niedziela, 8 marca 2015

Jak działa serum z witaminą C na skórę. Z czym łączyć i z czym nie łączyć witaminy C. Robimy serum domowej roboty. DIY


Kwas askorbinowego w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej

Wyniki badań nad Witaminą C 


 1. Niektórzy pomyślą: Zażywam witaminę C doustnie, witaminy na pewno mam aż nadto.
 2. Otóż nie. Okazuje się , że gdy przyjmujemy witaminę C w postaci kosmetyku, na skórę, to przyjmuje się ona w skórze nawet o 20 razy lepiej niż w wyniku suplementacji. Oznacza to, że nigdy nie nasycimy skóry witaminą C tabletkami w równie wysokim stopniu jak w postaci serum.
 3. Okres półtrwania witaminy C w skórze od momentu osiągnięcia maksymalnego stężenia wynosi 4 dni. To znaczy, że dopiero po czterech dniach od nasycenia skory witaminą C jej stężenie w skórze spadnie o połowę w stosunku do stężenia wyjściowego. To długo.  Czas ten może się niestety skórcić, jeśli wystawiamy skórę na słońce. Promieniowanie UV niszczy witaminę C. 
 4. Nie można się pozbyć witaminy zastosowanej miejscowo na skórę. Witamina C się wchłania i pozostaje w skórze.
 5. Jak wynika z literatury witamina C dzięki swojej budowie chemicznej wiąże następujące pierwiastki:
  najpierw ołów, potem rtęć, potem arsen, potem kadm, potem nikiel, potem wapń, potem miedź, potem magnez, a następnie cynk.

  Jeden gram kwasu askorbinowego, czyli 1000 mg witaminy C jest w stanie związać:
  20,7 mcg ołowiu ,20 mcg rtęci, 11,2 mcg kadmu, 7,5 mcg arsenu, 5,9 mcg niklu
 6. Musimy sobie zdawać sprawę, że antyoksdanty w ogóle, nie tylko witamina C, w pewnym ilości mogą generuować wolne rodniki. Czyli mogą powodować powstawanie tych cząsteczek, które niszczą naszą skórę. Dobrymi antyoksydantami są te, których stosunek potencjału zmiatania wolnych rodników do potencjału ich wytwarzania jest wysoki. Jeśli bilans jest znacznie wysoki mówimy o super antyoksydantach.

  Podobnie jest z witaminą C., która mimo swoich właściwości antyoksydacyjnych bierze udział w tworzeniu bardzo szkodliwego rodnika hydroksylowego, katalizowanej przez jony żelaza (powstaje w reakcji Fentona). Dlatego prz tworzeniu serum zwracamy na to, aby jak najbardziej zminimalizować ilość jonów żelaza, wówczas witamina C dobrze spełnia swoje własności przeciwutleniające, czyli przeciwstarzeniowe.

 7. Stosowanie tylko witaminy C, najważniejszego antyoksydanta środowiska wodnego w pielęgnacji przeciwstarzeniowej daje dużo korzyści, ale nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów, bo nie da nam pełnego spektrum ochrony przeciwko wolnym rodnikom. Kwas askorbinowy wychwytuje m.in. anionorodniki ponadtlenkowe, nadtlenek wodoru, tlen singletowy, niebezpieczny rodnik hydroksylowy.

  W organizmie powstają jednak także duże ilości rodników azotowych (m.in. ONOO–). Większość badań przeczy jakoby witamina C w istotny sposob wychwytywała akurat te rodniki. Dlatego łączenie witaminy C i witaminy E daje szerszy zakres ochrony przeciwko wolnym rodnikom.

Działanie witaminy C przeciw zmarszczkom


Badania opublikowane w Journal of Cosmetic Dermatology pokazują, że witamina C to jedna z najlepszych substancji, jeśli chodzi o zwalczanie trądziku u osób dorosłych

Kontrolowane placebo badanie przeprowadzone u 25 ochotników wykazały, że ci, którzy stosowali miejscowo preparat kwasu askorbinowego (witaminy C) doświadczyli redukcji zmarszczek po stosunkowo krótkim czasie 12 tygodni.

Badanie metodą podwójnie ślepej próby u 19 pacjentów z umiarkowanym uszkodzeniem słonecznym skóry twarzy:  stwierdzono znaczną poprawę w ch zmarszczek, poprawę gładkości,tekstury i koloru skóry po stronie twarzy na której aplikowano witaminę C. Ocena fotograficzna również wykazała poprawę u 57,9% u pacjentów leczonych witaminą C w porównaniu z grupą kontrolną.

Nawet jeśli drogeryjny krem poprawia nawilżenie skóry, poprawia jej koloryt (czyli coś co na pierwszy rzut oka widać np. za sprawą działania złuszczającego) to nie znaczy, że nie będzie wytwarzał w skórze wolnych rodników. Długo przechowywane serum z witamina C a przede wszystkim w niewłaściwy sposób użytkowane może przyjąć czynniki prooksydacyjne. Dlatego tak dobrze jest wykonać domowe serum zwłaszcza z witaminą C, ponieważ zawsze jest świeże.

Działanie witaminy C na skórę

Witamina C w kremach, serach, kosmetykach.

 • witamina C wpływa na zwiększenie grubości i gęstości skóry. Są jednak grupy substancji działające bardziej zdecydowanie od niej. W porównaniu z retinoidami, kwasem glikolowym, estrogenem i ekstraktem z soi witamina C wykazała najsłabsze działanie.
 • witamina C w połączeniu z witaminą E dostarczana z zewnątrz przyspiesza gojenie oparzeń i poslonecznych uszkodzeń skóry wywołanych działaniem promieniowania UVB. Natomiast ochrona przed uszkodzeniami powodowanymi promieniowaniem UVA jest zasługą głównie witaminy C, witamina E nie ma w tym połączeniu więlkiego wpływu na tą ochronę.
 • kwas askorbinowy choć zwalcza wolne rodniki indukowane promieniem słonecznym, to nie zabezpiecza jednak przed działaniem promieniowania UVA
 • zapobiega procesom niekontrolowanego utleniania w komórkach przez co hamuje starzenie skóry
 • wymiata wolne rodniki (efekt zwiększa się w połączeniu z witaminą E, kwasem ferulowym, glutationem - o tym niżej)
 • kwas L –askorbinowy – posiada udokumentowane działanie fizjologiczne na skórę. Rozjaśnia skórę poprzez hamowanie produkcji melaniny, zapobiega przebarwieniom pozapalnym (efekt wzmożony w przypadku połączenia z mleczanem sodu). 
 • stymuluje lepsze ukrwienie skóry i dotlenienie komórek
 • nadaje zdrowy i świeży koloryt cery, efekt widoczny jest już po kilku użyciach
 • regularne stosowanie preparatów zawierających wysoką koncentrację witaminy C pomaga zredukować, nawet całkowicie płytkie zmarszczki
 • działa przeciwzapalnie
 • miejscowe stosowanie witaminy C jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zwiększających syntezę kolagenu i spowalniania jego degradacji
 • Palmitynian askorbylu w połączeniu z alfa-tokoferolem stosuje się w przypadku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Dobrze wchłania się w naskórek. Ryzykowne może okazać się jednak stosowanie pamitynianu askorbylu na dzień, może ulegać szkodliwym przemianom pod wpływem światła (link).
 • hamuje niszczenie włókien kolagenowych poprzez zmniejszenie syntezy metaloproteinaz
Szereg badań in vitro potwierdziły, że traktowanie ludzkich komórek skóry również pochodnymi witaminy C może stymulować syntezę kolagenu. Wspomaga syntezę kolagenu w skórze właściwej, zapobiega tworzeniu się nadtlenków lipidów – hamuje działanie niszczące wolnych rodników.

Prooksydacjne działanie witaminy C

Niewłaściwie użyta witamina C przyspiesza starzenie skóry.

Jak każdy składnik w kosmetyce również i witamina C, jeśli jest niewłaściwie użyta, może powodować więcej szkód niż pożytku. Jest to ważna kwestia dotycząca serów z witaminą C. Jeśli będziemy mieć świadomość jak działa witamina C to zrobimy fantastyczne serum bez szkodliwych skutków ubocznych.

Witamina C, może wykazywać również działanie prooksydacyjne(stymulujące powstawanie wolnych rodników). Prooksydacyjna, niszcząca aktywność witaminy C jest związana z powstawaniem reaktywnych form tlenu w obecności śladowych ilości jonów metali przejściowych. Dzieje się tak np. w mieszaninie,w której występuje obok witaminy C woda utleniona oraz kompleks żelazo-EDTA. Powstają wtedy bardzo reaktywne rodniki hydroksylowe.

Mieszaniny żelaza i miedzi z witaminą C, niszczą DNA, tłuszcze i białka poprzez stymulowanie powstawania rodnika hydroksylowego i przyspieszanie procesów degeneracyjnych. Ponieważ ekstrakty roślinne zawierają śladowe ilości metali cięzkich  zaleca się przemyślane łączenie ich z witaminą C.

Nie znaczy to, że nie nie wolno. Wolno. Należy dodać substancji chelatującej jony żelaza i miedzi, która stworzy związek kompleksowy z metale i nie dopuści aby połączył się on z kwasem askorbinowym. Chelatorem może być: glukonolakton, kwas laktobionowy, kwas ferulowy, kwas fitowy, kwas alfa-liponowy. Należy zwrócić jednak uwagę na stabilność pH każdego ze składników i na tej podstawie dobrać parkę składników.

W jaki sposób witamina C wytwarza wolne rodniki i przyspiesza starzenie skóry.


W środowisku tlenowym i beztlenowym degradacja kwasu askorbinowego przebiega szybciej przy obecności Cu2+, Fe3+.Degradacja beztlenowa uzyskuje swą maksymalną prędkość przy pH ok. 3-4, jednak nawet w tych warunkach szybkość tej reakcji jest dużo mniejsza niż szybkości reakcji degradacji tlenowej.
Z tego właśnie względu tak ważne jest, aby szczelnie domykać buteleczki z naszym antyoksydacyjnym serum z witaminą C.

Do najważniejszych produktów degradacji kwasu askorbinowego w roztworach wodnych o pH obojętnym lub kwaśnym należy furfural, kwas furanowy, 3,4,5-trihydroksy-2opentana

Niektóre źródła podają, że działanie prooksydacyjne ujawnia się przy małych stężeniach kwasu askorbinowego. Mechanizm działania nie jest do końca poznany.

Stabilizacja witaminy C w kosmetykach


Niektóre sbstancje hamują rozkład witaminy C w preparatach kosmetycznych. Do stabilizacji kwasu askorbinowego w kosmetykach używa się substancji takich jak:
- witamina E,
- kwas ferulowy oraz inne pochodne kwasu cynamonowego jak kwas p-kumarowy, kwas kawowy
- niektore ekstrakty roślinne
i oczywiście związki chelatujące.

Ponadto synergia działania niektórych substancji potrafi wzmacniać efekt penetracji witaminy C. Połączenie 15% kwasu askorbinowego + 1% witaminy E + 0,5% kwasu ferulowego  ośmiokrotnie zwiększa biodostępność witaminy C.

Więcej informacji i ciekawych faktów na temat witaminy C stosowanej w kosmetykach znajdziesz w artykułach

1. Serum z witaminą C. Efekty.
2. Kluczowe informacje o kwasie askorbinowym. Zastosowania kosmetyczne
3. Przepis na domowe serum z witaminą C do twarzy


Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody
Źródła:
1. Geesin JC Gordon JS, Berg RA. Regulacja syntezy kolagenu w ludzkich fibroblastach skóry przez sole sodowe i magnezowe askorbylu-2-fosforan. Pharmacol skóry. 1993, 6 (1): 65-71
2. Raschke T, Koop U, Dusing HJ et al. Miejscowe działanie kwasu askorbinowego: od optymalizacji vitro do skuteczności in vivo. Skóra Pharmacol Physiol. 2004 Jul; 17 (4): 200-6.
3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/
4. http://www.lef.org/Magazine/2009/5/Revitalizing-Aging-Skin-with-Topical-Vitamin-C/Page-01
5. Facial Skin: Contemporary Topics for the Surgeon, An Issue of Facial Plastic; Autorzy David B. Hom,Adam Ingraffea

9 komentarzy:

 1. Witaj. Mam pytanko. W innym miejscu piszesz, że witamina c połaczona z m.in cynkiem ma lepszą biodostępność a tu piszesz, żę witamina c wiąże cynk. Trochę nie rozumiem więc jak to wszystko działa. Czy te informacje się nie wykluczają?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie. Tak jak np. askorbinian sodu dość często stosowany w kosmetykach (również samorobionych) to związek powstały z kwasu askorbinowego i sodu tak askorbinian wapnia to związek powstały z kwasu askorbinowego i wapnia. Pewne substancje lepiej wchłaniają się, jeśli występują w postaci związanej z innym związkiem, jonem,cząsteczką, itd.
  Askorbinian wapnia to związek, który ma bardzo dobre własności przeciwbakteryjne w niższym stężeniu niż sam kwas askorbinowy- ważna informacja dla trądzikowców.
  Może wykazywać lepsze właściwości antyoksydacyjne niż nawet sam kwas askorbinowy (Clin Cosmet Investig Dermatol. 2012; 5: 135–140.
  Published online 2012 Sep 17. doi: 10.2147/CCID.S36214)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozumiem ale taki zwykły "Ascorbic Acid " można w jednym serum połączyć z cynkiem czy nie? To pierwsze pytanie a teraz następne. Piszesz, że nie można łączyć witaminy c z niacynamidem. Czy dotyczy to także postaci witaminy c o nazwie "tetraizopalmitynianu askorbylu" która nie wymaga niskiego ph. Fajny blog. Jeszcze nie znalazłam miejsca w którym byłoby tyle info o witaminie c naraz :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podrzucam badanie, gdzie testowano skuteczność połączenia kwasu askorbinowego 10% i tetraizopalmitynianu askorbylu 7% rozpuszczonych w bezwodnej bazie silikonowej:
  http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1524-4725.2002.01129.x/abstract

  Konkluzja - działa, ciekawe, może kiedyś i samemu będzie można zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super Anima, badanie ciekawe, dzięki w imieniu wszystkich czytelniczek :)

   Usuń
 5. nie rozumiem... to nie wystarczy dodac do wody przegotowanej malej ilosc kwasu askorbinowego ewentualnie wapnia sproszkowanego i tym natrzec twarz? jakby tak codziennie zrobila swieża dawkę i od razu zuzyła to nie bedzie działało?? musi byc serum?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja testuję kwas l-askorbinowy jako maseczkę na twarz. Wydaje mi się, że skóra jest jakby delikatniejsza i przyjemniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja z askorbinianu sodu robię maseczkę. I teraz pytanie czy to działanie askorbinianu sodu czy dieta powoduje, że moja cera promienieje??

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapraszam do zakupów w sklepie www.allchemik.pl w ofercie witamina c polecana na wielu forach

  OdpowiedzUsuń