niedziela, 19 kwietnia 2015

Krem do rąk, ciała i twarzy. Z emulgatorem.

homemade krem diy blog /> <br />
<h1 class=

Odżywczy krem do ciała i dłoni


Przepis i video tutorial jak zrobić naturalny krem  do skóry bardzo suchej. Na emulgatorze MGS i wosku pszczelim. DIY.




Śmietankowy krem do skóry suchej i bardzo suchej domowej roboty. Skuteczny.



Naturalny krem oparłam na wosku pszczelim znanym z bardzo dobrych właściwości regenerujących i oliwce, która dostarcza dodatkowych składników aktywnych. Oba składniki oprócz tego, że są emolientami zawierają również składniki kondycjonujące i nawilżające skórę. Aby połączyć fazę wodną i olejową użyłam emulgatora, który tworzy piękną, białą śmietankową konsystencję oraz alkoholu cetylowego, który dodatkowo ustabilizuje emulsję i polepszy właściwości aplikacyjne kremu.


krem do rąk wosk pszczeli


Jest to receptura bazowa, do której można dodać (po ostygnięciu) składniki aktywne. Krem dobrze nawilża/natłuszcza skórę, można go używać jako balsamu do ciała, regenerującego kremu do rąk, jeśli skóra jest przesuszona lub jako kremu do twarzy ale tylko dla osób ze skórą suchą. Dla cery tłustej lub mieszanej może okazać się za ciężki ze względu na sporą ilość składników okluzyjnych. Kremu tego używam też jako mocno regenerujący krem do rąk na noc, sprawdza się świetnie.



Jak zrobić samemu krem - balsam do twarzy, ciała, odżywczy krem do rąk domowej roboty diy. Przepis, receptura jak wykonać krem samemu w domu. jak zrobić domowy kosmetyk diy blog. Do It yourself. Homemade facecream, handcream.
Przepis krem na emulgatorze
Mocno odżywczy skuteczny krem do rąk. Przepis, receptura jak wykonać krem samemu w domu. jak zrobić domowy kosmetyk. Do It yourself. Homemade facecream, handcream.



Istotna uwaga: krem położony na wilgotne ręce (nieosuszone do końca) nawilża jeszcze lepiej, ponieważ zatrzyma w naskórku, "wtłoczy" do skóry tą wodę, która będzie znajdowała się pod kremem w trakcie smarowania.

Emulgator MGS wymaga lekkiego podgrzania, aby się rozpuścił, dlatego nie powinniśmy używać olejów roślinnych ze zbyt dużą zawartością NNKT, ponieważ one nie są odporne na podwyższoną temperaturę. Mogłyby się wtedy rozłożyć, przereagować i wytworzyć wolne rodniki.

Działanie wosku pszczelego na skórę



Wosk pszczeli jest porządnym emolientem, który tworzy na powierzchni skóry niewidoczną warstwę okluzyjną, która zapobiega ucieczce wody ze skóry. Jest bardzo dobrym półproduktem kosmetycznym stosowanym w produkcji kremów i balsamów do skóry przesuszonej. można go bardzo często spotkać w dobrej jakości maściach do spękanych ust. Takie maści są zazwyczaj droższe, ponieważ większość takich maści jest wykonywanych na bazie taniej wazeliny lub parafiny, które nie mają żadnych własności regeneracyjnych i nie dostarczają żadnych składników aktywnych skórze.

Skuteczny krem do rąk, balsam do ciała dla skóry suchej i bardzo suchej. Przepis, receptura jak wykonać krem samemu w domu. Do It yourself. Homemade facecream, handcream.
jak zrobić krem diy blog
Balsam do ciała dla skóry bardzo suchej, skuteczny, efektywny, dobrze okluzyjny z emolientami. Przepis, receptura jak wykonać krem samemu w domu. jak zrobić domowy kosmetyk. Blog diy kosmrtyki. Do It yourself. Homemade facecream, handcream.



Wosk pszczeli osiada udokumentowane własności regenerujące skórę. Uelastycznia i wygładza skórę. Zawiera karotenoidy, które stanowią tarczę ochronną przed wolnymi rodnikami. Przy regularnym stosowaniu dzięki karotenoidom wosk nadaje skórze ładny, zdrowy koloryt, o czym przekonałam się po tygodniu stosowania kremu z woskiem pszczelim do rąk na noc.

Emulgator MGS Methyl Glucose Sesquistearate


Do receptury użyłam tego emulgatora, bo:

  1. Jest to roślinny, łagodny emulgator, który rzadko podowuje alergie i nie jest tak toksyczny w przeciwieństwie do innych emulgatorów stosowanych w przemyśle kosmetycznym jak Diethanolamine DEA, Triethanolamine TEA, Polysorbate 60 i 80, PPG czy PEG . MGS jest emulgatorem ale też substancją czynną o działaniu nawilżającym. Można go spotkać pod nazwą Emulsan. Kremy na emulsanie osiągają końcową gęstość po kilku godzinach od wykonania. Emulgatory często mają dobre właściwości nawilżające, lub pośrednio nawilżające poprzez tworzenie warstwy emoliencyjnej. Ale służą one przede wszystkim możliwości stworzenia emulsji - czyli do stworzenia konsystencji kremu z mieszanin wody i oleju. To ich główne zadanie. Wiele emulgatorów obok możliwości tworzenia emulsji daje nam ciche efekty uboczne. Ciche, bo rzadko kto o nich wspomina a występują masowo w kosmetykach, które znajdziemy w sklepach.Na przykład PPG powodują, że skóra staje się przepuszczalna dla substancji toksycznych z otoczenia. Polysorbate 60 i Polysorbate 80 mają działanie rakotwórcze. Dotarłam do badań, które sugerują, że MGS może powodować szybsze rozprzestrzenianie się makrofagów, i to jedyny minus, jaki znalazłam na temat tego emulgatora.

  2. Jest wygodny. Daje białe, czyste emulsje. Stabilny w szerokim pH 3,5-8. Traci swoją siłę emulgującą w kaśnym pH. Nie trzeba się specjalnie znać specjalnie w temacie rówowagi hydrofilowo-lipofilowej (HLB), bo kremy na tym emulgatorze prawie zawsze wychodzą bez przeliczania HLB faz olejowych. Nadaje się więc jako emulgator dla początkujących laborantek domowych ;)

  3. Niestety, wymaga podgrzania do temperatury około 45 st. Celsjusza, więc nie zrobimy na nim kremy n zimno. W tej recepturze nie ma to jednak znaczenia, bo mieszankę i tak musimy podgrzać do 65 stopni, aby rozpuścić wosk pszczeli.

Krem, balsam z emolientami do rąk i ciała, skuteczny, nawilżający domowej roboty, szybki efekt regeneracji skóry. Przepis, receptura jak wykonać krem samemu w domu. Do It yourself. Homemade facecream, handcream.
Naturalny krem diy skuteczny


Alkohol cetylowy


Działa lekko matująco na skórę i sprawia, że staje się miękka. Uelastycznia ją. Nie ma właściwości natłuszczających. Jest koemulgatorem, zwiększa stabilność emulsji.
Uważam z dodawaniem alkoholu cetylowego na twarz, ponieważ mimo właściwości matujących stosowany ciągle może zwiększać ilość zaskórników i powodować zapchanie cery tłustej ze względu na dość wysoki próg komedogenności.

Spójrz teraz na skład INCI swojego kremu do twarzy. Prawie na pewno tam jest. Stosowany jako dodatek do balsamu do ciała - ok, ale w żadnym wypadku nie powinien być składnikiem kremu do cery tłustej i trądzikowej.

Alkohol cetylowy nie ma nic wspólnego z popularnym spirytusem oprócz tego, że pod względem chemicznym również jest alkoholem. Nie uszkadza skóry, nie ścina białka jak alkohol etylowy. Ma zupełnie inne działanie i nie ma się czego bać.

Tak naprawdę użyłam go w recepturze jako "wspomagacza", ale jeśli go nie masz, to możesz go pominąć.

Przepis na krem - balsam


SkładnikWaga [g] 
dla kremu 30 g    
Waga [g] 
dla kremu 100 g  
Wosk pszczeli310
Olej roślinny nierafinowany   4,515
Emulgator MGS1,24
Alkohol cetylowy0,93
Woda destylowana20,468


Olej roślinny nierafinowany, odporny na podgrzewanie, o wyższej temperaturze dymienia np.:
oliwa z oliwek, olej arachidowy, kokosowy, migdałowy, ryżowy.

Można też użyć olejów: z pestek, winogron, rzepakowego, sojowego, z pestek dyni ale wówczas  uważajmy, aby woda nie gotowała się podczas podgrzewania mieszanki, bo te oleje mają niższy punkt dymienia, a co za tym idzie szybciej się rozkładają.
Może to być gotowa, kupna mieszanka olejów, ale trzeba zwracać uwagę na skład INCI takiego oleju. Jeśli zawiera Paraffidum Liquidum czy Mineral Oil - nie kupuję.




Jak zrobić domowy krem do twarzy. Balsam do ciała, samemu w domu DIY domowej roboty blog. Opinie, porady  efekty.Odżywczy krem do rąk. jak zrobić domowy kosmetyk   blog. Przepis, receptura jak wykonać krem samemu w domu. Do It yourself. Homemade facecream, handcream.




Jak zrobić krem. Kolejne etapy


  1. Do jednego kubeczka dodajemy wosk pszczeli (w granulkach lub w plastrach, biały lub żółty), olej, emulgator i alkohol cetylowy. 

  2. Wkładamy mieszankę do łaźni wodnej (podgrzewanego garnka z wodą). Można zamiast łaźni użyć kuchenki mikrofalowej, trzeba tylko na bieżąco kontrolować to, czy mieszanka się rozpuściła. Uważajmy, aby zanadto nie przegrzać mieszanki. Podgrzewajmy powoli. Najpóźniej rozpuści się wosk.  Dodajemy ciepłą wodę (powinna być podgrzana do temp. ok. 60-70 stopni). Można ją dodać jeszcze przed wstawieniem mieszanki do łaźni wodnej czy mikrofalówki, krem i tak wyjdzie (tak, jak pokazałam na filmie wodę dodałam jeszze zanim emulgator się rozpuścił), aczkolwiek lepiej jest dodać wodę dopiero po rozpuszczeniu fazy tłuszczowej.
Gotowe.



Krem do rąk skuteczny
Balsam, krem, masło do ciała, opinie, efekty.Odżywczy krem do rąk domowej roboty samemu w domu DIY blog. Przepis, receptura jak wykonać krem samemu w domu. Do It yourself. Homemade facecream, handcream.


Skuteczny krem skóra sucha blog
Jak zrobić odżywczy krem do rąk domowej roboty samemu w domu. Przepis, receptura jak wykonać krem samemu w domu. Nawilżający, odżywczy do bardzo suchej skóry również atopowej.  Do It yourself. Homemade facecream, handcream.


Przepis na krem z większą ilością składników aktywnych



Na filmie przedstawiłam wersję podstawową, żeby pokazać zasadę tworzenia kremu. Jeśli krem miałby być do twarzy możemy do niego dodać dodatkowe składniki czynnie działające jak witaminę B3, d-panthenol, mleczan sodu z mocznikiem, kilka kropli kwasu mlekowego, koenzym q10, kolagen, elastynę (jeśli dodatmy elastynę wtedy krem niestety będzie miał krótszy termin ważności), możemy również dodać ekstrakty. Nie dodawajmy składników "na pałę" wszystko do jednego worka.
Przy łączeniu pszczególnych składników aktywnych trzeba zwrócić uwagę na ich stabilność w wybranych połączeniach.

Przykładowe uświetnione przepisy ze składnikami aktywnymi


Przepis na krem - balsam nawilżający, na pękające naczynka, na poprawę kolorytu skóry



SkładnikWaga [g] 
dla kremu 30 g    
Waga [g] 
dla kremu 100 g  
Wosk pszczeli310
Olej roślinny nierafinowany   4,515
Emulgator MGS1,24
Alkohol cetylowy0,93
Woda destylowana15,753
Niacynamid (wit. B3)0,93
d-Panthenol (wit. B5)0,93
Gliceryna0,62
Kwas mlekowy 0,93
Ekstrakt z ginkgo biloba0,93
Witamina E0,31

Najlepiej, aby pH mieszanki wynosiło 4-6,5.
Składniki na zółtym tle dodajemy dopiero po ostygnięciu kremu (nie podgrzewamy!)



krem do ciała Diy skuteczny
Jak zrobić krem balsam  do ciała z emolentami, dobrze nawilżający skórę suchą domowej roboty samemu w domu.  Przepis, receptura jak wykonać krem samemu w domu. Do It yourself. Homemade facecream, handcream.


Przepis na krem przeciwstarzeniowy, mocno antyoksydacyjny z przeciwutleniaczami






SkładnikWaga [g] 
dla kremu 30 g    
Waga [g] 
dla kremu 100 g  
Wosk pszczeli310
Olej roślinny nierafinowany   4,515
Emulgator MGS1,24
Alkohol cetylowy0,93
Woda destylowana17,860
Kwas alfa-liponowy0,62
Koenzym Q100,31
Glutation0,31
Witamina E0,31
Mleczan sodudo regul. PHdo regul. PH





Najlepiej aby pH powinno wynosić ok.  4-5,5 choć mieszanka teoretycznie powinna być stabilna w pH 4-7.
Aby delikatnie podnieść pH kremu możemy użyć mleczanu sodu, który podnosi pH oraz kwasu mlekowego (albo cytrynowego, jabłkowego, winowego), który obniża pH.. Dodajemy kilka kropel i sprawdzamy pH.

Składniki na żółtym tle dodajemy dopiero po ostygnięciu kremu (nie podgrzewamy!)


Jeśli krem ma być przeznaczony do twarzy, możemy zmniejszyć ilość wosku pszczelego i oleju z 3 gram (dla mieszanki 30-gramowej) do 1,5 gramów. Wszystko zależy od tego jaka cera jest przeznaczeniem kremu. Dla polepszenia poślizgu można dodać glicerynę.

W kosmetykach, które zawierają fazę olejową dodajmy zawsze 1% witaminy  E, która oprócz działania aktywnego na naszą skórę jest też konserwantem fazy olejowej. Zapobiega jełczeniu tłuszczy i wytwarzaniu reaktywnych form tlenu w naszych kosmetykach.

Jeśli nie dodajemy konserwantu to można dodać kilka kropel spirytusu aby zapobiec namnażaniu bakterii. Ja zawsze dodaję. Jeśli dodamy na mieszankę 30 ml 7-10 kropel spirytusu nasza skóra naprawdę tego nie poczuje, więc nie ma się czego bać.

Składniki można kupić w sklepach z półproduktami kosmetycznymi, glicerynę znajdziemy w aptece, wosk pszczeli (żółty, w plastrach) u pszczelarza.


Krem-balsam, jeśli jest bez konserwantów, należy zużyć do max. 2 tygodni przechowując w lodówce. Z konserwantem wytrzyma dłużej.








Krem do skóry suchej efekty
Jak zrobić krem - balsam do twarzy, ciała, odżywczy krem do rąk. Przepis, receptura jak wykonać krem samemu w domu. Krem na wosku pszczelim do twarzy. Przepis, receptura, blog. Kosmetyki naturalne domowej roboty. Do It yourself. Homemade facecream, handcream.




Krem blog diy skuteczny
Jak zrobić krem - balsam do twarzy, ciała, odżywczy krem do rąk. Blog, receptura. Kosmetyki naturalne i zdrowe w domu. Domowej roboty. Przepis, receptura jak wykonać krem samemu w domu. Do It yourself. Homemade facecream, handcream.





W kolejnym wpisie przepis i  instrukcja wykonania nawilżającego kremu z mocznikiem.




Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody






Flavo C Auriga Forte serum z witaminą

Serum z witaminą C


Receptuta na 15% serum antyoksydacyjne, ulepszone




oleje roślinne pielęgnacja skóry

Czy olej może mniejszyć trądzik i pryszcze - paradoks.



Po czym rozróżnić działanie poszczególnych olejów. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe NNKT w pielęgnacji skóry tłustej i suchej.






Peeling mocznikiem


Nawilża, złuszcza, leczy trądzik, zmniejsza pory i zaskórniki.





Oliwa magnezowa blog DIY

Oliwa magnezowa



Magnez w kosmetyce i suplementacja w jednym.

51 komentarzy:

  1. Hej! Kochana, dzięki tobie wreszcie wyszedł mi krem jak należy. Dotąd robiłam już około 30 razy, za każdym razem było coś nie tak. (zresztą wydaje mi się, ze na zsk receptury nie sa super dopracowane). Niby mi się nie rozwarstwienia, ale to albo był rzadki, albo dałam za dużo gumy xant i się rolowal, a przede wszystkim zawsze napowietrzony itp. Po zobaczeniu twojego filmiku, gdzie piękny krem ci wyszedł, myślę, no jak to, mi też musi :-). Zamiast wosku dodałam masło cupuacu i hydrolat zamiast wody. Resztę składników jak u ciebie w tej podstawowej bazie, tyle, ze "na oko" ;-). Bez miksowania się nie obyło, ale wyszło supeeer, ani jednej babelki powietrza. Nawet nie śmierdzi chemicznie. Jest bardzo gęsty, na koniec dodałam kilka składników i ready!. Dzięki temu, ze ty jako fazę wodna dodalas tylko wodę, zainspirowało mnie to, żeby nie dodawać do hydrologia żadnych dodatków, dzięki temu krem powstał bardzo stabilny. Tylko w fazie olejowej wsadziłam 2 olejki i squalane. Dzięki! Pozdro. Evel.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) Super Evel.! Dodałaś dobre dodatki, skwalen bardzo lubię. Robiłaś krem do twarzy, do ciała, czy do rąk? Tak jest, mi też kilka razy wyszedł lekki fail przez źle dodaną ilość gumy ksantanowej, ale uczymy się na błędach. A ile się namordowałam, żeby zrozumieć jak mam robić mocno okluzyjne kremy na wosku pszczelim to nigdy nie zapomnę :) Z recepturami na sklepach z półproduktami (eh ugryzę się w język - przemilczę nazwy sklepów) to fakt. Niektóre receptury są jak najbardziej ok , niektóre natomiast zupełnie nieprzemślane pod względem nawet nie konsystencji, ale zwyczajnie - składu i współdzialania kosmetyku, tak trochę na ślepo. Cóż :)

      Usuń
    2. No właśnie dzięki tobie zrozumiałam, żeby zrobić gęsty, a później rozrzedzac dodatkami. Teraz trzymam 30 ml takiej bazy w lodówce i przekładam do osobnego pojemnika odrobinę, tak na 3-4 razy dodaje więcej olejków, wit B3, ceramidy, czasem ekstrakt ujędrniający (polecam) i wiele innych, oczywiście nie wszystko naraz. Tyle, ze muszę się jeszcze bardziej zorientować, które ze składników jednak lepiej dodać do fazy wodnej, by je podgrzać. Z tym aloesem super pomysł, nie pomyslala bym, ze miaz z takiego żywego można dodać, a mam dostęp do ogromnej ilości aloesu wszelkich gatunków (od sąsiada z ogrodu aloesowego;). No i jeszcze się za ten krem czy też serum antyoksydantowe nie zabrałam, nie bardzo kojarzę jakie ilości mam dać do 30 ml kremu, a nie bardzo mi się chciało głowic nad tym jak narazie.

      Usuń
    3. Witam
      zrobiłam podstawową wersję, nic nie zmieniałam ale wyszły grudki. Rozpusciłam najpierw fazę olejową, wodna była w tej samej temp. Z czego te grudki? Mieszałam i mieszałam. Krem do wylania bo zostawały same grudeczki na skórze.

      Usuń
  2. Sorry za błędy, ale pisalam z telefonu, który strasznie zmienia mi słowa :-( . Nie wszędzie zauwazylam...

    OdpowiedzUsuń
  3. Ervish, napisz proszę czy ten kremik gęstnieje potem po przelaniu? Świetny sposób z wlewaniem wody do rozpuszczającej się fazy olejowej. :) Czy przy każdym emulgatorze tak to wychodzi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, stopniowo gęstnieje, ale delikatnie, nie jakoś przerażająco :) Warto dodać pewne dodatki jak glicerynę czy mleczan sodu, żeby zminimalizować zasychanie kremu przy gwincie.

      Usuń
  4. A gdzie można kupić glutation? Możesz podać adres sklepu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podaj e-mail, napiszę w wiadomości, gdzie ja kupuję.

      Usuń
  5. A ja jak zwykle zrobiłam coś na odwrót zamiast dać do kremu mleczan sodu to ja złapałam kwas mlekowy a kremik taki super mi pierwszy raz wyszedł o zapachu wanilii podnioslam pH do 4,5 mam nadzieję że mi rybka nie wyparzy ��aż szkoda wrzucić. Przepis super lubię życzy jednogarnkowe ��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sorki za literówki androidy niestety tak podpowiadają ��

      Usuń
  6. Witaj. Czy do kremu przeciwstarzeniowemu z kwasem alfa-liponowym, można dać inny zamiennik? Tego kwasu nie mam, może kwas hialuronowy? , albo witamina C ?. Dzięki za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kwas hialuronowy (biopolimer) właściwie nie będzie zamiennikiem kwasu alfa-liponowego (kwasu tłuszczowego), ponieważ ma zupełnie inne własności, może być dodatkiem, substancją obok.Prędzej "zamiennikiem" mogłaby być witamina C (alkohol polihydroksyowy), ale to czy można ją dodać do przepisu zależy od tego jakie jeszcze inne substancje znajdują się w serum.

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź. Mam wszystkie składniki odnośnie kremu przeciwstarzeniowemu - brak tylko tego kwasu alfa-liponowego. Ile dodać wit C w zamian? możesz podać w gramach albo procentach?. Robiąc balsamy, kremy, musy do ciała i dodając 10 maseł nie zrobię sobie krzywdy...-:) ( lubię kremy na bogato )., a z witaminami po prostu nie wiem. Dużo masz przepisów z wit C (korzystam), możesz pokusić się o jakiś przepis na krem z retinolem? Ludzie będą zachwyceni...

      Usuń
    3. Jeszcze odnośnie tego alfa-liponowego, może zamiennikiem być kwas glikolowy? jakie dać stężenie i ile dać go w ogóle jeżeli można?

      Usuń
    4. Mam stężenie glikolowego 70%

      Usuń
    5. Kwas glikolowy gdyby się uprzeć to można by tu dodać, choć trochę mi tutaj nie pasuje, ale jeśli już to zmniejsz stężenie 3% (tego roztworu siedemdziesięcioprocentowego). Najlepszym zamiennikiem jednak byłby kwas fitowy, (1%) ale nie wiem czy masz. Jeśli chcesz użyć kwasu askorbinowego, to możesz użyć takiej ilości jak w recepturze, czyli 5%.

      Usuń
    6. Witam,
      Po raz kolejny musze napisać, że uwielbiam twoją stronkę.
      Chciałam ukręcić tę wersje kremu przeciwzmarszczkowego dla mamy, niestety nie mam kwasu takiego jak w przepisie, trochę usię jeszcze boje kremów z wti. C, czy mogę tu użyć np. Kwasu mlekowego(mam 80%), wiem ze jest innego pochodzenia, ale na zmarchy wydal mi sie całkiem odpowiedni, pytanie czy powinnam zmniejszyć ilosc %? Na stronie, gdzie go zakupiłam był przepis na krem z 5% , slevtiche sie noje ze bedzie ednsk za mocny i pytanie czybjie będzie się "gryźć" z innymi składnikami z kremu?
      Z góry dziękuję za odpowiedź i również za to ze prowadzisz ten blog👍

      Usuń
    7. Ech autokorekta...., to dziwne zdanie miało brzmieć: "trochę sie boję czy nie będzie za mocny"😂

      Usuń
  7. Robiłam wczoraj krem-balsam na poprawę kolorytu skóry. Jako emulgator dodałam bazę emulgującą NF - alkohol cetylowy i polysobrate 60 + wszystkie dodatki z Twojego przepisu. Tego emulgatora dałam tyle, ile Ty dałaś swojego. Nie wiem czy to że inny, ale pierwszy raz zwarzyło mi się wszystko, ale nie darowalam. Przez sitko oddzieliłam białe mleko od gęstego i mikserem do tej wody dodawałam woski i oleje - połączyło się pięknie .... :-). Zawsze oddzielnie łączyłam fazę wodną z olejową i w moim przypadku tak już chyba zostanie. Konsystencja kremu jest inna niż Twoja - taki lekki mus wyszedł, ale jest ok. Czy po przemyciu twarzy tonikiem z sokiem z cytryny wymieszanym z naparem mięty czy pokrzywy mogę za chwilę serum z wit C? Na krem z cynkiem, albo innym ścierwem - filtrem czekam spokojne ( brzydzę się tymi filtrami ), a może masz jakiś przepis dla panów na krem po goleniu? Jak nie masz to wymyśl ..... :-). Kremu tamtego zrobiłam 200 ml bo i dla Synowej i dałam kilka kropli ekologicznego środka konserwującego i po 3 krople olejku geraniowego i najpiękniejszego czyli z drzewa różanego ( ja jestem bankrut, ja jestem skończona)..... :-) pozdrawiam.Lidka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bazy emulgującej dodałaś 4% (tyle co samego emulgatora MGS) czy 7% (tyle co MGS+cetylowy)? Akurat tej bazy nie miałam, ale w opisie producenta widzę, że wymaga delikatnie wyższych stężeń w recepturze.
      Przed nałożeniem serum z witaminą C powinnaś odczekać 30 minut, akurat wit C jest dosyć chętna do wchodzenia w 'reakcje' nawet na skórze.
      Nie robiłam jeszcze kremu po goleniu, ale zrobię w dalszej przyszlości, Mojemu też się przyda :)

      Usuń
  8. Witam. Dalej będę nudziła..... :-). Czy do Twojego kremu przeciwstarzeniowego dam jak sugerowałaś zamiast alfa-liponowego wit C nic w składzie nie zmieniając to będzie ok? , a może do niego da się wcisnąć ten nieszczęsny tlenek cynku ? , oczywiście ten krem na rano po Twoim serum z wit C będzie idealny?Pozdrawiam Lidka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, można tu wcisnąć tlenek cynku i stosować na serum z wit. C tylko niestety, też trzeba chwilę odczekać, wzorcowo 30 minut, a przynajmniej postaraj się 20 minut. Glutation, koenzym i witamina E świetnie współpracują z witaminą C.

      Usuń
  9. O głupotę Cię spytałam, Twój krem z witaminami b stosuję na noc, po serum z wit,A,( przecież na noc filtry niepotrzebne), na dzień po serum z wit c kładę krem z masła shea,kokosowego,kakaowego,ekstraktu z malin,naparu z nagietka i tlenku cynku. Może, gdyby napakować krem na dzień, olejem z malin i jego ekstraktami, obyłoby się bez innych filtrów? Pozdrawiam Lidka.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jak się chce to można. Świetna receptura moim zdaniem!

    OdpowiedzUsuń
  11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  12. Witaj,gdzie mozna kupić te 2szystkie składniki do Twoich kremów? Z górny dziekuje 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj, umknęło i Twoje pytanie. Podaj e-mail (możesz przez formularz kontaktowy, jeśli nie chcesz, żeby był jawny), napiszę gdzie możesz kupić składniki.

      Usuń
  13. Chcialam wyprobowac ostatni przepis ale niestety brak Glutationu.. moge pominac? lub zamienic?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ależ przeoczylam Wasze komentarze w tym wpisie, przepraszam Ciebie i wszystkie Dziewczęta poniżej.
      Prawdopodobnie już zrobiłaś ten krem lub zrezygnowałaś z wykonania.. ale co do glutationu możesz go pominąć bez problemu.

      Usuń
  14. Droga Ervish, ukręciłam ostatnio krem z Twojego przepisu na naczynka i poprawę kolorytu skóry..wyszedł pięknie..jest tylko coś co nie do konca mi odpowiada, mianowicie brak "poślizgu". Gdy tylko nakładam go na skórę, nie pozwala swobodnie się rozprowadzić, czuję taki opór pod palcami..jaki składnik może to powodować (może wosk pszcz.?)? Czy można ten problem wyeliminować stosując zamiennik? Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj, jak wyżej wybacz tak późną odpowiedź. Dobrze wydedukowałaś, rozumiem o co Ci chodzi i to rzeczywiście może wynikać ze zbyt dużej zawartości wosku pszczelego. Zmniejsz jego ilość do 5 max. 10%, poślizg powinien być o wiele lepszy. Dodanie gliceryny również może polepszyć poślizg, jeśli jest to krem do rąk możesz dodać np. 5% gliceryny.

      Usuń
  15. Witam, czy zamiast emulgatora MGS można użyc lecytyny sojowej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj, niestety jeśli dodasz lecytyny zamiast MGS krem szybko się rozwarstwi. Możesz np. spróbować dodać lecytynę ale ustabilizować ją szczyptą gumy ksantanowej. Wtedy musiałabyś wykonać krem na zimno, bo podgrzewanie lecytyny zmniejsza jej siłę emulgującą. I troszę trzeba mieć cierpliwości do takiej receptury z lecytyną i gumą ksanstanową. Nie wiem jak szybko chcesz krem zużyć, ale podejrzewam, że taki krem może się zdecydowanie szybciej rozwartwić. Jeśli nie masz doświadczenia w kombinowaniu z lecytyną, to proponuję zrobić małą ilość na próbę na razie bez dodawania składników aktywnych, bo jeśli Ci nie wyjdzie to szkoda tak dobrych substancji czynnych.

      Usuń
  16. Witaj, razem z grupą robimy projekt gimnazjalny o kosmetykach i jednym z kosmetyków, które będziemy robić to twój krem. Chciałam się zapytać czy można do kremu jako dodatki wsadzić d-panthenol,witaminę e,mleczan sodu,niacynamid i ekstrakt z zielonej herbaty naraz, bo mamy dość słabo zorganizowaną grupę i takie właśnie skaładniki kupiła jedna z osób w tej grupie i pytanie jest czy możne je wszystkie naraz wsadzić do jednego kremu i wyjdzie ok?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zależałoby mi na szybkiej odpowiedzi :)

      Usuń
    2. Witaj, bardzo się cieszę, że postanowiłaś skorzystać z informacji na blogu i tym bardziej mi głupio, że przeoczyłam Wasze komentarze, wybaczcie. Pewnie ju jesteś po projekcie. Niacynamid z d-panthenolem jak najbardziej można użyć-dobrze współpracują, ekstrak z zielonej herbaty nie gryzie się z tymi składnikami, mleczan sodu również (bardziej do regulacji pH). Dobrze utrafiłyscie. Czy projekt się udal? :)

      Usuń
  17. Witam!!
    Czy do kremu przeciwstrzeniowemu mozna pominac Glutation i zamiast tego dac wiecej innego skladniku ktory jest w skladzie podany??

    Pozdrawiam!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ewentualnie co mozna dodadc zamiast glutationu moze akurat ten skladnik bede miala na stanie. :) Nie dawno zrobilam zakupy dosc duze i przez dluzszy czas nie bede ich robila stad moje zapytanie powyzej.

      Chcialam powiedziec ze Twoj blog odmienil moj Swiat!!! Wielkie dzieki ze stworzylas tak swietny blog!!!! Bardzo duza wiedza i ogromny zapal!! Podziwiam Cie dziewczyno naprawde!!!!!!!!

      Usuń
    2. bylabym wdzieczna za odpowiedz :)

      pozdrawiam

      Usuń
  18. Do mojego kremu dodałam jako konserwant tylko witaminę E ale faza wodna nie ma żadnego konserwantu czy to znaczy, że muszę również zużyć w ciągu 2 tyg? Na drugi raz dać zarówno witaminę E jak i spirytus? W składzie mam wosk pszczeli, olej koko, masło shea, słodkie migdały, wode dstylowaną. Wszytsko razem podgrzałam tzn. oleje ale teraz myślę, że najmniej trwały był shea i mogłam dać na koniec po postygnięciu tak jak wit. E. Dziękuję z góry za wszystkie sugestie :) Jeszcze mam pytanie olej rzepakowy zawiera naturalny koenzym Q10 ... będzie to forma wchłanialna czy lepiej dodać chemiczny odpowiednik skoncentrowany?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witamina E pełni formę "konserwantu" ale inaczej niż typowe konserwanty. Spowalnia tylko jełczenie tłuszczy ale nie zabezpiecza przed rozwojem mikroorganizmów. A mikroorganizmy potrzebują wody do rozwoju i to w wodzie się rozwijają. Dlatego tłuszcze właściwie nie potrzebują standardowych konserwantów, bo w nich z zasady nie rozwijają się mikroorganizmy, za to potrzebują spowalniacza jełczenia (witamina E na przykład). Zabezpieczyłaś więc olej przed utlenianiem, ale fazy wodnej nie zabezpieczyłaś przed rozwojem mikroorganizmów, dlatego krem musi być szybko zużyty, właśnie do dwóch tygodni. Spirytus trochę zabezpieczy przed zarazkami i mogłabyś krem trzymać trochę dłuzej, ale żeby kosmetyk został zaliczony do niskiego ryzyka mikrobiologicznego (czyli teoretycznie nie musiałabyś stosować innych konserwantow) musiałabyś zastosować aż 20-25% spirytusu.
      Jeżeli olej ze słodkich migdałów był nierafinowany to olej pewnie był najmniej odporny na podgrzewanie, jeśli był rafinowany to tak jak mówisz masło shea. Ale masło shea można podgrzewać, choć im krócej tym lepiej, jak wszystko. Do temp. 65-70 stopni maslo shea podgrzewane nie za długo nie spadnie jakoś znacząco z jakości. Niektórzy nawet uważają, że masło shea nigdy się nie utlenia, co oczywiście jest błędem.
      Olej rzepakowy zawiera sporą ilość koenzymu, ale sporą tylko jak na oleje. Tak naprawdę nie ma go wiele w porównaniu do typowych kosmetyków z koenzymem. Olej rzepakowy nierafinowany zawiera około 0,006% koenzymu Q10, rafinacja może zmniejszyć jego ilość nawet 10-12 krotnie. Biorąc pod uwagę, że oleju dałaś np. 40 % i użyłaś oleju rafinowanego to wynikowa ilość koenzymu w kremie będzie wynosiła mniej więcej 0,0002% czyli bardzo mało. Tak więc, żeby uzyskać jakiekolwiek odczuwalne działanie na skórę musialabyś dodać skoncentrowany odpowiednik w proszku.

      Usuń
  19. Czy można zastąpić MGS Olivem100. Akurat taki mam w dużej ilości (stosuję do kremu z mocznikiem). A chciałabym zrobić ten krem dla nastolatki która ma suchą skórę. A może masz pomysł co dodać do tego kremu? Posiadam betainę, kwas hialuronowy 3%, ekstrakty z winogron, soi, koniczyny, owsa,acai. I oczywiście witaminy A, B3 B5 C. Nie wiem co wybrać, chętnie skorzystam z podpowiedzi😊
    Na marginesie wciągnęło mnie robienie kremów, obsługuję już trzy pokolenia kobiet w rodzinie 😁.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do kremu do suchej skóry z witamin dobrym wyborem będzie b5 i b3 (pomoże w odbudowaniu bariery, ale nie od razu, po czasie). Z ekstraktów zdecydowanie ekstrakt z owsa, nie wiem czy masz w proszku czy wodny (wodny jest dość rozcieńczony). Dobre jest też colostrum. Nie wiem, czy ten krem też chcesz zrobić z mocznikiem?
      Mogłabyś zrobić np. tak: Faza wodna; 1,5-2% ekstraktu z owsa + 4% witamina B5 + 4,5% witamina B3 + 2% betaina + 5 do 10% kwasu hialuronowego trzyprocentowego + woda a.d.
      Ekstrakt z owsa i hialuronowy najlepiej dodać na końcu, po ochłodzeniu. Betainę raczej też, bo będzie zwiększać pienienie się emulsji podczas mieszania,wtedy krem szybciej się rozwarstwi.
      Do fazy olejowej dodać np. olej 20-25% + 7-8% olivemu + 3% wosku pszczelego lub masła. A jeśli masła np. shea lub wosk pszczeli zapychają nastolatkę, to można je pominąć. Tej receptury stricte nie próbowałam, ale robiłam podobne czasem.
      Fajnie, że kosmetyki które im robisz im służą. To znaczy, że doceniają :)

      Usuń
  20. Witaj! Robię właśnie krem według ostatniego przepisu i coś mnie zastanowiło. Mam kwas alfa-liponowy z Ecospa oraz z Beautyever, na obu jako INCI jedynie thioctic acid. Na stronie Ecospa jest napisane, że nie rozpuszcza się w wodzie ani oleju, a jedynie w glikolu i alkoholu. Wg Beautyever zaś rozpuszcza się bez problemu w tłuszczach.. O co z tym chodzi?

    OdpowiedzUsuń
  21. Dzień dobry. Mam prośbę,czy mogłaby Pani pomóc mi w stworzeniu receptury na krem pod oczy.Chciałabym żeby znajdowały się w nim składniki takie jak :
    *ekstrakt z soku granatu
    *ekstrakt z soku mandarynki
    *ekstrakt z soku młodej pszenicy
    *ekstrakt z soku truskawki
    *ekstrakt z soku żurawiny wielkoowocowej
    *ekstrakt z miłorzębu japońskiego
    *olej z dzikiej róży
    *olej arganowy
    *olej z pestek granatu
    *kwas HA ultramałocząsteczkowy
    *retinol roślinny
    *bioferment z aceroli
    Jestem początkująca w tworzeniu kosmetyków z półproduktów,ale uważam że są lepsze dlatego chciałabym zrobić pierwszy własnej roboty krem pod oczy. Czytałam na stronie ZSK opisy wyżej wymienionych półproduktów.Zależy mi aby krem miał działanie ujędrniające,rozjaśniające,antyoksydacyjne,nawilżał oraz mógł wpływać na spłycenie zmarszczek.Dlatego wybrałam właśnie te półprodukty.W jaki sposób zrobić krem z tych składników?Nie wiem w jakiej kolejności i ilości ich do tego użyć.A może uważa Pani że któryś z rych składników jest nieodpowiedbi do stosowania na skórę wokół oczu?Lub jakiegoś składnika tam brakuje? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
    Pozdrawiam,Patrycja

    OdpowiedzUsuń
  22. Czy do tego drugiego przepisu na formulację nawilżającą (z wit. b3, b5 i ginko biloba) można dodać jeszcze kwasu alfa-liponowego? Vzy nie pogryzie się z żadnym składnikiem? Jest bardzo uniwersalny i receptura zyskałaby na właściwościach antyoksydacyjnych.

    OdpowiedzUsuń
  23. Witam. Nie mogę dostać emulgatora MGS, czym, można go zastąpić? Myślałam o monosterynianie glicerolu lub GSC? Blog jest genialny. Pozdrawiam
    Ewa

    OdpowiedzUsuń
  24. Podziwiam osoby które mają czas, wiedzę, ochotę samemu sobie tworzyć kosmetyki! Na tym blogu można się naprawdę mnóstwo na ten temat dowiedzieć. Dobrze, że dla takich leniwych jak ja można na https://4seasonsbeauty.pl/ zamówić bezpieczne, skuteczne kosmetyki. Długo analizowałam składy zanim zaczęłam zamawiać i jestem ich w 100% pewna. Jednak azjatycka pielęgnacja to jest to!

    OdpowiedzUsuń
  25. A można coś takim domowym sposobem stworzyć do włosów? Czy raczej tylko twarz i ciało? Chciałabym czymś naturalnym odżywić swoje włosy, aby móc pięknie się czesać, bo na stronie https://kobietanaczasie.pl/warkocz-dobierany-najprostsze-metody/ widziałam świetne metody na fryzury.

    OdpowiedzUsuń