niedziela, 8 marca 2015

Wolne rodniki. Antyoksydanty - co to jest? O tym jak wolne rodniki rujnują urodę i przyspieszają starzenie skóry.

wolne rodniki - wpływ na starzenie skóry

Wpływ wolnych rodników na naszą skórę.

Dlaczego się ich boimy i czy słusznie?Wolny rodnik (ang.free radicals) to atom lub cząsteczka, która zawiera niesparowane elektrony to znaczy, że ma jedno miejsce nieobsadzone elektronem, puste. Większość elektronów w atomach występuje parami- czasami jednak jeden z elektronów gdzieś się zgubi.Pozostały elektron szuka swojego brakującego ogniwa. Szuka brakującego elektronu w najbliższym otoczeniu i nie wybrzydza, kradnie go każdej innej cząsteczce, którą napotka na swojej drodze. Może to być atom tlenu, atom białka, atakuje błonę komórkową, łańcuch DNA, włókna kolagenowe.


To nie koniec. Tu zaczyna się kolejny problem
.
Napadnięta i ograbiona przez wolny rodnik cząsteczka sama staje się wolnym rodnikiem. To ona teraz nie ma parzystej liczby elektronów.. Tak koło się zamyka. Rozpoczyna się reakcja łańcuchowa, skończy się dopiero wtedy, gdy wolny rodnik odbierze elektron cząsteczce, która odda go nie ponosząc sama przy tym strat.

Antyoksydantowi.

Jeśli wolny rodnik zaatakuje blonę komórkową, to staje się ona bardziej przepuszczalna, co ułatwia przenikanie do organizmu wszelkich trucizn. Wolne rodniki uszkadzają też włókna kolagenowe, dlatego powodują szybsze starzenie się skóry. Kiedy wolne rodniki atakują łańcuchy DNA, działają mutagennie, tworzy się wtedy "zalążek" nowotworu - uważa się, że wolne rodniki są jedną z głównych przyczyn powstawania i rozwoju raka.
Grasowanie wolnych rodników w komórkach ciała stopniowo niszczy strukturę komórek i przyspiesza ich śmierć.
Ocenia się, że każda komórka jest poddawana atakom wolnych rodnikow ponad 10.000 razy dziennie a ilość tych ataków rośnie z każdym dniem.

Ile jest wolnych rodników w naszym ciele


Na własne oczy możemy zobaczyć uszkodzone komórki na przykład dzięki badaniu żywej kropli krwi.
Analiza żywej kropli krwi nie ma nic wspólnego z morfologią, badanie to umożliwa wykrycie w naszej "żyjącej" kropli obecność pasożytów (szacuje się, że ma je 95% populacji), grzybów, poziom zakwaszenia organizmu, poziom odwodnienia. Ciekawym elementem jest to, że widzimy nasze (poruszające się) erytrocyty krwi na monitorze komputera. Bardzo ciekawe doświadczenie. Ale do czego zmierzam. Na tym badaniu możemy zobaczyć jakby 'nadgryzione' erytrocyty. To wlaśnie są erytrocyty uszkodzone przez wolne rodniki.

Eryrtrocyt zaatakowany przez wolny rodnik jest poszarpany, nagryziony, wygląda mniej więcej tak, jak ten po prawej stronie, nie jest okrągły tak jak te po lewej.


wolny rodnik free radicals działanie na skóręwolny rodnik free radicals działanie na skórę

Tak widzimy erytrocyty na badaniu żywej kropli krwi. Po lewej - erytrocyt zdrowy,po prawej - zaatakowany przez wolne rodniki

wolny rodnik free radicals działanie na skórę

Dla ciekawych tematu analizy żywej kropli krwii poniżej filmik tego, jak widać naszą krew na takim badaniu. Możecie go znaleźć pod linkiem
Szczególne nagromadzenie uszkodzonych erytrocyttów widać w momencie 3m32s
Antyoksydanty

Mistrzowie w odpieraniu ataków wolnych rodników.

Antyoksydanty przeciwutleniacze blog

Gdzie jest najwięcej przeciwutleniaczy?


W ostatnich latach ukazuje się bardzo dużo publikacji na temat antyoksydantów. Firmy kosmetyczne bombardują nas reklamami, w których chwalą się zdolnościami przeciwutleniającymi- anty-aging swoich kosmetyków. Tak, mamy bardzo dużo antyoksydantów. Ale przeciwutleniacz przeciwutleniaczowi nierówny.

Aby móc porównać działanie zdolności do wymiatania wolnych rodników dla różnych surowców opracowano wiele metod badawczych, które pozwalają na zmierzenie ilości wolnych rodników zmiatanych przez daną substancję.

Poniżej tabela ORAC, która przedstawia substancje o największym potencjale przeciwutleniającym.lP. Owoc, warzywo, zioło ORAC/100g Przykładowy surowiec do produkcji kosmetyków Przykładowy sklep internetowy,w którym można kupić połprodukt
1. Owoce Acai, liofilizowane 1027000 Ekstrakt z jagód Acai beautyever.pl
natvita.pl
2. Jagody Goji 25300 Ekstrakt z jagód Goji sekretpiekna.sklep.pl
natvita.pl
3. Aronia, owoce surowe 16062 Wyciąg z aronii 100% " premium rosa dostępny w supermarketach
4. Czarny bez, surowy 14697 Hydrolat z czarnego bzu naturadlapiekna.pl
5. Orzechy włoskie, surowe 13541 Olej z orzechów włoskich mazidla.pl
zrobsobiekrem.pl
naturalissa.pl
bliskonatury.pl
6. Orzechy laskowe 9645 Olej z orzechów laskowych beautyever.pl
mazidla.pl
7. Żurawina, owoce 9584 - brak w sklepach z półproduktami
8. Porzeczki 7960 Olej z nasion czarnej porzeczki
Ekstrakt z porzeczki
Hydrolat z liści czarnej porzeczki
beautyever.pl
zrobsobiekrem.pl
mazidla.pl
9. Śliwki 7581 Olej śliwkowy
10. Jabłka 6681 Ekstrakt z jabłka
11. Jagody 6552
12. Melisa (liście) 5997 Olejek eteryczny melisowy
13. Soja 5764 Olej sojowy
Niezmydlana frakcja oleju sojowego
Ekstrakt z soji
14. Jeżyny 5347 Olej z pestek malin
15. Maliny 4882 Olej z pestek malin
14. Migdały 4454 Olej ze słodkich migdałów
Mleczko migdałowe
16. Wino czerwone 3873 Ekstrakt z czerwonego wina
17. Truskawki 3577 Olej z nasion truskawki
18. Czerwona porzeczka 3387 Olej z nasion porzeczki
Peeling z nasion czerwonej porzeczki
Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody

Jeśli chcesz poczytać o antyoksydantach w kosmetykach:Niezbędne informacje przy produkcji serum z witaminą C DIY.


Z czym można łączyć witaminę C, a z czym nie łączyć?.

Ciekawe fakty poparte badaniami naukowymi na temat kwasu askorbinowego:


Wyniki badań nad Witaminą C Weryfikujmy to, co znajdziemy w internecie. Prawdą jest to, co jest poparte badaniami.
flavo auriga serum z witaminą


Serum z witaminą C


Receptuta na 15% serum antyoksydacyjne, ulepszone
DIY Lekki krem doskonale nawilżający, dla skóry trądzikowej


Potężna moc antyoksydacyjna.Bibliografia: healthyorganicmealdelivery.com
http://modernsurvivalblog.com/health/high-orac-value-antioxidant-foods-top-100
Bibliografia:
http://www.h2-h2o.com/health.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/Czym-sa-wolne-rodniki-i-jakie-choroby-powoduja_33525.html

4 komentarze:

 1. Witam. Bardzo ciekawy wpis, pięknie wszystko opisane, wreszcie wiem o co chodzi z tymi wolnymi rodnikami. Bardzo proszę o radę w jakiej formie najlepiej wprowadzić jagody Acai: olejek do stosowania na twarz jak ten ( http://www.bliskonatury.pl/pl/p/Olej-acai%2C-tl.-na-zimno%2C-100ml/824 ), czy zrobić jakieś serum czy tonik z ekstraktem jak ten: http://www.beautyever.pl/ekstrakty-roslinne-z-jagod-acai , czy stosować doustnie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj, dziękuję :) Olej z jagód acai jest wartościowym olejem, ale zawiera dużo kwasów nasyconych, dlatego może zapychać skórę łojotokową lub mieszaną. Może choć nie musi. Jak każdy olej zawiera pewną kombinację kwasów tłuszczowych właściwych temu olejowi. Ale można spotkać na pewno kilka innych olejów o zbliżonym składzie. Myślę, że wiele więcej antyoksydantów i innych składników "wyciągniesz" z jagód Acai stosując ekstrakt, tym bardziej, że jest on standaryzowany na 10% polifenoli, ma zupełnie inny skład niż olej, ale zawsze możesz wprowadzić inny olej do kosmetyku. Ekstrakt będzie psuł się wolniej. Oleje, jak wiadomo z czasem jełczeją, a to prowadzi oprócz tego, że zmienia się chemiczny skład oleju to wówczas wytwarzają się w nim właśnie wolne rodniki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za odpowiedź, szczególnie że napisałaś ją o 2 w nocy. Boże kiedy Ty odpoczywasz wogóle. Czy to będzie przesada zrobić taka bombę: tonik z ekstraktu z jagód Acai na hydrolacie z czarnego bzu? Proszę również o radę: czy to za wiele dobrego w jednym lub czy to się jakoś kłóci na innych poziomach? A jeżeli nie to jakie powinno być stężenie?

   Usuń