sobota, 11 kwietnia 2015

Tonik z glukonolaktonem - na rozszerzone pory i naczynka.
Przepis na domowy tonik PHA na zaskórniki dla cery wrażliwej [video]

glukonolakton tonik blog diy peel
Glukonolakton w kosmetyce opinie glukonolakton przepis tonik.glukonolakton blog. Glukonolakton tonik, jak stosować glukonolakton czy kwas laktobionowy, glukonolakton sklep forum przepis jak zrobić PHA. Forum efekty dziłanie blog DIY tonik z glukonolaktonem do twarzy. Glukonolakton działanie. Jak zrobić tonik z glukonolaktone.  krem z glukonolaktonem kwas PHA jak zrobić tonik do twarzy kosmetyki domowe. Domowej roboty sposób na tonik z  kwasem PHA do zrobienia w domu .homemade cosmetics tonic serum recipe effects of gluconolactone

Tonik z glukonolaktonem

Przepis na domowej roboty lekko złuszczający przeciwtrądzikowy tonik do twarzy
Glukonolakton to nowej generacji składnik aktywny, mający bardzo dobre zdolności kondycjonowania skóry. Naturalnie przyciąga wodę. Cząsteczki tej substancji nałożone na skórę przyciągają wilgoć z powietrza i chłoną ją, dzięki czemu umożliwiają doprowadzenie wody wgłąb skóry i zmiękczają ją sprawiając, że staje się nawilżona. Poza zdolnością wprowadzania wody do skóry tworzy mikro-warstewkę na niej zapobiegając odparowaniu wody z naskórka.

Jest wiele preparatów nawilżających skórę, ale nie wszystkie mają zdolność zatrzymania tej wilgoci.
Czasem składniki kosmetyczne nawilżają skórę, ale jeśli nie stworzymy na skórze wasrstwy, która nie pozwoli wilgoci odparować, to taki składnik nawilży skórę tylko chwilowo. Zaraz potem cała wilgoć, którą składnik wprowadził wgłąb skóry szybko odparowuje. Glukonolakton tą warstekę tworzy a co za tym idzie - woda jest zatrzymywana w skórze.


tonik z glukonolaktonem blog
Domowy Tonik domowej roboty z glukonolaktonem na zmiany zapalne, złuszczający z kwasami PHA na przebarwienia rozjaśniający, tonik złuszczający na trądzik z kwasami AHA.Domowej roboty DIY glukonolakton blog efekty tonik. Glukonolakton działanie opinie blog DIY. , Jak zrobić domowy skuteczny nawilżający tonik na wągry, zaskórniki i pryszcze? Tonik z glukonolaktanem polihydroksykwasami. Kosmetyki domowej roboty tonic with gluconolactone homemade, efekty opinie, blog, forumTonik z glukonolaktonem na trądzik


Glukonolakton zmniejsza wydzielanie łoju oraz obniża procesy keratynizacji (rogowacenia naskórka), mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Wzrost wilgotności skóry powoduje odruchowo obniżenie intensywności wydzielania łoju.

Przeprowadzono badanie oceniające skuteczność w terapii antytrądzikowej glukonolaktanu vs. nadtlenku benzoilu. Badanie przeprowadzono na 150 osobach. Okazało się, że obie substancje mają znaczny wpływ na zmniejszenie stanów zapalnych i uszkodzeń skóry. Ponadto okazało się, że glukonolakton ma o wiele mniej skutków ubocznych w porównaniu z nadtlenkiem benzoilu.

Jest zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwiema substancjami. Nadtlenek generuje bowiem ROS, czyli reaktywne formy tlenu. To nic innego jak wolne rodniki, które przyspieszają starzenie skóry, ponieważ uszkadzają komórki, DNA, kolagen i w ogole - wszystko, co spotkają na swojej drodze. Glukonolakton ma efekty odrobinę słabsze, ale porównywalne z nadtlenkiem beznzoilu, choć jego działanie jest dokładnie odwrotne. Jest chelatorem, czyli wyłapuje jony  metali ciężkich, dlatego wychwytuje wolne rodniki zanim uszkodzą one nasze komórki.

Glukonolakton działa jak antyoksydant, czyli opóźnia procesy starzenia komórek, nie pozwala ich uszkodzić. Komórki uszkodzone są osłabione, wybrakowane, błona komórkowa jest nie spełnia swojej roli. Wtedy komórkę łatwo zniszczyć, łatwo też ulega mutacjom.

O chelatacji pisałam trochę w poście temat poruszyłam w temacie o wskazówkch dot. wykonania Serum z Witaminą C domowej robotyGlukonolakton tonik trądzik blog
Tonik z glukonolaktonem DIY
Tonik z glukonolaktonem własnej roboty, domowy sposób na tonik do twarzy. Przepis jak zrobić tonik z glukonolaktonem.PHA z glukonolaktanem i mleczanem sodu opinie działanie blog na przebarwienia rozjaśniający, tonik złuszczający na trądzik z kwasami AHA, domowej roboty, Jak zrobić domowy skuteczny nawilżający tonik na wągry, zaskórniki i pryszcze? Kosmetyki domowej roboty tonic with gluconolactone homemade, efekty opinie, blog, forum


Działanie kosmetyczne glukonolaktonu na skórę:Glukonolakton opóźnia procesy starzenia skóry, nawilża i działa przeciwtrądzikowo. Zwęża rozszerzone pory. Ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwrodnikowe. W wyższych stężeniach działa peelingująco, pomaga usuwać martwy naskórek, przez co rozświetla skórę, nadaje jej młodzieńczy wygląd. Spłyca drobne zmarszczki wywołane głównie przesuszeniem. Zmniejsza ryzyko powstawania plam posłonecznych.
Pięknie wygładza skórę, efekt gładkości jest odczuwalny już po 1-2 aplikacjach.

Jest chelatorem metali ciężkich, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w kosmetykach zawierających witaminę C, ponieważ zapobiega jej działaniu prooksydacyjnemu (tak, witamina C też może wytwarzać wolne rodniki)Glukonolakton opinie efekty blog diy. Tonik z glukonolaktonem - przepis, opinie, dzialanie glukonolaktonu w kosmetyce. kwasy PHA AHA. Tonik z glukonolaktonem przepis.Tonik na przebarwienia rozjaśniający, tonik złuszczający na trądzik z kwasami AHA, domowej roboty, Jak zrobić domowy skuteczny nawilżający tonik na wągry, zaskórniki i pryszcze? Tonik z kwasami PHA z glukonolaktanem. Kosmetyki domowej roboty tonic with gluconolactone homemade, efekty opinie, blog, forum
efekty kwasy owocowe AHA działanieefekty glukonolakton kwasy AHA
 Jak zrobić domowy skuteczny nawilżający tonik na wągry, zaskórniki i pryszcze? Tonik z kwasami PHA z glukonolaktanem. Kosmetyki domowej roboty tonic with gluconolactone homemade, efekty opinie, blog, forumPeeling glukonolaktonem vs. kwasem mlekowym


Glukonolakton ma działanie nawilżające, a w wyższych stężeniach zluszczające. W gabinetach kosmetycznych wykonuje się peeling kwasami PHA w stężeniu 45-50%.

Glukonolakton ma działanie podobne do kwasów AHA z tym, że ma większe cząsteczki niż np. kwas mlekowy czy glikolowy, dlatego nie wywołuje takiego podrażnienia i uszkodzenia naskórka jak kwasy AHA.  Łagodny efekt peelingu glukonolaktonem nie powoduje takich skutków ubocznych jak zaczerwienienie, obrzęk i pieczenie, więc jest idealny dla osób o niskim progu bólu i skórze wrażliwej. Nadaje się dla kobiet zdradzających alergie na kwasy
Nie wymaga użycia neutralizatora ani przygotowania skóry przed peelingiem. Inaczej jest w przypadku kwasu mlekowego i glikolowego.

Złuszczanie glukonolaktanem jest mniej skuteczne niż kwasem retinowym czy glikolowym, dlatego potrzebna jest większa ilość zabiegów dla uzyskania tego samego efektu. Jak dla mnie to dobrze. Co nagle to po diable.

Dobrze, bo mam na myśli jeszcze inną kwestię, o której (niestety) niewiele kobiet wie, bo za mało się o tym mówi. Ja sama musiałam wyszperać te informacje w zagranicznych pracach doktorskich, patentach, artykułach naukowych. Szukalam bite dwa tygodnie. A myślę o telomerach i śmierci komórek. Przeczytaj koniecznie to, co napisałam w poście: Złuszczanie kwasami AHA, czego kosmetyczka ci nie powie.

Dzięki wiekszej liczbie grup wodorotlenowych działa bardziej nawilżająco na skórę niż kwas glikolowy, czy cytrynowy, a nawet sorbitol (alkohol cukrowy).


Informacje dla tych z Was, które kręcą własne kosmetyki

:)
1. Świeżo sporządzone wodne roztwory glukonolaktonu mają pH w granicy 3,6. W ciągu 2,5 godziny obniża się do wartości 2,5.

2. Glukonolakton w kosmtykach jest najlepiej penetruje skórę w pH 3-4

3. Badania wykazały, że nie ma przeciwskazań łączenia glukonolaktonu z tretioniną i hydrochinonem.

4. Świetnie nadaje się do łączenia z witaminą C w serum oraz wszędzie tak, gdzie zależy nam na wychwytywaniu metali ciężkich.


Przepis na najprostszy tonik z glukonolaktonem domowej roboty


Przepis przedstawiam w mililitrach, aby Wam było łatwiej samej sporządzić tonik. Myślę głównie o osobach, które nie posiadają wagi. Naprawdę nie musicie posiadać zlewek miarowych, menzurek, żadnego sprzętu laboratoryjnego. Wystarczy strzykawka, podziałka na niej w zupełności wystarczy :)


Tonik do twarzy z glukonolaktonem
z 10%  zawartością kwasy PHA
        Składnik        Miara [ml]Zawartość
procentowa [%]
Glukonolakton1,2 ok. 10 % 
Woda9 ok. 90% 
Mleczan sodu8 kropel  opcjonalnie, wartość pH
nie powinna wynosić 

powyżej 4Uwagi do receptury:


Zalecane/dopuszczalne stężenia substancji w kosmetykach są stężeniami zawsze wagowymi a nie objętościowymi. To znaczy, że jeśli chcemy uzyskać dokładne stężenia danej substancji to powinnyśmy brać pod uwagę jej wagę, a nie objętość. Waga nie zawsze równa się objętości. Tak jest w przypadku wody, bo jej gęstość wynosi prawie dokładnie 1, dlatego możemy przyjąć, że 1 gram wody to dokladnie 1 mililitr. Ale nie z wszystkimi substancjami tak jest. Już w przypadku glukonolaktonu (sprawdziłam osobiście) ampułka zawierająca 0,5 ml tego kwasu waży dokładnie 0,4 grama. Receptura powyżej uwzględnia gęstoć glukonolaktonu, dlatego zakłada dodanie 1,2 ml (a nie 1 ml) glukonolaktonu na 9 ml wody.

Kwas ten nie ma istotnego działania drażniącego, dlatego w przepisie użyłam wyższego stężenia glukonolaktonu. Osoby z wrażliwą cerą, lub podrażnioną stosowaniem witaminy C, retinoidów lub innych kosmetyków mogą obniżyć poziom glukonolaktonu do 6%. W takim przypadku należy użyć 7,2 ml glukonolaktonu i 9,4 ml wody.

Powyższa receptura to receptura bazowa, można dodać do toniku kilka kropel mleczanu sodu, który dodatkowo zauważalnie wspomoże nawilżenie naskórka. Podniesie też pH kosmetyku.

Oprócz tego można dodać również 2-5% kwasu fitowego, 1% kwasu ferulowego, 4% niacynamidu-witaminy B3 (wówczas najlepiej, aby ustalić pH kosmetyku na poziomie ok.4),  1% zatężonego 10-krotnie soku z aloesu w proszku, 2% kwasu alfa-liponowego lub czystego soku z aloesu.
Nie polecam łączenia z mocznikiem (nie stosując stabilizatora). Składnik ten dosyć szybko przereaguje/ rozłoży się w połączeniu z powyższymi. No chyba, że wykonujesz tonik na jeden-dwa dni.

Ponieważ robimy tonik najzdrowszy z możliwych, a więc bez konserwantów to należy go zużyć w ciągu max. dwóch tygodni, najlepiej trzymać w lodówce.

Poniżej uświetniona receptura z dodatkowymi składnikami czynnymi na tonik  z glukonolaktonem. 


Tonik do twarzy z glukonolaktonem 10 ml
z 10%  zawartością kwasy PHA
        Składnik        Miara [ml]Zawartość
procentowa [%]
Glukonolakton1,2 ok. 10 % 
Mleczan sodu0,5 5%około, wartość pH po dodaniu 
mleczanu się podniesie
nie powinna przekraczać pH 4
Gliceryna0,3 3%
Witamina B30,45 4%
Kwas fitowy0,4 4%
Sorbinian potasu0,03 (dwa ziarenka) 0,3%opcjonalnie
Woda destylowana7,3 73%


Przepis powyżej nazwany jest "Tonikiem z glukonolaktanem" ponieważ substancją główną jest tutaj glukonolakton, ale równie dobrze mógłby się nazywać "Tonik przeciwtrądzikowo-przeciwutleniająco-rozświetlający".  Bardzo dobry przepis na tonik, jakiego nie znajdziemy w sklepie.

Moja mamitka uwielbia tonik z receptury powyżej. Męczy mnie co tydzień, żebym jej go robiła. Wszystko fajnie, ale ona go daje na całe ciało! :)

W tym przypadku szczególnie ważne jest, aby użyć wody demineralizowanej.
Wszystkie pojemniczki, szpatułki dokładnie wyparzamy (wygotowujemy 5 min.), odkażamy spirytusem, postępujemy jak zawsze przy tworzeniu domowych kosmetyków. Zachowanie higieny podczas wykonywania kosmetyków to ważna rzecz, aby nie spowodować namnażania bakterii w naszych kosmetykach.  Opcjonalnie można dodać nieszkodliwego lekkiego konserwantu (sorbinianu potasu). pH kosmetyku powinno wynieść w granicach 3 do 4, max.4,5  - wyższe nie jest zalecane dla utrzymania dobrej penetracji a więc właściwego działania glukonolaktanu.

Glukonolakton można kupić w sklepach z półproduktami kosmetycznymi, ale rozrzut cenowy jest bardzo duży (w niektórych sklepach kosztuje kilkadziesiąt złotych za 30-50 gram).
Nie będę podawać nazwy sklepu, aby nie robić reklamy, ale najtańsza chyba opcja to koszt 8 złotych za 100 gram. Taka ilość starczy na bardzo długo.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgodyglukonolakton peeling trądzik


Czy olej może mniejszyć trądzik i pryszcze - paradoks.Po czym rozróżnić działanie poszczególnych olejów. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe NNKT w pielęgnacji skóry tłustej i suchej.


serum przeciwzmarszczkowe diy blog

Tonik na przebarwienia rozjaśniający, tonik złuszczający na trądzik z kwasami AHA, domowej roboty, Jak zrobić domowy skuteczny nawilżający tonik na wągry, zaskórniki i pryszcze? Tonik z kwasami PHA z glukonolaktanem. Kosmetyki domowej roboty tonic with gluconolactone homemade, efekty opinie, blog, forum

Lekkie nawilżająco-przeciwzmarszczkowe serum z fitohormonami sojowymiEkstrakt z soi, proteiny owsa, witaminy,kwas hialuronowyFlavo serum z wit C blog

Serum z witaminą C


Receptura na 15% serum antyoksydacyjne, ulepszonezłuszczanie kwasami owocowymi aha


Kwasy owocowe AHA w pielęgnacji skóry


Złuszczają, nawilżają, ale czy rzeczywiście odmładzają? Szokująca prawda.
Bibliografia:
1.O'Neil, M.J. (ed.). The Merck Index - An Encyclopedia of Chemicals, Drugs, and Biologicals. 13th Edition, Whitehouse Station, NJ: Merck and Co., Inc., 2001., p. 793
2.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3047947/
3.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1303072 http://www.skinstore.com/gluconolactone.aspx
4.https://www.futurederm.com/2014/07/09/differences-glycolic-acid-salicyclic-acid-lipohydroxy-acid-gluconolactone/
5.https://dayoffindulgences.files.wordpress.com/2014/07/photo-3.jpg
http://omicsonline.org/open-access/repairing-a-compromised-skin-barrier-in-dermatitis-2155-6121.1000187.pdf

37 komentarzy:

 1. A kiedy używamy takiego toniku? Wieczorem?

  Notka super! Czekam na kolejne przepisy;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Toniku można używać i rano i wieczorem. Ale jeden raz dziennie wystarczy. Na noc kładę skoncentrowane serum do twarzy albo z witaminą C wg przepisu podobnego jak w jednym z postów, albo ati-aging, oczywiście też samorobione. Tonik umożliwia dotarcie składników aktywnych głębiej, dlatego stosuję go na noc, żeby aktywnych składników z serum dostało się więcej do skóry.
   Glukonolakton ma dzialanie antyoksydacyjne, więc jak najbardziej można stosować na dzień.
   Dziękuję Geo, pojawią się wkrótce :)

   Usuń
 2. Czesc, uzywalam wielokrotnie toniku z glukolactonem, na moja skore dziala bardzo dobrze. Wyraznie zmniejsza pory, poprawia koloryt. Wiec zamiast kwasu fitowego moge uzyc felurowego? (czy tez alpha- liponowego?) w takim samym stezeniu? jakie powinno byc ph koncowe tego toniku, bo podobno niacynamid jest stabilny w ph 4-6. Evel.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niacynamid najwolniej hydrolizuje w pH 4-6 (niektóre źródła podają nawet 4-7) , ale już przy pH 3 wykazuje całkiem dobrą stabilność. Jeśli zamierzasz wykonać tonik na 2-3 tygodnie to możesz użyć niacynamidu w pH 3. Możesz zamienić kwas fitowy na ferulowy (w stężeniu 0,5-1%) i wtedy pH powinno się mieścić w granicach 3-4. Jeśli zamienisz na kwas alfa-liponowy to pH też powinno się mieścić w tych granicach, stężenie proponowałabym do 3%, jeśli tonik ma być używany codziennie. Mnie trochę kwas alfa-liponowy mrowi w stężeniu 2% (jednocześnie używam serum z wit. C więc skóra może być bardziej podatna na podrażnienia)

   Usuń
 3. Uwielbiam wersję z 10% glukonolaktonem, żele hialuronowym, panthenolem i alantoiną - to mój ukochany, wieczorny tonik :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skład jest dobry, tonik powinien byś wystarczająco stabilny, więc i działać musi na pewno dobrze tak, jak mówisz :) Bardzo lubię witaminę B5

   Usuń
 4. Czy glukonolaktonu jako kwasu PHA nie dotyczy post o działaniu kwasów AHA i telomerach?
  Chodzi mi o to czy jeżeli przygotuję tonik z glukonolaktonem i będzie mi pasował, to mogłabym go stosować codziennie przez cały rok czy jednak lepiej z jakimiś przerwami i ostrożniej?

  Można łączyć glukonolakton z ekstraktami roślinnymi? Niestety popełniłam bezmyślny błąd.. na raz kupiłam kilka różnych półproduktów kosmetycznych, bo po opisie wydawało mi się że tego właśnie szukam, ale nie pomyślałam o recepturze do przygotowania kosmetyków, w efekcie czego mam wit C i ekstrakty roślinne których lepiej razem nie łączyć, wit B3 i glukonolakton.
  Dlatego zastanawiam się nad tonikiem z glukonolaktonem, wit B3 i ekstraktami roślinnymi, pasuje takie połączenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Połączenie glukonolakton + ekstrakty roślinne jak najbardziej pasuje, glukonolakton to substancja chelatująca (wiążąca metale) dla ewentualnych metali ciężkich w ekstraktach. Na moje oko witamina B3 też tutaj pasuje, ale nie znam się na tym tak dobrze jak Ervish więc może poczekajmy na głos eksperta :)

   Usuń
  2. Usuri dobrze mówi, polać jej :) Dodam tylko, że glukonolakton niestety ma dosyć wąski zakres pH w jakim jest stabilny (3-4), więc jeśli chcesz dodać ekstrakt, to warto byłoby zrobić taki tonik w pH=4. I tak naprawdę zależy jaki ekstrakt. Byłabym ostrożna w dodawaniu tutaj ekstraktu z róży czy z aceroli ze względu na większą zawartość witaminy C. I przechowywanie musowo w lodówce, żeby spowolnić ewentualne reakcje pomiędzy związkami w ekstrakcie a pozostałymi składnikami.

   Usuń
 5. Witaj, na wstępie muszę to przyznać - jest to najbardziej merytoryczny blog, z jakim się spotkałam, dałaś mi dużo do myślenia w kwestii samodzielnego tworzenia kosmetyków, trochę zbyt lekkomyślnie do tego dotychczas podchodziłam. Doceniam rzetelność w przygotowywaniu kolejnych postów, aczkolwiek nie raz się niecierpliwie czekając na kolejną porcję nowych wiadomości :)

  Odnośnie stosowania glukonolaktonu, spotkałam się ze stwierdzeniem, że po około pół roku stosowania, należy zrobić przerwę. Rzeczywiście tak należałoby to zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, dziękuję :) Tak, przy stosowaniu kosmetyków przede wszystkim złuszczających, należy zrobić od czasu do czasu przerwę i zamienić go na inny kosmetyk, o innym działaniu. Skóra dostaje wówczas nowego "kopa". Tym bardziej, jeśli stosujesz wyższe stężenia glukonolaktanu, polecane jest zrobienie odpoczynku od niego. Jeśli stosujesz mocniejszy preparat ja tą przerwę zrobiłabym nawet już po 3-4 miesiącach.

   Usuń
 6. Witaj, używam juz jakiś czas toniku wg twojego przepisu i właśnie zaczęłam sie zluszczac stąd moje pytanie : jaki filtr polecasz w miarę bezpieczny i nie zapychajacy? Najchętniej nie stosowałabym nic sklepowego ale w tym przypadku to chyba nie mam wyjścia :( ale tonik milusi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) szczerze mówiąc ja też nie używam żadnego sklepowego kremu z filtrem. Stosuję na dzień krem DIY z antyoksydantami i dodaję tlenek cynku do podkładu, bo wydaje się najmniej szkodliwy z wszystkich fitrów przeciwslonecznych. I chroni naprawdę dobrze. Przy okazji rozjaśnia podkład i go matuje, co akurat mi odpowiada.
   Niestety nie mam doświadczenia w sklepowych kremach z filtrami, więc nie bardzo będę Ci polecać coś, czego nie używałam. Wklepię może w tym miesiącu recepturę na krem do twarzy z filtrem, zabieram się za to od wakacji.
   Tlenek cynku chroni dobrze. Jeszcze na wakacjach wsypałam wiekszą pajdkę tlenku cynku do oliwki i posmarowałam obficiej kolana, bo ona zawsze ciemniej mi się opalały. Po raz pierwszy w życiu miałam opalone nogi i białe plamy na kolanach, a granicę, gdzie kończył się tlenek cynku było wyraźnie widać. Cóż, to dowód, że działa :)

   Usuń
 7. Jesteś świetna, dzięki za przydatne rady :D niestety byłam zmuszona odstawic tonik z glukolaktonem gdyż wywołał u mnie spore podraznienia bardzo swedzace :( nie wiem dlaczego tak sie stało, może jestem uczulona, ale późno sie okazało bo używam juz od dwóch tygodni... Tydzień przerwy i spróbuje inny tonik Twojej receptury z wit b3 alantoina i acetyloglukozamina myślę że będzie łagodniejszy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Czy podrażnienia pojawily się od razu, czy po pewnym czasie? Być może stężenie było zbyt duże, jeśli masz wrażliwą cerę. Napisz czy niacynamid się u Ciebie sprawdził, ciekawa jestem skąd się wzięło podrażnienie.

   Usuń
  2. u mnie to samo, wlasnie pierwszy raz uzylam toniku z glukonolaktonem 10%, nigdy nic nie wywolalo u mnie takiego podraznienia, czule jakby moja twarz płonęła, jest cala w bordowo-fioletowe plamy. dlaczego ?

   Usuń
  3. Ja mam tez wlasnie tak samo twarz czerwona i piecze. Zakupilam gotowy tonik i nie mam pojecia co sie dzieje to jest juz moje chyba 3 podejscie do niego i za kazdym razem jest tak samo.

   Usuń
  4. To dziwne, a używałyście mocniejszych kosmetyków, np. z kwasem askorbinowym 15% lub kwasami AHA? Być może jesteś uczulona? Pani anonimowej, ktorej wyszły bordowo-fioletowe plamy polecam odstawienie toniku to może być jakaś reakcja uczuleniowa, plamy o ktorych piszesz brzmią nieciekawie.
   A dla Ciebie Moniko być może jest to stężenie zbyt duże - 10% to jedno z delikatnie wyższych stężeń dla toniku z glukonolaktanem, choć stosuje się też wyższe. Jeśli masz cierpliwość spróbuj tonik o stężeniu 5%, będziesz wiedzieć czy w ogole czy Twoja cera toleruje glukonolakton. Takie stężenie nie powinno wywoływać uczucia pieczenia, jeśli nie znadują się w nim inne drażniące składniki jak np. kwasy AHA

   Usuń
 8. Właśnie się zabieram do przygotowania toniku i takie pytanie mnie naszło: czy mogę go zrobić na hydrolacie oczarowym?
  Jestem także w trakcie kuracji Artredermem (moja skóra bardzo dobrze do toleruje) i zastanawiam się jak uzywac toniku bo pisałaś że zwiększa penetracje witaminy A. Czyli czy smarować tonikiem i zaraz po tym Artredermem czy tonik, odczekać chwilę (ile?) i nałożyć Artrederm. Zastanawiam się też jakie stężenie zrobić sobie na początek. W sumie moja skóra nie jest wrażliwa więc mogło by to być nawet 15% ale z drugiej strony zluszczam się już po Artre więc dodatkowego zluszczania raczej nie potrzebuje.
  Z góry dziękuję jeśli odpowiesz.
  Czekam na kolejne posty :)
  Pozdrawiam
  Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma przeszkód, żebyś połączyła hydrolat oczarowy z glukonolaktanem, oczar w różnych formach (ekstraktu, hydrolatu) często bywa łączony z tym kwasem w kosmetykach. Myślę, że powinnaś zastosować mniejsze stężenie glukonolaktanu, bo tak jak mówisz, nie potrzeba przesadzać ze złuszczaniem. Spróbuj tonik o stężeniu w okolicach 6%. Ogólna zasada stosowania kosmetyków jest taka, że powinno się odczekać pomiędzy nakładaniem jedego i następnego kosmetyku, ale jest to czasami po prostu dmuchanie na zimno. W przypadku jednych kosmetyków (jak witamina C, kwas salicylowy) odstęp pomiędzy rożnymi kosmetykami jest istotny, w przypadku innych kosmetyków już mniej. O ile Twoja Twoja skóra się nie zbuntuje podrażnieniem (a raczej nie powinna, skoro Artre znosisz dobrze) i zastosujesz niższe stężenie glukonolaktanu, to myślę, że wystarczy odczekać aż tonik się wchłonie i możesz nałożyć Artrederm.

   Usuń
 9. Trafiłam tu buszując po czeluściach internetu z zamiarem zrobienia sobie takiego toniku. Mam pytanie - czy zamiast hydrolatu mogę użyć naparu? Uwielbiam toniki na bazie naparu z zielonej herbaty i nagietka ale teraz chcę zrobić taki z kwasami laktobionowym i glukonolaktonem i nie jestem pewna czy mogę je połączyć z naparami ziołowymi. To mój pierwszy tonik z kwasami stąd moje wątpliwości. Napary robię na wodzie destylowanej.
  Zamierzam tą moją produkcję zakonserwować FEOG-em, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie dla receptury ale z zasady wszystko co robię konserwuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, możesz zrobić tonik na naparze z zielonej herbaty, właśnie na wodzie destylowanej. Napar oprócz kompletu związków o dobrym działaniu na skórę będzie zawierał większą ilość metali katalizujących powstawanie wolnych rodników niż sama woda, ale mogą one zostać zniwelowane przez pozostałe składniki w naparze. Dokładnie nigdy nie wiemy jaki będzie skład naparu (każdy jest inny) , więc możesz dodać szczyptę (0,5%) kwasku cytrynowego, ale to nie jest wymóg.
   Glukonolakton sam jest używany jako pomocniczy konserwant, kwasek cytrynowy rownież, ale jeśli masz zasadę, że wszystko konserwujesz i nie masz alergii na FEOG to nie ma przeszkód, żebyś go dodała. Przynajmniej na dzień dzisiejszy nie ma jakichś zastrzeżeń do łączenia tych dwóch składników.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zwłaszcza zainteresowało mnie to użycie glukonolaktonu jako wspomagacza konserwantów bo faktycznie widziałam gdzieś go jako jeden ze składników konserwantu i trochę mnie to zdziwiło.
   Swój tonik trzymałam w łazience dlatego wolałam go mocniej zakonserwować ale zakładam, że w lodówce mogłoby to postać niekonserwowane troszkę dłużej niż zwyczajowe 2 tygodnie?

   Usuń
 10. Cześć.
  Czy można po toniku z glukonolaktonem,posmarować twarz kremem Effaclar DUO z LPR?
  Skład: AQUA / WATER, GLYCERIN, DIMETHICONE, ISOCETYL STEARATE, NIACINAMIDE, ISOPROPYL LAUROYL SARCOSINATE, SILICA, AMMONIUM POLYACRYLDIMETHYLTAURAMIDE / AMMONIUM, POLYACRYLOYLDIMETHYL TAURATE, METHYL METHACRYLATE CROSSPOLYMER, POTASSIUM CETYL PHOSPHATE, ZINC PCA, GLYCERYL STEARATE SE, ISOHEXADECANE, SODIUM HYDROXIDE, MYRISTYL MYRISTATE, 2-OLEAMIDO-1,3-OCTADECANEDIOL, NYLON-12, POLOXAMER 338, LINOLEIC ACID, DISODIUM EDTA, CAPRYLOYL SALICYLIC ACID, CAPRYLYL GLYCOL, XANTHAN GUM, POLYSORBATE 80, ACRYLAMIDE/SODIUM ACRYLOYLDIMETHYLTAURATE COPOLYMER, PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE, SALICYLIC ACID, PIROCTONE OLAMINE, PARFUM / FRAGRANCE
  Czy jednak nie można łączyć z kwasami zawartymi w tym kremie?
  Monia

  OdpowiedzUsuń
 11. swietny blog. jestem pod wrazeniem:)
  tonik wyprobowalam jako pierwsza mikstura diy (nie liczac maseczek ogorkowych, peelingow kawowych itp;)) wszystko pieknie i latwo opisane, zadnych watpliwosci przy wykonywaniu mikstury nie mialam. tonik wyszedl rewelacyjny, pory mniej widoczne, cera gladsza. jestem bardzo zadowolona.

  katharina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie, bardzo się cieszę:) Sprawdziłaś pierwszą, podstawową formę toniku czy tą z dodatkowymi substancjami?

   Usuń
 12. Witaj. Jesteś moim światelkiem w tunelu, że jednak jeszcze trochę zachowam swoją twarz:-) Tak czy inaczej wkręciłam sie w Twój blog przeokrutnie i ufam Ci bezgranicznie bo widzę, że mam do czynienia z maniakiem, ale baaardzo mądrym i oczytanym...tyle słów zachwytu:-) Nie do końca jestem pewna jak mam zastosować w tym toniku kwas alfa-liponowy albo felurowy...nie mam kw fitowego. Nie wiem jak wprowadzic do mikstury, rozpuścić wczesniej w czymś? Jakbys mogła mi napisać jak mam zakręcić tonik z dodatkiem kw alfa liponowego bo chyba na nim mi zależy...dzieki z góry:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ mi głupio, dziękuję, tak mnie skomplementowałaś a ja Ci tyle czasu nie odpisywałam, przeoczyłam, bo w panelu administracyjnym nieczytelnie pokazywane są nowe komentarze (szczególnie jeśli pojawiają się nowe odpowiedzi, to hierarchia 'przeskakuje') dlatego zdarza mi się przeoczyć nowy komentarz.
   Możnaby połączyć kwas liponowy w tym toniku, zaznaczyłam to ale pobieżnie bez szczegółowych wyjaśnień. Otóż z kwasem liponowym bywa problem, jeśli chodzi o rozpuszalność w wodzie. Istnieją formy kwasu liponowego dobrze w wodzie rozpuszczalne, ale są one drogie i pewnie z tego względu nie są dostępne w sklepach z półproduktami. Ten sprzedawany kwas liponowy w tych sklepach niestety nie rozpuszcza się nawet w gorącej wodzie - wtedy polimeryzuje, robi się kleista maź. Najlepiej chyba rozpuścić kwas liponowy najpierw w Propanediolu (nie glikolu propylenowym a roślinnym propanediolu - produkt firmy zamea), ale trzeba sporo tego propanediolu dodać. I wtedy, jak rozpuścisz kwas liponowy w tym propanediolu, to potem dolewasz do toniku. Tak chyba byłoby najłatwiej.
   Zamiast kwasu fitowego możesz dodać kwasek cytrynowy ale szczyptę maluteńką tylko, bo może Cię podrażniać. Kwasek cytrynowy też chelatuje metale ciężkie (ustalenie pH przed chwilą wyjaśniłam w komentarzu poniżej).

   Usuń
 13. Droga Ervish, mam pytanie - nie mogę znaleźć kwasu fitowego, czy 4% niacynamidu będzie równe 0,4 ml? I jak wtedy wygląda sprawa z ph? Coś dodać, odjąć? Pytania może banalne ale jestem totalnym laikiem w tym temacie :) Blog świetny, właśnie z Tobą zaczynam przygodę z własnymi kosmetykami :) Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, z kwasem fitowym jest ostatnio problem. Niacynamid ma trochę mniejszy ciężar nasypowy, a ilości wyraziłam objętościowo (w przybliżeniu), dlatego jest tam 0,45 mililitra.
   Jeśli nie dodasz kwasu fitowego, to pH będzie trochę wyższe, najważniejsze żebyś ustaliła pH w dobrym przedziale. Jeśli nie masz kwasu fitowego możesz dodać 0,5% kwasku cytrynowego - czyli szczyptę. Kwasek dość silnie obniża pH. Tylko nie przesadź z wielkością szczypty, bo tonik może wtedy podrażniać. Najlepiej mierzyć pH (i regulować je kwaskiem cytrynowym) dopiero po jakimś czasie od zrobienia toniku - najlepiej po kilku godzinach, ponieważ pH toniku będzie spadało (najmocniej przez około 2-3 godziny od zrobienia toniku, taka jest własność glukonolaktanu). Dziękuję, próbuj, pomogę :)

   Usuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 15. Witaj, gdzie mogę dostać sorbitan potasu?
  Emaila już wysłałam, ale bez odpowiedzi. Czy jest to konserwant? Chciałabym zrobić podstawową wersję toniku,tą z glukonalktonem wodą i mleczanem, ale z konserwantem.
  Ile powinnam dodać wtedy sorbitanu potasu i ile można go używać. Czy trzymanie w lodówce jest konieczne nawet z konserwantem?

  Pozdrawiam

  Iwona

  OdpowiedzUsuń
 16. Niestety znalazłam artykuł z badaniami o szkodliwości sorbinianu potasu (http://party.pl/porady/dom/kuchnia/sorbinian-potasu-czy-jest-szkodliwy-i-rakotworczy-107624-r1/)
  zostanę więc przy Radish Root Ferment Filtrate.
  Czy możesz napisać ile powinnam go dodać do podstawowej wersji toniku?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam,
  czy mogę tego toniku używać w ciąży? Jakich substancji w kosmetykach powinnam unikać będąc w ciąży i karmiąc piersią?

  OdpowiedzUsuń
 18. Witaj Ervish :) Wykonałam tonik z glukonolaktonem oraz niacyniamidem, jednocześnie mam swoje serum z witaminą c. Wiem, że nie można łączyć witaminy C z niacynamidem dlatego mam pytanie, czy mogę użyć wieczorem i toniku i serum a jeżeli tak to w jakim odstępie czasowym? Czy lepiej jednego używać rano a drugiego wieczorem? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. A mozna zamiast glukonolaktonu dać kwas laktobionowy, a zamiast gliceryny betaine? W sensie czy mozna laczyc kwas fitowy z laktobionowym. I dodac jeszcze b5? Czy sklad moze byc taki: laktobionowy, betaina, witamina b3, b5, kwas fitowy?

  OdpowiedzUsuń
 20. Czy po toniku z glukonolaktonem mogę nałożyć krem z mocznikiem? Jeśli substancji nie łączy się w jednym produkcie bez stabilizatora ze względu na rozkład mocznika, to chyba nie ma to zastosowania jeśli połączą się każdorazowo dopiero na skórze? A może mimo to odczekać po nałożeniu toniku a przed kremem?

  OdpowiedzUsuń