piątek, 3 kwietnia 2015

Serum-tonik z witaminą C do twarzy i ciała.
Najprostszy tutorial na złuszczająco - rozświetlający tonik domowej roboty jako metoda na trądzik, zaskórniki i przebarwienia.

Serum z witaminą C DIY blog

Receptura na najprostsze serum z witaminą C


Antyoksydacyjny, przeciwstarzeniowy, rozświetlający kosmetyk za grosze.

Serum z witaminą C do twarzy przepis opinie działanie. Flavo C, jak zrobic domowe serum z kwasem askorbinowym. Wit C serum do cery dojrzałej. Po co stosować kwas askorbinowy na twarz. Krem z witaminą C do twarzy przepis receptura blog.

Serum z witaminą C to jedno z najtańszych i najprostszych sposobów na odzyskanie świeżej, młodej cery. Recepturę na serum z witaminą C o składzie Flavo C przedstawiłam już wcześniej. Ale wiem, że nie każda z Was jest tak zaangażowana w kręcenie kosmetyków w domu, żeby mieć wszystkie półprodukty oraz wagę.

Postanowiłam więc pokazać Wam jedno z najprostszych receptur do wykonania takiego serum bez użycia wagi, za to wykorzystując strzykawkę. Tonik o dokładnie takim samym składzie używam po kąpieli przed nałożeniem balsamu. Cudowne działanie.Używam również na twarz, jeśli nie mam czasu na robienie bardziej zaawansowanego serum z witaminą C,kwasem  ferulowym, mleczanem sodu, ekstraktami itd. Serum kosztuje grosze. Podstawowymi skladnikami są :

1. Woda destylowana

Nigdy nie używamy kranówki do serum z witaminą C, to odwróciłoby jej działanie antyoksydacyjne, choć nadal by roświetlała. Ale chcemy przecież wycisnąć witaminę C jak cytrynkę, skorzystać z wszystkich jej właściwości kosmetycznych i chyba nie przesadzę jak dodam również - leczniczych.

2. Witamina C - kwas L-askorbinowy

Witamina C w postaci białego proszku. Witamina w formie kwasu L-askorbinowego. Możemy ją kupić w sklepie z połproduktami kosmetycznymi, na allegro, lub po prostu w sklepie chemicznym. Wybieramy wówczas opakowanie kwasu askorbinowego z oznaczeniem cz.d.a , co oznacza "czystość do analiz" (chemicznych). Jest to większa czystość niż spożywcza. Ja kupowałam również kwas askorbinowy na allegro od sprzedawcy sklepu chemicznego, dostałam  atest analizy jakościowej.

3. Dodaję również glukonolaktanu, choć gdyby się uprzeć to można by go pominąć.

Glukonolakton to kwas PHA, który ma większe cząsteczki jak przedstawiciele kwasów AHA (jak mlekowy czy glikolowy), przez co nie drażni skóry i nie powoduje takiego uszkodzenia wierzchniej warstwy naskórka jak kwasy AHA. Nie ma działania fotouczulającego. Glukonolakton ma działanie złuszczające ale w łagodny, nie drażniący sposób. Działa również antyoksydacyjnie, więc przeciwstarzeniowo, ma bardzo dobre własności wygładzania, rozjaśniania naskórka oraz wyrównywania kolorytu skory równocześnie ją nawilżając.

Ma jeszcze jedno istotne działanie: wiąże metale ciężkie nie dopuszczając do tworzenia wolnych rodników. dlatego warto go dodać do serum z witaminą C.

Glukonolakton można kupić w sklepach z półproduktami kosmetycznymi, najtańsze kosztują około 5-9 zł/50 gram. Taka ilość starcza na bardzo długo.

Wersja najprostsza


SkładnikMiara [ml]Zawartość
procentowa [%]
Kwas L-askorbinowy4,5ok. 15 % 
Woda destylowana25,5ok. 85% 

Wersja z chelatorem


SkładnikMiara [ml]Zawartość
procentowa [%]
Kwas L-askorbinowy4,5ok. 15 % 
Glukonolakton4ok. 13% 
Woda destylowana21,5ok. 72% 


Uwaga: W ciągu 2,5 godziny pH glukonolaktonu rozpuszczonego w wodzie obniża się około o 1 jednostkę (zależnie od stężenia), więc pH powinno się regulować po tym czasie.


Kolejne fazy wykonania toniku-serum z witaminą C1. Odmierzenie ok. 4,5 ml kwasu askorbinowego (witaminy C). Można skorzystać z podziałki na strzykawce.


serum tonik z witaminą C przepis
Witamina C na przebarwienia na twarzy przepis jak zrobić tonik krem z wit C diy blog receptura Vitamin C homemade tonic jakie serum


kwas askorbinowy witamina c działanie, właściwości serum, jak zrobić domowy kosmetyk diy. efekty w kosmetykach, krem z witaminą C serum tonik with vitamin C ascorbic acid, vitamin action effects, properties of vitamin C
Serum z witaminą C DIY blog


2. Przesypanie odmierzonej ilości witaminy C do wyparzonego wcześniej pojemniczka


Tonik wybielający rozjaśniający z witaminą C na przebarwienia piegi zmarszczki tonic with vitamin C ascorbic acid, vitamin action effects, properties of vitamin C serum kwas askorbinowy rozjaśnianie plam pigmentacyjnych 
serum z witaminą C blog


jak zrobić wybielające serum z witaminą C do twarzy przepis blog diy kwas askorbinowy działanie wit C, efekty na przebarwienia, plamy starcze, zmarszczaki. Poprawa jędnrności, odmłodzenie, zluszczanie kremu z witaminą C, krem z witaminą C serum tonik with vitamin C ascorbic acid, vitamin action effects, properties of vitamin C
  krem z witaminą C blog

3. Odmierzenie porcji glukonolaktanu - jeśli robimy wersję z chelatorem. Dosypanie glukonolaktanu do kubeczka


kremuz witaminą C na twarz przebarwienia piegi plamy starcze, serum z witaminą C proporcje, kwas askorbinowy chelatacja, kwas askorbinowy, tonik with vitamin C ascorbic acid, vitamin action effects, properties of vitamin C
tonik z witaminą C trądzik


krem z witaminą C DIY domowe
jak zrobić serum z witaminą C przepis blog diy kwas askorbinowy do twarzy na przebariwenia plamy piegi zmarszczki odbarwiające działanie wit C, efekty kremu z witaminą C, krem z witaminą C serum tonik with vitamin C ascorbic acid, vitamin action effects, properties of vitamin C


4. Odmierzenie strzykawką wody destylowanej, ja odmierzyłam 21,5 ml. Robiłam wersję skoncentrowaną.


  serum z witaminą C przepis
Serum z witaminą C do twarzy przepis opinie działanie. Flavo C, jak zrobic domowe serum z kwasem askorbinowym. Wit C serum do cery dojrzałej. Po co stosować kwas askorbinowy na twarz. Krem z witaminą C do twarzy przepis receptura blog.


5. Wlewamy wodę destylowaną do kubeczka. Mieszamy. Mieszamy plastiową lub drewnianą łyżeczką, nigdy metalową


tonik z glukonolaktanem


witamina C domowej roboty


6. Przelewamy nasze cudo do butelki z dozownikiem. Serum bez konserwantów i śmieciowych skladników. Witamina C ma własności "samokonserwujące". Serum można przechowywać w lodówce około 3 tygodni.


serum trądzik pryszcze pory wągryUwagi do receptury serum


Już sama witamina C w tak niskim pH wykazuje działanie złuszczające oraz antyseptyczne. Dodałam aż 13% glukonolaktanu, ponieważ chciałam uzyskać dodatkowe działanie złuszczające, serum wykonywałam z przeznaczeniem do całego ciała, jako mocne odżywienie i pozbycie się złuszczającego się naskórka po zimie. Po nałożeni serum nakładam masło do ciała z woskiem pszczelim wg receptury z poprzedniego posta. Pięknie się wówczas wchłania.

Serum jest typowym wodnym roztworem, nie jest to krem z fazą tluszczową i jego głównym zadaniem nie jest nawilżanie. Ma odżywić, wygładzić, rozświetlić skórę oraz chronić ją przed starzeniem blokując atak wolnych rodników.  Udowodniono naukowo, że witamina C stymuluje skorę do produkcji kolagenu i ujędrnia ją, usuwa drobne zmarszczki.

Serum jak widać ma działanie aktywne a nie typowo nawilżające, dlatego na wierzch (po nałożeniu toniku) trzeba nałożyć krem lub olej roślinny. Ja zdecydowanie nakładam jeden z olejów ; konopny, z pachnotki, z ogórecznika. Z kosmetyków drogeryjnych zrezygnowałam zupełnie.

Receptura przedstawia wersję absolutnie podstawową. Ponieważ pH tak sporządzonego serum będzie bardzo niskie, może podrażniać. Ważne jednak jest, aby pH roztworu nie wynosiło powyżej 3,5, ponieważ w pH poniżej 3,5  kwas askorbinowy ma szansę penetrować głębsze warstwy skóry i indukować produkcję kolagenu. W wyższym pH kwas będzie działał tylko na wierzchnią warstwę naskórka. Druga rzecz to to, że jeśli dodajemy chelatora jakim jest glukonolakton, to aż się prosi, aby podnieść pH do około 3, ponieważ glukonolakton jest najbardziej stabilny w pH 3-4.
pH można uregulować (podnieść) mleczanem sodu lub sodą oczyszczoną. Bardziej polecam pierwszy z nich.

Cera wrażliwa


Bardzo wrażliwe cery powinny dodać mniej witaminy C i mniej glukonolaktanu. Zawartość glukonolaktanu, aby związał metale ciężkie, nie musi być duża wystarczy dodać 1% tego składnika. Wrażliwe skóry powinny też zmniejszyć stęzenie witaminy C do poziomu 8-10 %. Przepis dla suchych podrażnionych cer to:

- 2,5 ml kwasu askorbinowego
- szczypta glukonolaktanu (0,5 ml)
- 27 ml wody destylowanej.
- opcjonalnie dwie szczypty sody oczyszczonej kuchennej lub 15 kropel mleczanu sodu.

Jeśli bardzo suche skóry odczuwałyby dyskomfort, można dodać dwie szczypty sody oczyszczonej. Soda podniesie pH kosmetyku, dzięki czemu nie będzie mieć takiego działania złuszczającego, powstanie wówczas (przynajmniej w części) askorbinian sodu, pochodna witaminy C rownież stosowana w kosmetyce. Forma ta jest łagodniejsza, głębokość penetrowania skory przez kwas askorbinowy vs. askorbinian sodu (lub inne pochodne, estry) jest jednak cały czas dyskusyjna, nie ma jednoznacznej opinii.

Skóry tłuste, normalne nie powinny mieć problemu z podrażnieniem. Ja stosowałam 20% stężenie witaminy codziennie przez dwa tygodnie i moja skora dobrze tolerowała specyfik. Skóra odżyła, jak nowa.

Tonik ten na ciało można używać codziennie, po dwóch tygodniach zrobić kilkudniową przerwę. Stosując na twarz polecam jednak stosowanie serum co drugi albo trzeci dzień, ponieważ codzienne złuszczanie jest nam niepotrzebne. Dlaczego? Poczytaj o telomerach.
Serum z witaminą C jest silnym antyoksydantem i chroni skórę przed szkodami wywołanymi przez wolne rodniki, zapobiega przyspieszonemu starzeniu skóry. Serum z wit C zapobiega również tym rodnikom które są następstwem promieniowaniem UV. Ale stosowanie serum z witaminą C nie zwalnia z używania ochrony przeciwsłonecznej, która powinna być przestrzegana szczególnie, jeśli pH toniku jest niskie, a więc wywołuje delikatne łuszczenie (niskie pH serum działa jak lekki peeling).
Pominęlam opis działania witaminy C. Każda z nas slyszała o jej zbawiennym i udokumentowanym działaniu. Jej działanie opisałam w artykule Efekty działania witaminy C oraz Serum z witaminą C- niezbędnik.


Inne wpisy o witaminie C w kosmetykach

Serum z witaminą C

Video receptury na serum z witaminą C


Przepis na serum z witaminą C DIY
Serum z witaminą C i winogronami
Przepis na serum z wit C DIY 
Serum z witaminą C i kwasem fitowym
Blog o kosmetykach diy
Flavo C domowym sposobem


Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody


80 komentarzy:

 1. Szczerze to sama sobie jeszcze niczego nie ukręciłam, ale w końcu muszę się za coś zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Olejowanie włosów różnymi recepturami to też można powiedzieć wstęp do kręcenie kosmetyków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, bardzo prosze o proporcje na tonik z kwasem askorbinowym, kojowym i fitowym. Czy do toniku 15% z kwasem askorbinowym mozna dodać ww kwasy?

   Usuń
  2. Witaj, przepraszam że tak późno odpisuję. Zależy Ci na rozjaśnieniu przebarwień? Możesz zastosować to połączenie. Np. 10% kwasu askorbinowego i 2% kwasu fitowego daje już dość zadowalające efekty. Ale możesz użyć nawet 15% kwasu askorbinowego. Mogłabyś do tego dodać kwas kojowy 4%. Dużo już tutaj będzie kwasów, więc musisz podnieść pH inaczej zrobisz sobie bardziej peeling kwasowy niż serum. Dobrze będzie podnieść pH serum do 3-3,5. Jeśli zrobisz to mleczanem sodu, wtedy będziesz miała jeszcze większą korzyść - mleczan sodu w połączeniu z witaminą C znacznie zwiększa rozjaśnianie skóry (w porównaniu do samej witaminy C) w badaniach około 2-2,5 razy szybsze działanie po połączeniu tych substancji.

   Usuń
  3. Nie mam strzykawki ale mam wage. Mogę prosić o przepis przeliczony na gramy? Chciałabym zrobić serum 20% c bez chelatora

   Usuń
  4. To nawet lepiej z wagą.
   Podaję przepisy na 20 gram kosmetyku:

   1. Serum 20% witaminy C:
   kwas askorbinowy - 4 gram
   woda destylowana - 16 gram

   2. Serum 20% witaminy C + 2% kwas fitowy (można podnieść pH mleczanem, może podrażniać, jest mocniejsze)
   kwas askorbinowy - 4 gram
   kwas fitowy - 0,4 gram
   woda destylowana - 15,6 gram

   3. Serum 20% witamina C + 2% kwas fitowy + 4% kwas kojowy (MOCNE, podnieś pH mleczanem lub zastosuj jako peeling)
   kwas askorbinowy 4 gram
   kwas fitowy 0,4 gram
   kwas kojowy 0,8 gram
   woda destylowana 14,8 gram

   Można zakonserwować phenoksyethanolem (występuje pod nazwą np. FEOG)

   Usuń
  5. Można prosić przepis z wykorzystaniem wagi, kwasu askorbionowego, wody i kwasu laktobionowego?

   Usuń
 3. Kwas l-askorbinowy niestety nie podrażnia, nawet w 5% stężeniu. Ale od kilku lat używam z radością olejowej witaminy C- tetraizopalmitynian askrobylu - nie podrażnia, a działa równie miło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety *mnie podrażnia - mała literówka ;)

   Usuń
  2. Tetraizoplamitynian askorbylu to (prawdopodobnie, zależy na jakie badania spojrzeć) najlepsza z pochodnych kwasu askorbinowego w kosmetyce. Szkoda, że nie jest tańsza. Z czym stosujesz tą formę witaminy C?

   Usuń
 4. Przeciez vit c trzebs trzymac w ciemnym szczelnym pojemniku. Poniewarz wit c sie bardzo szybko tozklada pod wplywem swiatla i powietrza. Swierze serum trszeba robic co pare dni.
  Aby serum takie dzialo ph musi byc 3-3.5. Dlatego trzeba sprawdzic ph takiego serum. Jezeli jest za bardzo zasadowe to nic nie zrobi....musi byc kwasne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Pod wpisem (ponad komentarzami) umieszczony jest link "Serum z witaminą C - Niezbędne informacje", gdzie znajdziesz wszystkie wytyczne przy wykonywaniu serum z witaminą C w domu. Jest to wpis absolutnie obowiązkowy przed wykonaniem swojego pierwszego serum do twarzy. Zapraszam do lektury.
   http://ervish.blogspot.com/2015/03/niezbedne-informacje-przy-produkcji.html

   Warunki przechowywania serum mają duże znaczenie i od tego zależy to jak długo można je przechowywać. Jeśli interesuje Cię konkretnie jak długo możesz je przetrzymywać, to wspomniałam o tym tutaj
   http://ervish.blogspot.com/2015/04/witamina-c-efekty-dzialanie-w-kosmetyce.html

   Usuń
 5. Czy to serum z glukonolaktonem używa się w dzień czy na noc? Używam teraz serum z sama witamina C, co drugi dzień, rano. Chciałabym teraz spróbować tej drugiej wersji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma przeciwskazań, żeby używać glukonolaktonu na dzień, tym bardziej, że ma właściwości przeciwrodnikowe i będzie hamował powstawanie wolnych rodników. Tym bardziej możesz stosować na noc. Musisz pamiętać jednak o tym, że ma działanie złuszczające, bądź co bądź niewielkie w porównaniu z AHA ale jednak, więc skora może mieć delikatnie naruszoną barierę skórną, dlatego trzeba użyć filtrów SPF. Tak naprawdę sam kwas askorbinowy w tak niskim pH może mieć większy potencjał złuszczający niż glukonolakton.

   A jeśli chcesz stosować glukonolakton z kwasem askorbinowym w jednym połączeniu na twarz to proponuję mniejsze stężenie glukonolaktonu niż w przepisie np. glukonolakton 4%, kwas askorbinowy 15%, woda 81%. I warto dodać maleńką szczyptę sody oczyszczonej lub dwie/trzy kropelki mleczanu sodu, żeby podnieść pH do około 3, żeby za bardzo Ci buźki nie podrażniło. I pamiętaj, że w ciągu 2-3 godzin pH glukonolaktanu obniża się o około 1 jednostkę, więc końcowe pH preparatu ustal po tym czasie.

   Usuń
  2. Dziękuję za dodatkowe wskazówki co do ukręcenia tego serum.
   Czyli sode oczyszczona lub mleczan sodu dodawać po 1h?

   Usuń
 6. I jeszcze narodziło mi się jedno pytanie. Czym przemywać cerę przed zastosowaniem tego serum, jakim tonikiem - czy są jakieś składniki, z których nie można korzystać przed posmarowaniem się tym serum? Myślałam, żeby do wody rózanej dodac troche ekstraktu z zielonej herbaty i tym przemywac twarz przed.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to bardzo dobry pomysł. Woda rożana + ekstrakt z zielonej herbaty. Co prawda woda rożana jak i ekstrakt mogą mieć śladowe ilości metali ciężkich, więc możesz dodać do niej szczyptę środka chelatującego. Choć jeśli dodajesz chelator do serum z witaminą C, to być może obeszło by się bez tego. Ekstrakt z zielonej herbaty dobrze współgra z witaminą C, uzupełniają się nawzajem. Podobnie jak ekstrakt z winogron.
   Generalnie zasada jest taka, że po toniku powinnaś odczekać przed nałożeniem serum z wit.C, ale dobrałaś odpowiedni skład toniku dla witaminy C, dlatego możesz serum nakładać od razu.

   Usuń
 7. witam.dopiero zaczynam zabawę w robienie domowego serum wobec tego mam pytanie.słyszałam ze nie można łączyć wit c z wit a. ja na noc stosuje zamiast kremu maść ochronna z wit a Retimax.czy mogę wobec tego używać serum z wit c?może mogłabym rano nakładać serum a wiecz maść z wit a?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, przeoczyłam Twoj komentarz, przepraszam za tak późną odpowiedź. Właściwie to nie, witamina C współdziała z witaminą A i takie połączenie jest jak najbardziej korzystne w jednym preparacie, ale pod warunkiem, że jest to jedna z pochodnych witaminy C a nie kwas askorbinowy. Kwas askorbinowy z witaminą A nie współgra dlatego, że pH się kłócą (kwas askorbinowy wymaga pH poniżej 3,5, a witamina A działa najlepiej przy pH 5,5-6). Ale jeśli chodzi o zastosowanie ich w dwóch preparatach to jak najbardziej możesz je używać tak, jak mowisz: wieczorem maść z witaminą A (ale nie rano). A rano możesz nakładać serum z witaminą C. Jak najbardziej :)

   Usuń
 8. Czy można dodać do tego serum kwas migdałowy?

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak, kwas migdałowy jest stosowany razem z kwasem askorbinowym w terapiach rozjaśniających skórę i przynosi tutaj dobre rezultaty. Wówczas może dobrze by było trochę zmniejszyć ilość kwasu askorbinowego do 10-12%, żeby taka mieszanka Cie zbyt nie podrażniła. Istnieje kilka drogeryjnych serumów z wyższej półki z takim połączeniem, jeden z nich kosztuje np. niecałe 70 dolarów, czyli około 270 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za odpowiedź :) A jakie stężenie kwasu migdałowego byś tutaj polecała?

   Usuń
  2. Czy trzeba dodawać wtedy jeszcze sodę?

   Usuń
  3. Witam.Robię to serum po raz trzeci i ciągle mam Ph 1 , gdy wsypałam sody ok. 3 szczypty po 2,5 godzinach od wymieszania składników to dopiero miałam ph ok 3,5 . Ale nie wiem czy tak dużo sody nie spowoduje jakiejś reakcji , ponieważ to dopiero mój pierwszy kosmetyk jaki robię:)

   Usuń
  4. Nie wiem Gabi czy masz wrażliwą skórę, czy jesteś bardziej z tych "gruboskórnych", to znaczy bardziej tłuszczących się cer, które zazwyczaj znoszą wyższe stężenia kwasów. Spróbuj proporcję kwas askorbinowy 10% i kwas migdałowy 2 lub 3% i zobacz czy Cię nie podraznia lub zbyt piecze. Jeśli tak to obniż stężenie kwasu askorbinowego do 7-8% (zrób na początek małą próbkę np. 10ml do przetestowania reakcji skóry). Tak, dobrze jest dodać szczyptę sody, żeby podnieść pH do 3, to orginalne pH, które wychodzi po zmieszaniu np. kwasu askorbinowego z samą wodą potrafi zapiec.
   Ale ku ścisłości: nie trzeba dodawać sody, to nie jest wymóg, ale można dodać szczyptę po to, żeby tonik był troszkę mniej kwaśny czyli, żeby nie piekł za bardzo, a skóra się nie złuszczała płatkami.

   Usuń
 10. A czy takie połączenie będzie w porządku:

  - 100 ml wody destylowanej
  - 15 g witaminy C zwykłej w proszku białym
  - 100 g chlorku magnezu sześciowodnego

  i pryskać na skórę, pod pachy itp.

  ?

  OdpowiedzUsuń
 11. Hej Me Again ;)
  Czy zamiast wody dem. można użyć hydrolatu np.różany, rumiankowy bądź z jagodliny ?

  OdpowiedzUsuń
 12. Dopiero teraz doczytałam, że tę wersję z 13% glukonolaktonem przygotowalaś z przeznaczeniem na ciało, a ja sobie to aplikuje od kilku dni, codziennie, na twarz.. ale jestem zachwycona efektami! Miałam zamiar stosować to przez max tydzień, góra dwa w opcji codziennej, potem przerzucić się na opcję co 2 dni, ale teraz troszkę czuje się niepewnie. Polecasz zmniejszyć zawartość procentową glukonolaktonu tylko ze względu na podrażnienie, czy chodzi tu o coś więcej? Niepotrzebne nadmierne złuszczanie? Bo jeśli to kwestia podrażnienia to pierwsze 2 użycia rzeczywiście troszkę podrażniało, ale delikatnie, przez moment, a teraz jest wyśmienicie i najchętniej nasycałabym tym zbawiennym eliksirem moją buźkę jak najdłużej się da. Nie mam zamiaru przesadzać, ale tak to już jest z zachłyśnięciem się szybkimi efektami ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam, użyłam zamiast kwasu askorbinowego askorbinian sodu tylko z samą wodą, oczywiście oczyszczoną tzw. Tylko do receptur.
  Ph wyszło 7. Rozumiem, że to wina postaci Wit c jakiej użyłam? Czy można czymś to ph zmniejszyć? Czy dla mojej naczynkowej cery lepiej zostawić jak jest?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Czym różni się kwas askorbinowy od kwasu L-askorbinowego? Ten 2 mozna kupic za ok 20 zl 500 gram na allegro... z czego to wynika? Mam 18 lat i nie posiadam za duzo pieniedzy wiec zastanawialam sie nad serum z:

  - kwas askorbinowy / L-askorbinowy 10%
  - kwas hialuronowy 1% / potrójny 1,5% 12 %
  - glukonolakton 4%
  opcojonalnie do regulowania ph:
  - mleczan sodu 2%

  Co Pani o tym sądzi? Zmieniłaby Pani ktores proporcje dla mlodej skory? Moze dodałam czegoś niepotrzebnie? Mam cere mieszana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy kwas hialuronowy nie ma przypadkiem pH 5-5,5?
   Skłóci ci się pH kwasu askorbinowego (3) z pH żelu (5) ale to wywnioskowałam z informacji napisanych na tym blogu więc lepiej jakby autorka bloga jeszcze to potwierdziła.

   Usuń
 15. Dzis jest piaty dzien kuracji serum z Twojego posta (woda dest.i kwas l-askorbinowy). Zaczelam stosowac na tradzik "ciazowy"(rozszerzone pory, zaskorniki, krostki, gruba, szorstka i szara cera). Znalazlam Twoj blog bo szukalam wlasnie przepisu na serum z wit C bo kocham ja za jej cudowne dzialanie wewnetrzne. Mam cukierniczke z kwasem l-askorbinowym obok cukiernicy z cukrem.
  Czwartego dnia stoowania serum na zaniedbana pierwszym trymestrem ciazy cere bardzo zaskoczylam sie efektem. Moja cera juz po godzinie od pierwszego zastosowania serum stala sie matowa i przyjemna w dotyku wiec tym bardziej zachecilo mnie to do dalszego stosowania. A wiec czwartego dnia, choc nie zauwazylam zadnego luszczenia sie skory (jak np. po 10% kwasie migdalowym ktory zluszczyl skore wokol oczu i brwi i w ogole mi nie pomogl na to, na co go stosowalam) to moja twarz byla jasna z mnostwem ciemnym punkcikow (odslonietych zaskornikow), ktore jednak bardzo latwo dalo sie zetrzec ze skory miekka szczoteczka! Dzis jest piaty dzien. Tam, gdzie skora miala małe problemow, nie ma ich w ogole. Tam, gdzie muala olbrzymie problemy, ma niewielkie problemy. To niesamowite, bo jeszcze nigdy po skonczeniy 30 r.z. nie widzialam swojej cery tak czystej!
  Czekam teraz na dalsze naprawy z zanieczyszczen oraz licze na usuniecie przebarwien.
  Dziekuje, dziekuje bardzo
  Asia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że serum pomaga. Ja też uwielbiam kwas askorbinowy i podobnie jak Ty stosuję też wewnętrznie, choć nie stoi jeszcze obok cukierniczki :)

   Usuń
 16. hej, jak uważasz, czy mogę to serum używać na noc razem z tonikiem z glukonolaktonu + effaclar duo ?
  chciałam trochę powalczyć z rozszerzonymi porammi i zaskórnikami na nosie i brodzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. albo jeszcze inaczej, na noc serum z tego posta, żeby powalczyć z zaskórnikami, i na dzień tonik laktobionowy (http://ervish.blogspot.com/2016/02/domowy-tonik-do-twarzy-laktobionowy.html) na biedne naczynka. jak uważasz? :)

   Usuń
  2. Cześć przepraszam, ze tak późno odpowiadam. Tak, jak najbardziej możesz używać na wieczór serum z witaminą C a na dzień tonik laktobionowy. Możesz nałożyć na to Effeclar, ale tutaj trzeba odczekać pół godziny - 40 minut zanim nałożysz krem.

   Usuń
 17. Dzień dobry, chciałabym zrobić w/w serum ale nigdzie nie dostałam wody destylowanej. Jest tylko demineralizowana. Kupiłam więc w aptece WODĘ OCZYSZCZONĄ (aqua purificata). Czy mogę jej użyć do przygotowania serum? A jak będzie z jego trwałością - na butelce widnieje info, że należy zużyć ją do 16 h po otwarciu? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!!! Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Kasiu. Jak najbardziej możesz użyć wody oczyszczonej, nawet masz szczęście że Ci ją sprzedano, bo normalnie jest to surowiec recepturowy i w wielu aptekach nie chcą jej sprzedać.
   Już kiedyś jedna z Czytelniczek mnie o to pytała, tylko w przypadku wody destylowanej. Tak, wodę oczyszczoną i destylowaną zaleca się szybciej zużyć głównie dlatego, że może zaciągać zanieczyszczenia z powietrza. Bierze się to pod uwagę przede wszystkim w aptekach przy wykonywaniu leków recepturowych. Ale wiadomo mało kto wyrzuca litr wody po zużyciu np. 30 ml w warunkach domowych. Ja podchodzę równie higienicznie do wody detylowanej co do serumów i uważam, żeby jej nie zanieczyścić. Nie zostawiam też nieodkręconej i wtedy zużywam aż dsię nie skończy. Jeśli nie będziesz trzymać jej w złych warunkach i długimi miesiącami to na domowe kosmetyki spokojnie możesz jej używać dłużej niż te 16 godzin. Z czasem może się delikatnie zmienić pH tej wody, ale prawdopodobnie nie będziesz nawet w stanie tego zauważyć na papierkach uniwersalnych.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Witaj Kasiu. Jak najbardziej możesz użyć wody oczyszczonej, nawet masz szczęście że Ci ją sprzedano, bo normalnie jest to surowiec recepturowy i w wielu aptekach nie chcą jej sprzedać.
   Już kiedyś jedna z Czytelniczek mnie o to pytała, tylko w przypadku wody destylowanej. Tak, wodę oczyszczoną i destylowaną zaleca się szybciej zużyć głównie dlatego, że może zaciągać zanieczyszczenia z powietrza. Bierze się to pod uwagę przede wszystkim w aptekach przy wykonywaniu leków recepturowych. Ale wiadomo mało kto wyrzuca litr wody po zużyciu np. 30 ml w warunkach domowych. Ja podchodzę równie higienicznie do wody detylowanej co do serumów i uważam, żeby jej nie zanieczyścić. Nie zostawiam też nieodkręconej i wtedy zużywam aż dsię nie skończy. Jeśli nie będziesz trzymać jej w złych warunkach i długimi miesiącami to na domowe kosmetyki spokojnie możesz jej używać dłużej niż te 16 godzin. Z czasem może się delikatnie zmienić pH tej wody, ale prawdopodobnie nie będziesz nawet w stanie tego zauważyć na papierkach uniwersalnych.
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Serdecznie dziękuję za odpowiedź!!! Pozdrawiam! Kasia

   Usuń
 18. Nawet z witaminą C można przesadzić :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Zrobiłam wczoraj serum w wersji z chelatorem, po ok. 3 godzinach delikatnie podniosłam pH do 3 (szczyptą sody oczyszczonej). Dzisiaj rano serum użyłam po raz pierwszy, nie szczypie, ale za to lepi się (klei?) na twarzy. Czy coś mogłam zrobić nie tak, czy może jednak jest to normalne? Pozdrawiam, Angelika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Angeliko. Nic a nic nie szczypie, a jest lekko zaróżowiona po użyciu serum np. przez pierwszą minutę?
   Nie zrobiłaś nic źle. To normalne, że witamina C w werssji wodnej się klei, ale po jakimś czasie to klejenie ustępuje, zresztą sama zobaczysz. Jeśli Ci to przeszkadza, to możesz dodać odrobinę kwasu hialuronowego w następnej recepturze (zamiast części wody tak, żeby ilość kwasu askorbinowego nadal się zgadzała) wtedy klejenie może być mniejsze. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź. Owszem, cera przez chwilkę jest zaróżowiona (delikatnie, do czerwonego raka nie ma co porównywać nawet), a co do lepienia to w zasadzie mi nie przeszkadza, ale wolałam się upewnić czy jest to normalne. Dziękuję również za wskazówki do następnej receptury. Przy okazji tylko powiem, że gratuluję Ci cierpliwości i samozaparcia, bo praca jaką wkładasz w ten blog jest ogromna, a efekty zniewalające. Wspaniale się czyta taką kopalnię wiedzy :) Pozdrawiam

   Usuń
 20. Hej,
  czy można zamiast Glukonolaktonu użyć Kwasu Laktobionowego?

  OdpowiedzUsuń
 21. Wszystko fajnie, ale jak ktoś nie ma strzykawki, a ma wagę to już może być problem z wykonaniem.

  OdpowiedzUsuń
 22. Chciałabym dodać do tego najprostszego serum wit E, jaka ilość jest odpowiednia żeby nie zaburzać proporcji? Czy może to być taka zwykła wit E w kapsułkach z apteki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz dodać witaminę E, ale ona jest rozpuszczalna w tłuszczach i nie rozpuści się w serum. Po kilku godzinach olej (czyli witamina) osiądzie na ściankach serum. Żeby dodać tutaj witaminę E musisz dodać substancję, która umożliwi rozpuszczenie tłuszczu w wodzie, czyli emulgatora (w przypadku kremów) a w przypadku tego serum: solubilizatora. Solubilizatorami są np. polysorbate 20, polisorbate 60 czy 80, przy czym niektore grupy polisorbate mogą przyspieszać wzrost raka (polysorbate 60 i 80), dlatego raczej ich nie używam. Sprawdzą się tutaj natomiast związki z grupy poligliceroli, np. polyglyceryl-4-caprate, nie jest szkodliwy.
   Jeśli byś chciala wprowadzić tutaj witaminę E, to najpierw musisz ją rozmieszać z solubilizatorem, a potem dodać do tego serum.

   Usuń
  2. Witaj autorko bloga mam maly dylemat, ponieważ kupiłam ostatnio wit c z tego linka https://www.amazon.co.uk/Ascorbic-Vitamin-Pharmaceutical-checkout-Minerals-water-ltd/dp/B00BEXUTY4/ref=sr_1_11/253-6855005-3407426?m=AZEFADBZWJMII&s=merchant-items&ie=UTF8&qid=1475925793&sr=1-11 jak kupowałam to wydawało się w porządku ale teraz jak przyszło to nie jestem pewna bo na opakowaniu jest opisane jako food suplement... czy wg Ciebie ten kwas kompletnie się nie nadaje, czy może jednak jakoś da radę? Powiem, że w uk ciężko o półprodukty i musiałam się nieźle naszukać by coś znaleźć :/ zazwyczaj sprowadzałam z Polski, ale czas dostawy jest męczący.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 23. Czy do wykonania serum mogę wykorzystać również wodę demineralizowaną? Czym nakładać takie serum: palcami, wacikiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serum możesz nakładać i wacikiem i palcami. Ja często nalewam kilka kropli w zagłębie dłoni i nie używam wacika. Możesz tutaj użyć wody deminaralizowanej.

   Usuń
 24. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 25. To raczej wygląda jak tonik nie jak serum :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak :) jest to serum typowo wodne bez zagęszczaczy, zazwyczaj do tego typu serum używa się gumy ksantanowej lub innego środka dla zagęszczania, żeby konsystencja wyglądała na "bogatszą". Kosmetyk z przepisu wygląda jak tonik, ale działa jak serum, dlatego nazwalam to serum-tonik.

   Usuń
 26. Witaj, czy ta witamina C się nada? https://www.zrobsobiekrem.pl/pl/p/Kwas-askorbinowy-Witamina-C/223 INCI Ascorbic Acid nie jest to kwas L-askorbinowy? Chciałabym zamówić ale wolę dopytać czy to jakaś inna witamina C niż ta o której piszesz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) Wyjaśnię Ci o co chodzi z tym kwasem L-askorbinowym "lewoskrętnym", muszę o to zahaczyć kiedyś na blogu. To wszystko, co się pisze na rożnych stronach dystrybutorów typu "zielone sklepy" czy na niektórych blogach to nieporozumienie. Błąd, który utarł się niezwykle mocno.
   Jest kwas askorbinowy. Może mieć konfirgurację D lub L. Ale tylko kwas L-askorbinowy jest witaminą C. To drugie to inny związek chemiczny, więc nie można pisać, że ktoś sprzedaje "aktywną lewoskrętną formę witaminy C i trzeba uważać na oszustów, którzy sprzedają prawoskrętną formę D, bo ona nie działa". To bzdura. Dlatego jeśli gdziekolwiek pisze, że w sprzedaży jest "witamina C" to musi być to właściwa forma , czyli kwas L-askorbinowy, a dokładniej L(+)-askorbinowy. W innym przypadku sprzedawca popełniałby oszustwo,bo kwasu D-askorbinowego nie można nazywać "witaminą C", bo nią nie jest. Nie musisz się więc bać, na pewno jest to właściwa forma kwasu, skoro nazwana jest "witaminą C". Producent nie musi podawać pełnej nazwy z literką L, może podać w skladzie INCI po prostu "ascorbic acid", bo to rozumie się samo przez siebie.
   Ta nagonka na lewoskrętny kwas askorbinowy to wprowadzanie w błąd wynikający z błędnego zrozumienia właściwości enancjomerów.
   Mam nadzieję, że ci nie namieszam w głowie, ale jako ciekawostkę dodam, że witamina C (czyli dokładnie kwas L(+)-askorbinowy) to tak naprawdę prawoskrętna witamina C, a nie jak się wszędzie pisze "lewoskrętna". Tutaj jest popełniany drugi błąd.
   Podsumowując. Są różne formy kwasu askorbinowego, ale tylko jeden rodzaj ma prawo być nazywany witaminą C. W tym linku, który podajesz na pewno mowa jest o właściwej, prawoskrętnej formie kwasu L-askorbinowego. Czyli o witaminie C. Gdyby sprzedawali kwas D-askorbinowy to nie mieliby prawa sprzedawać go jako "witaminy C".

   Usuń
 27. Witam, mam pytanie czy do tego serum można dodać mocznik? Ja dodałam jakieś 3 ml, ph wyszło 3, 1. Czy jest to własciwe ph?bardzo proszę o odpowiedź.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, lepiej nie łączyć mocznika z kwasem askorbinowym, zbyt niskie pH dla mocznika, jego hydroliza będzie przebiegać szybko. I pH kosmetyku będzie się podnosić. Raczej się tych dwóch substancji nie łączy. Jeśli już połączyłaś te dwie substancje , to zużyj serum bardzo szybko do 3 dni. Z zasady jeśli już mocznik się z czymś łączy, to z pochodnymi witaminy C, a to i tak dość rzadko. Tak, możliwe, że wyszło Ci pH 3,1.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuje za odpowiedź. Właśnie tak myślałam, że niepotrzebnie dodałam mocznik, bo przeczytałam, że on lubi się w wyższych ph. A czy mogę zrobić osobno wodę z mocznikiem ( Czyli Twoja receptura na peeleng z mocznikiem) i używać je po sobie po oczyszczaniu Twarzy-czyli najpierw peeleng a potem serum z witaminą c w wersji z chelatorem? I czy dobrą dawkę sody oczyszczone do tego serum z chelatem dodałam- przeczytałam, że na 100 ml dodaje się 8 ml sody, ja do Twojej receptury na 50 ml serum dodałam 4 ml sody prawidłowo? I czy to serum trzeba zmyć? Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź, powoli zakochuje się w Twoich recepturach kosmetyków :) pozdrawiam

   Usuń
 28. Witam, czy jest możliwość kupienia U Pani zrobionego już toniku z witaminą C?

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam, czy mozna stosowac glukonolaktan podczas kuracji retinolem. Stosuje Vichy LiftActive?
  I czy zamiast destylowanej wody mozna uzyc 0,9% roztworu nacl?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 30. Świetny przepis. Proste i skuteczne serum! Mam tylko 1 pytanie. Zawsze jak robię coś z glukonolaktonem to do podwyższenia ph muszę dodać duuużo mleczanu sodu. Ze 4 razy więcej niż podajesz w przepisach, żeby wyszło odpowiednie ph. O co chodzi?

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam. Mam proste pytanie...mozna to toniko-serum używać zimą??

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam, czy mogę prosić o przepis do twarzy- dla cery mieszanej ale wrażliwej z wersją z glukonolaktonem?? Pierwszy raz to będę robić, a tu jest podane dla cery wrażliwej...Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 33. Witam, czy mogę prosić o przepis do twarzy- dla cery mieszanej ale wrażliwej z wersją z glukonolaktonem?? Pierwszy raz będę to robić, a tu jest podane dla cery wrażliwej...Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 34. a czy zamiast wody destylowanej lub demineralizowanej mogę użyć kwau hialuronowego 1%

  OdpowiedzUsuń
 35. Czy zamiast glukonolaktonu może być kwas laktobionowy?

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam :) wspaniałe przepisy, bardzo się cieszę, że trafiłam na Twoją stronę - jest bardzo inspirująca. Mam pytanie - jako do eksperta: co sądzisz o kigelinie? I może wiesz, gdzie można ją kupić? I jeszcze pytanie gdzie zaopartujesz się w peptydy?

  OdpowiedzUsuń
 37. Czy w Twoim przepisie może być użyty kwas l-askorbinowy?
  Pytam bo takowy posiadam.

  OdpowiedzUsuń
 38. witaj,
  jeśli do serum chcę dodać witaminę E (mam też polyglyceryl-4-caprate jak radziłaś powyżej) jakie to powinny być ilości.

  OdpowiedzUsuń
 39. Cześć, chciałbym użyć Witaminy C SAP do serum:
  - jaki powinien być procent tej witaminy w serum (ile gram powinienem dodać)?
  - jakie powinno być pH i czym je regulować w tym przypadku?
  - jaka będzie trwałość tego serum?

  OdpowiedzUsuń
 40. Witam,

  Bardzo lubie stronke ale mam problem z przeliczaniem..w tym przepisie to sa 4 militry glukonoloktanu i poprostu odmiezyc to strzykawaka czy trzeba przelicycz 4 gramy glunoloktanu na 4 militry?

  OdpowiedzUsuń
 41. wspaniałe przepisy,aczkolwiek mam pytanie-jestem laikiem.Czy zamiast wody destylowanej bazą może być sól fizjologiczna? np.z kw.hialuronowym?

  OdpowiedzUsuń
 42. Witaj. Mam nadzieje ze odpiszesz patrząc na datę ostatnich komentarzy :D Chciałabym zrobić tonik z użciem kwasu askorbinowego 2.5 ml, kwasu kojowego 2 ml, kwasu migdałowego 1.5 ml, kwasu fitowego 1,5 ml i glukonolaktonu 0,5 ml w roztworze 30 ml (z dodatekiem 15 kropel mleczanu) to ma być tonik na przebarwienia czy tu nic się nie gryzie w składzie ? Nie chciałabym sobie zaszkodzić i proszę o pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
 43. U mnie w domu cała rodzina bierze naturalną witaminę C. Wyraźnie wspiera odporność, zdrowie i jakość cery oraz oczyszcza organizm. Nie bez powodu witamina C jest najlepiej znaną witaminą na świecie.

  OdpowiedzUsuń
 44. A co sądzicie o Acerola w proszku na twarz. Stosuje id czterech dni. Łyżeczkę acerola rozpuszcza w łyżeczce wody u tym smaruje twarz. Mam problem z trądzikiem i przebarwieniami. Czy lepszy był by askorbinian sodu rozpuszczone w niewielkiej ilości wody?

  OdpowiedzUsuń
 45. bardzo prosty i szybki przepis na domowe serum. Dzięki za ten informacje kochana. Kawał dobrej roboty. Pozdrawiam A

  OdpowiedzUsuń
 46. Fajny wpis, moja żona również robi serum do twarzy z witaminy C, do tego w jednym sklepie kupuje i witaminę C i fajne opakowania do kosmetyków które robi. Polecam sklep www.allchemik.pl .

  OdpowiedzUsuń
 47. Ciekawe takie serum. Muszę chyba sobie taki zrobić, bo może rzeczywiście moja skóra na tym skorzysta. Fajny post, a poza tym dzięki za instrukcje!

  OdpowiedzUsuń