środa, 7 października 2015

Receptura na olejek salicylowy. Na rozszerzone pory      PRZEPIS


Olej salicylowy trądzik blog diy

Olejek z kwasem salicylowym. Przepis.

Kwas salicylowy w olejku na rozszerzone pory i w terapii trądziku.  
Kosmetyki naturalne domowej roboty receptury na kosmetyki domowe przepis na kosmetyki diy Jak pozbyc się zaskorników tradziku wągrów sposób na rozszerzone pory. Złuszczanie kwasami. Kwasy BHA peeling salicylowy peeling kwasem salicylowym recipe blog vlog diy kosmetki domowej roboty homemade. kwas salicylowy w kosmetyce właściwości, kwas salicylowy na trądzik opinie forum cena apteka działanie, krem z kwasem salicylowym trądzik, wągry zaskórniki, sposoby na trądzik, domowe sposoby na trądzik i wągry na twarzy plecach. sposoby na pryszcze, sprawdzone sposoby na trądzik młodzieńczy, rozszerzone pory. Domowe sposoby na pryszcze i wągry na nosie czole i brodzie efekty forum.


Przepis na olejek z kwasem salicylowym. Olejek stosuje się z przeznaczeniem dla cery trądzikowej, z rozszerzonymi porami, ze stanami zapalnymi. Jest to najlepsza forma terapii dla cer suchych z zaskórnikami, ponieważ olejek nadaje się również dla cery suchej i dojrzałej. Ze względu na olejową formę jego przenikalność przez naskórek jest większa niż w przypadku wersji toniku bezalkoholowego czy kremu z kwasem salicylowym. Nie wywołuje podrażnień ani wysuszenia skóry jak alkoholowa wersja.

Zastosowałam stężenie 2% czyli takie, które zauważalnie działa, ale nie występują poważne podrażnienia. Delikatne cery mogą odczuć raczej krótkotrwałe uwrażliwienie skóry. Ze względu na brak alkoholu w składzie i obecność oleju z pachnotki, frakcji niezmydalnej i kwasu alfa-liponowego olejek ma działanie wygładzające,nawilżające i polepszające strukturę skóry. Kwas alfa-liponowy jest mocniejszym antyoksydantem niż witamina C, wyhamowuje starzenie skóry spowodowane atakami wolnych rodników. Olejek salicylowy nadaje się nie tylko do twarzy, można go rownież stosować na łojotokowe zapalenie skóry głowy (można wowczas zwiększyć stężenie kwasu salicylowego).

Przepis jest nieskomplikowany. Zazwyczaj wiele problemów sprawia rozpuszczenie kwasu salicylowego w kosmetyku, ponieważ kwas w wodzie się prawie nie rozpuszcza, rozpuszcza się za to bardzo dobrze w alkoholu. Ale alkohol w tak wysokich stężeniach, jakie są wymagane dla rozpuszczenia kwasu salicylowego działa zbyt agresywnie na skórę. Dlatego poniższa wersja dotyczy formy olejowej.  Niestety nie wystarczy dosypanie 2% kwasu salicylowego do pierwszego z brzegu oleju, bo w zdecydowanej większości olejów kwas nie rozpuści się całkowicie w takim stężeniu.

Badanie porównujące efekty mycia twarzy 2% kwasem salicylowym z 10% nadtlenku bezoilu w terapii trądziku umiarkowanego (acne vulgaris) wykazało, że po dwóch tygodniach tylko pacjenci stosujący żel do mycia z 2% kwasem salicylowym wykazali widoczną poprawę redukcji zaskórnikow. [1]

Działanie i zastosowanie kwasu salicylowego opisałam w artykule "Kwas salicylowy w kosmetyce"


Jak wykonać olejek salicylowy


Kosmetyki naturalne domowej roboty receptury na kosmetyki domowe sposoby na pryszcze na trądzik młodzieńczy i podskórny. Kwas salicylowy na trądzik opinie forum cena apteka działanie, krem z kwasem salicylowym trądzik, wągry zaskórniki, sposoby na trądzik, domowe sposoby na trądzik i wągry na twarzy plecach, brodzie i nosie.Krem na tradzik wizaz. Trądzik leczenie domowe sposoby przepis diy. przepis na kosmetyki diy skuteczne sposoby na tradzik DIY homemade salicylic oil Kwas salicylowy w kosmetyce. Oliwka salicylowa Salicylic acid in cosmetics effects how made facecream anti-wrinkle acne vulgaris. Salicylany w kosmetyce. Dzialanie kwasu salicylowego na skórę. Receptura na tonik z kwasem slicylowym, bezalkoholowy tonik do twarzy z kwasem salicylowym na zaskorniki. Jak pozbyc się zaskorników tradziku wągrów sposób na rozszerzone pory. Złuszczanie kwasami. Kwasy BHA peeling salicylowy peeling kwasem salicylowym recipe blog vlog diy kosmetki domowej roboty homemadeKosmetyki naturalne domowej roboty receptury na kosmetyki domowe sposoby na pryszcze na trądzik młodzieńczy i podskórny. Trądzik leczenie domowe sposoby przepis diy. przepis na kosmetyki diy skuteczne sposoby na tradzik DIY homemade salicylic oil Kwas salicylowy w kosmetyce. Krem na tradzik wizaz. . Oliwka salicylowa Salicylic acid in cosmetics effects how made facecream anti-wrinkle acne vulgaris. Salicylany w kosmetyce. Dzialanie kwasu salicylowego na skórę. Receptura na tonik z kwasem slicylowym, bezalkoholowy tonik do twarzy z kwasem salicylowym na zaskorniki. Jak pozbyc się zaskorników tradziku wągrów sposób na rozszerzone pory. Złuszczanie kwasami. Kwasy BHA peeling salicylowy peeling kwasem salicylowym recipe blog vlog diy kosmetki domowej roboty homemade


Przepis na olejek salicylowy

SkładnikIlość [gram]Procent [%]
Olejek rycynowy 0,8 8%
Kwas salicylowy 0,2 2%
Kwas alfa-liponowy 0,3 3%
Niezmydlalna frakcja oleju sojowego      0,4 4%
Olej z pachnotki 8,15 81,5%
Witamina E 0,15 1,5%Krok 1

Do kubeczka dodajemy olejek rycynowy + kwas salicylowy

Kubek wstawiamy do porządnie ciepłej wody o temperaturze ok. 75-80 st. Celsjusza. Mieszamy aż do rozpuszczania kwasu salicylowego, który rozpuści się prawie całkowicie. Zajmie to około 7-10 minut.  Tą niewielką liczbą kryształków kwasu, która zostanie na dnie nie należy się przejmować, ponieważ celowo tak przeliczylam recepturę. Te kryształki rozpuszczą się w reszcie składników olejowych, które dodamy później.


Krok 2

Dodajemy kolejno pozostałe składniki (już bez podgrzewania) czyli:
Kwas alfa-liponowy + Niezmydlalną frakcję oleju sojowego + Olej z pachnotki + Witamina E


Ja dodałam niezmydlalną frakcję oleju sojowego na końcu, dlatego użyłam spieniacza do kawy, żeby szybciej rozrobić mieszankę. Jeśli nie macie spieniacza, a nie chcecie się zbyt dużo omachać przy mieszaniu możecie dodać niezmydlalną frakcję oleju sojowego zaraz po wyjęciu kubka z ciepłej wody, jeszcze przed dodaniem pachnotki, wtedy szybciej się wymiesza. Czyli w kolejności, jaką przedstawiłam w tabeli.


Drugą opcją, jest włożenie niezmydalnej frakcji oleju sojowego do osobnego drugiego  kubka i  stopniowe przelewanie olejów z kubka pierwszego do frakcji niezmydlalnej. Ale wiąże się to z używaniem, wyparzaniem, odkażaniem drugiego kubka, co osobiście chcialam pominąć. 

 

Kwas salicylowy na trądzik blog opinie
Kwas salicylowy w formie olejowej przeciw zaskórnikom DIY - z przepisu

 
receptury na kosmetyki domowe sposoby na pryszcze na trądzik młodzieńczy i podskórny Kosmetyki naturalne domowej roboty .Olejek salicylowy na trądzik młodzieńczy, zaskórniki i wągry na plecach brodzie czole. kwas salicylowy trądzik właściwości efekty forum opinie krem domowej roboty DIY. kwas salicylowy zastosowanie w kosmetyce , skóra zanieczyszczona. Trądzik leczenie domowe sposoby przepis diy. przepis na kosmetyki diy skuteczne sposoby na tradzik DIY homemade salicylic oil Kwas salicylowy w kosmetyce. Krem na tradzik wizaz. . Oliwka salicylowa Salicylic acid in cosmetics effects how made facecream anti-wrinkle acne vulgaris. Salicylany w kosmetyce. Dzialanie kwasu salicylowego na skórę.

Uwagi do receptury olejku salicylowegoPrzepis stworzyłam w taki sposób, żeby zastosować minimalną dawkę oleju rycynowego, a w miejsce jego nadmiaru wstawić olej z pachnotki, który po pierwsze nadaje się dla skóry trądzikowej, jest olejem o niskiej komedogenności, a po drugie ma działanie hamujące rozwój bakterii Propionibacterium Acnes, które są przyczyną powstawania trądziku, również zapalnego. Im mniej olejku rycynowego tym mniej olejek salicylowy będzie się świecił i kleił.
Oleju z pachnotki nie powinno się podgrzewać. Można go zamienić na podobne olejki polecane przy cerze trądzikowej jak: olej z malin, olej konopny, olej z ogórecznika. Tych olejków również nie podgrzewamy.


Działanie kwasu salicylowego, głównego składnika receptury opisałam w poście o kwasie salicylowym. Jest to główny składnik olejku mający za zadanie zwężyć pory i hamować objawy trądziku.


Niezmydlalna frakcja oleju sojowego ma wyższą komedogenność niż olej z pachnotki, ale odżywia skórę, dodatkowo paradoksalnie wchłania się bardzo szybko, w czystym stężeniu wręcz prawie do matu. Nawilża świetnie.


O kwasie alfa-liponowym szeroko rozpisałam się tutaj, więc nie będę duplikować informacji. Wspomnę tylko, że jest naprawdę dobrą substancją aktywną, wyłapuje wolne rodniki, działa przeciwstarzeniowo. Rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry. Jest dobrym skladnikiem serum przeciw zmarszczkom.

Nie zakwaszałam zbytnio  formulacji dlatego, że używam również serum z kwasem askorbinowym, serum z kwasem alfa-liponowym i fitowym, one też mają niski odczyn przez co zyskują działanie złuszczające.  Aż tyle złuszczania skóra nie potrzebuje, wolę jej i telomerom dać odetchnąć.

Ci, którzy wolą aby olejek miał maksymalne działanie penetrujące skórę powinni dodać więcej kwasu salicylowego i/lub liponowego. Można rownież dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, który jeszcze zwiększy działanie przeciwzaskórnikowe i przeciwzapalne olejku. Olejek ten ma dość specyficzny zapach, który nie każdemu odpowiada.


Tonik z kwasem salicylowym blog diy
Oliejek salicylowy z kwasem alfa-liponowym - z przepisu


Jak wspomniałam zastosowałam minimalną dawkę olejku rycynowego. Tym z Was, które mogą stresować się kwasem salicylowym, który początkowo nie rozpuści się całkowicie w oleju rącznikowym, a rozpuści się dopiero po dodaniu reszty składników przedstawiam drugą formułę. W niej kwas salicylowy od razu się rozpuści w olejku rycynowym, nawet bez podgrzewania.SkładnikIlość [gram]Procent [%]
Olejek rycynowy220%
Kwas salicylowy0,22%
Kwas alfa-liponowy0,33%
Niezmydlalna frakcja oleju sojowego0,44%
Olej z pachnotki6,9569,5%
Witamina E0,151,5%

Przepis krem diy domowy sposób na zaskórniki na nosie jak usunąć domowe sposoby. Zakorniki białe leczenie jak się pozbyć sposób na wągry. Kosmetyki naturalne domowej roboty receptury na kosmetyki domowe sposoby na pryszcze na trądzik młodzieńczy i podskórny. Trądzik leczenie domowe sposoby przepis diy. przepis na kosmetyki diy skuteczne sposoby na tradzik DIY homemade salicylic oil Kwas salicylowy w kosmetyce. Krem na tradzik wizaz. . Oliwka salicylowa Salicylic acid in cosmetics effects how made facecream anti-wrinkle acne vulgaris. Salicylany w kosmetyce. Dzialanie kwasu salicylowego na skórę. Receptura na tonik z kwasem slicylowym, bezalkoholowy tonik do twarzy z kwasem salicylowym na zaskorniki. Jak pozbyc się zaskorników tradziku wągrów sposób na rozszerzone pory. Złuszczanie kwasami. Kwasy BHA peeling salicylowy peeling kwasem salicylowym recipe blog vlog diy kosmetki domowej roboty homemade

tonik z kwasem salicylowym przepis
Olejek salicylowy z kwasem alfa-liponowym i witaminą E domowej robotyPonieważ kwas salicylowy może mieć tendencję do uwrażliwiania skóry na substancje zawarte w innych kosmetykach należy odczekać 10-30 minut pomiędzy nałożeniem innego kosmetyku a olejkiem salicylowym.Skąd wziąć składniki

Olej rycynowy i olejek z pachnotki można znależć w sklepach zielarskich.
Kwas alfa-liponowy, witaminę E, niezmydlalną frakcję oleju sojowego i kwas salicylowy kupicie w sklepach z półproduktami kosmetycznymi.
Można zastosować witaminę E z kapsułki, może ona zawierać kilka dodatków, jednak przy tak małym udziale w formule nie ma to większego znaczenia. W kapsułkach zazwuczaj występuje octan witaminy E (Tocopheryl acetate).


Jak długo przechowywać olejek salicylowy

Najlepiej olejek przechowywać w lodówce, wtedy najdłużej pozostanie świeży, jednak nic się nie stanie, jeśli olejek kilka dni znajdzie się poza nią - skład olejku jest mocny i stabilny, byle tylko trzymać olejek z dala od światła i ciepła. Kwas salicylowy ma właściwości samokonserwujące o czym pisałam w artykule o kwasie salicylowym. Witamina E zapobiega utlenianiu olejów. Olejek może być więc przechowywany spokojnie 3 miesiące, jeśli będzie trzymany w lodówce, to być może można by pokusić się nawet o dłuższą datę ważności. W tym przepisie datę ważności ogranicza glównie termin przydatności olejku z pachnotki.


Aspiryna jest pochodną kwasu salicylowego. Osoby uczulone na salicylany w tym aspirynę nie powinny używać kosmetyków z kwasem salicylowym. Kwas w pewnym stopniu przenika do krwioobiegu, dlatego należy z niego zrezygnować w trakcie ciąży (może przenikać przez łożysko) i w okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania kwasu salicylowego osobom z niedoborami cynku i dzieciom poniżej 3-go roku życia.
Na dzień należy stosować ochronę przeciwsłoneczną, ponieważ kwas uwrażliwia skórę na promienie UV. Olejek przeznaczony jest do stosowania na twarz i/lub dekolt, nie zaleca się stosowania kwasu salicylowego długoterminowo na większe partie skóry - im większa powierzchnia wchłaniania tym więcej kwasu salicylowego zostanie zaabsorbowana przez organizm. Jeśli olejek ma być przeznaczony np. na obszar pleców zaleca się zmniejszenie stężenia lub rzadsze używanie olejku. Nie należy przesadzać z intensywnością stosowania olejku salicylowego, można go stosować co trzeci dzień, tłustsze cery mogą go stosować co drugi dzień. Po kilku tygodniach dobrze jest zrobić przerwę, aby dać skórze odpocząć.Może zainteresować Cię też:


Serum krem z retinolem DIY blog Przepis krem do rąk wosk pszczeli Kosmetyki domowej roboty diy
Kremowe serum z witaminą A.[VIDEO przepis] Piling mocznikiem. Tonik eksfoliacyjny [VIDEO tutorial]Przepis DIY Zastosowanie kwasu salicylowego w terapii trądziku.


[1]Comparison of a salicylic acid cleanser and a benzoyl peroxide wash in the treatment of acne vulgaris. Department of Dermatology, State University of New York, Downstate Medical Center, Brooklyn.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody
 ~ervish.blogspot.com


81 komentarzy:

 1. Musiałabym sobie coś takiego ukręcić na moje pory :) Ale ja już się gubię w tych przepisach. Nie wiem kiedy co używać. Piszesz o tylu fajnych składnikach, że wszystkiego by się chciało używać, wszystkich przepisów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tu jest problem, jest tyle wartościowych kosmetyków, ktore można sobie samemu ukręcić, że twarz nie przyjmie ich wszystkich na raz. Ja stosuję taką metodę, że co dwa tygodnie zmieniam przynajmniej jeden kosmetyk i dzięki temu mam szansę wykorzystać je wszystkie. Później wracam do tego poprzedniego i tak w kółko. Ten olejek nakładam na twarz 20 minut po nałożeniu serum regenerującego, na noc.

   Usuń
 2. Zastanawiałam się w jaki sposób włączyć ten kwas do swojej pielęgnacji i akurat przychodzisz z odpowiedzią! Miałam w planach wykonywać peelingi, ale jego rozpuszczalność mnie odstrasza - PEG-u się boję, bo miałam z nim romans w połączeniu z kwasem azelainowym i powodował podskórne gule, co do alkoholu, hm, trudno stwierdzić jakby moja skóra zareagowała, może w formie zmywalnego peelingu nie byłoby źle, ale wolę nie ryzykować. Czy stosowanie takiego olejku zamiennie z tonikiem z azeloglicyną, a na rano serum z kwasem alfa-liponowym (opcja w liposomach) byłoby dobrym pomysłem? Z tego co wiem, kwas salicylowy i azelainowy można łączyć, a przy tym nie chce torturować skóry za często kwaśnym pH.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, ze trafiłam :) Ja unikam PEG'ów, więc nawet nie biorę ich pod uwagę do rozpuszczania kwasu salicylowego.
   To dobra opcja, Twój tonik z azeloglicyną nie ma prawdopodobnie jakiegoś bardzo niskiego pH, pewnie tylko lekko kwaśne. Ustal pH kwasu salicylowego na poziomie 3,5-4, myślę, że wtedy nie musisz się bać zbyt dużej ilości kwasu na Twojej twarzy.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź ;) odnośnie kwasu alfa-liponowego, czy istnieje mozliwość użycia jego formy w liposomach (wersja z wit. C)? Planuje właśnie taką zamówić, a niespecjalnie opłaca mi się zamawiać w razie czego jego wersję standardową.

   Usuń
  3. Chyba jednak nie za bardzo mądrze wymyśliłam, bo jak doczytałam kwas alfa-liponowy powoduje obniżenie pH mieszanki, a z tymi dodatkami chyba jednak straci swoje właściwości.

   Usuń
  4. Mądrze, po prostu próbujesz rozbić temat na czynniki pierwsze, to dobrze :) Masz rację kwas alfa-liponowy w liposomach niestety nie obniży nam pH mieszanki.

   Usuń
 3. O, coś dla mnie! Z nieba mi spadłaś. ;) Bardzo bym chciała skorzystać z przepisu. Pytanie tylko - czy nada się do cery baardzo wrażliwej, reaktywnej, naczynkowej? Właściwie - niepewność wynika nie tyle z kwasu salicylowego, ale z dodatku kwasu alfa-liponowego. Oczywiście mogę go pominąć, ale wolałabym skorzystać z oryginalnego przepisu, jeśli to tylko możliwe. :)
  Raczej nie skusiłabym się na tak wysokie stężenie ALA w lekkim serum, ale nie mam pojęcia jak zachowuje się w kosmetyku o podłożu tłuszczowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam tylko, że zdaję sobie sprawę, że to kwestia indywidualna, ale z nadzieją liczę na to, że masz jakieś ogólne informacje na ten temat.
   Ok, już się zamykam :D

   Usuń
  2. :)
   Nie czuję, żeby olejek podrażniał, ale ja nie mam jakiejś wrażliwej cery. Odczuwam delikatne szczypanie - a to właśnie wynik obecności kwasu alfa-liponowego. Jeśli masz cerę naczynkową to rzeczywiście Twoja skóra może poczuć podrażnienie. Kwas liponowy najlepiej rozpuszcza się w tłuszczach (w wodzie rozpuszczalność jet marginalna) , a formach olejowych przyswaja się najlepiej. Proponuję zmniejszyć ilość kwasu liponowego do 1% i sprawdzić, czy odczuwasz nieprzyjemne szczypanie, za mocne dla Twojej skóry. 4% dla bardzo wrażliwej cery to może być odrobinę za dużo.

   Usuń
  3. Nie, nie zamykaj się i pytaj, jeśli masz jakieś obawy, postaram się odpowiedzieć :)

   Usuń
  4. Dzięki! W takim razie spróbuję ze stężeniem 1% i zmianą oleju bazowego na jojoba - z tego co zauważyłam, omega 3 mi nie służą, niestety (wysyp małych krostek - ciężko mi sprecyzować? - na czole). :/

   Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 4. Witam :) Powoli szykuję się do zakupów na serum z kwasem fitowym i wit. C, a tutaj patrzę - nowa recepturka z użyciem kwasu alfa-liponowego i tutaj pojawia się pytanie. Czy w dałoby się zrobić serum z kwasem fitowym, alfa-liponowym oraz niezmydlana frakcją oleju sojowego + dodatki? Na przebarwienia, antyoksydacyjne, pod filtry przeciwsłoneczne, lekko matująco, ale nie wysuszająco (dzięki frakcji)? Dziękuję za uwagę i bardzo czekam na odpowiedź :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Dałoby się :) i to będzie bardzo dobra receptura, choć trzeba dobrze wymanewrować pH, tak, żeby wszystko było stabilne. Zrobię z czasem taki przepis na serum.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź :) Mam cerę naczynkową (ponoć poprawnie jest płytko unaczyniona, ale już się przyzwyczaiłam :)), pamietam jak serum antiox z BU mnie podrażniało. Wyżej wypowiedziała się osoba z cerą bardzo podobną do mojej i również pokusiłabym się o niższe stężenie kwasu alfa-liponowego. Chociaż lek atrederm cera przyjmuje o dziwo nie tak strasznie jak na cerę wrażliwą. A propos przepisu, który zaproponowałam, naturalissa wprowadziła ciekawy półprodukt, a mianowicie Kwas Alfa Liponowy z Witaminą C i Sylibiną w Liposomach, mogłabyś zerknąć i sprawdzić czy soę nada? :) Czekam z niecierpliwością na przepis :)

   Usuń
  3. Skoro serum Antiox Cię podrażniło, to tak, powinnaś zmniejszyć ilość kwasu liponowego w tym olejku, bo taka mieszanka też może Cię podrażnić. Nie zrozumiałam do końca, powiedz, chcesz kwas alfa-liponowy w liposomach (..) dołączyć do tego olejku, czy stosować obok?

   Usuń
  4. Skoro serum Antiox Cię podrażniło, to tak, powinnaś zmniejszyć ilość kwasu liponowego w tym olejku, bo taka mieszanka też może Cię podrażnić. Nie zrozumiałam do końca, powiedz, chcesz kwas alfa-liponowy w liposomach (..) dołączyć do tego olejku, czy stosować obok?

   Usuń
  5. Chcialabym kwas alfa-liponowy (...) w liposomach polaczyc z kwasem fitowym, z niezmydlana frakcja oleju sojowego w jednym, czy to serum czy to olejek, ale serum wydaje sie wygodnieszje w stosowaniu. Przepraszam za nieścisłości :)

   Usuń
  6. Myślę, że was alfa-liponowy razem z niezmydlalną frakcją oleju sojowego możesz połączyć z liposomami, ale musisz skontrolować pH mieszanki, żeby przez kwas liponowy nie opadło zbyt nisko. Wg sprzedawcy pH mieszanki wynosi 5,5-6,0 i myślę, że powinnaś je zachować w mniej więcej takim pH, ponieważ liposomy są wrażliwe na zmiany pH. Dlatego nie jestem do końca przekonana o połączeniu kwasu fitowego z liposomami, nie wiem niestety w jakim pH najbardziej stabilny jest kwas fitowy, bo nie dogrzebalam się nigdzie tej informacji, ale podejrzewam, ze w niższym pH niż są liposomy. Dlatego bezpieczniej chyba będzie odpuścić sobie kwas fitowy w tym przepisie, receptura i tak jest dobra, i że tak powiem dość "napakowana" :)

   Usuń
 5. A nie dałaby się zrobić prostszej oliwki? Np. 0,2 kwas salicylowy, 0,8 olej rycynowy i to uzupełnić tylko olejkiem z pachniotki czy malin? Mnie zależy na oliwce oczyszczającej, nie musi zawierać antyoksydantłów itp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, możesz tak zrobić, ale przy takiej proporcji i tak będziesz musiała podgrzać olej rycynowy + kwas salicylowy. A jeśli chcesz sobie jeszcze bardziej uprościć wykonanie, to dodaj więcej olejku rycynowego, wtedy stosunkowo szybko rozpuści Ci się kwas. Nie wiem, jakie wyjdzie pH uproszczonej mieszanki, bo zawsze robiłam z kwasem alfa-liponowym, ale jeśli wyjdzie poniżej 5 to już mogłoby być. Jeśli powyżej, to kwas salicylowy będzie miał coraz bardziej marginalną skuteczność niestety. Kwas alfa-liponowy oprócz tego, że pełni rolę antyoksydantu, to obniża nam pH mieszanki, więc zwróć jeszcze na to uwagę, jeśli będziesz wykonywać wersję uproszczoną.

   Usuń
  2. A przypadkiem soda albo kasek cytrynowy nie obniżają ph? Co takiego ma w soie olej rycynowy, że nie może stanowić całej "fazy olejowej"? Chciałaym sobie co jakiś czas zrobić peeling kwasem salicylowym taki mocniejszy 10-20%, ale olej słonecznikowy wypada słabo, próbowałam i niestety wytrąciły sie igiełki, a alkoholem nie chce skóry wysuszać

   Usuń
  3. Nie, to nie tak, że olej rycynowy nie może stanowić 98% mieszanki :) Jak najbardziej może i ja też uważam, że do zrobienia peelingu salicylowego o wiele lepiej jest użyć chociażby olejku rycynowego zamiast formy alkoholowej.
   Różnica jest taka, że peeling salicylowy pozostaje na skórze krótko, a olejek całą noc /dzień. Więc jeśli chodzi o wykonanie olejku (ja stosuję go na noc), to wolę olejek z Pachnotki, bo wiem, że po pierwsze na pewno mnie nie zapcha, po drugie wspomga hamowanie rozwoju bakterii trądzikowych, a po trzecie nie będzie się tak kleił do poduszki. W peelingu kleistość jest do przebrnięcia, w końcu pozostaje na skórze tylko kilka minut.
   Rzucę Ci jeszcze informacją do peelingu.W teorii, jeśli nie podgrzewałabyś olejku rycynowego to powinno się dać rozpuścić około 10% kwasu salicylowego. Z podgrzewaniem więcej.

   Usuń
  4. Soda podwyższa pH, a kwasek cytrynowy obniza pH mieszanki, a dlaczego pytasz?

   Usuń
  5. Bo salicyl działa skutecznie w odp. niskim ph. Same olejki +salicl stworzą odpowiednie ph dla działania czy może będzie trzeba obniżać, a jeśli tak, to można kwaskiem?

   Usuń
  6. Chciałabym roić też ten twój peeling mocznikiem raz w tygodniu. 1x tydź peeling 10-15% salicylem i 1x mocznik 20% to chyba jednak za dużo dla skóry

   Usuń
  7. Mogłabyś dodać kwasek cytrynowy, to też jest kwas owocowy z grupy alfahydroksykwasów i też używa się go do regulacji pH, ale w tym problem, że przepis jest typowo olejowy, a kwasem rozpuszcza się w wodzie.
   Jeśli stosowalabyś w jednym tygodniu oba peelingi to zdecydowanie za dużo i tak nie powinno się robić. Generalne peeling salicylowy poleca się stosować raz na dwa tygodnie. A w tygodniu, kiedy nie stosujesz peelingu salicylowego możesz sobie zrobić delikatniejszy, podtrzymujący peeling mocznikiem o stężeniu np. 15% i jeśli nie masz wrażliwej skóry to takie sesje powinny być w porządku.

   Usuń
  8. A można zrobić wg Twego przepisu, bez frakcji sojowej i z wit. C, zamiast E, lub bez jakichkolwiek witamin? Przy tak niskim ph powinnam odczekać i nałożyć na skórę coś jeszcze przed snem o właściwym dla skóry ph 5,5, prawda?

   Usuń
  9. Nie do końca rozumiem, czy peeling chcesz robić wg przepisu z tego posta, czy mówisz o olejku salicylowym?
   Zamiana witaminy E na C właściwie nie byłaby zamianą, bo oba te skladniki mają zupełnie różne działanie. Tak, najlepiej jest położyć na twarz coś, co znajduje się w neutralnym pH, ponieważ skóra potrzebuje około kilkudziesięciu minut do powrócenia do naturalnego pH. Ale z kolei niższe pH to warunki niesprzyjające do powstawania bakterii na skórze, więc ja stosuję pH w kremach na lekko nższym poziomie. Jeśli nałożysz olejek o niższym pH, w granicach 3,5-4 to wydaje mi się, że położenie dodatkowo innego kosmetyku o pH fizjologicznym nie zmieniłoby specjalnie faktu, że skóra i tak będzie potrzebowała kilkudziesięciu minut do wyrównania pH.

   Usuń
  10. O oleju, kupiłam uż wit. E, bo i tak przyda mi się do kremu, a w przyszłości może też do serum z wit. A, nie mam tylko frakcji sojowej i nie wiem, czy warto kupować, zwłaszcza, że piszesz o dzoałaniu komodogennym, a jej funkcja w tej oliwce też chyba nie jest jakaś spektakularna.
   Czyli taki olejek można nakładać tóż przed snem i bez różnicy czy nałoże potem coś o neutralnym ph, czy pójdę spać bezpośrednio po nałożeniu oliwki salicylowej?

   Usuń
  11. Tak w ogóle to widziałam w jakimś sklepie z półproduktami informację, że ich kwas alfa-liponowy ma ph 5,5, a ty pisałaś, że obniża ph. Gdzie kupowałaś swój?

   Usuń
  12. A właśnie, jak jest z ph peelingu ok. 12% na oleju rycynowym? Trzeba go czymś obniżać?

   Usuń
 6. Jeszcze jedno pytanie. :D
  Olejek chciałabym mieszać z żelem hialuronowym, myślę nad wersją z beta-glukanem, d-pantenolem i kwasem glicyryzynowym. Łącząc tę mieszankę z olejkiem BHA przed użyciem chyba nic nie powinno się pogryźć?
  Myślałam nad dodatkiem czegoś łagodzącego do olejku, ale tutaj dochodzi kwestia ewentualnego braku stabilności i ew. faza wodna. A po co komplikować, skoro można inaczej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A. I jeszcze chciałabym dodać do tej mieszanki żelowej ekstrakt z pine-bark. Jeśli wiesz coś w temacie takiego połączenia - będę wdzięczna za podpowiedź w tej kwestii. :)

   Usuń
  2. Chciałam zrobić prosty przepis, ponieważ w komentarzach widzę, że zdarzają się kłopoty z wykonaniem kremu, jeśli jest bardziej skomplikowany, więc nie kombinowałam z utrudnianiem receptury. Dlatego chyba na razie będę robić trochę uproszczone przepisy. Prostsze nie zawsze znaczy gorsze, czasem nawet przeciwnie. Ale ten przepis można rozszerzyć.
   Wiadomo, dodając więcej składników do przepisu istnieje prawdopodobieństwo, że mieszanka będzie mniej stabilna, że coś ze sobą przereaguje i nie zawsze da się to przewidzieć. Powiedz, bo nie do końca zrozumiałam: do olejku salicylowego chcesz dodać kwas hialuronowy, kwas glicyryzynowy, beta-glukan, dpantenol i ekstrakt z pine-bark? Czy chcesz zrobić osobną mieszankę?

   Usuń
  3. Olejek pozostałby olejkiem, a po prostu łączyłabym go przed użyciem z żelem hialuronowym z tymi dodatkami (d-pantenol, kwas glicyryzynowy, ...). Coś w rodzaju ekspresyjnego serum.
   Też wolę jak najprostsze receptury, w innym wypadku głowię się potem, a i po co komplikować niepotrzebnie. Tym bardziej, że nie posiadam wiedzy chemicznej, a z biochemią przygodę dopiero zaczynam.
   Ale z racji cery wrażliwej, naczynkowej - chciałam spróbować w ten sposób. W końcu żel z dodatkami nie będzie w jednej butelce z olejkiem salicylowym. :) A jeśli chodzi o przereagowanie itp. - ten proces zachodzi chyba wówczas, kiedy te niepasujące do siebie półprodukty będą musiały ze sobą przebywać przez dłuższy czas w jednym opakowaniu, a nie wtedy, kiedy są łączone "na szybko" na dłoni?

   Usuń
  4. W takim razie spokojnie możesz zastosować oba kosmetyki, jednak odczekaj 15 min pomiędzy jednym a drugim.
   W dużej mierze masz rację, najczęściej chodzi o to, ze substancje, które przebywają obok siebie w jednym kosmetyku mogą ze sobą przereagować i w głównej mierze o tą stabilność chodzi. Ale czasami, jeśli składniki są bardzo aktywne, niestabilne mają różną wchłanialnosc mogą przereagować nawet już po położeniu na skórę, dlatego zalecane jest odczekanie pewnej ilości czasu pomiędzy rożnymi recepturami. W tym przypadku też byłoby najbezpeczniej odczekać jakiś moment pomiędzy oboma kosmetykami.

   Usuń
  5. O jedną niepewność mniej. Dzięki! :)

   Usuń
 7. Czy można pominąć dodanie frakcji oleju sojowego na rzecz większej ilości oleju z pachnotki? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, można. Z niezmydlalną frakcją oleju sojowego olejek będzie miał bardziej nawilżające działanie, ale można ją pominąć. Wtedy dodasz 8,55g oleju z pachnotki.

   Usuń
 8. Użyłam olejku po raz pierwszy i nie chcę zapeszać, ale byłam pod wrażeniem jego efektów (tak, efektów po jednokrotnym użyciu!). Uparte pryszcze wokół ust zmniejszyły się już po kilku godzinach. Cud jakiś ;) Nie wiem czy to sprawka tylko i wyłącznie tego olejku, czy efekt użycia najpierw mojego toniku z azeloglicyną, a na niego tego olejku, ale ostatecznie - jestem zachwycona. Pokłony do pasa za recepturę! :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, ja też zauważyłam pierwsze efekty już po ok. 3 zastosowaniu, choć nie było to pozbycie się od razu wszystkich zaskórników, ale za to gołym okiem zauważalne ich wyciszenie. Cieszę sie, że olejek służy :)

   Usuń
 9. Do mojej walki z zaskórnikami postanowiłam dołączyć olejek. Niestety znowu mam problem z ustaleniem ph. Zrobiłam wszystko zgodnie z filmikiem, mimo tego coś poszło nie tak. Po spożądzeniu olejku sprawdziłam i wyszło ok ph 7, dodam kwasu alfa... 0,3g i znowu sprawdziłam ph-nadal bez zmian ok ph 7. W sumie trwało to sporo czasu bo dodawałam po troszku kwasu i sprawdzałam ph. Finalnie mój olejek ma 1g kwasu alfa-liponowego a ph nadal powyżej 4. Co mogłam zrobić nie tak? Wszystkie składniki mam z jednego sklepu "zrób sobie...", zgodnie z zaleceniem sklepu 3składniki były z lodówki a pozostałe w tem.pokojowej, czy to ma wpływ? Sprawdze rano jeszcze ph olejku jak przegryzie sie przez noc w lodówce, no i czy jeszcze w tedy nie jest za późno na dalsza regulacje ph?. Możesz napisać coś więcej o ph? czemu mimo stosowania się do twoich przepisów ph się różni?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, jeśli pH wyszło Ci lekko ponad 4 to jest dobrze. Każda z nas posiada inną wagę, w inny sposób odmierza, te wagi zwykłe które większa część z nas posiada to nie są dokładne wagi , stąd możemy dostawać kosmetyki o lekko różnym pH szczególnie jeśli wykonujemy małe porcje kosmetyków to wtedy bład pomiaru jest proporcjonalnie większy.Dlatego zawsze na końcu ustala się pH kosmetyku i w razie konieczności lekko podnosi się lub zaniża pH w razie potrzeby. Na pH kosmetyku może rownież delikatnie wpływać pochodzenie i producent surowca kosmetycznego - choć w przypadku pojedynczych, "standaryzowanych" substancji jak kwas alfa-liponowy czy kwas salicylowy to akurat nie ma większgo znaczenia (pomijamy niewielkie ilości zanieczyszczeń). Ale już składniki takie jak olejek rycynowy, niezmydlalna frakcja oleju sojowego czy olej z pachnotki mogą cechować się większymi różnicami i skłladem w zależności od pochodzenia.
   Tak naprawdę mierzenie pH olejów papierkami wskaźnikowymi jest działaniem właściwie niepoprawnym jeśli chodzi o kosmetyk, który jest czysto olejowy. Mierzenie papierkami jest poprawne w formach wodnych i w kremach O/W, ewentualnie W/O. Ale jest to przepis dla kobiet pasjonujących się domowym wykonywaniem kosmetyków a nie stuprocentowych chemików, dlatego też nie poruszałam tej kwestii aby nie pisać Wam trudnego w zrozumieniu doktoratu i żeby przepis był napisany w sposób jak najbardziej zrozumiały.
   Dlatego w tym przepisie mówiąc, że olejek ma pH lekko powyżej 4 wskazałam poziom "mniej więcej" bardzo oględny, możliwy dla sprawdzenia przez Was w domu. Taki olejek jaki Ci wyszedł - jest dobry, nie musisz regulować pH.

   Usuń
  2. dziękuję za odpowiedz. Troche mi ulżyło z tym ph. Czyli jak następnym razem będę robić kolejny olejek to nie będę dodawać tyle kwasu alfa-liponowego do obniżenia ph.

   Usuń
  3. Tak jest, nie musisz tak męczyć się z dodawaniem kwasu, tym bardziej że w wyższych stężeniach kwas alfa-liponowy się bardziej rozprasza niż rozpuszcza.

   Usuń
  4. Tak jest, nie musisz tak męczyć się z dodawaniem kwasu, tym bardziej że w wyższych stężeniach kwas alfa-liponowy się bardziej rozprasza niż rozpuszcza.

   Usuń
 10. Ja mam ten sam problem. Zrobiłam olejek wg przepisu i pH wyszło ok 5,5 :(
  Co teraz? Czym je uratować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak Izza, jeśli chcesz trochę "zakwasić" olejek możesz dodać odrobinę kwasu alfa-liponowego lub szczyptę kwasu salicylowego. Jeszcze trochę kwasu salicylowego powinno się rozpuścić, dobrałam ilość olejów lekkim "naddatkiem", żeby móc jeszcze trochę go rozpuścić w razie potrzeby.

   Usuń
 11. Mi ph wyszło ok 7-8 ;((. W poście pisze aby dodać kwasu alfa-lipinowego aby obniżyć ph. Jednak mi wraz wychodzi za wysokie. Zastanawiam sie czy jest jakiś błąd w dodawaniu składników, czy może trzeba odczekać troche pomiędzy składnikami... Myślałam, że jest to prostrze jak oglądałam i czytałam bloga, ale ustabilizowanie ph jak dla mnie jest skąplikowane. Nie wiem jak to się dzieje, że tobie wyszło 5,5 mi 7-8. Czekam cierpliwie na odpowiedz, chyba że wy dziewczyny wiecie więcej na ten temat to piszcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwestię regulacji pH podsumowałam Ci niżej, nie powinnaś mieć z tym problemu to nie jest trudne w roztworach wodnych lub wodno-olejowych. W roztworach olejowych (jak napisałam Ci z kolei wyżej) to już inna kwestia i wyjaśniłam Ci powyżej. Ale napisałaś w komentarzu wyżej, że papierek pokazał Ci ponad 4 a tutaj, że 7-8? Dziwi mnie taki kolor papierka, czy kolor zrobił Ci się aż zielony/niebieski?

   Usuń
  2. Papierek był żółty. Jak porównywałam z wzornikiem to wydawało mi się że to granice ph7-8. Zielony nie był. Pisząc ze ph mam powyżej 4 , miałam na myśli że oscylyje w granicach 7-8 a nie jak u Ciebie ok ph4. Przepraszam za niejasny przepływ informacji.

   Usuń
  3. No tak, filmiki muszę skracać bo zanudziłybyście się. Za każdym dodaniem jakiegoś składnika czyszczę szpatułkę wacikiem nasączonym spirytusem, zamykam, otwieram pudelka, mieszam. To nic nie wnosi do fimiku a oglądanie takich czynności jest po prostu nudne i nie dotrwałybyście do konca :)
   Jeśli papierek był żółty i masz te podstawowe papierki w skali 1-14 (bez dodatkowej skali co 0,25, czyli te tańsze) to strzelam, że pH było w granicach 5 do 6. pH 8 to już odczyn dość zasadowy, prawie jak mydło i z tych składników nie powinno takie wyjść. Takie pH pokazuje już zielony/niebieski kolor.

   Usuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten sam problem mam z serum z wit.c- flavo. Robiłam wszystko jak w przepisie i wyszło za niskie ph.

   Usuń
  2. W każdym kosmetyku musisz na końcu podregulować pH wg tego, jakie Ci wyszło. W przypadku flavo C wystarczy dodać kilka kropli mleczanu sodu lub kuchennej sody oczyszczonej - tak abyś dotarla do pH równego około 3 - o regulacji pH w serumach z witaminą C pisałam w postach poświęconych tej witaminie.
   I na przyszłość - nie przejmuj się jeśli będziesz musiała dodać mleczanu sodu na przykład 0,3 grama jeśli w przepisie napisane jest 0,15 grama - kwestię regulacji końcowej pH bierze się raczej zawsze pod uwagę, różnice są tak małe w stosunku do całego produktu, że nie wpływa to znacznie na stężenie końcowe pozostałych składników.
   Ogólnie rzecz biorąc w tonikach, serumach i lekkich kremach pH kosmetyku powinnaś sprawdzić na końcu i je w razie potrzeby regulować.

   Ogólna zasada jest taka, że obniżysz pH wodnych roztworów (czyli jak we flavo) kwasem mlekowym, kwasem cytrynowym natomiast podwyższysz pH mleczanem sodu lub sodą oczyszczoną. Zawsze podobnie. Zresztą najczęściej w przepisach opisuję czego należy dodać dla wyregulowania pH kosmetyku, chyba że umknie mi ten aspekt. Ale zawsze możecie zapytać w komentarzach :)

   Usuń
  3. Ale super, ogromnie dziękuję za odpowiedź. Dalej będę działać i próbować Twoich przepisów, a już myślałam, że tego nie ogarne.

   Usuń
  4. Ogarniesz :) zresztą spróbuję w przyszłości dawać więcej prostszych przepisów takich, żeby początkujące domowe technolożki kosmetyczne się nie zraziły.

   Usuń
  5. bałam się, że gdy ustalam ph to daję za dużo substancji (więcej niż w przepisie), które regulują ph - ale dzięki Tobie już wiem, że tak może być. Jeszcze raz dziękuję.

   Usuń
 13. Czy ten olejek salicylowy nalezy zmywac ze skory, czy pozostawia sie go do wchloniecia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, to nie jest peeling, więc pozostawiasz go do wchłonięcia i nie zmywasz. Niestety jest to typowy olejek, więc się świeci na twarzy, nie wchłonie się w kilka minut. Jeśli masz skórę mieszaną lub łojotokową to najprawdopodobniej najlepiej będzie go położyć na noc. Ja też stosuję go na noc.

   Usuń
  2. Ok, dzieki wielkie :)

   Usuń
 14. czym mogłabym zastąpić niezmydlaną frakcję oleju sojowego którego niestety nie mogę u siebie zakupić. Czy można zrobić ten olejek pomijając ten składnik? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz frakcę niezmydlalną po prostu pominąć, pełni ona tutaj funkcję dodatkowego nawilżenia, ale nic się wielkieo nie stanie, jeśli jej nie użyjesz. Główną rolę pełni tu olej rycynowy, kwas salicylowy i wybrany przez Ciebie olej dodatkowy. To są kluczowe składniki.

   Usuń
 15. Czy mogę wyrzucić z przepisu olej rycynowy i zastąpić go jakimkolwiek innym? Z tego co zauważyłam moja skora nie lubi się z olejem rycynowym - przesusz niespotykany mnie wtedy dopada :/

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja mam podobne pytanie. Czy olej rycynowy można zastąpić olejem tamanu lub z pestek malin?

  OdpowiedzUsuń
 17. Witaj Er vish. Dawno nie pisałam, ale siedzę sobie spokojnie ze swoimi retinolami, bajkaliną, colostrum i innymi Twoimi cudami,a i sok z brzozy był do wzięcia i młode listki do suszenia, zaraz lipa i inne dobra, którym nie popuszczę....:-)- to czas zajęty. Od kiedy zaczęłam retinol - proszek, faktycznie zauważyłam lekkie złuszczanie, bardzo lekkie, ale zawsze to coś, a już myślałam, że twarz mam z kamienia. Przez Ciebie kupiłam z chytrości kwas salicylowy, powiedz mi teraz proszę - kiedy mam go zastosować, z retinoli nie zrezygnuję mowy nie ma, a pisałaś o tygodniach przerwy...., może da się go wcisnąć co 3-cią noc? Powiedz,że tak.... :-). W okolicach żuchwy, pojawiły mi się jakieś czerwone krostki,nigdy czegoś takiego nie miałam, może od retinolu? Wprawdzie już zanikają, ale skusił mnie ten kwas, ale ja łasa na wszystko, podpowiesz? pozdrawiam Lidka.

  OdpowiedzUsuń
 18. Czy frakcja będzie działała jako emulgator, jeśli dodam glikol roślinny, w którym rozpuszcza się kwas salicylowy?

  Pozdrawiam serdecznie

  Iwona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Iwono. W tym przepisie nie ma emulgatora, bo receptura opatrta jest na samych olejach, więc jest prościej. Jeśli chciałabyś rozpuścić tutaj kwas salicyowy na propanediolu to musialabyś jednak użyć emulgatora i stworzyć emulsję. Czyli już bardziej stworzyć krem lub cos na kształt serum. Niestety frakcja niezmydlalna nie należy do emulgatorów samych w sobie i pełni tutaj funkcję glównie nawilżającą.
   Pozdrawiam również :)

   Usuń
  2. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam :-)

   Iwona

   Usuń
 19. Witaj,
  czy mogę stosować olejek salicylowy zamiennie z tonikiem 10% z glukonolaktonem, czyli co drugi dzień?

  Pozdrawiam serdecznie

  Iwona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Iwono tak, możesz stosować oba kosmetyki co drugi dzień. Pozdrawiam

   Usuń
 20. Dziękuję :-), mam jeszcze dwa pytania:

  Czy to możliwe, że po aplikacji toniku z glukonolaktonem skóra bardziej przetłuszcza się drugiego dnia?

  Czy kwas salicylowy nadaje się do cery naczynkowej?

  Pozdrawiam serdecznie

  Iwona

  OdpowiedzUsuń
 21. Szukając odpowiedzi na pierwsze pytanie, odkryłam, że przyczyną nadmiernego przetłuszczania się skóry może być stosowanie na noc dwufazowego serum z lecytyną. Zrezygnowałam z serum i obserwuję stan skóry.

  Pozdrawiam serdecznie

  Iwona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Sam glukonolakton nie powinien mieć takiego działania. To był tonik DIY, jaki skład? Jeśli masz cerę naczynkową to trzeba ostrożnie z kwasem salicylowym. Peelingi odpadają, choć niskie stężenia raczej można stosować to jednak trzeba obserwować skórę, bo nie każda cera naczynkowa może dobrze reagować na kwas salicylowy.
   Być może. Duzo lecytyny było w serum?

   Usuń
 22. Zrobiłam olejek według przepisu, używam jakiś czas i nie widzę efektów :( zauważyłam nawet pogorszenie cery po użyciu olejku. Czy ma Pani może jakiś inny sposób na zaskorniki? Doprowadzą mnie do szału...

  OdpowiedzUsuń
 23. Witaj, mogę zamiast olejku z pachnotki dodać jojoba i kilka kropel olejku z drzewa herbacianego? Wolę zapytać, bo jak ostatnio sama sobie :udoskonaliłam serum" to wyskoczyły mi niezłe bąble.

  OdpowiedzUsuń
 24. Hej :) po jakim czasie powinnam zauważyć efekty? Używam olejku codziennie wieczorem po demakijażu i jak zalecasz między serum a olejkiem robię około 30 minut przerwy a potem nie nakładam już nic albo też czekam około 30 min i krem na noc. I narazie nie widze zmian

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam, mam problem z zaskórnikami , nie mam trądziku. Chcę zamienić olej rycynowy na konopny lub z malin a frakcję oleju sojowego (nie toleruję go )na inny olej np Marunga lub avocado. Mam kapsułki wit A+E. Czy mogę to tak połączyć ?

  OdpowiedzUsuń
 26. Witam. Pisała pani by po kilku tygodniach dać skórze odpocząć tzn ile? Tydzień czy dłużej?

  OdpowiedzUsuń