poniedziałek, 30 listopada 2015

Kosmetyki z Bajkaliną spowalniające starzenie skóry

Kosmetyki domowe DIY. Przepisy.
Domowe serum do twarzy przeciwzmarszczkowe diy blog samorobiony domowej roboty krem. Serum przeciwzmarszczkowe 30+ 40+ opinie efekty działanie forum blog kwc. Najlepszy krem na zmarszczki mimiczne forum kosmetyki blog opinie. kosmetyki naturalne diy natural homemade cosmetics facecream serum recipe video film. Tarczyca bajkalska bajkalina telomery apoptoza korzeń tarczycy Scutellaria baicalensis. Domowy krem dla cery do twarzy jak zrobić krem do twarzy. Czy mozna samemu dodawać do kremu, Baikaderm krem efekty kosmetyki naturalne bez konserwantówkosmetyki naturalne bez konserwantów przepisy forym blog kosmetyczny.

Bajkalina 

Działanie odmładzające korzenia w kosmetykach.
Poprzedni wpis poświęcony był temu dlaczego naprawdę starzeje się nasza skóra i jak możemy spowolnić ten proces. O tym, że prawdziwym powodem jest śmierć komórkowa.

Szybkie przypomnienie. Komórki starzeją się, bo telomery chroniące końce chromosomów skracają się z wiekiem. Skracają się za każdym razem gdy komórki się dzielą. Jest to nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Kiedy telomery są krytycznie krótkie komórka wchodzi w stan senescencji to znaczy zatrzymuje się jej aktywność, zostaje uśpiona i nie spełnia już swoich funkcji. Mechanizmy produkcji kolagenu i elastyny przez fibroblasty zostają upośledzone. W ślad za senescencją następuje apoptoza, czyli śmierć komórki (jej samobójstwo). Komórka może się podzielić jedynie 50 (w niektórych przypadkach 70) razy.
Dla porównania komórki mysie wykazują 11 podziałów (myszy żyją 3 lata), natomiast komórki żółwia olbrzymiego mogą dzielić się 130 razy,żółw żyje średnio 175 lat.Korzeń tarczycy bajkalskiej (pot. Bajkalina) , ktory zawiera flawon o nazwie bajkalina
Przepis na krem z bajkaliną
Baikaderm opinie działane bog krem Domowej roboty kosmetyki do twarzy przeciwzmarszczkowe przepisy diy blog. Czy mozna samemu dodawać do kremu, Serum przeciwzmarszczkowe 30+ 40+ . Najlepszy krem na zmarszczki mimiczne forum kosmetyki blog opinie. kosmetyki naturalne diy natural homemade cosmetics facecream serum recipe video film. Bajkalinaodmładza skórę Scutellaria baicalensis. Jak zrobić domowy krem do twarzy . kosmetyki naturalne bez konserwantówkosmetyki naturalne bez konserwantów przepisy . Opinie efekty działanie forum blog kwc

Sposobem na spowolnienie starzenia skóry jest m.in. stosowanie preparatów (doustnie lub w postaci kosmetyków), które albo spowolnią skracanie telomerów albo są nawet w stanie nadbudować je poprzez aktywację enzymu telomerazy, który powoduje z powrotem wydłużenie telomerów.Enzym telomeraza jest młodym odkryciem, z 2009 roku, za które została przyznana odkrywcom Nagroda Nobla. Tak więc aktywując telomerazę powodujemy, że komórka  jest młodsza, ponieważ maa dłuższe telomery. Może się podzielić średnio o 10% wiecej razy i dłużej żyć. Taki kosmetyk jest prawdziwym specyfikiem opóźniającym starzenie, który ma nie tylko wizualne działanie upiększające skórę, ale  przede wszystkim wykazuje działanie odmładzające w sensie biologicznym.

Zrobimy domowe serum do twarzy, które nadbudowuje krótkie telomery i jednocześnie spowalnia skracanie tych dłuższych.Składnikiem, który wykorzystamy do nadbudowania krótkich telomerów jest zioło tarczyca bajkalska.

Tarczyca bajkalska a wydłużenie życia komórekPrzeprowadzono badania in vitro na komórkach tkanki łącznej (fibroblastach) na kilkudziesięciu ziołach. Tylko tarczyca bajkalska wykazała pewą przedziwną właściwość. Pod jej wpływem komórki po wykorzystaniu limitu Hayflicka, czyli po pięćdziecięciu podziałach nie wchodziły w stan senescencji tylko uzyskały zdolność do dodatkowych 5 podziałów. Stało się to na skutek aktywacji enzymu telomerazy, co wydłużyło żywotność komórek i ich zdolności podziałowe. Komórki te po pewnym czasie powinny ulec apoptozie, ale przeciwnie: znów zaczęły dzielić się. Nie tylko zostały uchronione przed śmiercią, ale ponownie aktywowały się i znów były zdolne do wykonywania swoich funkcji. Nie na zawsze, ale na pięć kolejnych cykli podziałowych.

Poniżej: Łączna liczba podziałów komórek traktowanych preparatem zawierającym bajkalinę w porównaniu do komórek kontrolnych [9]

Vitasource, BajkalinaW tym przypadku komórki "starcze"  powinny umrzeć a zyskały cechy jakie miały gdy były młodze o 5 podziałów. Czyli o ile? Szacuje się, że ich telomery miały taką długość 10 lat wcześniej.

Zinterpretujmy efekty dodatkowych pięciu podziałów.

Producenci preparatów kosmtycznych z bajkaliną zapewniają że odmłodniejemy o 10 lat. Trochę tak i trochę nie. Jest tu lekkie niedopowiedzenie.  To fakt, że komórki są młodsze o 10 lat, bo dziesięć lat wcześniej były w takim samym momencie życia. Potencjał biologiczny pozostanie taki sam jak w momencie rozpoczęcia stosowania bajkaliny, ponieważ ilość komórek się nie zmieni.. Ale nie od razu należy to rozumieć jako to, że zmarszki 35-latki nagle znikną i skóra będzie wyglądała jak wtedy gdy miała 25 lat. Wygląd skóry poprawi się, ale należy to bardziej rozumieć jako dodatkowe 10 lat dla skóry. Czasowe zatrzymanie starzenia skóry, bo dostajemy dodatkowe 10 lat podziałów komórek. Czyli jest to inwestycja w przyszłość wyglądu naszej cery.

I tu znów jeden ważny aspekt. Nasza skóra to nie są komórki w laboratorium, i w przeciwieństwie do nich jest narażona na wolne rodniki, promieniowanie UV i uszkodzenia skóry. Dlatego proces starzenia będzie następował w zależności od nasilenia tych czynników. Będzie postępował ale za to dużo wolniej. Tak więc starzenia nie zatrzymamy zupełnie, ale za to znacznie go spowolnimy.

Dzieje się tak dlatego, że telomeraza aktywowana jest przez to zioło tylko w komórkach, które są bliskie śmierci. Krytycznie krótkie telomery, senescencja - to wtedy bajkalina uaktywnia teomerazę. Nie uaktywnia jej w każdej komórce. Kiedy zadziałamy tarczycą bajkalską na komorkę zdolną  do 30 podziałów to nie wydlużymy jej telomerów. Ona nadal będzie żyła własnym życiem. Zadziałamy na nią dopiero wtedy, gdy będzie zbliżała się lub będzie w trakcie senescencji.

Na utrzymaniu komórek i wydłużeniu ich telomerów powinno nam zależeć tym bardziej, że wraz z wiekiem zdolność do podziałów zmniejsza się. Limit Hayflicka (50-70 replikacji komórek)  to liczba podziałów młodych osobników, na każde 10 lat liczba ta zmniejsza się średnio o 10% zaczynając od wieku 30 lat.[9]
Domowe serum do twarzy przeciwzmarszczkowe diy blog samorobiony domowej roboty krem. Serum przeciwzmarszczkowe 30+ 40+ opinie efekty działanie forum blog kwc. Domowy krem dla cery do twarzy jak zrobić krem do twarzy. Krem Baikaderm opinie działanie efekty forum blog Najlepszy krem na zmarszczki mimiczne forum kosmetyki blog opinie. kosmetyki naturalne diy natural homemade cosmetics facecream serum recipe video film. Czy mozna samemu dodawać do kremu, kosmetyki naturalne bez konserwantów blog kosmetyczny.


Kosmetyki naturalne diy blog

Wyjaśniłam, że dosztukowanie telomerów a tym samym odmłodzenie umierjących komórek o 10 lat ma działanie bardziej zatrzymujące starzenie skóry niż w cudowny sposób cofające wygląd skory o 10 lat. To dotyczyło samego faktu dodatkowych 5 podziałów. Tarczyca wpływa na młodszy wygląd skóry, bo to wynika też z innych czynników. W tarczycy bajkalskiej, znajduje się bardzo dużo typowych składników aktywnych o działaniu anti-age, polifenoli, antyoksydantów, która poprawiają elastyczność, jędrność, koloryt i mikrorzeźbę skóry. Czyli może mieć działanie odmładzające, również wizualnie.

Za wydłużenie istnienia telomerów odpowiada nie całe zioło, ale konkretna substancja w niej zawarta - flawon o nazwie bajkalina.

Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis) jest ziołem, które składa z wielu związków w tym z 26 flawonoidów. Trzy najciekawsze i najcześciej badane to bajkalina, bajkaleina i wogonina, więc na nich się skupię. Wszystkie trzy mają dobrze udokumentowane działanie hamujące rozwój nowotworów.

Zioło tarczyca bajkalska potocznie nazywana jest bajkaliną - tak samo jak jeden z jej flawonów. Żeby uniknąć w tym poście dezorientacji przyjęłam zasadę, że zioło określam zawsze nazwą "tarczyca", natomiast "bajkalina" oznacza zawsze flawon (a nie całą roślinę).
Dodatkowo ze względu na podobną nazwę dwóch flawonów wytłuszczam literkę "e" w nazwie bajkaleiny.


Właściwości i działanie bajkaliny (flawonu)


 1. Tarczyca bajkalska zawiera silne związki o działaniu przeciwutleniającym - naturalne antyoksydantanty, które wchodzą w reakcje z wolnymi rodnikami, łatwo wiążą i usuwają metale ciężkie . Dzięki temu ma znaczne właściwości opóźniające starzenie skóry.

  Przypomnę o co chodzi z tymi wolnymi rodnikami i antyoksydantami (czyli przeciwutleniaczami). Wolny rodnik to taka cząsteczka, która posiada elektrony, które nie mają pary. Taka cząsteczka dąży do tego, aby ukraść brakujący elektron z pierwszej lepszej cząsteczki, którą napotka. Powstaje reaakcja łańcuchowa, bo cząsteczka, ktorej zabrano elektron sama staje się wtedy wolnym rodnikiem. W ten sposób niszczy błony komórkowe, DNA, tkanki. To powoduje starzenie skóry i nowotwory, ponieważ mogą zachodzić mutacje DNA.
  Antyoksydant to taki związek, który posiada cząsteczki, które mogą oddać elektron rodnikowi, a same przy tym nie ponoszą większej szkody, często wówczas przekształcają się w związek "obojętny" dla organizmu i nie zabiera innym cząsteczkom elektronów. Zatrzymuje reakcję. Pisałam o tym tutaj

  Bajkalina i bajkaleina wykazują największą zdolność hamowania peroksydacji lipidów indukowanych przez dwuwartosciowe jony żelaza-kwas askorbinowy , podczas gdy wogonina wykazywała tutaj znikomą aktywność.[12]

  Bajkaleina jest najsilniejszym przeciwutleniaczem spośród trzech flawonów występujących w tarczycy bajkalskiej. Wykazuje ona nawet nieznacznie lepsze cechy hamowania utleniania związanego z jonami żelaza w porównaniu z dobrze znanym fawonoidem - kwercetyną. Z tego względu jest świetnym związkiem, który można wprowadzić do serum z witaminą C. Tarczyca bajkalska hamuje reakcję Fentona, bo silnym chelatorem żelaza.

  Własności przeciwutleniające bajkaliny możemy porównywać z kwasem askorbinowym (witaminą C).

  Do stężenia mniej więcej  0,017% witamina C ma większe zdolności chelatowania dwuwartościowych jonów żelaza (wykres poniżej). Natomiast powyżej tego stężenia (czyli stężenia, jakie zazwyczaj stosujemy w kosmetykach) to bajkalina ma lepsze zdolności wychwytywania tych jonów  (jony Fe2+ są potrzebne do wytworzenia rodnika OH•)


  Zdolność chelatowania jonów żelaza Fe2+ przez bajkalinę, kwas askorbinowy (wit C) i BHT [14]

  Domowy krem do twarzy blog
  Najlepsze serum do twarzy przeciwzmarszczkowe do it yourself diy,Baikaderm forum cena domowej roboty krem. efekty działanie forum blog kwc. Najlepszy krem na zmarszczki mimiczne forum kosmetyki blog opinie. kosmetyki naturalne facecream serum recipeTarczyca bajkalska bajkalina telomery apoptoza korzeń tarczycy Scutellaria baicalensis. Domowy krem dla cery do twarzy jak zrobić krem do twarzy. Czy mozna samemu dodawać do kremu, diy natural homemade cosmetics. Najlepsze blogi kosmetyczne ranking. Kosmetyki naturalne bez konserwantów forum blog kosmetyczny.


  Natomiast zdolność wyłapywania trójwartościowych jonów żelaza Fe3+ stosuje się jako wskaźnik ogólnych właściwości antyoksydacyjnych substancji. Tutaj najlepiej wypada witamina C (wykres poniżej), bajkalina znajduje się zaraz za nim. Najgorsze własności przeciwutleniające wykazał syntetyczny przeciwutleniacz BHT.


  Porównanie zdolności redukcji jonów żelaza Fe3+ przez witaminę C, bajkalinę i BHT

  Naturalne kosmetyki do twarzy diy
  Właściwości antyoksydacyjne witaminy C, bajkaliny i BHT, Źródło [14] 2. Ekstrakt z Tarczycy bajkalskiej ma dobre wlaściwości rozjaśniające skórę, porównywalne z kwasem askorbinowym. Według niektorych źródeł, jeśli wstępuje w wyższym stężeniu, może mieć takie same lub mocniejsze właściwości niż witamina C.
  Miedź jest niezbędna w syntezie melaniny, dlatego jej nadmiar może powodować przebarwienia. Tarczyca bajkalska ma działanie wyrównujące koloryt skóry, między innymi dlatego, że wychwytuje też jony miedzi. Oba flawony: bajkalina i bajkaleina mają taką właściwość przy czym stabilność kompleksu bajkaleiny z miedzią jest znacząco wyższa niż stabilność kompleksu bajkaliny. Im mniejsze pH tym stabilność kompleksu bajkalina-miedź bardziej odbiega od stabilności bajkaleina-miedź.
  Blog kosmetyki domowe

 3. Jak widać na powyższym wykresie jeśli pH kremu/serum wynosi 5,5 wówczas bajkaleina chelatuje mniej więcej proporcjonalną ilość jonów miedzi w stosunku do jej użytej ilości w kremie.
  W pH 6,8  wystarczy, że bajkaleina stanowi od 10-100% ilości jonów miedzi w kremie - wtedy jej stosunkowa "pojemność" kompleksowania jest  zdecydowanie wydajna. Natomiast zwiększenie stężenia bajkaleiny na tyle, aby jej ilość przekraczała ilość jonów miedzi nie przynosi już większych korzyści.
  Najlepszy krem na zmarszczki mimiczne forum kosmetyki blog opinie. kosmetyki naturalne diy natural homemade cosmetics facecream serum recipe video film. Tarczyca bajkalska bajkalina. Samorobiony domowej roboty krem blog. Domowy krem dla cery jak zrobić krem do twarzy. Domowe serum do twarzy przeciwzmarszczkowe diy. Serum przeciwzmarszczkowe 30+ 40+ Baikaderm opinie efekty działanie forum blog kwc. 4. Poniżej porównanie efektu przeciwzapalnego flawonoidów z tarczycy bajkalskiej z wzorcem - ibuprofenem, znaną substancją przeciwzapalną i przeviwbólową. Antyoksydant oroxylin A to kolejny antyoksydant występujący w tarczycy bajkalskiej. Spośród wszystkich substancji wogonina wykazywała najlepsze właściwości przeciwzapalne.
  Badanie polegało na celowym wywolaniu obrzęku zapalnego przez wstrzyknięcie karagenianu w łapy szczurów. Dawki substancji przeciwzapalnych zostały później wstrzyknięte w obrzęk. Dawka aplikowanych substancji była minimalna, odpowiadała stężeniu mniej więcej 0,0002% masy ciala.[8]
  Krem przeciwzmarszczkowy blog diy


 5. Bajkalina poprawia wygląd skóry poprzez poprawę jej mikrorzeźby. Młoda skóra ma bardziej regularne mikro-linie, które przyjmują dość regularne kształty właściwe dla każdej osoby. Taka skóra jest bardziej izotropowa, a linie bardziej regularnie uporządkowane. Skór starzejąca się zaczyna wykazywać więcej cech anizotropowych, czyli więcej zaburzeń w regularności struktury skóry. Zastosowanie 1,5% bajkaliny poprawiło anizotropię skóry o 13%.


  Obraz mikrorzeźby skóry po stosowaniu preparatu zawierającego 1,5% bajkaliny. 
  Obraz odwzorowany techniką 3D zwaną projekcjią prążków.[9]

  Kosmetyki przeciwstarzeniowe blog
 6. Bajkaleina wchłania się znacznie szybciej i w większym stopniu niż bajkalina.

 7. Około 90% komórek nowotworowych wytwarza telomerazę. Tarczyca bajkalska również ją aktywuje w komórkach dążących do senescencji. Ale tylko w komórkach zdrowych. Przeprowadzono wiele badań w związku z dzialaniem przeciwnowotworowym tarczycy bajkalskiej, robiono je jeszcze zanim odkryto telomerazę. We wszystkich badaniach  flawony z tarczycy bajkalskiej zachowują się inaczej w komórkach nowotworowych - nie aktywują telomerazy. Wręcz przeciwnie, prowadzą do apoptozy komórek nowotworowych. Silniejszy efekt zabijający komórki nowotworowe ma bajkaleina niż bajkalina.

 8. Bajkalina i bajkaleina hamują wzrost wewnątrzkomórkowego wapnia. Jak pisałam w poprzednim wpisie jony wapnia są niezbędne do wywołania apoptozy.

 9. Oba flawony: bajkalina i bajkaleina opóźniają rozkład naszego własnego kwasu hialuronowego występującego w skórze. Dzieje się tak, bo są inhibitorami hialuronidazy (hialuronidaza to enzym, który rozkłada kwas hialuronowy).

 10. Flawony z tarczycy bajkalskiej mają działanie mocno przeciwwirusowe i antybakteryjne. Może zwiększyć aktywność antybiotyków wobec odpornych bakterii. Hamuje rozwój głównie bakterii gram-dodatnich, dużo mniejsze cechy wykazuje przeciwko bakteriom gram-ujemnym. Wogonina silnie hamuje wzrost przecinkowca cholery w  rozcieńczeniu 1:800 i gronkowca zlocistego w stężeniu 1:400.

 11. Krem lub serum z tarczycą bajkalską jest idealnym kosmetykiem do stosowania po złuszczaniu kwasami AHA, ponieważ:

  A. Kwasy AHA intensyfikują podział komórek. Przy inwazyjnym złuszczaniu wpływa to na szybsze skracanie telomerów. Bajkalina cofa to działanie przy krytycznie krótkich telomerach.
  B. Zapobiegnie oksydacji komórek. Kwasy jako, że powodują pozbycie się wierzchniej warstwy naskórka powodują wzmożony naplyw tlenu do komórek, który jest ogólnie dobrą właściwością, ale może powodować również wzmożoną produkcję reaktywnych form tlenu (wolnych rodników) w komórkach.


 12. Substancje, z jakimi możemy łączyć Tarczycę bajkalską oraz jej flawony w kosmetykach DIY


 13. Witamina B3 (tutaj pisałam o niacynamidzie w kosmetyce) działa synergistycznie z bajkaliną. Dodatek niacyny zwiększa penetrację bajkaliny. W badaniach dodanie 5% nikotynamidu do kosmetyku zawierającego bajkalinę zwiększyło głębokość penetracji kosmetyku [4]. Dodanie nikotynamidu (witaminy B3) spowodowało lepszą penetrację o 112% od tej, w której nie użyto witaminy B3. Po sześciu (i więcej) godzinach witamina B3 zwiększałaa przyswajalność kosmetyku o około 35%. Podobne działanie zwiększające penetrację bajkaliny ma kofeina.

 14. Tarczyca bajkalska może być łączona z szałwią czerwoną, takie połączenie może wkazywać synergizm w działaniu antyrakowym. Często bywa łączona też z ekstraktem z akacji oraz acai.

 15. Można łączyć bajkalinę i bajkaleinę z witaminą C w kremach, związki te działają synergistycznie. Bajkalina opóźnia rozkład witaminy C w kwas dehydroaskorbinowy. I w drugą stronę: kwas askorbinowy hamuje deradację oksydacyjną bajkaliny, bajkaleiny i wogoniny. Jak zawsze trzeba zwrócić uwagę na pH formulacji.

 16. Wyciągi z tarczycy bajkalskiej dobrze współpracują również z inozytolem,  kwasem cytrynowym lub witaminą E.
  Uwaga:
  Można połączyć wyciąg z tarczycy bajkalskiej z kwasem cytrynowym albo wyciąg z tarczycy z witaminą E, ale należy uważać lub wręcz unikać łączenia tych trzech składników w jednym produkcie naraz, tj. wyciąg z tarczycy + kwas cytrynowy + witamina E - taka mieszanka może skutkować tym, że kosmetyk będzie miał działanie pro-oksydacyjne (niekorzystne). Pisałam o tym przy okazji maceratu bajkalinowego.

Skupiłam się na dokładnym opisaniu kilku włściwości tarczycy bajkalskiej. Wspomnę tylko , że ma dodatkowo własności hamujące peroksydację lipidów. Flawony zamknięte w otoczce lecytynowej wykazują mocniejsze działanie hamujące peroksydację lipidow niż BHT.
Chroni kolagen typu I i III i wzmaga jego produkcję, coo może być powiązane z przedłużeniem życia komórki o 5 cykli podziałowych.  Zapobiega uszkodzeniom łańcuchów DNA i spowalnia procesy starzenia. 

Działanie uaktywniające telomerazę w komórkach przed  śmiercią było badane w gatunku korzenia tarczycy bajkalskiej (czyli Scutellaria baicalensis Georgi) , jednak w Polsce występuje gatunek tarczycy pospolitej. Nie była ona badana pod tym kątem, ale niewykluczone (ale i niepotwierdzone) że może wykazywać podobne własności. Wiemy na pewno, że i jej ekstrakt warto łączyć z witaminą C, bo tarczyca pospolita hamuje oksydazę askorbinową, która wzmaga i przedłuża działanie wit. C.

Odpowiedni poziom flawonoidów w korzeniach tarczycy występuje w roślinach 3-letnich, zawierają wtedy najwięcej substancji aktywnych.  Napar z liści ma podobny skład ale zawartość składników czynnych jest o wiele mniejsza. Naturalnie pochodzi z okolic jeziora Bajkał na terytorium Rosji, ale bywa uprawiana w Polsce.

Tarczyca bajkalska w formie pociętego korzenia lub proszku jest sprzedawana np. w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością, można ją dostać coraz częściej zapewne ze względu na fakt, że w ostatnich dwóch latach stala się szczególnie popularna.

Stabilność kosmetyków z tarczycą bajkalską i jej flawonoidami


Bajkalina (flawon) jest najbardziej stabila w pH 4,3-4,5.

Bajkaleina (baicalein) jest nierozpuszczalna w wodzie. Wykonano eksperyment, w którym stworzono emulsję wody i oleju sojowego, w którym rozpuszczono 0,05% bajkaleinę i poddano homogenizacji. W wyniku testu emulsja była fizycznie stabilna podczas przechowywania w temp. 4 st. C przez okres 30 dni. Analiza wykazała, że 77-84% początkowej wartości bajkaleiny została zachowana w świeżej emulsji. Niestety podczas jej przechowywania wartość ta zmniejszyła się do 36-49%.


Dziękuję Czytelniczce Urszuli Antczak za przekazanie materiałów producenta (których część wykorzystałam w powyższym wpisie) z badaniami nad preparatem z bajkaliną.
Preparatu tego użyjemy w serum bajkalinowym w kolejnym wpisie.Telomery i teoria starzeniaKwasy owocowe na twarz. EfektyKosmetyki domowej roboty diy
Jak zastrzymać starzenie 
skóry. Telomery. 
Mocno nawilżający krem z mocznikiem.Przepis.Przepis DIYPrzepis na serum 
przeciwzmarszczkowe. Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody
 ~ervish.blogspot.com


Piśmiennictwo

[1]Efficacy of combined treatment with albendazole and baicalein against eosinophilic meningitis induced by Angiostrongylus cantonensis in mice Han-Jiang Hea1a2a3, Zhi-Yue Lva1a2, Zheng-Yu Lia1a2, Li-Yan Zhanga1a2, Qi Liaoa1a2, Huan-Qin Zhenga1a2, Wei-Yang Sua4, Shao-Qi Raoa4, Xin-Bing Yua1a2 and Zhong-Dao Wu
[2]Graduate Institute of Chinese Pharmaceutical Sciences, China Medical College, Taichung, Taiwan 404, ROC.,Comparison of metabolic pharmacokinetics of baicalin and baicalein in rats. Lai MY1, Hsiu SL, Tsai SY, Hou YC, Chao PD.
[3]Baicalin protects human skin fibroblasts from ultraviolet A radiation-induced oxidative damage and apoptosis; Bing-rong Zhoua, Hui-bin Yina, Yang Xua, Di Wua, Zhao-hui Zhangb, Zhi-qiang Yina, Felicia Permatasaria & Dan Luo*a pages 1458-1471
[4] Badania firmy L'Oreal, COSMETIC COMPOSITIONS FOR INCREASING BIOAVAILABILITY OF ACTIVE COMPOUNDS ,Wynalazcy: Elizabeth Hunter Lauten, New York, NY (US); Jean-Thierry Simonnet, Mamaroneck, NY (US); Zhi Pan, Fort Lee, NJ (US); Guive Balooch, NeW York, NY (US) ;
[5]Ziemlanski S., Wartanowicz M. 1999. Rola antyoksydantow w zapobieganiu chorob degeneracyjnych [The role of antioxidants in prevent degeneration dieses]. Mater. Konf. Antyoksydanty w żywnosci-aspekty technologiczne i zdrowotne, 11-17
[6]Relative Flavone Bioavailability of Scutellariae Radix between Traditional Decoction and Commercial Powder Preparation in Humans; MIAO-YING LAI1,2, YU-CHI HOU3, SU-LAN HSIU2, CHUNG-CHUAN CHEN1 AND PEI-DAWN LEE CHAO2*
[7]Iron-binding and anti-Fenton properties of baicalein and baicalin. Carlos A Perez, Yibin Wei, Maolin Guo
[8]Antioxidative and Anti-Inflammatory Activities of Polyhydroxyflavonoids of Scutellaria baicalensis Georgi. Wen-Hsin Huang, An-Rong Lee, Ching-Huey Yang School of Pharmacy, National Defense Medical Center, 161 Minchuan East Rd.Sec.6 Taipei, Taiwan wla zwierząt LVI
[9] Katalog informacyjny Provial Group Vitasource
[10]Department of Pharmacology and Toxicology
Faculty of Pharmacy in Hradec Králové Charles University in Prague. In vitro evaluation of copper-chelating properties of flavonoids; Michal Říha, Jana Karlíčková, Tomáš Filipský, Kateřina Macáková, Liliana Rocha, Paolo Bovicelli, Ilaria Proietti Silvestri, Luciano Saso, Luděk Jahodář, Radomír Hrdina and Přemysl Mladěnka*
[11]Janina G, Jan O, Romuald Z and Malgorzata K (1997). Antioxidant activity of flavones from Scutellaria baicalensis in lecithin liposomes. Z Naturforsch, 52c: p817-823.
[12]Free radical scavenging and antioxidant activities of flavonoids extracted from the radix of Scutellaria baicalensis Georgi Zhonghong Gao, Kaixun Huang, Xiangliang Yang, Huibi Xu Chi YS, Lim H, Park H, Kim HP:
[13]Effects of wogonin, a plant flavone from Scutellaria radix, on skin inflammation: in vivo regulation of inflammation-associated gene expression. Biochem Pharmacol 2003 Oct 1, 66(7), 1271–1278 Li BQ, Fu T, Gong WH, Dunlop N, Kung H, Yan Y, Kang J, Wang JM: The flavonoid baicalin exhibits antiinflammatory activity by binding to chemokines. Immunopharmacology 2000, 49, 295–306.
[14]Purification and antioxidant activities of baicalin isolated from the root of huangqin (Scutellaria baicalensis gcorsi) Liu Peng-fei, Han Fu-gen, Duan Bin-bin, Deng Tian-sheng, Hou Xiang-lin, and Zhao Ming-qincorresponding author [15]Helena Puzanowska-Tarasiewicz, Barbara Starczewska, Ludmiła Kuźmicka REAKTYWNE FORMY TLENU, Zakład Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku Kierownik: prof. dr hab. H. Puzanowska-Tarasiewicz
[15]Niacinamide, Caffeine, Scutellaria Baicalensis w tonikach na porost włosów Resveratrol, Baicalin, and vitamin E, http://patents.justia.com/patent/9018177
[16]Formulation and storage stability of baicalein-loaded oil-in-water emulsions; Witcha Treesuwan1, Sosaku Ichikawa, Zheng Wang, Marcos A. Neves1, Kunihiko Uemura, Mitsutoshi Nakajima1, andIsao Kobayashi1,
[17]Stability of Baicalin Aqueous Solution by Validated RP-HPLC QIU Feng, TANG Xing, HE Zhong-gui*, LI Hao-zhi School of Pharmacy, Shenyang Pharmaceutical University, Shenyang 110016, China

34 komentarze:

 1. Jak zwykle Er vish pięknie to napisałaś..... podziw i szacunek dla Ciebie. Moja bajkalina w proszku maceruje się tydzień w oleju, napisz proszę potem słówko, jak podasz recepturę na krem, czy można z olejem malinowym i tlenkiem cynku... to byłby na dzień jak znalazł..... ;) pozdrawiam Lidka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że choć w części się przyda, męczyłam wpis z przerwami dobrych kilka dni, dziękuję Lidko. Napiszę wszystko co chcesz, muszę tylko sklecić do końca ten krem, dopiero na weekendie będę mieć czas. Moja następna partia też się maceruje, tyle, że na pociętych korzonkach. Zrobię chyba taki macerat na oleju lnianym, żeby dodać do serka Budwigowego, dopieszczę telomery od środka, niech sobie użyją:)

   Usuń
 2. ... a mnie zastanawia ciągle jak to jest z tym ultraniskocząsteczkowym kwasem hialuronowym. :/ Rozumiem, że miałby skracać teleomery na podobnej zasadzie jak kwasy złuszczające AHA (czy to samo dotyczy innych kwasów, czy jak to wygląda?) i retinoidy, włączając procesy naprawcze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz trochę inaczej to jednak wygląda z kwasem hialuronowym nakładanym na skórę, bo nie powoduje to bezpośrenio złuszczania skóry i odnowy komórek, a jest to związane raczej z reakcją zapalną, jaką może powodować. Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy tłumi rekcję zapalną i sprzyja regeneracji ran. Z drugiej strony kwas niskocząsteczkowy zwiększa ekspresję białka zapalnego a to może odgrywać ważną rolę w indukcji całej kaskady zdarzeń procesu zapalnego. Tak więc HLMW jest substancją, która hamuje zapalenie, natomiast wiele badań wskazuje na to, że ULMW może być substancją pro-zapalną, sprzyjającą włóknieniom i powodującą degradację macierzy. Choć rzeczywiście dzieje się to obok tego dobrego efektu, jakim jest dobre nawilżenie skóry, bo taką właściwość niskocząsteczkowy kwas hialuronowy mimo wszystko wykazuje. A jeśli powoduje mikro-zapalenia to może powodować mikro-puchnięcie skóry, co może tłumaczyć efekt chwilowego wygładzenia zmarszczek. W sumie koniec końców prawdopodobnie reakcja zapalna powodowana przez ULMW powoduje skracanie telomerów i tak jak napisałaś włączenie się procesów naprawczych , choć cały proces prowadzący do tego jest zupełnie inny jak w przypadku AHA i retinoidów.
   No niestety większość badań dermatologicznych opiera się na sprawdzaniu czy kwas hialuronowy nawilża, jak długo, czy jest dobrym promotorem przejścia, jak szybko goją się rany itd. czyli na czymś zupełnie innym. A badania odnoście degradacji macierzy i indukcji mikro-zapaleń dotyczą innych badań, których celem było zbadanie innych aspektów, a jednak mówią nam czego możemy się spodziewać w kwestii kosmetycznej/dermatologicznej. Poczekajmy jeszcze ze dwa lata, może się coś wyjaśni i zostaną wykonane badania 'wprost' przez niezależne instytuty i dadzą nam obraz jak to jest z tym ULMW nakładanym na skórę. Na razie jest to dedukcja i podejrzenia, mające jednak dość dobrze uzasadniane podstawy.

   Usuń
  2. Kurcze, dzięki za tak obszerną odpowiedź. Kochana jesteś! :)
   Zaraz poleci, jak ostatnio, do pliku, bym mogła zerknąć, w razie czego (skleroza nie boli ;)).
   Szkoda, że substancje kosmetyczne nie są lepiej sprawdzane przed wprowadzeniem na rynek, a nie po. :( Co, jeśli się okaże, że wiele ludzi nieświadomie wyrządziło sobie szkody? Może tragedii nie będzie, no ale... Nie wiem z resztą czy to możliwe, by zbadać jakąś substancję od a do z, jeśli chodzi o ewentualne skutki uboczne...
   Pozostaje przeczekać ten okres niepewności na kwasie wielkocząsteczkowym i "zwykłym" małocząsteczkowym LMW. ... albo ryzykować :/

   Dzięki raz jeszcze!
   Pozdrawiam,
   R. :)

   Usuń
  3. Nie bój się R. , blog nigdy nie zniknie, regularnie robię kopie zapasowe w razie czego :) Wiesz, chyba nie da się przebadać żadnej substancji tak jak mówisz od "a do z", tak ja osobiście myślę. Bo do tego musielibyśmy znać cały dokładny mechanizm działania organizmu ludzkiego, a wcale go tak dobrze nie znamy. Im więcej badań analizuje tym bardziej uświadamiam sobie jaką wielką niewiadomą jest dla nas organizm ludzi a co za tym idzie działanie poszczególnych związków na niego. Ale i tak dobrze, że naukowcy szukają odpowiedzi. Przynajmniej mamy poszlaki, a to już jakiś punkt zaczepienia :)

   Usuń
  4. Uff, mam nadzieję :D

   No cóż, niemożność dojścia do prawdy, która nie ma już warstw pod sobą, nie dotyczy najwidoczniej tylko nauk humanistycznych... :D
   Może nawet nie chciałabym żyć w czasach, kiedy wszystko będzie już wiadome - o ile kiedykolwiek takie nadejdą. :)

   W temacie kosmetyków stwierdzam, że najlepiej po prostu nie panikować - chyba nie da się uniknąć skutków ubocznych wszystkich półproduktów po kolei. Obym tylko nie płakała na starość :D
   Chyba narazie jednak nie zrezygnuję z ultramałocząsteczkowego kwasu, ma swoje plusy, które chcę przetestować na własnej skórze. Ale dobrze jest wiedzieć, że może nie do końca jest on bezpieczny - przynajmniej, jeśli będę go stosować, to będę to robiła świadomie. Może w ciągu kilku lat, póki naukowcy nie odkryją co i jak, większych szkód nie narobi. :) Jeśli nie odkryją i sprawa będzie wciąż pod znakiem zapytania - wtedy będę kombinować :)

   Usuń
 3. Witam chciałabym zapytać , czy jest możliwe zrobienie serum z wit. C ale bardziej nawilżające? bo mam cerę suchą . i najlepiej chciałabym sie skontaktować e-mailowo ale nie widzę podanego e-maila na stronie :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, właśnie przypomniałaś mi, że nie wchodzilam na pocztę dłuższy czas, muszę to nadrobić :) Tak możliwe jest zrobienie bardziej nawilżającego serum , po prawej stronie, pod odnośnikami jest formularz kontaktowy.

   Usuń
  2. Możesz zrobić serum np. z tetraizopalmitynianem askorbylu, tj. z wersją olejową witaminy C, to też dobra wersja wit. C , jednak dużo droższa. Dobrze skomponowana ładnie nawilży i rozświetli skórę. Zrobię przepis na takie serum/krem, zamierzam już dłuższy czas wstawić tą recepturę

   Usuń
 4. Aha dzięki za odpowiedź :)zobaczę na to serum :) zastanawiałam się nad serum Barbary kwiatkowskiej jednak w kroplach juwit jest gliceryna i zastanawiam się czy dało by się tak :

  -Woda destylowana
  - Alkohol etylowy lub izopropylowy ( ja mam rektyfikowany 95% )
  - Kapsułki z witaminą E
  -kapsułki z lecytyną
  wit C - zamiast kropelek z juwita można kupić tą sypaną wit C na ZSK? tylko ktorą ile wsypać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krople Juwit mają tylko 10% kwasu askorbinowego, więc jeśli stworzysz taki przepis jak powyżej, to wynikowo dostaniesz dużo mniejszą dawkę witaminy C, zależy to od tego jakich użyjesz proporcji, ale stężenie prawdopodobnie spadnie do 5% lub poniżej, a uważa się że przynajmniej 5% stężenie witaminy C powinno być w serum. To takie absolutne minimum.Więc tak, jak mówiłaś lepsza będzie witamina C w proszku.

   Możesz zastosować taki przepis jak powyżej, tylko doszłaś do jednego z głównych problemów w tworzeniu serum z wit. C - czyli jak wlączyć olejową formę witaminy E. Tu jest problem, jeśli chcesz stworzyć stabilny, a tym bardziej naturalny kosmetyk, bo wiele emulgatorow buntuje się w tak niskim pH, jakie wymaga witamina C (czyli poniżej 3,5). Kapsułki z lecytyną zawierają prawdopodobnie lecytynę HLB 4, która najlepiej rozpuszcza się w olejach to po pierwsze, a po drugie nie chce być stabilna w takim pH, więc nie bardzo się sprawdzi, dość szybko rozwarstwi kosmetyk i przylepi się do ścianek opakowania (razem z witaminą E). Lecytyna się więc tutaj nie sprawdzi. Często jest używany solubizator Laureth-23, niestety nie ma go w sklepach z półproduktami kosmetycznymi. Może sprawdzi się tutaj P-4C (Polyglyceryl-4-Caprate) ale na nim serum nie robiłam, trzeba by sprawdzić. Używa się też emulgatory z grupy Polysorbate (uwaga na polysorbate 60 i 80- podejrzewa się, że mogą być rakotwórcze). Więc receptura zależy od tego, czy bardzo chcesz używać solubilizatorów do wprowadzenia witaminy E. Możnaby esej napisać, ale nie będę się może już czepiać. Najprostsze serum więc w takim składzie jak napisalaś to byłoby:
   1,5 g kwasu l-askorbinowego - proszek
   alkohol - 0,15
   woda destylowana - dopełnić do 10 ml
   Można tutaj dodać np. kwas hialuronowy jeszcze lub glicerynę, ewentualnie szczyptę sody oczyszczonej, gdyby piekło.

   Usuń
 5. kurczę nie widzę tego serum z tetraizopalmitynianem askorbylu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie zdążyłam go zrobić, dopiero się pojawi :) ale najprościej jest dodać np. 6% tetraizopalmitynianu askorbylu do 94% oleju. To taka mega prosta wersja, czyli 0,6 grama tetraizopalmitynianu askorbylu plus 9,4 grama oleju. Niestety ta forma witamiiny C jest droga, ale jest dobra.

   Usuń
 6. Ervish,gdzieś obiło mi sie o uszy ,ze ekstrakt z tarczycy bajkalskiej jest rowniez dobry przy cerze naczynkowej,podobno wzmacnia naczynka,czy wiesz moze czy to prawda?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) tak to prawda, tarczyca bajkalska wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Można by tak połączyć tarczycę z witaminą C i rutyną, to byłoby bardzo dobre serum wzmacniające naczynka.

   Usuń
 7. po przeczytaniu komentarzy jestem w kropce, ponieważ w najbliższą środę mam umówiony zabieg wypełnienia doliny łez kwasem hialuronowym i teraz nie wiem, czy się z niego nie wycofać, Co by mi pani poradziła?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Sama przechodziłam kilka miesięcy temu ten dylemat, bo byłam na trzech zabiegach mezoterapii iglowej kwasem hialuronowym. Podpytywałam kosmetolożkę o to jaki kwas mi aplikuje, usieciowany czy nie itd. Z pani jestem bardzo zadowolona miła, kompetentna, ale jednak kiedy ją podpytywałam o różne rzeczy "niewygodne" to trochę zmieniała temat. Oczywiście nawet nie przeszlo mi przez myśl, żeby z nią dyskutować o telomerach, kiedy rozmawiałyśmy o kwasach, bo nie chciałam, żeby się kobietka zbyt zmieszała, nie o to mi chodziło :) Wiadomo. Poszperalam wtedy trochę na internecie jakiej wielkości jest kwas hialuronowy aplikowany pod skórę i w tej chwili nie pamiętam dokładnych wielkości, ale pamiętam, że wtedy się trochę uspokoiłam, choć nie rozwiązałam sprawy w 100% tak, żeby wyjasnić wszystko. Pamiętam, że to co mi podawała to był taki kwas, ktory nie powinien podstępnie degradować naszych tkanek, miał większe cząsteczki. Teraz nie mogę znaleźć tych informacji, niestety. Moja rada: pójdź i spróbuj , taki kwas ma inną strukturę niż zwykły kosmetyczny, aczkolwiek możesz podpytać jakiej wielkości są cząsteczki kwasu. Ewentualnie jeśli Ci nie powie zapamiętaj nazwę preparatu poszperamy, może znajdziemy u producenta gdzieś tą informację.

   Usuń
 8. Dziękuję za poprzednią odpowiedź:)
  Arcyciekawy wpis, zainteresowanie bajkaliną sięga zenitu - Ty to wiesz, jak człowieka nakręcić:))) Badania badaniami,istniały sobie gdzieś tam... w bibliotekach albo czeluściach Internetu, a tu nagle Er vish wyciągnęła je na światło dzienne, pozbierała do kupy, skomentowała po swojemu - no uwielbiam to po prostu! Talent, samorodny talent! (i praca oczywiście).
  A tak przy okazji - zrobiłam krem na Olivemie (35% fazy olejowej, przewaga arganowego, ładnie wyglądał)i niestety po kilku dniach "poci się" olejem, dlaczego?
  Ania W.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy w takim razie zabieg dermaroller nie zrobi mi więcej krzywdy w przyszlOści niż mnie odmłodzi ? BO co mi po tym ja teraz napne sobie ładnie skore a za kilka lat będę starzej niż powinnam . Czy kwasy tez odpadaja .
  Z góry dziękuje za odpowiedz .

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam, moje pytanie dotyczy ph, przeczytałam u Ciebie, że witamina c jest stabilna <3,5 a witamina B3 przy ph 6,8. Czy to w ogóle da się połaczyć tak, żeby się nie znosiły ? Własnie przeczytałam na moich kilku kremach (np Norel), że te 2 witaminy sa w jednym kremie. Mało tego, nie pamietam któryś ze sklepów z półproduktami kosmetycznymi (chyba zsk) oferuje zestaw witaminowy i równiez jest tam razem B3 i C. Pozdrawiam Cecylia

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj pomyliłam sie z tą witaminą B3, jest stabilna od 3 -7,5, tak więc widać, ze przy ph np 3 można to połaczyć. Czy dobrze rozumiem ? bo jestem noga z chemii :)
  To bajkalina jest stabilna przy ph6,8, a piszesz że uwzgledniajac ph warto to łaczyć. Ale w takim razie jak? Cecylia

  OdpowiedzUsuń
 12. No to piszę por raz trzeci, zbyt duzo wiedzy, za słabe robie notatki :) doczytałam w końcu do końca: bajkalina ph 4,3-4,5. Przepraszam, ze piszę to wszystko bez sensu, aż mi wstyd :( Cecylia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Cecylio :) nic się nie dzieje, informacji jest dużo i nie ma się co dziwić ja sama czasem, jeśli zapomnę jakąś wartość wracam do swojego wpisu, żeby się upwenić. Tak, bajkalina (flawon) jest najbardziej stabilna w pH ok. 4,3, a już przy pH 5 jej rozkład przyspiesza. Niacynamid najlepiej stabilny jest w pH 4-6, ale można go stosować w granicach pH 3-7,5 w takim zakresie wykazuje jeszcze dobrą stabilność.

   Obyś się nie zniechęciła, jeśli zaczynasz z półproduktami, bo akurat trafiłaś na połączenie dwoch witamin, o którym można dyskutować. Normalnie jest tak, jak mówisz: możnaby połączyć witaminę C i niacynamid właśnie w pH 3 - bo tutaj trafiamy w wartość dobrą dla obu witamin. I dobrze rozumiesz kierowanie się warościami wspólnymi pH przy połączeniach.

   Tylko, że są pewne źródła, które podają, że taka mieszanka witamin w jednym kosmetyku sprawia, że działanie obu z nich w połączeniu będzie mniej efektywne jak w dwóch osobnych kosmetykach. Dlatego, choć i mnie bardzo kiedyś kusiło połączenie witaminy C i niacynamidu w jednym serum zdecydowałam, że nie warto ich łączyć. Z witaminą C robię serum, a z niacynamidem tonik. Drugie z kolei źródła podejrzewają, że takie połączenie może być dodatkowo niekorzystne, jeśli używane jest w kremie na dzień, bo może wytwarzać nadtlenek wodoru w skórze w trakcie ekspozycji na słońce. Ale to są podejrzenia.
   Choć rzeczywiście, połączenie kwas askorbinowy+niacynamid występuje w wielu kosmetykach, nawet często w tych z wyższej półki cenowej. Bo nie jest to połączenie zakazane, ale okazuje się, że więcej wyciągniemy z obu witamin stosując je osobno.

   Usuń
 13. Witam, na wstępie podziękowania i gratulacje za cudownego bloga. Jestem oddaną fanką:)
  Mam pytanie: Co sądzisz o samodzielnym przygotowaniu wyciągu z korzenia tarczycy bajkalskiej na bazie wody i kwasu mlekowego w proporcji 100ml do 20ml?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, dziękuję i cieszę się widząc każdą nową Czytelniczkę :) Prawdopodobnie chodzi Ci o lepsze wyciągnięcie składników aktywnych. Zazwyczaj do wyciągania substancji aktywnych czy maceracji stosuje się związki bardziej obojętne. Kwas mlekowy jest bardziej ukierunkowaną substancją, o niskim pH. Myślę, że może być to ryzykowne, nie widziałam też raczej ekstraktu wyciąganego kwasem mlekowym. Nie wiem na pewno co się stanie ze składnikami aktywnymi w takim stężeniu kwasu mlekowego, ale można mieć wątpliwości. I przy dłuższym przechowywaniu trzeba byłoby taki macerat delikatnie zakonserwować, żeby nie spleśniał przy długim przechowywaniu.
   Też myślałam o wyciągnięciu bajkaliny ale i innych składnikow z korzenia inaczej niż olejem. Raz, że vitasource kosztuje, a dwa że korzeń zawiera dużo więcej skladników aktywnych i flawonoidów. Myślę nad zrobieniem maceratu na propanediolu. Bardzo często jest wykorzystywany z tego co widzę przy wytwarzaniu płynnych ekstraktów. Mam w zamiarze dobrze rozdrobnić korzeń i nadlać propanediolem. Być może propanediolem zmieszanym z gliceryną. Jeszcze tego nie zrobiłam, najpierw muszę jeszcze trochę poczytać czy ten sposób się sprawdzi. Chyba najpierw zrobię mały test.

   Usuń
 14. Witam .Od tygodnia sledze twoj blogspod ,przeczytalam wszystkie artykuly i nachodzi mine na krecenie wlasnych kosmetykow .Twoj blog jest naprawde swietny to kopalnia wiedzy. Cosmetyki ktorych tu urzywasz moga sie sprawdzic dla moje cery (mieszanej, zaskorniki, przebarwienia po pryszczach,rozszerzone pory w Stefie T) che sprobowac wszystkiego�� jeslo mozesz mi powiedziec gdzie kupujesz bajkaline , Colostrum, itp.
  Gratuluje swietnego bloga i ole ole dla twojej wiedzy.
  Podaje mojego majla :barbarakazak1@gmail.com
  Z gory dziekuje i pozdrawiam
  Baska

  OdpowiedzUsuń
 15. Wspaniały wpis. A słyszałaś może o roslinie Astragalus ? Czytalam, że silnie działa na telomerazę. Czy masz może jakieś doświadczenie z tym ziółkiem? I jeszcze jedno...skoro tak świetnie działają od zewnątrz to jak suplementować się nimi? Jakie dawki. Jaka postać? Jestem ciekawa, czy próbowałaś. Pozdrawiam Natalia

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzisiaj pierwszy raz spotkałam się z tym blogiem,który jest nieziemski,fantastyczny.Zastanawiam się gdzie kupuje się potrzebne półprodukty .Wyczytałam, że w ZSK ,ale co to znaczy to nie wiem.MAM cerę naczynkową i chciałabym sobie pomóc lepiej wyglądać ,prosze o jakieś wskazówkiz góry dziękuję i pozdrawiam.Aha mam 58lat to przydałoby się coś zmienić choć troszkę

  OdpowiedzUsuń
 17. bardzo proszę o info gdzie kupujesz bajkaline grabowska_123@interia.pl.
  Czy znasz sklep www.red-ox.pl bo brzmi dość dobrze

  OdpowiedzUsuń
 18. Kupiłam bajkalinę w sklepie zielarskim i chcę sobie zrobić macerat .MOje marzenie jest takie ,żeby zrobić sobie serum z wit C,ale jak przeczytałam przepis to czarna magia .NIe wiem gdzie kupić dobre produkty i jak odmierzać składniki.Może ktoś pomoże jak się do tego zabrać od początku?

  OdpowiedzUsuń
 19. Musze to wypróbować, bo tak szczerze jeszcze nie miałam okazji :)

  OdpowiedzUsuń