same korzyści dla skóry, jak stosowanie zewnętrzne?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o wydłużenie zanikających telomerów o 5 cykli to z wysokim prawdopodobieństwem tak. A jeśli chodzi o pozostałe korzyści dla skóry to przyjmowanie wewnętrznie tarczycy bajkalskiej na pewno może wpłynąć na poprawę jej stanu, choć prawdopodobnie nie tak bezpośrednio jak krem nakładany wprost na nią. Sytuacja może być analogiczna jak z witaminą C, czyli przyjmowana od wewnątrz ma pozytywny wpływ na skórę ale nigdy nie osiągniemy tak wysokiego stężenia w skórze jak wtedy, gdy stosujemy witaminę C w postaci serum. Tutaj wpływ na mocny rozrzut akumulacji w skórze może mieć dodatkowo niskie pH, jakie ma witamina C ale można przypuszczać, że sytuacja w przypadku bajkaliny będzie podobna. Ja właśnie kupiłam bajkalinę w tabletkach, będę próbować. Kupiłam też sproszkowany korzeń do maceratów olejowych, taki korzeń sproszkowany można zaparzać jak herbatę i pić, ale chyba pozostawię korzeń głównie do maceratów,sporadycznie do picia, bo smakuje średnio :)
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. A czy te bajkaline w proszku mozna dodac do gotowego kremu? Ma to jakis sens? Dzieki, Nina :)

   Usuń
 15. Dziękuję bardzo za odpowiedź :) Czyli masz zamiar równolegle używać bajkaliny/tarczycy bajkalskiej od zewnątrz i od wewnątrz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma przeciwskazań, ale pamiętaj że tarczycę bajkalską stosuje się wewnętrznie niedługo i stosuje się przerwy. Są różne schematy używania wewnętrznie np. 3 tygodnia zażywania tabletek i 4 tygodnie przerwy, lub kilka dni zażywania i kilka tygodni przerwy. Zazwyczaj producent tabletek schemat dawkowania na opakowaniu, należy się tego trzymać bo tabletki mają działanie na wszystkie organy. W przypadku używania kremów nie ma takich ograniczeń, można używać serum dłużej (a nawet powinno się je stosować dłużej, aby miało szansę dać dostrzegalne efekty) ale też warto zrobić sobie przerwę na miesiąc np. po 3-4 miesiącach.

   Usuń
 16. Czy do tego przepisu można dodać ekstrakt z róży zamiast z winogron? Jeśli tak, to czy w tych samych proporcjach? Pozdrawiam, Lukrecja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, możesz użyć tutaj ekstraktu z róży. Możesz użyć tych samych proporcji, czyli dodać 2%.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 17. Witam, chciałam się dowiedzieć czy jest może jakiś przepis na serum z samym inozytolem albo z jakimi składnikami i w jakich proporcjach można go łączyć aby uzyskać najlepszy efekt nawilżający? Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam serecznie :) Zuzanna R.

  OdpowiedzUsuń
 18. hej:)
  Mam pytanie odnośnie informacji a propos połączenia witaminy e, bajkaliny i kw. cytrynowego:
  "...
  W tym przypadku nie polecam zamieniać kwasu mlekowego na kwasek cytrynowy. W tym przepisie wyjątkowo i celowo zrezygnowałam z dodania witaminy E do fazy tłuszczowej, ponieważ połączenie tarczyca bajkalska+witamina E+kwas cytrynowy wg testów dało efekt prooksydacyjny, tj. proces wytwarzania wolnych rodników przyspieszał po dodaniu takiej mieszanki. Olej i tak zawiera pewną ilość naturalnej witaminy E, dlatego w tym przepisie wyjątkowo unikajmy kwasku cytrynowego....".

  W poście o bajkalinie pojawiły się informacje:
  "Wyciągi z tarczycy bajkalskiej dobrze współpracują również z inozytlem, kwasem cytrynowym i witaminą E."

  Troszkę się pogubiłam czy można łączyć vitacource z witaminą e? a należy unikać połącznia tych 3 substancji w jednej formulacji ( vitasotce, wit e i kwasek)?

  W jednym ze sklepów z półproduktami można na przykład znaleźć takie połączenie (wit c, vitasource, wit E, hydromanil, kw hialuronowy, polisorbate 20), czy takie połączenie jest ok ?:)
  Pozdrawiam Ala

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Alu, przepraszam za tak późną odpowiedź ale od początku listopada miałam bardzo ograniczone możliwości pisania na blogu i odpisywania na komentarze, teraz nadrabiam zaległości. Mam nadzieję że jeszcze tu wrócisz i przeczytasz odpowiedź:)
   Wyciąg z tarczycy bajkalskiej dobrze współpracuje z witaminą E. Wyciąg z tarczycy dobrze wspołpracuje z kw. cytrynowym. Ale niekorzystne może okazać się łączenie tych trzech składników na raz. Dziękuję za zwrócenie uwagi, w dwóch postach o bajkalinie było to opisane, ale w trzecim poście nie było doprecyzowane i rzeczywiście można było się zagubić, dlatego dodałam w tym punkcie uwagę dodatkową.
   Różnie może być - czasem taka mieszanka może dawać efekt prooksydacyjny, a czasem nie - zależy od oleju (w oleju słonecznikowym taki efekt był a w oleju z głogu już nie). Dlatego lepiej odpuścić takie połączenie - dmuchać na zimne.
   W sklepie, o którym piszesz jest trochę inne połączenie, bo zastosowano witaminę C a nie kwasek cytrynowy. Choć dedukujesz całkiem słusznie - oba związki sa kwaśne, oba są chelatorami metali ciężkich. Więc możnaby się zastanawiać czy działanie może być podobne(?). Ale są jednak różnice. Pierwsza to to, że flawony z tarczycy bajkalskiej raczej ochraniają witaminę C - tak teoria badawcza mówi. Choć praktycznych badań na połączeniu witaminy C i konkretnie Vitasource (vitasource to tylko jeden flawonoid, a wyciągi pełne z tarczycy bajkalskiej na których prowadzono badania to kilkadziesiąt flawonoidów) nie ma. Drugie to to, że mieszanka ze sklepu jest typowo wodna (pomijając witaminę E), więc sam produkt raczej nie "zjełczeje".
   Zastanawia mnie tylko stabilność bajkaliny. Nie ma oficjalnej informacji producenta o stabilności vitasource, ale w jednym z patentów jest mowa o tym, że bajkalina- flawon (czyli to co jest w vitasource) jest najbardziej stabilna w pH ok 4,3. Serum z przepisu, który podajesz będzie miał pewnie o dwie jednostki niższe pH, więc stabilność bajkaliny prawdopodobnie będzie tu najsłabszą stroną.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Zaglądam tutaj systematycznie:) i czekam z niecierpliwością na nowe przepisy i posty. Dziękuję za sprostowanie, teraz już wszystko rozumiem, chociaż trochę zmartwił mnie fakt, że przepis ze sklepu nie tyle jest błędny, co niedopracowany, przez co cała "magia" bajkaliny nie zostanie wykorzystana. Czy można czymś zastąpić kwas mlekowy? niestety go nie posiadam, pozdrawiam ciepło :*

   Usuń
 19. Jestem oczarowana twoim blogiem serum z peptydami i olejawą witaminą c zrobione efekt zaskakujący zmarszczki spłycone cera rozjaśniona (70+) teraz kolej na serum bajkalinowe macerat gotowy pozostałe produkty zakupione
  Może mały przepis na krem do cery dojrzałej bo i takie osoby też tu wpadają .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, dziękuję i bardzo się cieszę:) Tak, ostatnio były kwasy, kosmetyki oczyszczające bardziej. I teraz czas na coś anti-age. W przeciągu dwoch tygodni postaram się wstawić coś przeciwzmarszczkowego. Z tych kosmetyków, ktore do tej pory opisałam, to np. serum colostrum daje dobre efekty dla cery dojrzałej, z tym że zwiększyłam dla dojrzałej cery zawartość colostrum do 5% i odjęłam z przepisu ekstrakt z koniczyny,żeby zniwelować zielony kolor serum. Moja lwia zmarszczka (nie była bardzo głęboka, ale już wyraźnie widoczna) spłyciła mi się po stosowaniu colostrum, czego szczerze mówiąc zupełnie się nie spodziewałam. U mnie efekt jest wyraźny. Można spróbować, zanim wstawię coś nowego. Zastanawiam się właściwie, czy nie wstawić przepisu zmodyfikowanej i skoncentrowanej wersji serum colostrum własnie :) Pozdrawiam

   Usuń
  2. jeśli mogę zasugerować... a może jakieś nowe bajkalinowe serum lub krem?:D Ala

   Usuń
 20. Wczoraj spędziłam pół dnia na poszukiwaniu produktów do serum na bajkalinie i ...poległam. Czy ktoś może podać namiar?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podpowiem produkty do tego serum ,https://e-naturalne.pl/pl/p/Vitasource/,http://www.beautyever.pl/pl/searchquery/inozytol/1/phot/5?url=inozytol

   Usuń
  2. :) Dziękuję Anonimowej, ostatnio nie miałam czasu odpisywać.
   A lecytynę możesz kupić w aptece, sprzedają w formie listków czasem i nie trzeba wtedy kupować całego opakowania, bo tak naprawdę potrzebujesz kropelkę z kapsułki. Korzenia bajkaliny (do stworzenia maceratu - jeśli tą wersję wybierzesz) w sklepach z półproduktami kosmetycznymi nie ma, można je natomiast znaleźć w sklepach zielarskich, są coraz popularniejsze.

   Usuń
 21. Witam.Uwielbiam Pani blog!Moje pytanie-czy mogę zrobić macerat bajkalinowy na oleju konopnym?Tylko ten jest świetnie tolerowany przez moją ywarz.Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam. Bardzo podoba mi się Pani blog i podziwiam Panią za wiedzę i chęć jej zgłębiania. Mam pytanie odnośnie skutków działania bajkaliny. Jeśli wyprowadza ona komórki z apoptozy, to czy takie komórki nie są bardziej narażone na transformację nowotworową?

  OdpowiedzUsuń
 23. witam serdecznie, a czy mogłabym takie serum zamówić u Pani? Byłabym wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam, fantastyczny blog!!!
  Gdzie mogę kupić to wszystko?
  Była bym wdzięczna za odpowiedź.
  rima.avetyan@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam, fantastyczny blog!!!
  Gdzie mogę kupić to wszystko?
  Była bym wdzięczna za odpowiedź.
  rima.avetyan@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 26. Hej, chciałabym poprosić o poradę, bo nie wiem, co źle zrobiłam, że moje serum się kompletnie rozwarstwiło. Mam wrażenie, że to wina ekstraktu z pestek winogron z beautyever, z którym mam też problemy w przypadku kremu z filtrem UV. Dodam, że użyłam lecytyny w płynie zamiast w proszku. Czy to możliwe, że ekstrakt płata mi takie figle? A jeżeli tak, gdzie mogę aktualnie kupić lepszy? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Dobry wieczór, czy do maceratu mogę użyć zamiast oleju lnianego oleju z pestek moreli lub ze słodkich migdałów, bo te akurat mam na stanie? :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam!!
  Cudowny blog ale dla mnie to czarna magia
  Pytanie czy można kupić u Pani tekie serum?
  Proszę o odpowiedź na mojego maila
  bocius35@o2.pl
  Bardzo dziękuję za odpowiedź ��

  OdpowiedzUsuń
 29. Dzien dobry.
  Czy serum ma dzialanie zluszczajace?
  Czy dziala na przebarwienia oraz naczynka, czy mozna stosowac przy luszczycy? Czy glownie dziala odmladzajaco?

  OdpowiedzUsuń