niedziela, 8 marca 2015

Jak zrobić serum z witaminą C, Z czym ją można łączyć. Kręcimy kosmetyki domowe!


Serum z witaminą C-jak zrobić? Domowy krem z witaminą C . Z czym można łączyć witaminę C w kosmetykach domowej roboty.Działanie, przepis, receptura, proporcje, opinie serum z witaminą C.Homemade Vitamin C Vit C blog DIY serum. Krem z witaminą C do twarzy do it yourself, kwas ferulowy, glukonolakton, wolne rodniki. Antyoksydacyjne działanie i właściwości.

Serum z witaminą C DIY - Niezbędne informacje przy produkcji.

Z czym można łączyć witaminę C, a z czym nie łączyć?.http://ervish.blogspot.com/2015/03/niezbedne-informacje-przy-produkcji.html
To poprzedni adres strony. Błędy bloggera po wprowadzeniu protokołu https powodują, że muszę czasem publikować posty raz jeszcze, wtedy zmienia się adres do strony. Nadal jest to to samo źródło.


 1. Kwas askorbinowy działa najlepiej przy stężeniu powyżej 10% i pH poniżej 3,5.
 2. Stężenie witaminy C w formulacji kosmetycznej nie może przekraczać 20% - wówczas witamina C może mieć działanie prooksydacyjne (zamiast wymiatać wolne rodniki będzie je wytwarzać). Optmalne stężenie to 10-20%, przy czym najlepsze i najbezpieczniejsze stężenie to 15%.
 3. Codzienna aplikacja wit C powoduje gwałtowny wzrost stężenia witaminy C w skórze. Po 3 dniach stosowania jest ono o 20 razy większe niż w przypadku, gdy nie stosowaliśmy wit C.
 4. Aplikacja witaminy C po zabiegu mikrodermabrazji zwiększa penetrację przeznaskórkową 20 -krotnie (!)
 5. Stezenie kwasu askorbinowego w kosmetyku powinno byc dostosowane do kondycji skóry. Skóra cienka i wrazliwa - serum o stężeniu 5%, skóra grubsza - stezenie do 15 % (max 20%)
 6. Najmniejszą podatność na hydrolizę kwas dehydroaskorbinowy posiada w granicach pH od 2,5 do 5,5Surowce i substancje z jakimi możemy łączyć witaminę C w kosmetykach.

Połączenia uzasadnione badaniami.

 1. Łączenie tyrozyny, cynku i witaminy C wykazuję o 20% większą biodostępność(lepszą wchłanialność, głębszą penetrację w skórze) niż sama witamina C
 2. Mieszaninia 0,5% kwasu ferulowego, 1% witaminy E oraz 15% witaminy C zwiększa skutecznośćwitaminy C aż ośmiokrotnie. Taką mieszankę stosuje się przy zmniejszaniu ostrych i przewlekłych fotouszkodzeń skóry, stosowana jest w profilaktyce raka skóry
 3. Dodanie witaminy E do serum z witaminą C powoduje 4-krotnie lepsze działanie witaminy C. Witaminy te działają synergistycznie w leczeniu przewlekłych uszkodzeń pod wpływem promieniowania UV.
 4. Dla ciekawskich: Zasada synergistycznego działania witaminy C i E:

  Witamina E stykając się z wolnymi rodnikami wiaze je i neutralizuje, dlatego zapobiega ich niszczycielskiemu dzialaniu. Ale po wykonaniu swego zadania, jej czasteczki ulegaja rozkłladowi i traci ona swa aktywnosc.Czasteczki kwasu askorbinowego po zwiazaniu z wolnymi rodnikami przeksztalcaja sie w kwas dehydroaskorbinowy. Kkwas dehydroaskorbinowy nie jest wydalany, lecz zostaje pochłonięty przez czerwone krwinki (erytrocyty), a następnie na powrót zredukowany do aktywnej formy i wydzielony do krwi. Stamtąd jako witamina C trafia do innych tkanek. Witamina C regeneruje się sama. Potrafi też regenerować witaminę E tak, aby ponownie neutralizowała wolne rodniki.


 5. Połączenie witaminy C z innym antyoksydantem - rutyną. Obecność rutyny osłania kwas askorbowy przed wolnymi rodnikami i znacząco przedłuża jego działanie.
 6. Witamina C w połączeniu z 20% kwasem glikolowym może znacząco poprawić wygląd rozstępów przy stosowaniu przez okres 3 miesięcy
 7. Połączenie mleczanu sodu z witaminą C podnosi skuteczność działania kwasu askorbinowego szczególnie w zakresie wybielającym. Uwaga: mleczan sdnosi pH, ważne aby po dodaniu mleczanu sodu nie przekrożyło ono wartości powyżej 3,5
 8. Siarczyny chronią witaminę C przed utlenianiem


Przepis serum z wit C blog

Z czym nie można łączyć kwasu askorbinowego

Niektóre składniki w preparacie mogą przyspieszać starzenie skóry. Unikajmy ich!

 1. Ekstrakty roślinne mogą zawierać metale ciężkie, które przyczyniają się wywoływania stresu oksydacyjnego, i tym samym przyspieszają starzenie skóry. Aby tego uniknąć stosuje się substancje chelatujące jony metali ciężkich jak: glukonolakton, kwas fitowy,kwas laktobionowy.
 2. Nie łączymy witaminy C z wodą utlenioną.
 3. Wodą nieoczyszczoną ("kranówką", nawet przegotowaną)
 4. EDTA - powoduje to powstawanie w obecności jonów żelaza najbardziej reaktywnych form tlenu, o czym pisałam tutaj
 5. Z półproduktami, które stabilne są w wyższym pH niż 4

Czy można łączyć witaminę C z ekstraktami roślinnymi.


Jak wyżej, umiejętne i świadome łączenie ekstraktów z kwasem askorbinowym jak najbardziej ma sens.

Ekstrakty z herbaty z witaminą C działają synergistycznie i powoduje dobre przenikanie w głąb skóry chroniąc przed stresem oksydacyjnym. Zaleca się stosowanie witaminy C z ekstraktami z herbacianymi – z czerwonej, zielone, białej herbaty. Przy stosowaniu ekstraktów z witaminą C należy dodać substancję chelatującą.

Warto łączyć witaminę C również z ekstraktem z Ginko biloba, zielonej herbaty, z winogron, acai. Izoflawonoidy te to jedne z najsilniej działających antyoksydantów- takie połączenie to prawdziwa bomba antyoksydacyjna.


Witaminę C (kwas askorbinowy) formulacjach kosmetycznych łączy się z:

- kwasem ferulowym
- kwasem alfa-liponowym
- witaminą E
- mleczanem sodu - dla podniesienia własności wybielających (uważać na ph mieszaniny)
- glukonolaktonem
- rutyną
- gliceryną
- kwasem hialuronowym
- cynkiem
- kwasem glikolowym
- lecytyną
- glikolem propylenowym (osobiście nigdy nie używam glikolu i nie polecam)
- alkoholem etylowym (spirytusem)
- tyrozyną
- wodą tylko destylowaną lub do iniekcji (nie można łączyć witaminy C z wodą przegotowaną lub mineralną!)

oraz pod warunkiem użycia odpowiedniego chelatora (np. glukonolaktanu, kwasu laktobionowego, kwasu ferulowego, kwasu alfa-liponowego):

- ekstrakt ginko biloba
- ekstrakt z zielonej herbaty
- ekstrakt z winogron

Pamiętajmy jednak, że możemy te składniki łączyć pod warunkiem, że będziemy przestrzegać zgodności pH dla stabilności obu substancji oraz ich zalecanego stężenia. Tu jest problem.
Kwas askorbinowy wnika wgłąb skóry przy pH niższym niż 3,2.

Większość ekstraktów roślinnych jest stabilna przy pH równym lub powyżej 4. Jeśli serum ma odleżeć jakiś czas (nie jest robiony na jedno czy dwa użycia) to pH nam się skłócą. To znaczy, że przy pH odpowiednim dla ekstraktów kwas askorbinowy będzie działał tylko powierzchniowo, a przy pH odpowiednim dla kwasu askorbinowego ekstrakty mogą się szybciej rozłożyć. W takim przypadku możemy zastosować sole i estry kwasu askorbinowego, które nie wymagają tak niskiego pH (np. palmitynian askorbylu, askorbinian sodu). Ale nie ma złotego środka. Każdy związek ma odrobinę inne działanie.


Z czym nie można łączyć Witaminy C

Niestety.. nie możemy wrzucać wszystkich składników do jednego worka.. wróć, słoiczka

 • Witaminy C nie łączymy z niacynamidem - witaminą B3. Zastosowane razem mogą tworzyć kompleks 1:1, który unieczynnia oba związki. Poza tym oba składniki wymagają różnego pH. Stosując te związki oddzielnie (np. w dwóch róznych kremach) nie należy używać ich bezpośrednio jeden po drugi, należy odczekać ok. 30 min.
 • środowisko alkaliczne przyspiesza rozkład witaminy C.
  Askorbinaza to enzym, który niszczy witaminę C. Poniżej pH 5 jej aktywność ulega zahamowaniu. Dlatego w kwaśnym środowisku niszczenie enzymatyczne kwasu askorbinowego przebiega wolno.
 • aspiryna niszczy witaminę C. Często polecana jest maseczka z aspiryny, która nawilża, odżywia skórę. Stosujmy ją jednak osobno i po (nie przed) jej zastosowaniu nałóżmy na skórę serum z witaminą C, aby uzupełnić jej niedobór.
 • wodą utlenioną
 • wodą nieoczyszczoną z jonów metali (tj. kranówką, nawet przegotowaną, woda źródlaną, mineralną)
 • witamina B2 uczula witaminę C na działanie światła. Zakaz nie jest bezwzględny, łączyć można, ale pod warunkiem, że szczególnie będziemy uważać na dostęp światła do kremu.
 • Konserwacja serum z witaminą C:
  Nie dodajemy benzoesanu sodu w roli konserwantu do serum z witaminą C. Benzoesan reaguje z kwasem askorbinowym dając benzen - szkodliwy, rakotwórczy związek.

  Innym, jednym z najbezpeczniejszych konserwantów, które dopuszczone są do użytku w kosmetyach naturalnych jest sorbinian potasu. Znajduje się w czołówce konserwantów, które mają najmniej szkodliwe działanie - uważane są za najbezpieczniejsze. Niestety. Połączenie kwas askorbinowy + sole żelaza + sorbinian daje połączenie o działaniu mutagennym, który ma niszczące działanie na DNA. Działanie to udowodniono w kilku badaniach, dotyczyło połączenia tych trzech składników, a nie samego sorbinianu i kwasu askorbinowego, jednak nie możemy wykluczyć prawdopodobieństwa, że w serum znajdą się sole żelaza, bo prawdopodobnie jakieś będą. Wg badań ryzyko nie jest bardzo duże, ale statystycznie istotne.
  Niestety w wielu kosmetykach takie połączenie występuje. Również w produktach spożywczych.

Dotarłam również do badań, które jasno określały, że połączenie kwercytyny (flawon, skądinąd również bardzo dobry składnik kosmetyczny) i witaminy C w postaci kwasu askorbinowego nie jest pożądane. Paradoksalnie podanie kwercytyny do serum z witaminą C zmniejsza jej efektywność. I na odwrót, dodanie kwasu askorbinowego do kwercytyny zmniejsza efektywność kwercytyny. Tak więc w jednym serym nie łączmy tych dwóch składników.

Dodatkowe, ważne uwagi:


 1. W trakcie przygotowania serum nigdy nie mieszamy go metalową szpatułką, czy spieniaczem do mleka wykonanym z metalu
 2. Wykonany krem z witaminą C przechowujemy w szklanym, ewentualnie plastikowym pojemniku. Nigdy w aluminiowym, czy metalowym.
 3. Po nałożeniu serum powinniśmy odczekać ok. 10 minut zanim nałożymy inną substancję (olej, czy krem)
 4. Nie pogrzewamy, jeśli łączymy z fazą olejową. Należy dodać emulgatora, który ma zdolność łączenia obu faz na zimno
 5. Najlepiej wykonywać krem bez dostępu światła dziennego, które zawiera promieniowanie UV powodujące szybszy rozkład witaminy C. Najlepiej jest zasunąć zasłony i robić serum w oświetleniu żarówkowym.
Uwaga: zwykłe żarówki nie emitują promieniowania UV, jest to bezpieczne dla naszego serum, ale świetlówki (jarzeniówki, lub pot. żarówki energooszczędne) takie promieniowanie emitują, choć w w znacznie mniejszym stopniu niż światło słoneczne.

Wymagane wartości pH dla składników potęgujących działanie kremu/serum z witaminą C

Aby składniki były stabilne i nie uległy rozkładowi


Półprodukt kosmetyczny Zalecane stężenie w kosmetyku pH, w którym substancja jest stabilna Rozpuszczalność Nazwa INCI
Witamina C (kwas askorbinowy) 5 - 20 % 2 - 3.5 woda Ascorbic Acid
Glukonolakton 5 - 15 % 3 - 4 woda Gluconolactone
Kwas ferulowy 0,5 - 1 % 3 - 5 spirytus, glikole Ferulic Acid
Kwas alfa-liponowy 1 - 5 % 3 - 10 woda, olej Alpha Lipoic Acid
Thioctic Acid
syn. kwas tioktowy

Serum z witaminą C jak zrobić? Działanie, przepis, receptura, proporcje, opinie serum z witaminą C.Z czym można łączyć witaminę C w kosmetykach domowej roboty. Homemade Vitamin C Vit C blog DIY serum. Krem z witaminą C do twarzy do it yourself, kwas ferulowy, glukonolakton, wolne rodniki. Antyoksydacyjne działanie i właściwości.

kwas ferulowy krem witamina C ekstrakt z zielonej herbaty zsk
rutyna beautyever półprodukty krem
Serum z witaminą C jak zrobić? Przepis na kosmetyki wlasnej roboty naturalne DIY. Wit C serum. Opinie, przepis, recenzje, flavo, opinie serum z witaminą C.Z czym można łączyć witaminę C w kosmetykach domowej roboty. Homemade Vitamin C Vit C blog DIY serum. Krem z witaminą C do twarzy do it yourself, kwas ferulowy, glukonolakton, wolne rodniki. Antyoksydacyjne działanie i właściwości.

Przepisy na wykonanie serum z witaminą C oraz innych (nawilżających i anty-aging) znajdziesz w dziale "Video przepisy" i w panelu bocznym.


Posty z przepisami na serum z witaminą C znajdziesz w dziale "Video przepisy" oraz w panelu bocznym.
Poniżej jeden z tutoriali z wykonania serum. Tutaj: Serum z witaminą C i kwasem fitowym. Szczegóły i pełne omówienie przepisu w poście Serum z witaminą C i kwasem fitowym
Przepis, receptura na serum z witaminą c i kwasem fitowym do twarzy. Skuteczne naturalne najlepsze serum domowej roboty. Domowy krem na przebarwienia, zmarszczki, pajączki, rozszerzone naczynka i rozszerzone pory. Jak zrobić najlepsze serum do twarzy.

Poniżej video przepisy na receptury serum z witaminą C


Przepis na serum z witaminą C DIY
Serum z witaminą C i winogronamiPrzepis na serum z wit C DIY 
Serum z witaminą C i kwasem fitowym
Przepis na serum z wit C blog DIY
Flavo C domowym sposobem


Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgodyjak zrobić serum z witaminą C

Niezbędne informacje przy produkcji serum z witaminą C DIY.Z czym można łączyć witaminę C, a z czym nie łączyć?
Flavo C jak zrobić serum z witaminą C do twarzy

Flavo C za 1,92 zł


Wyzysk firm kosmetycznych bazujący na nieświadomości klientek. Ile warte jest Flavo?
efekty dzialania serum z witaminą C na skórę

Fakty poparte badaniami naukowymi na temat kwasu askorbinowego


Wyniki badań nad Witaminą C Weryfikujmy to, co znajdziemy w internecie. Prawdą jest to, co jest poparte badaniami.
Flavo C Auriga Forte serum z witaminą

Serum z witaminą C


Receptura na 15% serum Flavo
Przepis na domowe serum przeciwzmarszczkowe.

Lekkie nawilżająco-przeciwzmarszczkowe serum z fitohormonami sojowymiEkstrakt z soi, proteiny owsa, witaminy,kwas hialuronowyBibliografia:
1. Owen R. Fennema: Food Chemistry. (Third Edition), University of Wisconsin – Madisin, Marcel Dekker, Inc., 1996, p. 559-568.
Pazera Tadeusz, Rzemieniuk Tadeusz: Browarnictwo. Warszawa: Wyd. Szkolne i Pedagogiczne, 1998.<br>
2.Halliwell B.: Vitamin C and genomic stability (review). Mutation Res., 2001;
3.Praca zbiorowa pod redakcją Zdzisława E. Sikorskiego: Chemia żywności. Wydanie trzecie. Warszawa: Wyd. Naukowo – Techniczne, 2000, s. 404-406.
Almaas R., Rootwelt T., Øyasæter S.,Saugstad O.D.: Ascorbic Acid Enhances Hydroxyl Radical Formation in Iron-Fortified Infant Cereals and Infant Formulas. Eur J. Pediatr (Springer-Verlag), 1997, 156, p. 488-492.<br>
4. http://www.phmd.pl/fulltxthtml.php?ICID=14643<br>
5. Jian – Ping Yuan, Feng Chen: Degradation of Ascorbic Acid in Aqueous Solution.<br> J. Agric. Food Chem., 1998, Vol. 46, No. 12. p. 5078-5082.<br>
6. http://www.phmd.pl/modules.php?name=Current_Issue&d_op=download_html&id=7041&vol_all=59<br>
7. Arrigoni O., De Tullio M.C.: Ascorbic acid: much more than just an antioxidant (review). Biochim. Biophys. Acta, 2002;
8. Vitamin C in dermatology. Consultant Dermatologist, Joshi Hospital Maharashtra Medical Foundation, Jehangir Hospital, Apollo Group, Pune, Maharashtra. Indian Dermatol Online
9. http://www.oryza.co.jp/html/english/pdf/pdf2/ALA%20_2.0_.pdf
10. Bibliografia: https://www.futurederm.com/2012/10/25/should-niacinamide-and-l-ascorbic-acid-be-used-together/
11 Kitano, K; Fukukawa, T; Ohtsuji, Y; Masuda, T; Yamaguchi, H (2002). "Mutagenicity and DNA-damaging activity caused by decomposed products of potassium sorbate reacting with ascorbic acid in the presence of Fe salt". Food and Chemical Toxicology 40

12.Czernecki T.: Witamina C - budowa, właściwości, mechanizm degradacji, Journal of NutriLife, 2012, 05, ISSN:2300-8938
13.Journal of Pharmaceutical Sciences. Solution phase interaction of nicotinamide with ascorbic acid. David E. Guttman andDana Brooke.

47 komentarzy:

 1. Hej :) Świetny blog! Dołączam do grona obserwujących.
  Jak myślisz czy kwas fitowy można dodać do serum z witaminą C tylko i ilościach chelatujących czy mogę zaszaleć używając 6% kwasu fitowego (stężenie zapewniające właściwości wybielające i chroniące rozszerzone naczynka krwionośne) z 15% witaminą C?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, dziękuję, pytanie - bomba ;). Bo tak naprawdę sprawa wymaga głębszego podejścia do tematu. Myślę, że możesz użyć witaminy C w stężeniu 15% i 6% kwasu fitowego, ale:
   1. Zależy to od rodzaju twojej cery.
   Jeśli jest sucha i wrażliwa to taka mieszanka może zbytnio Cię podrażnić. Ja stosowałam stężenie 2% kwasu fitowego, witaminy C 15% i 2% kwasu alfa-liponowego i dołożyłam jeszcze glukonolaktonu. Dużo kwasów, a jednak mnie nie podrażniało, ale ja mam skórę może już nie tłustą jak wtedy kiedy miałam naście lat, ale nadal w kierunku tłustej. Choć raczej przestałam mieć z tym problem od kiedy stosuję kosmetyki samorobione. I taka mieszanka kwasów mnie nie podrażniała, ale podnosiłam pH do wartości 3,5 . I stosowałam serum co drugi dzień, bo codzienne złuszczanie nie jest potrzebne.

   2. Kwas fitowy chelatuje jony miedzi i żelaza w bardzo niskim pH w kierunku pH =2. Wapń w okolicach pH 5. To jony miedzi głównie odpowiadają za przebarwienia. pH 2 tej mieszanki, w takim połączeniu będzie powodowało złuszczający efekt. Złuszczać trzeba, skóra odżywa, jest ładna, chłonie substancje aktywne z kosmetyków. Ale nie przesadzajmy z tym, bo kiedyś się to na nas odbije. Pisałam w poście "Złuszczanie kwasami owocowymi (...)" o telomerach i śmierci komórki, głównie z tego względu uważam, że powinnyśmy złuszczać się , ale z głową. Ciekawe jest to, że nawet kosmetyczki często nie znają tematu telomerazy i trochę bezmyslnie namawiają klientki do ciąglego, przesadnego złuszczania.

   Ale można by dumać i dumać.
   Możesz zrobić np. mieszankę wybielająco-obkurczającą naczynka z ekstraktami, które mają udowodnione pozytywne działanie na naczynka, np: wit C 15%, rutyna 2%, ekstrakt z ginkgo 2% kwas fitowy 2-4% (zależnie od rodzaju cery) kwas glukonolakton 2%, kwas alfa-liponowy 1,5%, mleczan sodu (dla podniesienia pH), woda.
   Możesz też, po prostu: wit C 15%, kw. fitowy 6%, woda. Ekstrakty w takim pH nie są stabilne, więc lepiej nie dodawać. Ale taka mieszanka ma niziutkie pH, więc większe działanie zluszczające.
   Uważałabym z używaniem codziennie tej mieszanki, moim zdaniem byłoby dobrze gdybyś używała jej co drugi, albo nawet co trzeci dzień.

   I wiesz co? Chyba właśnie zainspirowałaś mnie do napisania posta o badaniach nad kwasem fitowym :)

   Usuń
 2. Dziękuje za szybką i bogatą odpowiedź:) Zacznę więc od 2% stężenia i ewentualnie pokuszę się potem o większe, robię porcję serum z wit c co tydzień i chciałabym używać go codziennie, teraz to myślę że 4% to max, przetestuje na sobie i dam tu znać. Kwas fitowy wydaje się być niezwykle ciekawą substancją :) mimo ze interesuje się biochemią kosmetyczną i robię sobie kosmetyki od 6 lat, dopiero niedawno się nią zainteresowałam. Zdania na temat telomerów i ograniczonych podziałów komórek skóry są podzielone. Ja chcialabym wierzyć że komórki macierzyste znajdujące w skórze mają nieograniczoną zdolnosc podziałów. Czekam na II część wpisu na ten temat. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć,
  mam pytanie, czy mogę używać toniku z glukonolaktonem wieczorem a rano serum z wit.C?
  Mam cerę naczyniową, wrażliwą. Używam filtrów (50+)
  Oraz czy po zastosowaniu toniku z glukonolaktonem są jakieś ograniczenia w używaniu olejów/kremów, tzn. czy nie powinno się używać np. oleju z pestek malin?
  Będę bardzo wdzięczna za informacje!
  Pozdrawiam serdecznie!
  Honka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, jak najbardziej można stosować tonik z glukonolaktanem wieczorem, tym bardziej jest to wskazane, że więcej składników aktywnych zawartych w kremie dotrze wgłąb skóry, a jak wiadomo większość kremów na noc jest ma bardziej skoncentrowane składniki czynne. Możesz przy tym używać serum z witaminą C, które również jest polecane na dzień.
   Pytaniem pozostaje tylko, czy np. po tygodniowym używaniu takiego połączenia nie będziesz mieć podrażnionej cery - może tak się stać (mówisz, że masz skórę wrażliwą) kiedy zastosujesz stężenia z górnej granicy.
   Jeśli zamierzasz używać serum z witaminą C codziennie, to może spróbuj ze stężeniem 8-10 %, bo złuszczać powinnyśmy z głową (i witamina C i glukonolakton mają działanie delikatnie złuszczające - witamina C bardziej).
   Ja stosuję serum z witaminą C na noc co drugi, a czasem co trzeci dzień - stężenie 15% (w następne wieczory używam serum anti-age). Nasza skóra potrzebuje witaminy C, ale też trzeba uzupełniać inne substancje, których nie zawsze możemy dodać do serum z wit. C, dlatego robię taką szachownicę. Poza tym skóra ma szansę co drugi dzień odpocząć od bardzo niskiego pH.

   Literatura podaje różnie. Niektórzy twierdzą, że glukonolakton nie uwrażliwia skóry na słońce, gdzie indziej można znaleźć informację, że prewencyjnie powinno się stosować filtr na dzień przy używaniu glukonolaktanu. Skora nie jest wrażliwa po glukonolaktanie tak jak po kwasach AHA, nie jest zaczerwieniona, ale skłaniam się ku drugiej wersji - warto używać filtrów. Ale Ty stosujesz i tak wysokie filtry, więc ok.
   Mówisz o oleju z pestek malin, masz na myśli używanie go na noc po nałożeniu toniku czy na dzień?

   Usuń
 4. Hej :) Mam pytanie :)

  W tej notce piszesz, że: "Najnowsze badania dowodzą, że palmitynian askorbylu sprawdza się najlepiej jako składnik formuł kosmetycznych. Dlaczego? Jest rozpuszczalny w tłuszczach, więc łatwiej mu przenikać między lipidami spoiwa międzykomórkowego skóry - dociera głębiej niż witamina C w czystej postaci."

  A w notce http://ervish.blogspot.co.uk/2015/04/witamina-c-efekty-dzialanie-w-kosmetyce.html#more

  "Palmitynian askorbylu rzeczywiście przenika wgląb skóry, jest w stanie pokonać warstwę lipidową i dotrzeć do głębokich warstw komórek. Ale przypadkiem odkryto również inną cechę palmitynianu, która dyskwalifikuje jego zalety. Otóż okazało się, że wystawiony na działanie promieni UVB wywołuje zniszczenie. Palmitynian przyspiesza peroksydację lipidów i staje się toksyczny dla skóry. Przyczynia się do tworzenia utlenionych metabolitów lipidów. Pomimo swoich antyoksydacyjnych wlaściwości palmitynian 6-askorbylu powoduje zniszczenia i powstawanie toksycznych substancji w skórze w lawinowym tempie, co w znaczny sposób przyczynia się do nasilenia chorób skóry, uszkodzeń fizjologicznych oraz przyspieszenia starzenia skóry."

  To w końcu jak jest?

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej! swietny blog! nie moge uwierzyc, ze dopiero teraz tutaj trafilam :(. Prosze, odpowiedz na ostatnie pytanie "pomocnicy" jesli tylko masz jakies dodatkowe info, gdyz posiadam wlasnie ten palmitynian i od pol roku zabieram sie za "uzycie" go. Mam tez mnostwo innych antyoksydantow i najtrudniej mi sie jest zabrac za zrobienie kremu wlasnie z nimi,potrzebuje pomoooocy :(. Tak wlasnie tutaj trafilam :) Ewel.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam.

  Czy w przypadku dodania witaminy E oraz kwasu askorbinowego do hydrolatu należy dodać glukonalakton?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) zdecydowanie warto dodać jakąś substancję chelatującą. Hydrolaty z racji, że są destylowane z roślin, które z gleby "zaciągają" śladowe ilości metali ciężkich również mogą je zawierać. Glukonolakton jest stabilny w pH ok.3-4, więc żeby kwas askorbinowy dzialał efektywnie najlepiej byłoby wcelować w pH formuły równe 3.
   Chelatorem nie musi to być koniecznie glukonolakton, może to być np. kwas alfa-liponowy.

   Usuń
 7. Witam,fajny temat ale jeszcze byłby fajniejszy jak chociaż w jednym zdaniu podany by był ten przepis na to serum nie w jakiś tam procentach dla chemika tylko taki żeby pojeła każda osoba nawet ta co ma 20% ilorazu,skopiować mądrości uczonych to ja też umiem ale już
  przetłumaczyć żeby pospólstwo niewtajemniczone to zrozumiało to już bym nie potrafiła,
  więc tak myślę że trzeba tak bardziej po chłopsku przetłumaczyć żeby wszyscy skorzystali z tak wielkiej
  wiedzy i może podając chociażby w ml,pozdrowienia od chłonnej wiedzy ale bez zrozumienia
  tego tematu jak przyrządzić serum witaminowe nie robiąc sobie większej krzywdy niż korzyści.
  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) Ten wpis jest wstępem teoretycznym, moim zdaniem obowiązkowym przed wykonaniem pierwszego serum z witaminą C. Obowiązkowym, żeby pojąć ideę. Konkretne przepisy znajdują się we wpisach poniżej. Przepisy są szczegołowo omówione, podane ilości w mililitrach lub gramach. jeśli chcesz podejść do wykonania serum zajrzyj do tych postów:

   Wersja podstawowa serum z wit C - najprostsze
   http://ervish.blogspot.com/2015/04/serum-tonik-z-witamina-c-do-twarzy-i.html

   Tutaj trochę bardziej rozbudowane dla tych, którzy opanowali wersję najprostszą i chcą więcej
   http://ervish.blogspot.com/2015/05/kwas-fitowy-w-kosmetyce-krem-serum-diy.html

   Usuń
 8. W jednym poście piszesz, że po serum z wit. C trzeba nałożyć na skórę coś jeszcze- krem albo ole, a tutaj, że nie należy łączyć jej z wit. b3, jeśli mam krem z wit. B3 to wystarczy poczekać te 10 min? I jeśli nałożę 10 min po zastsowaniu serum z wit. C krem z wit. E, to dojdzie do synergistycznego wsółdziałania obu witamin? Nie muszę ich łączyć w jednym preparacie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serum z witaminą C w prostej wodnej formie nie ma działania nawilżającego, dlatego dobrze jest nałożyć jeszcze coś okluzyjnego, ale to nie jest tak, że trzeba. Jeśli ktoś ma cerę bardzo trądzikową,wiele stanów zapalnych i ropnych, taką która wytwarza dużo własnego łoju, być może nie będzie musiał nic nakładać, chodzi głównie o to, żeby pośrednio nie doprowadzić do odparowania wody ze skóry.
   Właściwie zaleca się trochę dłuższą, około 20-40 minutową przerwę pomiędzy nałożeniem serum z witaminą C a drugim preparatem. Jeśli nałożysz krem z witaminą E po 10 minutach od nałożenia serum z witaminą C prawdopodobnie jakaś synergia obu witamin zadziała, ale na pewno w mniejszym stopniu w porównaniu, gdyby obie witaminy podać w bliższym czasie. Zależy to też od podłoża kremu, serum i skladu kremu, który nakładasz. Prawdopodobnie jeśli jest to krem na przykład na parafinie, to przenikalność witaminy E może być wolniejsza, a co za tym idzie odstęp czasowy podania witaminy C i E dodatkowo się wydłuży. Są to domysły, bo żeby wiedzieć na pewno jak współgrają obie witaminy stosowane w odstępach 10 minutowych trzeba by było dokładnie takie testy wykonać.

   Usuń
 9. Cześć kochana Er vish! Twój blog to kopalnia wiedzy! wkładasz w to tyle serca, wszystko tak dokładnie a zarazem przejrzyście opisane.Zaglądam tu codziennie :)

  Mam pytanie czy do serum z wit C mogę dodać L-karnozynę i/lub Glukonian manganu?
  Jeśli nie to z czym mogłabym tak na szybko to połączyć?

  Ps. powinnaś zacząć na tym zarabiać :)

  Pozdrawiam Asia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Asia,cieszę się, że jesteś jedną ze stałych Czytelniczek :) Przepraszam za późną odpowiedź, jakoś umknęły mi komentarze z tego wpisu. Nie powinnaś łączyć glukonianu manganu z kwasem askorbinowym, bo wyprodukujesz sobie wolne rodniki w serum i to znacznie. Jeśli natomiast chodzi o L-karnozynę, to bywa ona łączona z kwasem askorbinowym w serumach, sama jest antyoksydantem, więc pod tym względem nie ma przeciwskazań, żebyś mogła ją dorzucić do serum, tym bardziej, że L-karnozyna jest polecana w łączeniu z witaminą C.
   Powiedz czym jeszcze dysponujesz, to spróbuję Ci doradzić co z czym połączyć.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedz, na szczęście niczego nie łączyłam ze sobą tylko czekałam grzecznie na Twoje zdanie w tym temacie:) Za dużo produktów nie mam ale może coś się z tego zrobi dokupując parę składników.
   -TRIPEPTYD
   INCI: Palmitoyl Tripeptide-5 (Pal-RFK), Glycerine, Aqua
   -Olej z nasion malin
   -olej z pachnotki
   -voluplus
   -glukonolakton
   -mocznik
   -witamina c
   -mleczko pszczele w glicerynie
   -kwas hialuronowy
   -witamina B3
   -mleczan sodu
   Dodam jeszcze ze dwa razy w tygodniu stosuję płyn atrederm i mam przy tym bardzo duże łuszczenie skóry.
   Czytałam w najnowszym wpisie ze jest to bardzo niekorzystne.
   Zastanawiam się czy można do płynu dodać wit B3?
   Czy może całkowicie zrezygnować z atredermu?

   Usuń
 10. witaj:)bardzo spodobal mi sie twoj blog i od wczoraj g skrupulatnie czytam a ze jestem posiadaczka siwezym rostepow po ciazy mam pytanie.chcialabym zadzialac na nie stosujac kwas glikolowy w wyzszym stezeniu wlasnie w polczeniu z wit C.czy usyskam podobny efekt robiac np sama peeling kwasem glikolowym a dopiero po nim zaaplikuje wit C?czy tez powinny byc te skladniki razem polaczone?bardzo prosze o odpowiedz. niestety na rynku nie znalalzam takich kosmetykow ktore by laczyly te dwa skladniki i dzialaly na rozstepy ale moze Tobie sie cos nasunie?podzrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, Ty też wybacz późną odpowiedź. Ciężko to określić, ale prawdopodobnie efekt nie będzie dużo gorszy , gdy będziesz stosowała oba składniki nie w jednym serum a oddzielnie jeden po drugim. Może nawet będzie to lepsze wyjście. Tak czy inaczej kwas glikolowy złuszczy Cię, pobudzi skórę do regeneracji i spełni rolę promotora przejścia dla witaminy C, nawet jeśli ta będzie nakładana osobno.

   Usuń
 11. witam
  używam krem z wit C 5% z la roche poze, na bazie wody termalnej czasami wykonuje serum na bazie Pani przepisu. Ale mam pytania czy połączenie Wit C z wodą termalną w której są różne pierwiastki w tym także selen miedż nie jest szkodliwe. I czemu trzeba mieszać plastikową łyżeczką? bardzo proszę o odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, rzeczywiście uważałabym z łączeniem kwasu askorbinowego z wodą termalną. Nie, że nie wolno, ale pytanie czy jest sens takiego połączenia. Woda ta zawiera kilka pierwiastków, które mogą same w sobie zabierać część potencjału antyoksydacyjnego witaminie C tym bardziej, że jest jej niewiele. Z drugiej strony zawsze można dodać chelator, tutaj-EDTA, ale czy to właściwie ma sens? Jeśli krem ma mniej więcej ten skład: "Aqua/Water/Eau, Glycerin, Cyclopentasiloxane, Ascorbic Acid (Vitamin C), Propylene Glycol, Nylon 12, Sodium Hydroxide, Citric Acid, PEG/PPG 18/18 Dimethicone, Disodium EDTA, Acrylates Crosspolymer, Isobutane, Methylparaben, Propylparaben, Parfum/Fragrance" to jeśli mam być szczera to nazwanie go przeciwwzmarszczkowym jest dowodem na to, że każdy krem można tak nazwać. Nie miałam tego kremu, ale zważając na dużą liczbę silikonów w składzie podejrzewam,że może się bardziej nadawać jako baza pod makijaż niż kosmetyk przeciwzmarszczkowy, ponieważ składników aktywnych ma bardzo mało. Widać, że producenci ukierunkowali działanie kremu na krótkotrwałą, wizualnę poprawę wyglądu twarzy, z pewnością nie na dłutgoterminowe działanie przeciestarzeniowe.
   Lepiej mieszac plastikową łyżeczką, bo witamina C nie zności metali grup przejściowych, a już przede wszystkim żelaza. Chodzi o to, żeby kwas askorbinowy nie przereagował z zewnętrzną warstwą metalu, nie utlenił jej, wtedy możemy niechcąco wygenerować sobie w kosmetyku wolne rodniki.Co prawda chwilowe, szybkie zamieszanie witaminy C być może nie będzie miało wpływu na to, ale lepiej dmuchać na zimne i nie ryzykować. Tym bardziej , że na rozpuszczenie kwasu askorbinowego w wodzie potrzebujemy z 4-5 minut mieszania, dlatego czas kontaktu metalu z kwasem się wydłuża.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Rzeczywiście efekt po zastosowaniu jest natychmiastowy myślałam że to zasługa Wit C a to silikony. nie spodziewałam się również że wit C tak negatywnie reaguje z metalem zwłaszcza że oprócz serum dodaje ją jeszcze do wody z miodem (do picia) i również mieszam metalową łyżeczką. Dlatego też dziękuję za te informacje zakupię plastikową łyżeczkę.

   Usuń
 12. Witaj, czy moge dodac do kwasu hialuronowego pudrowej wit C i ile do malej kropli kawsu mam dodac witaminy. Aga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj tak, możesz dodać pudrową witaminę C do kwasu hialuronowego. O kropli jakiego kwasu mówisz?

   Usuń
 13. Witam, po pierwsze dziękuję za tak boski blog. To skarbnica wiedzy :) Jestem początkująca, ale wiem że z Tobą uda się wiele rzeczy.
  Mam pytanie odnośnie wit C. Zazwyczaj spotykane są kwas l-askorbinowy, kwas askorbinowy oraz witamina C w postaci w postaci tetraizopalmitynianu askorbylu. Wcześniej w komentarzach odnośnie flavo napisałaś że dodajesz kwas askorninowy. Po czym niżej wyczytałam ,że pisałaś że zawsze to powinien być kwas l-askorbinowy. No i się tu już zgubiłam. Co lepsze? Czego używasz?
  Druga rzecz, czy pisząc w powyższym poście odnośnie wit C jaką miałaś na myśli? Czy dotyczy to wszelkich form spotykanej wit C?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Chętnie bym się dowiedziała co jest dobre na "zlikwidowanie" rozstępów (niestety nieświeżych), oraz jakiś fajny krem/ balsam na ujędrnienie i poprawienie elastyczności ciała.

  OdpowiedzUsuń
 14. ,,Witamina C w połączeniu z 20% kwasem glikolowym może znacząco poprawić wygląd rozstępów przy stosowaniu przez okres 3 miesięcy,,
  bardzo mnie to interesuje.. mam straszne rozstepy i zastanawiam sie jak podejsc do takiej mikstury? masz moze pomysl jak samodzielnie wykonac takie serum?

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja też dołączę się do pytań o rozstępy. Mam na brzuchu, po ciąży, jeszcze nie białe. Jak myślisz czy mogłabym stosować tonik 20% kwasem gikolowym i przemywać brzuch a później na to serum z witaminą c?

  OdpowiedzUsuń
 16. Czy mogłabym prosić o serię podobnych postów w odniesieniu do stabilnej, olejowej formy witaminy C?

  Pozdrawiam serdecznie
  Iwona

  OdpowiedzUsuń
 17. Ervish, bardzo dziękuję Ci za ten artykuł. Na tak fajnie skondensowaną wiedzę na temat witaminy C jeszcze nie trafiłam. Mam do Ciebie pytanie - zostało mi z 5 gram witamint C a kończy się pomalutku jej data ważności. Chciałabym użyć na rozstępy... czy zmieszanie z wodą demineralizowaną będzie wystarczające? Nie posiadam niestety kwasu glikolowego a na ZSK widze tylko 70%-owy... Nie wiem czy stacjonarnie dostanę w Lublinie go, więc pytanie - czy z czymś innym można ewentualnie witaminę C połączyć w celu aplikacji na rozstępy?

  Pozdrawiam Cie serdecznie,
  Sylwia

  OdpowiedzUsuń
 18. hej. Mam pytanie. Wczoraj zrobiłam sobie serum z wit. C- na mniej więcej 10 ml wody demineralizowanej dałam około 1,7 g wit. C- tej spożyczej ze sklepu zielarskiego. Czy proporcje są ok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, tak. Wyszło Ci niecałe 15% witaminy C w serum, więc proporcje są w porządku.

   Usuń
 19. Bardzo Ci Bóg zapłać za tego bloga i ten wpis. Bardzo Cię proszę napisz ile mogę dodać wit e do tego serum by było skuteczne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo :) żeby wprowadzić witaminę E musialabyś użyć solubilizatora, opisałam Ci to przed chwilą w komentarzu w poście o flavo C. Wystarczy dodać 0,5%, maksymalnie 1%. Zbyt duża ilość witaminy E może przybrać działanie pro-oksydacyjne, czyli przeciwne do zamierzonego. Dlatego najlepiej nie przekraczać dawki 1% - o ile stosujesz naturalną witaminę E czyli tocopherol. Jeśli używasz pochodną jak np. octan tokoferolu (Tocopheryl Acetate) możesz dodać witaminy ciut więcej, ale octan tokofeorolu wcale nie jest dobrym antyoksydantem. Zdecydowanie bardziej skuteczny będzie po prostu tocopherol.

   Usuń
 20. Er vish parę dni temu odkryłam Twojego bloga i jestem pełna zachwytu wiedzą jaką posiadasz oraz tym ze dzielisz się nią z innymi. Mam do Ciebie takie pytanie: czy serum z witaminą C o którym wspomniałaś w odpowiedzi jednej z czytelniczek tzn. mieszankę wybielająco - obkurczającą na naczynka krwionośne mogę zastosować na pajączki na nogach. Chce dodać że mam z tym bardzo poważny problem a chciałabym choć troszkę je rozjaśnić.I drugie pytanie zastosowałam ostatnio żel do mycia twarzy zawierający cocamidopryl betaine i po nim krem zawierający caprylic i zaczęło mnie strasznie czyścić z tym ze wokół stanów ropnych pojawiło się zaczerwienie,czy to jest reakcja alergiczna i czy powinnam przestać stosować te kosmetyki? (stosowałam je przez trzy tygodnie i w sumie nie było widać poprawy)

  OdpowiedzUsuń
 21. Hej, pytanie o ekstrakty roślinne. Jeżeli używam hydrolatu jako toniku oraz kremu na bazie olejów roślinnych, czy muszę odczekać jakiś czas przed/po nałożeniu serum czy z niego zrezygnować? A może jest jakieś inne rozwiązanie? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Oczywiście zasada jest, że powinno się odczekać, ale to jest reguła "dmuchanie na zimno" i dotyczy glównie różnych rodzajów kosmetyków, które zawierają inne substancje czynne lub mają rożne pH. Wtedy czasem coś może zmniejszyć biodostępność, gryźć się ze sobą.
   Ale nie zawsze musimy sobie tak utrudniać życie. W przypadku hydrolatów (przy większości hydrolatów) nie trzeba aż tyle odczekiwać o ile serum, ktore nakładasz nie należy do grupy "delikatnych" - jak witamina C.
   Witamina C może być kaprysna pod tym względem i trzeba się tutaj zastanowić. Jeśli jest to hydrolat np. z roży, który sam sobie zawiera stosunkowo dużą dawkę witaminy C (związanej, ale jednak) to ewentualnie możnaby nakładać taki hydrolat. Z innych hydrolatów bym raczej zrezygnowała, ewentualnie odczekała 30-40 minut przed nałożeniem serum. Jaki hydrolat masz i jakie serum chcesz nałożyć?

   Usuń
  2. Cześć, hydrolat mam obecnie oczarowy i z kocanki. Serum chciałam z witaminą C. Widzę, że dużo jest czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Wysłałam Ci wiadomość na FB. :)

   Usuń
 22. Cześć! :) czy mogę używać na noc po sobie toniku salicylowego z twojego przepisu oraz serum z Wit c ? Wprawdzie już tak robię, ale chciałam się upewnić czy aby robię dobrze. Serum używam oczywiście co drugi dzień i czekam kilkanaście minut przed nałożeniem.
  Twój blog jest naprawdę niesamowity!

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam,
  Generalnie to dołączam się do wyrazów uznania Czytelniczek.

  Mam tylko pytanie o źródło wątku o kwercytynie, bo to trochę podważa zasadność łączenia wit. c np. z ekstraktem z winogron, herbaty, etc, bo flawonoidy z reguły występują stadnie.

  "Flawonoidy (głównie kwercetyna i rutyna) działają ochronnie na witaminę C i E. Ich zdolność do chelatowania jonów miedzi i innych metali przejściowych hamuje utlenianie askorbinianu. Ponadto zwiększają wchłanianie tego związku z przewodu pokarmowego, a także stabilizują jego cząsteczkę." Flawonoidy w profilaktyce i terapii. Tom 65, 5/2009

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. jezus tyle informacji ze moja mala glowa tego nie pojmie nigdy :( kupilam witamine c do samodzielnego wykonania serum ale boje sie po twoich wpisach:(

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam. Chciałam dopytać odnośnie dodawania pudrowej wit. C do gotowych kosmetyków zawierających ekstrakty roślinne bądź oleje (np. z migdałów). Obecnie używam gotowego serum z acai i chciałabym go wzbogacić wit. C, jednak rozumiem że nie ma to sensu? Skład serum to: Aqua, Dimethicone, Dimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer, Glycerin, Panthenol. Beta-Glucan, Euterpe, Oleracea Fruit Extract, Tocopheryl Acetate, Hesperidin Methyl Chalcone, Stearteh-20, Palmitoyl Tetrapeptide-7,sodium Hyaluronate, Sodium Polyacrylate, CI 77891 (Titanium Dioxide), Mica, Tin Oxide, Xantan Gum, Propylene Glycol, Diazolidinyl Urea, Methylparaben, Propylparaben, Parfum, Limonene, Linalool, Citronellol
  Nie widzę tu substancji chelatującej (albo nie umiem czytać składu:( I jeszcze biorę pod uwagę do wzbogacenia jeden krem o niezłym składzie zawierającym olej z migdałów: Aqua, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Coco Caprylate, Cetearyl Alcohol, Dicetyl Phosphate, Ceteth 10 Phosphate, Panthenol, Isopropyl Myristate, Hydroxyethylurea, Imperata Cylindrica Root Extract, Isododecane, Hydrogenated Tetradecenyl/Methylpentadecene, Caprae Lac Extract, Boswellia Serrata Gum, Glycerin, PEG-8, Ca rbomer, Sorbitol, Dipropyleneglycol, Propylene Glycol, Sodium Polyacrylate, Isotridecyl Isononanoate, Trideceth-6, Triethanolamine, Phenoxyethanol, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid. Czy ma sens wzbogacanie gotowców z ekstraktami/olejami roślinnymi?

  OdpowiedzUsuń
 26. witam

  mam pytanko odnośnie wody destylowanej , nie bardzo wiem gdzie ją kupić, mieszkam w UK, tzn są dostępne ale w dwulitrowych baniaczkach a mi przecież potrzeba jest odrobina,,, wygooglowałam natomiast wodę destylowaną w Tesco ale jest ona wzbogacona elektrolitami... rozumiem że nie nadaje się ona do serum ?


  Vapour distilled spring water with added electrolytes:
  Ingredients:

  Spring Water, Electrolytes: Calcium Chloride, Magnesium Chloride, Potassium Bicarbonate


  http://ervish.blogspot.com/2015/03/niezbedne-informacje-przy-produkcji.html

  jest dostępna również taka
  https://www.tesco.com/groceries/product/details/?id=272512807#r:sr:sr:37:1:1:71241672::c,search

  bardzo proszę o odpowiedź czy któraś z tych wód nadaje się do serum...i jeszcze jedno jak długo można przechowywać wode po otwarciu...

  za odpowiedź z góry dziekuję

  OdpowiedzUsuń
 27. przepraszam,,, przez pomyłkę wkleiłam zły link

  woda do picia z tesco:
  https://www.tesco.com/groceries/product/details/?id=285132649


  OdpowiedzUsuń
 28. Cześć ☺ ja mam pytanko, czy można dodać do serum ekstrakt z granatu? Świetny blog, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 29. Od kilku miesięcy biorę witaminę C w tabletkach, choć takie serum wydaje mi się bardzo ciekawe. Dzięki witaminie C tej zimy nie chorowałem :) poza tym wpływa dobrze na skórę, naprawdę warto spróbować.

  OdpowiedzUsuń
 30. czy mozna zrobic takie błyskawiczne serum do jednorazowego użytku mieszając na dłoni maleńką szczypke kwasu ascorbinowego plus kwas hialuronowy plus macerat ze spiruliny

  OdpowiedzUsuń
 31. dziewucho, opanuj sie, to juz zakrawa na magie, bez dostepu swiatla, zaslony zaslaniac, moze jeszcze piwnice sobie wykopac albo o polnocy przy nieznanym grobie na rozstajach drog palac truchlem czarnego kota pod kotlem gotowac, niby naturalne kosmetyki promujecie a zewszad chemia bije, kwasy takie srakie, komu to potrzebne, jak jestes taka wrazliwa to uwazaj bo jak mucha pierdnie to trupem padniesz

  OdpowiedzUsuń