wtorek, 1 września 2015

Serum z retinoidami      PRZEPIS.
Receptura na przeciwzmarszczkowe serum z Palmitynianem Retinylu na trądzik.


Serum krem z retinolem DIY blog
Retinoidy trądzik, serum z witaminą A, krem z witaminą A, retinol w kosmetce, retinoidy w kosmetyce, retinoidy, palmitynian retinylu. Kosmetyki blog diy przepis.Serum krem dla cery trądzikowej , zniszczonej.krem z retinolem na trądzik forum 30+ 40+ . Krem z retinolem dla 25 latki 30 latki, Kosmetyki własnej roboty DIY. Jak zrobić krem w domu. serum z retinolem, krem z retinolem, Krem z retinolem forum, opinie, recenzje, blog, vlog, który najlepszy. Serum DIY, domowej roboty własnej roboty. Retinoidy działanie na skórę, ciąża. Receptura przepis na domowe przeciwzmarszczkowe serum krem do twarzy. Blog. Ervish blog. Serum with vitamin A, retinol. Ładna cera. Najlepszy krem na trądzik i zmarszczki DIY. Homemade cosmetics DIY. How it's made. Retinol facecream. Naturalne kosemtyki. Kosmetyki DIY. Homemade facecream.Recipe.

Serum z witaminą A. Przepis

Udowodnione działanie na trądzik i zmarszczki. 
Kontynuacja artykułu o retinoidach. Koniecznie zapoznaj się z informacjami na temat retinoidów przed wykonaniem domowego serum z witaminą A

Jak zrobić krem z witaminą A, z czym łączyć i jak stosować retinoidy?
Retinoidy bez recepty na trądzik, serum z witaminą A. Kosmetyki blog przepis.  krem z witaminą A, serum z retinolem, krem z retinolem,witamina a w kosmetyce, retinoidy, palmitynian retinylu jak stosować. Krem z retinolem forum, opinie, recenzje, blog, vlog, który najlepszy. Serum na trądzik, krem dla cery trądzikowej. Serum DIY, domowej roboty własnej roboty. Retinoidy działanie na skórę, ciąża. Blog. Ervish blog. Serum with vitamin A, retinol. Kosmetyki odmładzajace na zmarszczki blog.Homemade cosmetics DIY. How it's made. Retinol facecream. Naturalne kosemtyki. Krem na trądzik forum opinie. Ładna cera DIY krem. Kosmetyki DIY. Homemade facecream.Recipe.Receptura przepis na domowe przeciwzmarszczkowe serum krem do twarzy.  retinol w kosmetce, leczenie trądziku retinoidami. witamina a w kosmetyce działaniewitamina a w kosmetyce działanie. retinoidy na  zmarszczki. .

Serum z retinolem na zmarszczki. Retinoidy na trądzik - przepis jak zrobić krem do twrzy z witaminą A blog vlog krem na zmarszczki serum na trądzik przepis receptura .


Przepis na domowe serum do twarzy z retinoidamiSkładnikWaga [g]Zawartość
procentowa [%]
Olej *1 10 %
MGS (emulgator)0,4 4 %
Alkohol cetylowy0,1  1  %
Witamina A (palmitynian retinylu)0,12 1,2 %
Octan tokoferylu (witamina E)0,15 1,5   %
Witamina B50,5 5 %
Kwas hialuronowy 3%1 10 %
Woda6,73 67,3   %
Kremowe serum z witaminą A (Palmitynian Retinylu) [10 g]


Krok 1
Olej + MGS + alkohol cetylowy + woda 

Wsypujemy 4 składniki do pojemniczka i podgrzewamy w łaźni wodnej (ewentualnie w mikrofalówce) do rozpuszczenia. Należy to robić ostrożnie, aby nie przegrzać oleju.
Po wymieszaniu powstanie ładna emulsja.


Krok 2
Witamina A + Witamina E + Witamina B5 + Kwas hialuronowy

Po ostygnięciu emulsji dodajemy pozostałe składniki powoli, po kropelce. Powinny być w temperaturze pokojowej. Czasem, jeśli składniki dodaje się zbyt szybko lub mają zbyt niską temperaturę emulsja może się zwarzyć.

Krok 3
Regulacja pH.

pH powinno się mieścić w granicach 5,5-6.
W razie potrzeby dodać kwasu mlekowego, glikolowego lub migdałowego do obniżenia pH. Mleczanu sodu do podwyższenia pH.
Można dodać dwa ziarenka sorbinianu potasu dla delikatnego zakonserwowania serum.


Serum z witaminą A, krem z witaminą A, serum z retinolem, krem z retinolem, retinol w kosmetce, witamina a w kosmetyce, retinoidy, palmitynian retinylu jak stosować. Retinoidy działanie na skórę, ciąża. Receptura przepis na domowe przeciwzmarszczkowe serum krem do twarzy. Blog. Facecream with vitamin A, retinol. Homemade cosmetics DIY. How it's made. Retinol facecream. Naturalne kosemtyki. Krem na trądzik, serum do cery trądzikowej.  Krem z retinolem forum, opinie, recenzje, blog, vlog, który najlepszy. Serum DIY, domowej roboty własnej roboty. Kosmetyki DIY. Homemade facecream.Recipe.

Tak wyglądała mieszanka przed podgrzaniem
krem do twarzy z witaminą a diy przepis na krem z retinolem, retinoidy trądzik. krem z witaminą a i e na tradzik. maść z witaminą a na trądzik opinie, trądzik witaminy. Retinoidy w leczeniu trądziku,retinoidy trądzik skutki uboczne. Jak zrobić krem z retinoidami w domu domowej roboty diy blog vlog przepis na serum przeciw zmarszczkom do twarzy. Retinoidy blog krem. Jak stosować retinoidy. Działanie efekty retinoidy na twarz.Pielęgnacja twarzy domowym sposobem. Domowa pielęgnacja twarzy. Domowy krem do twarzy na trądzik.Krem wizaz. .

Serum - krem z Palmitynianem Retinylu DIY


A tak zemulgowana mieszanka po podgrzaniu w łaźni wodnej
krem do twarzy z witaminą a diy przepis na krem z retinolem, retinoidy trądzik. Retinol apteka cena tradzik efekty. Krem z retinolem wizaz. Retinol krem słońce. krem z witaminą a i e na tradzik. maść z witaminą a na trądzik opinie, trądzik witaminy. Retinoidy w leczeniu trądziku,retinoidy trądzik skutki uboczne. Jak zrobić krem z retinoidami w domu domowej roboty diy blog vlog przepis na serum przeciw zmarszczkom do twarzy. Retinoidy blog krem. Jak stosować retinoidy. Działanie efekty retinoidy na twarz.Pielęgnacja twarzy domowym sposobem. Domowa pielęgnacja twarzy. Domowy krem do twarzy na trądzik retinol w kremach kosmetyki naturalne domowej roboty diy domowe kosmetyki jak zrobić przepis .Krem wizaz. .
Serum z witaminą A DIYUwagi do receptury serum z witaminą AUżywamy emulgatora MGS, ktory rozpuszcza się (wg producenta) w temperaturze 45 stopni. Według mnie temperatura jednak jest trochę wyższa dla stworzenia pełnej emulsji. Ponieważ fazę tłuszczową musimy podgrzać powinniśmy dobrać olej odporny na podgrzewanie. Oleje z dużą zawartością omega 3 i omega 6 nie będą odporne na podgrzewanie (np. olej lniany, czy z róży) natomiast te, ktore zawierają sporo omega 9 przy niższej zawartości szczególnie omega 3 będą się nadawaly do podgrzewania. Są to m.in.
Olej awokado, olej z orzechów arachidowych, olej z orzechów laskowych, olej z orzechów makadamii, oliwa z oliwek, jojoba, moringa.

Tabelę z zawartością kwasów tłuszczowych w olejach wstawiłam w poście o olejach roślinnych w kosmetyce.

Wadą olejów, które zawierają dużo kwasów jednonienasyconeych (omega 9) jest to, że mogą nie sprawdzić się dla osób z cerą trądzikową, ponieważ mogą zapychać. Sprawdzą się natomiast wśród kobiet które mają przesuszającą się, wrażliwą cerę, ponieważ dobrze zatrzymują wilgoć w naskórku.
Przepis zrobiłam na emulgatorze po to, żeby nie nudzić Was monotonią, ale standardowo dla siebie wykonuję na wlóknach pomarańczy, czyli na zimno.

Krem z retinolem forum, opinie, recenzje, cena,  Kosmetyki DIY przepisy  Serum z witaminą A i C , krem z witaminą A e , serum z retinolem retinoidami , krem z retinolem, retinol retinoidy  w kosmetce, witamina a w kosmetyce, retinoidy, palmitynian retinylu jak stosować. Receptura przepis na domowe przeciwzmarszczkowe serum krem do twarzy. Blog vlog Serum with vitamin A, retinol. Homemade cosmetics DIY. How it's made. Retinol facecream. Naturalne kosemtyki DIY. Homemade facecream.Recipe.


Serum z retinolem przepis blog DIY
Serum z witaminą A (pochodna retinolu palmitynianem retinylu) wykonane wg receptury zawierającej emulgator MGS


Osoby z cerą trądzikową mogą zrobić serum na włóknach pomarańczy, czyli:

1. Wlać do słoiczka składniki: Olej + Witamina A + Witamina E
2. Dodać włókna pomarańczy, rozmieszać, odczekać kilka minut (nie podgrzewać, o tyle jest prościej)
3. Dodać składniki: Witamina B5 + Kwas hialuronowy (tak samo stopniowo, po kropelce, w międzyczasie mieszać)
4. Krok 3 bez zmian

Serum/krem wykonany na wlóknach pomarańczy nie będzie miał tak stabilnej konsystencji jak ten wykonany na emulgatorze tj. po kilku tygodniach mógłby się rozwarstwić. Ale serum wykonujemy w ilości 10 ml po to, żeby za 2 tygodnie zrobić nowe, świeże, więc to nie problem.

Dlaczego takie, a nie inne połączenie składników w recepturzeKwas hialuronowy zwiększa penetrację witaminy A, działa jak subtelny promotor przejścia. Dodatkowo połączenie kwasu hialuronowego z witaminą A zwiększa epidermalną produkcje kwasu hialuronowego w skórze (tego własnego). Witamina E działa synergistycznie z witaminą A, B5 i kwasem hialuronowym. Dodatkowo jest naturalnym konserwantem fazy olejowej izapobiega utlenianiu.

Panthenol (witamina B5) stymuluje szybsze gojenie ran, powoduje szybsze odbudowanie bariery skornej uszkodzonej, przyspiesza proces brązowienia skóry podczas opalania, dobrze nawilża skórę.

Kwas hialuronowy ma działanie antyoksydacyjne i lekko okluzyjne, dlatego zwiększa poziom nawilżenia naskorku (zaraz po nałożeniu, ale kilka godzin później prawie zupełnie wraca do poziomu wyjściowego). Ponadto hialuronian sodu zapewnia transport jonów i składników odżywczych w skórze, więc pośrednio wspomaga lepsze wykorzystanie aktywnych substancji w serum.

Kosmetyki z retinoidami są jednymi z najdoskonalszych środków przeciwzmarszczkowych i uelastyczniających skórę. Indukują produkcję kolagenu w skórze, wybielają plamki pigmentacyjne, rozjaśniają karnację, wygładzają cerę i usuwają ogniska zapalne. Witamina A stosowana zewnętrznie indukuje produkcję prokolagenu oraz wzrost nowych komórek. Rezultatem jest grubsza, zdrowsza i lepiej wyglądająca skóra. Tutaj szczegółowo opisalam działanie retinoidów (witaminy A).

Zastosowalam wersję Pantenol 75%
Wynikowo czystej witaminy B5 w naszym serum jest 4,5%.
Pantenol powinien załagodzić drażniące działanie witaminy A i zminimalizować efekty naruszenia bariery skórnej, które występuje na początku stosowania retinoidów.

Zastosowałam żel hialuronowy 3%.
Jeśli posiadacie wersję żel hialuronowy 2%, to aby uzyskać wynikowe stężenie jak w recepturze to powinnyście dodać 1,5 g takiego żelu, a wody 6,33 (te 0,5 grama dodajemy kosztem wody).
Jeśli używamy wersję żelu hialuronowego 1% to należy dodać 3 gramy takiego żelu znów kosztem gramatury wody (a więc wody dodać 4,83 grama).


I główny składnik: Palmitynian Retinylu.
Użylam wersji, która najczęściej występuje w sklepach z półproduktami - 1.000.000 I.U.


krem do twarzy z witaminą a diy przepis na krem z retinolem, retinoidy trądzik. Retinol apteka cena tradzik efekty. Krem z retinolem wizaz. Retinol krem słońce. krem z witaminą a i e na tradzik. maść z witaminą a na trądzik opinie, trądzik witaminy. Retinoidy w leczeniu trądziku,retinoidy trądzik skutki uboczne. Jak zrobić krem z retinoidami w domu domowej roboty diy blog vlog przepis na serum przeciw zmarszczkom do twarzy. Retinoidy blog krem. Jak stosować retinoidy. Działanie efekty retinoidy na twarz.Pielęgnacja twarzy domowym sposobem. Domowa pielęgnacja twarzy. Domowy krem do twarzy na trądzik retinol w kremach kosmetyki naturalne domowej roboty diy domowe kosmetyki jak zrobić przepis .Krem wizaz. .

Serum z retinolem DIY blog
Serum z witaminą A DIY  wykonane wg receptury zawierającej emulgator MGSTutaj kończy się receptura,aby nie przesadzać z ilością składników. Można dodać jeszcze niacynamid. Dlaczego? O tym pisałam w poście o retinoidach stosowanych zewnętrznie w kosmetyce.

Należy się nastawić na możliwe podrażnienia związane ze stosowaniem witaminy A, bo z dużym prawdopodobieństwem wystąpią. Jeśli się nie pojawią, to nie znaczy, że serum nie działa, bo to nie jest wytyczna. Obowiązkowo, szczegolnie w początkowym okresie należy używać filtrów SPF, ponieważ skóra podrażniona, łuszcząca się jest pozbawiona części swojej warstwy ochronnej i łatwiej podda się atakom wolnych rodników pod wpływem promieniowania słonecznego. Mogłoby się wydawać, że stoi to sprzeczności z celem stosowania witaminy A - przecież ma ona pogrubić skórę i bronić ją przed szkodliwymi promieniami (głównie UVB). I jedno drugiemu nie przeczy - bo tak jest, ale musimy dać skórze czas na odbudowę.

Objawy podrażnienia, łuszczenia mogą się pojawić zazwyczaj po 3-6 dniach. Stosowanie serum można rozpocząć od częstotliwości 1-2 razy w tygodniu, gdy skora się trochę przyzwyczai można używać co drugi dzień albo nawet codziennie lub jeśli cera nie potrzebuje aż takiej bomby pozostać przy schemacie 1-2 razy w tygodniu. Prawdziwe efekty zmniejszenia zmarszczek, rozszerzonych porów czy leczenia trądziku można zaobserwować (w zależności od stanu cery i podatności) nawet po 4 miesiącach, niektórzy potrzebują dwa razy więcej czasu.  Serum NIE powinny stosować KOBIETY W CIĄŻY, ANI JĄ PLANUJĄCE.

I ostatnia, bardzo ważna rzecz. Serum stosujemy na NOC. Na dzień stosujmy kremy z antyoksydantami, ale nie z retinoidami.


Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody

47 komentarzy:

 1. Dzięki Dobra Kobieto za serum z retinolem, a niacynamidu dodać ile? tyle co wit. B5?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, niacynamidu możesz dodać do 5% tj. 0,5 grama, ale wtedy te poł grama musisz odjąć od wody. Wynikowo receptura będzie taka:
   Olej 1g
   MGS (emulgator) 0,4g
   Alkohol cetylowy 0,1g
   Witamina A (palmitynian retinylu) 0,12g
   Octan tokoferylu (witamina E) 0,15g
   Witamina B5 0,5g
   Niacynamid 0,5g
   Kwas hialuronowy 3% 1g
   Woda 6,33g
   Niacynamid jest rozpuszczalny w wodzie, jest w formie kryształków, dlatego dobrze będzie go rozpuścić np. w kwasie hialuronowym i wtedy dodać oba składniki.

   Usuń
 2. Zapomniałam zapytać jeszcze ,może jakiś dyskretny przepisik na krem na dzień z tlenkiem cynku? Najlepiej,żeby był z wit.c - jeżeli to możliwe. Korzystam na raz z Twoich 4 przepisów + tonik z glikolem,który kocham od lat,trochę czasu to zajmuje, żeby c nie z b, a v nie z g..... :-) ale mam już wprawę. Zrobiłam krem z cynkiem, ale nie 2 łyżki jak podają, muszę te filtry na starość, jeżeli a i c używam ( a większość życia bez filtrów się obywałam, mam przebarwienia na twarzy - skutek leżenia plackiem na słońcu ( cud,że jeszcze nie mam czerniaka ), pozdrawiam i może uda Ci się coś z tymi filtrami żeby było 3 w jednym, bo i podkład i puder i inne cuda wianki na rano lecą. Lidka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, wkrótce zrobię recepturę na krem do twarzy na jesień z tlenkiem cynku :)

   Usuń
 3. Może w przyszłym roku zdecyduje się na witaminę A. W tą zimę chcę popróbować z kwasami.
  Czekam na Twój wpis o Twojej pielęgnacji, co kiedy jaką miksturę używasz...:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuję za przepis z tymi witaminami B. Czy mogłabyś zrobić rozpiskę na stosowanie od rana do nocy co kiedy najlepiej na twarz?, coś, żeby po nocy zmyć krem, potem jakiś tonik, serum,krem pod oczy,krem z filtrami ( daję jeszcze podkład ), a wieczorem co po kolei dalej, jakie serum,krem na noc i może inne Twoje sugestie. Jestem systematyczna i cierpliwa, mogę i 2 lata czekać - jeżeli dożyję....:-) na efekty, chociaż mój mąż po 3 tyg kuracji od Ciebie wczoraj stwierdził, że wyglądam jakoś inaczej.... młodziej? i że on tez tak chce.....:-). Pozdrawiam. (balsamy do ciała , rąk, pod oczy sama oczywiście robię z maseł i olei) Lidka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetnie, że Twój mąż zauważył różnicę :). Mój przyszly mąż też ją zauważył, dlatego bardzo mnie dopinguje w tym co robię.
   Dobrze taki krótki podsumowujący wpis się pojawi, może niedługo.

   Usuń
 5. Mam dzięki Tobie wagę i włókna pomarańczy i inne gadżety....:-), ile na tę porcję włókien dodać?,zamiast emulgatora? Lidka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)
   Porcja 2% tj. 0,2 g powinna wystarczyć. Czasem dodając lecytynę w proszku 0,1 g można polepszyć konsystencję, ale na samych włóknach emulsja powinna wyjść wystarczająco dobrze. Skład więc powinien wyglądać tak:

   Olej * 1 g
   Włókna pomarańczy 0,2 g
   Witamina A (palmitynian retinylu) 0,12 g
   Octan tokoferylu (witamina E) 0,15g
   Witamina B5 0,5 g
   Kwas hialuronowy 3% 1 g
   Woda 7,03 g
   Trzeba pamiętać , że serum wykonane na włóknach często nie ma tak idealnej konsystencji jak na emulgatorze, ale moim zdaniem jest wystarczająca jak na warunki domowe. I nie jest śmieciowym składnikiem.

   Usuń
  2. Hej :) Mam małe pytanie dotyczące serum z włóknami pomarańczy. A mianowicie dotyczy wody. Niezbyt rozumiem, kiedy dodać wodę. Bo w tym przepisie da cery trądzikowej tej krok chyba jest pominięty, i właśnie nie wiem, czy mam te wodę dodawać czy nie, i kiedy :)
   Wspaniały blog, jesteś profesjonalna, naprawdę szacun.:)

   Usuń
 6. Hej ;) znalazłam twojego bloga przypadkiem, ale chyba zostanę tu na dłużej - bardzo ciekawe receptury. przejrzałam już wszystkie posty ;)

  Ja szukam wciąż złotego środka w pielęgnacji. Również zrezygnowalam z drogeryjnych kremów. Moja skora jest przetłuszczająca w strefie T w kierunku normalnej (przez ostatnie lata udało mi się uspokoić hormony i znormalizować wydzielanie sebum, lecz niestety tylko na twarzy, na głowie wciąz to samo). Stosuję rownież zdrową dietę, staram się dostarczać dużo witamin w postaci warzyw i owoców. Moja cera jest skłonna do sporadycznych wypryskow - mam momenty,, że nie ma ich wcale ale jak już zaczną sie pojawiać to jest ich sporo i są drobne. Ponadto bardzo zanieczyszczona (mnóstwo, naprawdę mnóstwo wągrów, zaskorników i jak to inaczej nazwać..) rozszerzone pory na policzkach.

  chciałam aby moja pielęgnacja byla dośc minimalistyczna. Co powiesz na taki plan?

  - zmywanie makijażu delikatnym płynem micelarnym
  - krem z kwasem l.h.a (receptura z ZSK) na noc 3 x tydzień
  - krem DIY nawilzający dla trądzikowców z twojego przepisu ;) stosowany w pozostałe dni na noc, gdzie nie nakładałabym kwasu
  - filtr 50 spf UV (myslałam nad tym od vichy) - codziennie
  - serum z witaminą C 15% - codziennie pod makijaż (tu moje pytanie - najpierw należy nakładać serrum, a potem filtr? )
  - od czasu do czasu peeling enzymatyczny
  - domowa mikrodermabrazja korund+olej rycynowy - 2 x w miesiącu

  czy jest to optymalny plan, czy czegoś jeszcze brakuje?
  z gory dziekuje za odpowiedz :)
  pozdrawiam, K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zalezy mi na tym aby dzialac w każdym aspekcie :)
   tj. zapobiegać trądzikowi a jednocześnie starzeniu,
   zwalczyć trądzik zaskórnikowy, utrzymac gładką i nawilzona, rozswietlona skore ;)

   Usuń
  2. Witaj K. , Twój schemat pielęgnacji jest dobry, ale myślę, że po pewnym czasie delikatnie zmodyfikowałabym go.
   Krem z kwasem l.h.a, o którym piszesz ma dobry skład, ale wyrzuciłabym olej ze słonecznika z receptury, zawiera dużo omega 6, które mają działanie prozapalne, choć co prawda nie jest go dużo ok.10%. Za to pachnotka ma działanie hamujące rozwój bakterii Propionibacterium acne. Ale ja prawdopodobnie mam bardziej lojotokową skorę, może jestem przewrażliwiona.

   Korund. Zrezygnowałam z peelingów korundem, czy wiesz, że w skali twardości Mohsa korund znajduje się o 1 stopień przed diamentem? Skala nie jest proporconalna, ale jednak pokazuje jak twardy to minerał. Korund rysuje szkło, myślę, że skóra nie potrzebuje takiej bomby, chyba że posiadasz drobniutką frakcję korundu. Cera traktowana dwa razy w tygodniu mechanicznym peelingiem pod mikroskopem wykazuje mikrozarysowania na skórze. Nie twierdzę, że korund na całej linii jest zły, ale osobiście uważam, że peeling enzymatyczny, mocznikiem, z lekkimii kwasami AHA czy z kawy jest lepszy dla skóry. Ale Ty robisz go 2 razy w miesiącu, więc to jest do przebrnięcia.
   W kwestii zluszczania. Podumowując.
   Na noc 3 razy w tygodniu nakładasz krem delikatnie zluszczający (choć 0.2% L.H.A to niższa dawka)
   Codziennie rano witaminę C 15%, która też ma dzialanie zluszczające. Pielęgnacja, jaką stosujesz jest w porządku, ale po dwóch miesiącach podmień kilka skladników w kremach, które stosujesz, żeby dać nowego kopa skórze.
   Myślę, że po miesiącu stosowania takiego schematu wprowadziłabym co drugi dzień inne serum antyoksydacyjne, ale o mniejszym efekcie zluszczającym. Skóra, na którą codziennie stosuje się witaminę C jest bardzo ładna, odżywiona, złuszczona i o ładnym kolorycie, nakladasz SPF więc nie zniszczysz skóry, ale nie chcemy zaorać swoich telomerów :)
   Tak, najpierw nakładaj serum, potem filtr.

   Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedz:) korundu jeszcze nie stosowalam kupilam ostatnio kosmetyczny wiec wydaje mi się Ze może nie być aż tak szkodliwy dla skóry. Czy uważasz ze mikrodermabrazja u kosmetyczki byłaby mniej inwazyjna? bardzo zależy mi na pozbyciu się wagrow gdyż walcze już z nimi tyle lat i nic nie ruszyło ich na tyle ile bym chciała. pamiętam ze Aha/bha nie dało temu ustrojstwu rady dlatego chciałabym chwycić się mocniejszych środków..

   Hm a gdybym została przy serum z witamina C, a za jakiś czas zrezygnowała z kremu z kwasem l.h.a i stosowała tylko nawilzajacy na noc to byłaby to dobra opcja ?:)

   Usuń
  4. Albo właśnie inne serum.. czy polecasz jakies zamiennie dla tego z witamina C? Które nadawaloby się również pod oczy;)

   Usuń
  5. Walka z rozszerzonymi porami to długi proces, wiele środków, takie jak kwasy powodują polepszenie tego stanu, ale tylko w momencie, gdy ich używasz, a wiadomo z kwasami też nie powinno się przesadzać, nie powinno się ich stosować ciągle i bez przerwy. Wspomagająco możesz sobie zrobić tonik z witaminą B3, ona też działa przeciwtrądzikowo i przeciwzaskórnikowo, oprócz tego możesz stosować "peeling" mocznikiem, który działa odkażająco na skórę, nawilża ją i lekko złuszcza. Albo tonik z kwasem salicylowym, to bywa lepsza opcja niż kwasy AHA dla trądzikowców. Ale efektu nie zobaczysz po kilku dniach, ale po dłuższym okresie.
   Bo wiesz co daje najlepsze efekty? Doprowadzenie stanu skóry do porządku i naprawienie jej naturalnej bariery a na to potrzeba czasu. Często popełnia się błąd, że stosuje się tylko złuszczanie (szybki efekt, ale dość krótkotrwały), "odkażanie", ciągle mycie i używanie masy kosmetyków (kupnych) przeciwtrądzikowych, ktore tak naprawdę zawierają dużo składników komedogennych. Ich dodawanie jest czasem koniecznością, aby krem zachował stabilnosć i trwałą konsystencję przez 2 lata, bo przecież nikt nie kupi zwarzonego kosmetyku. Stosuje się też ciężkie konserwanty, które naruszają barierę ochronną skóry. I to prowadzi do efektu "jojo", bo skóra chwilowo się polepsza, ale potem się buntuje, skóra z zaburzoną bariera ochronna łatwiej poddaje się zakażeniom i tak w kółko.
   Jeśli bardzo zależy Ci na pozbyciu się zaskorników to bardzo dobrze udokumentowane działanie ma witamina A (retinoidy). Ale takie serum trzeba używać kilka miesięcy, przejść przez fazę podrażnienia, która najprawdopodobniej wystąpi, potem złuszczenia. Serum takiego możesz używać tylko na noc i tylko wtedy gdy nie jesteś, ani nie planujesz ciąży.

   Usuń
  6. Kiedyś stosowałam retinoidy jednak na plecach, na skórze twarzy nie miałam aż takiej możliwości, gdyż codziennie chodziłam do szkoły, a podrażnienie było zbyt duże (próbowałam). Jednak w serum razem z substancjami łagodzącymi jak olej dałabym radę -chyba ;). Czyli podsumowując bo troszkę się pogubiłam w tylu kosmetykach. i nie wiem właściwie co z czym powinnam używać.

   Oczyszczające:
   - płyn micelarny

   Ochronne:
   - filtr 50 spf UV

   Złuszczające:
   - peeling korundem kosmetycznym
   - peeling enzymatyczny
   - serum z witaminą C
   - serum z witaminą A
   - krem z kwasem l.h.a.
   - tonik z witaminą B3

   Nawilżające ???
   No właśnie tutaj nie wiem, czy ukręcić coś sobie sama, czy polecasz jakiś krem apteczny.

   No i do spisu kosmetyków wyżej - co w końcu z czym łączyć? Jaka zastosować pielęgnację? Z czego zrezygnować? ;)

   Czyli tak do zmywania makijażu płyn micelarny.
   Następnie potraktowanie cery tonikiem z witaminą B3. (w tym miejscu zrezygnowanie z kremu z kwasem l.h.a) lub serum z witaminą A. (lub to i to? tylko zmiana co drugi dzień)

   Rano umycie cery płynem micelarnym. Następnie nałożenie serum z witaminą C lub kremu nawilżającego (jakiego?? ) - również co drugi dzień zmiana. a na to filtr spf 50 UV.


   Dwa razy w miesiącu peeling korundem kosmetycznym, co jakiś czas peeling enzymatyczny.

   Przepraszam, że tak Ci wypisuje, ale jesteś chyba jedyną osobą z którą tak mogę sobie popisać i cokolwiek się dowiedzieć. :)


   Wiem, że to dłuższy proces, jednak zależy mi na ułożeniu w końcu właściwego planu i testowanie go przez dłuższy czas gdyż ciągłe zmiieniane kosmetyków też nie jest dobre. Dlatego jestem w stanie wytrwać tylko potrzebuję pokierowania, gdyż póki co mam głowę pełną nazw kosmetyków i chciałabym użyć wszystkich :D

   Usuń
  7. nie jestem pewna czy nie przesadzam z tym złuszczaniem, ale strasznie chcę przetestować to serum z witaminą C i chce gdzieś je wcisnąć. ;)

   Usuń
  8. Prosze napisz mi tylko czy ta pielęgnacja byłaby dobra. To naprawdę bardzo dla mnie ważne. Doczytalam ze tonik z B3 nie podraznia bardziej łagodzi dlatego mógłby być stosowany przed serum z wit. a na noc ?

   Usuń
  9. Dziękuję za fatyge! :)))))

   Usuń
 7. A i jeszcze jedno! czy serum z wit c mozna stosowac pod oczy? :)

  K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jak najbardziej, tylko nie do oczu, wtedy zaboli.
   :)

   Usuń
 8. uwielbiam Twój blog <3 Jakiż on wypełniony dobrociami :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Twój też jest ciekawy. Będę często zaglądać :)

   Usuń
 9. hej, mam pytanie odnośnie serum z wit.c, mam witaminę C z mazideł (proszek) i nie rozpuszcza mi się do końca w wodzie destylowanej, jaka może być przyczyna? mieszalam bagietką, naprawdę długo, coś się rozpuści ale nie wszytko a potem po wstawieniu do lodówki czuć takie "farfocle" i część opada na dno...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. WItaj. Witamina C jest dobrze rozpuszczalna w wodzie, ale tak naprawdę aby rozpuściło się wszystko (powiedzmy 15% witaminy C) to ja też muszę chwilę potrzepać, bo nie od razu rozpuszcza się całość. Jakieś 2-4 minut wstrząsania. Ale zawsze w końcu rozpuszcza się wszystko.
   Proponuję tak. Spróbuj na przykład wsypać 1 gram Twojej witaminy C do 3 ml ciepłej, prawie gorącej wody , powiedzmy 80 st. Celsjusza. Mieszanka będzie raczej przeznaczona na straty, ale jeśli rozpuści Ci się to oznacza, że rozpuszczenie Twojej witaminy C w tej wodzie, którą masz to raczej kwestia czasu i mieszania. Jeśli nie, to coś ze składnikami może być nie tak.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Trochę mam obawy bo z ZSK miałam to samo, no chyba, że to wina wody demineralizowanej...

   Usuń
  3. Myślę, że woda destylowana nie ma na to większego wpływu (i to, jak bardzo jest oddestylowana). Witamina C tak czy siak powinna się rozpuścić. Nawet w kranówce rozpuszcza się podobnie dobrze, a taka woda ma dużo różnych jonów i zanieczyszczeń.

   Usuń
 10. Bardzo dobry wpis ;) Dużo się dowiedziałam

  OdpowiedzUsuń
 11. hej :) mam być może dziwne pytanie, ale zastanawia mnie czy stosowanie takiego serum na 19letnią buzię nie wyrządzi szkody? wydaje mi się, że to jeszcze za wcześnie na takie akcje przeciwzmarszczkowe, ale pewnie się mylę. ciekawa jestem Twojej opinii na ten temat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, dobrze, że zapytałaś. Celowo w poprzednim wpisie o retinoidach nawiązałam do takich przypadków jak Ty.
   Jeśli nie potrzebujesz, powiedzmy sobie wprost, leczenia trądziku czy nie masz innych schorzeń, masz skórę w wystarczająco dobrym stanie, to uważam, że nie powinnaś w taki młodym wieku stosować retinoidów. Poczekaj jeszcze kilka lat, prawdopodobnie na razie nie potrzebujesz takiego pobudzania swojej skóry, która jeszcze wykazuje swoje, mocne naturalne procesy odnowy. Moim zdaniem retinoidy znajdują się na czele substancji kosmetycznych, których nie powinny stosować osoby młode bez wyraźniejszej potrzeby - powinny być stosowane z przemyśleniem i z głową. Systematyczne stosowanie innych substancji o udowodnionym dzialaniu przeciwzmarszczkowym jak niacynamid, koenzym q10, witamina C+E i szereg innych przyniesie równie dobre efekty bez efektów ubocznych i zbędnego naruszania zdrowej skóry.

   Usuń
 12. Zastanawia mnie, czy skoro jest to serum powstałe z myślą głównie dla cer dojrzałych, to czy nie warto by go wzbogacić o retinol roślinny, kwas ferulowy i/albo bajkalinę? Czy też może ich dodatek dezaktywowałby pozostałe składniki w serum? Nie działają synergicznie, czy to raczej kwestia skrócenia składu, żeby nie przesadzić i nie przeciążać skóry? Pytam, bo bardzo zainteresował mnie skład, ale wymienione wyżej dodatki kuszą straszliwie i nie wiem, czy jest sens je dorzucać do preparatu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytanie tego typu codziennie zadają sobie wielkie koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne :) Najciężej jest oszacować wzajemne interakcje pomiędzy ekstraktami, bo zawierają one dziesiątki, a czasem nawet więcej różnych kombinacji chemicznych, pytanie które mogą ze sobą przereagować.
   Możesz dodać retinol roślinny, czyli właściwie ekstrakt z lucerny do serum i nie zmieniać stężenia palmitynianu retinylu. Tak, możesz też dodać kwasu ferulowego i nic nie powinno się stać, takie połączeniabywają stosowane w kosmetyce. Nie widzę jednak nigdzie wzmianki o łączeniu palmitynianu z baicaliną, nie wiem czy wynika to z faktu, że jest po prostu rzadziej spotykana (niestety) w kosmetykach. Przeglądnęłam możliwą zawartość substancji, jakie mogą występować w ekstrakcie z bajkaliny i wydaje mi się, że nic nie powinno się gryźć, ale pewności nie mam.

   Usuń
 13. To co użyłaś to najsłabiej działająca pochodna witaminy A ale owszem tania. Należy użyć czystego retinolu który kosztuje bardzo drogo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koszt retinolu jest około dwukrotnie do dwu-i-półkrotnie wyższy jak palmitynianu retinylu - zależnie od dostawcy,więc nie jest to substancja bardzo droga. Octan Retinylu i Palmitynian Retinylu to dwie najsłabsze formy witaminy A, są dopuszczone do obrotu bez recepty. Wymagają też dłuższego czasu stosowania niż mocniejsze formy retinoidów, ale dzięki temu bywają bezpieczniejsze dla cer bardziej wrażliwych - zapraszam do lektury postu o retinoidach, tam przybliżyłam ten temat. Jaką formę "należy" użyć - to pojęcie względne, po pierwsze zależy jakich rezultatów oczekujemy i ile jesteśmy w stanie znieść podrażnienia, a po drugie zależnie od tego, jaki składnik mamy zwyczajny kaprys wyprobować - mamy sporo do wyboru. Powyższa receptura jest na palmitynian retinylu, pojawi się również przepis na octan retinylu i na retinol, ale nie wszystko na raz.
   :)

   Usuń
  2. Dziekuję za odpowiedz :) mam kłopot gdyż robię na zaliczenie krem z retinolem i nie wiem jakiego promotora przenikania użyć. Znalazlam artykuł ze glikol propylenowy zostal użyty i wyniki były dobre. Co Ty bys polecila ? Retinol niestety dl amnie jets drogi jak na krem na zaliczenie gdyż za 3 gramy muszę zapłacić 99 zł plus przesyłka. Jest on rozpuszczony w Capric Triglicerides i niestety tylko 0,3 jest tam retinolu a reszta to Capric :(

   Usuń
 14. Jeszcze nigdy nie robiłam sama serum,ale chyba czas najwyższy spróbować.... Do tej pory stosowałam serum firmy BeautyLab bo specjalizują się w kosmetykach naturalnych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto spróbować, wiele moich znajomych zaraziłam pasją do kręcenia kosmetyków. Za pierwszym drugim razem może się coś nie udać, ale nie zrażaj się ewentualną porażką :) A jak zrobisz pierwszy kosmetyk, który Ci wyjdzie i jeszcze zobaczysz pozytywne efekty, to już nie przestaniesz :)

   Usuń
 15. Witaj. Czy do Twojego serum mogę zamiast palmitynianu dać retinol czysty z mazideł? i ile procentowo? Mogę chyba też zamienić emulgator i alkohol na olivem 1000? Dxięki za odpowiedź. Lidka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) Tak, możesz tutaj dodać retinol czysty. Ten z mazideł występuje razem z triglicerydami, ktore nawilżają, ale mogą zapychać cery trądzikowe, ale pewnie nie masz przetłuszczającej się cery, więc to nie problem. Stężenie czystego retinolu w tej mieszance ze sklepu to 10% (czyli jedna dziesiąta składu to czysty retinol), więc żeby uzyskać maksymalne stężenie w kosmetyku musiałabyś użyć też 10 % retinolu (tego roztworu ze sklepu). Zaleca się kosmetykach na początek stosowanie ok. 0,5-0,6% czystego retinolu (czyli półproduktu ze sklepu musisz użyć 5-6% tj. dziesięć razy więcej, bo stężenie czystego retinolu jest w roztworze dziesięć razy mniejsze niż 100%). W zamian za to odejmiesz ilość wody, nie oleju, bo nie miałabyś w czym rozpuścić emulgatora.

   Czyli Twoje serum powinno być bardziej treściwe niż to z przepisu, bardziej olejowe, sprawdź konsystencję po przestudzeniu, bo być może wyjdzie Ci konsystencja bardziej jak lekki krem niż lejące się serum, żebyś nie miała problemu z wydobyciem kosmetyku później z butelki.
   Tak, możesz użyć Olivem 1000, powinno Ci wystarczyć stężenie około 6%. Miałam różne doświadczenia z Olivem tutaj dobrym rozwiązaniem może być dodanie 2% gliceryny dla lepszej konsystencji. Czyli przepis na 10 gram wyglądałby tak:

   Olej 10% -1gram
   Olivem 6% -0,6gram
   Alkohol cetylowy 1% -0,1 gram
   Retinol 6% -0,6 gram (dodać dopiero po przechłodzeniu serum)
   Woda 60% -6 gram
   d-pantenol 5% -0,5 gram
   gliceryna 2% -0,2 gram
   Kwas hialuronowy 10% -1gram

   Na początek możesz spróbować mniejszego stężenia retinolu (0,6% czystego retinolu). A jeśli chcesz zastosować najbardziej skoncentrowaną formę, to przepis będzie jak wyżej, tylko retinolu (roztworu ze sklepu) dodasz 10% tj. 1 gram, a wody 54% czyli 5,4 gram. Reszta składników bez zmian.

   Usuń
 16. Dzięki za odpowiedź, jesteś cudowna.... :-), pozdrawiam Lidka

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeszcze jedno pytanie - na pewno nie ostatnie. Możesz jednym słowem na maila napisać mi, gdzie może taniej niż w mazidłach kupujesz retinol? Jak pocztę otworzysz to tam w odpowiedziach piszemy z korzeniem bajkaliny - dzięki Lidka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lidko sprawdź pocztę, wysłałam wiadomośc.

   Usuń
 18. Witam serdecznie. Trafiłam na Ciebie kilka dni temu i jestem zachwycona:-)zapewne jak wszyscy pozostali tu zagladający....Mam kilka lat i potrzebuję niestety silniejszej i bardziej efektywnej formy wit A. Zakupiłam retinol w wersji proszku i wiem, ż ejest to bardzo niestabilna forma retinolu. Moje pytanie jak zastosować tą formę retinolu w Twoim serum i jak zachować jego właściwości...Sylwia

  OdpowiedzUsuń