niedziela, 31 stycznia 2016

Domowe serum z retinolem      PRZEPIS

Retinol krem, retinol serum
Retinol krem trądzik w kremach działanie . Domowe kosmetyki przepisy DIY, retinol krem pod oczy wizaz. Cream acne reviews side effects, retinoid cream. Serum do twarzy,receptura. Retinol serum benefits, serum diy homemade recipes, retinoidy bez recepty na zmarszczki, Jak zrobić kosmetyki w domu przepisy, receptury. Blog kosmetyczny opinie forum cena, skuteczny krem przeciwzmarszczkowy 40+.,

Serum z retinolem 

Serum dla skóry starzejącej się i z trądzikiem.
Retinoidy są przykładem produktów, które są jednocześnie kosmeceutykami i lekami. Ich skuteczność zależy od stężenia, formuły jaką zastosowano.  Są jednymi z najlepszych środków odmładzających skórę o ile są jest przez nią dobrze tolerowane. Retinoidy są też jednymi z najskuteczniejszych substancji przeciwko poważniejszym formom trądziku. Pokazuje to, że są to silnie działające substancje, dlatego należy stosować je z rozwagą.

Retinol zwiększa produkcję kolagenu w skórze, poprawiają jej gęstość i jędrność, chroni przed stresem oksydacyjnym, hamuje oksydację lipidow, zwiększa podziały i wymianę komórek, różnicowanie keranocytów, zmniejsza sebocyty. Powoduje zmiany ekspresji genów, które wybiórczo indukują apoptozę. Inicjuje przebudowę gruczołów łojowych, powoduje zmniejszenie porów i zahamowanie wydzielania nadmiaru sebum prowadzącego do powstawania trądziku.

W przepisie zastosowano retinol - jedną z najskuteczniejszych form witaminy A dostępnych bez recepty. Porównując retinol i kwas retinowy w tym samym stężeniu uważa się, że retinol  jest 20-krotnie słabszy niż kwas retinowy, który stosowany jako lek dostępny na receptę. Retinol powoduje  znacznie mniejsze podrażnienia niż kwas retinowy.

Jakiego działania możemy spodziewać się po serum z retinolem
Dowody na to, że retinol odmładzaW przepisie zastosowaliśmy 0,4% stężenie retinolu, dokladnie takie samo jak w badaniach klinicznych, ktore pokazują znaczną poprawę stanu skóry i odmłodzenie jej struktury po 6 miesiącach kuracji.

Balsam z 0,4% zawartością retinolu stosowano 3 razy w tygodniu przez 24 tygodnie.
Różnica jest znaczna , zdjęcia poniżej [8]


Serum z retinolem przepis.
Przepisy na naturalne kosmetyki domowe. Blog kosmetyczny.


W trakcie  badania kosmeceutyk przechowywano w ciemnym miejscu w temp. 4 stopni Celsjusza aby zapewnić wysoką aktywność biologiczną retinolu przez caly okres trwania kuracji. Dlatego my po wykonaniu serum powinniśmy przechowywać je w lodówce.
Dla osób, które doświadczyły podrażnienia lub nadmiernego wysuszenia, zabiegi zostały przerwane na 1 lub więcej sesji terapeutycznych, aż objawy zmniejszyły, wówczas kurację wznowiono. U tych osób, u ktorych po 2 tygodniach podrażnienie nie ustąpiło kurację przerwano.

Aby osiągnąć widoczne efekty standardowo zaleca się stosowanie kuracji retinoidami od 6 miesięcy nawet do roku.


Przepis na serum z retinolem


Retinol ma wielokierunkowe działanie. Przepis dedykowany jest przede wszystkim dla dwóch rodzajów cer: dla cery trądzikowej lub  dla cery dojrzałej z objawami starzenia.

Skład serum dobrany jest tak, aby był jak najbardziej wartościowy, a składniki działały w synergii ze sobą. Zawiera te substancje, które są ważne dla efektów kuracji, a nie dla wyglądu kosmetyku czy wygody stosowania. Od gotowych kosmetyków różni go to, że nie ma tutaj niepotrzebnych składnikow konsystencjotwórczych, zapachowych, koloryzujących. Serum wykonywane na zimno, bez podgrzewania składników i tylko z najbardziej naturalnymi substancjami emulgującymi.

Kolor serum nie jest ładny, jest brązowo-szary i jest wynikiem zastosowania wyższego stężenia ekstraktu z lukrecji. Kolor oddaje dobrze zdjęcie z kroku nr 3.


Serum z retinolem 0,4% , 10 gram (z filmu)

Składnik
Ilość
[gram]
Procent
[%]
Retinol  (mieszanina 10%)0,44 %  
Skwalan330 %
Witamina E0,11 %
Włókna pomarańczy0,151,5 %
Lecytyna sojowa (płynna)0,55 %
Niacynamid (witamina B3)0,454,5 %
Ekstrakt z lukcrecji0,11 %
Woda destylowana5,353 %
Opcjonalnie : Kwasek cytrynowy do regulacji pH oraz konserwant.
Retinol działanie w kremach, domowe kosmetyki do twarzy, pielęgnacja i zabiegi. Krem do twarzy po 30 40 50. Blog kosmetyczny. Dobry krem do twarzy z retinolem po 40. Retinoidy skutki uboczne, zmarszczki, w leczeniu trądziku. Serum odmladzające z witaminą A,przeciwzmarszczko. Domowej roboty krem przepis diy blog. Skuteczne serum przeciwzmarszczkowe po 35 40 roku


Krok 1

Dodajemy
skwalan + retinol + witamina E + włókna pomarańczy + lecytyna sojowa.

Odczekujemy dwie, trzy minuty aż włókna pomarańczy i lecytyna nasiąkną i mieszamy. Lecytyna szybciej się rozmiesza, jeśli użyjemy mini miksera.

Używamy retinolu o składzie INCI: Hydrogenated Retinol; Caprylic/Capric Triglyceride .
W tej mieszance jest 10% czystego retinolu i 90% triglicerydów, więc dodają 4% takiej mieszanki uzyskamy w końcowym produkcie 0,4% retinolu (tyle ile w badaniu powyżej pokazującym efekty stosowania retinolu po 24 tygodniach).


Retinol krem na tradzik
Krok 2

Woda destylowana + ekstrakt z lukrecji + niacynamid

Mieszamy.Najpóźniej rozpuści się ekstrakt z lukrecji. Jeśli użyjemy spieniacza do mieszania grudki ekstraktu rozbijemy w ciągu minuty, dwóch.


DIY kosmetyki przepisy - blog kosmetyczny.

Retinol serum na tradzik


Krok 3

Mieszamy zawartość kubka z fazą olejową (z kroku 1) i kubka z fazą wodną (z kroku 2).
Jeśli będziemy mieszać ręcznie początkowo może wydawać się, że fazy się nie połączą, ale jest to kwestia dłuższego mieszania. Tutaj warto użyć spieniacza do kawy, wystarczy wtedy 3 do 5 minut, żeby uzyskać jednolitą konsystencję.

Na końcu sprawdzamy pH. Powinno wynosić 5,5 do 6. Jeśli będzie za wysokie należy je obniżyć odrobiną kwasku cytrynowego lub kwasu mlekowego. W moim przypadku wystarczyła malutka szczypta kwasku cytrynowego.

Serum jeśli nie będzie konserwowane wytrzyma nie dłużej jak dwa tygodnie. Ponieważ będzie stosowane rzadziej niż inne kosmetyki dobrze jest zakonserwować kosmetyk. Jeśli użyjemy konserwantu naturalnego lub ethoxydiglikolu serum będziemy możgły przechowywać nawet do pół roku.

Domowe kosmetyki przepisy. Blog o kosmetykach.


Retinol na zmarszczki przepis blog
Uwagi do przepisu i sens połączenia wybranych substancji


Celowo zastosowałam skwalan, ponieważ wykazuje on działanie synergistyczne z witaminą A. Można użyć innego oleju, lepsze będą takie, które mają wyższą zawartość kwasów omega 3 jak olej konopny, rydzowy, z pachnotki,  lniany.

Witamina A + witamina E

Witamina E wykazuje synergizm działania z witaminą A. Kiedy obie substancje stosowane są oddzielnie wówczas obie substacjie na skutek działań oksydatywnych szybciej wyczerpują się niż wtedy, gdy są połączone. Obie witaminy ochraniają się nawzajem opóźniając rozkład drugiej.Niacynamid + retinol

Retinol powoduje podrażnienia skóry, co może być przyczyną przerwania kuracji. Niacynamid zwiększa tolerancję skóry na retinoidy.  Pomaga odbudować naturalną barierę ochronną skóry. Witamina B3 sama w sobie ma działanie przeciwstarzeniowe (hamuje glikację białek - jest to jeden z wyznaczników starzenia skóry).


Poniżej przypominam wykres z poprzedniego wpisu o witaminie A. Wykres przedstawia wzrost tolerancji skóry na tretinoinę po dodaniu do formuły witaminy B3.Połączenie witaminy A z niacynamidemEkstrakt z lukrecji w połączeniu z witaminą A

Lukrecja zawiera wiele związków naturalnych jak flawonoidy, triterpeny, saponiny, aminokwasy, związki te stanowią od 40 do 50 procent suchej masy ekstraktu z lukrecji. Zawiera również  kwas glicyretynowy i kwas  kwas likworowy, które rozpuszczalne są w wodzie. Z kolei glabrydyna lepiej rozpuszczalna jest w tluszczach, stąd stworzenie formuły kosmetyku wodno-olejowej pozwoli nam przyswoić z ekstraktu wszystkie trzy ważne substancje.

Flawonoidy  występujące w lukrecji mają działanie sebostatyczne, dlatego będą wspomagały retinol w walce o zmniejszenie porów skóry i wyregulowanie łojotoku. Lukrecja używana jest w kosmetykach wyrównujących kolor skóry, bo zapobiega nadmiernej pigmentacji, ma działanie wybielające.

Ekstrakt z korzenia lukrecji działa antygrzybiczo i przeciwbakteryjnie, dlatego stososuje się go w terapiach antytrądzikowych. Ale jak pokazuje wykres niżej spośrób pięciu wybranych związków jego działanie w tym zakresie nie jest najwybitniejsze. Działa przeciwko grzybom Candida albicans i bakteriom E. faecalis  o wiele słabiej niż na przykład ekstrakt z liści neem czy podchlorynu sodu.[źródło 3]


Krem z retinolem blog efekty

Lukrecja ma za to szerokie działanie przeciwzapalne i łagodzące i głównie z tego powodu tak często można go spotkać w kosmetykach retinolem i palmitynianem retinylu, bo jak wiadomo retinoidy przez kilka pierwszych tygodni powodują reakcje zapalne w skórze. Podnosi też nawilżenie naskórka, a to ważne bo retinoidy mają działanie wysuszające.

Ekstrakt z lukrecji pełni dwojaką funkcję w kosmetyku. Po pierwsze związki z ekstraktu przeciwdzialają utlenianiu substancji tłuszczowych i witamin obecnych w kosmetyku, po drugie spełnia dzialanie dodatkowego antyoksydantu.

Ekstrakt z lukrecji jest ciemnym proszkiem, który w wyższych stężeniach dawałby brązowy odcień na skórze i aby uniknąć działania barwiącego stosuje się dość niskie stężenia. Przepatrzyłam kilka patentów na kosmetyki z retinolem i lukrecją w składzie i jak się okazuje stężenie ekstraktu z lukrecji jest najczęściej śladowe, na poziomie 0,05-0,1%. W badaniach klinicznych ekstrakt z lukrecji występował nawet w stężeniu 2% (tj. nawet 40-krotnie wyższym), więc znikoma ilość ekstraktu w drogeryjnych kosmetykach wynika najprawdopodobniej z barwiącego działania ekstraktu i nadawania kosmetykom nieładnego dla oka, brązowego koloru, co mogłoby zniechęcić konsumentki. A to przecież działanie kosmetyku powinno być dla nas najważniejsze, a nie jego wygląd czy zapach, dlatego w przepisie użyłam wyższą zawartość ekstraktu mimo, że wygląd serum jest mniej przyjemny.

retinol krem retinol krem wizaz, retinol krem pod oczy retinol cream acne reviews side effects, retinoid cream, skuteczny krem przeciwzmarszczkowy 40+, retinol blog serum diy, domowe kosmetyki z aloesu, domowe kosmetyki przepisy, przepis na domowe kosmetyki. Sserum do twarzy,retinol serum, retinol serum benefits, serum retinol diy homemade recipes, retinoidy bez recepty. Retinoidy zmarszczki, krem odmładzający do twarzy blog opinie forum cena,trądzik, retinol w kremach działanie a słońce, domowe kosmetyki przepisy,
Domowe naturalne kosmetyki jak zrobić

Zdjęcie wykonane z fleszem i wświete dziennym, w rzeczywistym świetle kolor jest mniej pomarańczowy a bardziej szarobrunatny, jak na zdjęciu z kroku 3.


Dla tych, którzy chcą zastosować kurację z maksymalną dawką retinolu 1% poniżej tabelka.


Serum z retinolem 1% , 10 gram (maksymalne stężenie)

Składnik
Ilość
[gram]
Procent
[%]
Retinol  (mieszanina 10%)110 %  
Skwalan2,424 %
Witamina E0,11 %
Włókna pomarańczy0,151,5 %
Lecytyna sojowa (płynna)0,55 %
Niacynamid (witamina B3)0,454,5 %
Lukrecja0,11 %
Woda destylowana5,353 %
Opcjonalnie : Kwasek cytrynowy do regulacji pH oraz konserwant.
Jak stosować serum z retinolem

Tym, którzy po raz pierwszy używają retinolu polecam zacząć deikatnie: tj.od stosowania serum raz, max dwa razy w tygodniu , po miesiącu rozpocząć stosowanie dwa lub trzy razy w tygodniu, a gdy skora zacznie lepiej tolerować kosmetyk można stosować serum częściej.

Można zacząć stosowanie retinolu od częstszych aplikacji, ale lepiej jest łagodniej przyzwyczajać skórę do retinoidów, jeśli wcześniej się ich nie stosowalo. Serum powinno być nakładane na suchą skórę. W przypadku serum z retinolem lepiej odpuścić sobie stosowanie innych toników przed użyciem serum. Najlepiej po prostu umyć twarz, wysuszyć ją i nałożyć kosmetyk z retinolem.

Jeśli stosujemy retinoidy w celu odmłodzenia skóry i cofnięcia starzenia skóry można stosować retinoidy również na powieki tak, aby preparat nie dostał się do oczu.

Retinol nie powinien być łączony z nadtlenkiem benzoilu, więc osoby z cerą trądzikową stosujące maści z benzoyl peroxide nie powinny nakładać jej na twarz, na którą wcześniej nałożono retinol. Można natomiast nakładać retinol na noc a nadtlenek benzoilu na dzień.

Serum należy stosować tylko na noc.
jak zrobić własne kosmetyki w domu przepisy

Zdjęcie wykonane z fleszem i w świetle dziennym, w rzeczywistym świetle kolor jest mniej pomarańczowy a bardziej szarobrunatny, jak na zdjęciu z kroku 3
retinol a słońce retinol działanie w kremach, vivhy retinol krem opinie, retinol krem do twarzy,domowe kosmetyki do twarzy, pielęgnacja i zabiegi domowe kosmetyki, retinol krem trądzik, retinolu krem, retinol działanie opinie efekty. dobry krem do twarzy, serum z retinolem do twarzy po 40, retinol serum vs cream, retinoidy skutki uboczne, retinoidy zmarszczki, Retinoidy w leczeniu trądziku, serum odmladzające z witaminą A retinolem. Domowe kosmetyki diy, kosmetyki domowej roboty, tanie domowe kosmetyki receptury, krem do twarzy po 30, krem z retinolem blog , serum przeciwzmarszczkowe domowej roboty przepis diy blog,skuteczne serum przeciwzmarszczkowe po 35 40 roku

Kontrowersje. Czy retinoidy odmładzają skórę.Od wielu lat retinoidy uchodzą za najlepszy środek anti-aging. Dekady badań klinicznych wskazują, że szybkość odnowy komórek, wyrównywania  zmarszczek i odbudowy kolagenu jest niezwykle widoczna i istotna statystycznie. Retinoidy przeszły chyba najwięcej dobrze opisanych badań pod tym kątem. Ale tak naprawdę zdania wśrod naukowców i dermatologów bywają podzielone - czy warto stosować retinoidy bez wskazań typowo leczniczych (skóra trądzikowa lub z objawami dużych fotouszkodzeń skóry). I czy ich stosowane długoterminowo odmładzają czy przeciwnie, postarzają skórę.

Nawiązywałam już do teorii limitu Hayflicka i wpływu na długość telomerów przez retinoidy, ale ten wpływ nie jest do końca jasny. To jedno.  Drugą sprawą jest to, że retinol i retinoidy powodują spore podrażnienia twarzy szczególnie w pierwszym okresie stosowania. To podrażnienie, wzmożone łuszczenie skóry powoduje znaczne jej pocienienie  i efekt skóry "papierowej", cienkiej i podatnej na urazy i promieniowanie UV. Skóra wygląda gorzej. Taki stan może trwać nawet do 6-8 tygodni. Po tym czasie stan skóry poprawia się, a grubość skóry wlaściwej się zwiększa. W głębokich warstwach skóry, gdzie swój początek mają głębsze zmarszczki powstają nowe komórki, które poprawiają gęstość skóry. Koniec końców zaraz po prawidłowo przeprowadzonej terapii retinolem grubość skory zwiększa się, skóra namnaża sporo nowych, prawidłowo zbudowanych komórek.

Ale zanim do tego dojdzie skóra znajduje się w przewlekłym stanie zapalenia. Dlugotrwaly stan zapalny skóry może doprowadzić do zniszczenia kolagenu i przyspieszenia starzenia skóry. Po tygodniowym stosowaniu kwasu retinowego vs. kwasu glikolowego zauważono poprawę objętości komórek sprowokowanej kwasem retinowym , co potwierdza obecność obrzęku wewnątrzkomórkowego. Dlatego tak ważne jest, żeby nie przeprowadzać szokowej kuracji retinoidami prowadzącej do odchodzenia płatami skóry i mocnego podrażnienia zapalnego. Warto przyzwyczajać swoją skórę do witaminy A dlłużej, a mniej radykalnie na początku tj. w okresie gdy przyzwyczajamy cerę do retinoidów.

W trakcie kuracji obserwujmy skórę. Podrażnienie skóry na początku kuracji jest rzeczą normalną i należy się metalnie na to przygotować - skóra będzie wyglądać gorzej, będzie cieńsza, ale to powinien być efekt przemijający, co najwyżej kilkutygodniowy. Ale wiedzmy, że nie każda skóra toleruje retinoidy. Gdy podrażnienie jest zbyt duże lub gdy utrzymuje się tygodniami należy przerwać kurację, bo to może oznaczać, że nasza skóra nie toleruje jej. Możemy pogorszyć cerę, zaszkodzić skórze i .. przyspieszyć jej starzenie.

Dlatego zawsze podkreślam, że do kuracji retinoidami należy podejść świadomie, a jeśli już to konsekwentnie ale nie za wszelką cenę. Stosowanie retinoidów przez osoby młode, które decydują się na kurację tylko, żeby zapobiec powstawaniu zmarszczek, których jeszcze nie ma lub są delikatne zmarszczki wynikające z przesuszenia skóry jest błędem. Na retinoidy należy spojrzeć bardziej jak na lek, a nie cudowny środek hamujący starzenie skóry. Z drugiej strony  skóra dojrzała, już np. po 40-tce czy 50-tce powinna przynajmniej raz w życiu spróbować kuracji retinoidami i zbadać ich wpływ na skórę. Może to się okazać najskuteczniejszą kuracją odmładzającą.

Niżej efekty stosowania tretinoiny 0,05% przez okres 12 tygodni.
Ponieważ retinol jest około 20-krotnie słabszą formą od tretinoiny, użyte stężenie tretinoiny 0,05% odpowiada stężeniu retinolu 1%. [9]


jak zrobić domowe kosmetyki blog kosmetycznyRetinoidy a kwasy AHA
Co jest skuteczniejszePorównanie preparatów 6% kwas glikolowy i 0,05% kwas retinowy

Efekt odnowy naskórka jest mocniejszy dla retinoidów niż dla kwasu glikolowego, ponieważ kwas retinowy spowoduje szybsze zmniejszenie grubości warstwy rogowej - to może być spowodowane wyższą stymulacją odnowy komórek i wyższym wskaźnikiem złuszczania.

Efektywność retinoidów była niezależna od tego, czy podłożem kosmetyku był żel, krem czy żel-krem (czyli żel z dodatkiem lecytyny). W przypadku kwasu glikolowego efektywność kosmetyku malała, gdy kosmetyk miał formę żelu.
Kwas retinowy był bardziej efektywny w porównaniu z kwasem glikolowym w procesie złuszczania (mimo, że to kwasy przede wszystkim kojarzymy ze złuszczaniem i peelingami skóry).  Był też bardziej efektywny w odnawianiu komórek.


Wykres poniżej
W każdym  z przypadków słupek z kratką  (kwas retinowy) osiąga wyższe wartości niż słupek czarny (kwas glikolowy).  Oznacza to, że tempo wzrostu ilości komorek skóry było szybsze, a poszczególne warstwy skóry grubsze.
Gwiazdka * na slupach oznacza, że różnica jest  istotna i sięgająca poza granicę błędu statystycznego.

G - kosmetyk w formie żelu (Gel)
GC - kosmetyk w formie żel+lecytyna (Gel-Cream)
C - kosmetyk w formie kremu (Cream)

Serum z retinolem przepis diyKosmetyki z retinolem a ciążaWitaminy A nie powinny stosować kobiety w okresie ciąży, moża tu przede wszystkim o przyjmowaniu dosutnym. Witamina A może powodować wady rozwojowe płodu. Zarówno niedobór jak i nadmiar tego związku podczas rozwoju embrionalnego powoduje wady wrodzone wielu narządów i tkanek. W przypadku używania witaminy A i retinoidów zewnętrznie na skórę istnieje również ryzyko przedawkowania, ponieważ kwas retinowy, retinol i inne pochodne mogą przenikać do krwioobiegu. Istnieją badania, które mówią, że ryzyko stosowania słabszych form, tych bez recepty jak palmitynian retinylu niesie niskie ryzyko zaszkodzenia dziecku, jednak ryzyko zawsze istnieje, dlatego świadome matki nigdy nie powinny stosować retinoidów doustnie a nawet na skórę. Podobnie z kobietami planującymi ciążę.

Poniżej wynik testów, w których wstrzyknięto dootrzewnie jednokrotną dawkę kwasu retinowego w stężeniu 70mg/kg masy ciała. Badanie wykonano oczywiście na myszach, na ludziach się takich badań nie przeprowadza.

Poniżej zdjęcia z testów, obrazek jest zamydlony dla tych z Was, które nie chcą oglądać zdjęć deformacji płodów. Po najechaniu myszka zdjęcia stają się wyraźne.[5]

Kosmetyki do zrobienia w domu. Przepisy kosmetyczne DIY blog.

Wpływ przedawkowania witaminy A na mutacje płodów myszy

Powyższy test po pierwsze wykorzystywał kwas retinowy, o wiele mocniejszą formę witaminy A niż zastosowany przez nas w serum retinol. Po drugie dawka była znaczna, a po trzecie i najważniejsze witamina A została podana poprzez wstrzyknięcie do organizmu. Dlatego zdjęcia pokazane są na wyrost, aż takich mutacji płodu na pewno nie uzyskalibyśmy stosując kosmetyk na skórę. Ale wstawiłam zdjęcia aby pokazać, że działanie tej witaminy i przestrzeganie kobiet w ciąży przed jej stosowaniem jest uzasadnione i że nie są to tylko puste frazesy.

Powiązane wpisy o witaminie retinoidach w kosmetykach:
Serum po kuracji retinoidami i kwasami
Przepis na serum z palmitynianem retinylu
Zastosowanie retinoidów na skóręBibliografia
[1]Manriquez JJ, Majerson Gringberg D, Nicklas Diaz C. Wrinkles. Clin Evid (Online) 2008
[3]Comparative evaluation of antimicrobial activity of neem, propolis, turmeric, liquorice and sodium hypochlorite as root canal irrigants against E. Faecalis and C. Albicans - An in vitro study ; Vibha Hegde' Dhaval P. Kesaria
[4]Comparative Effects of Retinoic Acid or Glycolic Acid Vehiculated in Different Topical Formulations; Patrícia Maria Berardo Gonçalves Maia Campos,1 Lorena Rigo Gaspar,1 Gisele Mara Silva Gonçalves,2 Lúcia Helena Terenciane Rodrigues Pereira,1 Marisa Semprini,3 and Ruberval Armando Lopes3 1Faculdade de Ciências Farmacêuticas de Ribeirão Preto, Universidade de São Paulo, Avenida do Café, s/n, 14040-903 Ribeirão Preto, SP, Brazil 2Faculdade de Ciências Farmacêuticas, Pontifícia Universidade Católica de Campinas, 13060-904 Campinas, SP, Brazil 3Faculdade de Odontologia de Ribeirão Preto, Universidade de São Paulo, 14040-904 Ribeirão Preto, SP, Brazil
[5]Teratogenic effect of retinoic acid in swiss mice; Paulo Roberto Veiga Quemelo; Charles Marques LourençoII; Luiz Cesar Peres
Fellow PhD degree, Experimental Pathology, FMRP-USP, São Paulo, Brazil MD. Resident in Genetics, FMRP-USP, São Paulo, Bfrrazil PhD, Associate Professor, Department of Pathology, FMRP-USP, São Paulo, Brazil
[6]http://www.webmd.com/beauty/aging/antiaging-retinoids
[7]Alster, T.S. (2003, July). Rejuvenation: Skin resurfacing. Skin & Allergy News - New Directions in the Uses of Retinoid Therapy in Cosmetic Dermatology (Suppl.)
[8]Improvement of Naturally Aged Skin With Vitamin A (Retinol); Department of Dermatology, University of Michigan Medical School,; Reza Kafi, MD; Heh Shin R. Kwak, MD; Wendy E. Schumacher, BS; Soyun Cho, MD, PhD; Valerie N. Hanft, MD; Ted A. Hamilton, MS; Anya L. King, MS; Jacqueline D. Neal, BSE; James Varani, PhD; Gary J. Fisher, PhD; John J. Voorhees, MD, FRCP; Sewon Kang, MD.
[9]Age-Reversing Drugs and Devices in Dermatology by D L Sachs and J J Voorhees. 2011
retinol krem trądzik, retinol w kremach działanie a słońce, domowe kosmetyki przepisy, retinol krem wizaz, retinol krem pod oczy retinol cream acne reviews side effects, retinoid cream, domowe kosmetyki z aloesu, domowe kosmetyki przepisy, przepis na domowe kosmetyki, serum do twarzy,retinol serum, retinol serum benefits, serum retinol diy homemade recipes, retinoidy bez recepty, retinoidy zmarszczki, krem odmładzający do twarzy blog opinie forum cena, skuteczny krem przeciwzmarszczkowy 40+, retinol blog serum diy,

retinol a słońce retinol działanie w kremach, vivhy retinol krem opinie, retinol krem do twarzy,domowe kosmetyki do twarzy, pielęgnacja i zabiegi domowe kosmetyki, retinol krem trądzik, retinolu krem, retinol działanie opinie efekty, domowe kosmetyki diy, kosmetyki domowej roboty, tanie domowe kosmetyki receptury, krem do twarzy po 30, krem z retinolem blog ,dobry krem do twarzy, serum z retinolem do twarzy po 40, retinol serum vs cream, retinoidy skutki uboczne, retinoidy zmarszczki, Retinoidy w leczeniu trądziku, serum odmladzające z witaminą A retinolem, serum przeciwzmarszczkowe domowej roboty przepis diy blog,skuteczne serum przeciwzmarszczkowe po 35 40 roku

97 komentarzy:

 1. A czy mogłabyś napisać, gdzie najlepiej kupić retinol? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaj e-mail, możesz przez formularz kontaktowy, wyślę Ci sklepy, gdzie można go kupić.

   Usuń
 2. Dzięki temu wpisowi przypomniałaś mi, że mam ekstrakt z lukrecji. Chciałabym zrobić sobie tonik z nią w roli głównej. Ma to być wybielający tonik. Serum z wit C stosuję już 3 tydzień, kończy mi się, więc czas coś innego zrobić. I planuję tak: ekstrakt z lukrecji 5% , niacynamid 5%, alantoina 0,5% i glukonolakton 10% (rozpuszczone oczywiście w wodzie :) ). Zastanawiam się nad dodaniem d-pantenolu, ponieważ wyczytałam, że przyspiesza produkcję melaniny, więc będzie działał dokładnie odwrotnie niż bym chciała? Miałabyś jakieś uwagi do mojego przepisu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, możesz użyć takiego składu, tylko stężenie lukrecji wydaje mi się zbyt duże, to znaczy tonik prawdopodobnie będzie bardzo ciemny, może wizualnie barwić skórę (nie trwale, tylko dopóki na niej będzie się znajdował) i może się lepić. Sprobowałabym na stężeniu max 2%, chyba że kolor Ci nie przeszkadza. Stężenie niacynamidu i glukonolaktanu wybrałaś wyższe i o ile nie masz podatnej skóry na podrażnienia, to dla skóry normalnej takie stężenia będą w porządku.
   Właściwie to tak, masz rację z tym, że d-pantenol będzie działał dokładnie odwrotnie do tych skladników, które mają działanie wybielające (głównie lukrecja i niacynamid), ale bilans wyjdzie na plus dla wybielania. Możesz ewentualnie zmniejszyć iość d-pantenolu do 3%, jeśli szczególnie ważne jest dla Ciebie wybielenie skóry. Poza tym w ten przepis d-pantenol dobrze się wkomponuje. pH ustal na poziomie 4.

   Usuń
  2. Dzięki CI bardzo za cenne uwagi i pomoc w dobraniu pH ! :) Dzięi Twojemu przepisowi na olejek z kwasem salicylowym na prawdę widzę poprawę mojej skóry, jest dużo mniej zaskórników otwartych, gdy jakiś wyprysk się pojawi to szybciej niż kiedyś znika. I teraz pozostaje mi wyleczenie przebarwień do idealnej skóry :) Myślę, że to dzięki samorobionym kosmetykom w dużej mierze mój stan cery się poprawił. Studentkę na dobre kosmetyki gotowe niestety nie stać, a tutaj można sobie zrobić świetny produkt za dużo mniejszą cenę, a działający jak należy.

   Usuń
  3. Dzięki CI bardzo za cenne uwagi i pomoc w dobraniu pH ! :) Dzięi Twojemu przepisowi na olejek z kwasem salicylowym na prawdę widzę poprawę mojej skóry, jest dużo mniej zaskórników otwartych, gdy jakiś wyprysk się pojawi to szybciej niż kiedyś znika. I teraz pozostaje mi wyleczenie przebarwień do idealnej skóry :) Myślę, że to dzięki samorobionym kosmetykom w dużej mierze mój stan cery się poprawił. Studentkę na dobre kosmetyki gotowe niestety nie stać, a tutaj można sobie zrobić świetny produkt za dużo mniejszą cenę, a działający jak należy.

   Usuń
  4. Super, bardzo mnie to cieszy, że olejek działa. Dokładnie, choć akurat olejek z retinolem wydaje się droższą wersją kosmetyków domowych (bo sam retinol jest dość drogi ok. 20 zł za najmniejszą wersję) to i tak wychodzi dużo taniej niż gotowe kosmetyki. Ale w dłuższej perspektywie można naprawdę wiele zaoszczędzić i moim zdaniem przy jednoczesnym podniesieniu progu skutecznej pielęgnacji. Warunek jest taki, żeby łączyć kosmetyki świadomie, nie trzeba być chemikiem, ale wypada znać kilka prostych podstaw. Ja dzięki kosmetykom domowym utrzymałam w ryzach paskudną formę trądziku, więc nie tyle wierzę w ich działanie, co zwyczajnie mam dowód.

   Usuń
 3. Pięknie to napisałaś Wyrocznio...., może nie zauważyłam, ale na filmie nie widzę jak retinol dodajesz. Proszę też jak koleżanka wyżej, napisz gdzie w przystępnej cenie można go kupić. Lidka - ta od pisanie z Tobą na poczcie o bajkalinie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie! Tak śpieszyłam wczoraj z filmikiem żeby zdążyć wyspać się do pracy, że przy obcinaniu go opuściłam główny składnik serum :) Dziękuję, że zwróciłaś mi na to uwagę. Napiszę Ci na e-mail gdzie kupić retinol. Lidko ja Cię bardzo dobrze znam i z poczty, i z pisania o bajkalinie, retinolu i z bloga, a ten przepis zrobiłam, żeby w koncu wywiązać się z obietnic:)

   Usuń
  2. Filmik uaktualniony, przywróciłam moment dodania retinolu.

   Usuń
  3. Filmik uaktualniony, przywróciłam moment dodania retinolu.

   Usuń
 4. Dziękuję że mnie zapamiętałaś, mając setki podobnych do mnie,ciągle o coś pytających....z tym retinolem to już bankructwo wielkimi krokami się zbliża... :-). Czekam niecierpliwie na jakiś adres, pozdrawiam serdecznie Lidka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, retinol jeden z najdroższych półproduktów niestety i może nadszarpnąć kieszenie :( e-mail wysłany Lidko.

   Usuń
 5. Na poczcie też to pytanie zadałam.... pewnie nie masz czasu - tylko się przypominam, pozdrawiam Lidka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tygodniu miewam mniej czasu i udaje mi się odpisać na kilka komentarzy/maili, ale na weekend zawsze staram się odpowiadać na zaległe wiadomości.

   Usuń
 6. Rowniez wyslalam na poczte maila z zapytaniem o retinol. :)

  Pozdrawiam, Aleksandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. retinol w wersji z filmu jest na mazidłach http://mazidla.com/kategorie-poproduktow/substancje-aktywne/witamina-a-retinol.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=889&category_id=7 i e-natralnie.

   Usuń
  2. Witaj, wiadomość wysłana:)

   Usuń
 7. Jaki produkt powinnam zastosować dla cery z tendencją do nadmiernego wydzielania sebum w strefie T (skóra 35+), kremowe serum z wit. a (twojego przepisu)czy serum z retinolem?
  Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam cerę mieszana i od roku stosuję serum olej+palmitynian retinolu; działa jak nawilżacz i do tego ładnie zwęża pory i reguluje pracą gruczołów; zaczęłam stosowac maski z glinki białej+rózowa z olejem i wodą i mam niewielki problemy z cerą; polecam zacząć od palmitynianu bo nie podrażnia; jak działa retinol to wiem bo miałam serum z 1% z BU i było ok; sama chcę zrobić najprostsze serum z retinolem bo cenowo jest on drogi -10zł za 1g;

   Usuń
  2. Cześć Dziewczyny. Palmitynian retinylu to obok octanu retinylu najsłabsze formy witaminy A, ale one też mogą podrażniać. Ja zrobiłam najwyższe dopuszczalne stężenie palmitynianu retinylu w serum i dwa tygodnie doprowadzałam skórę do normalnego stanu, czegoś takiego się nie spodziewałam, ale zaczełam też dość intensywnie, to znaczy co drugi dzień aplikowałam serum w sumie 4 razy. I widziałam po kilku dniach odpowiedź mojej cery nawet na tą najsłabszą formę witaminy. Ale przesadziam na początek z częstotliwością, skóra te dwa tygodnie wyglądała źle, nieładnie, starzej (typowy, ale przemijający objaw na pierwsze leczenie retinoidami). Po dłuższej przerwie zaczęłam stosować retinol w stężeniu niższym tzn. 0,3% i tylko raz w tygodniu, żeby moja skóra nie reagowała na retinol szokowo. I tutaj widzę reakcję cery,ale przynajmniej nie wyglądam już "staro" :)
   Dlatego proponuję rozpocząć od niższych stężeń i nie przesadnie często, natomiast poźniej stopniowo zwiększać częstotliwość/dawkę. Tak jak mówi Angi, możesz zacząć od palmitynianu retinylu, wejście w retinoidy może będzie trochę łagodniejsze i nie zniechęci Cię do terapii.
   Angi, retinol w mieszaninie z triglicerydami oscyluje w granicach 20 złotych za jeden gram w polskich sklepach z półproduktami, gdzie znalazłaś ten za 10 zł?

   Usuń
  3. Hejka! pomyliłam się z cena i nie mogłam poprawić; retinol po 20zł za gram a nie po 10zł; moja wina, przepraszam; ja kończę pomału stosowanie palmitynianu (mieszanina olejów+palmitynian + wit c olejowa) i stosuje co 2 drugi dzień na noc lub dzień; palmitynianu nie załuję i daję 1-2ml na 10ml buteleczkę z olejami i do tego 1ml wit c; jak go skończę to kupuję retinol i będę go stosować; moim celem jest mieć zrobiony olejek do twarzy na bogato i mam pytanie : ile dodać retinolu na buteleczkę 10ml? szukałam w necie przepisu ale znalazłam na ecospa przepis na olejek z witA-palmitynian i witC-wersja olejowa; marzy mi sie olejek z retinolem i wit c i czym tam jeszcze; wole mieć jeden kosmetyk niż kilka na półce; :-)

   Usuń
  4. Możesz dodać jeszcze koenzym Q10 i witaminę E, to będzie dobry skład. Zależy, jakie stężenie chcesz otrzymać, jeśli chcesz to najniższe na początek, to powinnaś dodać 0,25 grama retinolu
   na butelkę 10 ml, jeśli chcesz otrzymać najwyższe stężenie retinolu powinnaś dodać 1 gram na butelkę 10 ml. Pamiętaj, że mówimy cały czas o retinolu w formie płynnej mieszaniny, gdzie faktyczna zawartość retinolu wynosi 10% (a nie sto procent). Takie formy zresztą są najczęściej sprzedawane w sklepach z półproduktami kosmetycznymi.

   Usuń
  5. Jesteś kopalnia wiedzy, informacje masz lepsze niż na stronach z półproduktami. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Koenzymu jeszcze nie stosowałam ale zakupię, witaminę E mam. Po przeczytaniu info o wersji retinolu w proszku muszę zgłębic ten temat bo jest to tańsza opcja , ale czy lepsza czy gorsza to nie wiem. Buziaczki i jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.

   Usuń
 8. bardzo podoba mi sie receptura serum; chciałabym zrobic olejek do cery dojrzałej w oparciu o stabilny retinol czyli taki jaki zastosowałaś w recepturze;czy retinol - którego nie pokazałaś-to retinol z mazideł? mam chęć taki kupić ale cena jest spora; problem nr 1 jest jak go odmierzyć; do tej pory stosowałam palmitynian retinolu i też sa efekty; mam też wersję olejowa wit C z tej samej firmy co Twój retinol ale nie jestem z niej za bardzo zadowolona bo słabo działa i wolę wit c w pudrze;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaraz uaktualnię filmik tak, żeby zwierał kluczowy skladnik serum:) podaj e-mail, napiszę Ci o retinolu. Ceny są troche zaporowe niestety i nie widziałam nigdzie retinolu o ym składzie w cenie niższej jak około 19-20 zlotych za 1 gram. Z odmierzaniem retinolu nie ma problemu, jest to forma płynna, a krople nie są takie ciężkie. Na filmie o ile pamiętam poszło mi kilka (4-5?) kropel.
   Jeśli chodzi o witaminę C to też najbardziej wolę kwas askorbinowy w działaniu mimo, że formułowanie jest takie niewygodne ze względu na ograniczone możliwości pH i destabilizację witaminy. Przy zastosowaniu niższego pH widziałam chyba najlepsze efekty właśnie przy serum z tą najprostszą formą - kwasem askorbinowym. Ale jak wykonałam serum na tetraizopalmitynianie askorbylu to też widziałam efekty z tym, że stosuję okazjonalnie znów ze względu na wyższą cenę olejowej witaminy C. W jakiej recepturze robiłaś tetraizopalitynian?

   Usuń
  2. hejka! odpisuje na pojedyńcze komentarze i już czytam ile mam dodać retinolu do olejku;
   moja receptura: 1ml witc http://ecospa.pl/produkt/witamina-c-tetraizopalmitynian-askorbylu-w-formie-oleju + 8ml oleje(z pestek malin, z ogórecznika lekarskiego)+1ml palmitynianu;
   moja cera: mieszana, lekko unaczyniona, dojrzała;

   Usuń
  3. Piszesz, że dodałaś kilka kropel retinolu; w recepturze piszę że jest go 1g; czy to oznacza, że 1g kosztujący ok 20zł to kilka kropel? bo ja się tu pogubiłam.....

   Usuń
  4. Przy odmierzaniu retinolu lepiej jest odważać ten składnik wagą, krople mogą być różnej wielkości. Ale rzeczywiście, ilość retinolu w cenie 20 zł jest bardzo mała, jeden gram to niewiele retinolu, prawie na dnie butelki, niestety.
   Ja akurat do filmiku dalam 40% zawartości mojej butelki, te kilka kropel w moim przypadku to było 0,4 grama retinolu, robiłam tą lżejszą wersję dla siebie.

   Usuń
  5. Własnie o taka odpowiedź mi chodziło, teraz już wszystko jasne. Nigdzie nikt tego nie napisał. W sklepach podaja ilośc w gramach i cenę. Dziękuje za odpowiedź.

   Usuń
 9. Angi Kowalska - odmierzamy na wadze to nie problem, cena to problem.Podasz gdzie za 10 zł kupujesz 1g ??? W mazidłach kosztuje 1 g 23,28, a w e-naturalne 19,90. Er vish zaleca 0,4 g - wersja delikatniejsza, czyli na 20g serum damy +- cały gram, drogo. Lidka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie mogłam poprawić posta a za późno zauważyłam i 1g retinolu to koszt 20zł a nie 10 jak pisałam; wagi nie mam, moge odmierzać kropelki; mam palmitynian retinolu i w zależności od strony zalecają go w różnej ilości ( ja daję 1-2ml na 10ml olejów);
   retinol kupię jak skończę palmitynian; retinol kupujemy na gramy i tu jest problem bo nie wiem ile miałabym dodać aby miec w oleju 1% czystego retinolu.

   Usuń
  2. Aha, więc nie masz wagi. Ale jeśli kupisz małe opakowanie retinolu 1 gram, to nawet gdybyś zużyła całe na buteleczkę na stworzenie 10 ml serum, to nie przekroczysz dawki, ale będziesz idealnie na poziomie maksymalnym (czyli 1% czystego retinolu)

   Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedź, rozwiałas moje wątpliwości. Ten retinol znam z serum Renew z BU i było go chyba z 1ml. Jeszcze go nie zamawiałam bo na dziś dzień znalazłam Retinol w proszku i on ma dziwnie niską cenę ale dyskusja pewnie na jego temat będzie jeszcze trwała. :-)

   Usuń
 10. Gdzieś nam Er vish zaginęła....., my tu Ciebie wołamy o retinol, a Ty dziewczyno pewnie w pracach naukowych siedzisz.... :-). 1 lutego napisałaś, żeby poczty od Ciebie wyglądać, ale gołąb gdzieś przepadł. Pozdrawiam Lidka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem Lidko,gołab już wraca do Ciebie :) No niestety ja też nie znalazłam miejsca gdzie można by kupić retinol przynajmniej o połowę taniej. Ciekawi mnie gdzie Angi znalazła ten za 10 zł? Chyba, że popełniła literówkę, a my się uczepiłyśmy dziewczyny
   :)

   Usuń
 11. Witam. Ogromnie się cieszę, że Ciebie znalazłam i cieszę się, że jest nas więcej. Przed chwilą odkryłam, że jest już przepis na serum z retinolem...ale tak jak wszystkich dręczy mnie cena formy stabilnej więc pokusiłam się o zakup retinolu w wersji proszku- taniej, ale wiem że mało stabilnie. I teraz moje pytanie jak zastosować ta wersję retinolu w Twoim serum i jak zachować jego właściwości? czy to w ogóle możliwe? Mam nadzieję, że dzięki Tobie tak:-)pozdrawiam Sylwia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj i ja się cieszę że się tu znalazłaś :) retinol ustabilizowany to retinol uwodorniony, tzn. w miejsce wiązań nienasyconych umieszcza się wodór, dzięki czemu wiązanie staje się pojedyncze, i dlatego retinol nie będzie chciał już reagować, a dzięki temu nie będzie łatwo ulegał reakcjom pod wpływem światła, tlenu itd. Analogicznie jak ze skwalanem, czyli stabilniejszą formą skwalenu, też uwodornioną.
   Sama w domu nie jesteś w stanie zmienić wersji nieuwodornionej w uwodornioną, ale nie przeszkadza to w używaniu retinolu w proszku. Rzeczywiście jest to forma mniej stabilna, ale jeśli będziesz konsekwentna w dobrym przechpwywaniu retinolu i częstszym wykonywaniem serum (np. co dwa tygodnie) to nie masz co się przejmować. Witamina E trochę ochroni witaminę A przed degradacją, choć nie w takim stopniu jak zabieg uwodarniania. Przede wszystkim chroń retinol od światła.I trzymaj w lodówce.
   Forma w proszku mimo wszystko jest o wiele bardziej opłacalna. Sprawdź skład INCI retinolu w proszku, jeśli jest to 100% retinolu, to musisz zmodyfikować przepis i użyć retinolu 10 razy mniej niż w przepisie.

   Usuń
  2. Cieszę się jak dziecko, ze za chwile zmajstruję sobie to cudeńko, a wszystko dzięki Tobie...bawię sie w olejw i kosmetyki samoróby od kilku lat, ale dopiero twój blog uswiadomił mi ile mozna popełnic błędów...a Ty jesteś po prostu skarbnicą wiedzy i jeszcze z anielska cierpliwością do tłumaczenia każdemu po kolei tego wszystkiego....musimy wymyślić kolejna kategorie w Oscarach:-) bardzo ci dziekuję... I jeszcze jedno ten skwalen w recepturze to ważna sprawa...nie mam i nie wiem czy i i czym to zastapić. Pozdrawiam Sylwia

   Usuń
  3. Libię z Wami rozmawiać, tylko nie dysponuję zawsze taką ilością czasu jakbym chciała :)
   Skwalen dobrze współpracuje z retinolem, ale nie jest kluczowym skladnikiem, poza tym mamy tam inne substancje dobrze współgrające z retinolem. Możesz zastąpić skwalan lub skwalen z innymi olejami a lepiej dobrać takie, które zawierają większą ilość omega 3 a mniejszą omega 6. Np. olej z dzikiej róży, olej rydzowy (z lnianki siewnej), lniany, z pestek malin, z nasion żurawiny, z pachnotki, konopny.

   Usuń
 12. Witam Ervish nie zgodzę się do końca ponieważ , zapomniałaś jeszcze dodać ,że są skutki uboczne stosowania np u mnie kiedy stosowałam retin A i locacid zewnętrznie to po kuracji odczekałam miesiąc i mimo tego nie mogłam używać innych kremów , nie ważne czy naturalne ,czy nie po prostu zapychało mi skórę dopiero po pół roku mogłam używać a tak to ratowałam się cicaflate z Aven . Zaznaczam ,że używałam ostrożnie , teraz kiedy widzę że mam skórę zanieczyszczoną to wtedy używam , czyli mam jakby mieszaną pielęgnacje , ale nie wyobrażam sobie przechodzenia i męczenia się z tym ,a i tak nie do końca wiemy jak to wpłynie na przyszłość, na stan naszej skóry.

  Na rynku oczywiście nie Europejskim , są kosmetyki z retinolem łagodniejsze , a moim osobistym zdaniem bardziej skuteczniejsze które są jednocześnie nawilżające i wygładzające nie podaje marki ponieważ nie chce robić reklamy .Ja wiem że u Nas są tego typu jak triakneal, sesderma ,ale one po pewnym czasie wysuszają skórę.

  Jeszcze jest jedna sprawa przy kuracji trzeba też złuszczać naskórek i nawilżać czyli dla mnie to jest bezsensu ponieważ najpierw wysuszasz ,a potem jeszcze złuszczasz ,a potem nawilżasz , i jeszcze raz wysuszasz i koło sie zamyka i dlatego wiele dermatologów jest przeciwna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się zastanawiam ,czy retinoidy nie wpływają na telomery negatywnie?

   Usuń
  2. Witaj, nie zapomniałam zauważ, że zwróciłam uwagę w poście na to, że retinoidy nie są dla każdego, cyt:
   "(...)Ale wiedzmy, że nie każda skóra toleruje retinoidy. Gdy podrażnienie jest zbyt duże lub gdy utrzymuje się tygodniami należy przerwać kurację, bo to może oznaczać, że nasza skóra nie toleruje jej. Możemy pogorszyć cerę, zaszkodzić skórze i .. przyspieszyć jej starzenie."
   i dalej
   "Dlatego zawsze podkreślam, że do kuracji retinoidami należy podejść świadomie, a jeśli już to konsekwentnie ale nie za wszelką cenę. Stosowanie retinoidów przez osoby młode, które decydują się na kurację tylko, żeby zapobiec powstawaniu zmarszczek, których jeszcze nie ma lub są delikatne zmarszczki wynikające z przesuszenia skóry jest błędem. Na retinoidy należy spojrzeć bardziej jak na lek, a nie cudowny środek hamujący starzenie skóry."

   Zgadzam się z Tobą, osobiście należę do osób, które bardzo ostrożnie podchodzą do retinoidów i nie pochwalam stosowania tak silnych środków bez konkretnych celów jak trądzik, skóra dojrzała z widocznymi oznakami starzenia.

   O telomerach napisałam osobny post i zwróciłam uwagę o wpływie retinoidow na nie. Niestety temat najczęściej bywa przemilczany, a retinoidy przedstawiane sa tylko w kontekście pozytywnych wyników badań na starzenie skóry i trądzik. Niewiele jest rzetelnych informacji i badań, które definitywnie zaprzeczyłyby lub potwierdziły teorię skracania telomerów przez retinoidy. Zdarzają się nawet światowe slawy naukowe, które potwierdzają, że taka możliwość istnieje, z kolei inni zdecydowanie zaprzeczają skracaniu telomerów przez retinol, ale argumentują to najczęściej tym, ze nie ma badań wprost dotyczących tego zjawiska. Osobiście uważam, ze retinoidy muszą mieć wpływ na skracanie telomerów. I z tego względu polecam retinoidy tylko osobom z poważnymi problemami jak trądzik lub osobom dojrzałym, u których - że tak to ujmę - bilans zysków i strat wyjdzie dodatni, czyli poprawa skóry będzie przewyższała nad długoterminowymi ewentualnymi (bo nie sa jeszcze przecież potwierdzone) niechcianymi skutkami retinoidów. I z drugiej strony - mając zalóżmy 45-50 lat i cerę z głębszymi zmarszczkami sama na pewno zdecydowałabym się na zastosowanie środka, który ma udowodnione działanie na nie. Nawet gdybym już miała pewność, że za dłuższy (kilku-kilkunastoletni) czas może się to odbić na gorszych możliwościach regeneracyjnych skóry. I większość kobiet tak zapewne by myślało.
   Z tego też względu sama retinoidow w sposób ciągly nie używam,bo jeszcze o 10 lat za wcześnie, choć jestem po jednej małointensywnej kuracji retinoidami, ale bardziej z tego faktu, że skoro o czymś piszę to najpierw muszę wypróbować na własnej skórze.

   Usuń
 13. Dzięki Er wish za odpowiedź na poczcie na moje pytanie o retinol, tam Ci zaczęłam odpowiadać, pisałam długo i namiętnie, aż kliknęłam coś i mi uciekło. Tu zapytam : retinol proszek zakupię i proszę napisz mi i setkom innych ILE RETINOLU W PROSZKU dać do Twojej receptury. Nawet jeżeli jest mniej stabilny , to 10 czy 12g to małe ilości. Czekamy na odpowiedź, dziękujemy Lidka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)
   Retinol w proszku jest stuprocentowy a ten, który ja użyłam jest "rozcienczony" , bo tylko dziesięcioprocentowy (a więc musiałam dodać go więcej). Czyli retinolu w proszku powinnaś dodać 10 razy mniej niż w ja użyłam w przepisie, bo jest to wersja bardziej skoncentrowana. A tą wagę retinolu, którą odjęłaś dodaj do skwalenu.

   Czyli.
   Dla wersji 0,4% przepis wygląda tak:

   Retinol (proszek 100%) - 0,04 gram
   Skwalan - 3,36 gram
   Witamina E - 0,1 gram
   Włókna pomarańczy - 0,15 gram
   Lecytyna sojowa - 0,5 gram
   Niacynamid - 0,45 gram
   Lukrecja - 0,1 gram
   Woda destylowana - 5,3 gram
   +kwasek cytr. lub/i konserwant - opcjonalnie

   Dla wersji 1% przepis wygląda tak:

   Retinol (proszek 100%) - 0,1 gram
   Skwalan - 3,3 gram
   Witamina E - 0,1 gram
   Włókna pomarańczy - 0,15 gram
   Lecytyna sojowa - 0,5 gram
   Niacynamid - 0,45 gram
   Lukrecja - 0,1 gram
   Woda destylowana - 5,3 gram
   +kwasek cytr. lub/i konserwant - opcjonalnie

   Usuń
  2. Dziekuje tobie za wszystki odpowiedzi. Piszę tutaj bo spotkałam sie na stronach z wersja w proszku retinolu i znalazłam tu http://www.manufakturakosmetyczna.pl/produkt/1207-retinol-100, gdzie 15g kosztuje 24zł a skład to (INCI: Retinol). Teraz pytanie czy to jest 100% retinol-jak wynika ze składu czy nie bo cena jest bardzo niska.

   Usuń
  3. Myślę, że jest to stuprocentowy retinol. W składzie INCI ma tylko ten składnik, więc nie ma tu miejsca na niedopowiedzenia. Niska cena wynika najprawdopodobniej z orginalnej, niemodyfikowanej i niestabilizowanej postaci, która jest najdroższa. Analogicznie jak zwykły kwas askorbinowy i jej modyfikowana olejowa postać - tetraizopalmitynian askorbylu. Stąd pewnie przebicie cenowe jest tak duże.

   Usuń
  4. Bardzo dziękuje za odpowiedż. Kupię go na próbe i sprawdzę i napiszę potem czy to działa. Mam nadzieję, że Lidka też napisze i będziemy wiedziały wszystkie.
   Fajny blog fajnej blogerki, fajne receptury. Będę zaglądać systematycznie.

   Usuń
  5. Dziękuję i też czekam na Waszą opinię retinolu w proszku, jego jeszcze nie miałam. A blog istnieje dlatego, że warto go prowadzić dla cennych Czytelniczek

   Usuń
 14. Dzięki Er vish za odpowiedź z retinolem w proszku - odpowiedź dla mnie , a tysiące skorzystają...:-), pozdrawiam Lidka.

  OdpowiedzUsuń
 15. Hmmm ciekawie się prezentuje, a efekty obiecujące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Ten obraz poprawy zwiotczałej skóry na ręce (badania nad retinolem, czyli tą samą substancją co w serum) to była ręka starszej osoby, z tego co pamiętam około 80+.

   Usuń
 16. Angi Kowalska, proszek retinol kupiłam w manufakturze kosmetycznej. Jeszcze nie użyłam bo mam połowę porcji z tej drożyzny z mazideł. Ja robię tak : jedna noc serum z colostrum, druga serum z bajkaliną , trzecia z retinolem - oczywiście, wszystkie z receptury Er vish, czyli naszej PANI WYROCZNI. Pozdrawiam Lidka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lidko bardzo dobry schemat. Szczególnie bajkalina w trakcie kuracji retinolem, a colostrum dla zwiększonej regeneracji. Ja niestety muszę włączyć kwas salicylowy w trakcie kuracji retinolem, bo kiedy stosuję witaminę A mam ponowny wysyp gul podskórnych, jestem szczególnie wrażliwa na zapalenia, ale poza tym jest ok. Mam nadzieję, że za dwa tygodnie mi przejdzie. Oby, tych problemów pozbyłam się półtora roku temu a teraz mam nawrót, choć w lekkiej postaci. Ale Colostrum też teraz stosuję. A Ty jak znosisz kurację?

   Usuń
  2. Dzięki Lidko za odpowiedź.Ja stosuję tylko jedno serum obecnie. Muszę skończyć to co mam a potem kupuję retinol w proszku. Miałam kupić retinol z mazideł ale zostawiam ten temat, może kiedyś sprawdzę bo lubię testować i wiedzieć czy coś jest dla mnie dobre czy nie.
   Ciekawi mnie bardzo Twoje zdanie nt retinolu z mazideł i stężenia jakiego używasz. Miałam rok temu serum Renew z BU z 1% retinolem takim jak z mazideł ale nie widziałam za bardzo efektu wow na jaki liczyłam. Witamina w tej wersji też na mnie słabo działa.
   pozdrawiam

   Usuń
 17. Er vish - z wielką przykrością, nie stosuję Twojego serum z kwasem salicylowym, bo jest mi to zbędne.... :-). Moja cera wszystko dobrze znosi, najlepsze efekty są po serach z wit C, ale po pół roku stosowania, dałam sobie półtora miesiąca przerwy. Nie mogę powiedzieć,że to czy inne serum działa tak czy inaczej, jak widzisz, stosuję kilka na raz i w międzyczasie serum z hialuronem i sera przeciwzmarszczkowe - wszystko z Twoich receptur i peeling mocznikiem oczywiście. Ja chcę zmniejszyć przebarwienia od opalania i dyskretnie zmarszczki, najbardziej zależy mi na ujednoliceniu kolorytu twarzy, a marzeniem - nieużywanie podkładu, ale w moim wieku to raczej nierealne. Po retinolu nie mam żadnych odczuć na twarzy, bo moja twarz przyjmie wszystko. Pozdrawiam Lidka. ( a swoją drogą - nad czym ciekawym teraz pracujesz? wybuduj super-hiper krem pod oczy z koenzymem,skwalanem,algami,hialuronem,peptydami,kawą,kolagenem,bajkaliną,ekstraktem z ginko biloba i wit E.... :-)szkoda ,że tego wszystkiego nie można użyć razem)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś z czasem wymyślę, choć akurat o kremu pod oczy nie miałam w zamiarze na razie :) W tym tygodniu będzie szybkie wprowadzenie do kwasu laktobionowego i tonik z tym kwasem. Ale tym razem będzie to prosta receptura, typowo dla początkujących. Myślałam, że retinol pójdzie u mnie gładko, bo mam odporną twarz na najróżniejsze specyfiki a tu patrz. Dobrze Ci, że nie masz z tym najmniejszego problemu :) Stosowałaś coś jeszcze typowo na przebarwienia oprócz serum z witaminą C?

   Usuń
  2. Czytam i jakbym czytała o swojej cerze-tez walczę z przebarwieniami jeszcze i mam zmarszczki. dołączam się do prośby o krem pod oczy bo te co stosuję to ok ale wolałabym lepsze efekty. Jestem daleka od kupowania cud kremów za min 150zł.

   Usuń
  3. Er vish - na przebarwienia zrobiłam krem z kwasem kojowym, z receptury ze sklepu z półproduktami. TO JEDNA WIELKA PORAŻKA. Po 3 dniach pojawiły się drobinki, po 5 dniach większe, jak kawałki pobitego szkła, nie dało się tego używać i wywaliłam, chociaż nie lubię wyrzucać rzeczy. Myślałam ,że coś źle zrobiłam. Potem się okazało, że to kojowe cholerstwo się tak wytrąca i jest 10 x większe jak kupione. Tonik chciałam zrobić, ale też wyczytałam, że grzechocze w butelce po jakimś, pewnie krótkim czasie. Używam wody pietruszkowej, tonik robię z octu jabłkowego i cytryny, przebarwienia są delikatniejsze, ale ich w życiu nie wyeliminuję. Pozdrawiam Lidka

   Usuń
 18. Angi Kowalska, stężenie retinolu takie jak Er vish podała w recepturze, a na efekt wow to ja bym nie liczyła.... , minimalne minimum to pewnie 4 miesiące, a może dopiero po 2 latach być efekt, nie sądzę, że tyle czasu stosujesz retinol, ja mogę, bo jestem wiekowa i mi już nic nie zaszkodzi, a liczę, że troszkę pomoże. Wszystkie serum z wit.C które Er vish podała - robiłam. Tu efekt jest po 3 tygodniach. Pozdrawiam Lidka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Lidka za informacje. Sera z wit c sa swietna, miałam kilka a teraz kończę wic tą olejową. Zrobiłam sobie olejek z oleju Buriti, Moringa i róży i oczywiście palmitynian. Stosuję go ponad 5 miesięcy i lubię ten składnik. Obecnie moja cera mieszana jest w dobrej kondycji, pory mniejsze i praktycznie brak wyprysków. Pozbywam się też po mału zaskórników. Zmarszczki są mniejsze i mniej widoczne. Ja już się nastawiłam na pielęgnację z retinolem cały rok a latem filtry-anthelios. do tego peeling z iwostinu z 12% glikolem i drugi z 7% kwasem laktobionowym. Jest lepiej niz rok temu i pomału dążę do równowagi i ładnej cery.

   Usuń
 19. jestem ZACHWYCONA twoim blogiem! właśnie tego mi brakowało - tego rodzaju wiedzy którą przekazujesz, tych filmików. hamowało mnie to, że miałam problem ze stworzeniem własnych receptur, nie wiedziałam co robię źle jeśli coś mi nie wychodziło. teraz mam 100x więcej zapału. dziękuję <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Świetnie bo o to chodzi, jeśli masz zapał to zobaczysz wszystko w końcu wyjdzie :)

   Usuń
 20. Witaj, Twoj blog jest naprawde swietny. Mam pytanie, czy robisz cos z dodatkiem Sangre de drago? Jesli tak to co robisz, i gdzie mozna dostac ten proszek? Bede wdzieczna za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj i bardzo dziękuję. Szczerze mówiąc jeszcze nie robiłam nic z tym składnikiem, ale wygląda obiecująco, na pewno mu się przyjrzę. Niestety nie widziałam go nigdzie w sklepach z półproduktami kosmetycznymi.

   Usuń
  2. Tak to jest naprawde warte zainteresowania. Kupilam mala 5ml probke w New Zealand od kogos kto rowniez kreci kremy itp. Jednak Pani byla na tyle niechetna by zdradzic mi swoj sekret jak robi, co uzyla, i skad sprowadzila proszek... Uzywam tego kulka dni. Jestem zachwycona! Zupelnie inna twarz. Koniecznie informuj jesli sie czegos dowiesz. Pozdrawiam!

   Usuń
  3. Tu
   http://natvita.pl/home/194-smocza-krew-sangre-de-dagro-cena-sklep-proszek.html
   znalazlam ta zywice w proszku. Jednak nie wiem czy bedzie sie nadawac. Poczekam z niecierpliwoscia na to co Ty zrobisz.

   Usuń
 21. Droga Ervish, przepraszam, ze kompletnie nie na temat, ale pisze jako zdesperowana (moze nie do przesady) posiadaczka cery podatnej na zanieczyszczenia, wrazliwej, naczynkowej, pory - raz mniej zanieczyszczone, raz bardziej. Upatrzylam sobie kwasy: migdalowy, salicylowy, laktobionowy, azelainowy (azeloglicyna), glukonolakton. Czy daloby sie polaczyc w toniku 3 pierwsze kwasy, a w drugim toniku azelainowy i glukonolakton? :)

  OdpowiedzUsuń
 22. A moze po prostu salicylowy, laktobionowy i azeloglicyna w jednym toniku? Do tego aitaminka B3. Daloby sie to jakos ze soba scalic, Ervish? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytanie rodzi pytanie... Zapomnialam o wspanialym kwasie LHA i dzisiaj czytajac innego bloga, w komentarzach padla propozycja by polaczyc kwas LHA, salicylowy i azelainowy. Masz bystra glowe do krecenia kosmetykow, wiesz co z czym i jak laczyc, dlatego to pytanie zadaje Tobie. :)

   Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Cześć Fretko, myślałam że Ci odpowiedziałam, a tu teraz patrzę i głucho z mojej strony, przepraszam. Więc tak. Kwasy PHA bardzo często łączy się razem i mogłabyś połączyć kwas laktobionowy 5% + glukonolakton 5% + niacynamid 4% w jednym toniku. Byłby to tonik nadbudowujący uszkodzoną barierę skórną, typowo na naczynka i zaczerwienienia na twarzy i nawilżający. Dzięki niacynamidowi będzie miał też większy wpływ (niż bez niego) na ewentualne lekkie do średnich form trądziku. pH ustaliłabyś na poziomie około 3,5 , ale z samego przepisu powinno Ci wyjść pH zbliżone do końcowego, jeśli trzeba będzie obniżyć użyj kwasu mlekowego lub cytrynowego.

   Poza tym możesz połączyć kwasy salicylowy i/lub LHA z azelainowym w jednym kosmetyku, tylko tutaj trudność może sprawić forma: czyli tonik. To są składniki, które trochę łatwiej rozpuszczą się w olejach, więc może olejek z tymi kwasami? Ale możesz oczywiście zmajstrować tonik o takim składzie. Kwas migdałowy moszesz włączyć w obie receptury i tą z kwasami PHA i tą drugą. Właściwie nie ma przeciwskazań, żeb połączyć kwas laktobionowy PHA np. z kwasem salicylowym BHA, ale rozdzielnie łatwiej będzie stworzyć recepturę. Po drugie jeśli masz cerę wrażliwą to może warto rozłączyć te substancje na dwa kosmetyki, bo jeśli na przyklad receptura z kwasem azelainowym+salicylowym lub/+ LHA by Cię podrażnila, wtedy moglabyś stosować tonik PHA dwa dni pod rząd, żeby uspokoić twarz, a potem jeden dzień kosmetyk salicylowo-azelainowy.

   Usuń
  3. Jeśli masz azeloglicynę (pochodną kwasu azelainowego - nie czysty kwas azelainowy) to producent deklaruje stabilność w zakresie pH 5-11 czyli w dość wysokim, dlatego receptura z kwasem laktobionowym i glukonolaktanem nie będzie stabilna. Kwas salicylowy też wymaga niższego pH dla dobrej biodostępności. Dlatego azeloglicynę mogłabyś połączyć w jednym toniku z niacynamidem i takie połączenie się sprawdzi.

   Usuń
  4. Jeśli masz azeloglicynę (pochodną kwasu azelainowego - nie czysty kwas azelainowy) to producent deklaruje stabilność w zakresie pH 5-11 czyli w dość wysokim, dlatego receptura z kwasem laktobionowym i glukonolaktanem nie będzie stabilna. Kwas salicylowy też wymaga niższego pH dla dobrej biodostępności. Dlatego azeloglicynę mogłabyś połączyć w jednym toniku z niacynamidem i takie połączenie się sprawdzi.

   Usuń
  5. Dziekuje slicznie Ervish za odpowiedz :) Myslalam, ze moje pytanie jest na tyle 'pokielbasione' i zagmatwane, ze nie masz cierpliwosci na nie odpowiadac, a tutaj prosze, niespodzianka! :) Moim problemem jest to, ze co drugi dzien chcialabym dawac buzi spokoj. Na jedna noc stosuje Effaclar Duo, a na kolejna lipozel Hasco. Ale jesli mialabym co drugi dzien zostawiac buzie na noc w spokoju, to uzywajac Effaclaru w poniedzialek, uzylabym go ponownie dopiero w piatek, a taka rozbieznosc dni w stosowaniu nie jest dla mnie w porzadku. Dlatego chcialam jakos ugryzc kwas LHA i azelainowy (ZSK ma go w ofercie) w jednym produkcie, gdy bardzo dobrze sluza mojej cerze, ktora musze trzymac w ryzach, ale chcialabym tez wyprobowac i salicylowy i migdalowy i laktobionowy.. Tyle tego jest :) Musze jakos sie opamietac i na spokojnie obmyslic pielegnacje :)

   Usuń
 23. Witaj, podczas dzisiejszej wizyty w sklepie zielarskim zauważyłam witaminę c lewoskrętna w opakowaniu 0.5 kg za 19zł,większe też były. tu link http://allegro.pl/witamina-c-lewoskretna-kwas-l-askorbinowy-500-gram-i4991842085.html
  pytanie: można spokojnie kupić i stosować w samorobionych kosmetykach? cena kusząca

  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, tak możesz użyć takiej witaminy C, sama często kupuję opakowanie kilogramowe. Taką witaminę C można też spożywać po rozpuszczeniu w wodzie, jest to to samo co w tabletkach, tylko bez dodatków antyzbrylających czy dodatków służących do stworzenia słodkiej kruchej otoczki. Możesz użyć tą witaminę z aukcji, ale jeszcze lepiej byłoby użyć witaminę C oznaczoną jako "czysta do analizy" czyli cz.d.a. Taka witamina zawiera jeszcze mniej zanieczyszczeń, cenowo nie jest specjalnie droższa, więc lepiej poszukać właśnie taką.

   Usuń
  2. dzięki za odpowiedz, poszukam tej czda

   Usuń
 24. hej :). myślę, że to moze cię zainteresować, o wpływie luteiny i zeaksantyny na telomery: http://polowanie-na-zdrowie.blogspot.com/2014/10/luteina-i-zeaksantyna.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć tak o zeaksantynie wiem, dotarłam do badań w trakcie czytania badań o astaksantynie, a luteinie się przyjrzę :)

   Usuń
 25. Zastanawiam się czy skład tego serum https://e-naturalne.pl/pl/p/Serum-witaminowe-A%2C-C%2C-E/806 (tylko bez dodawania wit C) może być czy lepiej kupić składniki osobno ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skład serum jest ok, choć mnie by zapchało, głównie Caprylic i shea light, ale jeśli nie masz skłonnej do wyprysków skóry to jak najbardziej może być. Wynikowo w serum będzie 0,3% czystego retinolu czyli ta mniejsza dawka, bardziej bezpeczna, ale wymagająca dłuższego stosowania. Dlaczego nie chcesz dodawać witaminy C, jeśli już kupisz gotowy zestaw?
   Ja osobiście wolę kupować składniki osobno, bo mam możliwość regulowania ilości - np. retinolu. Na początku możesz stosować 0,3 gramy,a później zwiększyć np. do 0,5 gramów. Ale kupując składniki osobno wiadomo, musisz kupić od razu większe ilości, choć cenowo długoterminowo wyjdzie trochę taniej. Zależy czy zamierzasz z czasem zmieniać recepturę czy nie.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź i chyba jednak kupię składniki osobno i zrobię serum z twojego przepisu :)

   Usuń
  3. Mam jeszcze jedno pytanie. Chciałabym sobie zrobić serum z retinolem na noc, a w dzień stosować serum z witaminą c. I właśnie zastanawiam się czy lepiej wybrać tetraizopalmitynian askorbylu czy zwyczajną wit. c?

   Usuń
  4. Opinie są sprzeczne. Wiele źródeł podaje, że tetraizopalmitynian askorbylu ze względu na to, że jest lipofilny (rozpuszczalny w tłuszczach) lepiej wnika wgłąb skóry, bo substancje wodne zatrzymują się w wyższych warstwach skóry. Ale badania tego nie potwierdzają, więcej jest takich, które mówią o skuteczności prostej wodnej witaminy C, nie wiadomo czy dlatego, że znana jest od dawna a więc i badań więcej przeprowadzono, czy po prostu dlatego, że lepiej działa. Tak naprawdę oba związki prędzej czy później napotykaja na barierę nie do przebycia w poszczególnych warstwach skóry. Różnica jest taka, że witamina C wodna wymaga niskiego pH skóry co wywołuje lekki efekt złuszczania więc wspomaga transport witaminy c wgląb skóry, ale i może podrażniać. Z kolei olejowa witamina C nie podrażnia, ale nie powoduje złuszczania skóry więc akurat tego efektu ułatwiającego przenikanie witaminy C wgłąb nie ma.
   Ja sama stale stosuję witaminę C wodną, po pierwsze dlatego, że moja osobista szalka zaufania pomimo różnych nie zawsze obiektywnych doniesień jest delikatnie przechylowa w stronę wodnej witaminy C. I jest sporo tańsza. Olejowa witamina C też dobrze na mnie działała i co jakiś czas robię kremik na niej, ale podstawą dla mnie jest wersja wodna.
   Najlepiej byłoby sprobować obie formy, tetraizopalitynian też jest dobrą substancją i lubię go stosować, ale jeśli masz wybrać tylko jedną z nich, to proponuję zacząć testowanie witaminy C od wersji podstawowej, wodnej.

   Usuń
  5. Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź :)

   Usuń
 26. Czytam Twój blog już od jakiegoś czasu, inforacje są nieocenione. Mojej suchej skórze bardzo pomógł krem z mocznikiem a sera wyraźnie poprawiły jej jakość. Jednak na zmarszczki mimiczne pod oczami nic nie działa. Zaczęłam się już zastanawiać nad botoksem. Powiedz co myślisz o Acetyl hexapeptide 8 lub acetyl hexapeptide 3, czy to działa i czy można samemu zrobić serum z tymi poptydami. Pazdrawiam Justyna

  OdpowiedzUsuń
 27. Cieszę się :) Krem z mocznikiem może dobrze nawilżyć skórę, usprawnić proces niepoprawnej keratynizacji, ochronić dzięki większej zawartości fazy tłuszczowej, czyli może zapobiegać powstawaniu zmarszek ale tylko tych płytkich wynikających głównie z wysuszenia, nie jest kremem przeciwzmarszczkowym samym w sobie. Moja mama 58 lat bardzo chwali sobie serum np. z bajkaliną, ja też go bardzo lubię, delikatnie czasem dodaję coś jeszcze do receptury.
  Właśnie przygotowuję recepturę na żel, serum lub krem właśnie z peptydami, ale z palmitoyl tripeptide-5 bo akurat taki teraz mam. Co do Acetyl Hexapeptide to wiele wskazuje na jego skuteczność, ale dużo zależy od konkretnej osoby. Dużo jest opinii o widocznym działaniu argireliny, ale są i takie, które mówią, że w ogóle nie przyniosły rezultatu. Mówi się, że acetyl hexapeptide jest nieinwazyjną lżejszą opcją botoksu i choć jest to trochę przesadzone to coś w tym jest. Różnica oprócz tego, że zasada działania jest trochę inna to jest głównie taka, że botox wstrzykuje się pod skórę więc ma większą szansę na mocne działanie. Jeśliby argirelinę wstrzyknięto pod skórę prawdopodobnie miałaby podobne działanie, jest ono mniejsze glównie dlatego, że nie dociera tak głęboko w skórę. W ogóle uważa się, że najlepsze wyniki przynosi w obszarach skóry pocienionej, albo w ogóle na cerach o cieńszej skórze - łatwiej jest jej przebrnąć.
  Trzeba wiedzieć, że peptydy działają głównie wtedy, gdy się ich używa, bo wtedy rozluźniają mięśnie. Niestety jak w przypadku retinoidów, kwasów tak i w przypadku peptydów brak jest długoterminowych badań działania na skórę, co osobiście mnie bardzo irytuje. Moim zdaniem warto stosować ten peptyd ale gdyby podejść do sprawy z głową to przede wszystkim trzeba robić przerwy w stosowaniu peptydów niestety. Na różnych forach głównie zagranicznych (tam peptydy były wcześniej szerzej dostępne) można znaleźć informacje o kobietach, które stosowały peptydy nieprzerwanie półtora roku i z jednej strony pozbyły się zmarszczek z czego były zadowolone, a z drugiej zaczęły zauważać bardziej obwisłą skórę, efekt wiotczenia wynikał prawdopodobnie ze z byt długiego rozluźniania mięśni.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 28. Mogłabym prosić również namiary gdzie kupić retinol

  szymanskamaja@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 29. Czy mogłabym też prosić o informację gdzie można kupić retinol dobrej jakości ?
  juliawozniak@icloud.com

  OdpowiedzUsuń
 30. Witam.Mogę prosić o namiary sklepu w który Ty się zaopatrujesz dlugosz13aga@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam
  Bardzo się cieszę, że trafiłam na Pani stronę-to fantastyczne, że poza samymi recepturami dołącza Pani tyle wyjaśnień i przydatnych informacji-dziękuję.
  W weekend zabieram się za robienie serum z retinolem-bardzo liczę, że pomoże na lekko obwisła skórę na szyji (36 lat, brzydka skóra głównie w okolicach szyji i "chomików"-o zrzuceniu w przeciągu 2 miesięcy 15 kg)-a może rekomendowalaby Pani inna z dostępnych na stronie? Pozdrawiam serdecznie:) Ula

  OdpowiedzUsuń
 32. Z kosmetykami na bazie retinolu nalezy uważać, gdyż moga wywołać reakcje alergiczne szczególnie u osób z wrażliwą skórą. Wartym polecenia zabiegiem z retinolem jest zabieg Retix C, skóra zostaje wygładzona, zmarszczki zminimalizowane a intensywny proces łuszczenia towarzyszący po zabiegu powoduje oczyszczenie skóry, zwężenie porów i likwidację przebarwień.

  OdpowiedzUsuń
 33. Witaj,
  Jaka mieszankę przygotować jeśli moim problemem są zmarszczki i przebarwienia na twarzy. Cera normalna. 43 lata.Będę wdzięczna za przepis i namiary gdzie mogę kupić składniki. Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 34. Proszę o namiary sklepu w którym kupujesz retinol - sikora93@yahoo.pl

  OdpowiedzUsuń